Polonia Winnipegu
<<< Nr 047>>>

              30 października, 2008        Archiwa Home Kontakt

ZESPÓŁ


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur


Jola Małek
 
 
Ustaw Stronę Startową
Dodaj do ulubionych

 

Kalendarz Wydarzeń

Listopad 2008
Ni Po Wt Sr Cz Pi So
        30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

 Zapisz się na naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Dołącz do nas

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

Ważne Linki

 Winnipeg

K P K
Ogniwo - Polskie Muzeum
Iskry - Zespół Tańca
Sokół - Zespół Tańca

Radio Polonia
Szkoła św. Ducha
Parafia Św. Ducha
Parafia Św. Andrzeja Boboli
Klub sportowy Polonia
Hypernashion

Polonijne zespoły
Nowy Czas

 

 Kanada

Polska biblioteka -McGill
Polonia Canada
Polonia Montreal
Polonia Ottawa
ABCRadio
Biuro Radcy Handlowego Kanady

Panorama Polska
 

 polska

Polonia dla Poloni
TV Polonia
Miss Polonia
Wspólnota Polska
Mówię po polsku
Polsko-Kanadyjska Izba Gospodarcza
Biuro Handlowe Ambasady Kanady
Polonia świata
MyPolinfo
Exporter
Polski Internet

 

 zagranica

Informator Polonijny
Polonia w Arizonie

Polonia w Chicago
Ogłoszenia w USA
Polish Roots
Magazyn Polonia

Polonicum Institut

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

 

N O W E

 Translate this page
 

Zapisz się na naszą listę,
dowiesz się z pierwszej ręki o polonijnych wydarzeniach w Winnipegu i okolicach

E-mail
Imię i nazwisko

W tym numerze:

 

 


 

listy dO Redakcji

 
 
Szanowny Panie !
Przygotowuję biografie gen Tadeusza Piskora i poszukuje kontaktu z jego synem Jerzym Piskorem. Będę bardzo wdzięczny za pomoc
Z poważaniem dr Jerzy Izdebski
 

Szanowni Państwo

Wraz ze zniesieniem obowiązku wizowego dla obywateli polskich odwiedzający Kanadę 1 marca 2008 roku został postawiony warunek posiadania nowych paszportów , tzw. paszportów biometrycznych od 1 stycznia 2009 roku.

Prosimy poinformowanie swoich krewnych i znajomych w Polsce planujących odwiedzić Kanadę w przyszłym roku 2009 o tym ważnym obowiązku. Pozwoli to uniknąć wielu niepotrzebnych stresów i rozczarowań .

Kongres Polonii Kanadyjskiej
Zarząd Główny

WAŻNA INFORMACJA

Czy Twój polski lub litewski paszport jest biometryczny?

Tak - jeżeli Twój paszport posiada następujący znak w dolnej części okładki:

Od 1 stycznia 2009 r. jedynie posiadacze paszportów biometrycznych (tzw. e-paszportów), które są wydawane od 28 sierpnia 2006 r. będą zwolnieni z obowiązku posiadania wizy na pobyt czasowy w Kanadzie.

Jednocześnie informujemy, iż paszporty tymczasowe nie posiadają cech biometrycznych. W związku z tym, ich posiadacze będą musieli uzyskać wizę na pobyt czasowy przed rozpoczęciem podróży do Kanady.

Od 1 stycznia 2009 r. posiadacze polskich oraz litewskich paszportów bez cech biometrycznych będą musieli uzyskać wizę na pobyt czasowy w Kanadzie. W razie wątpliwości, prosimy o odwiedzenie strony internetowej Ambasady Kanady w Warszawie pod adresem www.canada.pl.

IMPORTANT

Is your Polish or Lithuanian passport biometric?

The answer is “yes”, if your passport has the following logo at the bottom of its front cover:

As of 1 January 2009 only holders of biometric passports (e-passports) issued from 28 August 2006 onwards shall be exempt from the Canadian temporary resident visa requirement.

Please note that temporary passports are not biometric and a temporary resident visa will be required before a holder of a temporary passport can travel to Canada.  

As of 1 January 2009, Canadian temporary resident visas will be required from holders of non-biometric Polish and Lithuanian passports. If in doubt, please consult the Visa Section of the Canadian Embassy in Warsaw at www.canada.pl .

   
Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

Wydarzenia warte odnotowania

Proszę państwa, posłanka do Parlamentu Canady Pani Joy Smith, przeprowadzi konferencje "Human Trafficking" na która wszystkich serdecznie zaprasza.

Zgodnie z procedurą wpisywania się na listę uczestników zainteresowani proszeni są o podanie swojego nazwiska na email adres mjaworski@shaw.ca 
 


Toronto Sinfonietta

www.toronto sinfonietta.com 

Toronto, 10 października 2008

Obchody 90-tej rocznicy odzyskania niepodległości

 

 

Komunikat

 Polonia kanadyjska obchodzi w tym roku 90-ta rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę. Toronto Sinfonietta przy współpracy z Konsulatem Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej i Kongresem Polonii Kanadyjskiej zaprasza na koncert muzyki polskiej, który przypomina historię tego ważnego w dziejach Polski okresu.

Maestro Maciej Jaskiewicz, kierownik artystyczny Toronto Sinfonietty, zaprosił do udziału w tym koncercie parę wybitnych polskich solistów: Katarzynę Musical, pianistkę z Polski na stypendium Rządu Kanadyjskiego, mieszkająca w Montrealu i Kornela Wolaka, znanego torontońskiego klarnecistę, członka “Quartetto Gelato”

W programie Koncert Fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina i koncert klarnetowy Karola Kurpinskiego oraz utwory Paderewskiego, Ogińskiego, Moniuszki i Lutosławskiego. Po koncercie zapraszamy na spotkanie z wykonawcami i gośćmi Konsulatu.

Koncert odbędzie się we wtorek 11 listopada o godzinie 7:30 w Isabel Bader Theatre, 93 Charles Street West (Museum Subway).

Bilety w cenie; $35 i $50 (z recepcja) można zakupić dzwoniąc pod numer: 416 410 4379, lub w księgarniach:  “Husarz”  i “Pegaz” (Plaża Wisła, Starsky i oraz Starsky II).

www.torontosinfonietta.com

 
MINIPŁYTA DOSTĘPNA W

    "POLSAT CENTER"


Słuchaj

                                            S  P  O  N  S  O R

 

 ŻYCZENIA
 

 

 

 

 

 

Na stronie naszego Biuletynu możesz złożyć życzenia swoim bliskim , znajomym, przyjaciołom... z różnych okazji: urodziny, ślub, narodziny dziecka, jubileuszu, świąt... Do życzeń możesz dodać zdjęcie, ale nie jest to konieczne (zdjęcie dodaj pod warunkiem, że jesteś jego autorem i zgadzasz się na umieszczenie go na naszej stronie) .

Życzenia prosimy przesyłać na adres: jolamalek@onet.eu

Kto składa życzenia np. Jan Kowalski

Z jakiej okazji składasz życzenia np. Z okazji 18 urodzin

 Treść życzeń

Twoje życzenia zostaną opublikowane w serwisie dopiero po akceptacji zespołu redakcyjnego w kolejnym numerze Biuletynu. 


 

 

 

 

                         
 

 

HUMOR 

Dana Carvey - Piano Humor

 

 
   

  
189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510
                                       S  P  O  N  S  O R

 

WACŁAW KUZIA OBCHODZIŁ 95. URODZINY


 

 

Dokładnie 11- go października 1913 w Małym Płocku niedaleko Łomży, nad Narwią przyszedł na świat Wacław Kuzia. Najbliżsi Pana Wacłwa w niedziele 26 października przygotowali dla niego w sali SPK urodzinowe przyjęcie.

Kiedy po wejściu na salę córka Krystyna wpięła swojemu Ojcu bukiecik, zgromadzeni odśpiewali Jubilatowi 100 lat a nawet śpiewano 200 lat nie krył On zdziwienia i wzruszenia. Przyjęcie urodzinowe Pana Wacława Kuzi dla niego samego było niespodzianką. Przygotowując to przyjęcie córka Krystyna  Tabbernor i syn Henryk Kuzia dziękowali za Ojcowską Miłość .

Dostojny Jubilat otrzymał mnóstwo życzeń zdrowia na kolejne lata życia od wszystkich przybyłych na uroczystość. Pan Wacław Kuzia przeżył dwie Wojny Światowe, widział wiele krzywd i zła, jednak do dzisiaj zachował pogodę ducha i zasłużył sobie na szacunek i uznanie wielu osób.

Były więzień Kozielska II, Archangielska, żołnierz spod Monte Cassino, prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, Koło Nr 13 (w latach 1992-1993), propagator polskiej kultury na Zachodzie - Pan Wacław Kuzia

Wacław Kuzia mimo, że był dzieckiem pamięta okres I-szej Wojny Światowej " Rodzice załadowali mnie i dobytek na jeden wóz ( tyle tylko pozwolono nam zabrać) i wyruszyliśmy w kierunku wschodnim. Wylądowaliśmy aż w Irkucku...
 W roku 1918 ogłoszono amnestię. Niektórzy zdecydowali się na natychmiastowy powrót. Mój ojciec był już dobrze zagospodarzony nie spieszył się. Dopiero pod naciskiem rodziców, którzy chcieli jednak złożyć swoje kości na polskiej ziemi, zdecydował się na opuszczenie Irkucka... "

II Wojna Światowa również głęboko zapadłą w pamięć Pana Wacława. Trudnych przeżyć z tamtego okresu nie da się wymazać nawet po wielu latach. Po zakończeniu wojny w maju 1947 r. Wacław Kuzia przyjechał do Winnipegu i tu mieszka do dziś.

Na początku pracował na farmie potem w składzie węgla, w zakładzie meblowym firmy Canadian Furniture Factory, a następnie jako stolarz- majster w Heg Construction Ltd. W końcu Pan Wacław założył własną firmę K. and K. Construction Ltd. W roku 1949 ożenił się, ma dwoje dzieci, które mimo, że urodziły się w Kanadzie rodzicom zawdzięczają poczucie własnej polskiej tożsamości z której są dumni.

Wacław Kuzia jest dobrze znany w środowisku polonijnym Winnipegu gdyż ciągle jest niestrudzonym propagatorem, kultury i tradycji polskiej w Kanadzie. Działał miedzy innymi w  SPK od początku istnienia Koła a przez dwa lata pełnił funkcję prezesa.

Redakcja Polishwinnipeg życzy Panu Wacławowi jeszcze wielu lat życia, które przyniosą dużo radości.

Dalej galeria zdjęć z 95. urodzin

   

 

91 LAT POLSKIEGO TOWARZYSTWA WZAJEMNEJ POMOCY IMIENIA ŚW. JANA KANTEGO

 

 

Uroczysty bankiet z okazji 81. rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Imienia Św. Jana Kantego odbył się 25 października 2008 roku. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnów narodowych Kanady oraz Polski a następnie Prezes Towarzystwa Pani Zofia De Vitt przywitała zaproszonych gości oraz wszystkich przybyłych na jubileuszowy bankiet a następnie krótko przypomniała historię i cele działania organizacji.

Minutą ciszy uczczono pamięć już nieżyjących członków, następnie głos zabrali Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej okręgu Manitoba Pan Lech Gałęzowski oraz Pani Judy Wasylyca- Leis. M.P. Winnipeg North.

Część oficjalną zakończyło uroczyste wręczenie Stypendium dla studentów przyznane w Towarzystwie Wzajemnej Pomocy im.  Św. Jana Kantego już od wielu lat. Fundatorem tego stypendium jest właśnie Towarzystwo Św. Jana Kantego. O stypendium mogą ubiegać się studiujące dzieci czynnych członków Towarzystwa osiągające dobre wyniki w nauce. w tym roku stypendia otrzymały: Dayna Cielen, Chstina Godlewski i Megan Sigvaldson.

Dalej...

   


 

ZABAWA DLA MLODZIEŻY W SPK


 

 

25. października  w  Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów koło nr 13. bawiła się młodzież. Stowarzyszenie już kolejny raz zaproponowało młodzieży w sobotni wieczór zabawę i okazuje się, że z proponowanych przez SPK imprez korzysta chętnie coraz większa liczba uczestników. Ta zabawa a właściwie dyskoteka była wyjątkowo udana i przybyła na nią bardzo duża grupa doskonale bawiącej się młodzieży.

 
Tak przebrane zapraszały na dyskotekę: prezes SPK Krystyna Kovach i
  Joanna Krzyżelewska sekretarz Zarzadu SPK i odpowiedzialna za organizacje imprez specjalnych

 

Więcej w "Galerii zdjęć"

   


 

WIADOMOŚCI Z UNIWERSYTETU MANITOBA


 

 

Rok akademicki na Uniwersytecie Manitoba rozpoczął  się inauguracją nowego programu w sekcji polskiej Departamentu Germańsko Słowiańskiego. Po raz pierwszy w historii nauczania języka polskiego oferowane są jednocześnie trzy poziomy: dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat wzrosło zainteresowanie nauką języka polskiego. Każdego roku coraz więcej studentów planuje uzyskanie tzw. minor z języka polskiego. Aby wyjść naprzeciw wszystkim chętnym do nauki - Koordynator do Spraw Akademickich z ramienia Kongresu Polonii Kanadyjskiej Zofia de Witt wynegocjowała z administracją uniwersytetu możliwość zaoferowania trzeciego kursu językowego, który został ufundowany przez KPK oddział Manitoba oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Manitoba.

Wszystkim studentom życzymy powodzenia w nauce!
 

 
Na zdjęciu: Studenci kursu dla średniozaawansowanych: Daniel Szara, Michał Trendota, Magdalena Blackmore (instruktor), Grzegorz Kraj, Filip Podkański, Natalie Pieńkowski, Sylwia Kosińska, Paulina Baranowski.

 

Źródło Czas

   


 

ODSŁONIĘCIE POMNIKA JANA PAWŁA II W BARLINKU


 

 

W dniu 22 października, w 30 rocznicę inauguracji pontyfikatu Papieża - Polaka, odbyła się w Barlinku doniosła uroczystość odsłonięcia jego pomnika. Na uroczystości odsłonięcia tego pomnika została zaproszona i była obecna Pani  Katarzyna Tomaszewska z Winnipegu, która jest inicjatorką sprowadzenia do Barlinka pomnika Jana Pawła II . W 28 wydaniu naszego Biuletynu Pani Katarzyna opowiedziała nam historię tego pomnika.
Portal społecznościowy skierowany do mieszkańców Barlinka i okolic  aby przybliżyć mieszkańcom  historię pomnika zamieścił na swojej stronie nasz  wywiad z Panią Katarzyną Tomaszewską http://www.barlinek24.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=1143&Itemid=35

Artykuł z odsłonięcia pomnika Jana Pawła II w Barlinku można przeczytać na portalu barlinek24.pl
http://www.barlinek24.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=1158&Itemid=35


Pani Katarzyna Tomaszewska przemawia na osłonięciu w Barlinku pomnika Jana Pawła II


Katarzyna Toma przyjmuje od Kardynała Henryka Gulbinowicza podziękowania za sam pomysł sprowadzenia do Barlinka pomnika Jana Pawła II i dalszą jego realizację

   

 

80 LAT P.T.G. SOKÓŁ ST. BONIFACE- HISTORIA


 

 

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół ST. Boniface zaprasza Polonie
na wielką Uroczystość z okazji 80-tej rocznicy powstania stowarzyszenia.
Gala odbędzie się w dniu 8 listopada w siedzibie Sokoła St.Boniface przy
523 Doucet St. Dziś przedstawiamy historię tego stowarzyszenia.

Pierwsze zebranie na którym założono Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Winnipeg odbyło się 6-go października 1927r.
Zadaniem Towarzystwa było podtrzymywanie polskiej tradycji i kultury, protekcja i pomoc dla członków towarzystwa w razie choroby, wypadku oraz trudnej sytuacji materialnej. Pomoc nowo przybyłym emigrantom w znalezieniu pracy i mieszkania.
Po ośmiu miesiącach istnienia stowarzyszenia zapadła decyzja o budowie własnego budynku.
Pierwsze zebranie we własnym budynku odbyło się 18-go listopada
1928r. w dzień po rejestracji P.T.G. Sokół St.Boniface jako samodzielnej organizacji.
Po II-giej wojnie światowej do miasta St. Boniface przypływa nowa fala emigracji polskiej, która zasila szeregi członków Towarzystwa.
W 1953r. z inicjatywy członków Towarzystwa rozpoczęto budowę Kościoła Św.. Andrzeja Boboli.
Budynek w którym się dziś znajdujemy podpiwniczono w 1958r.
W 50-tą rocznice Organizacji w 1978r. poświecono sztandar.
Od 1981r. do połowy lat 90-tych nowa fala emigracji tak zwanej
Solidarnościowej zasila szeregi Polskich Organizacji, miedzy innymi
Sokoła St.Biniface.
Nowi członkowie to także nowe idee, które zostały powoli wprowadzane w życie.
Można powiedzieć, Że od początku lat 90-tych dzięki nowym członkom i przy poparciu starszych członków nasza Organizacja wyszła z kryzysu.
W tym miejscu musimy wspomnieć o wspaniałej współpracy z P.T.G.
"Sokół" Winnipeg, która zresztą owocuje do dziś. Najlepszym tego przykładem jest między innymi wspólna organizacja z Sokołem Winnipeg Pawilonu Kraków dla Folkloramy, a także zorganizowanie polskiego festynu „Dni Sokoła” w czerwcu tego roku, która już się zapisała na stale do miejskiego kalendarza wydarzeń.
Miedzy innymi w taki właśnie sposób Sokół St. Boniface bierze czynny udział w życiu polskiej społeczności Winnipegu.
Jako organizacja nie jesteśmy też obojętni na potrzeby innych. Przekazujemy donacje pieniężne dla rożnych organizacji w Polsce takich jak Ośrodek szkolno-wychowawczy dla niewidomych w Laskach pod Warszawa, a także Zakład opiekuńczo leczniczy dla dzieci w Wierzbicach Wrocławskich.
Nasza nowa akcja propagująca nasze stowarzyszenie to bezpłatne udostępnianie naszej sali dla grup polonijnych, które chciałyby rozszerzyć swą polonijną działalność. Chcemy w ten sposób pomóc naszym rodakom poprzez darmowe rentowanie sali na ich potrzeby.
Jako Polskie Towazystwo Gimnastyczne Sokół St. Boniface jesteśmy niezmiernie dumni z naszej 80-cio letniej historii i z wielka duma też patrzymy w naszą przyszłość.

Prezes P.T.G. Sokół St. Boniface
Piotr Mikus

 

   


 


    

                                            S  P  O  N  S  O R

 

WIADOMOŚCI PROSTO Z POLSKI
 

 

 

 

Środa, 2008-10-29

PREMIER CHCE SPOTKAĆ SIĘ POZA BUDYNKIEM RESORTU
Okupacja ministerstwa: związkowcy nie wyjdą

Premier Donald Tusk zaprosił 30 związkowców, którzy okupują Ministerstwo Pracy na rozmowy w czwartek o godz. 8. Związkowcy domagają się spotkania z premierem i dyskusji o pomostówkach, ale chcą, by odbyły się one w ministerstwie. Tusk chce spotkać się z nimi, ale w Centrum "Dialog". Działacze mówią: zostajemy.
- To nie jest okupacja. Przecież nie weszliśmy siłą do ministerstwa, ale przyszliśmy na zaproszenie. Czekamy na premiera - wyjaśnił w TVN24 przewodniczący Forum Związków Zawodowych Wiesław Siewierski. W resorcie pracy zostali przedstawiciele FZZ, OPZZ i "Solidarności". Związkowcy żądają spotkania z Donaldem Tuskiem.
Związkowcy okupują Ministerstwo Pracy
Rozmowa z premierem lub strajk?
- Wierzę, że premier będzie chciał z nami rozmawiać i że dojdziemy do porozumienia. Jesteśmy tu po to, by nie dopuścić do dużych niepokojów społecznych. A mamy komunikaty o strajku kolejarzy, energetyków, komunikacji - ostrzegł. Także szef NSZZ Solidarność Janusz Śniadek zapowiedział akcję protestacyjną. - Skoro w parlamencie jak walcem rozjeżdżane są koleje ustawy to nie można mówić o żadnym dialogu - stwierdził.
Jak wyjaśnił przewodniczący OPZZ Jan Guz, związkowcom chodzi nie tylko o pomostówki, ale o cały system zabezpieczenia emerytalnego. W tym renty i emerytury kapitałowe, które - ich zdaniem - rząd chce znacznie obniżyć bez konsultacji ze stroną społeczną.
Od lewej: przewodniczący Forum Związków Zawodowych Wiesław Siewierski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski, prezes ZNP Sławomir Broniarz i minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak
TVN24, PAP

ROSJA ZŁOŻY WYJAŚNIENA W TRYBUNALE PRAW CZŁOWIEKA
Katyń do Strasburga

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zażądał od rosyjskiego rządu wyjaśnień w sprawie skargi dwóch Polaków – potomków oficerów zamordowanych przez NKWD, informuje "Gazeta Wyborcza".
Wcześniej polscy krewni ofiar bezskutecznie walczyli przed rosyjskimi sądami o dostęp do dokumentów dotyczących ich bliskich, które są w aktach śledztwa katyńskiego. Wszystkie instancje, w tym rosyjski sąd najwyższy, odmówiły.
To pierwsza skarga złożona w Strasburgu przez rodziny ofiar mordu katyńskiego. Przed rosyjskimi sądami toczy się jeszcze kilka podobnych spraw. We wtorek Trybunał w Strasburgu oficjalnie poinformował o "zakomunikowaniu" Rosji skargi Polaków. To już duży sukces, bo większość spraw Trybunał odrzuca bez rozpoznania. Polska i Rosja razem o Katyniu
– Jeśli Trybunał uzna, że Rosja złamała konwencję praw człowieka, będzie to precedens, który ułatwiłby polskie śledztwo w sprawie Katynia, twierdzi prof. Zbigniew Hołda. – Gdyby Strasburg nakazał udostępnić dokumenty śledztwa rodzinom ofiar, to mogłyby one przekazać te dokumenty polskiej prokuraturze.
Katyń może się stać z czasem dla Rosji czymś w rodzaju drugiej Czeczenii. Skrzywdzeni wojną mieszkańcy tej kaukaskiej republiki, nie mogąc przed rosyjskimi sądami dobić się sprawiedliwości, wnoszą jedna po drugiej skargi do Trybunału. Rosja taśmowo przegrywa i płaci odszkodowania, informuje "Gazeta Wyborcza".

5,5 MLN ZŁ MNIEJ
Pałac obniża budżet; dla PO za mało


Platforma wciąż targuje się z Pałacem Prezydenckim o przyszłoroczny budżet. Chociaż Kancelaria Prezydenta zdeklarowała w środę, że obniży swoje żądania o 5,5 mln zł, to i tak przekraczają one jej tegoroczne wydatki. Ale zdaniem PO, to nie wystarczy.
Szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych Zbigniew Chlebowski (PO) domaga się utrzymania budżetu Kancelarii Prezydenta na obecnym poziomie. Zapowiada, że złoży w tej sprawie poprawkę do projektu ustawy budżetowej.
Utrzymać wydatki na tym samym poziomie30 mln zł ekstra dla Pałacu.
W środę Komisja Finansów zajmowała się opinią Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, która w ubiegłym tygodniu pozytywnie zaopiniowała projekt przyszłorocznego budżetu Kancelarii Prezydenta. W stosunku do obecnego miałby on wzrosnąć o niemal 30 mln zł i łącznie wynieść blisko 189 mln zł.
Kancelaria Prezydenta sama zaproponowała obniżenie tej kwoty o 5,5 mln zł. Ale zdaniem posła PO, to nie wystarczy. Uważa, że wydatki wszystkich instytucji powinny zostać utrzymane na poziomie tegorocznym.
Po co Pałacowi dodatkowe pieniądze? Jak tłumaczył szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki, wzrost wydatków wynika m.in. z "konieczności poniesienia określonych kosztów, z czym powstrzymywano się przez ostatnie trzy lata". Chodzi m.in. o remonty i wymianę wyposażenia.
Drugim powodem - według Kownackiego - są przyszłoroczne obchody licznych ważnych dla naszego kraju rocznic. To - jak mówił - "wiąże się z organizacją większej liczby przedsięwzięć rocznicowych, większą liczbą odznaczeń, z większą liczbą zagranicznych delegacji prezydenta". Szef prezydenckiej Kancelarii wymienił w tym kontekście: 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 65. rocznicę Powstania Warszawskiego, 60. rocznicę powstania NATO, 10. rocznicę przystąpienia Polski do NATO, 5. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i 90. rocznicę Powstań Śląskich.
Kownacki przyznał, że Kancelaria planuje też "wzrost wydatków osobowych", w tym na wynagrodzenia - wynikający "ze zmiany pokoleniowej, która będzie się dokonywała w przyszłym roku w Kancelarii".
PAP

 

Dalej...

   

 

FAKTY ZE ŚWIATA
 

 

 

 

Środa, 2008-10-29

TYSIĄCE LUDZI UCIEKA PRZED OFENSYWĄ REBELIANTÓW
ONZ bezradne w Kongu

We wschodnim Kongu trwa rebeliancka ofensywa i paniczna ucieczka dziesiątek mieszkańców. Wojska ONZ ewakuowały już personel cywilny z Gomy w Północnym Kiwu. Do miasta w każdej chwili mogą wejść antyrządowe wojska.
- Opuszczamy siedzibę i kierujemy się do obozu nad jeziorem Kivu. Jedziemy w konwoju - powiedział pracownik ONZ, który odmówił podania
Kongijczycy wątpią, czy ONZ ich obroni (EPA)swoich personaliów. W konwoju jedzie około 10 samochodów eskortowanych przez wozy opancerzone.
W Gomie oenzetowscy żołnierze nie mogą jednak liczyć na miłe przyjęcie. Kongijscy uciekinierzy uchodzący przed rebelianckimi oddziałami obrzucają żołnierzy kamieniami. Obwiniają ich za to, że nie potrafią obronić cywilów przed nadciągającą armią Laurenta Nkundy.
Uciekinierzy boją się gniewu Tutsi
Nkunda, stojący na czele Narodowego Kongresu Obrony Ludu, ruszył na rząd w sierpniu obwiniając go o wspieranie bojowników z plemienia Hutu z sąsiedniej Rwandy.
Sam Nkunda uważa się za obrońcę interesów chroniących się w Kiwu Północnym i Południowym rwandyjskich uciekinierów - ludu Tutsi. Tysiące uciekają przed wojną w Kongo
Rebeliant nie jest jednak postacią kryształową. To weteran obu wojen domowych w Demokratycznej Republice Konga, trwających z przerwami w latach 1996-2003. Ciążą na nim międzynarodowe oskarżenia o masakrę 160 osób dokonaną w mieście Kisangani, porwania dzieci, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Wydano międzynarodowy nakaz jego aresztowania.
W poniedziałek Nkunda i jego żołnierze zdobyli Kibumbę koło Gomy, podaje AFP. Ok. 20 tysięcy mieszkańców tej miejscowości uciekło do Gomy.
Reuters, PAP

WYSTAWĘ KAMIENI MOŻNA OGLĄDAĆ W KOLUMBII
Pierwsze muzeum szmaragdów

Kolumbijczycy, dumni ze swojego narodowego skarbu - szmaragdów, otworzyli pierwsze muzeum tego szlachetnego kamienia.
Muzeum ulokowane jest na 23. piętrze wieżowca położonego w samym centrum Bogoty.
Miłośnicy szmaragdów nie muszą już błąkać się po ciasnych tunelach kopalni, by zobaczyć w jaki sposób wydobywane są kamienie. W muzeum zostały odtworzone tunele ze skałami kryjącymi szmaragdy.
- Chcieliśmy pokazać ludziom tunele, w których znajdują się szmaragdy. Robiliśmy wszystko, aby wystawa była zbliżona do rzeczywistości tak bardzo, jak to tylko możliwe - mówi Herbert King, współzałożyciel muzeum.
Kolumbia - zagłębie szmaragdów
Oprócz imitacji kopalnianych tuneli, w muzeum można podziwiać również szereg przedmiotów wykonanych ze szlachetnego kamienia. Wszystkie pochodzą od prywatnych kolekcjonerów.
Kolumbia jest jednym z największych producentów szmaragdów. Stąd pochodzi blisko 55 procent tego szlachetnego kamienia. Na drugim miejscu wśród producentów znajduje się Brazylia z 15 procentami, a za nią plasują się Zambia, Zimbabwe i Pakistan.
Reuters

STOLICA WŁOCH POD WODĄ
Rzym tonął

Dziesiątki zalanych ulic i zatopionych samochodów - to rezultat gwałtownej, kilkugodzinnej burzy, która przeszła we wtorek wieczorem nad Rzymem. Ruch samochodowy został w wielu dzielnicach sparaliżowany.
Dramatyczne sceny rozegrały się w rejonie via Ostiense w południowej części Wiecznego Miasta, gdzie ludzie utknęli w samochodach, tonących w jednym z tuneli. Kierowcy i pasażerowie porzucali w strachu i pośpiechu zalane do połowy auta.
W całym stołecznym regionie Lacjum straż pożarna i inne służby były wzywane kilkaset razy. Obrona Cywilna poinformowała we wtorek późnym wieczorem, że sytuacja jest już pod kontrolą.
PAP

KOŃCÓWKA KAMPANII WYBORCZEJ W USA
Obama czaruje młodych, McCain Kubańczyków

Do wyborów prezydenckich w USA zostało tylko sześć dni. John McCain i Barack Obama próbują wykorzystać ten czas, by przekonać do siebie tzw. "swing states", czyli stany, od których wszystko może zależeć. W ostatnich sondażach McCain goni Obamę. Przewaga tego drugiego wynosi już tylko 3 pkt. procentowe.
"Swing states", to w tegorocznych wyborach duże stany, jak Floryda, Ohio, Pensylwania czy Karolina Północna. Biorąc pod uwagę, że w wyborach w USA zwycięzca stanu zdobywa wszystkie przypadające tam głosy elektorskie, jest o co walczyć.
Na razie w "swing states" prowadzi Obama, ale demokrata nie może być pewny zwycięstwa. Dlatego też demokratyczny senator przemawiał w Raleigh w Karolinie Północnej - stanie, w którym według sondaży ma równe szanse z McCainem, Obama utrzymuje przewagę
Obama: młodzi muszą iść do wyborów!
Barack Obama apelował głównie do młodych Amerykanów, wśród których ma wielkie poparcie, ale którzy często ostatecznie nie przychodzą głosować - w przeciwieństwie np. do emerytów, którzy zwykle masowo głosują. Gdyby młodzi wyborcy i tym razem zawiedli, Demokraci obawiają się, że Obama poniesie znaczne straty.
W przemówieniu w Raleigh, Obama zapewniał po raz kolejny, że jego program gospodarczy przewiduje podwyżkę podatków tylko dla najzamożniejszych obywateli. Obiecywał także pomoc dla wszystkich dotkniętych kryzysem finansowym. Zwłaszcza tych, którym banki odbierają domy za niespłacanie długów hipotecznych.
Podkreślał poza tym, że jego administracja zagwarantuje bezpieczeństwo Ameryki na arenie międzynarodowej, silną armię i kontynuację walki z terroryzmem.
McCain przekonuje Kubańczyków
W tym czasie John McCain przebywał w Miami na Florydzie - innym kluczowym stanie, uznawanym za języczek
Walka toczy się do końca (EPA)u wagi w wyborach. Obama prowadzi tam na razie w sondażach, ale stosunkowo nieznacznie. Republikanie liczą, że ich kandydat zdoła nadrobić różnicę.
W przemówieniu wygłoszonym w "Małej Hawanie" - dzielnicy kubańskich imigrantów tradycyjnie popierających Republikanów - McCain powrócił do personalnych ataków na Obamę, przypominając jego związki z byłym lewackim terrorystą Williamem Ayersem. Powiedział, że osobiście nie obchodzi go Ayers, ale "trzeba wyjaśnić" jego powiązania z demokratycznym kandydatem. Obama wielokrotnie potępił terrorystyczną działalność Ayersa.
McCain obiecywał też, że kiedy zostanie prezydentem, zniesie zakaz wierceń naftowych u wybrzeży Florydy, na czym stan poważnie zyskałby finansowo.
Obama ma nieco więcej od McCaina
W ostatnich dniach przewaga Obamy nad McCainem w sondażach nieznacznie zmalała i mieści się obecnie - średnio, gdyż sondaży jest wiele - w granicach 5-6 procent.
Dwa sondaże uważane za najbardziej wiarygodne - Instytutu Gallupa i ośrodka Rassmussen Report - wykazują, że poparcie dla Obamy jest tylko o 3 procent większe, niż dla McCaina. Mieści się to w granicach błędu statystycznego.
PAP

Dalej...

   

 

1. LISTOPADA DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIETYCH


 

 


Dzień Wszystkich Świętych w Polsce kojarzy się przede wszystkim z odwiedzaniem cmentarzy, modlitwą za zmarłych i zapalaniem zniczy na grobach.
Święto Wszystkich Świętych wprowadził dla całego kościoła papież Grzegorz IV w 834 roku jako symbol pamięci o zmarłych. Dzień ten przypomina nam przede wszystkim tych Świętych Pańskich, którzy nie mają swoich osobnych dni w roku liturgicznym, nieznanych sług Bożych.

Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Chrześcijanie podjęli tę tradycję i nadali jej wymiar religijny. Obecnie 1. listopada na mogiłach i cmentarzach zapalamy znicze i świeczki, które są symbolem pamięci o zmarłych. 

Cmentarna Refleksja

Zegar równo czas odmierza
- nie  widzisz, a on ucieka.
Liście wczoraj intensywnie zielone,
dzisiaj złoto utraciły. 

to było wczoraj
…teraz jest przeszłością.

Uchwycić moment
wydaje się możliwe…
Ułuda czarne zęby szczerzy
patrząc mi prosto w oczy.

Maria Kuraszko, Winnipeg
 

   

 

 

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - SOSNOWIEC
 

 

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze regiony w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen, lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

Dzisiaj Sosnowiec

 

 

 

SOSNOWIEC


 Sosnowiec – miasto położone na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Najludniejsze miasto Zagłębia Dąbrowskiego. Historycznie część Małopolski.


Urząd Miasta w Sosnowcu

Sosnowiec to miasto na prawach powiatu, sąsiadujące z Katowicami, jest jednym z najludniejszych miast województwa śląskiego. Liczy obecnie około 225 tysięcy mieszkańców, których cechuje dynamizm, duża aktywność gospodarcza, troska o dziedzictwo kulturowe i środowisko przyrodnicze.
Sosnowiec jako miasto może się poszczycić zaledwie ponad stuletnią historią (prawa miejskie od 1902 roku). Jednak wzmianki o osadnictwie na tych terenach są znacznie starsze i sięgają czasów piastowskich. Już 12 lat po uzyskaniu praw miejskich Sosnowiec liczył 118 tys. mieszkańców.Dynamiczny rozwój Sosnowca w XIX wieku wiąże się z odkryciem bogatych złóż minerałów, przede wszystkim węgla kamiennego, oraz rozwojem kolei.


Dworzec Kolejowy w Sosnowcu

 Dynamiczny rozwój Sosnowca został zahamowany przez wybuch I wojny światowej. W trakcie działań wojennych i okupacji zniszczeniu uległo wiele zakładów przemysłowych i kopalń. Sosnowiczanie tuż po wyzwoleniu czynnie włączyli się w akcję pomocy dla mieszkańców śląska w trakcie wszystkich trzech powstań.Mimo znacznych strat w wyniku działań wojennych, przemysł na tym terenie bardzo szybko podniósł się ze zniszczeń. Powstało w tym czasie wiele nowych zakładów i firm.

 Czas II wojny światowej i okupacji nie był łaskawy dla Sosnowca. Tuż po wyzwoleniu mieszkało w mieście tylko 86 tys. osób. Niezwłocznie po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do odbudowy miasta i zakładów przemysłowych. Zainwestowano przede wszystkim w przemysł ciężki, powstawały kopalnie, huty i zakłady budowy maszyn.

 Największy rozwój miasto przeżywało w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W tym czasie na terenie miasta powstało wiele osiedli, np. Zagórze czy Środula. Przebudowano system drogowy, który nawet teraz rozwiązuje problemy komunikacyjne w mieście.

Dalej...
 

    

PRZEZ BOJE, PRZEZ ZNOJE, PRZEZ TRUD-KOMBATANCKIE LOSY
 

 

Dzisiaj publikujemy trzydziesty ósmy artykuł z serii wspomnień kombatanckich spisanych przez Kazimierza Patalasa w książce zatytułowanej Przez boje, przez znoje, przez trud-kombatanckie losy
 

 

Ks. Jan Sajewicz

WSPOMNIENIA
Spisane w sierpniu 1986

Przyjechałem z Polski do Kanady w 1939-ym roku. Przez trzy lata pracowałem w parafii Św. Stanisława w Toronto. Wybuchła wojna. Ciągnęło mnie gdzieś na front, ale ponieważ ks. biskup Gawlina miał dość kapelanów wojskowych, polecił mi, abym się udał do rodzin wojskowych wysiedlonych z Rosji, znajdujących się w Afryce, w Indiach, w Bejrucie. Był to rok 1943. Wybrałem sobie Afrykę. Pamiętam, że w Waszyngtonie, zanim się zaokrętowałem, spotkałem sporo uprzejmych ludzi. W owych czasach nie można było zamówić telefonicznie taksówki, trzeba było ją łapać na ulicy. Złapałem jedną, która, jak się okazało, miała kierowcę kobietę. Zwróciła uwagę na mój nietutejszy strój i zapytała, czy po raz pierwszy jestem w Waszyngtonie. Powiedziałem, że tak. Zaproponowała mi, że obwiezie mnie po najciekawszych częściach Waszyngtonu. I rzeczywiście zwiedziłem dzięki niej stolicę. Zażądała opłaty tylko od dworca do polskiej ambasady.

Podróż do Afryki trwała dość długo. Choć pamiętam, że w podróży do Kanady mocno przeżywałem morską chorobę, tym razem w drodze do Afryki miałem juz więcej doświadczenia. Jeden stary stuart nauczył mnie jak sie zachować w takich okolicznościach. Podróż była bardzo ciekawa, choć niebezpieczna. Najgroźniejsze było w tym czasie Morze Śródziemne. Konwój, którym płynąłem był amerykańskim konwojem wojskowym, szedł przez Atlantyk a potem przez Gibraltar. Przeżyliśmy sporo ataków niemieckich, ale straciliśmy tylko dwa okręty. W tym samym czasie inne konwoje traciły w tym czasie nieraz po 10-15 okrętów. Pamiętam bardzo przyjemne stosunki z marynarzami. Zdarzyło się, że nawet dwóch z nich nawróciłem na wiarę katolicką. Jeden z nich był pochodzenia słowackiego.
Przygotowałem go do I-Komunii Św. Drugi - typowy Amerykanin, Loyd Brown, najbardziej popularny chłopak na okręcie, najlepszy bokser, najlepszy pływak. Przyjaźniliśmy się jak bracia. Mieszkaliśmy w jednej kabinie. Opowiadaliśmy sobie o naszych rodzinach. W pewnym momencie poprosił mnie, abym mu też coś powiedział o religii. Nie wiedział, czy był ochrzczony, czy przyjął I- szą Komunię. Wiedział tylko, że jego żona jest katoliczką i umiał na pamięć "Ojcze nasz". Siadywaliśmy wieczorem pod dużą armatą ( był komendantem oddziału obrony) i toczyliśmy dyskusje religijne. W najbliższą niedzielę odbył się jego chrzest a potem I-sza Komunia Św. Przyszedł na Mszę Św. czyściuteńko i porządnie ubrany i przyjął Komunię Św. Koledzy dziwili się, co się z nim stało. Wieczorem przygotowali mu
duży tort i zaśpiewali mu "happy birthday".

Podróż trwała dwa miesiące. Wysiedliśmy w Suezie. Zawieziono nas do amerykańskiego obozu wojskowego, potem przeniesiono nas do Kairu. Tam zaopiekowano się nami w głównej kwaterze i kazano nam czekać na okazję transportu. Pojechaliśmy do Jerozolimy, aby zobaczyć się z biskupem Gawliną. Przy tej okazji zwiedziłem Ziemię Świętą oraz kilka obozów polskich junaków w Palestynie. Było to pierwsze spotkanie z Polakami na tej ziemi. Najgłębszym przeżyciem były spotkania z junakami. Na pustyni w
wielkim obozie, słuchałem spowiedzi, odprawiałem Mszę Św. Ci młodzi chłopcy, którzy powinni jeszcze być przy matce, byli ubrani w mundury i przygotowywali się do wojny. Byli to młodzi chłopcy przez dwa lata tułający się po obcym kraju, znający głód i konieczność zdobywania chleba, nie zawsze w uczciwy sposób. Gdy później spotykałem ich w obozach afrykańskich i miałem okazję poznać bliżej, byłem zaskoczony ich wysokim poziomem moralnym po tych wszystkich przejściach. Myślę, że można to zawdzięczać zarówno pracy duszpasterskiej, ale także wpływowi naszych chrześcijańskich matek. W niektórych obozach spotykało się szereg młodych zepsutych, zdemoralizowanych kobiet. Trzeba jednak zrozumieć sytuację w jakiej się one znajdowały w Rosji, gdy były z pewnością nieraz napadane przez mężczyzn. Te zdemoralizowane kobiety zostały przez delegaturę Rządu porozdzielane po różnych obozach, przydzielono im pracę i nie miały czasu myśleć o głupstwach .

Dalej...

   

 

POZA  GNIAZDEM.  WIZERUNKI  EMIGRANTKI  POLSKIEJ  W  KANADZIE  W  XX  WIEKU
 

 

Dzisiaj rozdział I książki prof. Marii Anny Jarochowskiej zatytułowanej "Poza gniazdem. Wizerunki emigrantki polskiej w Kanadzie w XX wieku". Książkę można nabyć  w biurze "CZASU".


 

CZĘŚĆ DRUGA : W pojedynkę

ROZDZIAŁ III
Etap drugi (1940-1957)

 
Wybuch II wojny światowej zastał Kanadę, jako kraj brytyjski, szczerze przywiązany do Imperium. Z chwilą wybuchu wojny młodzi mężczyźni ze wszystkich prowincji poza Quebekiem masowo zgłaszali się do wojska, aby walczyć z Hitlerem, o którym zresztą społeczeństwo kanadyjskie nic, albo bardzo niewiele wiedziało.

Początkowo zdawało się, że poza okazją do rozwoju kanadyjskiego rolnictwa zaopartującego w żywność wojska Aliantów, Kanada pozostanie daleko od wpływów wojny. Ale szybkie zwycięstwa nazistowskich Niemiec w Europie i osamotnienie W. Brytanii jedynego kraju stawiającego opór nazistom, wyciągnęły Kanadę z jej wygodnej prowincjonalności i postawiły w samym sercu logistyki Aliantów.

Olbrzymie zasoby naturalne Kanady, dowożone regularnie do wschodnich ośrodków przemysłowych, znaczny rynek siły roboczej, chętnej do nowego zarobku oraz bliskość niewyczerpanych kredytów amerykańskich były strategicznym atutami, które W. Brytania natychmiast spostrzegła w Kanadzie i zamierzała wykorzystać przy cichym poparciu Stanów Zjednoczonych. Chodziło przede wszystkim o rozbudowanie strategicznych przemysłów. Ale Kanada jeszcze ani nie miała dostatecznych własnych kapitałów prywatnych i bankowych ani wystarczającej kadry kierowniczej niezbędnej do nagłego "skoku" w budowie i rozruchu produkcji wojennej, od szycia mundurów, aż po produkcję bombowców, myśliwców itp. Kraj bardzo ciężko przeszedł kryzys lat 30-tych, a wysłanie niemal całego pokolenia młodych Kanadyjczyków na front walki do Europy pozbawiło wyższe uczelnie kanadyjskie wielu potencjalnych studentów. Młode Kanadyjki, w równie patriotycznym geście zgłaszały się do wojskowej pomocniczej służby kobiet, albo szły do fabryk o strategicznym znaczeniu, bo obsługujących armię kanadyjską i brytyjską i dopiero tam wiele z nich zdobywało nowe umiejętności . Ale nawet gdyby one już miały odpowiednie wykształcenie to i tak nie mogłyby zabiegać o stanowiska kierownicze w przemyśle, bo wówczas jeszcze kobiety nie miały do tego prawa. A w roku 1940-tym Kanada miała mało fabryk, które natychmiast mogły produkować na potrzeby wojny. Pozostawało więc do uruchomienia wiele dziedzin produkcyjnych, dla których wyszkolona kanadyjska kadra specjalistyczna i kierownicza była nie wystarczająca. Ponadto Kraj nie dysponował odpowiednimi kapitałami. Pomoc kapitałowa jednak natychmiast napłynęła ze Stanów Zjednoczonych, natomiast braki w kadrach pozostały. Wszystko to zbiegało się z bombardowaniem Londynu i postępującą blokadą W. Brytanii przez nazistowskie Niemcy kiedy rząd brytyjski coraz bardziej nalegał na swoje kolonie o różne rodzaje pomocy.

Jedną z form tej pomocy było zaofiarowanie prze Kanadę bezpiecznego schronienia dla tysięcy angielskich dzieci i młodzieży. Ich wyjazd chronił je przed bombardowaniem a jednocześnie ułatwiał W. Brytanii sytuację żywnościową ograniczoną niemiecką blokadą morską. Pierwsze transporty dzieci przewidziano na lato 1940 roku i wtedy rząd W. Brytanii ze znacznym poparciem europejskich rządów na uchodźctwie zapragnął dołączyć do nich także nieprodukcyjne grupy uchodźców: kobiet i dzieci z krajów okupowanych przez Hitlera, które schroniły się w Anglii [103] Pod naciskiem, Kanada zgodziła się na ten dodatek, zastrzegając, że wydane wizy odnoszą się tylko do okresu wojny i że utrzymanie uchodźców spocznie w Kanadzie na prywatnych sponsorach, albo zależeć będzie od odpowiednich rządów na uchodźctwie. Po kryzysie lat 30-tych Kanada ani nie chciała podejmować zobowiązań utrzymania europejskich uciekinierów, ani zgodnie ze swoją przedwojenna polityką imigracyjną nie zamierzała przyjąć ich na okres dłuższy aniżeli czas trwania światowego konfliktu.

Dalej...

   

 

 

Kalendarz Wydarzeń

 31 października  2008 r. godz. 18:30


BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W piątek, 31. października w kościele Świętego Ducha odbędzie się zabawa rodzinna. Jak co roku, prosimy o przebranie się za ulubionego świętego.

Wspólne świętowanie rozpocznie Msza św. o 18:30.

 

 

8 listopada  2008 r.  godz. 18:00


Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół ST. Boniface zaprasza Polonie
na wielką Uroczystość z okazji 80-tej rocznicy powstania stowarzyszenia.
Gala odbędzie się w dniu 8 listopada w siedzibie Sokoła St.Boniface przy
523 Doucet St.
Koktajle od godziny 18:00 gorąca kolacja o godzinie 19:00.

Zapraszamy wszystkich na wspaniałą uroczystość!

Bilety w cenie $30.00 od osoby do nabycia u członków organizacji.

Po więcej informacji prosimy dzwonić do Eli pod numer 694-1745.

 

 

9 listopada  2008 r. 


 

Kongres Polonii Kanadyjskiej

Okręg Manitoba

Canadian Polish Congress

Manitoba Branch

Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okreg Manitoba zaprasza na obchody Narodowego Święta Niepodległości szczegóły :
http://www.kpkmanitoba.ca/komunikat%20KPK%2011%20listopada.pdf
 

 

 15 listopada  2008 r.  godz. 18:30Jak co roku o tej porze kiedy chłodno już na dworze
do Sokoła zapraszamy bo zabawę urządzamy
wszystkich dobrze ugościmy
miły wieczór zapewnimy
 

Bankiet 102-giej Rocznicy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Winnipeg przy 717 Manitoba Avenue , odbędzie się w Sobotę 15-go Listopada.

Koktajle o godz. 18:30, kolacja o 19:15, cena biletów $20.00 od osoby. Bilety do nabycia w polskich placówkach handlowych, w siedzibie i u członków organizacji. Po bliższe informacje proszę telefonować na 339-7131 lub 294-4078.

Organizacja serdecznie wszystkich zaprasza

 

22 listopada  2008 r.  godz. 18:30


 

22 listopada  2008 r.  od godz.16:00 do godz. 18:30

 

Sports and Leisure Club

Come and join SPK’s Sports and Leisure Club for a night of

GLOW BOWLING!

PLACE: Billy Mosienko Bowling Lanes

DATE: Saturday, November 22, 2008

TIME: 4:00pm-6:30pm

R.S.V.P.: Pawel Pecold 960-1438; Pawel@shaw.ca

This is a great event for all ages!

Stowarzyszenie Polskich Kombatantow Koło #13 wspólnie z Polonijnym Klubem Sportowo Rekreacyjnym zaprasza dzieci, młodzież oraz całe rodziny na “Family Bingo Glow Bowling”. Impreza planowana jest na 22-go listopada w kregielni Billy Mosienko Bowling Lanes.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

What is the SPORTS & LEISURE CLUB?

It’s a fabulous place for children, teens and adults to gather and try new activities! This club is under the direction of Pawel Pecold and it will feature different events that will be held at SPK and at different recreational places around Winnipeg.  We will be organizing fun events such as canoeing, hiking, cycling, soccer games, volleyball games, etc.  This is a great way to get Polonia active in a different fashion, a great way to discover what fun things Winnipeg can offer and of course it’s always fun to meet new friends!  Spread the word to your children, friends, families, grandchildren, etc.  This is open to everyone and we want as many people as possible to join! 

For more information or to sign up, please call Pawel at 960-1438 or contact him via e-mail at pawel@shaw.ca.

SPK   organizuje  Klub Sportowo- Rekreacyjny  dla wszystkich grup wiekowych dla całej Polonii. Zaprasza się dzieci, nastolatków i dorosłych.  Klub prowadzić będzie Paweł Pecold. Organizować on będzie  różne imprezy w SPK oraz  w innych miejscach rekreacyjnych w Winnipegu.  Będziemy organizowali kajakarstwo (canoe), wspinaczki , sport rowerowy, piłkarstwo, siatkówkę i t.d.   Stworzy to okazje dla Polonii do zapoznania się z różnorodnymi formami aktywności, które oferuje Winnipeg, jak również okazję do poznania nowych przyjaciół. Zapoznajcie z tymi możliwościami wasze dzieci, przyjaciół, rodziny, wnuki etc. Te aktywności dostępne są dla wszystkich i wszystkich zapraszamy.

Szczegółowe informacje można uzyskać telefonując do Pawła (960-1438) lub e-mail :

paweł@shaw.ca

 

 31 grudnia  2008 r.  godz. 18:00 

SYLWESTER

Zbliża się szybko Nowy Rok. Czy macie jakieś plany ?
W SPK odbędzie się Zabawa Sylwestrowa. Grać będzie znany zespól DJ KOLT'a . Kolacje przygotuje pan Jan Leszczyński ( M&S Foods)

Napoje po przystępnych cenach. Proponujemy dwie ceny:

$ 40.00 kolacja, późne przekąski oraz tańce

Godz. 18.00 -koktajle

Godz. 19:00 kolacja

$ 20.00 Godz. 21:00 - przekąski oraz tańce.

Jak z tego wynika ceny są przystępne. Obiecujemy dobra zabawę !

W sprawie biletów i rezerwacji stolików prosimy telefonować do:. SPK 589-7638.

 

OGŁOSZENIA

Polonicum Machindex ® Institut

case  postale  1182   
CH-1701 Fribourg,
Szwajcaria     
Tel./Fax: 026 684 13 71

 

Z góry dziękujemy za uwagi i dodatkowe pytania.

Licząc na Państwa dalsze poparcie

pozostajemy z polonijnymi pozdrowieniami –

Edyta & Stan MACH

 

Dokument informacyjny o Polonicum – do wykorzystania   Downloads\FAQ Polonicum 02.10.2008.pdf.  


 

Reklama w Polonijnym Biuletynie Informacyjnym w Winnipegu

Już od maja zapraszamy do reklamowania się w naszym Biuletynie, który odwiedza z miesiąca na miesiąc coraz więcej internautów. Obecnie miesięcznie notujemy ponad 4000 odsłon. Na naszej mailowej liście obecnie znajduje się 579 użytkowników.

Reklama na naszych łamach to znakomita okazja do zaprezentowania swojej działalności i usług - oferujemy Państwu kilka podstawowych, skutecznych reklamowych form, których cena znajduje się poniżej.
Zainteresowanych - prosimy o wysłanie do nas maila  bogdan@softfornet.com

 

 Cennik reklam:

1. Reklama (kopia wizytówki biznesowej, logo firmy z tekstem reklamującym o wymiarach wizytówki, tekst reklamujący również w wymiarach wizytówki..., jest doskonale widoczna, gwarantuje skuteczność przekazu.

Czas wyświetleń

Cena promocyjna

Cena regularna

Rok

$200

$400

Pół roku

$120

$240

Miesiąc

$90

$180

Dwa wydania

$40

$80

2.  Reklama indywidualna w promocji $200
     Twoja reklama trafi do internautów zapisanych na naszej liście jak
o
     jedyna wiadomość w mailu od nas.

3.  Artykuł na zamówienie w promocji $200
     Napiszemy i opublikujemy na stronie Biuletynu artykuł o Twoim biznesie
     lub serwisie.   

4. Sponsorowanie działów naszego Biuletynu,
np. Polonijny Kącik Kulinarny sponsowrwany przez
Restaurację XXX

Czas wyświetleń

Cena promocyjna

Cena regularna

Rok

$200

$500

Pół roku

$120

$300

5. Sponsorowanie Polonijnego Biuletynu Informacyjnego w Winnipegu $500/rok   

Sponsorzy Biuletynu będą umieszczeni na specjalnej stronie zbudowanej przez nas. Strona będzie uaktualniana na życzenie sponsora bezpłatnie do 10 zmian na rok.

Link do strony sponsora będzie się znajdował w każdym wydaniu biuletynu.

 Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem niedokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228