11 marca 2010 | <<< Nr 120 >>>

   W tym numerzeWydarzenia tygodnia: Droga Krzyżowa

Od redakcji
Do Redakcji
Wydarzenia warte odnotowania
Humor
Życzenia
Program Świąteczny w Parafii Świętego Andrzeja Boboli
Program Świąteczny w Parafii ŚwiętegoDucha
Zaproszenie na DROGĘ KRZYŻOWĄ- relacja z próby generalnej- zdjęcia i nagranie
Recital Łucji Herrmann- zdjęcia
Odszedł Jan Kamieński
Piąta rocznica śmierci Jana Pawła II
Felieton Jacka Ostrowskiego
Wiadomości prosto z Polski
Wiadomości z Kanady
Fakty ze świata
Kalendarz Wydarzeń
Ogłoszenia
Polsat Centre
Kącik Nieruchomości  
  Od Redakcji


  Do Redakcji

Szanowni Państwo,

Szwajcarska Fundacja „New7Wonders”, założona w 2001 roku przez szwajcarskiego podróżnika Bernarda Webera, ogłosiła ogólnoświatowy konkurs na 7 Nowych Cudów Natury.
Do końca 2008 roku internauci z całego świata oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów. Do kolejnego etapu konkursu przeszło 261 propozycji z 222 państw.

A CNN Anderson Cooper segment which was set to demonize critics of big government and Obamacare as violent extremists backfired after radio host Alex Jones pointed out that corporate media outlets like CNN were responsible for killing over a million Iraqis as a consequence of their repeated lies about weapons of mass destruction.
 

W tym obszar Mazurskich Jezior.
Po prowadzonej przez pół roku w Polsce kampanii pod hasłem „Mazury Cud Natury”, Mazurskie Jeziora znalazły się:
Najpierw na pierwszym miejscu w swojej kategorii („krajobrazy i formacje polodowcowe”)
Następnie w gronie 71 półfinalistów konkursu
I w końcu 21 lipca 2009 roku grono ekspertów zakwalifikowało Mazury do finału konkursu.
Tym samym Mazury zostały uznane za jedno z 28 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i jedno z 5 najpiękniejszych miejsc w Europie!

Do połowy 2011 roku trwa głosowanie na najlepszą siódemkę, a Mazury można wesprzeć głosując na stronie: WWW.MAZURYCUDNATURY.ORG
Możliwe jest również głosowanie telefoniczne, które odbywa się w trzech krokach:
Należy wybrać specjalny numer: +44 87 218 400 07. Jest to numer telefonu komórkowego w Wielkiej Brytanii. Należy wysłuchać informacji przygotowanej przez organizatora.
Po wysłuchaniu informacji i specjalnym sygnale, należy wybrać tonowo kod kandydata.
Kodem Mazurskich Jezior jest 7719
 
Wielkie Jeziora Mazurskie
Mekka żeglarzy, którzy co roku zawijają do portów, by chłonąć wspaniałą atmosferę i do woli oddawać się swojej pasji. Imponujące jeziora, malownicze miasteczka z gwarnymi tawernami, w których kwitnie życie towarzyskie, wielkie ostępy leśne, w tym Puszcza Piska i Borecka, a także interesujące zabytki. Mazury to także niezapomniana przygoda, przestrzeń i wolność, którą doceniają nie tylko wodniacy, ale również rowerzyści i piechurzy zapuszczający się coraz częściej na mazurskie szlaki. Nigdzie nie ma takich zachodów słońca i nigdzie tak wybornie nie smakuje ryba doprawiana żeglarskimi opowieściami. Wielkie Jeziora Mazurskie połączone siecią kanałów i śluz tworzą ponad dwustukilometrowy szlak wodny, którego pokonanie może zająć nawet 2 tygodnie bez powtarzania trasy.

Warto zobaczyć:
Most obrotowy w Giżycku – jedna z niewielu tego typu konstrukcji w Europie
Zamek krzyżacki w Rynie – drugi po Malborku co do wielkości zamek, obecnie hotel i centrum konferencyjne
Kadzidłowo – Park Dzikich Zwierząt , gdzie można z bliska zobaczyć wiele gatunków zwierząt
Twierdza Boyen w Giżycku – XIX wieczny kompleks obronny składający się z ponad 90 budynków i schronów oraz umocnień ziemnych otoczonych 2km kamienno-ceglanym murem
Kanał Mazurski – unikalna budowla słynąca z oryginalnych rozwiązań technicznych
Wolisko – Zagroda Pokazowa Żubrów w Puszczy Boreckiej
Węgorzewo – Muzeum Kultury Ludowej
 

 


   Wydarzenia warte odonotwania
Cross Ways With Jesus

 

 

WEŹ UDZIEŁ W POWSZECHNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ

Archidiecezja Winnipegu  od  23 lat organizuje POWSZECHNĄ DROGĘ KRZYŻOWA ulicami miasta. Co roku inna parafia pełni rolę organizatora.  W tym roku to parafia Świętego Ducha otrzymała zaszczyt koordynowania tego wydarzenia.
W Drodze Krzyżowej uczestniczyć będzie jak co roku rzesza wiernych z całego Winnipegu, dlatego niech nie zabraknie wiernych również z Polonii.

Zapraszamy całą Polonię do udziału w Publicznej Drodze Krzyżowej która w Wielki Piątek rano przejdzie ulicami Winnipegu.

Początek w Kościele św. Ducha o godzinie 9:00.  

Droga jest przygotowana przez grupy działające przy Parafii, między innymi młodzież, Ligę Katolickich Kobiet,  Rycerzy Kolumba i Grupę Teatralną. Przy każdej stacji i podczas Drogi odgrywana będzie Męka naszego Pana. Zapraszamy do licznego udziału!

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem!

 


 


Wiosenna Gala Kabaretowa
 


 

 
 

Wieczór poetycko-muzyczny
 


Towarzystwo Przyjaciół Polskiej Kultury i Sztuki ,,Zachęta" zaprasza Polonię na wieczór poetycko-muzyczny, który odbędzie się w dniu 16 kwietnia 2010 r. o godz. 18:30 w Muzeum Ogniwo, przy 1417 Main St. W programie będą prezentowane utwory poetów zamieszkałych i tworzących w Winnipegu. Wieczór jest dedykowany ofiarom Katynia. Wstęp wolny.
 

 
"Swiecone" Easter Dinner and Dance

 

 


 

   Humor


Detektyw Inwektyw (Tomasz Łysiak) - chelm

 

 

 


 

  Życzenia
     Na stronie naszego Biuletynu możesz złożyć życzenia swoim bliskim, znajomym, przyjaciołom... z różnych okazji: urodziny, ślub, narodziny dziecka, jubileuszu, świąt... Do życzeń możesz dodać zdjęcie, ale nie jest to konieczne (zdjęcie dodaj pod warunkiem, że jesteś jego autorem i zgadzasz się na umieszczenie go na naszej stronie).

Życzenia prosimy przesyłać na adres: jolamalek@onet.eu
Kto składa życzenia
np. Jan Kowalski
Z jakiej okazji składasz życzenia np. Z okazji 18 urodzin
Treść życzeń Twoje życzenia zostaną opublikowane w serwisie dopiero po akceptacji zespołu redakcyjnego w kolejnym numerze Biuletynu. 


 Drodzy czytelnicy polishwinnipeg,

Święta Wielkanocne to okres radosny dla każdego z nas. Chrystus zwyciężył śmierć i szatana poprzez swoje zmartwychwstanie. Poprzez tę Dobrą nowinę, Pan Bóg przypomina nam, że i my możemy podzielić się Tą Radością życia wiecznego z Chrystusem w niebie.
Niech Zmartwychwstały Chrystus rozjaśni Wasze serca swoją miłością i nadzieją na życie wieczne. Alleluja!

Radosnych Świat Wielkanocnych,

 życzy ks. Sebastian Gacki


ŻYCZENIA URODZINOWE DLA

STANISŁAWY GAWIŃSKIEJ

ORAZ JADWIGI HASKIEWICZ

My Babcia Stanislawa Gawinska on April 3, with love from her sons Mirek & Dianne, Leszek and daughter Jadzia & Antoni Haskiewicz and grandson Andrew Haskiewicz and grand daughter Danusia & John Casar along with her great-grand daughters Izabella & Rozalia Casar and friends.

 
Jadzia Haskiewicz on April 4. with love from your husband Antoni Haskiewicz son Andrew daughter and son-in-law Danusia & John Casar and grand daughter Izabella and Rozalia Casar and mother Stanislawa Gawinska and brothers Leszek and Mirek & wife Dianne 

 

Szanowny Panie Bogdanie

Przesyłam Panu, Pańskiej Redakcji oraz wszystkim czytelnikom "Polonijnego Biuletynu Informacyjnego w Winnipegu" jak najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

 

 
Ciepłych, pełnych radosnej nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a także kolorowych spotkań z budzącą się do życia przyrodą. Zdrowia, szczęścia, humoru dobrego, a przy tym wszystkim stołu bogatego. Mokrego dyngusa, smacznego jajka i niech te święta będą jak bajka. Na tę Wielkanoc życzyć Wam wypada ciepła domowego, miłości bliźniego, placka wybornego i spokoju świętego.
 
Tadeusz Michalak

Wiadomości Polonijne

 

   

 

 

Brothers and Sisters in Jesus Christ!


The Resurrection of Jesus Christ from the dead, does in fact, change everything - the past, the present, and the future. Jesus' Resurrection gives us confident hope for the future. The Holy Time of Easter shows us the great love of God for all of us. We are not alone; there is Jesus with His power over death, telling us - Do not be afraid to believe; be a witness of my Resurrection. May this Easter time renew our faith and love, and give us the power to love one another even though others may not follow God’s commandments. Jesus’ Resurrection is the greatest gift in our lives. Let us rejoice and be grateful for all that He has given us.

Bracia i Siostry!

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa zmieniło i odnowiło świat dla naszego dobra. Te święta ukazują wielką miłość Boga do człowieka. Dzięki Panu Jezusowi wiemy, że nie jesteśmy sami, że śmierć jest pokonana na zawsze. Pan Jezus mówi nam bądź świadkiem mojego zwycięstwa bo ono jest twoje i dla Ciebie. Niech te Wielkie święto odnowi naszą wiarę i miłość do Boga i człowieka, nawet jeśli inni mówią, że nie ma Boga. Zmartwychwstanie jest Ogromnym darem dla każdego z nas, bądźmy wdzięczni za wszelkie dary nawet te najmniejsze w naszym życiu. Niech Chrystus Zmartwychwstały obdaruje nas swoim życiem i radością.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
O. Maciej Pająk, OMI
O. Mieczysław Burdzy, OMI


 


 

   

S  P  O  N  S  O R


 

    Program świąteczny w parafii św. Andrzeja Boboli

    


 WIELKI CZWARTEK - 1-go kwietnia

 
    19:30 - Msza Switea - Pamiątka Ostatniej Wieczerzy
    20:30 - 22:00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu ( okazja do Spowiedzi świętej)
 
 
WIELKI PIĄTEK - 2-go kwietnia
 
    15:00 - Uroczysta Liturgia Męki i Śmierci Pana Jezusa
    16:00 - Rozpoczęcie  dziewięciodniowej Nowenny do Miłosierdzia Bożego
    16:30 - 22:00 - Adoracja przy grobie Pana Jezusa
    19:00 - Droga Krzyżowa ( po angielsku)
    19:30 - Droga Krzyżowa ( po polsku)
    20:00 - Gorzkie Żale.

 
WIELKA SOBOTA - 3-go kwietnia
 
    12:00 - 16:00 ( co pół godziny) - Świecenie Pokarmów
    20:00 - Wigilia Paschalna Zmartwychwstania Pańskiego
 


 

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PANSKIEGO - 4- ty kwietnia
 
      7:00 - Msza święta Rezurekcyjna z Procesja ( po polsku)
      9:00 - Msza święta ( po angielsku)
    11:00 - Msza święta ( po polsku)


 
NIEDZIELA MILOSIERDZIA BOZEGO - 11-y kwietnia
 
     13:00 -  Wystawienie i Adoracja Najświętszego Sakramentu ( okazja do Spowiedzi )
     15:00 -   Nowenna do Miłosierdzia Bożego
     15:30 -  Uroczysta Msza Święta -  główny celebrant: Jego Eminencja Albert LeGatt, arcybiskup St.-Boniface

Serdecznie zapraszamy całą Polonię na nasze uroczystości. 
Jezu, ufam Tobie!


 


    Program świąteczny w parafii Świętego Ducha

    

Spowiedź Wielkanocna
w piątek, 26 marca
o godz. 19:00

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej -28.03.2010
Msze św. będą o 8:00, 9:30, 11:00, 12:30 i 18:00. Podczas każdej Mszy św. odbędzie się poświęcenie palm. Zapraszamy wszystkich na “Wiosenną Herbatkę”.

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

Wielki Czwartek -
1 kwietnia
19:00      Msza św. Wieczerzy Pańskiej (pol. i ang.)
Adoracja Jezusa w Ciemnicy do 22:00

Wielki Piątek - 2 kwietnia
9:00 23 Powszechna Droga Krzyżowa
15:00       Liturgia Męki Pańskiej (po ang.)
18:00       Liturgia Męki Pańskiej (po pol.) i Gorzkie Żale
Adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie do 22:00

Wielka Sobota - 3 kwietnia
10:00-15:00 Adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie
20:00 Wigilia Paschalna (po pol. i ang.)

 Święcenie Pokarmów w Wielką Sobotę

co pół godziny w kościele
w godzinach od 10:00 do 15:00

Niedziela Wielkanocna-
4 kwietnia
6:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu
7:00     Procesja Rezurekcyjna i Msza św.
(po pol.)
9:30     Msza św. (po ang.)11:00     Msza św. (po pol.)12:30     Msze św. (po pol.)Nb. Nie będzie Mszy św. wieczornej

Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia
9:30    Msza św. (po ang.) 11:00    Msza św. (po pol.)

ŚWIĘCONE PARAFIALNE
Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości na nasze Święcone,
które odbędzie się w niedzielę,
11 kwietnia o godz. 14:00
w sali parafialnej.

Penitential Service
on Friday, March 26th,
at 7:00 pm

Palm Sunday of the Lord’s Passion - 28.03.2010
Masses will be at 8:00 am, 9:30 am, 11:00 am, 12:30 pm &  6:00 pm. Blessing of the Palms during each Mass. We are inviting everyone to our Spring Tea.


PASCHAL TRIDUUM


Holy Thursday  - April 1
7:00 pm  Mass of the Lord’s Supper (Pol. & Eng.)
Adoration of the Blessed Sacrament until  10:00 pm

Good Friday  - April 2
9:00 am 23rd Public Way of the Cross
3:00 pm  Celebration of the Lord’s Passion (Eng.)
6:00 pm  Celebration of the Lord’s Passion (Pol.) &  Lenten Lamentations                   Adoration at the Tomb of Christ until 10:00 pm

Holy Saturday - April 3
10:00 am - 3:00 pm Adoration at the Tomb of Christ
8:00 pm Easter Vigil Mass (Pol. & Eng.)

Blessing of Easter Food on Holy Saturday

every half hour in the Church
from 10:00 am to 3:00 pm

Easter Sunday - April 4
6:00 am  Adoration of the Blessed Sacrament
7:00 am  Procession & Mass of Resurrection (Pol.)
9:30 am  Mass (Eng.)
11:00 am   Mass (Pol.)
12:30 pm   Mass (Pol.)
Nb. There will be no Evening Mass


Easter Monday - April 5
9:30 am  Mass (Eng.)

11:00 am  Mass (Pol.)

 PARISH EASTER BANQUET
We are inviting all Parishioners & Guests to our  Easter Banquet, to be held on Sunday,
April 11th at 2:00 pm in the Parish Hall.
 


 

 

 

   Zaproszenie na Drogę Krzyżową
  Relacja z próby generalnej

      Święta Wielkanocne to wyjątkowy okres w roku, są największym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Większość Polaków w Święta Wielkanocne poświęca czas na uczestnictwo nabożeństwach kościelnych a także na spotkania w gronie rodzinnym.

Już dziś rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego. W tym czasie Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.

Dzień męki i śmierci Chrystusa, który zwiemy Wielkim Piątkiem, w Jerozolimie był dniem przedświątecznego gwaru, dniem przygotowania do szabatu. Współcześnie jest dniem skupienia i milczenia. Zamiast dzwonów — słyszymy stukot kołatek, ołtarz jest ogołocony, milczą organy i nie ma Mszy Świętej. Czas jakby  się zatrzymał. By pokłonić się przed tajemnicą zbawienia świata wieźmy udział w Drodze Krzyżowej:

Zapraszamy całą Polonię do udziału w Publicznej Drodze Krzyżowej, która w Wielki Piątek rano przejdzie ulicami Winnipegu.

Początek w Kościele św. Ducha o godzinie 9:00.  

Droga jest przygotowana przez grupy działające przy Parafii, między innymi młodzież, Ligę Katolickich Kobiet, Rycerzy Kolumba i Grupę Teatralną. Przy każdej stacji i podczas Drogi odgrywana będzie Męka naszego Pana. Zapraszamy do licznego udziału!

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem!

Archidiecezja Winnipegu  od  23 lat organizuje POWSZECHNĄ DROGĘ KRZYŻOWA ulicami miasta. Co roku inna parafia pełni rolę organizatora.  W tym roku to parafia Świętego Ducha otrzymała zaszczyt koordynowania tego wydarzenia. W Drodze Krzyżowej uczestniczyć będzie jak co roku rzesza wiernych z całego Winnipegu, dlatego niech nie zabraknie wiernych również z Polonii.

Relacja z próby generalnei- realizacja Henryk Enen:

 

 

Zobacz fotogalerię:                                                                  

 

Więcej zdjęć...

Jolanta Małek polishwinnipeg.com

 

 

 

 

   Nic nie może przecież wieczne trwać..."-  A szkoda
  Pożegnalny Recital Łucji Hermann

 

W niedziele 28 marca 2010 r. w Eckhardt-Gramatté Hall University of Winnipeg odbył się pożegnalny recital Łucji Herrmann zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Muzyczne im. I. Jana Paderewskiego w Winnipegu. W czasie występu artystka zaprezentowała swe zdolności sceniczne sugestywnie oddając nastrój oraz piękno pieśni i arii, które przed wyjazdem do Europy dedykowała swojej publiczności w Winnipegu.

Łucja Herrmann, śpiewaczka operowa, która urodziła się w Polsce ukończyła  Akademię Muzyczną we Wrocławiu na Wydziale Wokalno Aktorskim w klasie śpiewu
solowego u słynnej śpiewaczki Haliny Słonickiej. Swą sztukę wokalną doskonaliła również w Grecji w Ateneum International Cultural Centeru Kathy Kopanitsa. Do Winnipegu przyjechała 4 lata temu. Od pierwszych dni pobytu tutaj śpiewała w zespole Sokół i
współpracowała z Chórem Manitoba Opera. W marcu 2008 r. wzięła udział jako solistka w wykonaniu amerykańskiej premiery w języku polskim Oratorium „Mesjasz” pod dyrekcja Tadeusza Biernackiego. W październiku 2008 r. wystąpiła z recitalem
solowym.
 


Koncert prowadzili modzi konferansjerzy Antosia Fiedur i Wojtek Koch a Łucja Herrmann wraz z Tadeuszem Biernackim, wybitnym dyrygentem, pianistą, pedagogiem a także kompozytorem oraz znanym w całej Kanadzie gitarzystą klasycznym Ryszardem Tyborowskim wykonała w dwóch częściach recitalu pieśni i arie następujących kompozytorów:

Francesco Rossi, Giulio Caccini, Vladimir Vavilov, Giuseppe Giordani, Giovanni B. Pergolesi, Fryderyk Chopin, , Camille Saint-Saens, Johannes Brahms, Gabriel Faure, Franz Schubert, Johann S. Bach, Charls Gounod, Cesar Franc, Enrique Obradors, G. Bizet.

Był to popis wirtuozerii zarówno śpiewaczki jak i pianisty oraz gitarzysty. Łucja Herrmann występując w swym pożegnalnym recitalu wzruszyła i wzbudziła entuzjazm zgromadzonej w Eckhardt-Gramatté Hall University of Winnipeg publiczności.
Mnie ponadto urzekła wszechstronnością repertuaru i umiejętnością zapanowania nad jego stylistycznym bogactwem.


Prowadzący koncert: Antosia Fiedur i Wojtek Koch

Słowa pożegnania na zakończenie recitalu:

 


 

Na bis śpiewaczka zaprezentowała pieśń włoskiego kompozytora Ernesto Curtis’a „Non ti scordar di me” co znaczy „Nie zapomnij mnie”.

Pożegnalny recital Lucji Herrmann na długo zostanie w pamięci publiczności.

 


Więcej zdjęć...

 

   

S  P  O  N  S  O R

 

 

   Odszedł Jan Kamieński

Local Renaissance man passes away


Author and artist Jan Kamienski at his book launch at the Winnipeg Art Gallery. (AIDEN QUIRING / FREE PRESS ARCHIVES)


Riddle Tree by Jan Kamienski. (SUPPLIED PHOTO)

Winnipeg has lost one of its most creative Renaissance men.

Jan Kamienski died Friday night of lung cancer at the Maples Personal Care Home. He was 86.

A long-time editorial cartoonist and writer, then a painter and memoirist, Kamienski had been ill for about a year, said his wife, Nadya.

"He went peacefully, so that was a comfort," she said. "He had a good life. He had lots of friends and got along with people from all walks of life."

Kamienski, who was born in Poland, worked as an editorial cartoonist with the Winnipeg Tribune from 1958-1980. He also wrote columns, art criticism and even restaurant reviews.

With that paper's folding, he moved over to the Winnipeg Sun until his retirement in 1988. He then moved into a career as a painter, working in a variety of styles.

"He didn't want to pigeonhole himself," Nadya said. "He believed the duty of the artist was to explore all facets of his being."

In 2008, he published a memoir of his harrowing years during the Second World War, Hidden in the Enemy's Sight: Resisting the Third Reich from Within.

Jacqueline Adler, who markets his art, says that Kamienski combined intellect, curiosity and wit. "It made him a fascinating human being,:" she said. "It gave his art meaning, power and depth."

Adler says Kamienski saw the worst humanity had to offer during the war. "He never turned it into baggage," she said. "Rather he turned it to fine art to educate and inspire ordinary people."

Kamienski is survived by two daughters from an earlier marriage.

A memorial service is being planned for April 27, Nadya said. The location has yet to be confirmed.

Winnipeg Free Press

Wywiad z Janem Kamieńskim

Twórczość Jana Kamieńskiego
 

 

 

    Piąta rocznica śmiercia Jana Pawła II

2 kwietnia mija piąta rocznica śmierci Jana Pawła II. Papieża, który zmienił oblicze nie tylko tej, polskiej ziemi, ale i Kościoła na całym świecie. Wybrany 16 października 1978 roku Jan Paweł II był 264. następcą św. Piotra. Stał się pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem oraz pierwszym Ojcem Świętym–Słowianinem.

TESTAMENTO DEL SANTO PADRE
GIOVANNI PAOLO II

Testament z dnia 6.III.1979 r. (i dodatki późniejsze)


W Imię Trójcy Przenajświętszej. Amen.

Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy Pan wasz przybędzie» (por. Mt 24, 42) – te słowa przypominają mi ostateczne wezwanie, które nastąpi wówczas, kiedy Pan zechce. Pragnę za nim podążyć i pragnę, aby wszystko, co składa się na moje ziemskie życie, przygotowało mnie do tej chwili. Nie wiem, kiedy ona nastąpi, ale tak jak wszystko, również i tę chwilę oddaję w ręce Matki mojego Mistrza: totus Tuus. W tych samych rękach matczynych zostawiam wszystko i Wszystkich, z którymi związało mnie moje życie i moje powołanie. W tych Rękach zostawiam nade wszystko Kościół, a także mój Naród i całą ludzkość. Wszystkim dziękuję. Wszystkich proszę o przebaczenie. Proszę także o modlitwę, aby Miłosierdzie Boże okazało się większe od mojej słabości i niegodności.

W czasie rekolekcji przeczytałem raz jeszcze testament Ojca Świętego Pawła VI. Lektura ta skłoniła mnie do napisania niniejszego testamentu.

Nie pozostawiam po sobie własności, którą należałoby zadysponować. Rzeczy codziennego użytku, którymi się posługiwałem, proszę rozdać wedle uznania. Notatki osobiste spalić. Proszę, ażeby nad tymi sprawami czuwał Ks. Stanisław, któremu dziękuję za tyloletnią wyrozumiałą współpracę i pomoc. Wszystkie zaś inne podziękowania zostawiam w sercu przed Bogiem Samym, bo trudno je tu wyrazić.

Co do pogrzebu, powtarzam te same dyspozycje, jakie wydał Ojciec Święty Paweł VI. (dodatek na marginesie: Grób w ziemi, bez sarkofagu. 13.III.1992). O miejscu niech zdecyduje Kolegium Kardynalskie i Rodacy.

«Apud Dominum Misericordia et copiosa apud Eum redemptio»

Jan Paweł pp. II

Rzym, 6.III.1979

Po śmierci proszę o Msze Święte i modlitwy.

5.III.1990
***

Wyrażam najgłębszą ufność, że przy całej mojej słabości Pan udzieli mi każdej łaski potrzebnej, aby sprostać wedle Jego Woli wszelkim zadaniom, doświadczeniom i cierpieniom, jakich zechce zażądać od swego sługi w ciągu życia. Ufam też, że nie dopuści, abym kiedykolwiek przez jakieś swoje postępowanie: słowa, działanie lub zaniedbanie działań, mógł sprzeniewierzyć się moim obowiązkom na tej świętej Piotrowej Stolicy.

***

24.II. – 1. III.1980

Również w ciągu tych rekolekcji rozważałem prawdę o Chrystusowym kapłaństwie w perspektywie owego Przejścia, jakim dla każdego z nas jest chwila jego śmierci. Rozstania się z tym światem – aby narodzić się dla innego, dla świata przyszłego, którego znakiem decydującym, wymownym jest dla nas Zmartwychwstanie Chrystusa.

Odczytałem więc zeszłoroczny zapis mojego testamentu, dokonany również w czasie rekolekcji – porównałem go z testamentem mojego wielkiego Poprzednika i Ojca Pawła VI, z tym wspaniałym świadectwem o śmierci chrześcijanina i papieża – oraz odnowiłem w sobie świadomość spraw, do których sporządzony przeze mnie (w sposób raczej prowizoryczny) ów zapis z 6.III.1979 się odnosi.

Dzisiaj pragnę do niego dodać tylko tyle, że z możliwością śmierci każdy zawsze musi się liczyć. I zawsze musi być przygotowany do tego, że stanie przed Panem i Sędzią – a zarazem Odkupicielem i Ojcem. Więc i ja liczę się z tym nieustannie, powierzając ów decydujący moment Matce Chrystusa i Kościoła – Matce mojej nadziei.

Pragnę raz jeszcze całkowicie zdać się na Wolę Pana. On Sam zdecyduje, kiedy i jak mam zakończyć moje ziemskie życie i pasterzowanie. Czasy, w których żyjemy, są niewymownie trudne i niespokojne. Trudna także i nabrzmiała właściwą dla tych czasów próbą – stała się droga Kościoła, zarówno Wiernych jak i Pasterzy. W niektórych krajach, (jak np. w tym, o którym czytałem w czasie rekolekcji), Kościół znajduje się w okresie takiego prześladowania, które w niczym nie ustępuje pierwszym stuleciom, raczej je przewyższa co do stopnia bezwzględności i nienawiści. Sanguis Martyrum – semen Christianorum. A prócz tego – tylu ludzi ginie niewinnie, choćby i w tym kraju, w którym żyjemy...

Pragnę raz jeszcze całkowicie zdać się na Wolę Pana. On Sam zdecyduje, kiedy i jak mam zakończyć moje ziemskie życie i pasterzowanie. W życiu i śmierci Totus Tuus przez Niepokalaną. Przyjmując już teraz tę śmierć, ufam, że Chrystus da mi łaskę owego ostatniego Przejścia czyli Paschy. Ufam też, że uczyni ją pożyteczną dla tej największej sprawy, której staram się służyć: dla zbawienia ludzi, dla ocalenia rodziny ludzkiej, a w niej wszystkich narodów i ludów (wśród nich serce w szczególny sposób się zwraca do mojej ziemskiej Ojczyzny), dla osób, które szczególnie mi powierzył – dla sprawy Kościoła, dla chwały Boga Samego.

Niczego więcej nie pragnę dopisać do tego, co napisałem przed rokiem – tylko wyrazić ową gotowość i ufność zarazem, do jakiej niniejsze rekolekcje ponownie mnie usposobiły.

Jan Paweł pp. II
***
5.III.1982

W ciągu tegorocznych rekolekcji przeczytałem (kilkakrotnie) tekst testamentu z 6.III.1979. Chociaż nadal uważam go za prowizoryczny (nie ostateczny), pozostawiam go w tej formie, w jakiej istnieje. Niczego (na razie) nie zmieniam, ani też niczego nie dodaję, gdy chodzi o dyspozycje w nim zawarte.

Zamach na moje życie z 13.V.1981 w pewien sposób potwierdził słuszność słów zapisanych w czasie rekolekcji z 1980 r. (24.II – 1.III).

Tym głębiej czuję, że znajduję się całkowicie w Bożych Rękach – i pozostaję nadal do dyspozycji mojego Pana, powierzając się Mu w Jego Niepokalanej Matce (Totus Tuus).

Jan Paweł pp. II

5.III.1982

Ps. W związku z ostatnim zdaniem testamentu z 6.III.1979 (O miejscu m.in. pogrzebu) «niech zdecyduje Kolegium Kardynalskie i Rodacy» - wyjaśniam, że mam na myśli Metropolitę Krakowskiego lub Radę Główną Episkopatu Polski – Kolegium Kardynalskie zaś proszę, aby ewentualnym prośbom w miarę możności uczynili zadość.

***

1.III.1985 (w czasie rekolekcji):

Jeszcze – co do zwrotu «Kolegium Kardynalskie i Rodacy»: «Kolegium Kardynalskie» nie ma żadnego obowiązku pytać w tej sprawie «Rodaków», może jednak to uczynić, jeśli z jakichś powodów uzna za stosowne.

JPII

Rekolekcje jubileuszowego roku 2000

12.-18.III. (do testamentu)

1. Kiedy w dniu 16 października 1978 konklawe kardynałów wybrało Jana Pawła II, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powiedział do mnie: «zadaniem nowego papieża będzie wprowadzić Kościół w Trzecie Tysiąclecie». Nie wiem, czy przytaczam to zdanie dosłownie, ale taki z pewnością był sens tego, co wówczas usłyszałem. Wypowiedział je zaś Człowiek, który przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia. Wielki Prymas. Byłem świadkiem Jego posłannictwa, Jego heroicznego zawierzenia. Jego zmagań i Jego zwycięstwa. «Zwycięstwo, kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję» - zwykł był powtarzać Prymas Tysiąclecia słowa swego Poprzednika kard. Augusta Hlonda. W miarę, jak zbliża się kres mego ziemskiego życia, wracam pamięcią do jego początku, do moich Rodziców, Brata i Siostry (której nie znałem, bo zmarła przed moim narodzeniem), do wadowickiej parafii, gdzie zostałem ochrzczony, do tego miasta mojej młodości, do rówieśników, koleżanek i kolegów ze szkoły podstawowej, z gimnazjum, z uniwersytetu, do czasów okupacji, gdy pracowałem jako robotnik, a potem do parafii w Niegowici, i krakowskiej św. Floriana, do duszpasterstwa akademickiego, do środowiska ... do wielu środowisk ... w Krakowie, w Rzymie ... do osób, które Pan mi szczególnie powierzył – wszystkim pragnę powiedzieć jedno: «Bóg Wam zapłać»!

W ten sposób zostałem poniekąd przygotowany do zadania, które w dniu 16. października 1978 r. stanęło przede mną. W chwili, kiedy piszę te słowa, jubileuszowy Rok 2000 stał się już rzeczywistością, która trwa. W nocy 24 grudnia 1999 r. została otwarta symboliczna Brama Wielkiego Jubileuszu w Bazylice św. Piotra, z kolei u św. Jana na Lateranie, u Matki Bożej Większej (S. Maria Maggiore) – w Nowy Rok, a w dniu 19 stycznia Brama Bazyliki św. Pawła «za murami». To ostatnie wydarzenie, ze względu na swój ekumeniczny charakter, szczególnie zapisało się w pamięci.

2. W miarę jak Rok Jubileuszowy 2000 posuwa się naprzód, z dnia na dzień i z miesiąca na miesiąc, zamyka się za nami dwudziesty wiek, a otwiera wiek dwudziesty pierwszy. Z wyroków Opatrzności dane mi było żyć w tym trudnym stuleciu, które odchodzi do przeszłości, a w roku, w którym wiek mego życia dosięga lat osiemdziesięciu («octogesima adveniens»), należy pytać, czy nie czas powtórzyć za biblijnym Symeonem «Nunc dimittis»?

W dniu 13 maja 1981 r., w dniu zamachu na Papieża podczas audiencji na placu św. Piotra, Opatrzność Boża w sposób cudowny ocaliła mnie od śmierci. Ten, który jest jedynym Panem Życia i śmierci, sam mi do życie przedłużył, niejako podarował na nowo. Odtąd ono jeszcze bardziej do Niego należy. Ufam, że On Sam pozwoli mi rozpoznać, dokąd mam pełnić tę posługę, do której mnie wezwał w dniu 16 października 1978. Proszę Go, ażeby raczył mnie odwołać wówczas, kiedy Sam zechce. «W życiu i śmierci do Pana należymy ... Pańscy jesteśmy» (por. Rz 14, 8). Ufam też, że dokąd dane mi będzie spełniać Piotrową posługę w Kościele, Miłosierdzie Boże zechce użyczać mi sił do tej posługi nieodzownych.

3. Jak co roku podczas rekolekcji odczytałem mój testament z dnia 6.III.1979. Dyspozycje w nim zawarte w dalszym ciągu podtrzymuję. To, co wówczas, a także w czasie kolejnych rekolekcji zostało dopisane, stanowi odzwierciedlenie trudnej i napiętej sytuacji ogólnej, która cechowała lata osiemdziesiąte. Od jesieni roku 1989 sytuacja ta uległa zmianie. Ostatnie dziesięciolecie ubiegłego stulecia wolne było od dawniejszych napięć, co nie znaczy, że nie przyniosło z sobą nowych problemów i trudności. Niech będą dzięki Bożej Opatrzności w sposób szczególny za to, że okres tzw. «zimnej wojny» zakończył się bez zbrojnego konfliktu nuklearnego, którego niebezpieczeństwo w minionym okresie wisiało nad światem.

4. Stojąc na progu trzeciego tysiąclecia «in medio Ecclesiae», pragnę raz jeszcze wyrazić wdzięczność Duchowi Świętemu za wielki dar Soboru Watykańskiego II, którego wraz z całym Kościołem – a w szczególności z całym Episkopatem – czuję się dłużnikiem. Jestem przekonany, że długo jeszcze dane będzie nowym pokoleniom czerpać z tych bogactw, jakimi ten Sobór XX wieku nas obdarował. Jako Biskup, który uczestniczył w soborowym wydarzeniu od pierwszego do ostatniego dnia, pragnę powierzyć to wielkie dziedzictwo wszystkim, którzy do jego realizacji są i będą w przyszłości powołani. Sam zaś dziękuję Wiecznemu Pasterzowi za to, że pozwolił mi tej wielkiej sprawie służyć w ciągu wszystkich lat mego pontyfikatu.

«In medio Ecclesiae» ... od najmłodszych lat biskupiego powołania – właśnie dzięki Soborowi – dane mi było doświadczyć braterskiej wspólnoty Episkopatu. Jako kapłan Archidiecezji Krakowskiej doświadczyłem, czym jest braterska wspólnota prezbyterium – Sobór zaś otworzył nowy wymiar tego doświadczenia.

5. Ileż osób winien bym tutaj wymienić? Chyba już większość z nich Pan Bóg powołał do Siebie – Tych, którzy jeszcze znajdują się po tej stronie, niech słowa tego testamentu przypomną, wszystkich i wszędzie, gdziekolwiek się znajdują.

W ciągu dwudziestu z górą lat spełniania Piotrowej posługi «in medio Ecclesiae» doznałem życzliwej i jakże owocnej współpracy wielu Księży Kardynałów, Arcybiskupów i Biskupów, wielu kapłanów, wielu osób zakonnych – Braci i Sióstr – wreszcie bardzo wielu osób świeckich, ze środowiska kurialnego, ze strony wikariatu Diecezji Rzymskiej oraz spoza tych środowisk.

Jakże nie ogarnąć wdzięczną pamięcią wszystkich na świecie Episkopatów, z którymi spotykałem się w rytmie odwiedzin «ad limina Apostolorum»? Jakże nie pamiętać tylu Braci chrześcijan – nie katolików? A rabina Rzymu? i tylu innych przedstawicieli religii pozachrześcijańskich? A ilu przedstawicieli świata kultury, nauki, polityki, środków przekazu?

6. W miarę, jak zbliża się kres mego ziemskiego życia, wracam pamięcią do jego początku, do moich Rodziców, Brata i Siostry (której nie znałem, bo zmarła przed moim narodzeniem), do wadowickiej parafii, gdzie zostałem ochrzczony, do tego miasta mojej młodości, do rówieśników, koleżanek i kolegów ze szkoły podstawowej, z gimnazjum, z uniwersytetu, do czasów okupacji, gdy pracowałem jako robotnik, a potem do parafii w Niegowici, i krakowskiej św. Floriana, do duszpasterstwa akademickiego, do środowiska ... do wielu środowisk ... w Krakowie, w Rzymie ... do osób, które Pan mi szczególnie powierzył – wszystkim pragnę powiedzieć jedno: «Bóg Wam zapłać»!

«In manus Tuas, Domine, commendo spiritum meum».

A.D.

17.III.2000
 

 

 

 

   Felieton Jacka Ostrowskiego - Poczet Prezydentów

 


 

Zbliżają się wybory prezydenckie w Polsce i czas na podsumowanie polskich prezydentów od czasu odzyskania niepodległości.

Pierwszym prezydentem choć nie wszyscy o tym pamiętają był Wojciech Jaruzelski. Nie był to prezydent wybrany przez Naród i dlatego długo nie urzędował. Nie można dużo pisać o jego prezydenturze bo ona jak i on byli za bardzo nasiąknięci minioną epoką. Nigdy nie byłem sympatykiem generała i nie ważne, czy wprowadzenie stanu wojennego uchroniło nas przed interwencją rosyjską, czy nie, nie powinien był zostać prezydentem.

Następnym prezydentem był Lech Wałęsa. No cóż jak wszyscy wiemy jest to bardzo kontrowersyjna postać. Działacz Solidarności i jej wieloletni przywódca z jednej strony bardzo pasował na głowę Państwa z drugiej jednak brakowało mu typowej dla wielkich mężów stanu ogłady lub jak mówią niektórzy tak zwanej „kindersztuby”. Trzeba przyznać , że Wałęsie udało się mimo wszystko zaistnieć w dobrym słowa znaczeniu na arenie międzynarodowej. Jego częste niezręczności językowe prostowali tłumacze, a sama charyzma Przywódcy Solidarności robiła swoje. My Polacy nieraz cytowaliśmy ze zgryźliwością jego przejęzyczenia, ale Wałęsa był lepiej postrzegany za granicą niż we własnym kraju. Ja jako obywatel z perspektywy czasu oceniam jego prezydenturę pozytywnie. Nie wszystko mu wyszło, ale starał się. Jego kadencja przypadła w bardzo trudnym momencie. Kraj przeobrażał się z socjalizmu do kapitalizmu. W polityce panował prawdziwy chaos. Tworzyły się nowe partie, które same nie wiedziały w jakim mają iść kierunku. Wpływy byłej komunistycznej nomenklatury były jeszcze bardzo silne i trzeba było to wszystko jakoś ogarnąć. O tym się dziś nie mówi, ale Wałęsa potrafił zapanował nad tym wszystkim.

Następnym prezydentem został Aleksander Kwaśniewski. Społeczeństwo niezadowolone z sytuacji w kraju zdecydowało się postawić na byłego komunistę. Naród przyzwyczajony do opiekuńczej roli Państwa wybrał lewicowego prezydenta. Jednak ten wybór nic nie zmienił. Maszyna przeobrażeń nie zamierzała zwolnić. Wymarzony kapitalizm stał się dla jednych rajem, a dla innych przekleństwem. Likwidowano zakłady pracy, tysiące ludzi lądowały na przysłowiowym bruku. Młodzi adoptowali się do nowej sytuacji, ale starsi stanęli krok nad przepaścią. Kwaśniewski okazał się bystrym politykiem. Potrafił zaistnieć w świecie wielkiej polityki jak i rozmawiać ze zwykłymi ludźmi. Jedynymi jego wadami był komunistyczny rodowód i sporadycznie zdarzające się wpadki związane z nadużyciem alkoholu. To drugie potrafi się przydarzyć niejednemu z nas i z tego był rozgrzeszany. Jednak PZPR-owska przeszłość mocno mu ciążyła. Mimo to udało mu się przetrwać dwie kadencje. Zręcznie prowadzone działania wobec przeciwników politycznych, inteligencja i wyczucie sytuacji pozwalało mu cały czas utrzymać się na wysokiej pozycji w rankingach popularności. Nieraz odnosiłem wrażenie, że dałby sobie rękę odciąć dla wysokich wskaźników. Trzeba przyznać, że za jego rządów prestiż Polski bardzo wzrósł i co ważne udało nam się wejść do NATO jak i Unii Europejskiej.

Obecnym prezydentem jest Lech Kaczyński. Kończy się jego kadencja i tak naprawdę mam mieszane uczucia. Wszyscy wieszają na nim psy, że chwilami mi go żal. Wiem, że chciał dobrze, że starał się. Jednak odnoszę wrażenie, że im bardziej się starał tym było gorzej. Już pierwszego dnia niefortunne zameldowanie bratu wykonanie zadania było strzałem w stopę. Wtedy większość społeczeństwa uzmysłowiło sobie, że będzie to prezydentura partyjna, że będzie to prezydent tylko części Polaków. Niestety tak się stało. Wszyscy nie związani z PiS-em obywatele odnosili wrażenie, że to nie ich prezydent i Lech Kaczyński wciąż ich w tym utwierdzał. Podczas swojej kadencji zaliczył nie mniej wpadek słownych niż Wałęsa, a z racji swojego wykształcenia nie powinien. Dużym minusem w jego odbiorze było to, że Lech Kaczyński jest bardzo złym mówcą. Społeczeństwo głównie ogląda swojego prezydenta podczas oficjalnych spotkań i bardzo ważny jest odbiór medialny. Trzeba jednak powiedzieć też o jego zaletach. Według mnie jako prezydent bardzo angażował się emocjonalnie w to co robił. Słynna wyprawa do Gruzji i wiele innych działań świadczą o wielkim emocjonalnym podejściu do swojej działalności. Nie były to może plusy dla polityka, ale na pewno dla człowieka, dla Polaka. To też powinno się liczyć. Myślę, że dopiero po wielu latach będziemy mogli bez emocji uczciwie ocenić tę prezydenturę.

Przed nami nowe wybory i zaczynamy zastanawiać się, jakiego chcemy prezydenta?

Ja bym wybrał kilka cech poprzednich i dodał nowe. Osobiście chciałbym, żeby nowy prezydent był twardy jak Jaruzelski, swojski jak Wałęsa, sprytny politycznie jak Kwaśniewski i kochający Polskę jak Kaczyński. Do tego wszystkiego dodałbym jeszcze jedno. Chciałbym, żeby był kochany przez cały Naród jak Jan Paweł II i cieszył się takim jak on szacunkiem. Wiem, że to są tylko mało realne marzenia, ale nieraz i takie się spełniają..

 

Jacek Ostrowski

 

 

 

   Wiadomości prosto z Polski

Środa, 2010-03-31

Wielkanoc w licheńskim sanktuarium

Około sto osób z całego kraju i z zagranicy zasiądzie do tradycyjnego wielkanocnego śniadania w Domu Pielgrzyma "Arka" Sanktuarium Maryjnego w Licheniu (Wielkopolska). Na terenie sanktuarium znajduje się największa w kraju świątynia.

- Przyjadą osoby starsze, samotne, a także rodziny z dziećmi - powiedział Krzysztof Pakuła z biura prasowego sanktuarium.

Uroczystości Triduum Paschalnego rozpoczną się w czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej. W piątek o godz. 17. zacznie się Droga Krzyżowa, która zakończy się liturgią Męki Pańskiej. Nabożeństwo Wigilii Paschalnej w Licheniu, połączone z procesją rezurekcyjną, rozpocznie się w Wielką Sobotę przed Cudownym Obrazem o godz. 22.

- Najważniejsze dla nas - jako gospodarzy tego miejsca jest - by pielgrzymi mogli dobrze przeżyć ten czas - powiedział rzecznik sanktuarium, ksiądz Krzysztof Jędrzejewski. - Triduum Paschalne i Święta Zmartwychwstania Pańskiego są jedną wielką uroczystością. W sanktuarium licheńskim wydarzenia męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa mają bardzo bogatą oprawę liturgiczną. Podniosłość liturgii dni świątecznych sprzyja wyrażaniu przeżyć religijnych i je pogłębia - dodał

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu ma ponad 150 lat. Jego historia jest związana z kultem słynącego z cudów wizerunku Matki Bożej Licheńskiej. Na terenie sanktuarium znajduje się największa w kraju świątynia, nosząca tytuł bazyliki. Jej budowę w 1999 r. pobłogosławił papież Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Polski. Gospodarzami sanktuarium są księża marianie.
(PAP)


Drzewiecki przerywa milczenie i przeprasza za "dziki kraj"

Były minister sportu Mirosław Drzewiecki przeprosił za swoje słowa, że "Polska to dziki kraj". Zaznaczył, że wywiad, w którym padła ta wypowiedź, miał się nie ukazać. - Kocham Polskę - zadeklarował w programie "Kropka nad i" w TVN24.

Drzewiecki zaznaczył, że żałuje swoich słów i przeprasza wszystkich, którzy poczuli się nimi urażeni. - Nigdy nie uważałem, że Polska to dziki kraj. Jestem patriotą i kocham Polskę - oświadczył.

Były minister sportu dodał, że sformułowanie "dziki kraj" odnosiło się do pewnych metod, którymi się kierują w polityce niektórzy ludzie. - Mówię tutaj m.in. o metodach polityki haków, pomówień, insynuacji, podsłuchów, co uważam, że jest nie w porządku - powiedział Drzewiecki.

Pod koniec lutego TVN24 wyemitowała wywiad z Drzewieckim, w którym były minister powiedział m.in., że gardzi polityką. - Ja jestem dowodem na to, że Polska jest w dalszym ciągu dzikim krajem. Zabito mi matkę, taka jest prawda. W związku z tym nie mam odrobiny dobrych emocji do ludzi, którzy to zrobili. Na całe szczęście wiem - bo wierzę w Boga - że jest piekło, że ci ludzie trafią do piekła - mówił wtedy Drzewiecki.

- To była rozmowa, która nigdy nie miała się ukazać; rozmawiałem z dziennikarzem, z którym miałem tylko rozmawiać na temat golfa - powiedział w środę były minister.

Drzewiecki pytany, czy zgadza się z opinią części polityków PO, którzy po emisji wywiadu oceniali, że zakończył on w ten sposób swoją polityczną karierę i powinien odejść z polityki, powiedział, że chce zostać w parlamencie i jako poseł wspierać kluczowe projekty ministerstwa sportu: EURO 2012 i program budowy boisk - Orlików.

- Co będzie później? Czekam ze spokojem na wyniki prac komisji hazardowej. Jeżeli zdrowie dopisze i koledzy uznają w Platformie, że to jest możliwe, poddam się pod sąd wyborców, bo to jest prawdziwy sędzia w mojej sprawie - powiedział Drzewiecki. Były minister sportu po raz kolejny oświadczył, że nigdy nie zajmował się ustawą hazardową i nigdy nie rozmawiał na jej temat z biznesmenem z branży hazardowej Ryszardem Sobiesiakiem.

- Nigdy nie interesowałem się ustawą hazardową; ani razu nie zabierałem głosu w dyskusji na temat ustaw hazardowych i hazardu, bo to nie jest moje zainteresowanie. (...) Ja sobie nigdy nie przypominam, żeby on (Sobiesiak) w tej sprawie się do mnie zwracał - zapewniał Drzewiecki.

Polityk zaprzeczył także, że rozmawiał z Sobiesiakiem o tzw. aferze hazardowej jesienią zeszłego roku - już po ujawnieniu w październiku tzw. afery hazardowej - podczas spotkania na Florydzie.

O tym spotkaniu powiedział hazardowej komisji śledczej Sobiesiak podczas przesłuchania na zamkniętym posiedzeniu. Relacjonował, że gdy czekał na córkę, która "buszowała po jakimś shoppingu", zobaczył Drzewieckiego, który przywiózł do sklepu żonę. - I pani Nina idzie, więc witam się z nią. (...) I przez panią Ninę się umówiłem. Miał tam przyjechać za 2 godziny czy za kiedyś; żeśmy się raz tam widzieli. (...) O aferze coś tam było... to była taka rozmowa, ja nie wiem, on był obrażony na mnie, ja na niego - mówił Sobiesiak.

Zdaniem Drzewieckiego przekaz Sobiesiaka jest "niezręczny". - Nie spotkałem się z panem Sobiesiakiem. Prawdą jest to, co powiedział pan Sobiesiak, że spotkał przypadkowo na zakupach moją żonę. (...) Ja podjechałem, zabrałem moją żonę, nie widziałem pana Sobiesiaka wtedy - mówił w środę Drzewiecki.

Były minister sportu, który zeznawał już przed hazardową komisją śledczą, zapewnił, że nadal jest w każdej chwili do dyspozycji komisji. - Jeżeli będzie taka potrzeba, to oczywiście stanę przed nią raz jeszcze, bo nie mam niczego do ukrycia - oświadczył.

Drzewiecki w październiku 2009 r. został odwołany z funkcji ministra sportu w związku z tzw. aferą hazardową. Według materiałów CBA, on oraz były szef klubu PO Zbigniew Chlebowski mieli lobbować na rzecz biznesmenów z branży hazardowej, przede wszystkim Ryszarda Sobiesiaka. Obaj temu zaprzeczali.
(PAP)

Szef MSWiA: ryzyko ataków w Polsce - niskie

Szef MSWiA Jerzy Miller ocenia jako niskie ryzyko zamachów terrorystycznych w Polsce. Podkreśla, że sytuacja w naszym kraju zdecydowanie różni się od sytuacji w Rosji.

Zdaniem ministra Millera, chociaż zjawisko terroryzmu jest rzeczywistym problemem światowym, to Polska jest pod tym względem stosunkowo bezpieczna.

Dzisiaj w dwóch zamachach bombowych na rosyjskim Kaukazie Północnym, zginęło 12 osób, a ponad 20 zostało rannych. W poniedziałek, w dwóch zamachach na moskiewskie metro straciło życie 39 osób, a 95 zostało rannych. Premier Rosji Władimir Putin nie wykluczył, że zamachy w Moskwie i Dagestanie przeprowadziła ta sama organizacja.

Zaraz po zamachach w metrze, rosyjskie służby specjalne poinformowały, że winnymi tragedii mogą być separatyści z Północnego Kaukazu. Z kolei wiceszef Rady Bezpieczeństwa Rosji generał Nikołaj Patruszew nie wykluczył, że związek z atakiem terrorystycznym w moskiewskim metrze może mieć Gruzja. Gruzińskie władze natychmiast temu zaprzeczyły.
(IAR)

Kolejny propolski gest Miedwiediewa

Po zaproszeniu Lecha Kaczyńskiego na moskiewskie obchody rocznicy zwycięstwa nad nazizmem, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wykonał kolejny gest wobec polskiego prezydenta. Miedwiediew wyśle bowiem swojego przedstawiciela na główną część obchodów katyńskich - informuje "Wprost" na swojej stronie internetowej.

W pierwsze części obchodów rocznicy mordu katyńskiego (7 kwietnia) udział wezmą m.in. premierzy Donald Tusk i Władimir Putin. W drugiej (10 kwietnia) oprócz prezydenta Kaczyńskiego i przedstawicieli rodzin katyńskich ma uczestniczyć przedstawiciel Miedwiediewa.

Obserwatorzy gazety uważają to za kolejny z serii gestów mających na celu poprawienie stosunków polsko-rosyjskich.
(Wprost)

Dalej...

 

 

   Wiadomości z Kanady


 

Środa, 2010-03-31

Czyja to zasługa

Vancouver Zdaniem Fraser Institute, politycy zarówno na szczeblu federalnym jak i prowincyjnym, przypisują sobie za duże zasługi za wychodzenie z kryzysu.
Instytut podaje, że pakiet stymulacyjny jest odpowiedzialny za zaledwie 0,2 proc. wzrostu ekonomicznego w Kanadzie w okresie między drugim kwartałem a trzecim kwartałem 2009 roku.
W tym czasie wzrost gospodarki wyniósł 1,1 proc. Fraser Institute jest zdania, że to nie zasługa rządu, lecz zwiększonych inwestycji biznesowych i zmniejszenia importu, mówi rzecznik Fraser Institute Niels Veldhuis.
Opinie instytutu są oparte na danych Statistics Canada. Veldhuis podkreśla, że nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że Ottawa przeznaczyła 40 proc. funduszy stymulacyjnych na projekty w dziedzinie infrastruktury, których realizacja trwa długo.
Anna Glowacka Dziennik Polonii w Kanadzie

Antykoncepcja - tak

Ottawa Najnowsze badanie opinii publicznej wykazało, że Kanadyjczycy w znacznej większości popierają zapewnienie środków antykoncepcyjnych najbiedniejszym kobietom na świecie. Mniej stanowczo wypowiadają się jednak na temat aborcji w takich przypadkach.
Sondaż Canadian Press Harris- Decima został przeprowadzony w związku z debatą towarzyszącą planom premiera Stephena Harpera, który chce na szczycie G-8 namówić pozostałe państwa do popierania opieki zdrowotnej i pomocy dla kobiet i dzieci na świecie.
74 proc. zapytanych o zdanie uważa, że plan powinien zawierać rządowe finansowanie antykoncepcji. Tylko 21 proc. było temu przeciwnych. Na pytanie czy to samo dotyczy aborcji, 48 proc. było przeciwnych, a 46 proc. za.
W czasie głosowania nad wnioskiem przestawionym przez Partię Liberalną, aby rząd włączył pełny wachlarz opcji dotyczących planowania rodziny, a także zdrowia płciowego i reprodukcyjnego do swojego planu na G-8, konserwatyści głosowali przeciwko.
Minister współpracy międzynarodowej Bev Oda nazwała wniosek oczywistym i konfliktogennym sposobem na wznowienie debaty na temat aborcji, na co rząd nie ma absolutnie ochoty. Na pytanie, czy plan ma zawierać finansowanie aborcji, minister Oda powiedziała, że rząd nie wyklucza żadnych opcji.
Jest to zmiana stanowiska w stosunku do prezentowanego przez ministra spraw zagranicznych Lawrence'a Cannona, który w ubiegłym tygodniu zapewnił, że plan Harpera nie będzie zawierał planowania rodziny pod jakąkolwiek postacią. Rząd miał rzekomo zmodyfikować swoje stanowisko wobec postaw społeczeństwa. Najbardziej przeciwni finansowaniu aborcji w krajach rozwijających się ze środków rządowych są konserwatyści, wśród których 61 proc. jest przeciwnych, a tylko 33 za.
Wśród innych partii, większość popiera finansowanie aborcji. Oto wyniki poszczególnych partii: Partia Liberalna - za - 55 proc. NDP - za - 65 proc. Bloc Quebecois - 60 proc. Partia Zielonych - 54 proc. Liberałowie jednak muszą uważać, bo 40 proc. ich zwolenników jest przeciwna aborcji.
Joanna Wójcik Dziennik Polonii w Kanadzie

Dalej...

 

 

 

   Fakty ze Świata

Środa, 2010-03-31

Unia chwali Polskę za niekupienie szczepionek na A/H1N1

Rada Europy chwali Polskę za to, że jako jedyna nie uległa naciskom firm farmaceutycznych i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i nie zakupiła szczepionek przeciwko tzw. świńskiej grypie - informuje RMF FM.

Polska została uznana za jeden z niewielu krajów na świecie, który nie uległ naciskom firm farmaceutycznych ws. zakupu szczepionek, zaś minister zdrowia Ewa Kopacz uzyskała pełne poparcie dla swojej strategii, przyjętej w obliczu pandemii grypy A/H1N1.

Według sprawozdawcy komisji ds. zdrowia Rady Europy, Brytyjczyka Paula Flynna, w Polsce, która nie przeprowadziła akcji masowych szczepień, zmarło na świńską grypę tyle samo osób co w Wielkiej Brytanii, gdzie taką akcję prowadzono.

Decyzja Warszawy o niekupowaniu szczepionek została uznana za "wyjątkową” - stąd zaproszenie Kopacz na specjalne posiedzenie komisji w Paryżu.
(RMF FM)

Droga krzyżowa w Koloseum ku pamięci Jana Pawła II 

W czasie drogi krzyżowej w rzymskim Koloseum, w piątek 2 kwietnia, jej uczestnicy wspominać będą Jana Pawła II. Tego dnia bowiem przypada piąta rocznica jego śmierci, co w rozważaniach towarzyszących temu nabożeństwu uwzględnił ich autor, kardynał Camillo Ruini

W wywiadzie dla "L'Osservatore Romano" włoski kardynał powiedział, że pisaniu rozważań towarzyszyło wspomnienie o Janie Pawle II. Szczególnie o jego ostatnich drogach krzyżowych w Koloseum, gdy wchodząc po stromych schodkach "chwytał się poręczy - z mocą, cierpieniem i uporem".

W modlitwie siódmej stacji "Jezus upada po raz drugi", gdy prosi Boga, aby z winy ludzi krzyż jego nie był jeszcze cięższy, kardynał mówi: "Jak w swej książce 'Pamięć i tożsamość' napisał Jan Paweł II 'Miarą wyznaczoną złu, którego sprawcą i ofiarą jest człowiek, jest ostatecznie Boże miłosierdzie".

Kardynał Ruini trzynaście razy towarzyszył Janowi Pawłowi II w Drodze Krzyżowej w Koloseum.
(IAR)

Doku Umarow: to ja zgotowałem Moskwie piekło i ono się powtórzy

P
rzywódca zbrojnej organizacji separatystycznej Emirat Kaukaski, czeczeński komendant Doku Umarow przyznał się do przeprowadzenia zamachów w moskiewskim metrze, w których zginęło 39 osób - poinformowała agencja Reutera.

Umarow poinformował o tym w nagraniu wideo zamieszczonym na stronie internetowej rebeliantów islamskich kavkazcenter.com.

- Jak wszyscy wiecie, 29 marca w Moskwie zostały przeprowadzone dwie operacje w celu zgładzenia niewiernych i żeby przesłać pozdrowienie Federalnej Służbie Bezpieczeństwa - powiedział Umarow w trwającym 4,5 minuty nagraniu.

Do jednego z wybuchów doszło na stacji metra niedaleko siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

- Obie operacje zostały przeprowadzone z mojego rozkazu i nie są ostatnimi takimi atakami - zagroził Umarow. Dodał, że oskarżenia o terroryzm wysuwane przez polityków i dziennikarzy traktuje z uśmiechem, bo "żaden z nich nie oskarżył Putina o masakrę cywilów w miejscowości Arszty".

Umarow ostrzegł, że "przeniesie wojnę do Rosji", by jej mieszkańcy nie tylko oglądali ją na ekranach telewizorów, ale "mogli poczuć ją na własnej skórze".

Wcześniej jego organizacja dementowała spekulacje, że jest odpowiedzialna za moskiewskie zamachy. - Nie przeprowadziliśmy ataku w Moskwie i nie wiemy, kto to zrobił - powiedział agencji Reutera przez telefon z Turcji rzecznik Emiratu Kaukaskiego Szemsettin Batukajew, dodając, że Emirat Kaukaski planował przeprowadzenie zamachów na cele gospodarcze w Rosji, ale przy unikaniu ofiar cywilnych. Batukajew mieszka w Stambule i działa jako zagraniczny przedstawiciel swego ugrupowania.

Emirat Kaukaski dąży do utworzenia ogólnokaukaskiego państwa rządzonego według zasad szariatu i niezależnego od Rosji. Analitycy wymieniali go wśród potencjalnych sprawców moskiewskich zamachów.
(PAP)

Dalej...

 

 

 

 

   OgłoszeniaOKAZJA, LIKWIDACJA BUTIKU-
wyprzedaż odzieży,
taniej nawet o 75%!
 

W studio mody Glyfada Dress Design Ewy Kordalskiej w związku z likwidacją butiku wyprzedaż ruszyła pełną parą. Przyjdź do butiku przy 111 1/2 Marion St. w Winnipegu zobacz, jakie obniżki czekają na Ciebie!

Cały asortyment z kolekcji zima, wiosna, lato, jesień taniej od 25 do 75 %.

Może swoją wymarzoną kreację znajdziesz na wyprzedaży w studio mody Glyfada Dress Design Ewy Kordalskiej?

W ofercie szeroki wybór kobiecej, czasami romantycznej a przede wszystkim oryginalnej i niepowtarzalnej odzieży damskiej: garsonki, sukienki, żakiety, spódnice, spodnie, bluzki... Wszystko to wyroby, z dobrych gatunkowo materiałów.

Studio mody Glyfada Dress Design zaprasza
od poniedziałku do soboty
w godzinach od 11:00 do 18:00


www.mbvolunteer.ca

Need to recruit volunteers? Post opportunities on Volunteer Manitoba's free recruitment website free of charge! Current listings

are sent to media, universities, colleges, high schools, trade schools, and selected agencies on a weekly basis.
We see an increase in “website traffic” each January, so post your positions in time for the New Year!

Step 1: Log on to mbvolunteer.ca and click on Create an Account link.
Step 2: Fill in the form provided and click Send Registration when complete.
Step 3: Activate your new account. An activation email will be sent to you.
Step 4: Go to mbvolunteer.ca and click on Login in the menu. Enter your user name and password.
Step 5: Click on the Post a Position link in the menu (or on the homepage). The Posting Form will appear.
You can choose to have your opportunity appear on both of our websites!
Step 6: Click Submit when form is completed. It will be posted on our site within 2 business days.

www.myvop.ca

Need to recruit youth volunteers? Manitoba Youth Volunteer Opportunities  (MYVOP) is also a free recruitment tool for organizations.  Visit www.myvop.ca or en français www.myvop.ca/fr and follow the steps above to recruit youth volunteers ages 13-30.

Please do not hesitate to contact us for further information!

Cheers,
Noreen Mian
Program Manager
Volunteer Manitoba 
Suite 410 - 5 Donald Street S.
Winnipeg
, MB Canada R3L 2T4
Ph: 204.477.5180 Ext. 230
Toll Free: 1.888.922.4545
Fax: 204.284.5200
www.myvop.ca

Hello:

I am the Program Assistant of the University of Winnipeg's English for Specific Purposes Program. Please find attached a poster for our upcoming Winter session of courses for internationally educated professionals or for immigrants who would like to improve their English and academic skills to enter university. We would be very grateful if you would  place this poster in an area where members of your ethnic community will see it. Our courses are free to qualifying immigrants.

If you have any further questions, please do not hesitate to contact me.

With gratitude,
Carolynn

Carolynn Smallwood, M.A.
Program Assistant
English for Specific Purposes Program
515 Portage Avenue, Room 4C34
(4th floor, Centennial Hall, Room 34)
 

Mailing Address:
English Language Programs
English for Specific Purposes
515 Portage Avenue
Winnipeg, Manitoba  R3B 2E9
p: 204.982.1818
c.smallwood@uwinnipeg.ca
 

If you are delivering an application in-person, please drop it off at the English Language Programs offices at 491 Portage Avenue in the Rice Building (Lobby), and mark it "Attention: Carolynn Smallwood--English for Specific Purposes."

If you are delivering an application in-person, please drop it off at the English Language Programs offices at 491 Portage Avenue in the Rice Building (Lobby), and mark it "Attention: Carolynn Smallwood--English for Specific Purposes."

Szczegóły

 


 


Szanowni Państwo!!

Piszę do Państwa z ofertą podjęcia współpracy z oktetem wokalnym OCTAVA. Oktet wokalny OCTAVA wykonuje na najwyższym poziomie muzykę wokalną a cappella, posiadając w swoim repertuarze przedewszystkim muzykę polską wszystkich epok, przedstawiając słuchaczom podczas swoich koncertów obraz polskiej tradycji, kultury i historii zawartej w utworach muzycznych.

Oktet wokalny OCTAVA szybko uzyskał wiodącą pozycję wśród polskich zespołów kameralnych, zostając uznanym przez krytyków muzycznych za jeden z najciekawszych polskich zespołów wokalnych młodego pokolenia. Zespół składa się z ośmiu profesjonalnych śpiewaków powstał w 2004 z inicjatywy studentów oraz absolwentów Akademii Muzycznych, i już zdobył wszystkie najważniejsze nagrody na konkursach i festiwalach chóralnych w całej Polsce! Z wielu warto wymienić zdobyte przez zespół wszystkie możliwe nagrody na 39’ Ogólnopolskim Festiwalu Chórów „LEGNICA CANTAT”, pokonując zespoły z całej Polski. Oktet wokalny OCTAVA na co dzień uczestniczy, będąc zapraszanym, w najbardziej znaczących festiwalach muzycznych na terenie całego kraju współpracując z najważniejszymi instytucjami kultury m.in. Polskie Radio, Radio Kraków, Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Cappella Cracoviensis, Akademia Muzyczna w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i wiele, wiele innych.

W ostatnim czasie zespół nagrał płytę CD dla najbardziej prestiżowej wytwórni zajmującej się nagraniami muzyki klasycznej na polskim rynku. Płyta zawiera utwory kompozytorów tworzących w czasach świetności Królewskiej Katedry na Wawelu i spotyka się z pochlebnymi recenzjami w najbardziej znaczących portalach internetowych oraz tytułach ogólnopolskiej prasy (Gazeta Wyborcza, The Times – Polska, Onet.pl).

W załączniku znajdują się szczegółowe informacje o zespole. Więcej dodatkowych informacji jak i nagrania zespołu znajdują się  na naszej stronie internetowej www.oktetoctava.pl

Łączę wyrazy szacunku, licząc na współpracę!

Zygmunt Magiera
Oktet wokalny O C T A V A
Tel. (+48) 609 - 677 - 537
e-mail: oktetoctava@op.pl
www.oktetoctava.pl

Recenzja pierwszej płyty CD oktetu wokalnego OCTAVA na łamach portalu Onet.pl
http://muzyka.onet.pl/10180,86728,recenzje.html

 

Translate this page - Note, this is automated translation meant to give you sense about this document.
 
kalendarz wydarzeń
kwiecień 2010
Ni Po Wt Sr Cz Pi So
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008
  


 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


  Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę 

 


 

 Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 16 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Nsport, AXN/Discovery, Boomerang, TV4,

Viva IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510
 

 

Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!

  

 

 

 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493

  

 

 

 

189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


 

Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny