17 luty 2011 | <<< Nr 166 >>>

   W tym numerze
   
Do Redakcji
Wydarzenia warte odnotowania
Wiadomości z Polski
Polacy mogą tylko liczyć na siebie
Tłusty czwartek w niedzielę
Tworzenie się nowego porządku świata cz 18
Praktyczne informacje o Polsce
HYPERNATION
Humor
Wiersze lokalnych poetów - Zofia Monika Dove (Gutowska)
Upadek światowego systemu monetarnego cz 40
Ciekawostki
Manitoba - Luty w fotografii
"Koniec?"- książka Jacka Ostrowskiego
Polki w świecie- Iwona Sikorska-Szczupak
Kalendarz Wydarzeń
Polsat Centre
Kącik Nieruchomości  
Czyszczenie wentylacji - Duct Cleaning

 


  Do Redakcji
 

P I L N E !!!!

W najbliższy piątek, 18-go lutego, w SPK - 1364 Main St, zostanie wyswietlony pierwszy polski film o katastrofie w Smoleńsku - "Mgla". Początek projekcji o godz.19.00. Wstęp wolny.
Dziękuję. Krzysiek.

 

 


Ministerstwo Gospodarki zaprasza polskich przedsiębiorców do udziału w
Polsko-Rumuńskim Forum Gospodarczym, które odbędzie się 17 marca 2011
r. w siedzibie Ministerstwa. Będzie to doskonała okazja do nawiązania
ciekawych kontaktów biznesowych. Spotkanie otworzy wicepremier, minister
gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister gospodarki Rumunii Ion Ariton.

Resort gospodarki do udziału w Forum zaprasza przedsiębiorców
reprezentujących przede wszystkim przemysł obronny, lotniczy, górniczy,
energetyczny, IT, budowlany oraz kolejowy.
Podczas Polsko-Rumuńskiego Forum Gospodarczego inwestorzy z obu krajów
będą mieli okazję spotkać się z potencjalnymi partnerami biznesowymi.
Oprócz konferencji z udziałem ministrów gospodarki Polski i Rumunii,
przedstawiciele firm będą mieli również możliwość przeprowadzenia
bezpośrednich rozmów.

Przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w Forum prosimy o kontakt z
Anną Kuczyńską z Departamentu Spraw Europejskich MG, tel. 22 693 54 52,
e-mail: Anna.Kuczynska@mg.gov.pl

Na zgłoszenia czekamy do 28 lutego 2011 r.

Forum odbędzie się 17 marca 2011 r. w godzinach 9.30-14.30 w sali AB na
parterze budynku Ministerstwa Gospodarki, Plac Trzech Krzyży 3/5. 

 
 


   Wydarzenia warte odonotwania

 Zabawa dochodowa na kolonie letnieTłusty czwartek

 

 Wystawa

 

 Kulig

 

 

I ten duży i ten mały musi z nami być
a gdzie - w Birds Hill Park (przy stadninie koni)
a kiedy - w sobotę 5 marca o godz. 14:30
Członkowie Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Winnipeg
z a p r a s z a j a
i tych najstarszych i tych najmłodszych do wspólnej zabawy
czyli na tradycyjny
KULIG
Bilety do nabycia: M & S Meat Market 942-4924
Hartfoord Bakery 339-252
Polsat Centre 582-2884
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół
582-7637, 294-4078
5-go marca czeka nas fajne spotkanie w miłym gronie,
sanna, ognisko, pieczone kiełbaski, gorące, słodkie i mocne napoje
i dużo świeżego zimowego powietrza. Spieszmy się korzystać z zimowej
zabawy
bo lato tuz, tuz a z nim przyjdą inne atrakcje.
Do zobaczenia dnia 5 marca w Birds Hill Park.

 

 

   Wiadomości z Polski
Przygotwane przez Tadeusza Michalaka
źródło Donosy


 


 

Na spotkaniu Trójkąta Weimarskiego
W Wilanowie, kanclerz Angela Merkel, prezydent Sarkozy i prezydent Komorowski uznali, że warto, by w kolejnym szczycie uczestniczył prezydent Rosji, Miedwiediew. Prezydent Francji powiedział, że podejście prezydenta Komorowskiego do Rosji 'jest bardzo inteligentne i odważne'. Padły też deklaracje o współpracy na polu kultury i nauki.

Polscy prokuratorzy przesłuchują
W Moskwie świadków w katastrofie smoleńskiej. Kolejnym po kontrolerze z lotniska w Smoleńsku przesłuchanym był (prawdopodobnie) dowódca bazy lotniczej w Twerze, ktory 10 kwietnia znajdował się w wieży kontroli lotów w Smoleńsku.

PiS grozi votum nieufności
Wobec kolejnego ministra, tym razem rolnictwa - Marka Sawickiego (PSL). Wg PiS sytuacja na wsi jest bardzo zła i jeśli rząd nie uzna sprawy wsi i zrównania dopłat dla rolników za jeden z priorytetów naszego kraju w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE, to PiS zgłosi votum nieufności wobec Sawickiego.

Porozumienie w sprawie lotów VIPów
Zawarły kancelarie Premiera, Prezydenta, Sejmu i Senatu. Porozumienie zakłada m.in., że jednym samolotem nie mogą w tym samym czasie podróżować prezydent i marszałek Sejmu oraz prezydent i premier. Wspólnego lotu nie może też odbywać premier z pierwszym wicepremierem.

Spór Muzeum Narodowego z Bazylika Mariacka
W Gdańsku. Chodzi o dzieła unikalne w na skale europejską, m.in. średniowieczne tablice Dziesięciorga Przykazań, rzeźbę Pięknej Madonny z 1410 r., ołtarze, które zostały Bazylice wypożyczone na początku lat 90. Przez Muzeum, a teraz Bazylika nie chce ich oddać, mimo, że umowa depozytowa skończyła się 10 lat temu. Chodzi o dzieła, które kilkadziesiąt lat temu znajdowały się w kościele, ale wywieźli je stamtąd jeszcze Niemcy, ukrywając przed armia radziecka. Część z tych obiektów odnalazło i odzyskało Ministerstwo Kultury. Kościół nie chce teraz nawet dopuścić konserwatorów muzealnych. Nie pomogła mediacja ministra kultury. Muzeum prawdopodobnie wystąpi do sądu. Infułat Stanisław Bogdanowicz oświadczył, że "jak będzie trzeba to użyjemy koktajli Mołotowa, a zabytków nie oddamy". W środę 9 lutego abp Głodź oznajmił, że "konia ze stajni się nie wyprowadza i koniec sprawy".

270 milionów zł unijnej dotacji
Dostał Uniwersytet Warszawski na budowę Centrum Nowych Technologii - w tym nowej siedziby Wydziału Fizyki. Wstępną umowę podpisano w 2099 r., w 2010 r rozpoczęła się budowa, ale ostateczne zatwierdzenie dotacji nastąpiło teraz.


Zmarł abp. Józef Życiński
Metropolita lubelski, filozof, światły czlowiek. Miał 62 lata. Zmarł nagle podczas pobytu w Rzymie.
 

 

 O. Tadeusz Rydzyk
Został skazany na 3.5 tys. zł grzywny za zorganizowanie nielegalnej zbiórki pieniędzy na swoją uczelnię i na odwierty geotermalne.

Wiele głosów, wiele wspomnień
O zmarłym abp. Józefie Życińskim. Mądry, bystry, pobożny i niezmiernie pracowity. Autor zadziornych tekstów i pierwszy ordynariusz, który wprowadził dostępne info o finansach diecezji. Współtwórca internetowej agencji informacyjnej i Kongresów Kultury Chrześcijańskiej. I licznych nienagłaśnianych dzieł pomocy. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 19 lutego w Lublinie, weźmie udział Prezydent.Dumne tytuły w prasie-
`Polska karmi Europę'. Rzeczywiście, nasz eksport żywności w minionym roku wart był ponad 13 mld euro; wzrósł o kilkanaście procent w stosunku do 2009. Najwięcej sprzedajemy do Niemiec, dalej Wlk. Brytania, Czechy, Francja, Włochy.

Elektrownia jądrowa w Kaliningradzie (d. Królewiec)
Powinna być gotowa już za 5 lat, i Polska Grupa Energetyczna przymierza się do importu z niej energii. Potencjalnie - do 8 procent energii zużywanej w Polsce. Polska elektrownia - wg planów w 2022.

Sport
Adam Małysz trzeci w konkursie skoków w Vikersund. Jest teraz trzeci w Pucharze Świata. Tomasz Sikora w biegu narciarskim w Fort Kent (Pucharowym) zajął drugie miejsce. W halowych mistrzostwach świata w hokeju na trawie (plastikowej?) Polski zespół zajął drugie miejsce (po raz trzeci z rzędu).

 

Rosja zrehabilituje
Ofiary zbrodni katyńskiej i odtajni akta. Zapowiedział to ambasador Rosji w Polsce, Aleksander Aleksiejew. Decyzja według niego już zapadła, teraz trwają prace nad sprawami formalnymi.

Niemiecki Bundestag
W specjalnej uchwale pochwalił wkład wypędzonych w pojednanie z Polska. Polscy obserwatorzy i dyplomaci oceniają uchwałę jednoznacznie negatywnie. Zapowiadają, że Polska zareaguje "powściągliwie, ale stanowczo".
Raport polskiej komisji

Badającej katastrofę smoleńska opóźni się o kilka tygodni. Powodem jest awaria drugiego Tu-154, który miał być użyty do eksperymentów w locie - próby odtworzenia sytuacji i działań załogi podczas podejścia do lądowania. PiS wietrzy w tym opóźnieniu spisek.
Polscy prokuratorzy tymczasem w Moskwie kończą już przesłuchania kontrolerów lotu i osób obecnych w wieży podczas katastrofy.

     

 

  Polacy mogą tylko liczyć na siebie


Portal Arcanów publikuje bardzo ciekawą wypowiedź Ewy Thompson - amerykańskiego literaturoznawcy, profesor Rice University w Houston, redaktor naczelnej kwartalnika "The Sarmatian Reviev". To odpowiedź na ankietę dwumiesięcznika Arcana, która dotyczyła Europy Wschodniej po 2010
roku.

Ewa Thompson - oceniając sytuację regionu - stwierdza, iż "próba Obamy ubicia interesu z Rosją kosztem Europy Środkowej i Wschodniej nie udała się, ale wartość tzw. tarczy dla Polski byłaby niewiele większa, niż gwarancje Anglii i Francji w 1939 roku". Co więcej, zaleca realizm i pozbycie się
złudzeń co do możliwej opieki ze strony USA:

Liczenie na amerykańskich przyjaciół było i jest nieporozumieniem. Polska nie ma żadnych przyjaciół wśród silnych państw i polityków świata. Tak jak kiedyś Irlandczycy, Polacy mogą liczyć tylko na siebie samych. Sympatie polskiej diaspory do Polski ważą zero w polityce amerykańskiej, bo ta diaspora politycznie nie istnieje. Polska była i jest pionkem, bez którego Stany Zjednoczone mogą się obejść po upadku komunizmu-co nie znaczy, że jeśli kiedykolwiek dojdzie do nowych spięć pomiędzy USA a Rosją, Polska nie zostanie znów użyta przy pomocy pochlebstw, gwarancji pomocy i wsparcia finansowego (pamiętamy te miliony dolarów dla Solidarności, które jak głosi legenda Bronisław Geremek wiózł w walizce do Polski).

Co oczywiście nie znaczy, że tarcza zupełnie nie miała sensu:
(...). To prawda, że lepszy rydz niż nic, ale trzeba zdawać sobie sprawę z istotnego stanu rzeczy. Polakom wciąż wystarczy powiedzieć: "Bardzo szanujemy naród polski, jego długoletnią walkę o wolność, jego cierpienia i rolę w pokonaniu komunizmu", a już są gotowi uwierzyć, że mają w mówcy
przyjaciela.

Czy możemy więc polegać na polskim członkostwie w Unii Europejskiej? Lepiej jest należeć do UE niż do niej nie należeć, ale ekscytowanie się tym, że prof. Buzek jest przewodniczącym Parlamentu EU, pani X ambasadorem EU w Korei Południowej, zaś zakopiańskie oscypki wreszcie uzyskały status unikatowego produktu-jest wyrazem tej samej przedszkolnej mentalności (...). Bo złudzeń co do naszego znaczenia - mieć nie powinnismy: Waga Polski w UE jest musza. Od czasu do czasu prof. Zdzisław Krasnodębski pisze w polskiej prasie o tym, jak się traktuje Polaków w Niemczech. Należy
nagłasniać te skandale, ale ludzie ubodzy są zwykle traktowani lekceważąco zagranicą, a zwłaszcza w Niemczech. Tak będzie do chwili, gdy percepcja Polski jako kraju słabego się zmieni (jeżeli się zmieni). Zanim to nastąpi, Polacy będą musieli przełknąć niejedno upokorzenie ze strony niemieckiej.


Należy jednak rozróżnić pomiędzy militarnym Drang nach Osten a upokorzeniem na płaszczyźnie prestiżu. Nie zanosi się na to, aby Niemcy znów zaczęli angażować się w wojenki. Są na to zbyt zamożni i obserwują ich Wielcy Zagraniczni Bracia, nie mówiąc już o demograficznym niżu Teutonów i wzroście etnicznych mniejszości na terytorium Bundesrepubliki. Niemieckie Lebensraum na Wschodzie pozostanie długo jeszcze wspomnieniem i marzeniem, raczej niż celem.
Z niektórymi opiniami prof. Thompson nie sposób się zgodzić: Zaś tych, którym nie podoba się fakt finansowania przez Niemców think tanków i prasy w Polsce, prosiłabym o publiczne ujawnienie alternatywnych źródeł kapitału.


Ogólnie jest źle:
Polska jest o wiele słabsza, niż oficjalnie przynajmniej twierdzi polska klasa polityczna i intelektualiści. Np. odwiedzający zagraniczne uniwersytety Polacy wciąż są postrzegani jako obca ciekawostka (Skąd Pani jest? Z jakiego stypendium Pan korzysta? Czy to Pana pierwszy u nas pobyt??), a nie jak partnerzy (Jak Wy to robicie w Waszym kraju? Jak Wy to rozwiązujecie na Waszych uniwersytetach? Czy mógłby Pan nas tego nauczyć?). W związku z tym, jakiekolwiek plany bycia graczem w sprawach
międzynarodowych są w tej chwili planami na wyrost. Ten fakt powinien budzić przerażenie Polaków i stymulować ich do aktywności; tak się dzieje, ale wśród nikłego procentu ludności. Odnosząc się do śledztwa smoleńskiego, prof. Thompson stwierdza, iż nie zna kulisów "śledztwa", więc może "jedynie prowizorycznie opiniować o polityce polskiego rządu":


Uderza mnie, jak wszystkich na prawicy, uniżoność, z jaką władze RP odnoszą się do swojego wschodniego sąsiada. Pamiętam stwierdzenie Sikorskiego sprzed paru lat, że gazociąg na dnie Bałtyku podobny jest do paktu Mołotow-Ribbentrop. Jakże polski rząd spokorniał od tego czasu! Nie wiem, czy masowe wyciszenie polityków PO w stosunku do Rosji jest rezultatem braku energii (chroniczna choroba polskich elit), szantażu jednostkowego lub grupowego, czy po prostu wynikiem nieudolności dygnitarzy, którzy są dyletantami w polityce. W Rosji zaś plany zainicjowane przez Putina zaczynają owocować na forum międzynarodowym. Jak zwykle Polacy dali się zaskoczyć, bo taka właśnie jest różnica pomiędzy amatorami i fachowcami w polityce: ci pierwsi myślą o następnym miesiącu czy roku, ci drudzy myślą kategoriami dziesiątków lat-że przypomnę Iwana Kalitę, Iwana Groźnego, Piotra Wielkiego-oni wszyscy mieli pomysły i warianty pomysłów na pokolenia.


Podobnie dzisiaj, gdy Putin snuje plany na długą metę, polscy politycy chełpią się tym, że interesuje ich tylko "tu i teraz". I jeszcze zalecenia pani profesor dla polskiej prawicy: Życie symbolami nie posuwa Polski naprzód. Tak żyła patriotyczna mniejszość w wieku dziewiętnastym, gdy Polski nie było. Ale teraz "trwanie" przy symbolach raczej niż konkretna działalność na rzecz przekonywania wyborców czy rozszerzenia zasięgu patriotycznej polityki mija się z celem. A na koniec - diagnoza sytuacji politycznej:
Uderza iście mongolska pycha dygnitarzy PO w stosunku do pokonanego PiSu: o takiej pysze w życiu politycznym USA nie mogło by być mowy. Wciąż mam nadzieję, że partia ta [Prawo i Sprawiedliwość] zaakceptuje strategię "dużego namiotu" i że pojawi się w niej wielonurtowość taka, jaka istnieje w dwóch wielkich partiach w USA. Bez tego PiS nie stanie się efektywnym graczem. Czy polskie resentymenty i pedanteria, oraz zagraniczne interesy pozwolą na tego rodzaju rozwój? Krótkowzroczność prawicy może sprawić, że w miarę osłabiania się PiSu rosnąć będzie SLD lub jego odnogi, i za paręnaście lat dwupartyjność w Polsce sprowadzać się będzie do PO-SLD, z PiS-em wielkości obecnej SLD. I powróci sytuacja sprzed pół wieku, gdy rządzący dzielili się na "beton" i "liberałów".

 

 


  Tłusty czwartek w niedzielę
 

FEDERACJA POLEK W KANADZIE OGNIWO NR 7 W OSTATNI TYDZIEŃ KARNAWAŁU ZAPRASZA  NA TŁUSTY CZWARTEK w NIEDZIELE!!!

Tłusty czwartek według chrześcijan to święto obchodzone w czwartek poprzedzający Wielki Post. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału i jest wstępem do hucznych, obficie zakrapianych, pełnych obżarstwa zabaw i bali karnawałowych.

W tłusty czwartek powszechne jest objadanie się popularnymi pączkami i faworkami (w niektórych rejonach Polski zwanych chrustem). Jeszcze jakiś czas temu w polskich domach obok słodkości przygotowywało się też tłuste kiełbasy, kasze, słonine, skwarki i inne potrawy jak najbardziej tłuste. W regione podkrakowskim tłusty czwartek znany jest także jako "Combrowy Czwartek", było to święto wszystkich krakowskich kramarek i służących.

Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w Tłusty Czwartek czy w ostatnim tygodniu karnawału nie zje ani jednego pączka - nie będzie się mu wiodło. Polonii w Winnipegu to jednak nie grozi bowiem Federacja Polek w Kanadzie ogniwo nr 7 w Winnipegu zaprasza wszystkich na TŁUSTY CZWARTEK W NIEDZIELE !!!

W ostatnim tygodniu karnawału nikomu nie wypada odmówić wesołej zabawy,dobrego jedzenia, pączków, faworków i innych słodkości, więc odpowiedzmy na zaproszenie Federacji Polek w Winnipegu. Federacja zaprasza wszystkich na spotkanie podczas, którego dobra zabawa jest gwarantowana. Warto wspólnie świętować i podtrzymywać polskie tradycje.

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim koniec karnawału 2011. Federacja Polek szykuje wiele niespodzianek: pączki, faworki, oponki i chrusty, dobra zabawa, niespodzianki dla dzieci... Jakimi atrakcjami zaskoczy Polonię Winnipegu Federacja Polek przekonaj się i przyjdź na:TŁUSTY CZWARTEK W NIEDZIELE !!!

Już niedługo bo 27 lutego w godzinach 14:00 do 16:00
w siedzibie PTG Sokół przy 717 Manitoba AveDziś przepis na pączki a za tydzień przepis na faworki oraz więcej informacji na temat TŁUSTEGO CZWARTKU W NIEDZIELE organizowanego przez Federacje Polek w Winnipegu.PRZEPIS NA PĄCZKI

Składniki na około 25 pączków:

50 dag mąki (3 szklanki), 6 dag drożdży, 6 dag cukru (4 łyżki), 4 żółtka, 1/2 kostki masła, 200ml mleka (szklanka), 1/2 szklanki cukru pudru, sól, tłuszcz do smażenia (smalec, margaryna), powidła śliwkowe lub dżem z róży lub inny, ew. łyżka spirytusu.

Przygotowanie:

Drożdże rozpuścić w połowie szklanki ciepłego mleka, dodać łyżkę cukru, łyżkę mąki rozmieszać i odstawić na kwadrans w ciepłe miejsce. Gdy drożdże będą rosnąć roztopić masło a żółtka utrzeć z cukrem. Następnie zmieszać rozczyn drożdży z żółtkami i masłem, dodać resztę mąki i mleka (można dodać także łyżkę spirytusu). Ciasto wyrobić i odstawić w ciepłe miejsce na ok. pół godziny. Gdy ciasto podwoi swą objętość rozwałkować je na stolnicy oprószonej mąką na grubość ok. 2cm. Szklanką wykrawać kółka na jedno z nich położyć dżem, konfiturę lub powidła drugim przykryć i formować w ręku kulki. Uformowane ciasto kładziemy na stolnicy oprószonej mąką i zostawiamy do wyrośnięcia. Następnie w dużym naczyniu silnie rozgrzewamy dużo tłuszczu ( tak żeby ciasto w nim pływało ) i smażymy w nim pączki po 2-3 minuty z każdej strony. Po usmażeniu pączki delikatnie wyjmujemy i odkładamy na bibułę aby odciekł z nich tłuszcz. Posypujemy cukrem pudrem i ... pączki gotowe. Smacznego.

Jolanta Małek

 

 

  Tworzenie się nowego porządku świata cz 18.          Index

W dzisiejszym wydaniu artykuł po angielsku. Artykuł ten ukazał się dwa dni temu i został napisany przez nas poprzednio publikowanego autora i  naukowca Carla Johana Callemana.

Dla przypomnienie C.J. Calleman jest znawcą kalendarza Majów.
Dzisiejszy artykuł jest o tyle ważny że odnosi się on do wydarzeń na Bliskim Wschodzie w kontekście kalendarza Majów.

 

Will the turmoil in the Arab world come to an end?

For those who have studied my books, and especially The Mayan Calendar and the Transformation of Consciousness (Bear and Co, 2004), current events in the Arab world should hardly come as a surprise (If you have not read this book yet, I urge you to do so soon if you want to understand the decisive time we are now entering. No book about the Mayan calendar has proven to be so accurate in its predictions and understanding). One of the theories developed there is that the modern nation state, and also the whole concept of dominance originates in the dualist consciousness of the National Underworld (6th wave) as this is essentially described by the so-called Mayan Long Count. The modern nation state as a social structure, and projection of the human mind, took its beginning in northwestern Europe at the beginning in 1617 of the Seventh day of the National Underworld. The countries in Scandinavia, the Netherlands and to some extent England were close to the line dividing the Western and Eastern hemispheres (the 12th longitude East) and so it was there that for the first time in history national institutions of rule were established which were independent of the particular monarchic dynasty that were ruling these countries. The concept of a nation state has since, throughout this Seventh day of the National Underworld, spread all over the world, mostly through European imperialism, to a point that modern people today tend to take this organizational structure as a given. Global politics, despite its many current international organizations, is still essentially based on relationships between different nation states. In reality, however, the nation state with a ruling government at its center is nothing but a projection of a particular human frame of consciousness timed by the Mayan calendar and related to a particular polarity field of our planet. One of the last regions of the world to embrace the concept of a nation state was the Maghreb (Arab North Africa), where borders were drawn up by European powers only as the sultanate of the Ottoman Empire collapsed in the early 1920’s.

Kontynuacja...

 

 

 

  Praktyczne informacje o Polsce
 

 Zaczerpnięte z http://www.poland.gov.pl

 

Bezpieczeństwo

Ochronę wewnętrznego ładu publicznego i bezpieczeństwo obywateli zapewniają policja i straż miejska.

Policja

Nr alarmowy - 997
Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Policjanci mają m.in. prawo do:

  • legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości (z uzasadnieniem);
  • dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary;
  • zatrzymywania osób pozbawionych wolności, które korzystając z przepustki nie powróciły w wyznaczonym terminie do Zakładu Karnego lub Aresztu Śledczego;
  • zatrzymywania osób stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego i mienia.

W wykonywaniu czynności mogą zastosować środki przymusu: kajdanki, pałkę policyjną kaftan bezpieczeństwa, gaz drażniący lub nałożyć kary finansowe tzw. mandaty.

Mandaty

Podczas kontroli drogowej policjanci mogą wystawić mandat np. za przekroczenie prędkości do 10 km/h - 30 zł a 500 zł za przekroczenie prędkości o 51 km/h i więcej.
Przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym - 100 zł
Jazda bez wymaganych przepisami świateł - od 80 do 200 zł
Naruszenie zakazu postoju - 100 zł
Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi - 400 zł
Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym - 300 zł

Zawsze można negocjować z policjantem wysokość mandatu, nie zawsze jednak negocjacje kończą się sukcesem.

Straż Miejska

Numer alarmowy - 986
Formacja utworzona przez radę miasta lub gminy, mająca na celu ochronę porządku publicznego na terenie miasta lub gminy.
Straż miejska ma na celu przede wszystkim ochronę spokoju i porządku w miejscach publicznych, a także ochronę obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej. Ma też czuwać nad porządkiem i kontrolować ruch drogowy (w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym, o wiele mniejszym niż policja). Współdziała z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń. Często współdziała z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych. Doprowadza osoby nietrzeźwe do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających zdrowiu albo życiu ich lub innych osób.

 

 

   HYPERNATION
 

 

     Jako Hypernashion jesteśmy ekipą z Winnipeg. Nasz projekt składa się z Polaków lub osób polskiego pochodzenia mieszkających teraz lub wcześniej w naszym mieście. Ostatnio zaczęliśmy współpracę z Mariuszem "Maka Ron" Wawrzyniakiem. Bardzo jesteśmy zadowoleni że nasza polsko/kanadyjska działalność się rozwija :). Na naszej stronie możecie odsłuchać lub pobrać plony naszej współpracy, czyli trzy nasze kawałki zmiksowane właśnie przez Maka.
http://www.reverbnation.com/hypernashion
  Mariusz "Maka Ron" Wawrzyniak: Pochodzący z Poznania muzyk, kompozytor, producent, który od wielu lat tworzy w Kanadzie.W latach 1984 – 88 był gitarzystą solowym zespołu Gedeon Jerubbaal. W 1988 r. wyemigrował do Niemiec, aby dwa lata później wraz z innymi członkami zespołu Gedeon Jerubbaal osiedlić się w Montrealu w Kanadzie.
W 1992 r. Makaron wziął udział w tworzeniu francusko-jamajskiej formacji Dubmatique, która odnosiła spore sukcesy na scenie kanadyjskiej. Lata 1992-96 to jego aktywny udział w tworzeniu montrealskiej sceny reggae w grupie Kish-I, której przewodził jamajski poeta oraz wokalista Smokey Joseph.Od 1997 r. Makaron działa we własnym studiu domowym w Montrealu gdzie nagrywał oraz miksował wszystko z pogranicza gatunków dub, reggae oraz techno. Jako Makaron wydał dwie płyty – “From Poland to Dubland” (2000) oraz “Dubology” (2003).


(Fragment z "Encyklopedii Polskiego Reggae i Ska" - J. Hejenkowski i Ł. Jarocinski.) 

 

 

   Humor

 

 

 

 


 
 

 

S  P  O  N  S  O R

 

 

 

  Wiersze lokalnych poetów - Zofia Monika Dove (Gutowska)

 

 

 

  Upadek światowego systemu monetarnego cz. 40

  10 Wykresów pokazujących stan upadku amerykańskiej gospodarki.

 

  Akt II - Inflacja
  
Cena bawełny rośnie parabolicznie
   Chiny kupiły tyle złota w styczniu co przez połowę 2010
   Ceny żywności idą w górę pogłębiając ubóstwo rzesz ludzi
   Podwoiła się cena warzyw na wskutek przymrozków
   Ceny w Chinach podniosły się o 4.6% w dziesięć dni
   Cheeze Whiz $29, Cranbery sok $39, Margaryna $27


   Akt III - globalna rewolucja


   Zamieszki w Bahrajnie kontynuują
   Policja w Iranie używa gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom
  
Arabia Saudyjska wysyła wojsko do Bahrajnu
   Protesty arabskie rozszerzają się na Libię i Bahrajn
   Libia, Jemen, Bahrajn, protesty kontynuują
  

 

   Protest USA, Wisconsin


  

 

 

   Ciekawostki

Zorza polarna


 


 


 

S  P  O  N  S  O R

 

 

 

  Manitoba- Luty w fotografii

 

 

Fot. Bogdan i Alicja Fiedur

 

 


  "Koniec?"- książka Jacka Ostrowskiego - Część X
Książka „Koniec?” powstała trzydzieści lat temu, kiedy Polska znajdowała się  za żelazną kurtyną i w każdej chwili groził nam wybuch wojny o globalnym  zasięgu. Teraz wprowadziłem tylko poprawki kosmetyczne ( inne daty ).  Czarnoskóry prezydent USA był w wersji oryginalnej, pomyliłem się tylko o
kilka lat. J

Powieść „Koniec?” zapoczątkował moją przygodę z pisaniem. Jednym słowem
zacząłem od końca.

Jacek Ostrowski


 
 
W tym momencie Gotfryd zbladł, mocniej wcisnął się w fotel .

- Czy to prawda ? - spojrzał na mnie pytająco. - Nie macie wolnych miejsc?

— A masz swojego kandydata ? — pytaniem odpowiedziałem na
pytanie.

Zawahał się przez moment, ale szybko nabrał odwagi i trochę zmieszany wskazał ręką właścicielkę willi.
Ta zarumieniła się i spuściła wzrok.

Ja udając, że nic nie rozumiem, zrobiłem zdziwioną minę.

- Czekam na jakieś wyjaśnienia! - gnębiłem go dalej.

- Chciałbym zabrać tą panią ze sobą! – wyrzucił z siebie i spojrzał niespokojnie na mnie, ale widząc kompletny brak reakcji kontynuował dalej: – Opiekowała się mną i dzięki jej staraniom czuje się naprawdę rewelacyjnie.
- Tylko dlatego ? –patrzyłem na niego i uśmiechałem się ironicznie.


  Czytaj dalej....
 

Tekst umieszczony w tej kolumnie jest objety ochroną praw autorskich i nie może być wykorzystany bez zgody autora.

 

 

   Polki w świecie-  Iwona Sikorska-Szczupak
 

Współpraca Polishwinnipeg.com z  czasopismem
Polki w Świecie”.

Kwartalnik „Polki w Świecie” ma na celu promocję Polek działających na świecie, Polek mieszkających z dala od ojczyzny. Magazyn ten kreuje nowy wizerunek Polki-emigrantki, wyzwolonej z dotychczasowych stereotypów. Kwartalnik „POLKI w świecie” ma także za zadanie uświadomić Polakom mieszkającym nad Wisłą rangę osiągnięć, jakimi dzisiaj legitymują się Polki żyjące i działające poza Polską. Czasopismo w formie drukowanej jest dostępne w całej Polsce i USA. Redaktor naczelna magazynu Anna Barauskas-Makowska zainteresowała się naszym Polonijnym Biuletynem Informacyjnym w Winnipegu, odnalazła kontakt z naszą redakcją proponując współpracę.

Nasza współpraca polega na publikowaniu wywiadów z kwartalnika „Polki w Świecie w polishwinnipeg.com  a wywiady z kobietami, które ukazały się w naszym biuletynie zostaną opublikowane w kwartalniku ”Polki w Świecie”.
 


Felieton USA

Dwie kawy, proszę...

Iwona Sikorska-Szczupak


Warszawianka od lat mieszkająca w Chicago. Pedagog z zawodu, dekorator wnętrz i ogrodnik z zamiłowania. Otoczona dziećmi w domu i w klasie z ulgą odnajduje przysłowiowy „święty spokój” w każdej filiżance kawy...

 

 

- Dwie kawy, proszę – powiedziałam głośno sama do siebie.

Zaparzyłam dwie mocne kawy, dolałam do nich syropu czekoladowego i wyniosłam pachnące filiżanki do ogrodu. Rozsiadłam się wygodnie przy stoliku i z zachwytem patrzyłam na dzieło moich rąk. Co tam połamane paznokcie, co tam obdrapany lakier i zszargane dłonie! Ogród wygląda prześlicznie - róże zachwycają szkarłatem, floksy zapraszają pszczoły do wspólnego tańca w słońcu, a słoneczniki (niestety, wiewiórki dowiedziały się już, że podaje się tu najlepsze pestki w okolicy!) wdzięczą się promiennym żółtym uśmiechem.

Taka kawa z czekoladą to przysmak Asi. A Asia to niezwykła historia... Gdy miała 10 lat, jej młodszy brat uległ tragicznemu wypadkowi. Bawili się w chowanego w stodole. Było dużo śmiechu, radości i nagle... krzyk Rysia. I cisza... Spadł z wysokiej drabiny... Odbiło się to jeszcze większym nieszczęściem dla całej rodziny. Ojciec, który nigdy nie stronił od alkoholu, teraz rozpił się na dobre. A zrozpaczona mama... A zrozpaczona mama dołączyła do tego picia. Nie było wesoło. Asia opiekowała się młodszą siostrą i coraz częściej obie dziewczynki musiały szukać schronienia u sąsiadów. Gdy Asia miała jakieś 14 lat, pewnej nocy obudziła ją zaskakująca bliskość ojca... Następnego dnia, trzymając mocno rączkę siostrzyczki, zgłosiła się do domu dziecka...

Później nadeszło dorosłe życie i praca w barze. Przygodne znajomości, każda w poszukiwaniu księcia z bajki lub „przynajmniej” wielkiej miłości, nigdy nie trwały długo. Wreszcie pojawił się ten wymarzony. Czule patrzył w oczy, cytował Leśmiana i... namówił Aśkę na pracę striptizerki. Zaczęło się „lepsze życie” - pieniądze, towarzystwo, alkohol...

Przez cały ten czas matka utrzymywała z dziewczynkami kontakt, a kiedy po paru latach ich ojciec zmarł, wyjechała do Stanów. Pewnego dnia zaproponowała dziewczynkom, by do niej przyjechały. Odżyły rodzinne uczucia i otworzyła się przed nimi szansa na normalne życie. Jednak Asia nie potrafiła wyzwolić się od alkoholu. Wkrótce poznała chłopaka i wyszła za mąż. Łączyła ich wielka miłość, pasja do nart i... pociąg do kieliszka. Potem przyszły dzieci i borykanie się z codziennością. Kto nie zna takiego scenariusza?

W tym czasie Asia odkryła pisanie wierszy. Przynosiło jej to odskocznię od szarości i kłopotów, możliwość wyrażenia najskrytszych marzeń i tęsknot oraz wyżalenia wszystkiego, co bolało. Wtedy to przypadkiem trafiła do AA, zabrała się za siebie, zapragnęła zmiany...

Poznałyśmy się dzięki dzieciom - nasze córki chodziły razem do klasy. Po paru wspólnych wypadach z dziećmi do parku, Asia odważyła się poprosić mnie o pomoc w nauce angielskiego. Nie chciała już więcej sprzątać domków. Jej codzienna zwycięska walka z nałogiem wzbudziła w niej chęć pomocy innym. Po podszlifowaniu swojego angielskiego, zapisała się na kurs dla terapeutów. Była pilną uczennicą, a z nią i ja musiałam być pilną uczennicą, gdyż Asia nie chciała zrezygnować ze mnie jako korepetytora. Temat jej studiów był mi nieznany, więc obie równo wkuwałyśmy popijając kawę z czekoladą i podgryzając przynoszone przez Asię ciasteczka. Nasza współpraca zakończyła się rewelacyjnym dyplomem Asi (wielki sukces!) i... naszą nadwagą (ogromna porażka!). Strzeżcie się, dziewczyny, tych ciasteczek do kawy!

W międzyczasie Asia rozeszła się z mężem i zaczęła przebąkiwać o złym samopoczuciu.

- Aśka, nie opowiadaj mi o chorobach. Wiesz, że jedyne lekarstwo, jakie znajduje się w mojej apteczce, to plaster na skaleczenia! Idź do lekarza. Idź do lekarza - radziłam.

Aż wreszcie mnie posłuchała. Po roku...

Z zachwytem patrzyłam na poruszające się w takt wiatru pomarańczowe lilie. Delikatne kwiaty na długich wąskich łodygach wyglądały jak motyle leniwie poruszające skrzydłami. Wspomnienia...

Na moje imieninowe przyjęcie goście schodzili się punktualnie. Zadzwonił telefon. To Jola, siostra Asi, dzwoniła, aby powiedzieć, że Asia nie przyjdzie, bo... ma właśnie operację! Poważna sprawa. Rak. Szok dla wszystkich!

Nadeszło dwanaście trudnych miesięcy brzemiennych w zmagania z chemią i naświetlaniami, w szukanie terapeutycznej diety i cudownego leku...

Aśka się rozpisała, a jej wiersze były pełne nadziei, optymistyczne i pachnące słońcem. Dodawały jej siły do walki i pozwalały na snucie planów na przyszłość. W tej przyszłości było miejsce na nowe życie, nową pracę, nową miłość.

„Takiego mężczyzny mi trzeba,

co mnie obejmie czule

i sam zaniesie do pralni

swoje brudne koszule.

Takiego mężczyzny mi trzeba,

co wróci do mnie z daleka

i psa podrapie za uchem

i kotu naleje mleka.

Takiego mężczyzny mi trzeba,

co zrobi rano śniadanie

i patrząc w oczy obieca,

że zawsze już ze mną zostanie...”

Dopiłam swoją kawę, wystygłą od myślenia, i zabrałam obie filiżanki do kuchni. Asia nie przyjdzie. Nie odniosła sukcesu w tej swojej walce...

 

 

 

 

   Ogłoszenia

 

 


 


 

 

 


Translate this page - Note, this is automated translation meant to give you sense about this document.
 

 
 
 luty  2011
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

 

 


Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008

 

Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 17 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Discovery, History, Cartoon, TV4, Viva,TRWAM

IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza
 

 

 

Czyszczenie Wentylacji
Duct cleaning


1485 Wellington Avenue
Winnipeg, MB, R3E OK4
Phone: (204) 284-6390
Cell: (204) 997-2000
Fax: (204) 284-0475
email

clean@advancerobotic.com

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można pobrać nagrania HYPERNASHION za darmo!!!
 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493


 “Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny
 

Interesujące filmiki
  
"A Christmas Opus" Koncert kolęd
Sylwester 2010


Chopin With Friends


Obchody Niepodleglosci Polski w Winnipegu


Pasterka 2010 - Winnipeg


Życzenia Bożonarodzeniowe 2010


Wybory zarządu KPK o. Manitoba   


Wieczór poetycko-muzyczny


Wystawa "ART Confrontations#11


Jesień w Manitobie


Droga Krzyżowa


Tragedia Smoleńska


Wizyta marszałka senatu
Bogdana
Borusewicza


Z wizytą u Sokalskich


Pieczenie świni


Royal,Polish Canadian Legion Jubileusz


Zabawa dożynkowa


104 Lata Istnienia SokolaChoinka u Sw. Jana Kantego


Świąteczny Koncert Szkoły
i Zespołu Sokół

"A Christmas Opus"
Ostatnia Próba Przed Koncertem