28 kwietnia 2011 | <<< Nr 176 >>>

   W tym numerze
   
Do Redakcji
Wydarzenia warte odnotowania
Wiadomości z Polski
Polskie głosy w operze "Czarodziejski Flet"
Obyczaje majowe
Wielkanocne święcenie żywności - Winnipeg
Tryptyk Rzymski -Jan Paweł II
Według MAK Tupolew eksplodował w powietrzu
Tworzenie się nowego porządku świata cz 28
Turystyka-Biebrzański Park Narodowy
Humor
Upadek światowego systemu monetarnego cz 50
Kącik kulinarny Lucy Michalak
Ciekawostki
Manitoba - Kwiecień w fotografii
Polki w świecie- Martyna Berek
Kalendarz Wydarzeń
Polsat Centre
Kącik Nieruchomości  
Czyszczenie wentylacji - Duct Cleaning

 


 

 


  Do Redakcji
 
Szanowny Panie Redaktorze, przesyłam "Wiadomości Polonijne" na miesiąc Maj.
Z góry dziękuję za umieszczenie jej w Polish Winnipeg.
 
Pozdrawiam
Tadeusz Michalak

 

 

 


 

WITA PAŃSTWA ANIA GEBCZYK Z BIURA PODROŻY EURO TRAVEL
 
Chcę zawiadomić cala Polonie w Winnipegu i okolic o zbliżającym się dyżurze konsularnym w sprawie polskich paszportów.
 
Wizyta konsularna odbędzie się w Sali gimnastycznej SOKÓŁ # 1 przy 717 MANITOBA Ave w dniach
 
30-go kwietnia w godzinach od 10:00 do 18:00  i 1-go maja od 10:00 do 14:00.
 
Osoby, które zapisały się na listę będą powiadomione indywidualnie i będą proszone o zgłoszenie się do biura po odbiór
 
wniosków i informacji potrzebnych przed wizyta konsula.
 
Osoby, które nie są zapisane na listę proszone są o pilny kontakt ze mną pod telefonem 586-0341
 
DZIĘKUJE
 

 

Europejska Inicjatywa w sprawie Referendum to kampania na rzecz obywateli, aby mieli prawo głosować w referendach w sprawie każdej istotnej zmiany prawa narodowego lub europejskiego wpływającej na ich życie. Każdy obywatel powinien mieć prawo do: życia w demokratycznej Unii Europejskiej; publicznej wymiany poglądów na wszystkie tematy związane z działalnością i polityką Unii Europejskiej; bezpośredniego udziału w procesach decyzyjnych.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

INICJATYWA NA RZECZ REFERENDUM EUROPEJSKIEGO

21 kwietnia 2011 r.

Szanowni Państwo,

Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować Państwa o planowanych w Polsce spotkaniach z autorami przełomowej książki „Nazistowskie korzenie brukselskiej UE” – Panią Dr Aleksandrą Niedzwiecki i Panem Paulem Taylorem. Organizatorem spotkań jest Fundacja Zdrowia Dr Ratha, koordynator „Inicjatywy na rzecz europejskiego referendum”.

Planowany termin – pierwsza połowa czerwca 2011 r.

Miasta – Warszawa, Wrocław

Prosimy Państwa o kontakt i potwierdzenie chęci uczestnictwa do 10 maja 2011 r. Jest to dla nas ważne ze względów organizacyjnych – chcemy zapewnić Państwu jak najbardziej komfortowe warunki uczestnictwa, jak również dojazdu.

Kontakt:
Dr. Rath Health Foundation
Sourethweg 9
NL-6422 PC Heerlen
Holandia
Tel. 0031 - 457 111 116
Faks 0031 - 457 111 119
e-mail: info.line-pl@dr-rath-foundation.org
alexandra.dabrowski@rath-eduserv.com
katarzyna.mittmann@rath-eduserv.com


 


 

 


 


Szanowni Panstwo,

Serdecznie zapraszamy do wziecia udziału w najwiekszym festiwalu filmów dokumentalnych w Ameryce Polnocnej – HOT DOCS FESTIVAL,
który odbędzie sie w Toronto w dniach od 28 kwietnia do 8 maja br.

W festiwalu weźmie udział wielu znanych twórców filmowych i przedstawicieli przemysłu filmowego.

 

Zaprezentowanych będzie około 200 filmów z ponad 43 krajów, w tym 4 filmy z Polski.

Informacje o polskich filmach znajdują się w załączniku, a o festiwalu na stronie http://www.hotdocs.ca/.

 

Konsulat Generalny RP w Toronto jest jednym ze współsponsorów Festiwalu.

 

Serdecznie zapraszamy,

Konsulat Generalny RP w Toronto


 


 

 
 


   Wydarzenia warte odonotwania


Wieczór poświęcony pamięci Jana Pawła II

 

Koło przyjaciół Fundacji Jana Pawła II zaprasza na wieczór poświęcony pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II, który odbędzie się 30 kwietnia 2011 w sali parafialnej kościoła św. Andrzeja Boboli po myszy świętej. Msza święta zaczyna się o 18.00.

 Tryptyk Rzymski

 

 Swięcone w Royal Canadian Legion

 

 Obchody 220 rocznicy Konstytucji 3 Maja

 

 


Film o Pontyfikacie Jana Pawła II

 

Fedracja Polek w Kanadzie

Ogniwo Nr. 7  w Winnipegu

Zaprasza na

PROJEKCJĘ FILMU FABULARNEGO O

PONTYFIKACIE JANA PAWLA II

Przy kawie i “papieskich kremówkach”

Siedziba organizacji Św. Jana Kantego

770 Mountain Ave

Niedziela 15 maja o godzinie 14:00 (2pm)

Wstęp  $ 5.00  od osoby

 

Dzieci poniżej 12 lat—wstęp wolny

 

 

 

 

   Wiadomości z Polski
Przygotwane przez Tadeusza Michalaka
źródło Donosy


 


 

Prezydent Komorowski przebywał na Ukrainie w rocznicę Czarnobyla

19.04. Kijów (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski przebywał we wtorek z jednodniową wizytą w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i wziął udział w obchodach poświęconych 25 rocznicy katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

 

 

Prezydent upomina się o prawdę o zbrodni katyńskiej

19.04. Warszawa (PAP) - Bronisław Komorowski zarówno w przeszłości, jak i teraz jako prezydent niepodległego państwa polskiego, upomina się o pełną prawdę o zbrodni katyńskiej - napisał w liście do autorów apelu ws. ludobójstwa w Katyniu doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz  

 

 

W dyskusji w radiu TOK FM

prof. Radosław Markowski powiedział, że prokuratura powinna reagować na działania PiS i jego zwolenników, którzy obrzucają demokratycznie wybrane władze państwowe zarzutami: 'Padają takie słowa, jak "zdrajca" wobec premiera, czy "sprzedawczyk" wobec prezydenta i nic się nie dzieje. Zastanawiam się, jak wielkie spustoszenie to czyni w młodym pokoleniu. Żyjemy w kraju, w którym otoczenie lidera partii opozycyjnej bezkarnie obraża władze.' Marszałek Schetyna, pytany przez Janinę Paradowską o działania Platformy Obywatelskiej w zaistniałej sytuacji, powiedział:, ‘Jeśli ktoś chce państwo podpalić, to najważniejszy jest strażak. Ktoś musi gwarantować bezpieczeństwo. Rok po katastrofie smoleńskiej trzeba to głośno powiedzieć: chcemy żyć w normalnym kraju'.

 

PJN zamierza złożyć

projekt nowelizacji ustawy o radiu i telefonii. PJN uważa, że nadawcy społeczni powinni być zobowiązani do zapraszania polityków rożnych opcji, powinno to też dotyczyć Radia Maryja, które, jak powiedział poseł Libicki, angażuje się politycznie, zaprasza polityków jednej opcji i porusza tematy zgodne z jedna opcja polityczna.

 

Skład jury konkursu na pomnik

w Smoleńsku upamiętniający tych, którzy zginęli w katastrofie, podał minister Zdrojewski. W jury znaleźli się polscy i rosyjscy architekci i plastycy: Adam Myjak (przewodniczący), Grzegorz Kowalski, Marek Budzyński, Jurij Pawlowicz Wolczek, Walerij Josifowicz Pierfiljew, Stephanje Amparo Weinmyr i Hartmut Stielow. Konkurs ma charakter otwarty. Rozstrzygnięcie nastąpi 31 grudnia.

 

"Bitwa pod Grunwaldem"

Jana Matejki nie zostanie wypożyczona na wrześniową wystawę w Berlinie "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce". Badania konserwatorskie wykazały bardzo zły stan płótna, wykluczający zwijanie obrazu do celów transportu. Obecnie prowadzona jest piąta w historii obrazu konserwacja, mająca po raz pierwszy kompleksowy charakter. Konserwacja prowadzona jest w miejscu ekspozycji dzieła, w Sali Matejkowskiej Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

 

 

Awantura

o Jastrzębską Spółkę Węglową. Jak już pisaliśmy, związki zawodowe nie chcą się zgodzić na prywatyzacje, strajkują, grożą nawet blokadami torów. Niespodziewanie dostali wsparcie od wicepremiera Pawlaka, który powiedział, ze w atmosferze napięć się nie prywatyzuje. Premier w odpowiedzi stwierdził, ze tak czy inaczej do prywatyzacji dojdzie, a wicepremier "wykazał się ponadstandardową wrażliwością".

W każdym razie we wtorek ma się odbyć spotkanie strony rządowej ze związkowcami.

 

Rząd Polski

przekazał Rosji notę w sprawie pomocy w śledztwie smoleńskim. To przygotowanie do wizyty prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w Rosji w połowie maja. Nie ujawniono jakie dokładnie oczekiwania w tej nocie są zawarte.

Przy okazji, co do tych eksperymentów na drugim Tu-154, o których w poniedziałek pisaliśmy: według niepotwierdzonych przecieków do prasy wykazać miały one, że gdyby pilot w momencie, gdy powiedział "odchodzimy", nacisnął stosowny guzik, to samolot powinien zdążyć się poderwać i odlecieć. Ale nie wiadomo, czy nacisnął i coś nie zadziałało, czy może jednak nie nacisnął, albo nacisnął z opóźnieniem.

 

Rząd zamierza podnieść

płace minimalna do 1500 zł (obecnie wynosi ona 1386 zł). Na razie zapadła decyzja w rządzie, musi być jeszcze przedyskutowana w komisji trójstronnej.

 

Bułgarski minister rolnictwa

domaga się, by Komisja Europejska zbadała sprawę koncernów spożywczych, które rzekomo sprzedają w naszym regionie żywność gorszej jakości, chociaż z tą samą marka, co na Zachodzie. Są podobno jakieś badania które potwierdzają, że te same produkty tej samej firmy maja rożny skład, w zależności od tego na jaki rynek są produkowane.

Swoją drogą - u nas już od kilku lat obserwuje rosnący drobny handel indywidualnie importowanymi z Niemiec najpierw proszkami do prania, potem inną chemią, teraz również kawą, czekoladą i podobnymi artykułami spożywczymi. Zaczynało się od stoisk przy drogach, teraz są już i stoiska w centrach handlowych i sklepy internetowe co z tego żyją, a nawet w jednym sieciowym supermarkecie wypatrzyłem ostatnio półkę pod nazwą "chemia z Niemiec". Marki te same co u nas normalnie można dostać, tylko napisy na pudelkach niemieckie, nie polsko-czesko-węgierskie. I ceny wcale nie jakoś dużo wyższe. Kto wie, czy tego typu inicjatywy nie wymusza na koncernach zmiany polityki skuteczniej, niż Komisja Europejska.

 

Prokuratura Apelacyjna

sprawdzi, czy zasadne było umorzenie śledztw w sprawie "afery hazardowej".

 

Minister Finansów

ogłosił, w porozumieniu z prezesem NBP, że rząd będzie wymieniał euro z unijnych dotacji na złotówki w bankach komercyjnych, nie w NBP. Złotówka natychmiast po tym ogłoszeniu się umocniła. Rząd liczy, w ten sposób trwale wzmocni złotówkę, a przez to zbije inflacje.

 

Kursy walut

NBP (średni): USD 2.7135, EUR 3.9536, GBP 4.4838.

Kantory (kupno/sprzedaż): USD 2.695/2.75, EUR 3.93/3.97.  

     

 

    Polskie głosy w operze "Czarodziejski Flet"
 

 

 

   Obyczaje majowe
 

Zielone Świątki – Zielony Świąt – należy ugaić każdy kąt. Dekoruje się gałązkami brzozy bramy wejściowe, również i w domach. Tatarakiem wykłada się całe podłogi.

Maj w przysłowiach

- Częste w maju grzmoty – rozpraszają chłopom zgryzoty.

- Gdy się grzmotem maj odezwie na wschodzie, to sprzyja sianu i zbożu w urodzie.

- Gdy maj ze słońcem się zgłosi, obfitość w sadzie przynosi.

- Gdy kukułka kuka w maju, spodziewaj się urodzaju.

- Jak deszcz w maju, to chleb w kraju

- Wody w maju stojące szkodę przynoszą łące.

Maj o roku

- Po Filipie deszcz dorodny, przyniesie rok urodny.

- Na Helenę (22 V) deszcz łagodny, przynosi rok dorodny.

- Rok dobry będzie, jeśli w maju zawiążą żołędzie.

Maj o lecie

- Gdy przed Pankracym (12 V) nocą przymrozi, lato bywa przepadziste, a jesienią czasy dżdżyste.

- po Urbanie (25 V) to już lato nastanie.

- Na Urbana chwile jakie, i lato takie.

Maj o czerwcu

- Gdy w maju plucha, w czerwcu posucha.

- Gdy maj bez deszczu odchodzi, słoneczny czerwiec przywodzi.

- Kiedy maj zimny, a w czerwcu pada, gospodarz pełne stodoły posiada.

- Po chłodnym Janie (27 V) piękny czerwiec nastanie.

Maj – prognozy solenizantów

Stanisław len sieje, Zofia konopie, Urban jęczmień I owies każe kończyć chłopie.

Na Filipa i Jakuba gdy przymrozek spadnie, najgorsza zaraza na zboże spadnie.

1 maja – Filipa i Jakuba

- Na pierwszy maja szron, obiecuje hojny plon.

- Na świętego Jakuba – ostatnia siewu próba.

- Na Filipa i Jakuba w oziminie bydło już nie dłuba.

4 maja – Floriana (Znalezienie

Świętego Krzyża)

- Święty Florek daje podwieczorek.

- Deszcz w świętego Floriana – skrzynia grochem zapchana.

- Kiedy poleje na Floriana, to trwa czas jakiś pogoda nieudana.

- Na świętego Floriana deszczyk rzęsisty, będzie plon obfity i dobry, i czysty.

15 maja – Zofii i Izydora

Święty Izydor wołami orze, a kto go poprosi, to mu pomoże.

- Dla świętej Zosi, kłos się podnosi.

- Święta Zofia pąki rozwija.

- Od świętej Zosi żytko się kłosi.

- Gdy po Zofii przyjdą deszcze, to sześć niedziel kropi jeszcze.

- Na Izydora – pusta komora.

- Na świętego Izydora dla bociana pora.

25 maja – Urbana

Pogoda na Urbana, deszcz na Wita (15 VI), to dobrze na żyta.

- Pogoda w wigilię Urbana, to wielka wygrana.

- Gdy deszcz w świętego Urbana, mały profit z winogrona.

- Kto sieje jęczmień na Urbana, będzie pił piwo ze dzbana

- Na świętego Urbana wszystka rola zasiana.

- W Urbana miły chłopie, siej len i konopie.

29 maja – Marii Magdaleny

Na Magdaleny pogoda, to dla pszczół wygoda, gdy zaś słota, to lichota.

- Maria Magdalena zwykle rada, gdy deszcz pada.

31 maja

- Jaki się koniec maja obwieści, takich będzie dni czterdzieści.

Opracował T. Michalak na podstawie

książki pt. „Kalendarz z przysłowiami”

 

Źródło Wiadomości Polonijne

 

 

   Wielkanocne święcenie żywności
 

 

 

  Tryptyk Rzymski -Jan Paweł II

TRYPTYK RZYMSKI

Jan Paweł II

Medytacje STRUMIEŃ

1. Zdumienie

Zatoka lasu zstępuje
w rytmie górskich potoków
ten rytm objawia mi Ciebie,
Przedwieczne Słowo.
Jakże przedziwne jest Twoje milczenie
we wszystkim, czym zewsząd przemawia
stworzony świat...
co razem z zatoką lasu
zstępuje w dół każdym zboczem...
to wszystko, co z sobą unosi
srebrzysta kaskada potoku,
który spada z góry rytmicznie
niesiony swym własnym prądem...
— niesiony dokąd?

Co mi mówisz górski strumieniu?
w którym miejscu ze mną się spotykasz?
ze mną, który także przemijam —
podobnie jak ty...
Czy podobnie jak ty?
(Pozwól mi się tutaj zatrzymać —
pozwól mi się zatrzymać na progu,
oto jedno z tych najprostszych zdumień.)
Potok się nie zdumiewa, gdy spada w dół
i lasy milcząco zstępują w rytmie potoku
— lecz zdumiewa się człowiek!
Próg, który świat w nim przekracza,
jest progiem zdumienia.
(Kiedyś temu właśnie zdumieniu nadano imię «Adam».)

Był samotny z tym swoim zdumieniem
pośród istot, które się nie zdumiewały
— wystarczyło im istnieć i przemijać.
Człowiek przemijał wraz z nimi
na fali zdumień.
Zdumiewając się, wciąż się wyłaniał
z tej fali, która go unosiła,
jakby mówiąc wszystkiemu wokoło:
«zatrzymaj się! — masz we mnie przystań»
«we mnie jest miejsce spotkania
z Przedwiecznym Słowem» —
«zatrzymaj się, to przemijanie ma sens»
«ma sens... ma sens... ma sens!»


2. Źródło

Zatoka lasu zstępuje
w rytmie górskich potoków...
Jeśli chcesz znaleźć źródło,
musisz iść do góry, pod prąd.
Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj,
wiesz, że ono musi tu gdzieś być —
Gdzie jesteś, źródło?... Gdzie jesteś, źródło?!
Cisza...
Strumieniu, leśny strumieniu,
odsłoń mi tajemnicę
swego początku!
(Cisza — dlaczego milczysz?
Jakże starannie ukryłeś tajemnicę twego początku.)
Pozwól mi wargi umoczyć
w źródlanej wodzie
odczuć świeżość,
ożywczą świeżość.

 

 

 

 

   Według MAK Tupolew eksplodował w powietrzu
 

 

 

 

  Tworzenie się nowego porządku świata cz 28.          Index
Do wszystkich wolnych dusz, do nieprzystosowanych, buntowników, wizjonerów i pionierów… tak zaczyna się krążący od niedawna w sieci klip zatytułowany The Wayseer Manifesto - Manifest Widzących Drogę.
Pojawia się coraz więcej młodych ludzi, którzy buntują się przeciwko status quo. Ludzi, którzy widzą możliwość lepszego świata, gdzie wszyscy pracują dla wspólnego dobra. Obecny kryzys wyjawił wiele nieprawidłowości i nadużyć do czego młodzi ludzi czują odrazę i nie chcą się identyfikować z tym zakłamanym i skorumpowanym światem.
W nich tyko jest nadzieja, gdyż pokolenie które obecnie sprawuje władzę w tym świecie, nie jest w stanie przerwać zamkniętego obiegu i osądzić samo siebie. 

 


Wayseers czyli Widzący Drogę

 

 Film jest ważnym głosem w naszej rozdygotanej świadomości i wartym polecenia każdemu, kto zagląda chociażby na taką stronę, jak nasza. Pozornie chaotyczna i odwołująca się do różnych kulturowych odniesień wypowiedź przeplatana skojarzniowymi obrazami - tak, budująca chaos na poziomie umysłu i grająca harmonią na poziomie serca. Albowiem ów choas jest zwierciadłem naszej świadomości oddzialenia i niechęci identyfikowania się z postawami, które wydają nam się tak odległe, a przecież In Lake'ch, jak pozdrawiali się Majowie - czyli Ty jesteś innym Ja :)
 

Droga wyrażana przez uymysł - to geniusz
Postrzegana oczami - to piękność
Odczuwana przez zmysły - jest łaską
Dopuszczona do serca jest miłością

 

THE WAYSEER MANIFESTO:


 

Klip jest wezwaniem do włączenia się do ruchu Wayseers zainicjowanym przez ludzi zainspirowanych książką pod tym samym tytułem autorstwa Garret John Laporto. Książka Laporto ma ten sam podtytuł, który przytoczyłem na wstępie tego artykułu (do wszystkich wolnych dusz, nieprzystosowanych…) i jest do kupienia w sieci. Jeden jej rozdział jest dostępny dla chętnych (po ang) tutaj.

Manifest jest sztandarem ruchu Wayseers. Jego inicjatorzy opisują jego cele następująco:

Pierwszy - obudzić Widzących Drogę na całej planecie - być może to właśnie się stało z Tobą, gdy słuchałeś Wayseers Manifesto.

Drugi - pomóc odnaleźć Widzącym Drogę wsparcie w ich własnej inspiracji, ich geniuszu - właśnie w Drodze. Droga bowiem jest tą inteligentną siłą sprawczą, która objawia się poprzez akty tworzenia lepszego świata, przepełnionego miłością, prawdą, pięknem i wdziękiem.

Trzeci - dodać odwagi tym, którzy tego potrzebują - by puścić to wszystko, co nas trzyma od środka i byśmy potrafili szczerze wyrażać swoją spontaniczną wspaniałość i inspirację. Bez tej ostatniej umiejętności całe nasze cudowne przebudzenie da się zamknąć na klucz powodując różnego rodzaju zawirowania i sprzeczności.

Sam ruch Wayseers jest jedną z wielu wspaniałych inicjatyw połączenia wysiłków i energii ludzi przebudzonych - czy nazywać ich Wayseers, czy Lightworkes, czy Wanderes, czy jakkolwiek inaczej, to nie ma tak naprawdę znaczenia. Ciekawe jest to, że są wyraźnie dwie drogi odczytywania samego Manifestu. Jak się przejrzy dziesiątki postów w sieci poświęcone temu zjawisku, widać dwie postawy - tych, którzy czytają go sercem i tych, którzy czytają go umysłem. I ciekawym jest zobaczyć, jak różny jet odbiór Manifestu w zależności od tego, kto czym czyta.

Czytający sercem widzą w nim piękny zryw nawołujący do Nowego Świata. Na stronie Wayseers jest hasło: "dmuchamy w Twoje żagle" i to dokładnie znaczy: serce. Czytający umysłem analizują znaczenie poszczególnych fraz i buntują się, nie mogąc ich dopasować do ujednoliconej wizji poprawnego - dla ich umysłu - świata. Ciekawe też jest, że miażdżącej krytyce poddaje Manifest znana w naszych kręgach postać Laury Jadczyk Knight, która na swojej stronie pisze, że jest to przykład duchowej propagandy i manipulacji, analizując znaczenie poszczególnych fraz i - jej zdaniem - zawartych tam podprogowych przekazów. A impulsywność, o której w Manifeście sporo, to już zdaniem Pani Laury formą sprzedaży psychopatii… Ha ha , nie będę propogował dalej jej pomysłów, zainteresowani sobie mogą znaleźć i przeczytać.

Pani Lauro! Jeżeli ktoś jest tutaj ofiarą manipulacji propogandy, to obawiam się, że Pani przede wszystkim. Pisze Pani z pozycji takiego strachu i zniewolenia swojego umysłu, że jedynie serdeczne współczucie może być dla Pani lekarstwem!

Jasne, można - jak niekórzy - buntować się na określenie, że kora przedczołowa to ":gestapo Twojego mózgu", można zauważyć, że zapewne ISTNIEJE taki stan świadomości, gdzie przestaje ona być gestapo, a staje się wspaniałym narzędziem harmonizującym z Drogą - i tego wszystkim nam życzę - ale nie zmienia to siły i intencji przekazu Manifestu - jeżeli się go słucha sercem, a nie umysłem.

Nie wiem dlaczego, ale ten tekst mi się kojarzy z pięknym - choć w innej poetyce - tekstem Terrence McKenny (fragment z Eros o Eschaton - w całości w naszym Kinie), który pozwalam sobie przytoczyć na zakończenie:

O  naszej dzisiejszej sytuacji:
" nikt ne sprawuje kontroli nad tym procesem, co czyni historię tak interesującą, to uciekający pociąg transportowy w ciemną, burzliwą noc…"
  


Linki do stron ruchu Wayseers:
http://www.wayseers.org/
http://wayseermanifesto.com/
http://www.wayseermanifesto.com/book.html (rozdział książki Garret John Laporto do przeczytania)


Zdjęcie / photo credit: flickr alicepopkorn - The Path - courtesy of Creative Commons Licence


 

 

 

  Turystyka -Biebrzański Park Narodowy

Zaczerpnięte z http://www.poland.gov.pl/Biebrzanski,Park,Narodowy,7567.html

 

Biebrzański Park Narodowy

 

 

Biebrzański Park Narodowy położony jest w Polsce północno-wschodniej pomiędzy Łomżą i Augustowem. Ochroną objęta jest prawie cała rzeka Biebrza wraz z doliną od źródeł aż do ujścia do Narwi.

Kotlina Biebrzańska jest bardzo ważnym punktem przystankowym dla ptaków odbywających coroczne wędrówki i miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Miłośnicy flory znajdą tu rzadkie gatunki roślin chronionych w tym 20 gatunków storczyków. Kto lubi wstawać przed wschodem słońca powinien zobaczyć niezwykły spektakl budzącej się do życia przyrody – łagodne pasma mgieł, klangor żurawi, „beczenie” bekasa i gwarantowane obserwacje łosia. Następny spektakl - dla tych, którzy wolą rano spać -przyroda zaczyna kilka godzin później, kiedy ptaki drapieżne ruszają na żer.

Nad Biebrzę przybywają ornitolodzy z całego świata. Tu spotykają się, wymieniają doświadczenia, wspólnie obserwują i dyskutują o tym, co ćwierka w zaroślach. Pochyleni nad lunetami wymieniają dziwnie brzmiące nazwy: Acrocephalus paludicola, Picus canus, Numenius arquata czy Cirrus aeruginosus. Zanim jednak zwyczajny turysta osiągnie ten stopień wtajemniczenia oczarowany jest wielką, nieskończoną przestrzenią Parku Biebrzańskiego. Cywilizacja przyzwyczaiła nas do krajobrazu, który wydaje się bezpieczny – prawie zawsze w pobliżu widać jakiś dom, czy płot, może komin czy choćby słup. A tu nic! Jak okiem sięgnąć wokół płaska, przestrzeń po horyzont. Z początku wydaje się czymś dziwnym, nienaturalnym. Potem na myśl przychodzą skojarzenia z prerią, sawanną, ale to przecież bagna, rozległe na dziesiątki kilometrów torfowiska. Park Biebrzański jest największym parkiem narodowym w Polsce i jednym z największych w Europie. W prostej linii ma prawie 100 kilometrów, czyli więcej niż Luksemburg z południa na północ.

Co zabrać jadąc nad Biebrzę? Koniecznie lornetkę, przewodnik o ptakach, wiosną kalosze, latem płyn na komary.

Na co uważać? Nie schodzić z wyznaczonych szlaków. Na bagnach łatwo zabłądzić!

Infrastruktura turystyczna parku:
  • kilkaset kilometrów szlaków pieszych, rowerowych, konnych i kajakowych;
  • 12 wież widokowych, platformy obserwacyjne i 3 kładki turystyczne;
  • 5 pól namiotowych;
  • hotel w Goniądzu i kwatery agroturystyczne.

Dodatkowe atrakcje: nigdy nie zdobyta rosyjska twierdza w Osowcu.

Zobacz także:


Pokaż poland.gov.pl - turystyka na większej mapie

 

 

 

   Humor

 PRZESŁANO MI TO ZDJĘCIE ZROBIONE W MADRYCIE.
 
JAK SIĘ OKAZUJE, BIEDA JEST WSZĘDZIE..
 ŚCISKA ZA SERCE JAK SIĘ PATRZY NA TĘ BIEDNA KOBIETĘ W POSZARPANYM UBRANIU I  Z PLASTIKOWĄ SIATKĄ W RĘCE.
 NIE BĄDŹ OBOJĘTNY NA INNYCH I PRZEŚLIJ TĄ WIADOMOŚĆ TWOIM PRZYJACIOŁOM ABY UWRAŻLIWIC NASZE SPOŁECZEŃSTWO.


 JEŻELI PRZERWIESZ ŁAŃCUCH TO ZNACZY ŻE NIE MASZ SERCA!


 

 


 
 

 

S  P  O  N  S  O R

 

 

  Upadek światowego systemu monetarnego cz. 50

 Nieubłagany spadek dolara kontynuuje
 Jak Comex stracił 20% swojego zarejestrowanego srebra w tydzień
 Rosja oczekuje płatności za swoją ropę w rublach nie dolarach
 Rozpoczęła się panika wyprzedaży dolara
 Chiny proponują likwidację 2/3 amerykańskich obligacji
 24 symptomów upadku Ameryki
 

 

 

Wzrost cen złota i srebra kontynuuje


 

 

 

 Kącik kulinarny Lucy Michalak

 

 

 

 

 

Sałatka z fasolki zielonej

40-dag mrożonej lub świeżej fasolki szparagowej

15-dag pieczarek

1 - łyżka masła

1 - garść kiełków fasoli / może być fasolka mung /

1 - kawałeczek papryki chili

1 - pęczek natki pietruszki / można zamienić na świeżą kolendrę jak ktoś lubi /

Olej, sól, pieprz do smaku

Sposób wykonania

Fasolkę; gotujemy w osolonej wodzie do miękkości, następnie odsączamy.

Pieczarki wymyte, kroimy w plasterki i dusimy na małym ogniu aby płyn odparował.

Kiełki odsączamy i kroimy paprykę drobniutko.

Paprykę wraz z kiełkami dodajemy do pieczarek-wszystko razem dusimy mieszając.

Doprawiamy do smaku. Pozostawiamy do wystygnięcia.

Pietruszkę lub koledrę obrywamy listki lub kroimy drobniutko.

Pieczarki wraz z kiełkami dodajemy do fasolki- całość delikatnie mieszamy.

Doprawiamy do smaku i dodajemy około 2 łyżek oleju.

Mieszamy wszystko razem wraz z zieleniną

Smacznego.

Czas przygotowania 15 min.

 

 

 

 Ciekawostki

  
 

Pies i sarna grają w piłkę


 

 

 

  Manitoba- Kwiecień w fotografii

 


Fot. Bogdan i Alicja Fiedur

 

 


 

   Polki w świecie-  Martyna Berek
 

Współpraca Polishwinnipeg.com z  czasopismem
Polki w Świecie”.

Kwartalnik „Polki w Świecie” ma na celu promocję Polek działających na świecie, Polek mieszkających z dala od ojczyzny. Magazyn ten kreuje nowy wizerunek Polki-emigrantki, wyzwolonej z dotychczasowych stereotypów. Kwartalnik „POLKI w świecie” ma także za zadanie uświadomić Polakom mieszkającym nad Wisłą rangę osiągnięć, jakimi dzisiaj legitymują się Polki żyjące i działające poza Polską. Czasopismo w formie drukowanej jest dostępne w całej Polsce i USA. Redaktor naczelna magazynu Anna Barauskas-Makowska zainteresowała się naszym Polonijnym Biuletynem Informacyjnym w Winnipegu, odnalazła kontakt z naszą redakcją proponując współpracę.

Nasza współpraca polega na publikowaniu wywiadów z kwartalnika „Polki w Świecie w polishwinnipeg.com  a wywiady z kobietami, które ukazały się w naszym biuletynie zostaną opublikowane w kwartalniku ”Polki w Świecie”.
 


Martyna Berek

Moje Ateny

W Atenach ciężko jest znaleźć Greka! Stolica
Grecji jest wręcz opanowana przez obcokrajowców.
W samym centrum znajduje się dzielnica polska,
w której można znaleźć polski kościół, szkoły, księgarnie i biblioteki, wypożyczalnie filmów, markety, a także biura turystyczne. Nie brakuje też polskich klubów, restauracji
i kawiarni.

ŻYCIE W GRECJI

Grecja kojarząca się nam z setkami przepięknych wysp, starożytnym Akropolem czy też smaczną śródziemnomorską kuchnią, nie jest z pewnością rajem na ziemi. Jak każdy kraj ma ona swe wady i zalety, a piękne widoki to nie wszystko.

Niemal każdy Grek ma to samo zdanie o Polakach. Wszyscy zgodnie tu twierdzą, że jesteśmy bardzo towarzyskim, gościnnym i przyjaznym narodem, a naszą wadą jest nadużywanie alkoholu. Polki? To oczywiście najpiękniejsze kobiety na świecie. Można też usłyszeć, że jesteśmy solidnymi pracownikami. I wcale się temu nie dziwię, bo kiedy Polak będzie szukał jakiejkolwiek pracy, Grek rozglądać się będzie jedynie za stanowiskiem kierowniczym lub po prostu zostanie w domu. A kiedy my będziemy pracować na dwie zmiany, Grek machnie ręką i powie, że cudzoziemcy odbierają mu pracę. Podobnie było i jest z przystąpieniem do UE. Podczas, gdy Grecy będą użalać się kolejne 10 lat nad losem, jaki Unia im przyniosła, Polacy przystosują się, zmienią walutę i dawno zapomną o zmianach, które nastąpiły. To kwestia mentalności.

Zaletą Grecji zapewne jest kuchnia, która wbrew pozorom wcale nie jest taka lekka i zdrowa. Narodowymi potrawami są z pewnością: pasticium, musaka, dolmatakia czy też gemista. Podstawą tej kuchni jest z pewnością baranina, sery (feta, beszamel i parmezan), no i oczywiście dodawana do wszystkich sałatek oliwa z oliwek. Grecy specjalizują się również w owocach morza (szczególnie na wyspach), których ceny przekraczają kieszeń niejednego turysty.

Wadą tego kraju jest kanalizacja. Ze względu na zbyt wąskie rury, w niemal każdej kawiarni, restauracji czy domu można znaleźć napis: „Nie wrzucać papieru toaletowego do ubikacji!”. Tak więc, Grecy w sprawach higieny są trochę do tyłu.

Legalizacja prostytucji w Grecji. Temu zawodowi, uważanemu za rzecz porządku dziennego, przysługują lepsze świadczenia ubezpieczeniowe i lepsza opieka zdrowotna.

Biurokracja, wcale niemniejsza niż w Polsce, daje się we znaki szczególnie obcokrajowcom. I chociaż my, Polacy, powinniśmy mieć ułatwioną sprawę ze względu na przystąpienie do UE w otrzymaniu, np. pozwolenia na pobyt czy na pracę, trzeba się liczyć z tym, że najpierw musimy uświadomić władze greckie, że Polska jest w UE. Zdarzało się wiele razy, że mi nie wierzono. Niewiedza i upór są tu wręcz żałosne.

Ateny już od lat nazywa się „miastem policyjnym”. Cudzoziemcy są zatrzymywani nieustannie na ulicach w celu sprawdzenia dokumentów i ,oczywiście, zadawania setek pytań.

W Atenach ciężko jest znaleźć Greka! Stolica Grecji jest wręcz opanowana przez obcokrajowców. W samym centrum znajduje się dzielnica polska, w której można znaleźć polski kościół, szkoły, księgarnie i biblioteki, wypożyczalnie filmów, markety, a także biura turystyczne. Nie brakuje też polskich klubów, restauracji i kawiarni.

JA W ATENACH

Już jako mała dziewczynka wiedziałam, że wyjadę z Polski. Czułam, że to nie jest moje miejsce na ziemi. Marzyłam o podróżach, poznawaniu nowych kultur. Marzyłam o studiowaniu stosunków międzynarodowych bądź polityki, ale nie wszystkie plany mogłam wtedy zrealizować. Teraz jestem tu, właśnie kończę pierwszy rok turystyki, obracam się wśród ludzi zewsząd... Czuję się spełniona. Od roku pracuję, jako pomocnik farmaceuty, bo trzeba zaznaczyć, że w Atenach nie liczy się dokument ukończenia studiów, a szczęście i tak zwana siła przebicia, energia, jaką obdarzamy ludzi wokół nas.

Kocham Polskę. To mój kraj, mój dom i moja rodzina. Przyjeżdżam do ojczyzny dwa razy do roku i za każdym razem przedłużam planowany pobyt. Ale raczej nie chciałabym powrócić na stałe. Jestem przyzwyczajona do bycia Polką za granicą. Nauczono mnie tutaj odpowiedzialności, tolerancji i miłość do wszystkich ludzi. Większość Greków jest bardzo tolerancyjna, potrafi zaakceptować każdego. Polacy? Niestety, jeszcze nie obudzili się z czasów komunizmu. Jesteśmy bardzo zamkniętym narodem, ograniczonym do pewnych norm i nie dopuszczamy do nas nikogo obcego. Gdybym wróciła pewnego dnia do kraju, to tylko ze względu na troskę o moich rodziców.

Tu, gdzie jestem, czuję się dobrze. Przystosowuję się bardzo szybko do nowych warunków, uczę się języków w okamgnieniu. Kiedy przyjechałam do Grecji mówiłam tylko po polsku i niemiecku. Teraz posługuję się pięcioma językami. Tutejsze życie płynie bardzo szybko, czasem nawet za szybko, wymykając sie nam spod kontroli, ale właśnie takie życie wybrałam.

 

 

 

 

 

 

   Ogłoszenia

 

1979 ford f 100   str 6 cyl very low milage  with toper   and Kawasaki bike kz  400 phone 807 577 21 96


 


 


 

 

 


Translate this page - Note, this is automated translation meant to give you sense about this document.
 

 

marzec 2011

 kwiecień 2011
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 

 

 


Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008

 

Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 17 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Discovery, History, Cartoon, TV4, Viva,TRWAM

IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza
 

 

 

Czyszczenie Wentylacji
Duct cleaning


1485 Wellington Avenue
Winnipeg, MB, R3E OK4
Phone: (204) 284-6390
Cell: (204) 997-2000
Fax: (204) 284-0475
email

clean@advancerobotic.com

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można pobrać nagrania HYPERNASHION za darmo!!!
 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493


 “Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny
 

Interesujące filmiki

 
Tłusty czwartek

 
Walentynki 2011

  
"A Christmas Opus" Koncert kolęd
Sylwester 2010


Chopin With Friends


Obchody Niepodleglosci Polski w Winnipegu


Pasterka 2010 - Winnipeg


Życzenia Bożonarodzeniowe 2010


Wybory zarządu KPK o. Manitoba   


Wieczór poetycko-muzyczny


Wystawa "ART Confrontations#11


Jesień w Manitobie


Droga Krzyżowa


Tragedia Smoleńska


Wizyta marszałka senatu
Bogdana
Borusewicza


Z wizytą u Sokalskich


Pieczenie świni


Royal,Polish Canadian Legion Jubileusz


Zabawa dożynkowa


104 Lata Istnienia SokolaChoinka u Sw. Jana Kantego


Świąteczny Koncert Szkoły
i Zespołu Sokół

"A Christmas Opus"
Ostatnia Próba Przed Koncertem