29 września 2011 | <<< Nr 193 >>>

   W tym numerze
   
Do Redakcji
Wydarzenia warte odonotwania
Wiadomości z Polski
Film promujący Polskę
Polonijni parlamentarzyści w Kanadzie przeciwko "Polskim obozom koncentracyjnym"
Uroczystość z okazji 43 rocznicy Royal Canadian Legion
Dożynki w Sokole No 2.
ANNA CYZON - Polish Star from Toronto
Bitwa Warszawska 1920
Wujek z Wągrowca - Arleta Sziler
Diaspora- Narodziny polskiej emigracji do Kanady 1940-1960
Tworzenie się nowego porządku świata cz 45
Turystyka-Bociania wioska
Humor
Upadek światowego systemu monetarnego cz 67
Kącik kulinarny Lucy Michalak
Ciekawostki
Manitoba - Wrzesień w fotografii
Kalendarz Wydarzeń
Polsat Centre
Kącik Nieruchomości  
Czyszczenie wentylacji - Duct Cleaning
 • Czyszczenie Wentylacji
  Duct cleaning


  1485 Wellington Avenue
  Winnipeg, MB, R3E OK4
  Phone: (204) 284-6390
  Cell: (204) 997-2000
  Fax: (204) 284-0475
  email

  clean@advancerobotic.com

  Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

   

   

   


  Chcesz być naszym korespondentem, autorem napisz do nas
  Chciałbyś/aś umieścić bezpłatne prywatne ogłoszenie kliknij tutaj
  Poleć nam ciekawą stronę
  Chcesz złożyć komuś życzenia
  Masz ciekawe zdjęcie - prześlij do nas

 


 


  Do Redakcji

Czesc Bogdan,
W zalaczniku PDF File z miesiecznikiem "Wiadomosci Polnijne" pazdziernik.
Z góry dziekuje serdecznie za umieszczenie naszego czasopisma na stronie internetowej Polish Winnipeg.
Pragnalbym przy tej okazji zwrócic uwage, szczególnie czytelnikom z Winnipegu, ze Grupa 19 ZPwK sprowadza do Thunder Bay na zabawe Sylwestrowa zespól z Krakowa "Siwy Dym". Zabawa od 21:00 do 3:00 nad ranem. (jak za dawnych czasów :):)) Bilety sa tylko po $60 od osoby. Zapraszamy na zabawe SYLWESTROWA, jakiej od dawna nie mieliscie.

Pozdrawiam serdecznie
Tadeusz Michalak
Wiadomosci Polonijne

 


Szanowni Państwo,

 

Komunikat nr 3 z dnia 16 września 2011 r. Konsulatu Generalnego RP w Toronto w sprawie wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

W nawiązaniu do Komunikatu nr 2 z dnia 13 września 2011 r. Konsulat Generalny RP w Toronto informuje, że został uruchomiony elektroniczny system rejestracji wyborców,
którzy zamierzają głosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą.
Rejestracji elektronicznej można dokonać za pośrednictwem strony internetowej naszego urzędu: www.torontokg.polemb.net lub strony internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl

Zachęcamy wyborców do korzystania z powyższej formy zgłoszenia do spisu wyborców.Przesyłamy w załączeniu komunikat nr 4 dotyczący nadchodzących wyborów do Sejmu i Senatu RP, zarządzonych na dzień 9 października br.
Przypominamy również, że głosowanie w Kanadzie zgodnie z odpowiednim zapisem ustawy (Kodeks Wyborczy z dnia 5 stycznia 2011 r.) odbędzie się w dniu 8 października 2011 roku.

Referat ds. Współpracy z Polonią
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej
2603 Lakeshore Blvd. W, Toronto, ON M8V 1G5
Tel: +1 416 252 5471
Faks: +1 416 252 0509
www.torontokg.polemb.net<http://www.torontokg.polemb.net/>
www.msz.gov.pl<http://www.msz.gov.pl/>
www.poland.gov.pl<http://www.poland.gov.pl/>
[logo_PL2011_250x200_m]
Niniejsza wiadomość (wraz z załącznikami) jest własnością Ministerstwa Spraw Zagranicznych i może zawierać informacje służbowe prawnie chronione.
Jeśli nie są Państwo właściwym adresatem lub otrzymali Państwo tę wiadomość na skutek pomyłki, prosimy o tym fakcie niezwłocznie poinformować nadawcę i usunąć otrzymaną wiadomość.
Każde nieautoryzowane kopiowanie, ujawnianie lub rozpowszechnianie załączonej informacji jest zabronione.


 


Biznes, to portal do promowania firm, produktów, usług, szukania odbiorców, dostawców i wykonawców, itp. W niedawno powstałym portalu:
www.targipolitalia.com
To pierwsze w Świecie targi Międzynarodowe on-line. Działalność nasza to ułatwienie kontaktów firmom na całym Świecie w celu rozwoju przemysłu, usług, handlu Międzynarodowego, itp. Bezpłatna rejestracja daje możliwość reklamy, która może doprowadzić do rozwoju i osiągnięcia sukcesu przez firmę. W promocji bezpłatnie uruchamiamy funkcje, które działają po rejestracji i zalogowaniu się, dla wszystkich firm i osób prywatnych zarejestrowanych na portalu. Można umieszczać ogłoszenia we wszystkich językach, takie jak: szukam odbiorcy, dostawcy, wykonawcy jak również inwestora, wspólnika, itp. Podobnie można przeglądać propozycje innych firm. Jesteśmy otwarci na współpracę. Dziękujemy za wyrażenie zgody.
Pozdrawiamy i zapraszamy do rejestracji firmy a także osoby prywatne.

Dariusz Trzaska
Podpis elektroniczny nr. 287732/CCK/2011
Tel.kom.+39 3806460196
E-mail: dtrzaska4@gmail.com
www.targipolitalia.com

 


 

Chór Zespołu Pieśni i Tańca “Sokół” wznawia próby po przerwie wakacyjnej.
Próby odbywają się w każdy czwartek w Sali Towarzystwa Gimnastycznego Sokół przy 713 Manitoba Ave.
Początek – godz. 19:30.
Pierwsza próba będzie w czwartek 8-go września.
Wszystkie osoby które lubią śpiew i chciały by się zapisać będą mile widziane.
Więcej informacji można otrzymać od Jerzego Bibika - tel. 895-2285

 

 


 

 


 

Private piano and music theory lessons based on Royal Conservatory of Music curriculum (all levels) offered by Tadeusz Biernacki.
Please call 334-4441 or 791-5618.

  

 
 

 


   Wydarzenia warte odonotwania

 

 


KPK - Zebranie sprawozdawczo-wyborcze

 

 


Madonny


Jacek Stachursky show

 

 


   Wiadomości z Polski
Przygotwane przez Tadeusza Michalaka
źródło Donosy


 

Minister Rostowski w Parlamencie Europejskim

powiedział, że upadek strefy euro grozi rozpadem Unii Europejskiej i dodał sugestię widma wojny.

 

Wypowiedź, Rostowskiego

wywołała natychmiastowe reakcje wśród polskich polityków. Jarosław Kaczyński określił wypowiedź Rostowskiego jako "Mount Everest nieodpowiedzialności", poseł PiS Mariusz Kamiński powiedział, że to kompromitacja, a Europoseł Wojciech Olejniczak stwierdził, że dla większości europosłów wojenna retoryka ministra Rostowskiego jest niezrozumiała. Premier Tusk powiedział, że słowa Rostowskiego to było dramatyczne ostrzeżenie wobec tych wszystkich polityków strefy euro, którzy przez długie miesiące zwlekali z podjęciem decyzji. Jeśli nie będzie szybkich działań to zmierzamy w niebezpiecznym kierunku.

 

Sam Rostowski tłumacząc

później w Strasburgu swoje słowa o zagrożeniu wojną powiedział, że ratowanie europejskiej waluty to sprawa najwyższej wagi i że nie chciał straszyć, tylko zwrócić uwagę na fakt, że upadek strefy euro oznaczałby powolny rozpad Unii i inny kształt polityczny Europy.

 

Donald Tusk i czeski premier

Peter Necas otworzyli w Cieszynie czesko-polskie połączenie gazowe. Projekt został sfinansowany z funduszy unijnych. Obaj premierzy podkreślili potrzebę dywersyfikacji źródeł energii.

 

Zbigniew Ziobro nie zamierza

przeprosić Grzegorza Schetyny. Odwoła się od wyroku sądu, który nakazał mu wycofanie się ze słów o 'ciemnych sprawkach' marszałka Schetyny i przeprosiny.

 

Nowa strategia PiS

zdobycia głosów młodych wyborców, to bycie "cool i jazzy".

 

Warszawskie przedszkola

będą jednak tańsze. Po apelu premiera władze Warszawy obniżają cenę do 2.6 zł za godzinę i zwiększają liczbę bezpłatnych godzin (ustawowo bezpłatne są godziny 8-13, teraz nie będzie trzeba dopłacać za czas przed 8).

 

Sejm

zebrał się na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu. Przyjął do wiadomości raport komisji "naciskowej". W wersji PO/SLD, czyli że naciski były. Przewodniczący komisji, Andrzej Czuma, złożył zdanie odrębne od raportu i nie chciał go przedstawiać w Sejmie. Głosowania nad przyjęciem nie było, nie jest ponoć wymagane, była tylko debata, zgodna z łatwym do przewidzenia scenariuszem.

Jest bardzo nagłaśniana przez media zmiana obyczaju - dotychczas tradycją było, że na ostatnie posiedzenie posłowie przychodzili z narzędziami i odkręcali sobie na pamiątkę tabliczki ze swoimi nazwiskami z pulpitów. Teraz Marszałek zarządził, że tabliczki będą odkręcane przez fachowców i kto z posłów sobie życzy, ten dostanie swoją pocztą, w ozdobnym pudełeczku w dodatku.

 

Senat

też miał ostatnie posiedzenie. A na nim wrzucił do ustawy o dostępie do informacji publicznej obostrzenia umożliwiające odmowę dostępu do takowej z mętnie sformułowanych przyczyn ("ważny interes", "osłabienie pozycji negocjacyjnej"). Zapisy takie były w rządowym projekcie ustawy, ale Sejm je wyrzucił.

 

Ujemny przyrost naturalny

wyszedł nam w pierwszym półroczu tego roku. Demografowie zaskoczeni, mówią coś o kryzysie i że z obaw o niego ludzie odkładają decyzje o dziecku.

 

Ministerstwo Edukacji

chce się częściowo wycofać z obowiązku wysyłania 6-latków do szkoły już od przyszłego roku. Powód - w tym roku, gdy było to jeszcze dobrowolne, do pierwszej klasy poszło mniej niż 25% sześciolatków i są obawy, że szkoły nie wytrzymają spiętrzenia w przyszłym. Ministerstwo proponuje, żeby w przyszłym roku nie obejmować obowiązkiem wszystkich, lecz na przykład tylko urodzonych w pierwszej połowie roku, a w pełni obowiązek wprowadzić dopiero za 2 lata.

 

We Wrocławiu

spotyka się (16. 09) Unijna Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). Przyjeżdżają ministrowie finansów i szefowie banków centralnych najważniejszych krajów UE, przyjeżdża też amerykański sekretarz skarbu, Timothy Geithner. Wśród planowanych tematów przyjęcie kompromisowych polskich propozycji ustaw regulujących zarządzanie finansami krajów Unii.

 

Sondaże wyborcze

jak zwykle, rozbieżne, głównie w kwestii różnicy pomiędzy PO a PiS (od 2 do 17% na korzyść pierwszej). PSL, też jak zwykle, blisko progu, w jednych tuż nad, w innych tuż pod. W prawie wszystkich niezłe wyniki, chociaż poniżej progu, dostaje ostatnio Ruch Palikota.

Co ciekawe, politycy tak PO jak i PiS nagłaśniają najbardziej te wyniki z najmniejszymi różnicami pomiędzy nimi. PiS chce w ten sposób mobilizować wyborców pokazując, że ma szanse, PO chce mobilizować strasząc powrotem rządów PiS.

 

Deficyt budżetowy

nadal trzyma się poniżej planu, w sierpniu nawet nieco zmalał i wynosi 20.7 mld zł.

 

Komisja Europejska

podtrzymała prognozę wzrostu PKB Polski w tym roku na poziomie 4%.

 

Premier jeździ

po kraju specjalnym autobusem wyborczym pod hasłem 'Zrobimy więcej' i spotyka się z wyborcami. Odwiedził m.in. miejscowość Skepe (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie ludzie skarżyli się na wysokie bezrobocie, wzrost podatków i niskie emerytury. Pytany przez dziennikarzy czy uważa bezpośrednią konfrontację z wyborcami za trudną powiedział, że 'im prawdziwsza rozmowa tym więcej wymaga wzajemnej cierpliwości' i że rozmawiając w trakcie takich spotkań ważne jest żeby stać, słuchać, nie odwracać się plecami i starać się pomóc.

 

Autobus premiera,

zwany Tuskobusem został wyśmiany przez Jarosława Kaczyńskiego ("ten bus to jest 'nic nie mogę bus'"). Sam Kaczyński zapytany czy będzie podróżował 'kaczobusem' powiedział, że on podróżuje samochodem, a 'Kaczobus' jako autobus z kaczym dziobem, nie bardzo przyszedł mu do głowy.

 

Spotkały się Sztaby wyborcze

b. minister spraw zagranicznych Anny Fotygi i ministra w Kancelarii Prezydenta RP Sławomira Nowaka. Oboje są na pierwszych miejscach na listach wyborczych swoich partii. Debata z ich udziałem ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

 

Na ostatnim posiedzeniu

Sejm przyjął uchwaloną w pośpiechu poprawkę senacką, dopisującą do ustawy o dostępie o informacji publicznej klauzule o możliwości ograniczenia dostępu ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa". Komunistyczne władze odmawiały mi paszportu powołując się na "ważny interes społeczny" i tego typu zapisy kojarzą mi się bardzo źle. PiS, PJN i SLD apelują do prezydenta o weto do ustawy.

 

Z okazji Dni Transportu Publicznego,

w niedzielę (18 sierpnia) odbyła się impreza kolejowa na Dworcu Zachodnim w Warszawie. Główną atrakcją był parowóz "Piękna Helena" z 1937 r. Można też było oglądać współczesny tabor, pociągi "Elf" Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej.

 

 

Szef Narodowego Banku Polskiego Marek Belka

został uznany przez magazyn `Emerging Markets' za `bankiera centralnego wschodzącej Europy 2011'. Podobno poważne wyróżnienie. Marek Belka od roku ostrożnie i powoli, ale jednak zaostrza politykę pieniężną, i na razie - udatnie.

 

 

 

Tzw. sąd elektroniczny

miał być sposobem na usprawnienie i przyspieszenia działania wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem sam utonął pod nawałem spraw - w kolejce czeka już 350 tyś. pozwów. Zaradzić temu ma zatrudnienie dodatkowych orzeczników.

 

Były minister skarbu

Wiesław Kaczmarek został oczyszczony z zarzutów w sprawie toru wyścigów koni na Sluzewcu. Pod koniec procesu nawet prokurator wnosił o uniewinnienie. Zarzuty postawiono Kaczmarkowi w 2007 r.

 

Klem i Heweliusz

to nazwy nadane pierwszym polskim sztucznym satelitom, które mają być wyniesione na orbitę w 2012 i 2013 r. Niewielkie (sześcian o boku 20cm) urządzenia są częścią austriacko-kanadyjsko-polskiego projektu BRITE i będą wyniesione przez ukraińską rakietę Dniepr-1.

 

Pół miliona widzów

obejrzało w Polsce najnowszy film Woody'ego Allena "O północy w Paryżu" - to najlepszy wynik ze wszystkich filmów tego reżysera.

 

Prezydent

podpisał nowele ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, uchwalona głownie z okazji Euro 2012. Wprowadza m.in. obowiązkowy elektroniczny monitoring na stadionach i możliwość rozprawy sądowej "na odległość" bez doprowadzania sprawcy przed sad. Media do tego stopnia zainteresowane są jednym tylko jej przepisem, że nazywają ją często "ustawa zezwalająca na sprzedaż alkoholu na stadionach". Faktycznie, zezwala na sprzedaż napojów o zawartości do 3.5% alkoholu, czyli rozwodnionego piwa. Ale na Euro ten przepis i tak nie będzie stosowany, UEFA nie zamierza dopuszczać piwa na stadionach.

 

Nie wiadomo natomiast

Co zrobi prezydent z ustawą o dostępie do informacji publicznej, co to do niej w ostatniej chwili dopisano przepisy mocno ten dostęp ograniczające. Zasugerował na razie, że pewno podpisze, (bo jest to też kwestia dostosowania do prawa unijnego), ale potem odeśle do TK. Zewsząd płyną jednak apele, żeby nie podpisywał.

 

Prezydent zwróci

rodzinie Wincetego Witosa insygnia Orderu Orła Białego. Odebrano je po procesie brzeskim.

 

Prezydent apeluje

o udział w wyborach.

 

Jarosław Kaczyński

zadeklarował, że jeżeli zostanie premierem do będzie współpracował z prezydentem Komorowskim, chociaż w "twórczym napięciu". Media bardzo się ekscytują, bo dotychczas Kaczyński nie chciał w ogóle nawet widzieć się z prezydentem. Komentarz Donalda Tuska: "Troszkę się dziwię, że traktujemy jako dobrą nowinę, że jakiś polityk gotów jest podać rękę prezydentowi RP. Ludzie, ktoś tu zwariował".

 

Przed Kancelarią Premiera

podpalił się 49-letni mężczyzna. Uratowali go BOR-owcy, w stanie ciężkim trafił do szpitala. Zostawił list do premiera. Twierdzi w nim, że stracił pracę w urzędzie skarbowym, bo chciał ujawnić matactwa. I że zwrócił się ze sprawą do kilku polityków, także opozycyjnych, ale nikt mu nie pomógł. Jarosław, Kaczyński już się wyparł, że żadnego listu od niego nie dostał. Donald, Tusk zapowiedział, że wroci do Warszawy i odwiedzi rannego w szpitalu.

 

Problem z długiem publicznym

pomimo niższego od planowanego deficytu budżetowego, relacja długu publicznego do PKB może się okazać wyższa od przewidywanej, z powodu wysokiego kursu euro. Zdaniem ekonomistów, jeżeli kurs euro na koniec roku będzie znacząco przekraczał 4.5 zł, to grozi nam przekroczenie granicy 55%, z konsekwencjami dla konstrukcji przyszłorocznego budżetu. Minister Finansów uważa, że wprawdzie relacja będzie wyższa od planowanej, ale zmiany w przyszłorocznym budżecie nie będą potrzebne.

 

380 zawodów

jest w Polsce "zamknięte", tzn. do ich wykonywania potrzebne są urzędowe uprawnienia i licencje, albo trzeba należeć do zawodowych korporacji. To zdecydowanie najwięcej w Europie, norma dla krajów europejskich to 100-150.

 

Sprzedaż detaliczna

wzrosła w sierpniu o 11.3%, ku zaskoczeniu ekonomistów, którzy przewidywali 8%. Ale eksperci i tak nosami kręcą, że mało wzrosła sprzedaż dóbr trwałego użytku, więc tym razem to już ich zdaniem na pewno ostatni taki dobry miesiąc i wreszcie będzie kryzys.

Zamówienia w przemyśle wzrosły w sierpniu, według GUS, o 13.9% (w stosunku rocznym).

 

Prezydent Bronisław Komorowski

bawił w Stanach. Na Forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ zapewniał, że Unia Europejska wyjdzie z kryzysu wzmocniona. Otworzył sesje na nowojorskiej giełdzie. Spadkowa. W wywiadzie dla TVP1 powiedział, że `jesteśmy bliżej zniesienia wiz' (amerykańskich dla Polaków). Po powrocie podpisał ustawę o dostępie do informacji publicznej, (co to były protesty, że restrykcyjna). I zaraz zapowiedział zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego. Uświetnił prezydenckie dożynki w Spale.

 

Nietypowa zapowiedź w kampanii wyborczej

I Donald Tusk i Jarosław Kaczyński zapowiedzieli, że podatków obniżać nie zamierzają, bo w tej chwili się nie da. `Każdy, kto mówi, że można, kłamie, albo nie wie, o czym mówi' powiedział Donald Tusk. `Nie ma w tej chwili warunków, ale w dalszej perspektywie można to rozważyć' powiedział Jarosław Kaczyński.

 

Przypominamy obietnice (tylko niektóre)

PO: odmrożenie plac sfery budżetowej, podwyżki dla nauczycieli akademickich, wyższe ulgi na trzecie i kolejne dziecko. PiS: dodatki dla emerytów i rencistów, wyższe świadczenia dla najuboższych. PSL: `wskazujemy obszary a nie konkretne rozwiązania'. SLD: właściwie wszystko bezpłatne. Pieniądze z likwidacji IPN i Funduszu Kościelnego (peanuts).

 

Nietypowa zgoda (mocze to dobry znak?)

Wprawdzie tylko nieoficjalnie - ale dzisiejsza Rz donosi, ze jest ciche porozumienie PO i PiS w sprawie ustawy o gazie łupkowym. Miałaby być uchwalona jeszcze w tym roku, by ułatwić rozpoczęcie wydobycia - i określić udział Skarbu Państwa.

 

Bardzo niedobre zjawisko

Coraz więcej obywateli chciałoby głosować `na żadną z partii kandydujących'. A socjologowie prognozują frekwencje na poziomie 45 procent.

 

Na tle światowej paniki gospodarczej

zapowiedź premiera zwołania Rady Gospodarczej (przewodniczy jej Jan Krzysztof Bielecki). A na jutrzejszym posiedzeniu rządu (27 IX) trzeba przyjąć ostateczny projekt budżetu - zgodnie z konstytucją ten dokument musi trafić do Sejmu do końca września. Minister finansów Jacek Rostowskim boży się, że nie zmieni opracowanego jeszcze w maju projektu.

 

 

 

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak

ewidentnie planuje kontynuacje posady i przedstawia założenia tak zwanego III pakietu deregulacyjnego, mającego ułatwić firmom działalność gospodarczą.

1 października wchodzi w życie nowa ustawa

bardzo mało zauważalna a bardzo - potencjalnie - ważna społecznie: o opłacaniu przez państwo składek ubezpieczeniowych dla zatrudnianej przez rodziców z dzieckiem do lat trzech - niani. Dotychczas chyba jedyna osoba w Polsce oficjalnie zatrudniającą nianie, (czyli płacącą za nią składki do ZUS) była ongiś pani ówczesna prezes ZUS.

 

 

     

 

 

  Film promujący Polskę
Morgan Freeman , Robert Redford , Radcliffe, Natalie Portman, Russell Crowe, John Cleese, Placido Domingo, Linda Evangelista i wielu innych popularnych celebrytów podziwiają i chwalą Polskę.

 

 

 

 

 

 

  Polonijni parlamentarzyści w Kanadzie przeciwko "Polskim obozom
  koncentracyjnym"
 

House of Commons Debates

 

OFFICIAL REPORT (HANSARD)

Monday, September 26, 2011

Speaker: The Honourable Andrew Scheer

 

((Part of 41st PARLIAMENT, 1st SESSION from Monday, September 26, 2011))

http://www.parl.gc.ca/HousePublications/Publication.aspx?Pub=hansard&Language=E&Mode=1&Parl=41&Ses=1#OOB-4285132

Poland

Mr. Ted Opitz (Etobicoke Centre, CPC):

 

Mr. Speaker, I was troubled to see that in last Friday's print edition of the Globe and Mail an article on the new war museum in Dresden used the erroneous phrase "Polish concentration camps" in reference to the Nazi German concentration and extermination camps in occupied Poland.

Polish citizens were victims of the brutal Nazi occupiers during the second world war. This phrase is offensive to the Polish people, who formed the largest home army resisting Nazi tyranny and fought shoulder to shoulder with Canadians on the western front. It insults the thousands of Polish righteous among the nations, who risked their lives to save Jewish neighbours from certain death in Hitler's death camps.

This is not the first time this erroneous phrase has been used. Canada has been clear in our support for the UNESCO designation of Auschwitz as Auschwitz-Birkenau, the Nazi German concentration and extermination camp.

It is important for Canadians to be aware of this distinction, and I hope journalists will take this matter seriously and never again refer falsely to Polish concentration camps.

 

Foreign Affairs

Mr. Wladyslaw Lizon (Mississauga East—Cooksville, CPC):

 

Mr. Speaker, last week The Globe and Mail used the phrase, "Polish concentration camps" in reference to the Nazi German concentration and extermination camps in occupied Poland.

Brave Polish citizens were the victims of Nazi occupiers and not the perpetrators of their evil crimes.

The reference in the The Globe and Mail article was an insult to thousands of Polish Righteous Among the Nations who risked their lives to save Jewish neighbours.

Could the minister update the House on what our government has done to correct the offensive misconception about the existence of Polish concentration camps?

Foreign Affairs

Hon. Jason Kenney (Minister of Citizenship, Immigration and Multiculturalism, CPC):

 

Mr. Speaker, I thank the hon. member for raising this important and sensitive matter.

He is absolutely right that it is offensive to the memory of so many Poles who fought the Nazi occupation and invasion and who have been declared Righteous Among the Gentiles to refer to Nazi concentration camps as being Polish ones.

That is why the Government of Canada has supported at UNESCO the official designation of the Nazi German concentration and extermination camps in occupied Poland.

Let there be no mistake about this point in history. The Government of Canada certainly asks that all people be sensitive to the legitimate historic concerns of the Polish community in this regard.


 

 

  Uroczystość z okazji 43 rocznicy Royal Canadian Legion
 

 

 

  Dożynki w Sokole No 2.
 

 

 

 

  ANNA CYZON - Polish Star from Toronto
 

 

 

   Bitwa Warszawska 1920

Co prawda jest to informacja dotycząca dystrybucji tego filmu w Wielkiej Brytanii, ale informuje ona ogólnie o tym filmie, co może zachęcić czytelników Plishwinnipeg do obejrzenia tego filmu innymi kanałami.

 

 

“BITWA WARSZAWSKA 1920” W DYSTRYBUCJI W NAJWIĘKSZEJ SIECI KINOWEJ WIELKIEJ BRYTANII

 

Już 7 października najnowszy film Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920” wejdzie na ekrany największej brytyjskiej sieci kinowej Cineworld, tydzień po premierze w Polsce. Film będzie można obejrzeć w 16 miastach, w 21 kompleksach kinowych.

 „Bitwa Warszawska 1920” jest opowieścią o miłości i burzliwych losach bohaterów na tle wojennej zawieruchy. Heroiczne zwycięstwo narodu polskiego nad Rosją Sowiecką jest pokazane  oczyma  dwójki głównych bohaterów: Oli  - tancerki warszawskiego teatru rewiowego (w tej roli debiutuje na ekranie Natasza Urbańska ) i Jana - kawalerzysty, poety, idealisty o socjalistycznych poglądach (gra go popularny aktor  młodego pokolenia Borys Szyc). W filmie występują mega gwiazdy polskiego kina: m.in. Daniel Olbrychski, Bogusław Linda, Adam Ferency, Ewa Wiśniewska, Grażyna Szapołowska. Gościnnie rolę kozaka kreuje znany aktor rosyjski – Aleksander Domogarow. Budżet filmu wyniósł 27 mln zł (ponad 9 mln USD).

Wejście „Bitwy Warszawskiej 1920” do powszechnej dystrybucji w Wielkiej Brytanii jest wydarzeniem historycznym. Film pokazany zostanie w 21kompleksach kinowych Cineworld, równocześnie w 16 miastach.

„Wprowadzenie polskiego filmu do brytyjskich kin wymagało od nas ogromnego wysiłku. Na wymagającym rynku brytyjskim z trudem przebijają się produkcje francuskie, niemieckie czy włoskie. Film Jerzego Hoffmana jest wyjątkowy, bowiem jest to jeden z pierwszych europejskich filmów w 3D, ze zdjęciami znakomitego Sławomira Idziaka, rozpoznawalnego na tym rynku dzięki nominacji do Oscara za zdjęcia do filmu Ridleya Scotta „Helikopter w ogniu”.  – podkreśla Piotr Grześkiewicz, dyrektor w Cooltura Films Ltd.

Cooltura Films Ltd, dystrybutor filmu na terenie Wielkiej Brytanii, zamierza przyciągnąć do kin zarówno Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, jak i Brytyjczyków.

”Świetne zdjęcia w nowoczesnej technologii 3D, tło historyczne filmu, a także dobra gra aktorska mogą zainteresować brytyjskich widzów. Bez kompleksów wprowadzamy ten film na rynek brytyjski. Polacy w Wielkiej Brytanii będą mieli wyjątkową okazję pochwalić się swoim brytyjskim znajomym zarówno poziomem filmu, jak i samą Bitwą Warszawską, jednym z ważniejszych zwycięstw militarnych Polski. W Wielkiej Brytanii świadomość znaczenia Bitwy Warszawskiej dla zatrzymania rozlewu komunizmu na Europę, w tym na Wielką Brytanię, praktycznie nie istnieje. Tym ważniejsze jest przyciągnięcie do kin widzów brytyjskich” – dodaje Piotr Grześkiewicz.

Więcej informacji na www.coolturafilms.co.uk

Kontakt do dystrybutora: piotr@cooltura.co.uk

Film będzie można obejrzeć w kinach Cineworld w następujących miastach:

Londyn, Luton, Northampton, Nottingham, Birmingham, Wolverhampton, Stockport, Bristol, Swindon, High Wycombe, Ashford, Southampton, Liverpool, Sheffield, Glasgow, Edynburg.

 

 

 

 

 

  Wujek z Wągrowca - Arleta SzilerWągrowiec, 25tysieczne miasteczko położone w północno -wschodniej Wielkopolsce, znalazł się na trasie XVIIIgo Światowego Forum Mediów Polonijnych, na które zaprosił mnie przemiły pan Leszek, współdziałający z Prezesem Małopolskiego Forum Współpracy z Polonia Panem Stanisławem Lisem z Rzeszowa. Pomyślałam sobie: skoro przez 10 lat prowadzę społecznie radio polonijne Magazyn Polski-Polish Magazine w Windsor/Detroit mogę z tego zaproszenia skorzystać. Po zakupieniu biletu lotniczego z półtoradniowym przystankiem w Wiecznym Miescie-Rzymie na początku września udałam się w podroż. Pierwsze były Włochy, gdzie odwiedziłam od 25 lat czekająca na mnie „Land-Lady’ i zajrzałam do Watykanu, niestety, już bez naszego Wielkiego Rodaka. Choć wakacje się skończyły, było tu bardzo gorąco (+ 29stopni Celsjusza!), natomiast Balice k/Krakowa przywitały mnie deszczem i niska temperatura. A to że kilka miesięcy temu te regiony borykały się z powodzią mogłam zauważyć z samolotu, bo woda nie wszędzie wyschła....

 


na ławeczce w Wągrowcu w 2010 pierwszy z lewej Michał Zielinski i pani Maria Mirecka-Lorys
 


Po jednodniowej sielance z rodzina w tej 1wszej stolicy Polski pojechałam za jedyne 18 złotych ($5 dolarów kanadyjskich) pociągiem do Tarnowa, gdzie była już ponad 100tka dziennikarzy polonijnych z całego świata, głownie z terenów byłego ZSRR i Europy. Z naszego kontynentu była nas garstka m innymi z Głosu Polskiego p.Wieslaw Magiera z Toronto i p.Jan Latus i Janusz Szlechta z Dziennika Polskiego z USA. Miałam tez przywilej poznać najstarsza uczestniczkę, panią Marie Mirecka-Lorys (matka Jana Lorysa dyrektora Muzeum w Chicago), która pomimo 94 lat, była bardzo pogodna i dziarska. Wszystkich nas serdecznie witał Prezes Forum pan Stanisław Lis, który od 18 lat niezmordowanie z grupa doskonałych współpracowników, organizuje Forum, zdobywając, chyba z pod ziemi, sponsorów i fundusze i układając co roku atrakcyjne programy. Do powitania w ratuszu miejskim przyłączyły się władze miasta Tarnowa i pani poseł z PO Urszula Augustyn. Nie sposób pisać w kilku słowach o całym wspaniałym Forum, wiec tym razem skupie się nad jednym z miejsc, które było na trasie XVIIgo Forum powinno szczególnie być zaznaczone.

Wągrowiec, bo o nim mowa, dokładnie 470 lat temu wydal na świat Jakuba Wujka, tego, który jako pierwszy przetłumaczył na język polski Pismo Święte. Dwóch uczestników Forum: Michał Zielinski z Finlandii i ksiądz Krzysztof Kurylowicz mieli szczególny powód do radości-to ich rodzinne miasto! Prywatnie dodam, ze pan Zielinski to wspaniały pianista, a ksiądz Kurylowicz prowadził kiedyś w Kazachstanie telewizje polonijna, obecnie z powodu kilkuletniej przerwy w dostawach prądu, nie żartuję-przerwa w dostawach prądu trwa kilka lat!, ksiądz zajął się prowadzeniem prasy dla Polaków w Kazachstanie. Ale wróćmy do księdza Wujka. Tu w klasztorze pocysterskim (założonym w 12 wieku) w latach 1541-1597 pobierał naukę zdolny chłopiec Jakub Wujek. Potem wykształcenie uzupełnił w Krakowie i we Wiedniu, gdzie wstąpił do zakonu Jezuitów. A wiec był on doskonale wykształconym Jezuita, który zaczął prace nad Pismem Świętym, do tej pory czytanym przez nielicznych i to po łacinie, ksiądz Wujek zakończył prace nad wydaniem Nowego Testamentu 1593 (ks. Stanisław Obirek, "Horyzonty Wiary", nr 2, s. 85 z 1995 roku.

Przekładu Pisma Świętego dokonano na zlecenie władz zakonnych, po uzyskaniu odpowiedniej zgody papieża Grzegorza XIII. Jakub Wujek miał dać przekład który był y własnością y gładkością Polskiej mowy z każdym przyszłym zrównał, y prawdą a szczerością wykładu wszystkie inne celował”. Podstawą przekładu księdza Wujka był łaciński przekład przypisywany św. Hieronimowi – tzw. Wulgata, usankcjonowana dekretem Soboru Trydenckiego jako oficjalny tekst Kościoła rzymskokatolickiego w 1546 r.................Wprowadzone przez komisję rewizyjną przekładu Wujka zmiany i poprawki były liczne i poważne, jednak mimo to przekład ten przeszedł do historii jako przekład Wujka. Przekład ten zastąpił nieudaną Biblię Leopolity i pełnił rolę podstawowego polskiego przekładu katolickiego przez 367 lat, aż do opracowania Biblii Tysiąclecia jako pierwszego tłumaczenia na język polski z języków oryginalnych (1965). ..............Wujek korzystał z pracy swoich poprzedników – także przekładów protestanckich – szczególnie pod względem językowym. Wujek zachował stare wyrażenia i dawną terminologię religijną, odrzucając sprośności słów nowości, terminy starym chrześcijanom niesłychane, które nowowiernicy wznoszą, aby z kościołem katolickim zgoła nic wspólnego niemieli".Język przekładu Wujka cechuje prostota, a jednocześnie poważny, wręcz namaszczony styl...Tyle Wikipedia. Ks Wujek, tłumacząc Pismo Święte, kierował się zasadą św. Hieronima „non verbo a verbo, sed sensum exprimere sensu (łac. nie słowo w słowo, lecz by sens odpowiadał sensowi”, którą Św. Hieronim przejął od starożytnych : Cycerona i Horacego, ulepszając formę sięgał do oryginałów greckich i hebrajskich. Biblia księdza Wujka nie była więc dokładna kopia Wulgaty.... Przekład zakończył w 1596 roku, ale zgody kościelnej, koniecznej do druku, nie doczekał. Zmarł 27 lipca 1597 roku. I wtedy do pracy przystąpili kościelni cenzorzy. Niestety, nie wiemy jakie oni wprowadzili zmiany. Do naszych czasów nie zachowała się oryginalna wersja „Wujkowa”. Dodam jeszcze, ze Ksiądz Wujek w roku 1579 był rektorem słynnego Uniwersytetu Wileńskiego (wcześniej rektorem był ks.Piotra Skarga), założonego przez Króla Stefana Batorego, w miejscu Kolegiaty Jezuickiej z 1536 roku. Uniwersytet ten miał tak słynnych absolwentów jak, miedzy innymi, Adam Mickiewicz, Tomasz Zan, Józef Ignacy Kraszewski, Juliusz Słowacki, później Paweł Jasienica, Ignacy Fonberg a następnie Czesław Miłosz, astronom Wilhelmina Iwanowska, gen-inz Stanisław Kierbedz. Wykładali tutaj Jędrzej Sniadecki, Henryk Elzeiberg, Konrad Górski, Stefan Srebrny, Stanisław Dziewulski. Większość Kadry tego Uniwersytetu, która przeżyła okupacje hitlerowska i sowiecka w 1945 roku była trzonem nowego uniwersytetu im Mikołaja Kopernika w Toruniu. To tak nawiasem, wróćmy jednak do Wągrowca

Dzisiejszy Wągrowiec to miasto ponad 25cio tysięczne. Pamięta ono o swym sławnym synu. Można tu zobaczyć pomnik księdza Wujka, zwiedzić kościół, gdzie modlił się on jako dziecko, ale nie tylko to. Tutaj wyraźnie kładzie się nacisk na walory kulturalne, historyczne i turystyczne. Jak zaznaczył na spotkaniu z nami Burmistrz Stanisław Wilczynski „ oferta miasta obejmuje teren pod budowę hotelu i Aquaparku o powierzchni .5 hektara . Druga oferta zainteresuje z pewnością potencjalnego inwestora w nowoczesne pole golfowe”... Ponadto Burmistrz Wilczynski przedstawił projekt budowy Centrum Rekreacji i Rozrywki, w skład którego wchodziłaby: Wioska Cysterska, Zielony labirynt, Hotel i Wieża Widokowa. Oto jakimi kategoriami i jak daleko w przyszłość patrzą władze miasta, które ma wiele do zaoferowania i ....czeka na kapitał. Ponadto ciekawym zjawiskiem w Wągrowcu jest skrzyżowanie pod katem prostym (90 stopni) rzeczek Wełny i Nielby. Patrzałam na to jak urzeczona, każda rzeczka„za skrzyżowaniem” jakby nigdy nic, nadal grzecznie, płynie swoja droga..... Badania naukowe wykazały, ze wody obu rzek mieszają się tylko w 10%... Podobno jest to jedyne takie miejsce w Europie i jedno z 2 na świecie! Uwaga! uczmy się od tych rzeczek, jak należy postępować, kiedy krzyżują się poglądy. Przed skrzyżowaniem spokojnie, na skrzyżowaniu spokojnie a potem w 90% zachowujemy swoje poglądy, a tylko 10% mieszamy-tak robi „natura”!
Inna atrakcja to grobowiec rotmistrza wojsk napoleońskich Franciszka Lakinskiego. Ma on kształt piramidy i liczy ponad 6m wysokości. Podobno Franciszek Lakinski przepowiedział, ze kiedy posadzone w pobliżu małe drzewka osiągną wysokość grobowca, wróci odrodzona Polska.... Dziś w sąsiedztwie piramidy szumi pokaźny las! Wągrowiec 21go wieku to miasto pełne uroku , na starym rynku grała nam pięknie oświetlona duża fontanna, a podziwiać mogliśmy ja na ławeczce, specjalnie wykonanej, na cześć przybyłych dziennikarzy polonijnych czyli nas! Smaczny poczęstunek mięliśmy w Hotelu Pietrak, gdzie wręczono nam pamiątkowe kubeczki, na dnie których widnieje napis ”Goraco Zapraszamy” Teraz w Kanadzie, ilekroć z niego pije herbatę, zawsze myślę ciepło o księdzu Wujku i o jego uroczym mieście rodzinnym : Wągrowcu! Może jeszcze tam kiedyś pojadę...?


Arleta Sziler

Magazyn Polski/Polish Magazine 99.1 FM CJAM/Sobota o 2 PM , Windsor/Detroit (519) 979-0925 email: polishradio@cjam.ca
PS. I jeszcze jedna mała, ale dla mnie ważna rzecz: na rynku było dużo małych świetnie zaopatrzonych sklepów i najważniejsze: kantor wymiany pieniędzy tez się tam znajdował a wymiana dolarów kanadyjskich była bardzo korzystna. Dodam, ze będąc dzien. wcześniej w Poznaniu, na terenie i w czasie „Międzynarodowych Targów Poznańskich Polagra 2010” nie mogłam znaleźć kantora „ze świeca ”-poprostu nie było kantora! Na Międzynarodowych (?)Targach Poznańskich obca walutę wymieniłam na złotówki ”pod lada” jak za komuny, u bardzo miłego i wyrozumiałego wystawcy pana Janka u którego zakupiłam przepysznego ptysia!

 

 

 

 

  Diaspora- Narodziny polskiej emigracji do Kanady 1940-1960
  Index

Część Pierwsza

Na obcej ziemi

 

Rozdział 1 : Scena kanadyjska

   Przed drugą wojną światową Dominium Kanadyjskie było kra-jem półkolonialnym, biednym, bardzo zacofanym i niedoludnionym. Dopiero w czasie pięciu lat wojny rząd federalny wy-pracował dla kraju nową formułę państwowości i wytyczył dla Kanady nową drogę rozwoju.

   W ciągu całej dekady lat trzydziestych ubiegłego wieku Dominium Kanadyjskie przeżywało ciężki kryzys gospodarczy, który pochłaniał zasoby finansowe kraju i cofał jego rozwój społeczny. Ludność składała się ze słabo ze sobą powiązanych grup o różnych korzeniach etnicznych, religijnych i kulturowych. Między tymi grupami brakowało kontaktów zawodowych i kulturalnych oraz osobistego zaangażowania w tworzenie ponad-grupowych wspólnot obywatelskich.

   W Dominium tamtych czasów istniało poza tym silne poczucie życia z dala od wielkiego świata, w którym ciągle coś się zmieniało, a często gotowało, podczas gdy w Kanadzie wszystko pozostawało niezmienne, niezależne od obcych wpływów i cywilizacji. Dominium Kanadyjskie żyło „w domu zabezpieczonym przed ogniem, daleko od źródeł pożaru”[1], oparte na silnym poczuciu odrębności każdej z grup etnicznych rozsianych na ogromnym terytorium. Nakazem chwili było unikanie kontaktów uprzywilejowanych z dyskryminowanymi, którzy stanowili znaczną część siły roboczej całego kraju. Ludność anglosaska uważała się za panów kraju niezależnie od tego, czy traktowała Kanadę z pozycji kolonizatora czy też czuła się jej gospodarzem. Wśród niej także występowały ogromne podziały oparte na nierównościach ekonomicznych i kulturowych (angielskich, szkockich, walijskich, irlandzkich), ale były też i wewnętrzne powiązania: anglosaska kultura narodowa, rodzinne tradycje, przynależność do kościołów protestanckich.

Kontynuj...

 

 

 

  Tworzenie się nowego porządku świata cz 45.          Index

Biały Dom musi się ustosunkować do pozaziemskich przybyszów i ich wizyt. To tytuł artykułu który ukazał się w Huffington Post
Ostatnio Biły Dom wyszedł z inicjatywą petycji. Jeśli petycja uzyska odpowiednią ilość głosów w odpowiednim czasie to Biały Dom ustosunkuje się do niej. Taka petycja właśnie uzyskała wymaganą ilość głosów w kilka dni a nie jak regulamin wymaga w ciągu miesiąca. Ta petycja to żądanie ustosunkowania się administracji Obamy do tematu wizytacji Ziemi przez przybyszów z poza ziemi i uznanie faktu że Ziemia jest regularnie odwiedzana przez istoty pozaziemskie.

Proszę się przekonać o tym pod tym linkiem.

 

Poniżej film z ostatnich dni pokazujący UFO.


Dwa filmy poniżej są z misji Apollo 20. Pierwszy pokazuje ujęcie obcego statku kosmicznego a drugi zdjęcia umarłej kobiety obcego pochodzenia znalezionej na księżycu i przywiezionej na ziemię.


 

 

 

  Turystyka -Bociania wioska

Zaczerpnięte z http://www.poland.gov.pl/Bociania,wioska,6936.html

Bociania wioska

 

 

 


Pokaż poland.gov.pl - turystyka na większej mapie

Polska jest bocianim rajem. Żartuje się nawet, że co czwarty Polak to bocian. Do dziś wśród mieszkańców wsi istnieje przekonanie, że gniazdo bocianie na dachu przynosi szczęście, chroni dom przed pożarem i uderzeniem pioruna, zapewnia liczne potomstwo. Na znak sympatii i szacunku ludzie nadają boćkom męskie imiona, takie jak Wojtek czy Kajtek.

Wśród wielu uroczych miejsc, gdzie bociany spotyka się od kwietnia do sierpnia, jest miejsce szczególne. Żywkowo to malutka wioska położona pół kilometra od granicy polsko-rosyjskiej, która nazywana jest bocianią stolicą. Mieszka w niej około 120 bocianów białych, niemal cztery razy więcej niż ludzi, a na każdym domu znajduje się po kilka bocianich gniazd.

We wsi znajduje się stacja terenowa Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Dużą atrakcją jest wieża widokowa, z której doskonale można obserwować i fotografować bociany, poznać z bliska ich świat i zwyczaje.

Żywkowo, woj. warmińsko-mazurskie, pow. bartoszycki, koło przejścia granicznego w Bezledach

www.bociany.info

 

 

 

   Humor
 

 PEREŁKI z wypracowań szkolnych

-A.Mickiewicz zawiódł się na kobiecie, więc wziął się za Pana Tadeusza.../z wypracowań szkolnych.../
1. A do kotletów była sałata, którą mamusia przyprawiła potem.
2. Wojski przyłożył ucho do ziemi i usłyszał tupot niedźwiedzich kopyt.
3. Robak, ratując Tadeusza, strzelił do niedźwiedzia, który nie wiedział, że jest jego ojcem.
4. Rycerze urządzali teleturnieje.
5. Było ich tysiące, a nawet setki.
6. Pan Dulski był sterylizowany przez żonę.
7. Tatarzy jeździli konno i pieszo.
8. Boryna był teściem żony syna Antka Hanki.
9. Ludwik XIV był samolubem. Twierdził, ze Francja to ja.
10.. W odróżnieniu od innych zwierząt ptaki maja nakrapiane jaja.
11. Biesiadowali przy suto zastawionych stolcach.
12. Po jednej stronie rynku naszego miasteczka stoi kościół, po drugiej stronie ratusz, a dookoła wybudowano same nowe domy publiczne.
13. Meteorolodzy wychodzą trzy razy dziennie oglądać swoje narządy.
14. Rodzicami Żeromskiego byli Józef i Wincenty Żeromscy.
15. Anielka mimo zakazu ojca kolegowała się z Magdą i świniami.
16. Kangur ma łeb do góry, dwie krótkie przednie kończyny, dwie tylne długie, a w worku ma brzuch na małego i długi ogon.
17. Jej córeczka Ania uśmiechnęła się pod wąsem.
18. Straszne były te krzyżackie mordy.
19. Bandyci wpadli do sklepu i wymordowali samoobsługę.
20. Kiedy Adam Mickiewicz zawiódł się na kobiecie, wziął się za Pana Tadeusza.
21. Przedstawicielem materializmu był Demokryt z Abwehry.
22. Górnik pogłaskał konia po głowie i cicho zarżał.
23. Faraona nosili w lektyce, a poddani padali mu na twarz.
24. Środkiem płatniczym w Rosji są wróble.
25. Królik posiada głowę, uszy i linienie.
26.. Strażacy śpią w kalesonach i maja tam dzwonki alarmowe.
27. Wiedział, że w okularach jest mu do twarzy, dlatego nosił je zawsze w kieszeni.
28. Niektórzy Murzyni chodzą poubierani w nago.
29.. Admirałowie są ubrani w marynarki wojenne.

 

 

 


 

 

 

S  P  O  N  S  O R

 

 

  Upadek światowego systemu monetarnego cz. 67


    Banki USA i Europy doprowadziły do kryzysu

    Rewolucja i okupacja banków się rozpoczęła oficjalnie - oglądaj Live
    Strona "Occupy Wall street"
    Lista okupacji banków na świecie

   Protestujący planują okupację London Stock Exchange
   Rekordowo niski ruch w sprzedaży domów w 2011 : USA
  
 

 

 Kącik kulinarny Lucy Michalak

 

 

 

 

 

Pieczeń rzymska z jajkiem


Ugotuj 4 jajka na twardo.
Obierz cebulę i pokrój w kostkę, przesmaż na rozgrzanym oleju.
Namocz bułki w mleku i odciśnij.
Włóż mięso do miski, dodaj przesmażoną cebulkę, odciśnięte bułki, sól, pieprz
majeranek i musztardę oraz inne zioła i przyprawy wedle uznania.
Wbij 2 jajka i wymieszaj.
Wyłóż formą keksową papierem do pieczenia i włóż połowę mięsa.
Ułóż na mięsie po środku ugotowane jajka i przykryj resztą mięsa. Na wierzch możesz położyć listki laurowe.
Pieczeń wstaw na godzinę do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 st. C.
Od czasu do czasu polewaj pieczeń wytopionym z niej tłuszczem.
Podawaj na ciepło lub na zimno z sosem chrzanowym lub pieczeniowym.

 

 

 

 Ciekawostki

Czy giganty kiedyś istniały?
Przekonaj się sam/a

 

 

 

 

 

  Manitoba- Wrzesień w fotografii

 

Fot. Bogdan i Alicja Fiedur

 

 


 

 

 

 

   Ogłoszenia

 


 


 


 

 

 


Translate this page - Note, this is automated translation meant to give you sense about this document.
 

 

sierpień 2011

 wrzesień 2011
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 20 1
 

 

 


Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008

 

Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 17 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Discovery, History, Cartoon, TV4, Viva,TRWAM

IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza
 

 

 

Czyszczenie Wentylacji
Duct cleaning


1485 Wellington Avenue
Winnipeg, MB, R3E OK4
Phone: (204) 284-6390
Cell: (204) 997-2000
Fax: (204) 284-0475
email

clean@advancerobotic.com

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można pobrać nagrania HYPERNASHION za darmo!!!
 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493


 “Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny