4 listopada 2011 | <<< Nr 197 >>>

   W tym numerze
   
Do Redakcji
Wydarzenia warte odonotwania
Wiadomości z Polski
Halloween Party 2011
Święto 11-listopada - Jan A Pecold
Ewa Stankiewicz - 10 dowodów  na to że nie żyjemy w państwie demokratycznym
Hohoho - pięćdziesiątka Wojtka Gawendy
Nasz sponsor Ryszard Czajka ponownie wygrywa consumer choice  Award
Diaspora- Narodziny polskiej emigracji do Kanady 1940-1960
Krzyżem por rozumie - Victor Księżopolski
Tworzenie się nowego porządku świata cz 49
Turystyka-Muzeum piwa
Humor
Upadek światowego systemu monetarnego cz 71
Kącik kulinarny Lucy Michalak
Ciekawostki
Manitoba - Październik w fotografii
Kalendarz Wydarzeń
Polsat Centre
Kącik Nieruchomości  
Czyszczenie wentylacji - Duct Cleaning

 •  

  Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

  Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
   

   


  Chcesz być naszym korespondentem, autorem napisz do nas
  Chciałbyś/aś umieścić bezpłatne prywatne ogłoszenie kliknij tutaj
  Poleć nam ciekawą stronę
  Chcesz złożyć komuś życzenia
  Masz ciekawe zdjęcie - prześlij do nas

 


 


  Do Redakcji

 

Szanowny Panie Redaktorze w załączniku przesyłam Wiadomości Polonijne Listopad
Z góry serdecznie dziękuje za umieszczenie naszego czasopisma w Pańskim Biuletynie.
Pozdrawiam serdecznie
Tadeusz Michalak

 


Informuje że Dyżur Konsularny będzie miął miejsce 26-27-go Listopada w PTG Sokół Winnipeg, Vice Konsul Pan Andrzej Janik potwierdził ta datę. Godziny urzędowania podamy do końca tego tygodnia.

Z szacunkiem,

Marian Jaworski


 

Zespół Sokół z przyjemnością powiadamia swoich sympatyków, że DVD z koncertu Musicale Ach Te Musicale jest do nabycia u członków Zespołu lub w Centrum Polsat (217 Selkirk Ave). Cena DVD (dwa dyski) jest $17.00.

Wiecej infromacji moża otrzymac dzwoniąc na 895-2285.
Jerzy Bibik
Koordynator Występów.

 ART CONFRONTATIONS #12
LIVE ART AUCTION
performed by local actor Dean Harder
Saturday, Nov. 5th 7 pm
109 Pacific ave
former Costume Museum of Canada
50 local artists - great artwork!! + wine + cheese + chips!

  

SUMMER CREDIT COURSE - DISCOVER POLAND & CENTRAL EUROPE - SUMMER 2012

Program pobierz

  

Private piano and music theory lessons based on Royal Conservatory of Music curriculum (all levels) offered by Tadeusz Biernacki.
Please call 334-4441 or 791-5618.


 


Dzien dobry,
 
 Bardzo przyjemnie mi oglosic, ze mlodziezowa konferencja Quo Vadis III
 jest dostepna do ogladania na internecie. Wszystkie panele i wyklady,
 wlacznie z materialami telewizyjnymi, mozna obejrzec tutaj:
 http://www.youtube.com/user/QVConference?ob=5
 
 Pozdrawiam!
 
 Marcin Lewandowski
 Prezes
 Polska Inicjatywa Studentow w Kanadzie (PISK)
 


 

Johannes Möller - GFA Winner Classical Guitar Recital

Location: University of Manitoba, Marcel A. Desaultels Faculty of Music, in Eva Clare Hall (65 Dafoe Rd.)

Tuesday, November 22nd, 2011 @ 7:30 pm.

Free Admission

 

Johannes Möller - Classical Guitar Masterclass

Location: University of Manitoba, Marcel A. Desautels Faculty of Music - Eva Clare Hall (65 Dafoe Rd.)

Date: Wednesday, November 23rd @ 2 pm

Free Admission

 

 
 

 


   Wydarzenia warte odonotwania

 

 


Madonny

 

 


Wieczór Poezji

 


Narodowe Święto Niepodległości

 

 


Nowy Rok - Royal Canadian Legion

 

 

    Wiadomości z Polski
Przygotwane przez Tadeusza Michalaka
źródło Donosy


 Mariusz Błaszczak

został ponownie wybrany na szefa klubu Parlamentarnego PiS.

 

Zbigniew Ziobro

udzielił wywiadu prasowego, w którym twierdzi, że konieczna jest demokratyzacja w PiS i otwarcie się na inne środowiska: "albo PiS stanie się formacją, która jest w stanie samodzielnie rządzić, albo będzie konieczne zbudowanie dwóch ugrupowań - centrowego i narodowego - by zagospodarować wyborców, a potem budować koalicje". Pytany, czy w związku z tym rozważa odejście z PiS, zaprzeczył. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, w partii "stworzono sytuację rozłamową".

 

Nadal nie jest jasne

czy dwóch posłów PiS musi wybierać między mandatem posła a statusem "prokuratora w stanie spoczynku". Oni sami i Krajowa Rada Prokuratury twierdza, że nie, a marszałek Sejmu, że tak. Prawdopodobnie o sprawie zdecyduje Sąd Najwyższy, być może pytając po drodze Trybunał Konstytucyjny.

 

Ceny benzyny

przekroczyły 5.30 zł/l. O letnich obniżkach do 5 zł już nikt nie pamięta, media straszą kolejnymi podwyżkami.

 

Na aukcji w Hamburgu

wystawiono portret króla Jana III Sobieskiego, namalowany przez nieznanego malarza. Obraz ze zbiorów rapperswilskich przekazano w 1927 r. Państwowym Zbiorom Sztuki w Warszawie, skąd został wywieziony do Niemiec po Powstaniu Warszawskim i zaginął. Po interwencji MSZ obraz wycofano z aukcji, teraz portret powróci do Warszawy.

 

Naczelna Rada Lekarska, Ministerstwo Zdrowia i NFZ

porozumiały się w sprawie procedur związanych z wypisywaniem recept. Opracowany zostanie wzór umowy dotyczącej przepisywania leków refundowanych, będą także specjalne szkolenia dla lekarzy. Lekarze obawiali się wejścia w życie zmienionych przepisów, dotyczących odpowiedzialności lekarza za wystawienie recepty refundowanej dla osoby nieuprawnionej i grozili, że przestaną w ogóle wystawiać recepty.

 

Eksperci wieszczą kryzys

a wskaźniki nie chcą się słuchać i rosną. Sprzedaż detaliczna we wrześniu była o 11.4% wyższa niż rok temu, podał GUS.

 

Zmarł ostatni polski uczestnik Bitwy o Anglie

Tadeusz Sawicz, pilot polskich dywizjonów (303, 316 i 315) w Wielkiej Brytanii, zmarł w wieku 97 lat w Kanadzie, gdzie od lat mieszkał.

 

W Teatrze TV powrót do przeszłości

spektakl na żywo - komedia "Boska" Petera Quiltera w reżyserii Andrzeja Domalika, ze znakomitą kreacją Krystyny Jandy. I wielki sukces - 2,7 mln widzów przed telewizorami. I żeby było też nowocześnie - transmisja też w Internecie, gdzie widzowie mogli wybierać sobie ustawienia z 3 kamer. W trakcie przerw nie było żadnych reklam tylko rozmowy z widzami (reżyserzy, aktorzy, m.in. Andrzej Wajda i Jerzy Gruza) i wizyta za kulisami.

 

Marszałek Sejmu

Grzegorz Schetyna (wciąż urzęduje, do pierwszego posiedzenia nowego Sejmu) zgodnie z zapowiedzią wygasił mandaty posłów PiS: Bogdana Swierczkowskiego i Dariusza Barskiego, ponieważ są prokuratorami, chociaż w stanie spoczynku. Posłowie będą się odwoływać do SN. Jeżeli zrobią to szybko, to jest szansa na rozstrzygniecie jeszcze przed pierwsza sesja Sejmu.

 

Prezydent

mianował na marszałków-seniorów: Sejmu Józefa Zycha, a Senatu Kazimierza Kutza. Marszałkowie seniorzy otwierają pierwsze posiedzenia izb parlamentu i prowadzą wybory właściwych marszałków. Prezydent poinformował ich, że chce wygłosić przemówienie na początek obrad obydwu izb.

 

 

Gdzieś w tle

toczy się dyskusja o obsadzie rządu. Mało na zewnątrz wycieka. Na razie pojawiła się dyskusja wewnątrz PSL czy trzymać się resortu pracy i obsadzać go Jolanta Fedak, (która przegrała w wyborach i do Sejmu nie weszła mimo pierwszego miejsca na liście), czy może lepiej wymienić na inne ministerstwo, na przykład infrastruktury.

 

 

MON

na dzień przed terminem składania ofert odwołało przetarg na samolot szkolno-bojowy. Podobno wojskowi doszli do wniosku, że taki niepotrzebny i czysto szkolny wystarczy, a taniej będzie. Historia tego przetargu jest już bardzo długa, kilkakrotnie zmieniano wymagania i przesuwano terminy.

 

 

SLD i Ruch Palikota

kłócą się o pomieszczenia klubowe w Sejmie. Ruch Palikota dostał niektóre biura zajmowane dotąd przez SLD, ale SLD nie ma ochoty się z nich wyprowadzać.

 

 

Marek, Borowski

rozważa wstąpienie do klubu senatorów PO. Borowski w wyborach startował jako kandydat niezależny, ale z poparciem PO i SLD, które w tym okręgu własnych kandydatów nie wystawiły.

 

Paweł Lisicki

odwołany ze stanowiska redaktora naczelnego "Rzepy". Grzegorz Hajdarowicz, który od niedawna jest właścicielem spółki wydającej gazetę, zwolnił naczelnego i zaproponował mu kierowanie tygodnikiem "Uważam Rze", czego Lisicki jednak nie przyjął. Tymczasowo naczelnym został Tomasz Wróblewski. Linia pisma ma się ponoć nie zmienić. Jako powód zmiany Hajdarowicz podał kiepskie wyniki finansowe - 12 mln straty w pierwszych trzech kwartałach tego roku.

 

CBA

zatrzymało 6 osób, w tym dwóch wysokich oficerów policji zatrudnionych wcześniej w Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, pod zarzutem korupcji. Śledczy odmawiają ujawnienia, o jakie dokładnie projekty chodzi nieoficjalnie gazety piszą o 211 tys. łapówki od niewymienionej z nazwy firmy. A inne, że 2 mln. Nawet szef owej firmy też jest wśród zatrzymanych.

 

PSL pewnie będzie rządzić jak dotychczas

Podobno minister pracy Jolanta Fedak dostała nieoczekiwane (nie całkiem, przecież poparła go w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych OFE, częściowo przejmowanych przez ZUS) od ministra finansów Jacka Rostowskiego. I zapewne zostanie.

 

...ale może z PSL inaczej

bo dziś (31 X) tabloid donosi, że wicepremierem i ministrem gospodarki miałby być Jan Krzysztof Bielecki, a Waldemar Pawlak miałby przejąć energetykę i środowisko.

 

To idzie młodość

Leszek Miller ma spore szanse na zostanie szefem SLD. Nowe władze partii zostaną wybrane 10 grudnia podczas konwencji nadzwyczajnej.

 

Sprawa ubezpieczeń zdrowotnych rolników

robi się pilna. Trybunał Konstytucyjny rok temu orzekł, że budżet państwa nie może tych składek finansować wszystkim rolnikom po równo. Bez nowych przepisów do końca roku już w lutym rolnicy mieliby płacić sami. Wicepremier Pawlak zapowiada, że będzie przepis i że rolnicy zapłacą 17 zł miesięcznie. Minister Michal Boni mówi o 35 zł.

 

W PiS rozliczenia po wyborcze

ze szczególnym uwzględnieniem Zbigniewa Ziobro. Ogłosił parę krytycznych (ostrożnie) wywiadów i tzw. wszyscy czekają na wyrzucenie go z trzaskiem z partii.

 

Sprawa stanu spoczynku

też szeroko dyskutowana. Marszałek Grzegorz Schetyna wygasił mandaty dwóch prokuratorów w stanie spoczynku, bo w zgodnej opinii prawników konstytucja mówi, że nie można być i posłem i prokuratorem. Powstaje pytanie czy prokurator w stanie spoczynku to prokurator, więc sprawa kończy się w Trybunale. W poprzedniej kadencji była senatorem pani sędzia w stanie spoczynku. Z innej partii.

 

Kryzys a polskie banki

Nowy szef Komisji Nadzoru Finansowego znacząco przypomina, że akcjonariusze strategiczni muszą informować polski nadzór o planach sprzedaży udziałów. To mowa do inwestorów większościowych w polskich bankach.

 

Największa transakcja w branży medialnej

ostatnich lat, to dokonujące się właśnie przejęcie telewizji TVN przez Francuzów. Bardzo skomplikowane. Vivendi przejmie pakiet udziałów koncernu ITI, kontrolującego TVN. Wezwanie do sprzedaży akcji dopiero za parę lat. Całość akcji TVN ma być warte około 5 mld zł. ITI kontroluje 56.2% Spółki.

 

Trwa intensywna akcja reklamowa tzw. odwróconej hipoteki

Emerytów namawia się na przekazanie bankowi mieszkania za kilkaset zł emerytury dodatkowej. Bez podatku od transakcji. Gdyby mieszkanie miało trafić do spadkobiercy w rodzinie - podatek byłby pobrany.

 

 

Bo i tak ogólnie

większość komentatorów raczej negatywnie szczyt przyjęła. Przede wszystkim widzą, że wbrew wszelkim deklaracjom zrobił się faktyczny podział na Europę dwóch prędkości, czyli strefę euro i resztę. I że sprawa kryzysu finansowego odsunęła na dalszy plan projekty, które Polska w czasie swojej prezydencji przeprowadzić chciała.

 

Jarosław Kaczyński

zwołał konferencję prasową by skomentować wyniki szczytu UE. Negatywnie. Prasa, która ostatnio zajmuje się głównie szukaniem rozłamu w PiS, odnotowała skrzętnie nieobecność europosła Zbigniewa Ziobry na konferencji.

     

 

 

 

S  P  O  N  S  O R

 

  Halloween Party 2011
 
 
   

 

 

 

   Święto 11-listopada - Jan A Pecold 

Święto 11-listopada

Słuchając wczorajszej audycji Radio Polonia, jak zwykle naszła mnie kolejna refleksja.

Czy w środowisku polonijnym można jeszcze obudzić patriotyzm.

Pan Adam von-Lau próbował w rozmowie z Arturem Winogrodzkim dociekać czy młodzież polonijna czuje co to jest patriotyzm.

Patriotyzm to jest miłość do Ojczyzny jak do własnej matki, o której się ciągle myśli i ciągle się o nią martwi i się o nią dba. Czyli ciągła troska o to co się dzieje w naszej Ojczyźnie.

Sama przynależność do jakiejkolwiek grupy polonijnej nie daje jeszcze świadectwa o naszym patriotyźmie.

Tańcząc w zespole polonijnym  lub należąc do harcerstwa, to jescze o niczym nie świadczy. Najczęściej to babcie  (patriotki) dążą do tego żeby wnuczka czy wnuk podtrzymywali folklor naszej Ojczyzny.

Natomiast na tych zajęciach praktycznie nie przekazuje się wiadomości o tym dlaczego to robimy i  jaki to ma związek z Ojczyzną rodziców.

W trakcie audycji zatelefonował Pan Marian, słuchacz Radia Polonia, który stwierdził że takie spotkania młodzieży najlepsze byłyby w kościołach lub innych środowiskach gdzie jest więcej młodych ludzi.

Otóż Panie Marianie, właśnie jest wręcz odwrotnie, działalność nawet kościoła ogranicza się do minimum, a nawet zanika nauka religii w jezyku polskim, czy sobotnia szkoła języka polskiego. Żaden polski klub nie ma kółek zainteresowań związanych z Polską. Nie ma filmów ani materiałów o Polsce. Miał powstać w jednej z organizacji klub komputerowy. Istniał chór dziecięcy, zespól “Białe Orly” i dwie drużyny piłkarskie. Zakładano dziecinną drużynę piłkarską.

To wszystko się wypaliło. Jedna wielka patriotka polonijna powtarza mi ciągle. Nie mamy dobrego lidera polonijnego.

Ale to już nie jest w mojej gestii. Wybór należy do klubów.

Kiedy wiele lat temu będąc jeszcze delegatem do KPK Okreg Manitoba, proponowałem żeby wszelkie zajęcia z dziećmi prowadzić w języku polskim, ponieważ dzieci uczą się między sobą bardzo szybko języka, patrzono na mnie jak na jakiegoś faceta z księżyca który nie wiadomo co chce. A jedna Pani po moim artykule do “Czas”-u odpowiedziała na to w ten sposób. “Byłby to zbyt duży stress dla dzieci urodzonych tutaj”.

Inni mówili do mnie “tutaj jest Kanada, tutaj się mówi po angielsku”.

Ta sama osoba po latach kiedy jego wnuczka podrosła mówi – “nikt w polonii nie uczy dzieci mówić po polsku”.

Złośliwie powinienem odpowiedzieć – tutaj jest Kanada.

To po co w ogóle wysyłać dzieci na naukę jezyka polskiego.

Ale wróćmy na ziemię.

Na oficjalnie dane spisowe iż w Manitobie jest 70 000 osób pochodzenia polskiego inni zaniżają do 50 000 co nic nie zmiena sytuacji iż organizacje polonijne zrzeszają tylko jeden procent społeczności polonijnej (1 % ). A może jeszcze mniej, ponieważ nie posiadam danych z ostatnich 6-ciu lat a ciągle jest tendencja spadkowa.

Między innymi harcerstwo raz jest a nieraz prawie nie istnieje. Nie mają swojej stałej siedziby, ciągle się to zmienia. Jakiś czas było w Winnipegu nawet podwójne harcerstwo. Nie wiem czy ta druga organizacja jeszcze istnieje. I nie wiem czy formalnie może takie coś istnieś. Ale na niektóre dziwne pomysły nie ma rady. Tak jak w Polsce.

Nie ma dla dzieci i młodzieży zajęć na świeżym powietrzu latem. Latem działalność polonijna nie istnieje bo władza ma wakacje. Chociaż ostatnio KPK organizuje kolonie letnie, ale zbyt mało reklamowane. Dowiedzialem się o tym dopiero z zebrania sprawozdawczego KPK.

Czy oprócz kolonii, odbyły się latem inne imprezy dla dzieci i młodzieży?

Również, mówienie o młodzieży dla młodzieży przez Radio Polonia nie jest trafne, ponieważ w wiekszości słuchaczami Radia Polonia są słuchacze powyżej 60-ciu lat. Do młodzieży trzeba dotrzeć bezpośrednio.

Słucham Radia Polonia 20-cia lat i nie słyszałem nigdy głosu młodych ludzi dzwoniących do radia. A to oni bez przerwy chodzą z telefonami w ręce. Również na stronie internetowej polishwinnipeg.com pomimo ery internetowej, z młodych ludzi dyskutujących na temat polonii to tylko chyba Artur Winogrocki i Paweł Pecold. To cała reprezentacja polonijna. Podobno jest duża grupa młodzieży w “Sokole”, ale nigdy z jej dzialalnością się nie spotkałem.

Kluby polonijne co miesiąc dają różne dotacje na przeróżne cele, ale żeby zorganizować jakiś piknik lub dać na kiełbaski czy drinki dla dzieci to już jest problem.

Co tu mówić o patriotyźmie, kiedy nie wszystkie kluby mają flagi na swoich siedzibach.

Czy nie warto by było robić spotkania przy pomnikach polskich pionierów a nawet i pomnikach kanadyjskich. Przecież to będzie także naszą historią.

Panie Adamie, wczorajsze Pańskie opracowanie na temat 11-go listopada było bardzo ciekawe, ale nie dla nastolatków. Dla nich trzeba stworzyć inną formę. Może dyskotekową, może plenerową.

Może są inne opinie lub propozycje. Zapraszam do dyskusii. Przewodniczący Stoważyszenia Patrioci Polski 2010. Jan A Pecold

 
 

 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

  Ewa Stankiewicz, reżyser, prezes Solidarnych: 10 dowodów
  na to że nie żyjemy w państwie demokratycznym

Przesłane przez Jana A Pecolda

 

Ewa Stankiewicz, założycielka i lider Solidarnych2010 przedstawia na łamach "Rzeczpospolitej" 10 dowodów na to że nie żyjemy w państwie demokratycznym. Każdej z tez postulatywnych towarzyszą argumenty.
1. Nie ma demokracji bez wolności słowa i powszechnego dostępu do rzetelnej informacji.

    Zdaniem Stankiewicz, problem nie polega na braku dostępu do rzetelnej informacji. Istotą jest bowiem skala, która sprawia, że prawdę można często znaleźć albo w internecie, albo w mediach niszowych. A nawet jeżeli w mediach oficjalnych pojawią się informacje czy opinie krytyczne wobec władzy, to "w zminimalizowanej formie i odpowiednim komenta-rzem neutralizującym siłę przekazu lub podważającym jego wiarygod-ność". Stankiewicz celnie zauważa, że "teoretycznie konkurencyjne telewizje wykazują niezwykłą spójność w cenzurze".

2. Nie ma demokracji bez wolności przekonań religijnych i poglądów politycznych. Bez szacunku dla godności ludzkiej i autentycznej ochrony praw człowieka.

      Zdaniem Ewy Stankiewicz - "prześladowania za poglądy polityczne i przekonania religijne niepostrzeżenie znów stały się faktem".

 Prezes Solidarnych2010 wskazuje na takie fakty jak "przebicie opon w samochodzie kandydującego posła, przez groźby pobicia dzieci pani z samorządu, po morderstwo polityczne". Stankiewicz opisuje także mało znany fakt:

Jeśli grupa przedszkolaków przechodzi z panią opiekunką Krakowskim Przedmieściem i zaczyna skandować „Gdzie jest krzyż" to raczej nie jest śmiesznie, tylko wieje grozą.

Stankiewicz wymienia więcej przykładów - kłopoty uczniów, którzy nie chcą tolerować wykpiwania śp. prezydenta czy kłopoty z wynajęciem sali na spotkanie z Antonim Macierewiczem w Poznaniu. W sumie - "w >>demokratycznej<< Polsce kilka milionów ludzi to >>podludzie<<." Co więcej, można wobec tej grupy bezkarnie nawoływać do mordu:

Czym są słowa „dorżnąć watahę", „mohery na stos", literalne mówienie o zastrzeleniu i wypatroszeniu...? Właśnie nawoływaniem do mordu.

3. Nie ma demokracji bez systemu edukacji – który kształci świadomych, wolnych, obywateli...

         Stankiewicz podkreśla, że brak mądrej edukacji sprawia, iż młodzi ludzie stają się łatwym łupem do manipulacji. I nie są już sobie w stanie wyobrazić innej wolności.

4. Nie ma demokracji bez odniesienia do wyraźnie określonego systemu wartości.

Jak ocenia Ewa Stankiewicz: "Jeśli w zbiorowej świadomości w cenie jest spryt i chamstwo, a w pogardzie solidarność i prawość to NA PEWNO nie mamy do czynienia z demokracją".

5. Nie ma demokracji bez praworządności.

A praworządności nie ma gdy "kaci są nazywani ofiarami, ofiary - katami", gdy "donoszenie jest czymś nieszkodliwym". I także wówczas, gdy odpowiedzialny za ochronę prezydenta szef BOR gen. Marian Janicki dostaje awans.

6. Nie ma demokracji bez równości obywateli wobec prawa.

    Zdaniem Stankiewicz - równość dotyczy także premiera. A to premier Tusk "zadziałał na szkodę państwa, godząc się na niekorzystną dla Polski podstawę prawną śledztwa smoleńskiego". Reżyser stwierdza, że to tzw. zdrada dyplomatyczna.

          Równości nie ma także wówczas, gdy władze Warszawy jednym protestującym dostarczają herbatę, na innych nasyłają Straż Miejską, "która bije protestujących tak dotkliwie, że jeden z obserwatorów protestu ląduje na 5 dni w szpitalu".

7. Nie ma demokracji bez przejrzystości życia publicznego.

Stankiewicz ocenia, że nie ma demokracji gdy można kupować ustawy.

     Ostatnio na oczach wszystkich Polaków uchwalono ustawę zmieniającą prawo tylko po to, by jeden z najbogatszych ludzi w Polsce, Ryszard Krauze, nie poszedł do więzienia.

8. Nie ma demokracji bez wolności konkurencji...

           Stankiewicz zwraca uwagę, że Polska jest krajem który utrzymuje jedną z największych w Europie ilość koncesji na wykonywanie różnych zawodów. Konkurencję niszczy także obserwowana z coraz większym nasileniem "cenzura reklamy".

9. Nie ma demokracji bez suwerenności narodu.

     Tu Stankiewicz wskazuje na rozbicie polskiej delegacji do Katynia - w porozumieniu z władzami Rosji, ponad głową polskiego prezydenta, a później oddanie śledztwa Moskwie.

        Co ważne, zdaniem Stankiewicz "współcześnie utrata suwerenności nie dokonuje się jedynie poprzez zewnętrzną inwazję":

O tym uczą się dziś studenci Akademii Wojskowych w Rosji. Chodzi o to, żeby wpuścić wirusa, tak żeby naród zniszczył się sam.

Stankiewicz przytacza fragment podręcznika tej Akademii dla studentów:

         Otóż aby naród wykończył się sam – twierdzi rosyjski wykładowca - należy zlikwidować jego dumę narodową, odciąć go od historii i poczucia tożsamości, zamieszać w systemie odniesienia, w tym celu przyda się promowanie miernot na autorytety, należy sprawić by ludzie byli bierni, z niskim poczuciem wartości.

10. Nie ma demokracji bez poczucia tożsamości.

        Zdaniem Stankiewicz, o tym, że patriotyzm, a więc "dbanie o własny, wspólnotowy interes", to coś co na dłuższą metę się opłaca.     I o czym wiedzą inne kraje europejskie.

Tymczasem naszego państwa patriotyzm zdaje się nie interesować.

       Na koniec Stankiewicz podkreśla, że to nie jest pustym hasłem:

Muszą być spełnione konkretne warunki, żeby mówić o demokracji.

To prawda. Można mieć wszystkie instytucje demokratyczne, i nie mieć demokracji.

 

 PS Dziękujemy za bardzo ciężką pracę naszej Pani Prezes.

Przez osiemnaście miesięcy pracy non stop. A szczególnie za filmy „Solidarni 2010” oraz „Krzyż”.

Pomimo przeszkód ze strony władz państwowych jak, Prezydenta , Rządu, czy nagminne problemy stwarzane przez Prezydenta Warszawy i tak wiele spraw udało się załatwić, a szczególnie wywiady przed namiotem „Solidarnych” z ludźmi wykształconymi, z tytułami profesorów i doktorów którzy nie boją się głosić swoich poglądów. „Solidarni 2010 Winnipeg”

 

 

 

 

 

 

 

 

S  P  O  N  S  O R

 

  Hohoho - pięćdziesiątka Wojtka Gawendy
 

 

Wojtek Gawenda - czarujący, zabawny, o urodzie chłopca - właśnie skończył (pierwszą)

pięćdziesiątkę. Trudno w to uwierzyć, szczególnie kiedy widzi się Go obok jego dorosłego syna,

który wygląda jak jego brat. Człowiek orkiestra, mistrz improwizacji, cholerna Panna jeśli chodzi o

Zodiak, wierny, oddany przyjaciel, gotów zawsze do pomocy. No i talent niebywały - tekściarz,

satyryk, aktor, wokalista. Czas na to, aby sam powiedział nam coś o tej pierwszej pięćdziesiątce, po

wkroczeniu już w drugą. Ten wywiad to także zaproszenie na jubileuszowy koncert "Fifty-Fifty".

 

Małgorzata P. Bonikowska: To Twoja 50-tka - nie 50 lat na scenie. Jest to jubileusz życiowy, nie artystyczny. Jak się czuje 50-letni kabaretowiec? Jak tam podsumowania?

Wojtek Gawenda: Niby tak ale czy 50 lat na scenie życia to nie jest wystarczający powód do świętowania? W końcu zagrać przez tyle lat, bez zająknięcia scenariusz, który pisze życie, to nie jest byle co. A tak poważniej (jeżeli mogę tak powiedzieć) to moja przygoda ze sceną zaczęła się jak miałem 17 lat - wtedy zagrałem w pierwszej sztuce teatralnej. Na scenie kabaretowej i estradowej raczkowałem też mniej więcej w tym samym czasie. A na pierwszej profesjonalnej scenie czyli w krakowskim Teatrze STU "wylądowałem" 30 lat temu, a więc jest i okrągły jubileusz sceniczny.

Była w tej wyliczance mała przerwa spowodowana początkami emigracji ale tak naprawdę jednak, to cały ten zgiełk wokół jubileuszu jest jedynie pretekstem do zrobienia dobrego programu kabaretowego i traktujmy to w ten sposób czyli nie jako "Akademię ku Czci", a jako okazję do kolejnego wesołego spotkania. Pytasz jak się czuje 50-letni kabaretowiec? Stare powiedzenie mówi, że jak się obudzisz po 50-tce i nic cię nie boli to znaczy że nie żyjesz - a więc ja żyję pełnią życia! A mówiąc znowu poważniej (jeżeli mogę tak powiedzieć) to czuję się.... śmiesznie!!!

I z zawodowego punktu widzenia to nie pozostaje mi nic innego jak powiedzieć, że się cieszę - a z czego to pokaże następna 50-tka. Co do podsumowań to powiem Ci takie jedno zdanie, które zamieszczamy w naszych reklamówkach - jeżeli po 18 latach na każde przedstawienie kabaretu "Pod Bańką", który współtworzę, przychodzi 600 widzów płacąc z własnej nieprzymuszonej woli za bilety, to lepszego podsumowania nie potrzebuję, bo w naszej pracy najlepszym i najbardziej "brutalnym" weryfikatorem jest publiczność. I właściwie to ONA podsumowała moją krętą drogę przez te 50 lat i z tego podsumowania jestem niezwykle szczęśliwy.

M.P.B.: Uraczysz nas specjalnym programem z okazji swoich urodzin - "Fifty-Fifty". Czego możemy się spodziewać po tym programie?

W.G.: Tak jak już wspomniałem, jubileusz jest tylko pretekstem do zrobienia dobrego programu kabaretowego, a że będzie on dobry nie mam najmniejszych wątpliwości. Zresztą udowodniliśmy to już nie raz z okazji różnych "rocznicowych" programów. Oczywiście, że będą jakieś elementy urodzinowe ale generalnie założenie jest takie, że ma być i będzie śmiesznie. Czyli tak jak sugeruje nieco przewrotny tytuł "Fifty-Fifty" wszystkiego będzie po trochu i wszystkiego będzie wystarczająco. I jedyne co się nie zgadza to to, że jak zwykle damy z siebie 100%, a nie 50/50. O programie nic Ci nie powiem bo to jak zwykle będzie niespodzianką. Do tej pory zawsze zaskakiwaliśmy publiczność "in plus" swoimi pomysłami i tak też będzie tym razem. A zatem nie powiem czego możecie się spodziewać - mogę jedynie zdradzić, że zaśpiewam wszystkie swoje największe przeboje czyli mniej więcej dwie piosenki... a w zasadzie to półtorej...

M.P.B.: Czy dodatkowe krzyżyki na karku w przypadku kabareciarza to plus czy minus?

W.G.: Jak mawiał nasz niezrównany kabaretowy prezydent Wałęsa - są plusy dodatnie i są plusy ujemne. I właściwie pomimo całego absurdu stwierdzenie to jest w pełni zasadne. Bo plus to w zasadzie dwa wykluczające się minusy !!! Więc ten piąty krzyżyk na karku kabareciarza jest zarówno pozytywny jak i negatywny. Negatywny bo zawsze istnieje niebezpieczeństwo rutynowego podejścia do widza, do sceny, do siebie samego. Pozytywny bo nic tak nie pomaga człowiekowi w życiu jak jego własne doświadczenie I gdyby moja młodzieńcza spontaniczność sprzed 30 lat miała dzisiejsze doświadczenie to... hohoho!!! Ale całe szczęście, że dzisiejszemu doświadczeniu nie uciekła tamta spontaniczność - więc hohooho!!!

M.P.B.: Przed Wami wielka wyprawa do Polski, niedługo po Twoim 50-tkowym koncercie. Powiedz w dwóch zdaniach gdzie będziecie podbijali Polskę - więcej o tym opowiesz w następnej rozmowie.

W.G.: To co się wydarzyło w tym roku to dla nas niezwykłe wyzwanie i niezwykła szansa. Wylatujemy zaraz po naszym programie na pierwszą z prawdziwego zdarzenia trasę koncertową w Polsce, która rozpoczyna się 15 i 16 listopada w Krakowie nagraniem dla Programu Drugiego Telewizji Polskiej, a kończy 5 grudnia V Warszawskim Kabaretonem w Sali Kongresowej w Warszawie.Tam wszystkie najlepsze polskie kabarety i WASZ kabaret "Pod Bańką". To chyba mówi wszystko. Pomiędzy tymi wydarzeniami zagramy od Bałtyku po góry, a więc 19 listopada - Katowice, 24 listopada - Oświęcim, 26 listopada - Gdańsk, 27 listopada - Toruń. Zaproście swoje rodziny, przyjaciół i znajomych na koncerty "Bańki". Jeżeli ktoś chciałby otrzymać więcej informacji proszę o kontakt e-mailowy- kabaretpodbanka@rogers.com. Szczegóły, jak wspomniałaś - następnym razem.

M.P.B.: Jakie masz nadzieje i plany na kolejne 50 lat życia?

W.G.: Jak śpiewał mój starszy kolega po fachu - Jan Pietrzak - "Matką głupich Cię nazwali Nadziejo/ Ludzie podli, ludzie mali,/ Nadziejo..." I ja też w pełni się zgadzam z moim przedśpiewcą, że Nadzieja wcale nie jest matką głupich, a szczęśliwych. Bo nadzieja to optymizm, a ten jest oznaką szczęścia. Nadzieja to pochodna wiary, a ta przecież czyni cuda... Zatem jestem pełen nadziei, wiary i planów i jeżeli tylko nie zabraknie zdrowia, weny i przyjaciół z kabaretu to ta druga pięćdziesiątka przeleci bardzo szybko i zabawnie do setki. Więc chciałbym jak najdłużej bawić i rozweselać rodaków po obu stronach Oceanu. A nawet po obu stronach co najmniej dwóch Oceanów.

M.P.B.: Co uważasz za najważniejsze w tym półwieczu, a co zmieniłbyś, gdybyś mógł?

W.G.: Jeżeli Twoje pytanie ma w sobie podwójny kontekst czyli chciałabyś zapytać czy jestem szczęśliwy i zadowolony z tego co się zdarzyło i co robię to jak najbardziej odpowiem, że tak. Powiem więcej - nie mam innego pomysłu na swoje życie. Oczywiście, że przyjemniej by było gdyby ten pomysł realizował się w Hollywood ale jak mówi ostatnie zdanie z kultowego filmu "Pół żartem, pół serio" - nikt nie jest doskonały. Ale mówiąc tak poważniej (jeżeli mogę w moim przypadku tak powiedzieć) to zmieniłbym jedno - wykorzystałbym inaczej naszą wyprawę do Polski 11 lat temu i sukces, który tam wtedy odnieśliśmy. Pewnie dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu naszej kariery. Ale jak to mówią, co się odwlecze to nie uciecze i wierzę w to, że nasza wyprawa do Polski za miesiąc w pięknym stylu rozpocznie moją drugą pięćdziesiątkę, czego najbardziej sobie z okazji moich urodzin życzę. A wszystko zacznie się już 4 i 5 listopada w Polskim Centrum Kultury w trakcie mojego jubileuszowego programu, na który serdecznie wszystkich zapraszam. "Fifty-Fifty" - wpadnij na pięćdziesiątkę (a nawet dwie), bo "Bańka" jest dobra na wszystko!!!

M.P.B.: No cóż, nie brzmisz smutno, ani nostalgicznie po pierwszej pięćdziesiątce, więc po drugiej też pewnie będzie dobrze. Ja życzę Ci mnóstwa radości z tego co tak świetnie robisz i teraz, już za chwilę wielkiego sukcesu w podbijaniu Polski. I dziękuję w imieniu swoim i Twoich fanów, że taki duży kawałek tej pierwszej pięćdziesiątki poświęciłeś na to, żeby nam było weselej. Hohoho - to powinno być Twoje hasło na drugą pięćdziesiątkę!

Małgorzata P. Bonikowska

 

Żródło GazetaGazeta

 

 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 

 

   Nasz sponsor Ryszard Czajka ponownie wygrywa consumer choice
   Award

 

 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 

  Diaspora- Narodziny polskiej emigracji do Kanady 1940-1960
  Index

Uciekinierki polskie z Londynu

 

   W dniu 11 lipca 1940 roku polski poseł pełnomocny przy rządzie federalnym w Ottawie, Wiktor Podoski, wysłał do Sekre-tarza Stanu do Spraw Zewnętrznych list, w którym, powołując się na swoje poprzednie pismo z 24 czerwca tego samego roku dotyczące polskich uciekinierów z Anglii, zawiadamiał, że dwa polskie statki wynajęte przez Brytyjskie Ministerstwo Spraw Morskich (British Ministry of Shipping) są w drodze do Kanady i wiozą pewną liczbę osób - rodzin polskich urzędników państwo-wych, wojska i marynarki.

   MS „Lewant” miał na pokładzie 24 osoby, a MS „Batory” liczbę bliżej nie określoną.[1] Wszyscy znajdujący się na pokła-dach obu statków posiadali w swoich paszportach dyploma-tycznych lub służbowych kanadyjskie wizy albo mieli specjalne upoważnienie od Wysokiego Komisarza Kanady w Londynie. W dalszym ciągu tego listu Wiktor Podoski prosił rząd kanadyjski o przyjęcie osób znajdujących się na wyżej wymienionych statkach bez odprawy celnej. Prosił także o zwolnienie z odprawy celnej całego ładunku „Batorego”, który wiózł skrzynie ze skarbami wawelskimi oraz z tajnym archiwum rządu polskiego, wysłane przez rząd polski w Londynie razem z polskimi uciekinierkami.[2]

Kontynuj...

 

 

Czyszczenie Wentylacji
Duct cleaning


1485 Wellington Avenue
Winnipeg, MB, R3E OK4
Phone: (204) 284-6390
Cell: (204) 997-2000
Fax: (204) 284-0475
email

clean@advancerobotic.com

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

  Krzyżem por rozumie - Victor Księżopolski

Krzyżem po  rozumie

 

Tak się złożyło, że wszyscy ci, którzy przeżyli idąc PRL-owską świetlaną droga do dobrobytu, którzy dzięki naszemu „wybawcy” prezydentowi Lechowi Wałęsie szli tyłem do przodu po bezdrożach demokracji oraz ci, którzy mieli okazje zaobserwować jak te bezdroża zyskują postkomunistycznych właścicieli, dożyli czasów w których żyje się o wiele ciekawiej niż lat temu trochę. Nie zdarzyło się wszakże w polskiej historii by prawica się żarła z prawicą o to, która mądrzejsza, bardziej współczesna i bardziej prawicowa a lewica z lewicą o to, która bardziej lewicowa, radykalna i ponadnarodowa. Nie udała się rewolucja w przebudowie Rzeczpospolitej na IV-tą RP autorstwa PiS-u, prowadzona, jak mówią jej obserwatorzy, z rozmachem, lecz bez głowy i środków, by zakończyć ją sukcesem. Nie udała się też restauracja III RP, jak wspomina w swej książce europoseł Marek Migalski, bo zabraklo polotu i odwagi jej liderom skupionym na wojnie z PiS-em. Nie zauważyło jakoś społeczeństwo, że PO, wygrywając rywalizację z przeciwnikiem odsunęło od władzy zbyt dociekliwą a „szkodliwą dla demokracji” elitę PiS-u po to, by móc swobodnie a skutecznie pokazać swe znakomite umiejętności i siłę w rozwadnianiu i zamazywaniu wszystkich postkomunistycznych i swoich licznych przekrętów i afer.

Czytaj dalej...

 

 

  Tworzenie się nowego porządku świata cz 49.          Index
Linki do stron na temat Occupy Wallstreet

 

Occupy Oakland General Strike: City Prepares To Be Movement’s Epicenter

We May Be Witnessing the First Large Global Conflict Where People Are Aligned by Consciousness and Not Nation State or Religion

War veterans take up front lines of Occupy Wall Street protests

 

 

  Turystyka -Muzeum piwa

Zaczerpnięte z http://www.poland.gov.pl/Muzeum,piwa,7997.html

Muzeum piwa

Muzeum Browaru Żywiec zabiera zwiedzających w 150-letni świat piwa. Już sam fakt, że mieści się w dawnych piwnicach leżakowych, wykutych w litej skale kryje tajemnicę.  Przejście przez sale, które ilustrują tradycyjną metodę warzenia piwa staje się niezwykłą podróżą  w czasie. Zabiera w nią ciekawy wehikuł z wibrującą podłogą i błyszczącymi światłami, który przenosi widza do roku 1881 wprost na galicyjską XIX-wieczną uliczkę, na której słychać gwar przechodniów i stukot końskich kopyt. Na jej końcu  znajduje się karczma, w której można przysiąść na ławie i delektować się atmosferą sprzed lat. Karczmarz z wąsikiem na pewno przyjmie zamówienie. Zresztą, i tak po opuszczeniu tego nowoczesnego, interaktywnego muzeum, każdy gość zostanie poczęstowany szklanką złocistego żywca. 

Muzeum Browaru w Żywcu: www.muzeumbrowaru.pl

 

 

 

   Humor
 

A Kabaret Ani Mru Mru - Klub AA


 
 

 

 


 

 

 

  Upadek światowego systemu monetarnego cz. 71

 Grecja dostaje ultimatum, przyjąć plan oszczędności albo usunąć się z Unii
 Dotacje żywnościowe w USA osiągają rekordową liczbę 45.8 miliona
 Banki europejskie spadają na giełdzie na wskutek Greckiej decyzjii
 Były prezydent Bundesbanku ostrzega że Niemcy będą musieli wyłorzyć 314% swojego PKB na bailout
 Europy

 

 

 Kącik kulinarny Lucy Michalak

 

 

 

 

 

Zupka jarzynowa z pomidorami

- 1 litr bulionu mięsnego

- 1 puszka pomidorów w zalewie,

1/2 paczki mrożonych

warzyw (najlepiej "zupa jarzynowa")

1 por - 1 cebulka

- 2 listki laurowe

3 ziarenka ziela angielskiego

2 ząbki czosnku - sól, pieprz

- 1/4 kostki masła

Gotujemy klasyczny bulion mięsny. Do rondelka wkładamy kawałek masła, drobniutko pokrojony czosnek i pokrojoną w piórka cebulkę. Wszystko przez chwilkę smażymy na małym ogniu, aby masło się nie przypaliło. Następnie dodajemy pomidory, listki laurowe i ziele angielskie. Gdy pomidory zamienią się w jednolitą masę, dodajemy mrożonkę. Podlewamy małą ilością bulionu i dusimy, aż warzywa będą miękkie. Dopiero wtedy wlewamy resztę bulionu. Solimy i pieprzymy. Pora kroimy na talarki, a następnie jeszcze na pół. Podsmażany go na patelni i dodajemy do zupki.

Zupkę podajemy na ładnych talerzach i zjadamy ze smakiem.

 

 

 Ciekawostki

1. At Wal-Mart, Americans spend $36,000,000 every hour of every day.

2. This works out to $20,928 profit every minute!

3.. Wal-Mart will sell more from January 1 to St. Patrick's Day (March 17th) than Target sells all year.

4. Wal-Mart is bigger than Home Depot + Kroger + Target + Sears + Costco + K-Mart combined.

5. Wal-Mart employs 1.6 million people and is the largest private employer, and most can't speak English.

6. Wal-Mart is the largest company in the history of the world.

7. Wal-Mart now sells more food than Kroger & Safeway combined, keep in mind they did this in only 15 years.

8. During this same period, 31 Supermarket chains sought bankruptcy.

9. Wal-Mart now sells more food than any other store in the world.

10. Wal-Mart has approx 3,900 stores in the USA of which 1,906 are Super Centers ; this is 1,000 more than it had 5 years ago.

11. This year, 7.2 billion different purchasing experiences will occur At a Wal-Mart store. (Earth's population is approximately 6..5 billion.)

12. 90% of all Americans live within 15 miles of a Wal-Mart.

13. The value of product for Wal-Mart passing through the port of San Diego each year is a larger sum than 93% of ALL countries Gross National Product (GNP) .....and that is only ONE port ...one way ­ that’s how Wal-Mart gets it's stuff.

14. Of the 1.6 million employees, only 1.2% make a living above the poverty level.

15. Wal-Mart's head office is located and centralized in Bentonville. Due to this fact, there are more millionaires per square mile there than any place on Earth.

16. The official U.S. Government position is that Wal-Mart's prices are no lower than anyone else's when compared to a typical families weekly purchases. That's the view of the statisticians at the Bureau Of Labor Statistics (BLS) responsible for calculating the Consumer
Price Index (CPI).

17. 92% of everything Wal-Mart sells, comes from China . Another 4% comes from Chinese owned companies in the U.S. or in 3rd world Countries.

18. Wal-Mart and MOST large companies, take out life insurance on it's employees, without their knowing. If an employee dies, ALL the insurance moneys go to the companies. I.e. An employee making $18,000 per year, dies, and the company might make as much as $1 million. Most often these moneys, coming from what is commonly referred to as "Dead Peasant Life Insurance Policies", is paid out to executives as bonuses. (A common practice, unknown by the average consumer).

19... Wal-Mart now averages a "profit" (not sales) of $36 billion per year.

20. Let Wal-Mart bail out Wall Street. If not, consider shopping someplace else.

 

 

 

 

  Manitoba- Listopad w fotografii

 

J Jędrzejewski

J Jędrzejewski

J Jędrzejewski

 

Fot. Bogdan i Alicja Fiedur

 

 


 

 

 

 

   Ogłoszenia

 


 


 


 

 

 


Translate this page - Note, this is automated translation meant to give you sense about this document.
 

 

wrzesień 2011

 październik 2011
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
 

 

 


Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008

 

 

Czyszczenie Wentylacji
Duct cleaning


1485 Wellington Avenue
Winnipeg, MB, R3E OK4
Phone: (204) 284-6390
Cell: (204) 997-2000
Fax: (204) 284-0475
email

clean@advancerobotic.com

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można pobrać nagrania HYPERNASHION za darmo!!!
 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493


 “Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny