1 grudnia 2011 | <<< Nr 199 >>>

   W tym numerze
   
Do Redakcji
Wydarzenia warte odonotwania
Wiadomości z Polski
Poland could be bankers’ next victim in Eurozone
Obchody św. Niepodległości w Winnipegu na filmie
Stanowisko Polonijnego Stowarzyszenia Patriotycznego w Winnipegu
 odnośnie skandalicznych decyzji i wydarzeń 11.11.11 w Warszawie
Ciekawe wiadomości z życia generała Jaruzelskiego
Sometime In November "Don't Forget Me"
Polish Gymnastic Association Sokol Winnipeg
& Marian Jaworski endorsed by Joy Smith
Diaspora- Narodziny polskiej emigracji do Kanady 1940-1960
Na Kornerze - The Polish Music Exchange
Tworzenie się nowego porządku świata cz 51
Turystyka-Najstarsza osada
Humor
Upadek światowego systemu monetarnego cz 73
Kącik kulinarny Lucy Michalak
Ciekawostki
Manitoba - Grudzień w fotografii
Kalendarz Wydarzeń
Polsat Centre
Kącik Nieruchomości  
Czyszczenie wentylacji - Duct Cleaning

 


 


  Do Redakcji
Szanowny Panie Bogdanie, w załączniku przesyłam Wiadomości Polonijne grudniowe wydanie. Z góry serdecznie dziękuję za umieszczenie naszego czasopisma w Pańskim Biuletynie Informacyjnym Polish Winnipeg.
Na stronie 27 jest recenzja książki "Trzystaczwartacy" napisanej przez Pana Bohdana Ejbicha. Polecam czytelnikom oraz proszę o poparcie poprzez wykupienie książek. Email do Pana Ejbicha jest następujący: ejbich@sympatico.ca
Na stronie 26 mamy nową kolumnę "Porady językowe", którą pisze dr. Krzysztof Wróblewski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zachecam czytelników do zwracania się z pytaniami do dr. Wróblewskiego odnośnie poprawnej polszczyzny, na które on z przyjemnością odpowie.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku składam czytelnikom Polish Winnipeg jaknajserdeczniejsze życzenia. Do Siego Roku!

 

Jesteś zainteresowany bawić się podczas Sylwestra przy dzwiękach polskiego zespołu z Krakowa? Kliknij na link "SIWY DYM" na stronie nr 39

 

 

Tadeusz Michalak
Wiadomości Polonijne

 

 

 


 

Witam serdecznie ,

 

Niedawno wróciłam z urlopu w Europie i dlatego dopiero teraz mogę się podzielić najważniejszym wydarzeniem z minionego miesiąca.
 
W dniach 22, 23 -24 pazdziernika br. w Rzymie radosnie obchodzono XXX-lecie istnienia i działalnosci Fundacji Jana Pawła II. 22 pazdziernik jest liturgicznym wspomnieniem Błogosławionego Jana Pawła II i w Bazylicie Sw. Piotra concelebrowana była  uroczysta Msza swięta . Żeby się nie powtarzać zapraszam do zgłębienia dalszych informacji na stronie internetowej Fundacji: www.fjp2.com
 
3-dniowe celebracje uwieńczone zostały audiencją prywatną z papieżem Benedyktem XVI na Watykanie w sali Klementyńskiej.
Załączam krótki filmik (Benedict XVI: transmit the legacy of Bl. John Paul II ) z tej niecodziennej uroczystosci.
Dziękując raz jeszcze Bogu za dar Jana Pawła II , pozdrawiam wszystkich staropolskim SZCZESC BOŻE
 
- Bożena Kilanowski - prezes Koła Przyjaciól Fundacji Jana Pawła II w Saskatchewan

 


Witam serdecznie

Nazywam się Bartosz mam 25 lat jestem Studentem 2 roku administracji w Polsce

Poszukuje pomocy w znalezieniu oferty pracy umożliwiającej mi wyjazd na praktyke do Kanady w ramach Programu International Experience Canada .

Interesuja mnie wszelkie oferty pracy, nie wykluczam mozliwisci wyjazdu na stale do Kanady.

Będę wdzieczny za wszelka pomoc .

Pozdrawiam

Bartosz Bolon

Bolon Bartosz <bolonb@wp.pl>

 Szanowni Panstwo,

Zwracamy sie z uprzejma prosba o rozpowszechnienie ponizszego
komunikatu w Waszych mediach. Dodatkowe informacje w zalacznikach
ponizej:

Kanadyjsko-Polski Instytut Badawczy ogłasza Konkurs Pamiętnikarski
dla imigrantów i Kanadyjczyków polskiego pochodzenia przybyłych do
Kanady po 1988 roku. Najciekawsze pamiętniki zostaną opublikowane w
książce oraz w postaci audiobook. Termin nadsyłania prac - 1 czerwca
2012. Więcej informacji na stronie www.canadianpolishinstitute.org

W imieniu Kanadyjsko-Polskiego Instytutu Badawczego, dziekuje
serdecznie za pomoc w promocji kolejnej edycji konkursu. Jesli maja
Panstwo jakies pytania, prosze o kontakt via e-mail.

Z szacunkiem,

Joanna Lustanski, PhD
Prezes


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Canadian Polish Research Institute
288 Roncesvalles Ave.
Toronto, ON, Canada M6R 2M4
E-mail: institute@canadianpolishinstitute.org
Web: www.canadianpolishinstitute.org
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 


Katolickie Studio Młodych jako organizator 22. Festiwalu Piosenki Religijnej pragnie podziękować wszystkim wolontariuszom, sponsorom i widzom którzy zgromadzili się w Centrum Jana Pawla II w Mississauga od 18 do 20 listopada. Dziękujemy ponadto 21 wykonawcom którzy brali udział w festiwalowym konkursie. Przez te dni przeszło 1500 osób ładowało swoje baterie duchowe przez występy zespołów, solistów i gości: Gangu Marcela z Polski i Johna Michaela Talbota ze Stanów Zjednoczonych.

Zapraszamy na 23. Festiwal Piosenki Religijnej który odbędzie się w dniach od 23 do 25 listopada, 2012 roku. Ze względu na ogłoszony przez Papieża Benedykta XVI Rok Wiary tematem Festiwalu będzie „Jezus Chrystus ,który w wierze przewodzi i ją wydoskonala’ (Hbr 12, 2): w Nim znajduje wypełnienie wszelka udręka i tęsknota ludzkiego serca.”

 

o. Paweł Ratajczak omi

Katolickie Studio Młodych

 

 
 

 

Kawa z Gandorema Zielona
Herbata z Gandorema
Czekolada do picia za Gandorema
Kawa Late z Gandorema
I inne napoje lecznicze

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 


   Wydarzenia warte odonotwania

 

 


Madonny

 

  


Ewa Tarsia

 

 

 


Nowy Rok - Royal Canadian Legion

 

 

 


Sylwester - SPK

 

 

    Wiadomości z Polski
Przygotwane przez Tadeusza Michalaka
źródło Donosy


  

Mamy rząd

zaprzysiężenie dokonało się w piątek 18 listopada, w Pałacu Prezydenckim. Premier dostał w prezencie od prezydenta biało-czerwony szalik kibica reprezentacji Polski. Ten sam, który wręczył Bronisławowi Komorowskiemu na rozpoczęcie kampanii wyborczej w 2010 roku.

Premier

wygłosił expose w Sejmie. Mówił równo godzinę (poprzednio trzy i pół godziny). Niemal wyłącznie o finansach. Z konkretnych zapowiedzi: - stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do 67 lat (tyle samo dla kobiet i mężczyzn), - dla mundurowych wiek emerytalny 55 lat, - podniesienie składki rentowej, co ja kilka lat temu obniżono, - zmiany w KRUS - tylko za rolników mających małe gospodarstwa państwo będzie nadal składkę płaciło, więksi będą musieli, co najmniej połowę płacić sami, - stopniowe objęcie rolników podatkiem dochodowym, - ulgi na dzieci i becikowe tylko dla mało zarabiających, - ograniczanie deficytu - cel 52% PKB na koniec przyszłego roku, 47% na koniec 2015, - likwidacja funduszu kościelnego. Pierwsze "na gorąco" komentarze chwalą za konkretność i ganią za wszystkie opuszczone tematy: politykę zagraniczną, służbę zdrowia, drogi... Nie brakło twierdzeń, że mowa skierowana była nie do obywateli, a do agencji ratingowych.

Trwa debata nad wystąpieniem, z łatwym do przewidzenia podziałem ról. No, postawa Janusza Palikota nie była z góry wiadoma. Wystąpił w roli opozycji, znaczy mocno skrytykował.

Skład rządu

Donald Tusk - premier, Waldemar Pawlak - wicepremier, minister gospodarki, Bartosz Arlukowicz - minister zdrowia, Elzbieta Bieńkowska - minister rozwoju regionalnego, Michal Boni - minister administracji i cyfryzacji, Mikołaj Budzanowski - minister skarbu, Jacek Cichocki - minister spraw wewnętrznych, Jarosław Gowin - minister sprawiedliwości, Marcin Korolec - minister środowiska, Władysław Kosiniak-Kamysz (syn Andrzeja, ministra z rządu Mazowieckiego) - minister pracy i polityki socjalnej, Barbara Kudrycka - minister nauki i szkolnictwa wyższego, Joanna Mucha - minister sportu i turystyki, Sławomir Nowak - minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, Marek Sawicki - minister rolnictwa i rozwoju wsi, Tomasz Siemoniak - minister obrony narodowej, Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych, Krystyna Szumilas - minister edukacji narodowej, Jacek Vincent-Rostowski - minister finansów, Bogdan Zrojewski - minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Poza tym Agnieszka Kozłowska-Rajewicz będzie pełnomocnikiem ds. równego statusu, Paweł Gras pozostanie rzecznikiem rządu a Tomasz Arabski szefem kancelarii premiera.

Co starego?

w rządzie: PSL zatrzymał te same resorty, które miał w poprzednim. Nadal jest jeden wicepremier (spekulowano, że będzie dwóch). Ośmiu ministrów zachowało stanowiska. Dwóch wiceministrów awansowało na ministrów (skarbu i edukacji).

Co nowego?

Podzielone zostało MSWiA - jak kiedyś jest osobno MSW a osobno administracja, z dołączoną cyfryzacją. Zmieniła się nazwa ministerstwa infrastruktury, nie wiem, co to dokładnie oznacza dla zakresu jego odpowiedzialności.

Za największa niespodziankę

dziennikarze uważają nominacje Jarosława Gowina na ministra sprawiedliwości. Zwłaszcza, że nie jest on prawnikiem (odkąd rozdzielono funkcje ministra i prokuratora generalnego, nie jest to już wymagane). Według premiera zadaniem ministra będzie deregulacja i otwarcie korporacji prawniczych, dlatego chciałby robił to ktoś ze środowiskiem prawniczym dotychczas niepowiązany. Większość komentatorów tę decyzję krytykuje, część uważa, ze była spowodowana wyłącznie chęcią spacyfikowania opozycji wewnątrzpartyjnej.

Sąd koleżeński w PiS

Rozpatrzył odwołania europosłów: Ziobry, Cymańskiego i Kurskiego od decyzji wyrzucenia ich z partii. Utrzymał ją, czyli wszyscy są wyrzuceni, innej instancji odwoławczej nie ma. Posiedzenie było wyznaczone nb. na 12, czyli dokładnie w czasie expose premiera.

Dziś (piątek 18 XI) upływa termin ultimatum, jakie dostali posłowie, którzy utworzyli w Sejmie klub Solidarna Polska na powrót do PiS. Jeżeli nie wrócą, też zostaną wyrzuceni.

Trybunał Konstytucyjny

uznał, że obywatel polski może skarżyć się na niezgodność prawa unijnego z konstytucją, jeżeli uważa, że owo prawo obniża jego konstytucyjnie gwarantowany poziom ochrony. Akurat w konkretnej sprawie, przy okazji, której TK się tak wypowiedział, uznał prawo unijne za zgodne z konstytucja.

PZPN mięknie

po burzy wywołanej przez wprowadzenie swojego logo w miejsce orła na koszulkach piłkarzy reprezentacji. PZPN zastanowi się nad przywróceniem orła. Wielu działaczy się od decyzji odcina i zwala całą odpowiedzialność na prezesa. Będzie problem, bo przyjdzie renegocjować umowę z producentem strojów.

Tymczasem politycy już mają pomysł zmiany ustawy tak, by reprezentanci kraju musieli nosić godło na koszulkach, (bo promocja Polski). Ciekawe, kiedy ktoś wpadnie na pomysł zapisania w ustawie, że piłkarze mają dobrze grać - gdyby dobrze grali to by skuteczniejsza promocja była.

Donald, Tusk

został laureatem Złotej Wiktorii dla Europejczyka Roku 2011, nagrody nadawanej przez Niemieckie Stowarzyszenie Wydawców Czasopism, za zasługi dla integracji europejskiej. Nagrodę odbierał w jego imieniu Władysław Bartoszewski, no, bo premier zajęty formowaniem rządu.

PLL LOT

Po długich staraniach otrzymali wreszcie zgodę na przeloty nad Syberia. Umożliwi to otwarcie połączeń na daleki wschód (Pekin jest bodaj podstawowym celem, o który szło) najkrótsza trasa, bez międzylądowań.

Zanosi się na wyprzedaż

polskich banków mających zagranicznych właścicieli. Generalnie wszyscy się spodziewają, że owi zagraniczni właściciele, nękani problemami finansowymi w swoich krajach, będą się ich wyzbywać. Polski nadzór finansowy a to przypomniał, że decyzje o sprzedaży trzeba mu odpowiednio wcześnie zgłosić, a to zasugerował, że nie miąłby nic przeciwko, gdyby przejęły je polskie instytucje finansowe (PZU, fundusze inwestycyjne).

Pewnie też z powodu tej spodziewanej wyprzedaży agencja Moody's obniżyła perspektywę ratingu polskich banków, mimo że mają świetne wyniki finansowe i nie maja w portfelach obligacji zagrożonych krajów strefy euro.

Inflacja w październiku

wyniosła, według GUS 4.3% (rok do roku). Więcej niż oczekiwali analitycy. Najbardziej zdrożały paliwa.

Płace rosły szybciej niż. inflacja, przeciętne wynagrodzenie od ubiegłego października wzrosło o 5.1%.

Przełom w śledztwie

w sprawie porwania Krzysztofa Olewnika. Policja powtórnie przeszukała mieszkania jego rodziny. Ma, jak twierdzi, mocne dowody na to, że na początku przynajmniej porwanie było sfingowane, a potem się przekształciło w rzeczywiste.

Trochę więcej szczegółów z expose Premiera

Podatki: ulga na dzieci zostaje dla wszystkich w pierwszym progu podatkowym (85 tysięcy rocznie brutto). Znika ulga za Internet. Składki zdrowotne rolników: od 6 hektarów do 15 - składka 18 zł miesięcznie. Powyżej - 36 zł. O kursie, tylko, `że z czasem się zmieni'. Składka rentowa: wyższa o 2%, płacą pracodawcy. Waloryzacja emerytur: ma być kwotowa, nie procentowa. `Żeby zmniejszyć niesprawiedliwe rozbieżności'.

Co to ma dać jako oszczędności - porównanie skali

Podniesienie składki rentowej - 7 mld zł rocznie. Hm, jeżeli nie wzrośnie bezrobocie. Bo większa składka to wyższe koszty pracy. Zniesienie ulgi podatkowej na Internet - 400 mln zł. Zniesienie 50% tzw. kosztów uzyskania przy pracy tzw. twórczej dla tych z drugiej grupy podatkowej (powyżej 85 tyś) - 200 mln zł. Inne reformy są na lata, więc doraźnie liczyć trudno. Np ten wyższy wiek emerytalny ma być osiągany stopniowo, dla mężczyzn do roku 2020, dla kobiet - do roku 2040.

Rzeczy zapowiedziane, ale niesprecyzowane

`Chcemy wyraźnie zwiększyć i unowocześnić daninę, którą w tej chwili pobieramy w niewystarczającym stopniu od bogactw wydobywanych'. `Chcemy by marzenia o bogactwie płynącym z ziemi w odniesieniu do gazu łupkowego stały się precyzyjną rzeczywistością'. Kurs akcji KGHM Polska Miedź od razu tąpnął - spadł o prawie 14%.

 

 

Prezydent zapowiedział,

że w czwartek 24 XI złoży w Sejmie projekt zmiany przepisów dotyczący organizacji demonstracji. Zmiany pozwolą na karanie zamaskowanych i zakapturzonych chuliganów.

Uzupełnienie informacji

z ostatniego numeru: w Bykowni na Ukrainie powstanie kolejny cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej. Historycy szacują, że jest tam pochowanych 2.5 tys. polskich oficerów. Prezydent jedzie w poniedziałek na Ukrainę by uroczyście wmurować kamień węgielny.

Po expose premiera

sondaże PO spadły z 42 do 34% poparcia. Ale i tak PO pozostaje na prowadzeniu. PiS ma w tym sondażu 24%, a nowa partia "ziobrystów" tylko 3%.

PSL

proponuje, jako przeciwwagę do planu wydłużenia wieku emerytalnego, by matki dostawały dodatkowe 3 lata emerytury za każde dziecko.

Resort finansów

wyjaśnił jak to będzie z podatkiem od kopalin. Premier w expose wspomniał o miedzi i gazie łupkowym, inwestorzy zastanawiali się, co z węglem. No to wyjaśniono, że najpierw się opodatkuje miedź, później ropę i gaz, a węglem resort zajmie się "w przyszłości". Konkretnych terminów nie podano.

Kolejne przesuniecie

minister edukacji zapowiedziała, że obowiązek posyłania 6-latków do szkoły przesuwa się jeszcze o rok, na 2014. Do tego czasu rodzice będą decydować, czy posłać 6-latka do szkoły, czy do zerówki w przedszkolu. Jakoś tym razem obyło się bez długich dyskusji i uzasadnień, po prostu przesunęli i już.

Generał Gromosław C.

wyszedł na wolność po wpłaceniu milionowej kaucji. Także pozostałe cztery osoby aresztowane w tej samej sprawie (ustawiania prywatyzacji LOT i STOEN) wyszły za kaucją. Prokuratura ujawniła, że za prywatyzacje LOT podejrzani dostali (według jej ustaleń) milion dolarów, a za STOEN 1,4 mln. euro. Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań, bo wciąż śledzi po całym świecie drogę tych pieniędzy pomiędzy bankami i szuka, kto jeszcze coś z nich dostał.

Prokuratura podkreśliła, że nie kwestionuje poprawności samych prywatyzacji.

Rozpoczął się proces

sprawcy morderstwa w biurze poselskim PiS w Lodzi. Sąd utajnił rozprawę, aby uniemożliwić oskarżonemu wygłaszanie publicznych oświadczeń na temat motywów jego działania, do czego jest on bardzo chętny. Wiadomo, że przyznał się do winy.

Rozpoczynają się zdjęcia

do filmu Andrzeja Wajdy o Lechu Wałęsie. W roli głównej Robert Wieckiewicz. Premiera zapowiadana na jesień przyszłego roku.

Produkcja przemysłowa

wzrosła w październiku o 6.5% w stosunku rocznym. Analitycy, którzy w ostatnich dwóch miesiącach mocno nie oszacowali wzrostu, tym razem przestrzelili. Ale uspokajają też, że wzrost jest nadal dobry i ewentualne spowolnienie wygląda na łagodne.

Już całkiem głośno

mówi się o "polonizacji" banków. PKO i PZU zadeklarowały, że wspólnie chętnie odkupią coś, czego zagraniczni inwestorzy chcą się pozbyć. Z tym, że na wiele to im kapitału nie starczy. Niektórzy mówią o możliwości wykorzystania pieniędzy z OFE, ale te z kolei mają restrykcyjne przepisy, jaką cześć zgromadzonych środków mogą zainwestować w akcje jednej spółki, więc pomimo dysponowania przez nie dużymi pieniędzmi, trudno będzie uzbierać wystarczająco na jeden bank.

Radosław Sikorski

ma przedstawić w Berlinie, na spotkaniu organizowanym przez Niemiecką Radę Polityki Zagranicznej i pismo Die Welt, polską wizję Unii. W dużym wywiadzie dla Rz ogólnie przedstawia tę wizję. Na pierwszy rzut oka - federacja. Tyle, że z wyłączeniem edukacji, moralności publicznej i podatków. A w ogóle to `tyle autonomii, co w USA'.

Na prawicy burzliwie

Mariusz Kamiński, były szef Centralnego Biura Anty-korupcyjnego został wiceprezesem PiS i oświadczył, że PiS ma kryzys poza sobą. Solidarna Polska (dalej SP), czyli Zbigniew Ziobro et consortes, składa w Sejmie wniosek o odwołanie z funkcji wicemarszałka Wandy Nowickiej (RP) ze względu na jej finansowe powiązania z proaborcyjnymi koncernami. Przypomina też, że to oni pierwsi proponowali powrót do kary śmierci (teraz proponuje to Jarosław Kaczyński).

Dług publiczny lepiej liczyć inaczej

zaproponował minister finansów Jacek Rostowski. Nie według kursu walut z końca roku tylko średniorocznego. W tle - nasz ustawowy limit 55%.

Leszek Balcerowicz jest przeciw

`udomowianiu' banków. `Jak banki są swoje, może być łatwiej namówić je do kupowania rządowych obligacji własnego kraju'. Patrz Grecja.

Polska węglem stoi

Trwa planowanie nowych bloków węglowych. Trwające lub przygotowywane przetargi opiewają na 10 md euro. 1000 MW mocy ma być w Ostrołęce (buduje Energia), Kozienicach (ENEA), Pelplinie (Kulczyk). EdF przymierza się w Rybniku. No i czekamy, czy Bruksela przyjmie wniosek Polski o obniżenie cen uprawnień emisji dwutlenku węgla, i dłuższy okres przejściowy.

Wybór lokalizacji elektrowni jądrowej

w Polsce - postępuje. Ogłoszono, że na pewno na Pomorzu, albo Żarnowiec, albo Gąski koło Mielna, albo Choczewo koło Lubiatowa. Do końca roku Polska Grupa Energetyczna PGE ma ogłosić przetarg na dostawę reaktora. Faworytami są Areva i EdF, Westinghouse-Toshiba i GE-Hitaschi.

Cytat tygodnia

'Te reformy [chodzi o projekty rządowe] nie są reakcją obronną na załamanie gospodarcze'. Prezydent Bronisław Komorowski w długim wywiadzie dla GW, pod tytułem `Nie straszcie Polaków'.

Z życia byłych pierwszych dam

Jolanta Kwaśniewska reklamuje w telewizji preparat witaminowy. Danuta Wałęsa wydala autobiografie `Marzenia i tajemnice'. O życiu w cieniu. Podobno dyskretna, ale jakoś smutno.

To nie sport,

ale wokół Polskiego Związku Piłki Nożnej robi się coraz bardziej podejrzanie. Ostatnio na zjeździe związkowym kilku działaczy oskarżyło prezesa Grzegorza Lato i sekretarza o korupcje.

Reakcje związkowców

też przewidywalne. Obie największe centrale, OPZZ i Solidarność domagają się `rozmów z partnerami społecznymi' i grożą wyprowadzaniem ludzi na ulice.

Podział komisji sejmowych

Wg proporcji partyjnych. Z ciekawszych: komisji spraw zagranicznych ma szefować Grzegorz Schetyna. Komisji edukacji i komisji regulaminowej będzie przewodniczył poseł z partii Palikota. Wiceszefem komisji sprawiedliwości będzie Robert Biedron. On, że zdążył już publicznie nawymyślać Jarosławowi Gowinowi od miłośników zygot (to chyba miale byc dowcip o probach uporządkowania sprawy in vitro).

Do Trybunału Stanu

wybrano 15 nowych członków. Jest wśród nich Zbigniew Romaszewski.

Sport

Wisła, Lechita i LKS zmieniły trenerów. I przegrały kolejne mecze. Śląsk na czele ligi, dalej Legia i Ruch Chorzów. Siatkarze z nadziejami w Pucharze Świata. Wygrali z Kubą, dziś (21 XI) grają z Serbią.

O czym praktycznie nie było mowy

O służbie zdrowia, oświacie, nauce.

Wypowiedzi po expose

Przewidywalne.

Głosowanie w Sejmie

Też przewidywalne. 234 posłów z PO i PSL poparło rząd, 211 z PiS, SLD, RP (to oficjalny skrót Ruchu Palikota), i SP było przeciw. Dziesięć głosów więcej niż wymagana prawem większość bezwzględna.

 

     

 

 

 

S  P  O  N  S  O R

 

  Poland could be bankers’ next victim in Eurozone
Andreas Whittam Smith: I don't believe the eurozone can be made to work.
Poland's alarm is a true measure of the crisis. It is more vivid than the warning by the Chancellor

 

When Poland's Foreign Minister refers to German tanks and Russian missiles, as Radoslaw Sikorski did on Monday, one sits up. Poland suffered repeated invasions by Germany and Russia from the late 18th century until the last Soviet troops withdrew in 1993. Poland was truly independent only between 1918 and 1939. However, in a remarkable speech, by turns passionate and frank, Mr Sikorski was not breathing defiance of traditional enemies. Quite the reverse. He was talking about the eurozone. And he was pleading with Germany.

Mr Sikorski asked himself what did he regard as the biggest threat to the security and prosperity of Poland in the last week of November 2011? Not German tanks nor even Russian missiles, which "President Dmitry Medvedev has just threatened to deploy on the EU's border". Instead, he made this demand of Germany. "That, for its own sake and for ours, it helps the eurozone survive and prosper. Nobody else can do it. I will probably be the first Polish Foreign Minister in history to say this, but here it is: I fear German power less than I begin to fear its inactivity. You have become Europe's indispensable nation. You may not fail to lead: not dominate, but to lead in reform."

That statement is the true measure of the eurozone crisis. It was more vivid than the warning by the Chancellor of the Exchequer, Mr Osborne, in his Autumn Statement and it strikes home harder than the comments of the Organisation for Economic Co-operation and Developmen (OECD) when it said that events could plunge the euro area into a deep recession.

Very interestingly, Mr Sikorski in his speech tackled Germany's sense of victimhood. This feeling goes right back to the devastating Thirty Years War in the 17th century that was waged across German-speaking lands by foreign powers, to Napoleon's invasion 150 years later that redrew the map of the German states, to the "stab-in-the-back" explanation of defeat in the First World War, and to the division into two states following the Second World War. Mr Sikorski understands all that and told Germany such suspicion is inappropriate today.

"We ask Berlin to admit that it is the biggest beneficiary of current arrangements and that it therefore has the biggest obligation to make them sustainable. As Germany knows best, she is not an innocent victim of others' profligacy." He was referring to the low value of the euro, which has substantially helped German's export business and the safe-haven strength of German bonds that means that German companies can borrow cheaply. In other words, by doing what is needed to resolve the eurozone crisis, Germany would not be the dupe of lazy, tax-dodging Greeks and Italians.

Mr Sikorski also had a go at German self-righteousness. He reminded his neighbour that it should have known better when it broke the stability and growth pact that eurozone countries signed so as to avoid the very problems they now face. And neither have their banks been models of virtue. The banking crisis actually began in Germany. The very first bank in trouble over US subprime loans was IKB Deutsche Industriebank in August 2007.

Poland is not yet a member of the eurozone, but it intends to be. It is willing to accept very tight integration between states. It envisages that when drawing up national budgets, for instance, finance ministers would first have to show their books to their fellow members. Eurozone countries which broke the stability and growth pact would face sanctions that would be almost impossible to block. Rules would be introduced, not as directives, but as regulations. And, finally, and this is what Germany is currently blocking, the European Central Bank would become a proper central bank, a lender of last resort underpinning the credibility of the entire eurozone.

If all this came about, it would undoubtedly "solve" the eurozone crisis, and progress towards such arrangements would substantially soothe financial markets. Except that I don't believe it. Imagine this scenario. The finance minister of a eurozone state comes before his national parliament to present the annual budget. The minister says that Brussels has approved it. But suppose that the national parliament doesn't approve it or perhaps doesn't approve certain parts. What happens then? Does the minister engage in shuttle diplomacy between his national parliament and Brussels until an accord is reached? And, if not, would democratically elected members be prepared to accept a Brussels veto?

It is because of problems like this that I don't believe the eurozone can be made to work. The loss of sovereignty for member states is likely to be more than their citizens would tolerate. We would move from a financial crisis to a democratic crisis. It may be significant that in his fascinating speech, the Polish Foreign Minister made no mention of the European Parliament and how its powers might be enhanced in the new circumstances. It was a surprising omission.

 

 

 

 

  Obchody św. Niepodległości w Winnipegu na filmie

Msza Św.. w kościele Św.. Ducha w Winnipegu 13 listopada 2011.

 

Inwokacja Ks. K. Sokala wygloszona na poczatku uroczystosci z okazji Narodowego Dnia Niepodleglosci Polski, ktora odbyla sie 13 listopada br. w siedzibie Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokol No; 1. w Winnipegu

 

 

 

 

 Stanowisko Polonijnego Stowarzyszenia Patriotycznego w Winnipegu
 odnośnie skandalicznych decyzji i wydarzeń 11.11.11 w Warszawie.

Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość

Ul. Wiejska 4/6/8

00-902 Warszawa

Dr. Artur Górski

 

Stanowisko Polonijnego Stowarzyszenia Patriotycznego w Winnipegu

odnośnie skandalicznych decyzji i wydarzeń 11.11.11 w Warszawie.

 

Na rece Pana Posła, Dra Artura Górskiego, powiernika spraw Polonii w Sejmie RP kierujemy niniejsze pismo. Wyrażamy nadzieję, że nasze wotum kompletnej nieufności zostanie przedstawione na forum polskiego Parlamentu, by rządząca obecnie w Polsce koalicja PO-PSL i ugrupowania ją popierające miały świadomość, jakim autorytetem cieszą się w kręgach polonijnych Ameryki Płn.

 

Jesteśmy mieszkańcami Kanady i mamy status obywateli tego kraju, ale jesteśmy jednocześnie obywatelami Państwa Polskiego. Większość z nas głosowała  na PiS, jako ugrupowanie patriotyczne najbardziej godne naszego zaufania. Po haniebnych wydarzeniach podczas Święta Niepodległości to nasze zaufanie okazało się jak najbadziej uzasadnione. Wyszło bowiem na jaw, że takie potwory polityczne jak PO, PSL, SLD i RPP to ugrupowania zdecydowanie antypolskie.

 

Podobnie jak w Polsce, także w Kanadzie obchodzone jest bardzo uroczyście święto narodowe, jakim jest Remembrance Day , związane także z 11 listopada 1918 roku – datą zakończenia I Wojny Światowej i ofiarą żołnierzy kanadyjskich poległych w walce z koalicją prusko-austro-węgierską. W tym dniu wszystkie partie Parlamentu Kanady jednoczą się w wysiłku, by Remembrance Day uczcić niezwykle godnie i uroczyście. Jest absolutnie nie do pomyślenia, by znalazł się choćby jeden postrzeleniec, polityczny samobójca, nawołujący do zapraszania bandytów z obcych państw, bicia świętujących ludzi, jak to miało miejsce w Polsce za przyzwoleniem Władz państwowych. Jest absolutnie nie do pomyślenia, by do działań destrukcyjnych wciągać sadystów rekrutujących się z grona  policyjnych tajniaków. Zostaliby natychmiast przykładnie ukarani, a ich mocowawcy skazani dożywotnio na polityczny niebyt i pogardę społeczeństwa. Remembrance Day to narodowe Sacrum ogólnie szanowane przez mieszkańców Kanady, wszystkie partie polityczne, wszystkie instytucje i media. To, co spotkało Polaków pragncych godnie uczcić swoje narodowe święto jest przerażające i haniebne. Nie mieści się w  głowie podłość i przewrotność umysłów, szczujących zawczasu, by pod płaszczykiem wolności, demokracji i tolerancji dopuścić do udziału w demonstrancji faszystowskie bojówki z Niemiec, a Prezydent Warszawy zafundowała im ekskluzywny lokal pod nazwą “Klub Krytyki Politycznej”, który był ich schronieniem, noclegownią i bazą wypadową. W tym diabelskim przedsięwzięciu wyróżniało się lewactwo spod znaku Gazety Wyborczej (Blumsztajn, Szczuka, Żakowski, Sutowski). To dzięki ich staraniom - za przyzwoleniem premiera Tuska - zostało sponiewierane narodowe święto Polaków.

 

 Po cynicznym zamieceniu pod dywan afery hazardowej, po tzw. “śledztwie smoleńskim”, po umyślnym zniszczeniu polskiej gospodarki i po jawnym zbeszczeszczeniu Święta 11 listopada, nie ulega już najmniejszej wątpliwości, iż Rząd Donalda Tuska buduje państwo totalitarne i dla Polaków jest władzą okupacyjną, działającą w myśl Tuskowej doktryny – “polskość to nienormalność”. Wraz z watahami niemieckich bandytów, przybyłych do Warszawy, by bić Polaków, ożyły demony znane nam z rugów pruskich, bicia dzieci wrzesińskich za polski pacierz, z polityki Hakaty, wyjątkowo brutalnej i bezwzględnej w niszczeniu polskości. Odżyły groźby kanclerza Bismarcka - “Bijcie Polaków tak długo dopóki nie straca wiary w sens życia. Współczuję sytuacji w jakiej się znajdują. Jeżeli wszakże chcemy przetrwać, mamy tylko jedno wyjście – wytępić ich.” (W. Mammsen, Bismarck, Lublin 1995, s. 13.) Aby “zaprzeczyć” słowom Roty Konopnickiej nie obeszło się też bez opluwania przez niemieckie bojówki polskich patriotów ubranych w stroje historyczne z 1812 r.

 

Narasta tupet i arogancja Władzy względem inicjatyw obywatelskich i oczekiwań katolickiego społeczeństwa. W ławach sejmowych zasiadło “czterdziestu rozbójników” Ruchu Palikota, walczących z krzyżem w Sejmie, podjudzających do zbójeckich ekscesów wśród modlących się przy krzyżu na placu Piłsudskiego. Ludzi z obozu Władzy najwyraźniej mierzi hasło “Bóg, Honor, Ojczyzna”. Nie mają krzty honoru, odwagi i wstydu, by zrezygnować z zajmowanych stanowisk, pełnionych bez przestrzegania norm moralnych, reguł prawa i sprawiedliwości. Znamienny jest tu casus minister Ewy Kopacz, jej ostentacyjna ignorancja, by nie udzielać odpowiedzi posłom opozycji. Premier Tusk, tuż przed kampanią prezydencką w 2005 roku, zawarł ślub w Kościele rzymsko-katolickim. Także Prezydent Komorowski zasiada na honorowym miejscu wraz z małżonką podczas mszalnych celebracji. Ale czy są oni zdolni, by zastanowić się nad sensem słów Benedykta XVI wypowiedzianych kilka tygodni temu w parlamencie niemieckim ? – “Jeśli państwo jest wyzute ze sprawiedliwości, staje się dobrze zorganizowaną bandą złoczyńców”. W Polsce już opanowali newralgiczne sektory życia państwowego, dopuścili się zdrady narodowej na rzecz Rosji i ciągle - bez opamiętania - wykonują polecenia ośrodków zagranicznych zainteresowanych likwidacją polskiej gospodarki i przedsiębiorczości, zamrożeniem korzystania z naszych bogactw naturalnych – podmiotów istotnych dla zapewnienia Polsce niezależnego bytu.

 Stefan Zeromski w swym opowiadaniu “Na plebanii w Wyszkowie” zawarł znamienną przestrogę dla spiskujących przeciw własnemu narodowi: “ Kto na ziemię ojczystą, chociażby grzeszną i złą, wroga wiecznego naprowadził, zdeptał ją, staranował, splądrował, (…) ten się wyzuł z Ojczyzny. Nie może ona być dla niego już nigdy domem, ni miejscem spoczynku”.

 

 Polonijne Stowarzyszenie Patriotyczne w Winnipegu

Rzecznik - Piotr Wojciechowski.

Winnipeg, 15 listopada 2011 roku.

 

 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

  Ciekawe wiadomości z życia generała Jaruzelskiego
 

Towarzysz General from towarzyszgeneral on Vimeo.

 

 

 

 

 

 

 

 

S  P  O  N  S  O R

 

  Sometime In November "Don't Forget Me"

Witam serdecznie i zapraszam do wysluchania oryginalnej piosenki naszego zespolu Sometime In November "Don't Forget Me".

Prosze zostawic komentarz na naszym kanale youtube. Dzieki za ogromne wsparcie i prosimy o rozeslanie piosenki dalej.Pozdrawiam i wielkie dzieki

Mariusz Michalak

 

 

 

 

 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 

  Polish Gymnastic Association Sokol Winnipeg
  & Marian Jaworski endorsed by Joy Smith

Statement - Nov 22, 2011 - Polish Gymnastic Association Sokol Winnipeg & Marian Jaworski from Joy Smith, MP on Vimeo.

 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 

  Diaspora- Narodziny polskiej emigracji do Kanady 1940-1960
  Index

Polski Instytut Naukowy w Montrealu

   W tym samym czasie kiedy Maria Teresa Pinińska-Księ-żopolska i Maria Zofia Pinińska służyły w wojsku, uciekinierki w Montrealu powoli przystosowywały się do sytuacji, w jakiej się znalazły. Bardziej przedsiębiorcze próbowały znaleźć lepszą pracę, inne uczyły się języków i przygotowywały się do dłużej trwającej wojny. Powoli przyzwyczajały się także do stylu życia w Montrealu. Miasto było raczej słabo oświetlone wieczorami, a rzędy krzywych słupów telefonicznych też nie były ozdobą ulic. Polki nauczyły się nie wychodzić z domu bez torby z zapasową parą butów, gdyż ulice bywały brudne i bardzo często zabłocone, trzeba więc było zmieniać obuwie w przedpokojach mieszkań prywatnych. Ponieważ wyspy na Rzece Świętego Wawrzyńca, na których leży Montreal, są pozostałościami dawnych wulkanów, więc wiele ulic położonych na ich stokach sprawiało duże trudności w poruszaniu się. Trzeba było nie lada umiejętności, aby zimą nie przewracać się na oblodzonych lub pełnych błota chodnikach; deską ratunku były tramwaje, w czasie wojny prowadzone przez kobiety. Wieczorami szanujące się Polki unikały śródmieścia, gdzie w hotelach i barach bywało tak wesoło, jak w barach portowych. „MacKenzie King whiskey”, choć nadal rozwodniona, była pita przez robotników i urlopo-wanych żołnierzy przy każdej nadarzającej się okazji.

Kontynuj...

 

 

Czyszczenie Wentylacji
Duct cleaning


1485 Wellington Avenue
Winnipeg, MB, R3E OK4
Phone: (204) 284-6390
Cell: (204) 997-2000
Fax: (204) 284-0475
email

clean@advancerobotic.com

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 Na Kornerze - The Polish Music Exchange

5 listopada w Pure Event Center na 3423 Mc Millan Ave. odbył się koncert  polonijnych   grup muzycznych. Koncert został zorganizowany przez grupę Hypernashion.

Udział wzięli:
 

Bee Free
Beata
Derek Daa
DJ Max
Hypernashion
Mirek Nawrocki
Kasia Nawrocka
Rob P
Studio M1 Singers
Uriel
Zadyma

 

Derek Daa ze swoją grupą


 


Studio M1 Singers

Mirek Nawrocki

Kasia I Mirek Nawrocki

Zadyma

Marek Ring (Zadyma)

Jacek Jędrzejewski (Zadyma)

Hypernashion

 

Hypernashion 

 

 

  Tworzenie się nowego porządku świata cz 51.          Index
Nauka zaczyna się zbiegać z duchowością

 

 

Naturalna Łaska
Dialogi o nauce i duchowości
Matthew Fox & Rupert Sheldrake


Brytyjski biolog i amerykański duchowny mają wspólne zainteresowanie w sięganiu poza istniejące ograniczenia, zinstytucjonalizowaną naukę i mechanistyczną religię. Obaj wyrażają przekonanie, że u zarania nowego tysiąclecia potrzebna jest nowa wizja łącząca naukę i duchowość. W przełomowych dialogach zaprezentowanych w książce Naturalna łaska odnajdziemy niezwykłą harmonię między tymi dwoma pozornie przeciwstawnymi obozami.

W jaki inny sposób można obudzić nadzieję, jeżeli nie dzięki połączeniu tych dwóch potężnych tradycji, które zostały rozdzielone w XVII wieku? Odnajdziemy tu nową kosmologię przemawiającą zarówno do naszych serc, jak i umysłów.

Często zwracam uwagę na jeden z elementów dorobku Ruperta, mającego ważne implikacje dla teologii i praktyki duchowej: jego wgląd i podkreślanie, że właściwym określeniem duszy może być pole. Kwestia, czym jest dusza, zajmuje mnie od wielu lat. Kilka lat temu czytałem książkę filozofa, Charlesa Faira, który napisał, że gdy cywilizacja gubi swoje znaczenie duszy, zaczyna chylić się ku upadkowi. Czuję, że nasza cywilizacja zagubiła znaczenie duszy już jakiś czas temu. Używamy tego słowa już z niezbyt dużą pewnością.

Pole wprowadza koncepcję przestrzeni i czasu, która różni się bardzo od dosłownego czy bardziej newtonowskiego ich ujęcia. Pola mogą być płaskie, mogą się też zakrzywiać – są pełne potencjalności. Pola są tak głębokie, że nawet nie wiemy, gdzie się kończą, a gdzie zaczyna się znów ziemia w nowym kształcie. Każde pole wymaga długiego czasu rozwoju. O ile wiem, Bogu i Naturze potrzeba dziesięciu tysięcy lat, by powstał jeden cal górnej warstwy gleby. Pole potrzebuje cierpliwości. Są także pola niewidzialne i to są te, o których – jak myślę – Rupert najbardziej lubi mówić. Te niewidzialne pola, w które wkraczamy, święte przestrzenie. A co z mocą katedry w Chartres, która tak przyciąga ludzi? To przyciąganie pola, które jest tam i w innych świętych miejscach? Zasadniczo pole, jak mi się zdaje, jest miejscem, które nas przywołuje, byśmy się w nim zakorzenili, zeszli w głąb. Powrócili do odczuwania korzeni i głębi, odzyskali zdolność do zakorzenienia.
– Matthew Fox


Rupert Sheldrake

 

 

 
Rupert Sheldrake  –  jeden z najbardziej innowacyjnych naukowców naszych czasów. Twórca teorii pola morfogenetycznego i rezonansu morficznego. Był adiunktem Royal Society (Towarzystwa Królewskiego) oraz dyrektorem do spraw dydaktycznych Wydziału Chemii i Biologii Komórkowej w Clare College, Cambridge University w Anglii. Autor i współautor książek przełożonych na osiem języków. Obecnie mieszka w Londynie.

 
Matthiew Fox

 

 

 

 
Mathhew Fox  -  ksiądz Kościoła Episkopalnego. Po uzyskaniu stopnia magistra z filozofii i teologii ukończył studia doktoranckie z duchowości w Institute Catholique de Paris. Przez 33 lata, do roku 1993, był dominikaninem. Autor dwudziestu książek prezentujących duchową tradycję stworzenia m.in. Pierworodne błogosławieństwo. Założyciel Instytutu Kultury i Duchowości Stworzenia (The Institute in Culture and Creation Spirituality) w Oakland w Kalifornii.

 
Naturalna łaska – Dialogi o nauce i duchowości
Matthew Fox & Rupert Sheldrake
Oprawa miękka
254 stron, 145 x 207 mm                      
ISBN: 978-83-62842-01-8                               
Wydawnictwo Virgo                               
Wydanie I, 2011
Zamówienia: www.virgobooks.pl

 

 

  Turystyka -Najstarsza osada

Zaczerpnięte z http://www.poland.gov.pl/Najstarsza,osada,8535.html

 W latach 30-tych XX wieku na półwyspie Jeziora Biskupińskiego została odkryta drewniana osada łużycka sprzed ponad 2700 lat. Archeolodzy, poznając kolejne tajemnice historii, doszli do wniosku, że składała się ona z 11 ulic, a w 100 długich domach mieszkało 1200 osób. Dziś można zwiedzać Biskupin przez cały rok, a skansen obejmuje zrekonstruowany fragment osiedla z charakterystyczną bramą, 13 chatami i dużym muzeum z licznymi wystawami. W tym największym w środkowej Europie skansenie archeologicznym zwiedzający na własne oczy mogą zobaczyć jak przed wiekami żyło się naszym przodkom.

Biskupin, woj.kujawsko-pomorskie, powiat żniński, nad Jeziorem Biskupińskim.
www.biskupin.pl 

 

 

 

   Humor
A Kabaret Ani Mru Mru - Pierwszy raz cz.2

 


 

 


 

 

 

  Upadek światowego systemu monetarnego cz. 73

 Zagrywki Banków Centralnych jedynie dadzą Europie trochę czasu
 Sarkozy chce większej integracji z Niemcami
 Uzbrojona policja US będzie miała pozwolenie na operacje w Kanadzie
 Zimbabwe promuje Chiński Yuan i wyśmiewa dolara
 Wzrost popytu na złoto w Chinach kontynuuje
 6 największych US banków traci ratings
 Banki w UK przygotowują się na rozpad strefy Euro
 Obywatele UK odnoszą największe spadki dochodów od 1970
 Miliony protestują w UK
 Grecja znowu w opałach
 Hiszpańskie obligacje państwowe gwałtownie tracą na wartości

 

Bailout Bombers: Italy's billion-euro F-35 'suicide mission'

 


 

 Kącik kulinarny Lucy Michalak

 

 

 

 

 

Kiszona kapusta

Składniki:
- dwie główki kapusty
- dwie łyżki soli
- duża marchew
- kminek
Przybory kuchenne:
Gliniany garnek, nóż lub szatkownica, obieraczka do warzyw, kulka do ucierania, miska, miseczka, wyszorowany i wyparzony kamień, drewniana łyżka, tarka, łyżka.
Umyj dokładnie marchew pod bieżącą wodą, obierz ze skórki i zetrzyj na tarce do miseczki.
Oderwij z kapusty kilka liści i odłóż je. Pozostałą część poszatkuj. Dodaj do niej sól, marchewkę oraz
kminek (jeśli lubisz). Wymieszaj dokładnie zawartość miski. Ułóż na dnie garnka liście kapusty. Połóż na nich porcję poszatkowanej kapusty. Ubijaj ją aż pojawi się sok. Powtarzaj te czynności. Przykryj wszystko talerzykiem (Odwróconym do góry dnem). Połóż na nim kamień. Przenieś garnek w ciepłe miejsce. Po 12-14 dniach kiszona kapusta będzie gotowa. Na zdrowie!

 

 

 Ciekawostki

Ci mieli szczęście

 

 
 
 

 

 

  Manitoba- Grudzień w fotografii

Fot. Bogdan i Alicja Fiedur

 

 


 

 

 

 

   Ogłoszenia

 

 

Private piano and music theory lessons based on Royal Conservatory of Music curriculum (all levels) offered by Tadeusz Biernacki.
Please call 334-4441 or 791-5618.

 

 


 

SUMMER CREDIT COURSE - DISCOVER POLAND & CENTRAL EUROPE - SUMMER 2012

Program pobierz

 


 

Zespół Sokół z przyjemnością powiadamia swoich sympatyków, że DVD z koncertu Musicale Ach Te Musicale jest do nabycia u członków Zespołu lub w Centrum Polsat (217 Selkirk Ave). Cena DVD (dwa dyski) jest $17.00.

Wiecej infromacji moża otrzymac dzwoniąc na 895-2285.
Jerzy Bibik
Koordynator Występów.

 


 


 


 

 

 


Translate this page - Note, this is automated translation meant to give you sense about this document.
 

 

wrzesień 2011

 październik 2011
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
 

 

 


Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008

 

 

Czyszczenie Wentylacji
Duct cleaning


1485 Wellington Avenue
Winnipeg, MB, R3E OK4
Phone: (204) 284-6390
Cell: (204) 997-2000
Fax: (204) 284-0475
email

clean@advancerobotic.com

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można pobrać nagrania HYPERNASHION za darmo!!!
 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493


 “Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny