5 stycznia 2012 | <<< Nr 201 >>>

   W tym numerze
   
Do Redakcji
Wydarzenia warte odonotwania
Wiadomości z Polski
Brykamy proszę Państwa, brykamy...
Dinner for One' Sarkozy & Merkel
Wierszyk na 2012 rok
Filmowe Pożegnanie Polskiej Prezydencji
Oh Darling
Czy Polska to jeszcze Polska
Polski Pulitzer dla Anity Gargas
Diaspora- Narodziny polskiej emigracji do Kanady 1940-1960
Tworzenie się nowego porządku świata cz 53
Turystyka-Żywe Muzeum Piernika
Humor
Upadek światowego systemu monetarnego cz 75
Kącik kulinarny Lucy Michalak
Ciekawostki
Manitoba - Styczeń w fotografii
Kalendarz Wydarzeń
Polsat Centre
Kącik Nieruchomości  
Czyszczenie wentylacji - Duct Cleaning

 

 


  Do Redakcji
 

 

Szanowny Panie Redaktorze,
przesyłam Wiadomości Polonijne, styczniowe wydanie. Z góry dziękuję za umieszczenie naszego czasopisma w Polish Winnipeg.
Wszystkiego Najlepszego z Nowym Rokiem.
Tadeusz Michalak
Wiadomości Polonijne

 W ramach kampanii „Świat potrzebuje Twoich pomysłów” realizowanej
przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) organizowany
jest cykl debat poświęconych różnym aspektom stymulowania
innowacyjności. Kolejna debata pt. „Pomysł czy finanse. Co decyduje o
sukcesie start-up?" rozpocznie się w czwartek, 15 grudnia o godz. 10.00 w
redakcji Rzeczpospolitej, która jest patronem medialnym kampanii.

Więcej informacji:
http://www.pi.gov.pl/PARP/CHAPTER_86197.asp?soid=C7AE5EEBDBC643ED81EF2F54435F7A55
 

 
 

 

Kawa z Gandorema Zielona
Herbata z Gandorema
Czekolada do picia za Gandorema
Kawa Late z Gandorema
I inne napoje lecznicze

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 


   Wydarzenia warte odonotwania

 

 


Koncert kolęd

 

 


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Szanowni Panstwo,

Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okręg Manitoba, serdecznie zaprasza na

BAL Z POMPĄ
 

który odbędzie się 21 stycznia, 2012, w Victoria Inn (1808 Wellington Ave).

Będzie to XX finałowy koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
do którego po raz pierwszy dołączy Winnipeg.

BILETY są dostępne w polskich placówkach handlowych, u członków KPK
oraz u prezesów zrzeszonych organizacji.

Tel. 204-955-6993 lub 204-589-7878, oraz WOSP.Winnipeg@gmail.com

 

Może jesteśmy małą cząstką tej wielkiej akcji pomocy chorym dzieciom, ale chcemy pokazać rodakom w Polsce jak i na całym świecie, że nasze serca biją dla nich tak samo gorąco.

Celem Fundacji WOŚP jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.

Cel ten realizowany jest poprzez zbiórki pieniężne, które umożliwiają zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali dziecięcych. Hasło na tegoroczną zbiórkę to:

Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko,
czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków
oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Fundacja najczęściej kojarzy się ze styczniową publiczną zbiórką pieniędzy zwaną Finałem WOŚP, a udział bierze w nim Polonia całego świata. W ostatnim finale wzieli udział Mississauga, Hamilton, Calgary i Vancouver. W następnym finale czyli teraz w styczniu dołączy też Winnipeg! 21-go stycznia wspólnie będziemy wspomagać szlachetny cel. Tego dnia symboliczne serduszka łączą naszych rodaków w kraju i poza jego granicami przełamując bariery pokoleniowe i światopoglądowe, a owocem tej spontanicznej akcji jest najwyższej światowej klasy sprzęt medyczny, na który polska służba zdrowia zwyczajnie nie może sobie pozwolić.

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w “Balu z Pompą”!

 

Grazyna Galezowski
President, Canadian Polish Congress
MB. Branch
http://kpkmanitoba.ca/

 

 

 

    Wiadomości z Polski
Przygotwane przez Tadeusza Michalaka
źródło Donosy


  

Prezydent Komorowski z wizytą w Chinach

Spotkał się z prezydentem Hu Jintao, z którym rozmawiał m.in. o sytuacji w Korei Płn. Podpisano porozumienie podnoszące stosunki polsko-chińskie do rangi partnerstwa strategicznego. Prezydent wziął też udział w polsko-chińskim forum gospodarczym. Bronisław Komorowski stwierdził, że wizyta odkrywa zupełnie nowe formy współpracy.

 

Lech Wałęsa będzie reprezentował

prezydenta Komorowskiego, (który wraca z Chin dopiero jutro) na pogrzebie Vaclava Havla w Pradze.

 

W Afganistanie zginęło 5 polskich żołnierzy

Był to najtragiczniejszy zamach na polskich żołnierzy w Afganistanie. Ich pojazd opancerzony wjechał na silną mine-pułapke, zwaną przez żołnierzy 'srebrzanka' (chałupniczy wyrób z saletry i aluminium). Patrol ochraniał personel odbudowy Afganistanu.

 

Zbliżenie SLD i Ruchu Palikota

Po spotkaniu z Aleksandrem Kwaśniewskim, Leszek Miller szef SLD zadeklarował wole współpracy z Ruchem Palikota. Współpraca ma polegać na popieraniu wspólnych projektów ustaw a także na udziale w manifestacjach, np. 1 maja. Być może na stworzeniu jednej listy środowisk lewicowych w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

 

IPN przyznało,

że esbeckie kwity na Wałęsę było podrabiane w latach 80. SB fabrykowała te dokumenty, w celu skompromitowania Wałęsy przed Komitetem Noblowskim. Kiedy okazało się, że Wałęsa jest kandydatem do pokojowej nagrody Nobla, fałszywki zostały podrzucone do ambasady Norwegii. Lech Wałęsa powiedział, że czekał spokojnie na prawdę, a ci, co nie wierzyli i tak nie uwierzą i nic się nie da zrobić. Sprawa była badana od 2005 r., kiedy to z wnioskiem, do IPN o jej zbadanie zwrócił się sam Wałęsa.

 

Prokuratura chce uchylić immunitet

Antoniemu Macierewiczowi, aby postawić mu zarzut ujawnienia tajemnicy, przekroczenia uprawnień i poświadczenia nieprawdy w związku z publikacją raportu o WSI. Władze PiS uważają, że jest to zamach na swobodę i niezależność prac tzw. zespołu smoleńskiego, którym kieruje Macierewicz.

 

Warszawa zachowuje wysoki poziom

Wiarygodności kredytowej - poziom A2 ratingu. Jest to najwyższa ocena możliwa do osiągnięcia przez samorząd w Polsce.

 

Prezydent Komorowski

Jest lubiany przez rodaków i cieszy się ich zaufaniem. Wg sondażu CBOS ufa mu 72%, drugie miejsce ma premier Tusk (52%), Waldemar Pawlak (51%) i Radosław Sikorski (50%). Z polityków opozycji najlepiej w sondażu wypadł Leszek Miller, ufa mu 31% a nie ufa 29% respondentów. Jarosławowi Kaczyńskiemu nie ufa aż 54% ankietowanych.

 

Premier

Pojechał do Afganistanu. Razem z nim szef MON, Tomasz Siemoniak. Wzięli udział w uroczystym pożegnaniu ciał pięciu zabitych żołnierzy.

Według informacji z dowództwa polskiego kontyngentu mina, która zabiła żołnierzy, zakopana została już dawno. Wskazuje na to brak świeżych śladów kopania i stan przewodu użytego do odpalenia ładunku.

W szpitalu w bazie Ghazni

Zmarł jeszcze jeden polski żołnierz, ale tym razem z przyczyn niezwiązanych z działaniami bojowymi. Był technikiem od śmigłowców. To pierwszy w polskim kontyngencie przypadek śmierci z przyczyn naturalnych.

 

Sejm

Uchwalił, w trybie pilnym, zwiększenie składki rentowej o 2 punkty procentowe. Podwyżka dotyczy części płaconej przez pracodawców, dzięki czemu większość ludzi bezpośrednio jej nie odczuje. Odczuje niewątpliwie pośrednio.

 

Posłowie na Sejm RP

Dostaną iPady. Rozstrzygnięto właśnie przetarg na zakup tabletów dla posłów. Podobno dzięki temu zaoszczędzi się na przygotowywaniu i dystrybucji różnych druków sejmowych.

 

Dziś (tj. poniedziałek 26 XII) pogrzeb Vaclawa Havla

W oficjalnej delegacji polskiej Lech Wałęsa, jako przedstawiciel prezydenta Komorowskiego i minister kultury Bogdan Zdrojewski. Sam prezydent dopiero, co wrócił z Chin, w dodatku chory, a premier z kolei utknął w Armenii w drodze powrotnej z Afganistanu. Samolot lądował, w Erewaniu dla zatankowania paliwa i z powodu pogody musiał pozostać na cala noc.

W Gdańsku radni jednogłośnie postanowili nazwać jedną z ulic Aleją Vaclawa Havla.

 

GUS

podał wstępne wyniki spisu powszechnego, przeprowadzonego pół roku temu. Wyszło, że jest nas 38 mln 325 tyś. W porównaniu ze spisem w 2002 roku przybyło 95 tyś. osób. Maleje liczba dzieci (19.7% Spisanych miało poniżej 17 lat), rośnie liczba emerytów (17.3%). I rośnie liczba mieszkańców wsi, z 38.2 do 40.6% - z tym, że te "wsie”, na które się wyprowadzili, to głównie obrzeza wielkich miast.

 

Europejski Trybunał Sprawiedliwości

uznał, że ograniczenie możliwości inwestowania środków za granica przez polskie fundusze emerytalne narusza unijną zasadę swobody przepływu kapitału. W tej chwili OFE mogą inwestować za granicą, co najwyżej 5% zgromadzonych środków i do tego wszelkie opłaty za transakcje zagraniczne muszą pokrywać ze środków własnych, nie z pieniędzy wpłaconych przez członków. Trybunał nie nakazał całkowitego zniesienia limitu, tylko zakwestionował jego wysokość.

Obecnie polskie OFE mają za granicą ulokowane 0.7% środków, czyli daleko poniżej limitu.

 

Niekończąca się historia

Z refundacją leków. Okazuje się, że część lekarzy nie akceptuje porozumienia pomiędzy ministrem zdrowia a Naczelną Radą Lekarską i odgraża się, że będzie jednak stawiać na receptach stempelki "Refundacja do decyzji NFZ".

 

Sprzedaż detaliczna

Wzrosła w stosunku rocznym o 12.6% (po odliczeniu inflacji 7.4%). Analitycy kolejny raz korygują w górę przewidywany wzrost PKB. Ale żeby nie było za dobrze - bezrobocie w listopadzie wzrosło do 12.1%, a nastroje konsumentów się pogarszają.

 

Rada Polityki Pieniężnej

Zaopiniowała projekt budżetu. Wytyka rządowi, że ogranicza deficyt metodą zwiększania dochodów, nie zmniejszania wydatków i że wiele działań ma charakter tymczasowy, brak jest długofalowego planu ograniczenia deficytu. Według RPP jest ryzyko, że nie uda się zbić deficytu do zakładanych, 3% PKB.

 

 

Święta minęły

W liście pasterskim na Święta Bożego Narodzenia kardynał Nycz napisał, że "Dziś już nie wystarczy czekać w parafii na wiernych. Trzeba wychodzić i przez świadectwo życia szukać i przyprowadzać ludzi zagubionych na drogach życia do Jezusa".

Prokuratura wojskowa

Prowadząca dochodzenie w sprawie katastrofy smoleńskiej otrzymała ekspertyzę biegłych w sprawie "czarnych skrzynek" Tu-154. Ekspertom udało się odczytać kilkadziesiąt nowych slow oraz przypisać te wypowiedzi konkretnym osobom. Opinie fonoskopijną nagrań z czarnych skrzynek opracował Zespół Ekspertyz Sadowych im. A. Sehna z Krakowa. Obecnie trwa analiza dokumentu.

Na liście refundacyjnej leków

Opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia w ubiegły piątek pojawia się zmiany. Ministerstwo prowadzi negocjacje z producentami lęków. W czwartek ma odbyć się konferencja prasowa ministra zdrowia - Bartosza Arlukowicza. Od 1 stycznia lista ma obowiązywać, wraz z wchodzącą w życie ustawą refundacyjną. Lista ma być aktualizowana, co 2 miesiące. Lista krytykowana jest przez środowiska lekarskie, m.in. transplantologów, onkologów i psychiatrow.

 

Lech Wałęsa nie będzie przepraszać

Ryszarda Czarneckiego (PiS) - takie jest orzeczenie Sądu Okręgowego w Gdańsku, który oddalił powództwo Czarneckiego. Chodziło o 'naruszenie dobór osobistych' w telewizyjnym wywiadzie Wałęsy, z 2009 r., kiedy to b. prezydent powiedział o Czarneckim, że "nie walczył o wolną Polskę, przyjechał, kiedy Polska byla już gotowa". Czarnecki domagał się od Wałęsy przeprosin. Wałęsa wyjaśnił, że nie zamierzał obrażać europosła PiS, tylko odpowiadał na "zaczepki" Czarneckiego wyrażone na jego blogu.

Zmiany w rejestrze PESEL

 

Od 1 stycznia 2013 roku zmieni się zakres danych gromadzonych w rejestrze. Nie będzie już w nim informacji dotyczących adresów, kraju zamieszkania oraz danych dotyczących wjazdu na teren Polski i wyjazdu poza granice. Podpisana przez prezydenta nowela ustawy o ewidencji ludności zakłada też, że od 2014 r. zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy. Nowe przepisy pierwotnie miały wejść w życie od 1 stycznia 2012 r. Nowelizacja przesuwa je na 1 stycznia 2013 r.

 

Największe polskie przeboje filmowe

 

Mijającego roku to komedie romantyczne. Pierwsze miejsce - "Listy do M.”, komedia romantyczna w reżyserii Mitji Okorna, której fabuła toczy się wokół Świąt Bożego Narodzenia. Film od premiery 10 listopada obejrzało już ponad 2 mln widzów. "Listy do M." zdobyły w Polsce większą widownie niż hollywoodzkie hity:, “Harry Potter. Insygnia śmierci" czy kolejny film z cyklu "Piraci z Karaibów". 2 Miejsce to "1920 Bitwa Warszawska" w reż. Jerzego Hoffmana, a 3 to znowu komedia romantyczna "Och, Karol 2". Polskie filmy (40 premier w 2011 r.) obejrzało w kinach ponad 11 mln widzów.

 

Prezydent Bronisław Komorowski

wygłosił orędzie na nowy rok. Było o Janie Pawle II, kapitanie Wronie, prezydencji i Euro 2012.

 

Premier Donald Tusk

też na nowy rok pokazał się w grze na boisku piłkarskim.

Od 1 stycznia

podstawowa stawka podatku od towarów i usług VAT wzrasta z 22 do 23 %.

 

Skoro mowa o podatkach

to wicepremier Pawlak powiedział, że proponowany przez premiera podatek od kopalin może być za ciężki dla KGHN Polska Miedź, i utrudnić mu inwestycje.

 

Nie przekroczyliśmy progu zadłużenia

Wiceminister finansów Dominik Radziwiłł oświadczył, że relacja długu publicznego do PKB w 2011 roku była poniżej 54 procent. Czyli nie został przekroczony tzw. drugi próg ostrożnościowy, wymagający ustawowo wielu drastycznych oszczędności. Pomogły interwencje na rynku walutowym i odkup bonów skarbowych.

 

Posłowie PiS

coraz częściej mówią, że trzeba wprowadzić 1 procent podatku obrotowego dla dużych sieci handlowych.

 

Kłopoty z receptami

trwają. Trochę trudno zrozumieć, o co chodzi - chyba najbardziej o to, że dopiero 30 grudnia koło północy pojawiła się nowa lista refundacyjna leków. Atmosferę podgrzała wypowiedź Premiera o `lekarzach, którzy będą utrudniali pacjentom życie' - że ` będą podlegali konsekwencjom'. Lekarze protestują, bo grozą im konsekwencje finansowe za niesprawdzenie prawa pacjenta do refundacji leków. Nawiasem, nie wiem jak teraz ma wyglądać to sprawdzanie, bo w piątek weszła w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach społecznych i słynna ermuła, czyli druk RMUA potwierdzający ubezpieczenie pracownika nie będzie już wydawany pracownikom, co miesiac tylko raz na rok.

 

Wszyscy się zastanawiają

dlaczego ze stanowiska szefa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ma odejść Anna Streżyńska. Była szefem od 2006, i odznaczała się znaczącą i skuteczną stanowczością - to ona wynegocjowała zauważalny spadek cen rozmów. I ona potrafiła powściągać molocha - `tepse’, czyli TP SA.

 

W sprawie Gromosława Czempińskiego

`o rzekome przyjęcie w latach dziewięćdziesiątych 2 mln dolarów łapówki' - śledztwo umorzono z powodu przedawnienia.

 

W Warszawie na placu Konstytucji

zabawa sylwestrowa. Nieśmiertelna Maryla Rodowicz śpiewała `Małgośkę' w wersji deathmetal (cokolwiek to jest).

 

`Nowość'

reklamuje pewien bank. Chodzi o sprzedaż sztabek złota.

 
     

 

 

 

S  P  O  N  S  O R

 

   „Brykamy proszę Państwa, brykamy...”
  – bohaterowie literatury o aktualnym stanie edukacji

 

Piotr Stanisław Król

„Brykamy proszę Państwa, brykamy...” – bohaterowie literatury o aktualnym stanie edukacji

 

Ten felieton oddałem we władanie postaciom literackim, które zgłosiły się do mnie z zażaleniem na ministerialnych „edukatorów” w kraju nad Wisłą, którzy postanowili ograniczyć ich prawo wolnego i nieskrępowanego dostępu do latorośli szkolnej. Powyłazili z kart zakurzonych książek na półkach bibliotecznych... i się zaczęło! Oj, zaczęło!

– Chce pan może polizać miodku, ale tylko troszeczkę, błagam... – Pierwszy wgramolił się na moje biurko Miś Puchatek trzymając w ręku wielki słój. Za nim powłócząc ogonem podążał Tygrysek. – Cholera, co za czasy, nawet brykać się nie chce. – Klapnął ciężko na moim notatniku i westchnął smętnie.

Po chwili zza grubych tomiszczy Trylogii Sienkiewicza wychylił się Pan Zagłoba, a za nim cała kompanija druhów z wielce ponurymi minami. Tylko Roch Kowalski jakiś rozanielony był i Panią Kowalską wywijał nad głową, aż mu w końcu wuj w łeb przyłożył mówiąc – Schowaj durniu tę swoją chudą babę do pochwy, żałoba ci przecież w narodzie jest!

Zaraz za nimi ukazali się Romeo Montecchi i Julia Capuletti, kłócili się o coś zawzięcie. On do niej – Właź mi tu zaraz na ten balkon głupia, bo ta mowa miłosna mi ze łba wyleci... Ona mu na to – Sam sobie właź, albo idź się już najlepiej truć, teraz wszystko na skróty w literaturze trzeba nam robić, nie wiesz o tym głupku jeden!

Kiedy już wszyscy się zeszli zapadła grobowa cisza, przerywana co jakiś czas odgłosami mlaskania Puchatka zza wielkiego słoja i głuchym postukiwanie Kowalskiej o blat biurka.

– A Pan Michał, gdzie jest? – zapytał Longinus Podbipięta rozglądając się po zebranych.

– Pan pułkownik po zagonach się ugania... – doszedł z tylnych rzędów głos Luśni.

– Za Tatarzynem jakimś?

–  Nie, za dziewkami. Pan Michał mówi, że na tę swoją Baśkę to czekać nie będzie, bo mu ją pewnikiem z historyji Pana Henryka ministeryje jakoweś wytną! Do klasztoru też nie ma zamiaru się wybierać!

 

– A może byśmy jakiś układ trzymający władzę stworzyli, no... literacką znaczy się? – cicho zapytał Mis Puchatek. – Albo może miodkiem przekupić by trzeba ministeryję edukatorską?

– Do ula chcesz trafić głuptasie?! – Zagłoba zaśmiał się pod nosem. – Do ula?! Jasne, że chcę do ula! Tam miodek jest, tylko te pasiaste cholery tną po tyłku, ale co tam! Chcę do ula!

Zagłoba potargał go delikatnie za ucho – W tamtym ulu tną po tyłku pewnikiem, ale miodku tyle co włosów na moim łysym czerepie, głuptasku! – Aaa..., to nie idę... – stwierdził Puchatek i wsadził łepek do słoja wylizując złociste resztki z dna.

– Patrzcie no, jakie to czasy nadeszły, teraz tylko bryki i bryki w modzie... – stwierdził ktoś żałośnie w trzecim rzędzie. – Bryki?! – Tygrysek skoczył jak oparzony. – Ja kocham bryki, ja brykać sobie cały dzień, huraaaa! Brykajmy wszyscy, brykajmy! – Zaczął skakać jak sprężyna po całym biurku.

– Weźcie tego kota stąd, bo mu jak nic, zaraz ten ogon odstrzelę! – warknął Luśnia. – Albo na pal wsadzę i upiekę na kolację dla wron. Azja Tuhaj-bejowicz zerwał się z miejsca i wrzasnął – Pal ci dla mnie przeznaczony, a nie dla jakiegoś zwariowanego, brykającego mi tu kota! A jeszcze zawczasu Basieńkę pomacać mi przyjdzie... – Rozmarzył się wznosząc oczy do góry i drapiąc po rybim tatuażu na piersiach.

– O Baśce to Azja zapomnij, o palu też, choć szkoda, bo czekam na to zawsze z niecierpliwością! W brykach szkolnych, czyli w skrótach ministeryjnych rzec ujmując konkretnie, będziesz pan tylko marnym, nic nie znaczącym epizodem – wyjaśnił Luśnia zerkając łakomie spode łba na dorodnego synalka Tuhaj-beja.

– Co robić, co tu robić... – wzniósł do góry ręce zacny Longinus Podbipięta herbu Zerwikaptur – Jak ja tych cholernych trzech łbów jednym przepisowym machnięciem na raz nie zetnę, to białki żadnej nie zasmakuję! Przysięgać mi się zachciało, idiocie! Zerknął z zazdrością na wdrapującego się właśnie na biurko Michała Wołodyjowskiego, który dopinając po drodze swoje hajdawery i wąsem zawadiacko poruszając wrzasnął na całe gardło – Szable w dłoń bracia, szable w dłoń! Ojczyzna nasza wzywa, ministeryje pod półkami nam knują i po zagonach harcują dziewki mi płosząc, do broni bracia! Wszyscy zerwali się jak jeden mąż i za Małym Rycerzem z wielką ochotą i zapałem podążyli: Roch Kowalski wymachując Kowalską nad dorodnym czubem dyndającym mu nad czołem, Luśnia z szablą i

palem pod pachą, Longinus cwałując wielkimi susami z ogromnym mieczem krzyżackim, Zagłoba wymachując potężnym kuflem, który przezornie wcześniej opróżnił, Romeo biegł chyżo, niczym stumetrowiec, być może dopingowany przez Julkę, która podążała za nim z wielką flaszką z jakąś tajemną miksturą, Miś Puchatek ze słojem na głowie, który na amen mu się na niej zaklinował, a między całą tą zacną drużyną brykał radośnie Tygrysek trzymając przezornie w łapie swój ogon w obawie przed spełnieniem obietnicy Luśni, który chciał mu go jeszcze niedawno odstrzelić.

Zapadła cisza. Rozejrzałem się po biurku. Obok starego pióra marki Parker stała jakaś zakapturzona postać. Wzniosła do góry chude, kościste ręce i westchnęła – Nie uchodzi, nie uchodzi... Księżulo z półki Pana Hrabiego Fredry tu się pofatygował.

– To ja ich zaraz zatrzymam – powiedziałem i zerwałem się zza biurka.

– Stój głupcze! – wrzasnął przejmującym głosem ksiądz. – Oni w słusznej sprawie idą bój toczyć i im z serca błogosławię na drogę. Ministeryji edukacyjnej nie uchodzi, nie uchodzi, nie uchodzi... Oddalając się powtarzał te słowa, jak mantrę. Po chwili zniknął w ciemnych zakamarkach półek z książkami.

– Nie uchodzi... – powtórzyłem za nim. I powtarzam to do dziś.

 

Posłowie:

Stan edukacji w Polsce jest aktualnie w kiepskim stanie. Szczególnie dotyczy to nauczania języka polskiego oraz historii. Półki z lekturami mocno „odchudzono”, a to co ma być przeczytane sprowadza się często do tzw. „bryków”, czyli książek w dużym skrócie. Ostatnie badania poziomu nauczania w gimnazjach są porażające. W zasadzie nie uczy się tam młodych kreatywnego myślenia, lecz przygotowuje ustawicznie do zaliczania testów, gdzie myślenie ogranicza się często do wyboru prawidłowej odpowiedzi: a, b, lub c...

Można by w takiej sytuacji słać gromy, zaciskać pięści i kląć. Czasem to mi przychodzi do głowy. Ale lepiej było mi oddać głos bohaterom literatury. Z lekkim humorem i ze łzą w oku.

A skutek takiego poziomu nauczania? Przykład, jakiś czas temu w jednej z popularnych audycji TV młody aktor, grający pierwszoplanową rolę w bijącym rekordy oglądalności serialu, na pytanie: „Jakiej książki bohaterem jest Boryna?” – z trzech propozycji odpowiedzi: a, b lub c, wybrał... No cóż, Władysław Reymont wraz ze swoimi „Chłopami” zapewne osłupieliby z wrażenia i wyjęczeli – beeeeeeeeee, ale idiota!

 

www.piotrstanislawkrol.pl

 

 

  'Dinner for One' Sarkozy & Merkel

 

 

 

 

  Wierszyk na 2012 rok

Z Nowym Rokiem coś się zmienia,

Każdy nowe ma życzenia.

NOWY ROK mi pióro łechce,

Czego chcę, a czego nie chcę?

I nie wszystkich tym zachwycę,

Czego nie chcę, czego życzę!

 

Cudów nie chcę już od Tuska,

Nie chcę ropy od Putina,

Ani od innego Ruska.

Wolę Klausa, i Jożina!

 

Nie chcę z Ameryki tarczy,

Ani gazu z Emiratów,

Lech Wałęsa mi wystarczy,

Z grubą teczką doktoratów!

 

Bogatemu byk się cieli,

Więc elita się przeciska,

By znów wcisnąć się w Brukseli,

Na posażne stanowiska!

 

Mocno gonią za tym rajem,

I ci starzy, i ci młodzi,

A co będzie z naszym krajem?

To, nikogo nie obchodzi!

 

Niech Sikorski bierze NATO,

I w spokoju nas zostawi,

PZPN niech grabi Lato,

I się w EURO dobrze bawi!

 

Niech Senyszyn (i jej godni),

Przez in vitro się zapłodni!

Dla sprawdzenia tej techniki,

Niech Palikot da plemniki!

 

Niech rżnie bohatera Komorowski,

(Choć to buc i niedorajda!)

Wraz z muszalskim Niesiołowskim.

I nie straszy nas al-Kaida!

 

Niepotrzebne Polsce stocznie,

I kopalnie, i szpitale,

Co Rząd z tym majdanem pocznie?

Polska? Niepotrzebna wcale!

 

Nie ma w Polsce polskiej huty!

I z Wietnamu mamy buty!

Wódka czeska, ukraińska,

I konfekcja cała chińska!

 

Poznikały polskie ryby,

Przemysł nasz zakuto w dyby,

Ledwo dyszą już rolnicy,

Za to kwitną komornicy!

 

To jest ten nasz polski cud!

Nam pozostał ino smród!

No i jeszcze jedno swojskie:

Świnie przy korycie – POLSKIE!!!

Happy New Year- 2012

 

 

 

 Filmowe Pożegnanie Polskiej Prezydencji
 FAREWELL OF THE POLISH PRESIDENCY

Szanowni Państwo,

Kończy się już Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Trwała 184 dni, a rozpoczęła się od tańca i wspaniałej muzyki:

 

Jak podkreślił Konrad Niklewicz, rzecznik polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej:

„W tym czasie w Polsce odbyły się 452 spotkania, w tym 20 nieformalnych posiedzeń Rady UE i spotkań ministrów UE, 30 konferencji na poziomie ministerialnym oraz ponad 300 spotkań eksperckich. Większość z tych wydarzeń odbyła się w Warszawie, Sopocie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu.

W Brukseli odbyło się 1940 spotkań, m.in. rady i komitety. W sumie na spotkania związane z prezydencją przyjechało do Polski około 30 tysięcy delegatów, akredytowało się 2150 dziennikarzy, zaś flota prezydencji przejechała 793 000 km.

Przy okazji sprawowania przewodnictwa w Radzie UE Polska przygotowała bogatą ofertę kulturalną, organizując w kraju i za granicą prawie 4000 koncertów, wystaw i innych wydarzeń artystycznych.

Same tylko imprezy towarzyszące najważniejszemu wydarzeniu kulturalnemu – Europejskiemu Kongresowi Kultury – przyciągnęły 200 tys. widzów.

Sprawne przeprowadzenie prezydencji było możliwe dzięki zaangażowaniu przeszkolonych ekspertów i urzędników. Bezpośrednio związanych z działaniami polskiego przewodnictwa było 1200 osób.

Prezydencja było też wyzwaniem językowym: tłumacze, których zaangażowanych było w sumie 1160 (360 w kraju, 800 w Brukseli), musieli przekładać z 30 różnych języków używanych w czasie spotkań. Przetłumaczono też około 10 tysięcy stron dokumentów związanych z działaniami prezydencji.
Prezydencja była bardzo aktywna w Internecie.
Strona prezydencji - www.pl2011.eu - odnotowała niemal 2 850 tysięcy odwiedzin i miała 470 tysiącach użytkowników. Na portalu pl2011.eu zostało opublikowanych ponad 500 artykułów w sekcji ‘Aktualności’.

Oprócz strony internetowej prezydencja wykorzystywała także media społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter, czy specjalny kanał Youtube. Na Facebooku profil polskiej prezydencji ma 31 000 fanów, a na kanale Youtube odnotowano 328 tysiące odsłon filmów”.

 

To podczas naszej Prezydencji Chorwacja podpisała traktat akcesyjny z UE:
Witaliśmy ją radośnie i z pełnym entuzjazmem:

http://www.youtube.com/user/PolskaPrezydencja?blend=2&ob=video-mustangbase

Chorwacja natomiast podziękowała nam za wsparcie w ten oto sposób:

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=TDT_zw1hKy0

 

Teraz kończymy Prezydencję z zadowoleniem i satysfakcją:

http://youtu.be/IceG0o5o3Ac
http://www.youtube.com/user/PolskaPrezydencja?blend=2&ob=video-mustangbase#p/u/7/UTyT7lYcH-Y

 

ŻYCZYMY POWODZENIA DANII , która od 01 stycznia 2012 przejmuje od nas obowiązki związane ze sprawowaniem przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

 

Z serdecznymi pozdrowieniami i życzeniami wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto

 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

 

  Oh Darling
 

 

 

 

 

 

 

 

 

S  P  O  N  S  O R

 

 Czy Polska to jeszcze Polska

Dr Jerzy Jaśkowski: Czy Polska to jeszcze Polska

Posted: 16 Dec 2011 07:49 PM PST

Po 1989 roku wielu sądziło, że teraz to już odzyskaliśmy niepodległość, po 55 latach komunistycznej niewoli. Teraz to się wszystko zmieni. Niestety z każdym rokiem coraz mniej faktów potwierdzało ten wniosek.

O swobodzie, niepodległości, państwa świadczy ilość jego urzędników. Czym więcej urzędników w danym kraju tym bardziej jest on uzależniony od innych czynników. Jest to jedna z cech cywilizacji bizantyjskiej.

W Polsce liczba urzędników, a więc ludzi spełniających polecenia idące z góry i nie posiadających własnego zdania zaczęła wzrastać po rozbiorach. Przykładowo: w I rzeczypospolitej wojewoda miał kilkunastu pachołków i skrybów. Dzisiaj urząd wojewódzki to ok. 1000 urzędników, a do tego dochodzi jeszcze ok. 1000 urzędników urzędu marszałkowskiego [lub ponad 1000]. A więc mamy ponad 2000 darmozjadów, którzy nic nie wytwarzają i żadnego dochodu narodowi nie przysparzają . Działają wg prawa Parkinsona, tworząc sobie sztuczne zajęcia.

Jeszcze w stanie wojennym [okupacja komunistyczna] mieliśmy ok 40 000 urzędników, a po wejściu do Unii zwanej Europejska już ponad 300 000, musiano dokonać nowego podziału Kraju i rozdzielić stanowiska.

Innym dowodem na to, że nie jesteśmy państwem niepodległym jest armia. Armia w Polsce powstała w 1944roku na bazie dywizji gwardii sowieckiej [batalion GRU - Infmoracji Wojskowej w każdej dywizji]. Armia to była wielokrotnie wykorzystywana do tłumienia zamieszek “robotniczych” – społecznych, a to w 1956r. a to w 1970 a to w 1980, a nawet dokonała puczu wojskowego przejmując władzę w 1981r. Nie odbywało się to bez problemów, a o których z dziwnych powodów nie wolno mówić, np. o sądach wojskowych nad żołnierzami , którzy nie chcieli strzelać do rodaków.

[Wyroki śmierci za “odmowę” ataku na Czechosłowację. podobno takie same były za grudzień 1970 i 1980 Stan Wojenny a tak na marginesie wbrew wszelkim dywagacjom o ~Solidarności wprowadzono go chcąc odwrócić uwagę Świata od aneksji Afganistanu przez Sowiety. Nazywa się to ruchem skorpiona i jest często stosowane przez wywiady]]

Od chwili powstania tzw III RP trwa przekonywanie społeczeństwa do tworzenia armii zawodowej. Ale ŻADEN z entuzjastów tworzenia takiego tworu jak armia zawodowa nie wyjaśnia jakim celom ma ona służyć. Poza tym armie zawodowych najemników już w historii nowożytnej były i zawsze służyły temu kto płacił np. Kazimierz Jagiellończyk przekupił Czechów w Malborku i zajął ten niezdobyty zamek.

Innymi słowy armie zawodowe – płatni najemnicy- pełnią rolę body gard -straży przybocznej, grupy rządzących, ponieważ w dobie dzisiejszej tylko oni dysponują – drukują pieniądze na ich opłacenie.

Generalnie armia powinna służyć narodowi: po pierwsze do obrony granic.

Po drugie jest siłą którą w każdej chwili można użyć w przypadku klęski żywiołowej. Przykładem jest powódź w 1997 roku, kiedy to Czesi zmobilizowali dywizję urządzając manewry i ratując ludzi. Jak wiemy w Polsce dowódca batalionu saperów czekał dwa dni na rozkaz Warszawy zezwalający na udzielenie powodzianom pomocy. Okazło się zresztą, że posiadany sprzęt np. amfibie zupełnie nie radzą sobie z żywiołem. Spowodowało to znaczący wzrost ofiar powodzi.

Po trzecie: armia zawsze podnosiła poziom wyszkolenia politechnicznego i pozwalała zdobywać umiejętności przydatne w życiu. Jak mówiono dopiero po wojsku chłopak stawał się mężczyznom.

Po czwarte armia pozwalała “ zagospodarować “ nadmiar siły roboczej w przypadku zwiększania się bezrobocia.

Oczywiście system szkolenia armii w zależności od celów jakie jest stawiają politycy jest różny. Generalnie armie możemy podzielić na imperialistyczne, kolonialne oraz obronne. Jak wiadomo, przynajmniej oficjalnie polska doktryna polityki zagranicznej nie zakłada planów inwazji na inne kraje. I tak w naszej armii obronnej powinny przeważać siły zdolne do odparcia działań zaczepnych agresora i wyprzeć go z naszego terenu przy pomocy kontruderzeń. Szkolenie powinno więc iść w kierunku tworzenia baz logistycznych , dużej ilości jak najwięcej przeszkolonych obywateli z poboru. Przykładami takich armii są szwedzka i szwajcarska.

Niestety od 1990 roku dominuje u nas chęć wykorzystania polskiego mięsa armatniego do realizacji zaborczych celów różnych ośrodków decyzyjnych nie związanych z Polską.

Pierwszym posunięciem było wstąpienie do NATO, co spowodowało wzrost wydatków na armię mniej więcej 3 krotny. Nie należy zapominać, że NATO zmieniło swój profil i z układu obronnego pod naciskiem USA zmieniło się w układ imerialistyczny. Pierwszy tego dowodem było zaatakowanie Jugosławi i wymordowanie z powietrza ponad 500 000 ludzi. Jak wiadomo, w Polsce prasa specjalnie tym terroryzmem państwowym się nie przejmowała. Potem przyszły inne akcje pod egidą NATO.

I tak pod płaszczykiem modernizacji armii tworzy się tzw grupy szybkiego reagowania podobnie jak rozwijał się model imperialny armii USA. Wszyscy dziennikarze bezkrytycznie promują wydatki i cele powstawania takiej armii zaborczej zupełnie nie korelując takiego modelu z oficjalnie prowadzoną polityką zagraniczną. W każdym bądź razie, od prawie 20 lat, nikt oficjalnie nie mówił, że Polska ma się stać agresorem i napadać na jakieś tam inne państwa. Konkretnymi posunięciami realizacji takiego modelu zaborczego armii jest np. rozwój lotnictwa w oparciu o samoloty uderzeniowe i transportowe dalekiego zasięgu . Nikt nie wyjaśnił nigdy po co nam 40 letnie, muzealne z punktu widzenia techniki lotniczej, samoloty Herkules. Niby to jaki kraj na kuli ziemskiej chcemy zaatakować i w jaki celu?

Instynkt przeżycia prowadzi producentów broni do szukania klientów za wszelką cenę. Tak oto w lipcu 1996r. dowiedzieliśmy się, że akwizytorzy wielkich koncernów lotniczych czynili ogromne wysiłki, by sprzedać myśliwce trzem krajom Europy wschodniej – POLSCE , Węgrom i Rumuni, reprezentującym łącznie rynek o wartości 8 miliardów dolarów. Trudno sobie wyobrazić w jaki sposób owe myśliwce zabezpieczyłyby kraje, które miałyby je kupić, przed ich potężnym sąsiadem ze wschodu. W ostateczności może byłyby skuteczne w wojnie pomiędzy nimi samymi.

Z drugiej strony nie potrzeba wielkiej wyobraźni, by domyślić się, że część pieniędzy przeznaczonych na zamówienie znajdzie się w szwajcarskich bankach, na zastrzeżonych kontach paru pośredników i lokalnych polityków wysokiego szczebla.

Jedyna niepewność dotyczy procentu od całkowitej sumy, który zostanie skierowany w tę stronę. [George Charpak laureat Nagrody Nobla “Błędne ogniki” str 238]

Tak więc raczej jest pewne dlaczego musieliśmy kupić ten złom zwany F-16, kiedy to państwom arabskim USA sprzedaje F 32, a Izrael dostaje F 35.

I proszę zauważyć, żaden dziennik, czy też inne specjalistyczne czasopismo nie porusza tego tematu.

Podobnie zaopatrywanie marynarki wojennej w statki desantowo – uderzeniowe, niszczyciele na takim jeziorku jakim jest Morze Bałtyckie jest po prostu niepoważne. A tu jeszcze słyszymy, że PT panowie Komandorowie chcą sobie zafundować z naszych pieniędzy podatnika krążownik – lotniskowiec. My cywile rozumie, że spacerowanie wzdłuż burty takiego krążownika, to co innego aniżeli wzdłuż burty ścigacza. Ale dlaczego zamiast np. na edukację wydawać mamy miliard czy też dwa na taką kupę złomu. Oczywiście nie ma ŻADNEJ wątpliwości, że telewizyjni wojskowi będą nas zapewniać jaki to super nowoczesny okręt dostali. [Po wydaniu jednego miliarda stu milionów definitywnie zrezygnowano z budowy tej łajby w tym roku]

Widać wyraźnie, że PT panowie oficerowie żadnych wniosków z drugiej Wojny Światowej nie wyciągnęli [ chyba, że już nie są polskimi oficerami]. Przecież każde dziecko wie, że cały wysiłek przedwojenny społeczeństwa na zakup np. łodzi podwodnych, które nie wystrzeliły w 1939 roku ani jednej torpedy był bez sensu. Podobnie zakupione niszczyciele broniły, za nasze pieniądze, Anglii, która nigdy nam za to nie zapłaciła. A stocznie włoskie i francuskie do dnia dzisiejszego nie oddały pieniędzy przekazanych na zakup nowych jednostek, które nigdy do Polski nie dotarły. I oczywiście nasza dyplomacja po 1990 roku nie zrobiła nic aby te pieniądze odzyskać. No ale dyplomacją kierował Berel Lewartow zwany Gieremkiem.

Do obrony przed nieprzyjacielem naszego skrawka Bałtyku wystarczyłoby kilka eskadr helikopterów morskich i ścigaczy oraz wyrzutni rakietowych, a nie wydawanie miliardów na amerykański złom, czego przykładem są ponad 40 letnie korwety Pułaski i Kościuszko, do których w USA już nawet dokumentacji technicznej nie posiadają i każą za każdą zepsutą część płacić jak za prototyp czyli 10 – 20 razy więcej.

Architekci doktryny zaborczych, imperialistycznych, starają się nas systematycznie przekonywać za pomocą mas mediów, że tworzenie armii zawodowej do konieczność wynikająca z rozwoju nowych technologii, bardziej skomplikowanych itd.

Niestety nie jet to prawda. Już śp płk Rajski twierdził, że Polskie siły zbrojne powinny opierać się na jak największej liczbie przeszkolonych obywateli w oparciu o kadrowe jednostki. Innymi słowy oddziały czy to gwardii narodowej, czy też samoobrony powinny być podstawą tworzenia armii typu obronnego.

Jak widzimy zamiast tej koncepcji narzucono nam teorię tworzenia grup szybkiego reagowania która jest od 10 do 50 razy droższa dla podatnika. Innymi słowy naszym kosztem, jakieś inne ośrodki realizują swoje militarne cele np. mordując Afgańczyków. Nie zadano sobie nawet trudu , tak jak to robili sowieci, wezwania pomocy przez rzekomych patriotów afgańskich. Jak wiadomo cała koncepcja amerykanów walki z terroryzmem legła w gruzach i dzisiaj już nawet w USA się śmieją z tego rzekomego ataku bin Ladena na Nowy Jork. Nie mówiąc , że szukanie broni masowej zagłady w Iraku, po dziesięcioleciu bezskutecznych działań utajniono dla społeczeństwa i prasa już nie wspomina o tej przyczynie agresji na Irak. Oczywiście twórcom tej dezinformacji jak np. Colinsowi Powelowi nic się nie stało.

Nie przeszkadza to Obamie przerzucać dalszych oddziałów do Afganistanu. Nie ważne, że wszelkie prawa międzynarodowe zostały złamane. Że prawo do samostanowienia narodów przestało istnieć. Wystarczyło, że lobby buszowskie z organizacji masońskiej Czaszki i Piszczele chciało sobie powojować.

Podobnie w Polsce, obojętnie jaki, Rząd dalej popiera awanturę w krajach arabskich wysyłając wojsko. Nawet zmieniono przepisy prawa, w taki sposób, aby żaden żołnierz nie mógł odmówić wyjazdu i walk z patryjotami w innym kraju, jako typowy najemnik. I nic tu do rzeczy nie miała przynależność partyjna. Nagle w sprawie wysyłania najemników [a więc olbrzymich wydatków z naszych podatnika pieniędzy] wszystkie partie grzmią jednym głosem, a spierają się o samolot? Czy to nie dziwne.

Tworząc wojsko typu zawodowego musimy w szkoleniu uwzględnić ewentualne opory psychiczne człowieka do mordownia. Innymi słowy musimy tworzyć zawodowych morderców, takich, którzy na rozkaz mogą nawet własne dzieci mordować. I taką armię już amerykanie stworzyli. Przeszła ona chrzest bojowy w czasie operacji Pustynna Burza w 1991roku atakując Irak. Jak podała to Wysoka Komisarz ONZ ds Dzieci w czasie tej 100 godzinnej wojny zamordowano ponad 200 000 dzieci, nie licząc dorosłych [pokazywał to program tv Planete] Zresztą o zasadach działania armii amerykańskiej najlepiej można się przekonać oglądająć film oparty na autentycznych wydarzeniach i filmowany przez amerykanów pt. “Helikopter w Ogniu”. Nie dosyć, że amerykanie kolaborowali z handlarzami narkotyków i broni, to w dodatku umieścili swoje prywatne siły w obcym kraju i bez żadnych skrupułów strzelali do obywateli tego kraju broniących swego terenu. Oczywiście złymi i bandytami byli murzyni.

Należy także pamiętać, że wyszkoleni najemnicy nigdy nie będą bronić społeczeństwa, a z kolei społeczeństwo pozbawione podstawowej wiedzy o współczesnym sprzęcie wojskowym, będzie gromadą pastuchów wydanych na łaskę najemników tak jak to się dzieje obecnie w Afryce.

Czyli nie będzie miało możliwości przeciwstawić się rządzącym.

O tym, że coraz bardziej widoczne w kraju są objawy wyalienowania, rzekomo z wolnych wyborów pochodzących władz państwa, świadczy najlepiej chęć zakupu za dwa miliony złotych specjalnego samochodu pancernego dla Biura Ochrony Rządu [www.wprost pl z 04.05.2009 godz. 7.08]. Kto niby chciałby zamordować jaśnie wielmożnych przywódców. Nie sądzę aby jakikolwiek Polak chciał sobie brudzić ręce takim występkiem. A więc wygląda na to, że przywódcy czują się w Polsce jak w kraju okupowanym. Może świadczyć o tym także fakt zamykania kwartałów ulic w czasie przejazdu bonzów, tak jak za czasów okupacji i przejazdu namiestników komunistycznych . I to wszystko w sytuacji kiedy budżet Polski wygląda co najmniej nieciekawie.

Zadłużenie zagraniczne Polski – czyli łączny dług firm, instytucji publicznych i osób prywatnych – osiągnęło już astronomiczny poziom 170 mld euro (ok. 600 mld zł), tj. 55 proc. naszego PKB. . Żyjemy coraz bardziej na kredyt, chociaż najczęściej wcale nie zdajemy sobie z tego sprawy. Obsługa tego zadłużenia pochłania prawie 35 proc. naszych dochodów z eksportu. Nasz bilans płatniczy musi sfinansować dywidendy, odsetki i zyski inwestorów zagranicznych w Polsce w wysokości ok. 60 mld zł rocznie, co stanowiło 5 proc. naszego PKB. PAP, 29 stycznia 2009, Nr 24 (3345).

Do tego należy dodać dług wewnętrzny i hipoteczny czyli dalsze ok 900 miliardów. Innymi słowy nasz dochód narodowy jest przekroczony o jakieś 20 – 30 %, bowiem w chwili obecnej jest określony na 1250 miliardów. Tak więc zadłużenie kolejnych rządów spowodowało , że każdy z nas mając 100 złotych w kieszeni tak naprawdę ma już tylko ok 25 złotych. I jak widać Rząd nic nie robi.

Dr Jerzy Jaśkowski
FRECH
www.frech.pl
jjaskow@wp.pl

 

 

 

 

 

 

 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 

 

 Polski Pulitzer dla Anity Gargas

 

 


 

 

 

 

 

 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 

  Diaspora- Narodziny polskiej emigracji do Kanady 1940-1960
  Index

Polacy pochodzenia żydowskiego

   W niespełna rok po przyjeździe Bułhaków do Vancouveru i również dzięki pomocy Chiune Sugihary, przez Związek Ra-dziecki i Japonię dotarła do Vancouveru rodzina adwokata Jakuba Kaliskiego, także żołnierza wojny polsko-bolszewickiej, a później członka Rady Adwokackiej w Warszawie, i wreszcie uciekiniera przed Hitlerem. Jakub Kaliski był już wówczas nie najmłodszy, pierwszą pracę fizyczną znalazł na kolei, ale była za ciężka, więc podjął pracę w pralni. Przepracował tam parę lat, zanim został agentem ubezpieczeniowym w London Life Insurance Co. Po jakimś czasie znów zmienił zawód, zostając wspólnikiem w Tecumseh Lumber & Standard Lumber Co. Dopiero na starość powrócił do swego pierwotnego zawodu notariusza i otworzył w Vancouverze kancelarię notarialną. Był człowiekiem pogodnym, obdarzonym dużym poczuciem humoru, wytrwałym i jednocześnie chętnym do pomocy.

 

Kontynuj...

 

 

Czyszczenie Wentylacji
Duct cleaning


1485 Wellington Avenue
Winnipeg, MB, R3E OK4
Phone: (204) 284-6390
Cell: (204) 997-2000
Fax: (204) 284-0475
email

clean@advancerobotic.com

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 

  Tworzenie się nowego porządku świata cz 53.          Index

Hakerów wizja wolności Internetu

 

Gdy Ameryka szuka sposobów na zablokowanie, ominięcie i zbojkotowanie wiszącego nad internetem  prawa SOPA (Stop Online Piracy Act) - ustawy dającej praktycznie nieograniczone możliwości cenzury treści internetowych na wzór osiągnięć braci Chińczyków - hakerzy szukają konstruktywnych i całkiem kosmicznych sposobów utrzymania wolności wypowiedzi w sieci.

 
Podczas 28 Kongresu Chaosu w końcu grudnia 2011 w Berlinie [The 28th Chaos Communication Congress (28C3)] nakreślono kierunki organizacyjne społeczności hakerskiej na najbliższe lata. I są one tak futurystyczne, jak tylko można sobie wyobrazić horyzonty kolegów wolnomyślicieli - sięgają niższej orbity Ziemi, a w bardziej zaawansowanych projektach - nawet wyższej orbity geostacjonarnej. Tak, hakerzy planują stworzenie własnej sieci internetowej w oparciu o satelity oraz sieć naziemnych stacji transmisyjnych. Globalna Sieć Przestrzeni Hakerskiej (Hackerspace Global Grid) to to, co chodzi po głowie Rycerzom Internetowego Chaosu.

Pomysł kiełkuje już od kilku miesięcy i pomimo szeregu wątpliwości i na wejściu widocznych trudności został podjęty w postaci budowy projektu temu poświęconemu. Pierwszym jego etapem ma być zbudowanie naziemnej sieci przekaźnikowej. Ma ona być oparta o wiele przekaźników zakupionych przez prywatnych użytkowników sieci i instalowanych na terenach ich własnych domów. Koszt takiego przekaźnika ma się zamknąć w kwocie 100 USD, więc autorzy pomysłu liczą na relatywnie duży odzew społeczności internetowej i - przy założeniu, że przekonają ja do tego pomysłu - na powszechny zakup takiego urządzenia.

Drugim etapem ma być wysłanie własnego satelity (i satelitów) na orbitę - bądź tę niższa, co jest łatwiejsze technologicznie, ale komplikujące realizację projektu, czy też na tę wyższą, geostacjonarną, co jest dużo kosztowniejsze technologicznie, ale znacznie upraszczające funkcjonowanie projektu. Satelity na niższej orbicie okrążają Ziemie średnie w ok. 90 min, więc nie można za ich pośrednictwem utrzymywać stałego przekazu informacji. Satelity geostacjonarne są "zakotwiczone" nad jednym punktem Ziemi, co daje możliwość ciągłej transmisji, ale - poza kwestią kosztów - daje też istotne opóźnienie w transmisji sygnału, co może komplikować działanie szeregu internetowych aplikacji.

Hakerzy - przez lata stygmatyzowani i w zasadzie bez wyjątku traktowani jako internetowi trolle, którzy z czystej złośliwości komplikują życie normalnym użytkownikom komputerów, w ostatnich latach zaczęli zajmować dość nieoczekiwaną pozycję na scenie konfrontacji wolności z matrixem. Zajmują segment wolności słowa i prawa do swobodnej wypowiedzi w sieci i wchodzą w rolę dużo bardziej świadomej opozycji wobec systemu, niż można się było spodziewać po latach akcji, które po części miały weryfikować procedury bezpieczeństwa w sieci, a po części dowartościowywać ego ich autorów. Jest to zasługą manifestu Anonimowych i kilku innych grup hakerskich, które podjęły trud ukierunkowania świadomości ludzi, których rzemiosło hakerskie pociąga.  No i nie sposób w tym miejscu nie odnotować historii Gary McKinnona, który  po latach kuriozalnego procesu sądowego w Anglii ma być ekstradycjonowany do USA, gdzie grozi mu kilkudziesięcioletni wyrok za włamanie się do komputerów Pentagonu i ujawnienie faktu istnienia tam dokumentów potwierdzających fakt współpracy cywilizacji pozaziemskich z administracją USA.

Nie mam informacji o tym, czy i jak koledzy hakerzy się odnoszą do perspektywy flary słonecznej, która nam wyłączy całą technologię - a jak wiadomo na przełomie 2012 i 2013 to całkiem prawdopodobny scenariusz. Być może ich plany sięgają późniejszych lat. Na berlińskim Kongresie sformułowano też postulat wysłania amatorskiej wyprawy na Księżyc do 2023 roku… Cóż, ja Wam koledzy życzę powodzenia szczególnie u progu 2012 roku!

po części za BBC

 


 

 

 

 

  Turystyka -Żywe Muzeum Piernika

Zaczerpnięte z http://www.poland.gov.pl/Zywe,Muzeum,Piernika,8665.html

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu czyli wciąż działająca piernikarnia z XVI wieku jest jedynym takim miejscem w Europie.

Muzeum znajduje się na piętrze zabytkowego spichrza. Zwiedzający nie tylko mogą obejrzeć jak wyrabia się tradycyjne toruńskie pierniki, ale też wziąć udział  w ich powstawaniu. W  historycznym toruńskim wnętrzu, pośród zapachów imbiru, kardamonu i innych przypraw goście muzeum przesiewają mąkę, ucierają korzenie, kształtują ciasto, wreszcie gotowy wypiek zjadają lub zabierają ze sobą na pamiątkę.
W magicznym muzeum znajduje się również sklepik z pamiątkami i kawiarenka.

Żywe Muzeum Piernika, Toruń, Stare Miasto.
www.muzeumpiernika.pl

 

 

 

 

   Humor
Ani Mru Mru - Inwazja

 


 

 


 

 

 

  Upadek światowego systemu monetarnego cz. 75

Amerykańskie domy straciły $700 bilionów w 2011
Sprzedaż nowych domó w USA spada
Oszczędności emertyturowe  w USA spadły o $1.4 trilona
Ilość bezrobotnych we Francji osiąga rekordy
Sears zamknie 100 placuwek w Nowym Roku

Personalne dochody spadły więcej podczas "recovery" aniżeli podcza recesji
Amerykańscy żołnierze jadą do Izraela

 

 Kącik kulinarny Lucy Michalak

 

 

 

 

 

Kurczak w dżemie jagodowym z serem i oliwkami marynatę.

Czerwone wino mieszamy z dżemem jagodowym, solą pieprzem i odrobiną czosnku.

Marynujemy kurczaka. Całą marynatę razem z kurczakiem wykładamy na patelnię i dusimy go w niej tak, aby był soczysty. Gotowe! Kurczaka podajemy z dodatkiem czarnych oliwek i żółtego serka.

Komentarz Lucyny Kozłowskiej:

Mięso z piersi kurczaka ma bardzo szerokie zastosowanie w żywieniu zarówno osób zdrowych, jak i chorych. Z uwagi na znikomą zawartość tłuszczu jest szczególnie polecane w żywieniu osób z nadwagą oraz chorobami serca i układu krążenia. Delikatna struktura włókien mięśniowych i niska zawartość tkanki łącznej sprawiają, że piersi z kurczaka są polecane ponadto pacjentom ze schorzeniami przewodu pokarmowego oraz osobom starszym. Propozycja podania kurczaka z czerwonym winem, jagodami, oliwkami i czosnkiem sprawia, że danie to wzbogacimy we flawonoidy, które ze wzglądu na właściwości antyoksydacyjne są bardzo potrzebne dla naszego organizmu. Aby niepotrzebnie nie zwiększać zawartości tłuszczu w tym atrakcyjnym daniu proponuję dodatek sera żółtego o obniżonej zawartości tłuszczu.

 

 

 Ciekawostki

 
 
 
 

 

 

  Manitoba- Styczeń w fotografii

Fot. Bogdan i Alicja Fiedur

 

 


 

   Ogłoszenia

 

 

Private piano and music theory lessons based on Royal Conservatory of Music curriculum (all levels) offered by Tadeusz Biernacki.
Please call 334-4441 or 791-5618.

 

 


 

SUMMER CREDIT COURSE - DISCOVER POLAND & CENTRAL EUROPE - SUMMER 2012

Program pobierz

 


 

Zespół Sokół z przyjemnością powiadamia swoich sympatyków, że DVD z koncertu Musicale Ach Te Musicale jest do nabycia u członków Zespołu lub w Centrum Polsat (217 Selkirk Ave). Cena DVD (dwa dyski) jest $17.00.

Wiecej infromacji moża otrzymac dzwoniąc na 895-2285.
Jerzy Bibik
Koordynator Występów.

 


 


 


 

 

 


Translate this page - Note, this is automated translation meant to give you sense about this document.
 

 

grudzień 2011

 styczeń 2012
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
 

 

 


Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008

 

 

Czyszczenie Wentylacji
Duct cleaning


1485 Wellington Avenue
Winnipeg, MB, R3E OK4
Phone: (204) 284-6390
Cell: (204) 997-2000
Fax: (204) 284-0475
email

clean@advancerobotic.com

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można pobrać nagrania HYPERNASHION za darmo!!!
 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493


 “Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny