Polonia Winnipegu
 Numer 104

10 grudnia 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA -  ŻORY

 

 

ŻORY 


 

Żory, to liczące ok. 61 tysiące ludzi miasto na prawach powiatu. W ciągu ostatnich kilku lat stały się ośrodkiem handlowo – usługowym. Korzystając z korzystnego położenia na przecięciu szlaków komunikacyjnych swoje centra handlowe otwierają tu zarówno sieci sklepów wielkopowierzchniowych, jak i firmy dystrybucyjno – logistyczne.Miasto leży w takim miejscu naszego regionu, że zawsze jest do niego po drodze. Dlatego, jeśli mamy do zrobienia duże zakupy to warto odwiedzić któryś z żorskich marketów. Największy z nich jest tuż przy drodze krajowej nr 81.
Rynek żorski, to jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Odnowiona kilka lat temu nawierzchnia, skwery, fontanna... wszystko to zachęca do rodzinnych spacerów i spoczynku na którejś z licznych tam ławeczek. Latem sporą atrakcją są ustawione ogródki gastronomiczne. W kulturalnych warunkach można schronić się przed upałem i zaspokoić pragnienie. Można też skorzystać z usług z któregoś z lokali. Do swoich wnętrz zapraszają zarówno restauracje, pizzerie i cukiernia. Miłośnicy gry w szachy mogą skorzystać z dużej szachownicy. Rynek to także miejsce wielu koncertów i festynów plenerowych.
Żory to miejsce, gdzie sprzyja się inwestorom. W ogólnopolskim rankingu „Gmina przyjazna inwestorom” miasto otrzymało 1 miejsce w kategorii zarządzania rozwojem. Co roku Żorska Izba Gospodarcza wraz Urzędem Miasta organizują Targi Budowlane i Ofert Inwestycyjnych, które przyciągają wystawców z całego regionu.
Żory to miasto ludzi młodych. Od wielu lat miasto ma najwyższy wskaźnik urodzeń w całym województwie śląskim. By zapewnić młodym mieszkańcom właściwe wykształcenie, obok sieci szkół podstawowych gimnazjalnych i średnich działa tu także uczelnia wyższa: filia Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej z Katowic.

Ciekawym i rzadkim zjawiskiem są także organizowane w każdy drugi wtorek miesiąca targi końskie. Na plac targowy w dzielnicy Kleszczów przyjeżdżają hodowcy z całej południowej Polski.
Od 1993 roku działa reaktywowane Kurkowe Bractwo Strzeleckie, którego tradycje sięgają osiemnastego wieku. Zawody o tytuł Króla Kurkowego oraz uroczystość jego inauguracji są warte obejrzenia.O zachowanie w pamięci potomnych ważnych kart z historii miasta dba istniejące od przeszło 25 lat Towarzystwo Miłośników Miasta Żory, które oprócz innej działalności znane jest w mieście z naukowej serii wydawniczej „Pamiętam Żory”, która szczegółowo opisać ma całe dzieje miasta.

Miasto poszczycić się może także własną „monetą”: w 2002 roku, z okazji jubileuszu 730 lecia miasta wybito pamiątkowy żorski grosz. Atrakcją dla dzieci może być także maskotka miejska „Żorek”.

Atrakcją są zbiory Muzeum Miejskiego. Oprócz działu historii regionu pokazującego zabytki z miasta i najbliższej okolicy, znajduje się tam także jedna z kilku w Polsce kolekcja dzieł sztuki ludów Afryki Zachodniej.Z kolei działające w dzielnicy Osiny Żorskie Centrum Regionalne dba o zachowanie i popularyzację tradycyjnych obyczajów i obrzędów śląskich.

Żory znane są w Polsce z odbywających się tu cyklicznie imprez kulturalnych, Co roku, we wrześniu odbywa się Festiwal SARI. Od wielu lat na przełomie maja i czerwca odbywa się Żorska Wiosna Młodości – cykl koncertów i festynów na wolnym powietrzu. Atrakcyjny jest również coroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru i Mażoretek orazorganizowany oraz organizowany co dwa lata Międzynarodowy Festiwal Gitarowy .


Zarówno mieszkańcy, jak i turyści skorzystać mogą z dwóch basenów: krytego przy ul. Wodzisławskiej i odkrytego w ośrodku sportowo – wypoczynkowym w dzielnicy Rój. Na Hali widowiskowo - Sportowej można skorzystać z sauny, siłowni oraz zagrać na dużym parkiecie w gry zespołowe. W sezonie jesienno - zimowym tuż obok hali funkcjonuje zadaszone sztuczne lodowisko, które codziennie przyciąga spore grupy młodzieży.

Szczegółowej informacji odwiedzającym miasto udziela znajdujący się w centrum miasta Punkt informacji Miejskiej tel. 0801 336 555.

Każdy odwiedzający Żory spotka się tu z życzliwym przyjęciem.

Źródło: http://www.zory.pl/m_gl.php?id=7&szbl=3

 
INDEXCopyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228