17 czerwca 2010 | Nr 131

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

Powrót...

  Podróż  dookoła Polski - ciekawe miejsca - Skierniewice

 

 

 

SKIERNIEWICE
 

 

 

 

Wizytówka Skierniewic

Skierniewice to blisko 50-tysięczne miasto położone w centralnej Polsce, dostępne komunikacyjnie dzięki gęstej sieci drogowej i kolejowej oraz niewielkiej odległości od stołecznego lotniska Okęcie. Miasto pełni dla otaczającego je obszaru funkcje usługowe w sferze edukacji, ochrony zdrowia, kultury i sztuki, a także handlu oraz usług bytowych i wyspecjalizowanych. Jesteśmy krajowym centrum nauk ogrodniczych, dzięki znanym na całym świecie placówkom naukowym


Instytutowi Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Instytutowi Warzywnictwa.
Dzisiejszy wizerunek miasta kreują nowe inwestycje komunalne, Skierniewice to atrakcyjne miejsce do inwestowania. Przekonali się o tym nie tylko lokalni inwestorzy, ale również znane firmy światowe jak Philips, Yageo, Veka, Pilkington, Vog, ZIPO, Autobar Packaging, i inni.

 


Pałac Prymasowski


Kościół garnizonowy

Pozytywne aspekty życia gospodarczego miasta oraz dobre zarządzanie pieniędzmi publicznymi pozwoliły już trzykrotnie zająć Skierniewicom I miejsce w rankingu "Liga miast województwa łódzkiego". Zestawiono i porównano ze sobą dane dotyczące działalności miast naszego regionu w latach 1998-2001 (pierwsza edycja) i 2002r. (druga edycja) i 2003r (trzecia edycja). Im więcej środków miasto przeznaczyło na inwestycje, mając przy tym względnie niski poziom bezrobocia oraz niskie koszty administracji, tym wyższą lokatę osiągnęło w rankingu. Rozwój miasta w coraz większym stopniu ukierunkowany jest na tworzenie warunków do czynnego wypoczynku mieszkańców. Zapewnia to doskonale rozwinięta baza sportowa i rekreacyjna. W mieście funkcjonuje m.in.


Ratusz


Ośrodek Sportu i Rekreacji z trzema halami sportowymi i zmodernizowanym stadionem miejskim,
Miejska Pływalnia "Nawa",
Centrum Sportu i Rekreacji "Classic",
Zalew "Zadębie" z nowoczesnym torem regatowym.

 


Brama pałacowa


Niewątpliwą zaletą położenia miasta jest sąsiedztwo z dużym, objętym ochroną prawną kompleksem leśnym - Bolimowskim Parkiem Krajobrazowym. Jego liczne walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe, dydaktyczne i rekreacyjne pozwalają sprostać wielu wymaganiom i oczekiwaniom odwiedzających go osób.

 


Willa "Aleksandria"

Układ hydrograficzny miasta tworzą trzy naturalne cieki wodne - Łupia-Skierniewka, Rawka i Pisia-Zwierzyniec. Rzeki te są prawobrzeżnymi dopływami Bzury. Najcenniejsze krajobrazowo są tereny dolin rzecznych Rawki i Łupi. Rzeka Rawka przylega jedynie do fragmentu wschodniej granicy miasta, natomiast druga z rzek - Łupia płynie niemalże centralnie i jej długość w granicach miasta wynosi 7km. Dzięki temu na przeważającym odcinku została włączona do miejskiej struktury funkcjonalno-przestrzennej. W jej dolnym biegu urządzono rekreacyjny zbiornik wodny "Zadębie".

 


Młodzieżowe Centrum Kultury


Ośrodek Sportu i Rekreacji

Skierniewice od wielu lat łączą więzi partnerskie z dwoma europejskimi miastami:

Chatelaillon - Plage we Francji i Gerą w Niemczech.
Współpraca z Niemcami trwa od 1976r. Jej głównym kreatorem jest młodzież, która uczestniczy we wspólnie przygotowywanych przedsięwzięciach, jak np. koncerty uczniów szkół muzycznych, plenery malarskie, organizowane w ramach programu Unii Europejskiej "Młodzież dla Europy", warsztaty tematyczne, czy imprezy sportowe. Nieco krócej trwają kontakty z Francją, ale za to mają one charakter współpracy miast bliźniaczych. Zapoczątkowane w 1990r. kontakty zaowocowały podpisaniem w 1994 r. we Francji, rok później w Skierniewicach Aktu Zbratania Miast. Na jego podstawie Unia Europejska wpisała oba miasta na listę miast bliźniaczych, co pozwala na dofinansowanie wspólnych projektów przez Komisję Europejską. W 2001r. odnowiono kontakty z Purgstall - austriacką miejscowością położoną w kraju związkowym Dolna Austria. W 2002r. podjęto wstępne rozmowy celem nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Skierniewicami, a węgierskim miastem Szentes. Obustronna umowa została podpisana w maju 2004r. Szeroko zakrojone działania władz lokalnych oraz wydarzenia z życia miasta pilnie śledzą media. W Skierniewicach wydawane są tygodniki: "Głos Skierniewic i okolicy" i "Informator Tygodniowy Skierniewic". Wiadomości o mieście można również znaleźć na poświęconych temu stronach w łódzkim dzienniku "Wiadomości Dnia". Od 1997r działa radio RSC stanowiące integralną część Miejskiego Ośrodka Kultury. Swoim zasięgiem obejmuje tereny położone w odległości ok. 100 km od Skierniewic. Lokalna prasa i radio zajmują się m.in. obsługą medialną i promocyjną największych miejskich wydarzeń.

Źródło: http://www.skierniewice.net.pl/kategorie/wizytowka

INDEX

Powrót...

Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008


 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 

 Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 16 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Nsport, AXN/Discovery, Boomerang, TV4,

Viva IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza


 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510 

 

Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!

 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493

 


 

 

189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


 

Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny