22 lipca 2010 | Nr 136

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

Powrót...

  Podróż  dookoła Polski - ciekawe miejsca -Dębica

 

 

 

DĘBICA
 

 

 

 

Dębica - Miasto otwarte

Witamy Państwa!

Dębica to wyjątkowe miasto. Znakomicie łączy w sobie ponad 650 - letnią historię i gospodarczy charakter nowoczesnego miasta. O sile Dębicy decydują jej mieszkańcy.

Jesteśmy bowiem otwarci na zmiany, na ludzi odwiedzających Dębicę oraz na inwestorów, którzy zdecydują się ulokować nad Wisłoką swój kapitał i stworzą dodatkowe miejsca pracy. Dębica jest miastem ludzi o wielkim potencjale, otwartych na wszystko co dobre i ciekawe. Dębica – Miasto Otwarte.

O naszej otwartości przekonują się o tym przedsiębiorcy, którzy mogą liczyć na pomoc władz miasta i pracowników Urzędu Miejskiego. Poznali ją także nasi sąsiedzi, gdy z pobliskimi samorządami stworzyliśmy Związek Gmin Powiatu Dębickiego. Nie chcemy rywalizować między sobą a poprzez wspólne działania stworzyć mieszkańcom naszego regionu lepsze warunki.

 

Realizowany przez Dębicę program Europa Miast, polegający na współpracy z licznym gronem zagranicznych samorządów, służy promocji naszego miasta oraz ułatwia pozyskiwanie funduszy Unii Europejskiej w ramach programów międzynarodowych.

W Dębicy odbywają się także liczne imprezy kulturalne i sportowe. Współczesna Dębica to miasto mistrzostw. Dzięki znakomitej bazie i olbrzymim tradycjom sportowym odbywają się tutaj najważniejsze ogólnopolskie imprezy w wielu dyscyplinach.

Dębica to Miasto Otwarte. Także dla Was. Zapraszamy!

Źródło: http://www.debica.az.pl/

Dębica to miasto malowniczo położone na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego. W okolicy jest wiele miejsc godnych polecenia do odpoczynku. Wokół są zalesione wzgórza a przez miasto przepływa Wisłoka, na której każdego roku odbywają się spływy kajakowe. Latem czynny jest basen odkryty a ofertę rekreacyjną wzbogacają okoliczne ośrodki wypoczynkowe. Wokół Dębicy są także szlaki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

Dębica Fot. Józef Ambrozowicz

Pierwszy dokument wspominający o istnieniu osady Dambicha pochodzi z 1293 roku. W 1358 roku król Kazimierz Wielki wydał zezwolenie Świętosławowi Gryficie na lokację osady miejskiej na prawie średzkim. Do rozwoju miasta przyczynił się wydany w 1446 roku przywilej na jarmarki i targi. W średniowieczu ważny ośrodek na szlaku kupieckim, następnie dotknięte pożarami i zniszczeniami miasto straciło na znaczeniu. Dębica odzyskała nowy charakter, kiedy 70 lat temu powstały tu zakłady w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Tutaj Eugeniusz Kwiatkowski ulokował fabrykę gum jezdnych oraz fabrykę keru i walcownię metali kolorowych a w pobliskim Pustkowie zakład materiałów wybuchowych. Do dzisiaj zakłady przemysłowe dają utrzymanie większości rodzin z Dębicy liczącej obecnie blisko 48 tysięcy mieszkańców. Największym pracodawcą jest dziś Firma Oponiarska, znana w całej Polsce z opon sygnowanych marką ”Dębica”.
 

Dębicki Rynek Fot. Tomasz Rowiński

Rozwój przemysłu spowodował także rozwój klubów sportowych i z czasem to również one rozsławiły miasto. Sportowcy z działającego od blisko 100 lat klubu „Wisłoka” zdobyli 40 medali na Igrzyskach Olimpijskich oraz Mistrzostwach Świata i Europy. Miejscową kuźnią pięściarzy był klub „Igloolpol”. Także dzisiaj kluby sportowe działają prężnie a miasto dysponuje znakomitą bazą, która jest miejscem licznych zgrupowań sportowych klubów z całej Polski. W Dębicy są także dobre warunki do rozwoju talentów artystycznych. Tutaj urodził się i pobierał pierwsze lekcje muzyki kompozytor Krzysztof Penderecki.

Krzysztof Penderecki podczas koncertu w Kościele Św. Ducha

Także teraz Rynek jest miejscem plenerowych imprez i celem rodzinnych spacerów. To tutaj, co roku, latem odbywają się Dni Dębicy. Obecnie podejmowane działania kulturalne ukierunkowane są na przygotowania do obchodów 650 – lecia lokacji miasta, które odbędą się w 2008 roku.

Źródło: http://www.debica.az.pl/index.php?strona=debica
 

INDEX

Powrót...

Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008


 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 

 Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 16 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Nsport, AXN/Discovery, Boomerang, TV4,

Viva IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza


 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510 

 

Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!

 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493

 


 

 

189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


 

Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny