Polonia Winnipegu
 Numer 101

19 listopada 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

INDEX

WIADOMOŚCI Z KANADY

Środa, 2009-11-18

Ponad milion dolarów za krowę

Za 1,2 mln dolarów kanadyjskich (równowartość około 3,1 mln złotych) sprzedano trzyletnią mleczną krowę o imieniu Missy podczas tegorocznych targów rolnych w Toronto.
Czarno-biała Missy rasy holsztyńskiej to obecnie - jak podają kanadyjskie media - najdroższa krowa na świecie. Kwota zaś, za którą ją sprzedano ze względu na genetyczną wartość, to druga co do wysokości cena osiągnięta w historii sprzedaży krów w Kanadzie. Dotychczas tylko raz cena krowy przekroczyła milion dolarów.

Jak podała agencja The Canadian Press, Missy sprzedano dwóm kupcom ze Stanów Zjednoczonych i Danii. Jednak krowa nie opuści Kanady i pozostanie tam, gdzie była przez ostatnie dwa lata, a więc w Morsan Farms w prowincji Alberta.
(PAP)

Polacy skromnie wygrali z Kanadyjczykami

Z jednobramkowym prowadzeniem schodzili na przerwę towarzyskiego meczu z reprezentacją Kanady polscy piłkarze. W 18. minucie gola strzelił Maciej Rybus, który wykorzystał podanie Kamila Kosowskiego. Do końca meczu ten wynik już się nie zmienił.

Polacy grali w pierwszej połowie meczu agresywnie. Kanadyjskich obrońców nękał Robert Lewandowski, który zmarnował jednak sytuację sam na sam z bramkarzem rywali. Goście także mieli swoje okazje, ale żaden z ich rzutów rożnych nie zagroził poważnie polskiej bramce.

Początek drugiej połowy to niecelne strzały Dariusza Dudki i Roberta Lewandowskiego. Z animuszem do ataku przystąpili również Kanadyjczycy, ale debiutant Wojciech Szczęsny bez trudu łapał futbolówkę. Kolejne minuty przyniosły przewagę podopiecznych Franciszka Smudy - niestety bez kolejnych bramek. Refleksem kilka razy popisał się Lars Hirschfeld, a w ostatniej minucie po strzale Małeckiego uratował go słupek.

Rok kończymy więc zwycięstwem, ale marne to pocieszenie. Celem miał być przecież awans do finałów przyszłorocznego mundialu w RPA.
RFM FM, fot. PAP

Kanadyjski minister transportu John Baird spowodował incydent dyplomatyczny w stosunkach kanadyjsko-brytyjskich rozsyłając przyjaciołom SMS-a o treści "Thatcher umarła" (Thatcher has died) - informują w sobotę brytyjskie media.

Informacja, iż 84-letnia była brytyjska premier zmarła, szybko dotarła do premiera Kanady Stephena Harpera.

Jednak Baird w rzeczywistości zawiadamiał o śmierci swego kocura, którego na cześć "żelaznej damy" nazwał Thatcher.

Jego SMS został potraktowany dosłownie i wiadomość o śmierci baronessy Thatcher rozeszła się okamgnieniu na galowym bankiecie w Toronto, zorganizowanym dla uhonorowania rodzin kanadyjskich wojskowych.

Podczas gdy urząd premiera Harpera przygotowywał projekt depeszy kondolencyjnej, jeden z jego współpracowników zatelefonował do Pałacu Buckingham i do urzędu brytyjskiego premiera na Downing Street, gdzie dowiedział się, że Thatcher żyje i ma się dobrze.

Po wyjaśnieniu zamieszania rzecznik kanadyjskiego premiera Dimitri Soudas miał powiedzieć: "Gdyby nie to, że kocur zdechł, to bym go własnoręcznie ukatrupił".
INTERIA.PL/PAP

Wtorek, 2009-11-17

Nowe wymogi dla obywateli in spe

Minister imigracji i obywatelstwa Jason Kenney powiedział, że imigranci, którzy chcą otrzymać kanadyjskie obywatelstwo, będą musieli zdobyć więcej wiedzy o wojsku kanadyjskim, a także o historii, polityce, Konfederacji i ludności rdzennej Kanady.

Minister Jason Kenney zapowiedział w czwartek wydanie nowej wersji podręcznika dla imigrantów, który ma uaktualnić i rozszerzyć informacje, które przyszli obywatele muszą sobie przyswoić.

Podręcznik ten jest głównym źródłem, z którego korzystają osoby przygotowujące się do egzaminu na obywatelstwo.
Nowa broszura ma zostać wydana w marcu.

Będzie ona także dostępna w szkołach.

Obecnie używana wersja została opublikowana w 1997 roku i jest już przestarzała. Ponadto, zawiera niektóre zbyt szczegółowe informacje, nie podając jednocześnie innych, często bardzo ważnych. Na przykład, ma dwie strony o recyklingu, ale ani słowa o Remembrance Day czy znaczeniu czerwonego maka.

Jak zapowiedział minister, nowa książeczka będzie zawierała więcej informacji o tym "kim jesteśmy, skąd pochodzimy, jak powstał system naszych praw i obowiązków".

Obecna 47-stronicowa broszurka nosi tytuł "A Look at Canada". Nowa zatytułowana będzie "Discover Canada: The Rights and Responsibilities of Citizenship" i będzie miała o 20 stron więcej.

Kenney poinformował, że egzamin nie ulegnie zmianom - składać się będzie z 24 jasno sformułowanych pytań wielokrotnego wyboru.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Podejrzany radiolog

Lekarz z miejscowości Yorkton w Saskatchewan, którego wyniki badań zostały poddane dokładnej analizie, został uznany za niekompetentnego.

Stwierdzono, że dr Darius Tsatsi, radiolog, nie posiada umiejętności i wiedzy, aby praktykować radiologię - takie orzeczenie wydał w piątek College of Physicians and Surgeons.

Jego interpretacje wyników badań takich jak prześwietlenia, mammogramy i CT scany zostały po raz pierwszy zakwestionowane w maju.

Od tego czasu ministerstwo zdrowia Saskatchewan i regionalne wydziały zdrowia dokonały analizy wszystkich wykonanych i zinterpretowanych przez Tsatsiego badań - jest ich w sumie około 70.000.

College of Physicians and Surgeons zarekomendował, aby
dr Tsatsi poświęcił rok na szkolenie, by móc powrócić do zawodu radiologa.

Sam zainteresowany nie kwestionował wyników dochodzenia College of Physicians and Surgeons. Od maja został zawieszony w prawach lekarza.

Ostateczna decyzja w sprawie dr. Tsatsiego zapadnie 20 listopada.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Poniedziałek, 2009-11-16

Wyrzucane szczepionki

Jak podano w sobotę, w niektórych regionach kraju doszło do wyrzucenia setek dawek szczepionki przeciwko świńskiej grypie ponieważ źle oszacowano jakie ilości potrzebne są w punktach szczepień.
W niektórych większych ośrodkach takich jak Toronto czy Halifaks, wyrzucono ok. 1 proc. szczepionki, ponieważ środek ten ma trwałość zaledwie 24 godzin. Nie może być składowany dłużej.
Mimo więc, że wiele osób pragnących się zaszczepić, a nienależących do grup wysokiego ryzyka, nie może otrzymać szczepionki, na zmarnowanie w Toronto poszło 500 dawek.
Jak wyjaśnia Ameeta Mathur, dyrektor programu szczepień w Toronto Public Health, przygotowuje się tyle szczepionek, ile według obliczeń powinno się móc zaaplikować, ale zdarza się, że obliczenia nie są precyzyjne.
Kiedy szczepionka z fiolki trafia do strzykawki i nie zostaje zużyta, musi zostać wyrzucona.
W przypadkach, kiedy nie da się zużyć szczepionki, możliwe jest jeszcze szybkie przewiezienie jej do innego punktu szczepień. Czasami to pomaga uniknąć wyrzucania cennej szczepionki.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Wyniki szczytu

Na zakończenie 2009 Asia Pacific Economic Cooperation Leaders Summit w Singapurze - szczytu liderów krajów APEC, premier Kanady Stephen Harper wydał w niedzielę następujące oświadczenie:

"Mimo że gospodarka Kanady została zbudowana poprzez handel transatlantycki, nasz przyszły dobrobyt będzie w coraz większym stopniu zależał od naszych związków z Pacyfikiem. Region ten skupia kilka z najbardziej dynamicznych i najszybciej rozrastających się ze światowych ekonomii.

Nasze dyskusje podkreślały znaczenie dalszej współpracy w sprawie, która jest priorytetem numer jeden Kanady - reagowanie na globalny kryzys ekonomiczny.

Od czasu zeszłorocznego szczytu, skupialiśmy się na opieraniu się protekcjonizmowi, na reformowaniu globalnego systemu finansowego i stymulowaniu naszej ekonomii, co pomagało przygotować warunki wychodzenia z kryzysu.

Przywódcy spotkali się także i zgodzili się co do potrzeby dalszego koncentrowania się na kwestii zmian klimatycznych. Mimo że nie oczekujemy osiągnięcia prawnie wiążącego porozumienia, postęp może jednak zostać poczyniony w Kopenhadze.

Spotkałem się z innymi liderami państw, w tym z premierem Key z Nowej Zelandii, Hatoyamą z Japonii, Ruddem z Australii oraz z prezydentami Obamą z USA i Trietem z Wietnamu.

Spotkam się także z rosyjskim prezydentem Miedwiediewem dzisiaj po południu. Zamierzam poruszyć szereg spraw, które nas łączą, takich jak światowe bezpieczeństwo, Arktyka i oczywiście sprawy gospodarki.

Patrząc w przyszłość, będziemy blisko współpracować z Południową Koreą nad udanymi szczytami G20 w 2010 roku, które będą budowały na zobowiązaniach poczynionych w Pittsburgu, Londynie i Waszyngtonie.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Piątek, 2009-11-13

Wojaże zagraniczne premiera

Premier Stephen Harper wyruszył w czwartek w pierwszą ze swoich trzech planowanych podróży zagranicznych.

Harper będzie przebywał poza granicami Kanady do połowy grudnia.

W trzech osobnych podróżach przez cztery tygodnie odwiedzi pięć krajów.

Podróże te zaprowadzą kanadyjskiego szefa rządu do Singapuru, Indii, Trynidadu i Tobago, Chin i Południowej Korei.

W ten weekend odbędzie się szczyt APEC (Asia-Pacific Economic Co-operation) w Singapurze.

Do Chin premier Harper wybiera się w dniach 2-6 grudnia.

Podróże te będą okazją do przygotowań do zbliżających się szczytów G8 i G20, które mają odbyć się w Kanadzie w czerwcu 2010 roku.

To najbardziej intensywny dla premiera Harpera okres podróży od czasu dojścia do władzy w styczniu 2006 roku.

Dyskusje na szczycie APEC będą się koncentrować na sprawach wychodzenia z globalnego kryzysu i handlu międzynarodowego, w czym Kanada wyprzedza wiele innych krajów.

Z Singapuru Harper poleci do Bombaju, New Delhi i Amritsar w Indii.

Premier i jego żona złożą wieniec pod pomnikiem Mahatmy Gandhiego, odwiedzą Złotą Świątynię w Amritsar i wiele innych słynnych miejsc na trasie swojej podróży.

Jak podkreślają obserwatorzy, te wizyty zagraniczne są ważne dla wizerunku premiera, a przez to i jego rządu, w Kanadzie.

Będą to pierwsze wizyty premiera Kanady w Indiach i Chinach. To dwa ogromne rynki w Azji, a także kraje, gdzie mieszka wielu Kanadyjczyków.

Opozycja i liderzy biznesu od dawna krytykowali rząd za dość chłodne stosunki z Chinami, które są trzecim największym rynkiem eksportu z Kanady.

Na początku swojej kadencji konserwatyści zirytowali Chiny oskarżając je o naruszanie praw człowieka i protestując przeciwko uwięzieniu Kanadyjczyka chińskiego pochodzenia Huseyina Celila.

Chiny mają także zastrzeżenia do bliskich stosunków Kanady z Dalai Lamą, który otrzymał honorowe obywatelstwo Kanady.

Co prawda premier pojedzie do Indii i Chin po raz pierwszy, ale od 2006 roku odbyło się 18 ministerialnych wizyt w Chinach, a w Indiach - 11. Na początku roku do Chin udali się minister handlu Stockwell Day i minister spraw zagranicznych Lawrence Cannon.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Wandalizm nie przeszkodził

Ceremonia w ontaryjskim miasteczku Woodstock odbyła się, mimo że lokalny pomnik został zbeszczeszczony w weekend. Wandale spryskali go farbą i namalowali na nim swastyki. Mimo wysiłków by je zmazać, były one jszcze widoczne w czasie uroczystości.


Z kolei w Frederiction, stolicy Nowego Brusznwiku, wandale złamali w weekend marmurowy krzyż na pomniku. Mimo to władze miasta nie zrezygnowały z ceremonii, a pojawiły się na niej tłumy, w tym wielu żołnierzy z pobliskiej bazy wojskowej Gagetown i ich rodziny.

"Musimy utrzymywać palącą się pochodnię pamięci dla przyszłych pokoleń. Nie zapominajmy nigdy tych bohaterskich mężczyn i kobiet, którzy poświęcali się, aby innym żyło się lepiej. Musimy pamiętać, nie tylko dzisiaj, ale codziennie".
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Czwartek, 2009-11-12

aa.Nie chcemy się dotykać

Prawie dwóch na trzech Kanadyjczyków rezygnuje z podawania sobie rąk i z uścisków z obawy o zarażenie świńską grypą.

Sondaż agencji Canadian Press-Harris Decima wykazał, że 60 proc. ankietowanych wolało nie dotykać innych obawiając się o zakażenie wirusem.

Jedna trzecia powiedziała, że z większą ostrożnością podchodzi do podawania rąk innym. Zdecydowana większość powiedziała, że nie czułaby się urażona gdyby ktoś odmówił podania im ręki.

Na całym świecie słyszy się ostrzeżenia przed niepotrzebnym fizycznym kontaktem z innymi ludźmi.

Archidiecezje kanadyjskie postanowiły zastąpić stosowany zwykle jako znak pokoju uścisk dłoni skinieniem głowy.

W czasie weekendu w szpitalu w Ottawie zmarła 10-letnia dziewczynka, mieszkanka okolic Cornwall. W Ottawie zanotowano wzrost zachorowań.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Kanadyjczycy i monarchia

W związku z wizytą w Kanadzie księcia Karola i księżnej Camilli agencja Canadian Press/Harris-Decima przeprowadziła sondaż badający stosunek Kanadyjczyków do monarchii.

Okazuje się, że większość Kanadyjczyków wolałaby, aby następcą Elżbiety II na tronie angielskim był nie Karol, a książę William.

41 proc. ankietowanych powiedziało, że wolałoby na tronie Williama, a 31 proc., że Karola.

Doug Anderson, wicedyrektor Harris-Decima, skomentował tę popularność Williama w Kanadzie faktem, że jego ojciec wzbudzał sporo kontrowersji jeszcze w czasach swego małżeństwa z Dianą, podczas gdy jego 27-letni syn ma niczym nieskażoną reputację.

Co do poglądów na temat wagi samej monarchii, głosy są podzielone. 45 proc. uważa, że monarchia to ważny element historii i kultury Kanady, a 44 proc. widzi ją jako relikt kolonialnej przeszłości.

Przeciwników roli monarchii w Kanadzie jest dwukrotnie więcej w Quebecu niż w innych częściach Kanady, gdzie większość uważa, że monarchia powinna pozostać elementem kanadyjskiej współczesnej rzeczywistości politycznej.

Na pytanie, czy Kanada powinna zerwać powiązania z rodziną królewską po śmierci Elżbiety II, połowa Kanadyjczyków stwierdziła, że nie, a 39 wypowiedziało się za tym rozwiązaniem.

Kto jest ulubionym członkiem rodziny królewskiej? 34 proc. powiedziało, że królowa Elżbieta II, 27 proc., że William, 8 proc, że Harry, 4 proc., że Karol i 3 proc., że książę Filip.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228