8 lipca 2010 | Nr 134

INDEX

Powrót...


  Wiadomości z Kanady

Środa, 2010-07-07

Depesze kanadyjskie

Kanadyjscy amatorzy pachnących papierosów muszą zmienić przyzwyczajenia, wczoraj wszedł w życie zakaz ich sprzedaży. To kolejne zmiany w prawie, mające chronić głównie młodzież przed skutkami palenia. Producenci jednak znaleźli już sposoby na ich obejście.
Jeszcze w 2008 roku rozpoczęto przegląd prawa dotyczącego produktów tytoniowych. Okazało się wówczas, że wśród młodych ludzi rośnie zainteresowanie aromatyzowanymi papierosami, na przykład czekoladowymi czy waniliowymi, oraz cygaretkami - przypomniała telewizja CBC.
Od poniedziałku więc aromatyzowane papierosy, z wyjątkiem mentolowych, musiały zniknąć z półek sklepów, i tak szczelnie zamkniętych, by nie było widać opakowań. Dodatkowo wprowadzono zakaz sprzedaży cygaretek na sztuki.
Niektórzy producenci wyrobów tytoniowych już znaleźli sposób na obejście nowego prawa. Na przykład w Montrealu firma Casa Cubana zaczęła produkcję nieco większych cygaretek, a zatem tych wyrobów zakaz pojedynczej sprzedaży już nie dotyczy. Od razu pojawiła się więc reakcja federalnej minister zdrowia Leony Aglukkaq, która zapowiedziała dalsze uszczelnianie prawa.
•••
Kandydat na Burmistrza Toronto Giorgio Mammoliti zrezygnował z wyścigu o fotel burmistrza.
Mammoliti, który był jednym z najsilniejszych kandydatów tych wyborów ogłosił swoją rezygancję we wtorek w czasie konferencji prasowej.
Radny powiedział, że jest sfrustrowany dotychczasowym przebiegiem kampanii i skandalami obyczajowymi. Powiedzial również, że nikt nie chce rozmawiać o obniżaniu podatków od nieruchomości.
Mammoliti przekazał swoje poparcie kandydatowi Rocco Achampong.
Członkowie jego sztabu wyborczego odmówili komentarza w sprawie rezygnacji.
•••
Producent lodów, firma Chapmans Ice Cream planuje otworzyć na nowo fabryke, która spłonęła w czasie pożaru, do którego doszło roku temu w Markdale. Jak poinfrmował właściciel Penny Chapman firma robi wszystko, a by nowa fabryka zaczęła pracę 4 września tego roku.
Nowa fabryka mieścić się będzie na 15 tysiacach metrów kwadratowych, i podwoi tym samym swoją powierznię z czasu przed pożarem, a jej wartość wahać się będzie pomiędzy 50 a 75 milionów dol.
Firma planuje zatrzymać 450 dotychczasowych pracowników i zatrudnić około 100 nowych.
•••
Mieszkaniec Toronto został uznany winnym próby wysłania urządzenia do Iranu, które mógło być użyte do budowy broni jądrowej. Sędzia uznał wczoraj za winnego Mahmouda Yadegari dziewięciu z 10 zarzutów jakie zostały postawione mężczyźnie.
Został od uniewinniony od zarzutu fałszerstwa. Wyrok zostanie ogłoszony 29 lipca.
36-letni Yadegari, został aresztowany w kwietniu 2009 po ośmiotygodniowym śledztwie prowadzonym przez RCMP i U.S. Departament Homeland Security. Prawdopodobnie jest on jedynym kanadyjczykiem oskarżonym przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
•••
Dalaj Lama ponownie odwiedzi Kanadę tej jesieni. Tybetański przywódca przebywający na zesłaniu będzie przemawiać w Rogers Centrum w Toronto, otworzy także nowe tybetańskie centrum kultury w Toronto, w październiku. Namgyal Nangsetsang, rzecznik prasowy tybetańskiego kanadyjskiego centrum życia kulturalnego, powiedział wczoraj, że organizatorzy spotkania spodziewają się przybycia około 30,000 osób do Rogers Centre, na spotkanie z Dalai Lamą.
Dalaj Lama dobrze zna Kanadę - Paul Martin był pierwszym premierem, który spotkał się z Dalaj Lamą w 2004. W 2006 został on wybrany honorowym obywatelem Kanady.
Duchowy przywódca Tybetańczyków będzie przemawiać w Rogers Centre w piątek, 22 października.
Życie Tygodnik Polonii Kanadyjskiej

Wtorek, 2010-07-06

Awaria sparaliżowała Toronto - tysiące osób bez prądu

Blisko 250 tys. mieszkańców największej metropolii Kanady, Toronto, zostało w poniedziałek wieczorem pozbawionych prądu na skutek pożaru w stacji transformatorów. Awaria wywołała chaos i korki na ulicach. Na szczęście, we wtorek rano prąd udało się przywrócić.

Tuż przed godz. 17 czasu lokalnego (23 czasu polskiego) w stacji doszło do eksplozji, która wywołała pożar - poinformował rzecznik firmy Hydro-One dostarczającej prąd do Toronto.

Awaria wywołała chaos i korki na ulicach, gdyż nastąpiła w momencie wychodzenia pracowników biurowców z pracy. Część urzędników wpadła w panikę i zbiegała schodami na parter. Stanęło też metro.

Awaria pogrążyła w ciemności m.in. pałac, gdzie królowa Elżbieta II i książę Filip, którzy kończą we wtorek 9-dniową wizytę w Kanadzie, uczestniczyli we wręczeniu nagród księcia Edynburga. Ceremonię kontynuowano przy świetle wpadającym przez wyjścia ewakuacyjne.

W nocy pożar ugaszono, a dostawy prądu całkowicie przywrócono o godz. 5 czasu polskiego. Wszczęto śledztwo w celu ustalenia jego przyczyn.
(PAP)

"Te paralizatory nie zabijają"; wraca sprawa Dziekańskiego

Producent paralizatorów Taser zaskarżył w sądzie wyniki kanadyjskiego śledztwa, które wykazało, że broń ta może "powodować poważne obrażenia lub śmierć".

Amerykańska spółka Taser International wystąpiła do Sądu Najwyższego Kolumbii Brytyjskiej (zachód Kanady) o oddalenie części wniosków oficjalnej komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Polaka Roberta Dziekańskiego, który zmarł w październiku 2007 r. na lotnisku w Vancouver po użyciu wobec niego paralizatora.

Według opublikowanego 18 czerwca raportu komisji sędziego Thomasa Braidwooda użycie paralizatora wobec Dziekańskiego przez kanadyjską policję było nieusprawiedliwione i przyczyniło się do jego śmierci.

W swym wstępnym raporcie z 2009 r. ta sama komisja napisała, że "broń wytwarzająca impulsy elektryczne może powodować poważne obrażenia lub śmierć". Powołała się przy tym na ponad 20 przypadków zgonów w Kanadzie i około 300 w USA.

Taser podkreśla, że te uwagi spowodowały znaczący spadek sprzedaży paralizatorów na świecie.

Adwokat firmy David Neave oświadczył w poniedziałek przed sądem, że sędzia Braidwood zignorował większość ze 174 artykułów naukowych i medycznych, które producent dostarczył komisji, i zacytował tylko 60.

Braidwood zapewniał jeszcze podczas czerwcowej konferencji prasowej, że przeczytał wszystkie przekazane mu teksty.

14 października 2007 roku Robert Dziekański zmarł na lotnisku w Vancouver, kiedy funkcjonariusze policji użyli paralizatora, żeby go obezwładnić. Jak wynikało z nagrania, które jeden ze świadków wydarzenia zarejestrował telefonem komórkowym, Dziekański zachowywał się dość gwałtownie po długim locie i dziesięciogodzinnym oczekiwaniu, kiedy nikt go nie kierował do dalszej części lotniska, ale w niczym nie zagrażał policjantom.

Raport dotyczący tych tragicznych wydarzeń roku został sporządzony dla rządu prowincji Kolumbia Brytyjska. Komisja sędziego Braidwooda opisała w nim okoliczności śmierci polskiego imigranta i oceniła właściwość postępowania czterech policjantów z Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej.

Według sędziego, nie wiadomo dokładnie, co spowodowało śmierć Polaka, jednak w jego opinii użycie paralizatora doprowadziło do wzrostu ciśnienia krwi i przyspieszenia pracy serca, a pięciokrotne użycie tej broni odegrało olbrzymią rolę w śmierci zmęczonego i zdenerwowanego Polaka.

W kwietniu tego roku policja kanadyjska przeprosiła publicznie matkę Roberta Dziekańskiego za spowodowanie użyciem paralizatora śmierci jej syna. Policja zdecydowała się też na wypłatę odszkodowania.
NaSygnale.pl: Policjant osłupiał! Co za niesamowity zbieg okoliczności!
(PAP)

Pniedziałek, 2010-07-05

Koniec aromatyzowanych papierosów w Kanadzie

Kanadyjscy amatorzy pachnących papierosów muszą zmienić przyzwyczajenia; od poniedziałku wchodzi zakaz ich sprzedaży. To kolejne zmiany w prawie, mające chronić głównie młodzież przed skutkami palenia. Producenci jednak znaleźli już sposoby na ich obejście.

Jeszcze w 2008 roku rozpoczęto przegląd prawa dotyczącego produktów tytoniowych. Okazało się wówczas, że wśród młodych ludzi rośnie zainteresowanie aromatyzowanymi papierosami, na przykład czekoladowymi czy waniliowymi, oraz cygaretkami - przypomniała telewizja CBC.

Od poniedziałku więc aromatyzowane papierosy, z wyjątkiem mentolowych, musiały zniknąć z półek sklepów, i tak szczelnie zamkniętych, by nie było widać opakowań. Dodatkowo wprowadzono zakaz sprzedaży cygaretek na sztuki.

Niektórzy producenci wyrobów tytoniowych już znaleźli sposób na obejście nowego prawa. Na przykład w Montrealu firma Casa Cubana zaczęła produkcję nieco większych cygaretek, a zatem tych wyrobów zakaz pojedynczej sprzedaży już nie dotyczy. Od razu pojawiła się więc reakcja federalnej minister zdrowia Leony Aglukkaq, która zapowiedziała dalsze uszczelnianie prawa.

Na razie bowiem nowe przepisy mogą funkcjonować nieco w próżni i dotknąć głównie legalnych sprzedawców. Papierosy w Kanadzie są drogie, zatem wiele osób szuka możliwości kupienia ich bez akcyzy w rezerwatach indiańskich, gdzie można je sprzedawać, ale tylko w obrębie rezerwatu. Inni, jeśli mieszkają blisko granicy ze Stanami Zjednoczonymi, przywożą tańsze papierosy z USA. Według niedawnych badań przeprowadzonych w okolicach szkół średnich i uniwersytetów, znacznie ponad połowa papierosów palonych przez młodych ludzi to papierosy nielegalne. W badaniach analizowano niedopałki i sprawdzano markę papierosów.

Obecnie stowarzyszenie handlowców Canadian Convenience Store Association sygnalizuje, że dysponuje nagraniami wideo z Ontario, świadczącymi, że bardzo często sklepy w rezerwatach nie sprawdzają wieku osoby kupującej papierosy. Kolejne nagrania z rezerwatów w Quebec pokazują, jak łatwo jest kupić aromatyzowane papierosy - relacjonują kanadyjskie media.

Rząd federalny zapowiedział niedawno wzmożoną walkę z nielegalnymi papierosami, jednak ze względu na relację cenową (papierosy z rezerwatów mogą być i trzy razy tańsze od tych w sklepie) te zmagania mogą być trudne.
(PAP)

Depesze kanadyjskie

Około 1,3 mln osób wzięło, w Toronto udział w największej w Ameryce Północne paradzie mniejszości seksualnych i wspierających je organizacji.
Parada Pride zorganizowana została w tym roku po raz trzydziesty. W przemarszu wzięli udział przedstawiciele organizacji społecznych, edukacyjnych, wyznaniowych, nauczyciele, policjanci, przedstawiciele partii politycznych, związków zawodowych, pracownicy firm prywatnych i publicznych, a w tym roku także kandydaci na mera miasta przed październikowymi wyborami.
Jest to wydarzenie o charakterze ulicznej zabawy, które w ciągu trzydziestu lat przerodziło się z manifestacji politycznej walki o prawa mniejszości seksualnych w olbrzymią atrakcję dla turystów.
Sama niedzielna parada około 150 udekorowanych platform to tylko końcowy barwny akcent całego tygodnia Pride Week: spektakli, debat i koncertów.
•••
Setki wystrojonych ludzi, przybyło pod katedrę st. James w Toronto, aby przywitać krolową Elzbietę i księcia Filipa.
Widok Królowej, ubranej na niebiesko wywolaly u niektorych pan lzy wzruszenia. Na zewntąrz katedry czekały na królowa także dzieci z kwiatami, które wykrzykiwały – Boże chroń królową.
Setki ludzi wzięło udział w niedzielnym nabożeństwie w katedrze St.James. Po nabożeństwie królowa przywitała się z zebranymi na zewnątrz ludźmi.
W czasie tego spotkania, starsza kobieta wyrwała się z tłumu chcąc się dostać bezpośrednio do królowej. Udało się jej wymienić kilka zdań z monarchinią, a królowa przyjęła podarowaną jej czarną torebkę.
•••
Jak poinformowało Biuro Środowiska Naturalnego w Kanadzie - tornado, które zniszczyło domy i uszkodziło wiele budynków w Saskatchewan było potężniejsze niż myślano na początku.
Dave Carlsen, meteorolog z agencji federalej powiedział, że ocenia się iż trąba powietrzna F-3 poruszała się z predkością ponad 300 kilometrów na godzinę. Poprzednio oceniano, ze trąba powietrzna określona skalą F-2 poruszała się z prędkościa 200 km/godz. niszcząc kilkadziesiąt domów i budynków należących do Pierwszych Narodów w południowo-wschodniej części Saskatoon. Carlsen powiedział, że w jednym przypadku, budynek stalowy został wyrwany z fundamentem. Meteorolog poinformował, że niespełna pięć procent ze wszystkich tornad jakie każdego roku nawiedzają Kanadę oceniane sa jako F-3 .
•••
Oficerowie z wydziału dochodzeniowo-śledczego do spraw zabójstw w Malton poszukują trzech osób, po tym jak 17-latek został śmiertelnie postrzelony podczas gry w koszykówkę w okolicy miejscowego domu kultury. Do zdarzenia doszło w sobotę około 8.30 wieczorem.
Nastolatek wdał się w bójkę z trzema mężczyznami, którzy weszli na boisko. Świadkowie poinformowali policję, że sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia w nieznanym kierunku.
Pomimo tego, że kilka osób było w tym czasie w tej okolicy nikt nie przestawił dokładnego rysopisu sprawców.
•••
W głosowaniu w sześciu konsulatach polskich w Kanadzie w drugiej turze wyborów prezydenckich wygrał Jarosław Kaczyński.
Jak wynika z komunikatu dwóch komisji wyborczych w Toronto (prowincja Ontario), wywieszonego przed konsulatem po głosowaniu, Jarosława Kaczyńskiego poparło 3 483 wyborców, a Bronisława Komorowskiego - 848.
W Toronto, podobnie jak w pozostałych pięciu miastach Kanady, gdzie są polskie konsulaty, między pierwszą a drugą turą wzrosła liczba zarejestrowanych wyborców. Ostatecznie w Toronto na listach dwóch komisji znalazło się 6 013 osób - o ponad 1 300 więcej niż w pierwszej turze. Kart do głosowania wydano 4 406 (w pierwszej turze w głosowaniu uczestniczyło 3 950 osób). Oddanych ważnych głosów było 4 331, nieważnych - 72.
Życie Tygodnik Polonii Kanadyjskieja

Królewska para w Winnipegu

Tysiące mieszkańców Winnipeg towarzyszyło wizycie 84-letniej królowej Elżbiety ll, która odwiedziła to miasto, być może po raz ostatni w czasie swego panowania.

;Królowa i jej świta wylądowała na płycie lotniska w Winnipeg w sobotę około południa. Królowa była pierwszym oficjalnym pasażerem nowego terminalu, którego budowa zakończona będzie na dobre za parę miesięcy. Elżbieta ll oglądała też makietę nowego portu lotniczego.

Królowa zjadła lunch w Goverment House, oficjalnej siedzibie namiestnika królowej w Manitobie, gubernatora Phillipa Lee.

Po lunchu królowa Elżbieta spędziła 40 minut w przylegających do rezydencji ogrodach, gdzie odsłoniła swój własny pomnik wykonany przez nieżyjącego już rzeźbiarza Leo Moi. Królowa zasadziła krzew, upamiętniający diamentową (60.) rocznicę jej panowania, co świętować będziemy za dwa lata.

Jej Wysokość wzięła również udział we wkopaniu kamienia węgielnego pod budowę nowego muzeum - Canadian Museum for Human Rights. Ten kamień węgielny pochodzi z okolic Runnymede, koło Zamku Windsor, gdzie w roku 1215 podpisana została Magna Carta, nazywana też Kartą Wolności (Great Charter of Liberty).

Królowa Elżbieta określiła powstające muzeum jako ważny symbol Kanady. Powiedziała: "Ten budynek jest odzwierciedleniem wagi, jaką Kanada przywiązuje do walki o prawa człowieka i jest odzwierciedleniem przewodniej roli Kanady w walce o poszanowanie praw człowieka tak tu, na kanadyjskiej ziemi, jak i na całym świecie".

Królowa w specjalnie dla niej skonstruowanej loży uczestniczyła w uroczystym koncercie poświęconym prawom człowieka. W koncercie tym udział wzięli urodzona właśnie w Winnipegu znana wokalistka Chantal Kreviazuk, Orkiestra Symfoniczna Winnipegu, zespół Royal Winnipeg Ballet oraz zespół indiańskich bębniarzy z Manitoby.
Anna Głowacka (Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie)

INDEX

Powrót...

Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008


 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 

 Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 16 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Nsport, AXN/Discovery, Boomerang, TV4,

Viva IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza


 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510 

 

Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!

 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493

 


 

 

189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


 

Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny