22 lipca 2010 | Nr 136

INDEX

Powrót...


  Wiadomości z Kanady

Środa, 2010-07-21

Depesze kanadyjskie

Rząd Ontario usunął we wtorek podatek ekologiczny – eco fee, próbując w ten sposób tłumić niezadowolenie konsumentów i frustrację głównych detalistów. Podatek przetrwał jedynie trzy tygodnie.
Minister środowiska John Gerretsen ogłosił we wtorek, że detaliści, którzy zaczęli pobierać opłatę eco, która objęła tysiące nowych produktów 1 lipca, jednocześnie z wprowadzeniem HST, usuną tę opłatę z naszych rachunków sklepowych już w czwartek. W tej samej wypowiedzi minister stwierdził, że co prawda likwiduje się opłatę ekologiczną, ale program dywersyfikacji odpadków, który miała wspierać eco fee - Waste Diversion Ontario, pozostaje w mocy.

Na zdjęciu przywódca opozycyjnej Ontaryjskiej Partii Konserwatywnej i krytyk podatku Tom Hudak.
Rząd zarządził likwidację podatku po tym jak we wtorek firma Canadian Tire oznajmiła, że przestaje pobierać w swoich sklepach tę opłatę, ponieważ zbyt mocno rozdrażnia ona klientów. Canadian Tire skrytykował też zarządzanie całym programem dywersyfikacji, a szczególnie funduszem ekologicznym, przede wszystkim na szczeblu rządowym.
Rząd dał upoważnienie Stewardship Ontario do ściągania opłaty, która umożliwiłaby zasilenie programów przetwarzających odpady niebezpieczne jak np. gaśnice, środki czystości i inne chemikalia, śmieci elektroniczne, opony i farby.
Ale nie było żadnego ostrzeżnia, że opłata ekologiczna, która najpierw została przedstawiona w 2008 zostanie nałożona na tysiące nowych produktów.
Nie było też debaty publicznej nad wprowadzeniem podatku, wszystko odbyło się po kryjomu, co dodatkowo oburzyło konsumentów.
 ——————————— ——————————— —————————
Jedna osoba zmarła po tym jak na polu namiotowym w okolicach jeziora Simco wybuchł pożar.
Ogień wybuchł w poniedziałek po południu, około 4.30 wewnątrz przyczepy na polu namiotowym Green Acres w Pefferlaw, który zlokalizowany jest 20 kilomentrów na zachód od Georgina. W przyczepie znaleziono ciało mężczyzny. W czasie pożaru nikogo oprócz ofiary nie było w przyczepie.
Prawdopodobną przyczyną pożaru był wybuch butli z gazem doczepionej do przyczepy.
Strażacy i policja prowadzą dochodzenie w tej sprawie.
——————————— ——————————— ——————————— ———————————
Przywódca Partii Zielonych ma zamiar utrzymać te najwyższą pozycję w partii.
Elizabeth May zostanie wystawiona na ciężką próbę po tym jak była podpułkownik kanadyjskiej armii powiedziała, że będzie chciała zarządzać tą partią. Toronto Sun poinformowało, że Sylvie Lemieux i Elizabeth May będą walczyć w wyścigu o fotel przywódcy Partii Zielonych. Zgodnie z regulaminem partii wybory muszą odbyć się przed końcem tego roku.
W międzyczasie May poprowadzi kampanię nawołująca do zmiany konstyucji partii, pozwalającej May pozostać na stanowisku przywódcy partii.
——————————— ——————————— ——————————— ———————————
Szczepionka przeciwko świnskiej grypie pomogła zapobiec około milionu zachorowań i prawdopodobnie uchroniła 50 osób od śmierci.

Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone podczas wizyt tysięcy pacjentów u lekarzy i na pogotowiu, propozycja szczepień nie została wcale przedstwiona społeczeństwu. 41% Kanadyjczyków przyjęło szczepionkę.
Z raportu wynika - że pomimo tego, że całkowity koszt zakupu szczepionek na świnską grypę wyniósł w Onatrio 180 milionów dolarów - program był oszczędny.
Badania prowadzone przez Ontario Agency of Health Protection and Promotion zostały opublikowane w magazynie Vaccine.

——————————— ——————————— ——————————— ———————————
Podwyżki cen za parkowanie w centrum miasta w ciągu roku wzrosły tak bardzo, że parkowanie w Toronto stało się prawie najdroższe w Kanadzie, drożej jest tylko w Calgary.
Jak wynika z 10-tego, corocznego badania, miesięczne parkowanie w Toronto z 60 dolarów w 2009 wzrosło średnio do 336 dolarów w 2010.
Spośród 12 dużych kanadyjskich miast, Calgary znalazło sie na szczycie rankingu najdroższych miast jeżeli chodzi o miesięczne parkowanie, którego średni koszt szacuje się tam na 453 dolarów.
Calgary znalazło się także na 14 miejscu w światowym rankingu parkingowym i było to jedyne kanadyjskie miasto, które znalazło się na tej liście.
Jednakże w porówaniu z innymi miastami na świecie Calagary nie wydaje się takie drogie.
W Londynie miesięczne parkowanie kosztuje 993 dolarów, w . Hongkongu 744 dolarów, a w . Tokio 656 dolarów.
Życie Tygodnik Polonii Kanadyjskiej

Wtorek, 2010-07-20

Jak naprawdę pomóc żebrzącym

W okolicach września lub października minister polityki mieszkaniowej i spraw miejskich Jonathan Dennis zainicjuje kampanię w Calgary i Edmonton, której celem jest namówienie mieszkańców do przekazywania datków pieniężnych na schroniska i organizacje pomagające bezdomnym, a nie w ręce ludzi żebrzących na ulicach miast.

"Ogromna część społeczeństwa wspomaga ich drobnymi datkami w przekonaniu, że w ten sposób pomaga biednym, bezdomnym ludziom, ale tak naprawdę to w ten sposób przykładamy się do kontynuowania problemu", powiedział minister. "Niemal 80 proc. pieniędzy bezdomni przeznaczają na swoje destruktywne nałogi: alkohol, narkotyki i hazard".

Ponieważ najczęściej żebrzący są ludźmi bezdomnymi, pieniądze z datków winny raczej wspomagać schroniska, takie jak Drop-In Centre and Mustard Seed, które pomagają bezdomnym dokonać pozytywnych zmian w ich życiu, tak jak na przykład zdobycia jakiegoś zawodu.

"Chcemy w istotnym stopniu wspomagać lokalne schroniska i nakłaniać bezdomnych by korzystali z pomocy, jaką schroniska mogą zaoferować" dodał minister.

W roku 2005 Calgary Downtown Association zainicjowało kontrowersyjną kampanię informacyjną, której celem było zatrzymanie trafianie datków do rąk żebrzących. Użyto do tego "mocnych" wizualnych narzędzi: pokazywano strzykawki napełnione drobnymi i butelki z alkoholem, z których wylewały się monety.

Minister Denis poinformował, że rozpatrywany jest pomysł zainstalowania skrzynek-skarbonek wyglądających podobnie do liczników parkingowych, gdzie obywatele mogliby wrzucać swoje drobne, a datki te przeznaczone byłyby właśnie na lokalne schroniska.

"To jeden z pomysłów, jakie rozważamy", dodał. "Przyglądamy się też rozwiązaniom z innych miast, Denver na przykład używa właśnie takich skrzynek-skarbonek rozstawionych a całym mieście".

W tym samym czasie Calgary Homeless Foundation podjęło prace, których celem jest zdobycie danych, kto prosi o pieniądze na ulicach miast i na co wydawane są zebrane w ten sposób pieniądze, oświadczył szef i CEO organizacji Tim Richter. "Jesteśmy właśnie w trakcie badań nad zagadnieniem kim tak naprawdę są żebrzący".
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Nowe zasady spisu powszechnego

W Kanadzie rozgorzał spór o zasady spisu powszechnego. Konserwatywny rząd chce, by ankieta była krótsza i nieobowiązkowa, a liberałowie chcą utrzymać obowiązek jej wypełnienia.


Minister przemysłu Tony Clement potwierdził, że Urząd Statystyczny Kanady (Statistics Canada) podpisał się pod jego decyzją odstąpienia od długiego kwestionariusza w czasie spisu powszechnego w zamian za pomysł znacznie krótszego formularza wysyłanego za to do większej liczby domów. Rząd chce wysłać formularz nieobowiązkowej ankiety do jednej trzeciej gospodarstw domowych; dotychczas trafiał on do jednej piątej rodzin.

Decyzja ta wywołała protesty wielu grup w obawie, że nowy sposób zbierania danych statystycznych nie pozwoli na zdobycie ważnych dla gospodarki informacji demograficznych.

To jednak nie zmieniło decyzji ministra, oświadczył Tony Clement, dodając, że "udział społeczeństwa w dyskusji nad ustaleniami odnośnie ważnych spraw publicznych jest zawsze mile widziany".

Clement oświadczył, że istnieje właściwa równowaga pomiędzy głosami oponentów nowej metody a jej zwolennikami. Dodał, że dość często słyszał od swoich wyborców skargi na długi kwestionariusz, jakim posługiwano się dotychczas w spisie.

Jak twierdzą władze, zmiany są zgodne z oczekiwaniami Kanadyjczyków. Telewizja CBC cytowała rzecznika ministra przemysłu, który wyjaśniał, że rząd chce ograniczenia takich pytań, które wielu obywateli odbiera jako naruszenie prywatności.

Pytania w dłuższej wersji spisu były bowiem bardzo szczegółowe, a za niewypełnienie formularza można było trafić do więzienia lub zapłacić grzywnę. Dziennik "The Globe and Mail" przypomniał sprawę mieszkanki prowincji Saskatchewan, Sandry Finley, która spiera się w sądzie z rządem federalnym o niewypełnienie formularza spisu z 2006 roku.

Wieloletni szef kanadyjskiego Urzędu Statystycznego (StatsCan) Ivan Fellegi (pracował w tym urzędzie 51 lat i jest jego żyjącą legendą) sprzeciwił się rządowym pomysłom. Jak pisała kanadyjska prasa, wskazał on, że najmniej skłonne do odpowiedzi na pytania kwestionariuszy są osoby z najuboższych środowisk. Jeśli więc zabraknie wiarygodnych odpowiedzi na pytania ich dotyczące, trudniej będzie prowadzić politykę społeczną.

Jeszcze w marcu tego roku Urząd Statystyczny Kanady planował skorzystanie z długiej wersji kwestionariusza w badaniach przewidzianych na rok 2011.

Badania z roku 2006 wymagały od mieszkańców kraju wypełnienia długiej wersji kwestionariusza, która dotyczyła szczegółowych danych na tematy od używanych przez rodzinę linii autobusowych, po dane o nowych dzielnicach mieszkaniowych, aż po informacje o programach pozaszkolnych oferowanych w danym rejonie.

Rząd federalny zamierza zmienić sposób zbierania danych statystycznych w roku 2011, co jednak oznacza, że ani rząd ani biznesy nie będą miały dostępu do istotnych danych, jak oznajmił znany ekonomista Nowej Szkocji Fred Morley, wiceprezydent i główny ekonomista Greater Halifax Partnership. Przypomniał on, że i biznesy i rząd kraju opierają się w swoich ważnych decyzjach, jak na przykład gdzie należy obciąć zatrudnienie, właśnie na danych z badań statystycznych. Dodał także, że zebranie danych nową metodą będzie dużo więcej kosztowało, jeśli zechce się zebrać wszystkie potrzebne dane.

Morley dodał, że decyzje o zmianach podjęto bez konsultacji z tymi, którzy korzystają z tego rodzaju zebranych danych.

Louise Smith-MacDonald, koordynator Every Woman's Centre w Sydney powiedziała, że osobiście jest przeciwko zrezygnowaniu z długiej formy kwestionariusza. Smith-MacDonald powiedziała, że zebrane bieżącą metodą dane są szalenie użyteczne. Obawia się też, że przy użyciu nowej metody "znikną" nam z pola widzenia rodziny biedne, jako że informacje o dochodach nie będą zbierane tak rygorystycznie jak ma to miejsce obecnie.

Canadian Medical Association oznajmiło, że zebrane dane statystyczne są podstawowym narzędziem w planowaniu właściwej opieki medycznej obywatelom Kanady.

W spisie zrezygnowano już z badania dotyczącego imigrantów czy z badań na temat starzenia się społeczeństwa. Niektórzy rozmówcy obawiają się nawet, że StatsCan straci swą opinię najlepszego na świecie urzędu statystycznego. Dokonywaniu cięć w budżecie StatsCan zaprzeczył jednak minister przemysłu Tony Clement, nadzorujący urząd statystyczny.

Spis powszechny w Kanadzie jest przeprowadzany na podstawie Statistics Act co pięć lat, od 1971 roku.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Nie chciał podać ręki premierowi

Kiedy Jeremy Dyer wybrany został do reprezentowania swojej prowincji jako artysta walczący o prawa człowieka, nie miał pojęcia o tym, że stać będzie w szeregu tych, którym premier Kanady Stephen Harper miał uścisnąć dłoń.

To jednak było afrontem dla Dyera, który zdecydowanie nie zgadza się z wieloma aspektami polityki Harpera.

Dyer, który ma lat 19 i pochodzi z St.John's w Nowej Fundlandii, brał udział w uroczystości położenia kamienia węgielnego pod Kanadyjskie Muzeum Praw Człowieka (Canadian Museum of Human Rights) w Winnipegu. Był on w grupie 12 młodych artystów w terenu całej Kanady, którzy mieli zaszczyt zaprezentować swoje prace dotyczące właśnie walki o prawa człowieka.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod to muzeum wzięła udział królowa Elżbieta II i jej małżonek książę Filip podczas ich niedawnej wizyty w Kanadzie.

Stojąc w szeregu młodych artystów Jeremy usłyszał, że dane będzie im wymienić uścisk dłoni z premierem Kanady. "Nie wiedziałem o tym do ostatnich dosłownie minut", powiedział student Memorial University. "Sam pomysł bardzo mnie poruszył i oburzył, powiedziałem, że grzecznie, ale odmówię premierowi uściśnięcia dłoni, gdyby do tego doszło".

Kiedy po wygłoszeniu przemówienia na temat młodzieży, Kanady i walki o prawa człowieka premier Harper szedł gratulować młodym artystom uściskiem dłoni, jeden z pracowników muzeum podszedł z tyłu do Dyera i wywołał go z szeregu.

Odmowa wymienienia uścisku dłoni była, w opinii Dyera, formą wyrażenia dezaprobaty dla poczynań Harpera.

Jednak pracownicy muzeum podali, że Dyer wystąpił z szeregu z własnej woli kiedy orszak z królową Elżbietą na czele zbliżał się właśnie do grupy młodych artystów.

"Powiedział nam, że nie czuje się komfortowo w tej sytuacji i my uszanowaliśmy jego decyzję", powiedziała Angela Cassie, szef do spraw komunikacji muzeum.
Dyer wyjaśnił, że cała impreza była dla Harpera okazją do "pokazania się", a dla muzeum była to forma reklamy.

Z rozczarowaniem w głosie dodał: "Wielka szkoda, bo odebrano w ten sposób całemu wydarzeniu specjalną wartość, tak ja to odebrałem".

Cassie ze swej strony wyjaśniła, że zarząd muzeum zrobił wszystko by dla młodych artystów było to wartościowe wydarzenie. Przyjechali oni do Winnipeg, umożliwiono im zwiedzanie wielu galerii i muzeów, obdarowano ich aparatami cyfrowymi, by mogli utrwalić swoje doświadczenia i wrażenia z tej podróży, ich prace pokazane były na wielkich monitorach w czasie trwania uroczystości, a spotkanie królowej brytyjskiej, premiera prowincji i premiera Kanady miało być częścią tego ważnego w ich życiu wydarzenia. Dodała również, że prace Dyera prezentowane na uroczystości były bardzo silne w swoim wyrazie i że posiada on "silną wizję artystyczną i środki jej wyrazu".

Cassie zaprosiła na rozmowę młodego artystę jak tylko usłyszała o jego zastrzeżeniach, chciała bowiem poznać jego punkt widzenia i jego spojrzenie na całość doświadczeń związanych z uroczystością.

Dyer zaprzeczył, jakoby jego zachowanie było wynikiem "przytłoczenia" osobą premiera. "To absurd", powiedział. "Stephen Harper nie jest w stanie mnie przytłoczyć swoją osobą".

Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Poniedziaek, 2010-07-19

Depesze kanadyjskie

aAntykorupcyjna obława w Toronto
Ontaryjska Policja Prowincyjna przedstawiła w poniedziałek informacje dotyczące dochodzenia w sprawie “niejasnych transakcji finansowych “obejmującego rządowych ministrów i sprzedawców”. Funkcjonariusze OPP nakryli w czwartek na gorącym uczynku kilku ministrów. Działania przeprowadzono w ramach śledztwa w sprawie niejasnych działań finansowych. Nalot policyjny miał miejsce w gmachach instytucji państwowych takich jak Macdonald Blok w centrum Toronto, które obejmują kilka ministerstw i biura Energy and Infrastructure, Education, Consumer Services i kilka innych. W budynku tym znajduje się również Ontario Realty Corporation.
———————————————————————————————————————————————
Mniejsza wyrwa budżetowa w szpitalach
Drugi rok z rzędu onatryjskie szpitale walczą z olbrzymim problemem niedoboru w budżetach.
Obcenie szpitalom w Onatrio brakuje 107 milionów dolarów. 61 ze 159 prowincyjnych szpitali państwowych, czyli 38 procent, poinformowało o deficycie w ostatnim roku budżetowym. Rok budżetowy zakończył się 31 marca. W ubiegłym roku dokładnie tyle samo czyli 61 szpitali zmagało się z niedoborem finansowym, tyle że wtedy barkowało 154 milionów. Zgodnie z obowiązującym prawem szpitale nie mogą przedstawiać deficytu, a w przypadku niedoboru finansowego mogą starać się o jego umożenie, o ile szpitale postarają się o plan naprawy sytuacji finansowej placówki.
———————————————————————————————————————————————
Niebezpieczna ochłoda
Kolejna 16 już osoba utonęła tego lata w Ontario.
Niespełna 3-letnia dziewczynka została wyłowiona z prywatnego basenu ogrodowego. Do zdarzenia doszło w okolicy Melrose Avenue w sobotnie popołudnie. Pogotowie zostało wezwane około 2 po północy, dziewczynka zmarła w drodze do szpitala. Przypomnijmy, dzień wcześniej w okolicacah Peterborough 4-letni chłopiec podczas kąpieli w rzece został porwany przez prąd wody. Jego ciało zostało znalezione ponad 9 godzin pozniej, w rzece poniżej miejsca wypadku.
———————————————————————————————————————————————
Formuła INDY w Toronto
Will Power odniósł na ulicach Toronto czwarte zwycięstwo w sezonie, drugie z rzędu w IZOD IndyCar Series.
Australijczyk wyprzedził o 1,2 sekundy ubiegłorocznego triumfatora Honda INDY Toronto, Dario Franchittiego. Power wygrał już na Exhibition Place w 2007 roku, kiedy po raz ostatni goszczono tam wyścig Champ Car. Po starcie prowadził Justin Wilson, a Power spadł z drugiego na szóste miejsce. Poza Paulem Tracym i Victorem Meirą, wszyscy zaliczyli pierwszy pit stop na 18 okrążeniu, podczas neutralizacji spowodowanej przez Mario Moraesa, który skierował na ścianę kolegę z KV Racing, Takumę Sato.
———————————————————————————————————————————————
Problem w subwayu
W związku z tymczasowym problemem torontońskie Metro, pozostaje zamknięte na linii Bloor-Danforth pomiędzy stacjami St. George i Pape. Autobusy zastępcze są podstawione na stacjach Metra by dowozić pasażerów.
———————————————————————————————————————————————
Zaginiony-odnaleziony
OPP informuje, że 15-letni Eric Dean uznany w piątek za zaginionego został odnaleziony w Toronto i jest bezpieczny.
Policja twierdzi, że Dean był z rodziną w domku letniskowym w Bracebridge i tam zniknął. Widziany był ostatnio, gdy biegał w piątkowy wieczór w pobliskich lasach w okolicy Foots Bay. Wezwana specjalna jednosta OPP natychmiast właczyła się w poszukuwanie chłopca. Ku zaskoczeniu wszystkich został on znaleziony w sobotę rano w Toronto.
Życie Tygodnik Polonii Kanadyjskieja

INDEX

Powrót...

Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008


 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 

 Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 16 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Nsport, AXN/Discovery, Boomerang, TV4,

Viva IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza


 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510 

 

Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!

 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493

 


 

 

189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


 

Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny