Numer 007

5 Grudnia, 2007         Archiwa Home Kontakt

Wydawca


profile pic
Bogdan Fiedur
 

Jak się zapisać


Proszę kliknąć na ten link aby dojść do formularza gdzie można zapisać się na listę mailową i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać maila bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku. 


 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

Ważne Linki

 Winnipeg

K P K
Ogniwo - Polskie Muzeum
Iskry - Zespół Tańca
Sokół - Zespół Tańca

Polskie Radio
Szkoła św Ducha
Parafia Św Ducha
Parafia Sw Andrzeja Boboli
------------------------
Nowy Czas
Postawy
Puls Winnipegu
 

 Kanada

Polska bibloteka-McGill
Polonia Canda
Polonia Montreal
Polonia Ottawa
ABCRadio

 polska

Polonia dla Poloni
Tv Polonia
Mis Polonia
Wspólnota Polska
Mówię po Polsku
 

 zagranica

Informator Polonijny
Polonia w Arizonie

Polonia w Chicago
Ogłoszenia w USA
Polonia świata
Polish Roots

 

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

powrót...

Obchody czterdziestej rocznicy zespołu Iskry przy SPK Winnipeg.


Barbara Pawlak
 

 

40-lecie Iskier

Polska Grupa Taneczna SPK „Iskry” obchodzi w tym roku 40-lecie swojego istnienia. Z tej okazji 2 grudnia o godzinie 7 wieczorem w Manitoba Centennial Concert Hall odbył się koncert galowy zatytułowany „Historia”. Na koncercie można byłp podziwiać piękne wykonanie tradycyjnych polskich tańców ludowych, jak tez zgodnie z obiecującym tytułem poznać trochę historii naszej winnipegskiej Polonii. Oprócz grupy tanecznej „Iskry” wystąpili gościnnie byli członkowie Zespołu, grupa Juniorów („Junior Iskry”) stanowiąca bazę przyszłego składu Zespołu, Grupa Tańców Ludowych Sokół oraz Chór Sokola.

 „Iskry” założone zostały w 1967 roku przez Henryka Lorenca. Celem Zespołu było zachowanie polskiej kultury i narodowych tradycji poprzez muzykę i taniec. Do stałego repertuaru Iskier należy pięć narodowych tańców polskich: krakowiak, mazur, oberek, kujawiak i polonez. „Iskry” szczycą się różnorodnością kolorowych, artystycznie szytych kostiumów importowanych z Polski bądź też szytych na miejscu. W chwili obecnej garderoba Iskier posiada 15 rodzajów kostiumów charakterystycznych dla rożnych regionów Polski.

 

Do osiągnięć artystycznych Grupy należą: występ na Olimpiadzie w Montrealu w 1976 roku oraz występy gościnne w Polsce w 1993, 1996 i 1999 roku. W czasie swej wizyty w Europie w 1999 roku Zespół wystąpił także na prywatnej audiencji u papieża Jana Pawła II w Watykanie. Pod kierownictwem Sandro Barbosa (w latach 1999-2006), grupa taneczna S.P.K. „Iskry” wygrała konkurs na najlepsze wykonanie mazura na festiwalu Polskiej Pieśni i Tańców Ludowych w Rzeszowie w roku 2002. Obecnie Grupa kierują Andrea Piotrowski i Krystyna Kovach.

 

Od 1974 roku przy zespole „Iskry” istnieje także szkoła taneczna założona przez Bożenę Langtry (córkę twórcy Zespołu). Z tejże szkoły rekrutuje się większość tańczących obecnie członków Iskier. Zarówno „Iskry” jak i szkoła taneczna regularnie występują na Folkloramie w pawilonie „Warszawa”. Co roku obserwuje się ogromne powodzenie pawilonu, a występy Iskier spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem i uznaniem ich profesjonalizmu. Życzymy im kolejnego sukcesu!

Barbara Pawlak

 

Linki:ogolna informacja: http://www.iskry.com/
promocyjne wideo: http://www.iskry.com/media.php

 

Wideo -Historia Iskier
Wideo -
Taniec Góralski
Wideo
Kujawiak 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
powrót...


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228