Polonia Winnipegu
 Numer 22

    9 kwietnia, 2008        Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu


INDEX
 

WIADOMOŚCI  PROSTO  Z  POLSKI

Wtorek, 2008-04-08

Warszawa ma najpiękniejszą stację metra na świecie
WARSZAWIACY SĄ DUMNI
Magiczny świetlik na stacji Plac Wilsona. Plac Wilsona jest najpiękniejszą stacją metra na świecie - tak zdecydowali specjaliści z kilkudziesięciu krajów, którzy właśnie zakończyli konferencję MetroRail 2008 w Kopenhadze.
Czasem liczy się jakość i tak jest właśnie w przypadku podziemnej kolejki w Warszawie. Ponad ośmiuset ekspertów z całego świata obradujących na najważniejszej w branży konferencji MetroRail 2008 nie miała wątpliwości. To właśnie stacja metra Plac Wilsona na warszawskim Żoliborzu jest ich zdaniem najpiękniejsza na świecie.
TVN24

Mina-pułapka zabiła polskiego żołnierza w Afganistanie
Polski żołnierz zmarł w Afganistanie na skutek ran, odniesionych od wybuchu miny. To starszy szeregowy Grzegorz Politkowski. Drugi żołnierz jest ranny, jak informuje PKW w Afganistanie, jego życiu nie grozi niebezpieczeństwo.
Jak poinformował rzecznik PKW w Afganistanie, mjr Mirosław Ochyra, we wtorek tuż przed godziną 8.00 czasu polskiego, pod samochodem typu HMMWV, którym jechali Polacy eksplodował ładunek wybuchowy niewiadomego pochodzenia.
Do zdarzenia doszło w prowincji Ghazni, ok. 14 kilometrów od bazy Ghazni, kiedy polski patrol jechał do dystryktu Waghez.
TVN24

Dolny Śląsk: W kopalni w Polkowicach zginął górnik
Jeden górnik nie żyje, a czterech zostało rannych. W kopalni na głębokości około tysiąca metrów doszło do bardzo silnego tąpnięcia – powiedziała rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego Edyta Tomaszewska. Trwa akcja ratownicza.
RFM FM


Poniedziałek
, 2008-04-07
 

Nie wszystkich Polaków wpuszczają do Kanady bez wiz
Choć do Kanady od miesiąca można jeździć bez wiz, nie wszyscy obywatele Polski są tam wpuszczani - pisze "Rzeczpospolita".
Niestety, w naszym regionie zdarzyło się kilka takich przypadków. Chodziło o ludzi, którzy pracowali tu kiedyś na czarno i zostali w trakcie prac przyłapani, a następnie deportowani lub składali wcześniej wniosek o kanadyjską wizę i otrzymali odmowę - powiedział "Rz" Thomas Lukaszuk, deputowany polskiego pochodzenia do parlamentu prowincji Alberta.
Na razie nie ma informacji, ilu obywateli polskich nie zostało wpuszczonych do Kanady od czasu, gdy - 1 marca tego roku - został zniesiony obowiązek wizowy. Kanadyjczycy przewidzieli takie sytuacje. Na stronie internetowej Ambasady Kanady w Warszawie można znaleźć informacje o tym, w jakich przypadkach - mimo braku obowiązku posiadania wiz - Polak zainteresowany wyjazdem powinien odwiedzić sekcję wizową. Musi to zrobić, jeśli był karany w Polsce lub w Kanadzie, został deportowany z Kanady albo jeśli wcześniej odmówiono mu kanadyjskiej wizy.
Zniesienie wymogu posiadania wizy nie jest gwarancją, że do danego kraju się wjedzie - podkreśla deputowany Lukaszuk. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, zdecydowanie lepiej jest skontaktować się z ambasadą kanadyjską. To może zaoszczędzić przykrej niespodzianki na lotnisku - dodaje.
Służby imigracyjne dysponują informacjami o wszystkich karanych czy deportowanych, naiwnością jest myślenie, że uda się je oszukać - mówią działacze polonijni.

Pokojowy gołąb dla Lecha Wałęsy
Statuetkę gołębia, przyznawaną za zasługi w walce o prawa człowieka otrzymał w Gdańsku b. prezydent Lech Wałęsa. Drewnianą, pozłacaną figurkę wręczył b. premier Jerzy Buzek, który w grudniu ubiegłego roku dostał ją od szefa Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa. Statuetka gołębia jest nagrodą przechodnią ufundowaną z okazji 60. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Jest wręczana osobom, które przyczyniły się swoją działalnością do szerzenia tolerancji i walki o prawa człowieka.
PAP

Dwóch Polaków rannych w Afganistanie
Dwóch polskich wojskowych zostało rannych w Afganistanie. Pojazd, którym jechali wjechał na minę pułapkę. Jak poinformował dziennikarza RMF FM major Mirosław Ochyra, stan wojskowych jest stabilny, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
RFM FM

Byłe kierownictwo "Halemby" odpowiedzialne za śmierć górników
Prokuratorskie zarzuty usłyszał były naczelny inżynier kopalni - informuje reporter RMF FM. Zarzucono mu, że nie dopełnił obowiązków i naraził ludzi na niebezpieczeństwo. Wcześniej zarzuty postawiono naczelnemu dyrektorowi oraz głównemu inżynierowi wentylacji. W eksplozji metanu i pyłu węglowego w „Halembie” w listopadzie 2006 roku zginęło 23 górników. Były dyrektor kopalni Kazimierz D. został oskarżony o niedopełnienie obowiązków oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia górników. Został już aresztowany.
 

Niedziela, 2008-04-06

Minister spraw zagranicznych Niemiec w Polsce
Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier przybywa z dwudniową wizytą do Polski. W jej trakcie spotka się z premierem Donaldem Tuskiem i z szefem polskiej dyplomacji, Radosławem Sikorskim. Zostaną podjęte rozmowy m.in. na temat polsko-niemieckiego podręcznika

Jak Sikorski gościł szefa niemieckiego MSZ
Z dwudniową wizytą roboczą przybył do Polski minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Pierwszy dzień spędził w prywatnej rezydencji ministra Radosława Sikorskiego, XIX-wiecznym dworku w Chobielinie k. Bydgoszczy. Na obiad podano zupę grzybową i cielęcinę w sosie z czarnych oliwek i suszonych pomidorów, do picia Porto z 1989 roku, później był spacer i koncert organowy.
PAP

W niedzielę Robert Kubica został gwiazdą
FORMUŁA 1: PRASA O TRZECIM MIEJSCU ROBERTA KUBICY
Robert Kubica znalazł się na okładkach większości gazet. Trzecie miejsce Roberta Kubicy w Grand Prix Bahrajnu poprzedzone pierwszym w karierze Polaka pole-position otworzyło nowy etap "Kubicomanii" w Polsce i na całym świecie. Jak zwraca uwagę "Gazeta Wyborcza" Kubica dołączył do grona gwiazd światowego formatu, o których się piszę na całym świecie.
Gazeta Wyborcza: BMW + Kubica = Potęga
Po pierwszych trzech Grand Prix obecnego sezonu Polak stał się gwiazdą. Drugie miejsce w kwalifikacjach w Australii, drugie miejsce na mecie w Malezji i wreszcie sobotnie pole position w Bahrajnie - światowa prasa mogła już swobodnie korzystać z idealnej gry słów: Pole position, to przecież miejsce Polaka.
TVN24

Największe nabożeństwo Europy
W największym nabożeństwie ekumenicznym, jakie rozpoczyna się dzisiaj (godz.18.00) w katowickim Spodku, będzie uczestniczyć około 70 tysięcy osób - bezpośrednio i za pomocą łączy satelitarnych. Polska jako pierwszy kraj będzie gospodarzem międzynarodowego projektu ProChrist, który do tej pory odbywał się tylko w Niemczech. W jego przygotowanie włączyło się 17 Kościołów i organizacji religijnych. To coś niezwykłego, że pomimo różnic potrafimy wspólnie mówić o Bogu - podkreśla arcybiskup Damian Zimoń. Przyznaje, że chrześcijanie różnie pojmują Chrystusa. Ale dochodzimy do prawdy w duchu Soboru Watykańskiego II i rozmawiamy ze sobą. Metropolita górnośląski podkreśla, że jest to wielkie wyzwanie dla świata, by chrześcijanie wypowiadali się jednym głosem, a nie na skutek historycznych podziałów działali na zasadzie "każdy sobie rzepkę skrobie". Arcybiskup Zimoń jest przekonany, że ku wspólnej drodze prowadzi chrześcijan Duch Święty. Spotkania ewangelizacyjne poprzedzi w niedzielę happening na Rynku. Całość będzie satelitarnie transmitowana do ponad 100 miejsc w Polsce i kilku krajów starego kontynentu. Tematem tegorocznej ewangelizacji jest "Zwątpienie i zdziwienie".
IAR

Sobota, 2008-04-05

Pięcioraczki w Krakowie
TO SIĘ ZDARZA RAZ NA 52 MILIONY
W krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim na świat przyszły piecioraczki - donosi RMF FM. Pięć dziewczynek urodziło się w 27 tygodniu ciąży. Jak informują lekarze, ich stan jest dobry. Rodzice zdecydowali, że siostry dostana imiona Julia, Maja, Róża, Jagoda i Oliwia. Rodzicami dziewczynek jest małżeństwo z Kielc. - Będziemy się starać dalej. Mam nadzieję, że żona zgodzi się na to, że będziemy mogli powalczyć o chłopczyka - zadeklarował reporterowi RMF FM szczęśliwy tata Piotr Szymkowicz.
Według położników pięcioraczki rodzą się raz na 52 miliony ciąż. Jednak w Polsce statystyka ta najwyraźniej w ostatnich latach zawodzi: pięcioraczki urodziły się w ubiegłym roku rodzicom z małopolskiego Brzeska, w 2006 roku w Poznaniu, zaś w 2003 roku także w Krakowie

Kanadyjski premier odwiedził Auschwitz
Premier Kanady Stephen Harper odwiedził muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie podczas wojny hitlerowcy rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób, oddał hołd pomordowanym. Premier Kanady zwiedził muzealną ekspozycję w bloku czwartym, poświęconym zagładzie, w którym znajduje się między innymi urna z garstką popiołów, upamiętniająca pomordowanych. Widział także blok piąty, w którym zgromadzone są dowody zbrodni hitlerowskich i przedmioty zrabowane ofiarom. Zobaczył także były Auschwitz II - Birkenau.
PAP

Zmarł "włocławski Nikifor"
Zmarł Stanisław Zagajewski - rzeźbiarz-samouk, jeden z czołowych polskich prymitywistów. Artysta przez wielu zwany był "włocławskim Nikiforem". O prace tego żyjącego w skrajnym ubóstwie artysty ubiegały się galerie z całego świata. Stanisław Zagajewski rzeźbił w glinie, głównie fantazyjne i monumentalne kompozycje sakralne zwane przez niego ołtarzami, w których postaci świętych spotykają się z figurami fantastycznych zwierząt i bogatą ornamentyką roślinną. Największym zbiorem jego prac, liczącym ponad 120 dzieł, dysponuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
PAP/IAR

Premier Kanady spotkał się z Lechem Wałęsą
Przebywający z wizytą w Polsce premier Kanady Stephen Harper spotkał się w Gdańsku z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny, a politycy rozmawiali m.in. o UE i NATO.
Lekko wspomnieliśmy o przeszłości, trochę o Polonii, że tak nie do końca czytelnie widzi Polskę (...) o globalizacji, o Unii Europejskiej, że potrzebne są nowe programy, nowe struktury - powiedział prezydent Lech Wałęsa, pytany o tematykę rozmów z szefem rządu Kanady. Były prezydent stwierdził, że była to bardzo dobra rozmowa. Lech Wałęsa dodał, że obaj politycy rozmawiali o NATO. Stephen Harper przyjechał do Polski z nieoficjalną, krótką wizytą w piątek. W tym też dniu, wieczorem, szef kanadyjskiego rządu spotkał się w Gdańsku z premierem Donaldem Tuskiem. Harper odwiedza Polskę, wracając z zakończonego w piątek szczytu NATO w Bukareszcie. Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Centrum Informacyjne Rządu, na piątkowym spotkaniu w cztery oczy premier Polski m.in. podziękował szefowi kanadyjskiego rządu za osobiste zaangażowanie w likwidację obowiązku wizowego dla polskich obywateli przybywających do Kanady.
PAP

Piątek, 2008-04-04

Tusk: nasze kontakty z Kanadą znacznie się ożywią
Premier Donald Tusk podczas spotkania w Gdańsku z szefem rządu Kanady Stephenem Harperem podziękował mu za osobiste zaangażowane w zniesienie wiz dla Polaków. Jak podkreślił, decyzja ta przyczyni się do ożywienia kontaktów gospodarczych i naukowych. Donald Tusk wyraził też zadowolenie z podpisanej umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą. Umożliwi ona Kanadyjczykom polskiego pochodzenia na łączenie stażu pracy w Polsce i Kanadzie do wymiaru emerytury. Umowa ma wejść w życie w drugiej połowie tego roku. Politycy omawiali też kwestie międzynarodowe, między innymi, wyniki zakończonego właśnie szczytu NATO w Budapeszcie, wspieranie przez Polskę demokratyzacji Białorusi oraz współpracę Polski i Kanady w Afganistanie. Premier Stephen Harper przyjechał do Gdańska nieoficjalnie, w drodze powrotnej ze szczytu NATO. Po rozmowach obaj politycy udali się na wspólna kolację.
IAR

Pięć dymisji po katastastrofie CASY
Minister obrony narodowej Bogdan Klich, w związku z katastrofą wojskowego samolotu CASA, zdecydował o odwołaniu ze stanowiska pięciu osób i przeniesieniu ich do rezerwy kadrowej. Minister zaprzeczył wcześniejszym doniesieniom radia TOK FM, że za sterami samolotu CASA podczas lądowania mógł siedzieć jeden z pasażerów, a nie pilot. Jak wyjaśnił, samolot pilotowali ci piloci, którzy byli do tego wyznaczeni. Wynika to z ustaleń komisji. Nie mam podstaw by jej nie wierzyć - dodał szef MON.
Przyczyny styczniowej katastrofy samolotu CASA wyjaśniała Komisja Badania Wypadków Lotniczych. W środę ujawniono część z jej raportu. Wynika z niej m.in., że do tragedii doprowadził splot wielu okoliczności, m.in. niewłaściwa organizacja lotów oraz szkolenia lotniczego, za małe doświadczenie załogi i złe warunki atmosferyczne
wp.pl/IAR/PAP

Abp Wielgus autorytetem moralnym dla TN KUL
Abp Stanisław Wielgus otrzymał nagrodę Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego za "wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego". W laudacji na cześć laureata prodziekan Wydziału Filozofii KUL ks. prof. Stanisław Janeczek powiedział, że abp Wielgus jest wybitnym uczonym, który wszystkie formy swojej działalności przesycił "niepowtarzalnym blaskiem prawdziwego człowieczeństwa".
PAP

Czwartek, 2008-04-03

Polak na czele ponad stu tysięcy fizyków
Profesor Maciej Kolwas z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie został wybrany na prezesa Europejskiego Towarzystwa Fizycznego (EPS). EPS zrzesza ponad sto tysięcy fizyków z czterdziestu krajowych towarzystw fizycznych, w tym około dwóch tysięcy członków z założonego w roku 1920 Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Wyróżniony polski naukowiec zajmuje się spektroskopią laserową - fizyką oddziaływania światła z materią. Profesor Maciej Kolwas przez najbliższy rok będzie prezesem-elektem i wiceprezesem EPS. Po upływie roku obejmie funkcję prezesa Towarzystwa na okres dwóch lat. Zgodnie ze statutem EPS prezes wybierany jest tylko na jedną kadencję i nie może być powtórnie wybrany na to stanowisko.
PAP

Przywódcy Polski i Niemiec na bukaresztańskim szczycie
PREZYDENT POLSKI ROZMAWIAŁ Z KANCLERZ NIEMIEC
Prezydent Lech Kaczyński optymistycznie ocenił swoje spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Są problemy, ale mam nadzieję, że będziemy je rozwiązywać po kolei - powiedział prezydent dziennikarzom po czwartkowej rozmowie z szefową niemieckiego rządu w Bukareszcie. Lech Kaczyński poinformował, że rozmawiał w czwartek późnym popołudniem z Angelą Merkel o skutkach szczytu NATO w Rumunii. Jednym z głównych tematów rozmowy prezydenta z kanclerz były plany w stosunku do Ukrainy i Gruzji. Politycy poruszyli też kwestie niedawnej wizyty w Rosji kanclerz Niemiec, a także premiera Donalda Tuska oraz problemy związane rewindykacjami Powiernictwa Pruskiego.
TVN24

NKWD filmowało rozstrzelania w Katyniu
Radzieckie NKWD nakręciło film z rozstrzeliwania polskich oficerów w Katyniu. W latach 50 przekazano go Korei Północnej jako materiał instruktażowy, jak postępować z jeńcami wojennymi - twierdzi Tadeusz Kisielewski, autor książki "Katyń. Zbrodnia i kłamstwo". Jak oświadczył, fakt istnienia filmu poświadczają akta CIA. Dodał, że jest przekonany, iż znani z biurokracji i formalizmu Sowieci na pewno zachowali kopię filmu. Według Kisielewskiego, najprawdopodobniej znajduje się ona w utajnionej części materiałów ze śledztwa prowadzonego przez Rosjan w sprawie zbrodni katyńskiej. Naukowiec przypomniał, że efektem umorzonego przed kilku laty śledztwa były 183 tomy akt, z czego 116 jest do dziś utajnionych. Według Kisielewskiego, w owych 116 utajnionych tomach znajdują się odpowiedzi na wiele pytań oraz zagadek zbrodni katyńskiej, które mimo upływu prawie 70 lat nadal czekają na rozwiązanie historyków.

 

INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228