<<< Nr. 002 >>>  

                  31 Października, 2007       Archiwa Home Kontakt

Wydawca


profile pic
Bogdan Fiedur
 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę mailową i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać maila bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

Kawał


Telefon do dowódcy jednostki wojskowej:

   - Podczas manewrów czołgi zniszczyły moją uprawę chmielu. Żądam odszkodowania!
 
   - Proszę pana, manewry zaczynają się dopiero jutro.

   - Nie szkodzi. Pojutrze zatelefonuję jeszcze raz.

 

Ważne Linki

 Winnipeg

K P K
Ogniwo - Polskie Muzeum
Iskry - Zespół Taneczny
Sokół - Zespół Tańca

Polskie Radio
 

 Kanada

Polska bibloteka-McGill
Polonia Canda
Polonia.net
 

 polska

Polonia dla Poloni
 

 zagranica

Informator Polonijny

 

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

Czwartego Listopada (dokładniejsze informacje poniżej) odbędzie się spotkanie zaaranżowane przez Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okręg Manitoba na temat twojej wizji przyszłości KPK i Polonii w Winnipegu. My rozumiemy że nie wszyscy którzy otrzymują ten biuletynu będą mogli się tam pojawić osobiście. W związku z tym chcielibyśmy aby ci którzy nie mogą przyjść, mogli także zadać pytania albo przestawić swoje propozycje. My przekażemy je na spotkaniu i opublikujemy odpowiedzi i komentarze w następnym wydaniu biuletynu. Proszę przesłać pytania albo propozycję poprzez kliknięcie na ten link.

Ustaw Stronę Startową
Dodaj do ulubionych

 

W tym numerze:

Listy do redakcji
Zwyczajnie nadzwyczajni
Polskie książki
Rozmowa z Mirosławem Haczkurem
Rok 2007 rokiem Karola Szymanowskiego
Spotkania
Kalendarz wydarzeń

Jak się zapisać do biuletynu
Przyłącz się
Kawał

 
 
Listy do Redakcji

Wiesiek  Kwaśnicki
Bogdan,


Pozdrawiamy i gratulujemy świetnego pomysłu! Dostaliśmy twój list inicjujący
Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu i bardzo się ucieszyłem, że z taka inicjatywą wyszedłeś. Mamy jednak małą sugestię.
Otóż w swoim liście piszesz:

"Celem naszym jest stworzenie wspólnej platformy komunikacyjnej dla
wszystkich Polaków żyjących w Winnipegu".

Po wyjeździe z Winnipegu mieliśmy okazje mieszkać w Vancouver i w Calgary no i oczywiście kontaktujemy się z rożnymi formalnymi i nieformalnymi grupami
Polaków. Okazuje się, ze ci ludzie którzy kiedyś mieszkali w Winnipegu
trzymają się ciągle razem i łączy ich jakaś swoista, wyjątkowa przyjaźń,
sympatia oraz wola pomagania sobie kiedy ktoś jest w potrzebie. Również każdy z nich ma ciągle jakieś kontakty z ludźmi z Winnipegu z którymi
korespondują, dzwonią i wzajemnie się odwiedzają.

Pisze o tym bo ta idea komunikacji Polaków mieszkających w Winnipegu mogłaby być rozszerzona na wszystkich Polaków którzy mieszkają obecnie lub mieszkali w przeszłości w Winnipegu.

Teresa i ja znamy wielu takich "polskich Winnipegerow" którym przekazujemy
wiadomości o Polonijnym Biuletynie Informacyjnym w Winnipegu co przyjmują z wielkim zainteresowaniem i zapewne poproszę o internetowa subskrypcje ale
dobrze byłoby aby dla nas, tych "polskich Winnipegerow" mieszkających poza
Winnipegiem, znalazł się również jakiś kącik wiadomości od nas czy dla nas.

Serdecznie pozdrawiamy Ciebie i wszystkich Polaków w Winnipegu

Wiesiek i Teresa Kwaśnicki

 

Cześć Wiesiu,

Cieszę się bardzo że ty zapisałeś się na tę listę.

To już najwyższy czas aby powstał jakiś solidny internetowy link
Winnipegowskiej Polonii.
Pomyślałem sobie że jeśli nie ja to kto ma go założyć.

Oczywiście nie ma żadnych problemów aby ta lista sięgała poza Winnipeg.
Moje skromne plany były aby stworzyć ten biuletyn informacyjny chociaż dla ludzi mieszkających w Winnipegu.

Jeśli chcesz to napisz coś o sobie, to ja to zamieszczę w przyszłym wydaniu.
Na pewno wielu twoich znajomych z którymi straciłeś kontakt, chciałoby wiedzieć co się z tobą dzieje.


Pozdrowienia dla ciebie i Teresy.

Bogdan Fiedur

 

 

 

 


Marta Krygier
Zwyczajnie nadzwyczajni.

Bywają takie momenty w życiu każdego z nas, kiedy nagle uświadamiamy sobie prawdziwą wartość symbolizmu ukrytego pod postacią słów. Chwila ta bywa z reguły szokująca, bowiem odsłania ona prawdę, której do tej pory nie potrafilismy dostrzec. Jedna z tych refleksji naszła mnie po rozmowie z trzema kombatantami polskimi: Stanisławem Kmieciem, Henrykiem Kozubskim oraz Stefanem Olbrechtem. Po raz pierwszy zrozumiałam co Zofia Nałkowska miała na myśli pisząc w jednym ze swoich dzienników wojennych: “Ludzie ludziom zgotowali ten los.” Przyznam szczerze, że do tej pory historia drugiej wojny światowej nie wywołała we mnie aż tak wielkiego poruszenia.

Więcej...

źródło Czas

 


 

 

Christine Tabbernor

 

Polskie książki

Wiosną tego roku wolontariusze Polskiego Muzeum Ogniwo postanowili zorganizować akcję zbierania polskich książek. Nasza akcja była pomyślana nie tylko jako możliwość zabezpieczenia polskich zbiorów w Kanadzie, ale także jako sposób na wymianę zasobów kulturalnych jakimi są książki. Końcowym etapem naszej akcji ma być kiermasz polskiej ksiazki, dochody z którego będą przekazane na działalność muzeum.
Apel o przekazywanie polskich książek do muzeum spotkał się z dużym zainteresowaniem nie tylko pośród mieszkańców Winnipegu oraz prowincji Manitoba, ale także czytelników tygodnika Czas Związkowiec w Ontario. W ciągu ostatnich kilku tygodni otrzymaliśmy wiele książek z różnych dziedzin, część z nich posiada wartość historyczną i przyczyni się do dokumentacji życia polskich emigrantów w Kanadzie. Pozostałe egzemplarze posród których znajdują się: literatura piękna, beletrystyka oraz poradniki zostaną przekazane na planowaną wyprzedaż.
W ogłoszeniu o akcji zbierania książek nie podaliśmy terminu jej zakończenia w związku z czym nadal otrzymujemy zgłoszenia od osób pragnących przekazać swoje zbiory na cel muzeum. Postanowiliśmy więc ustalić termin wyprzedaży polskiej książki na wiosnę 2008 i kontynuować przyjmowanie darów od Polonii. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przekazali książki Polskiemu Muzeum Ogniwo jednocześnie prosząc czytelników Czasu o przekazanie rodzinie, przyjaciołom i znajomym wiadomości o możliwości oddania zbiorów książkowych na cele Polonii.

Przyjmiemy książki bez względu na datę wydania, stan oraz tematykę. Wszystkich, którzy są zainteresowani oddaniem książek prosimy o kontakt z Magdaleną 255 4985 lub Krystyną 477 9323.


W imieniu wolontariuszy Muzeum


Christine Tabbernor

źródło Czas


 


 

Mirosław Nawrocki

 

Rozmowa z Mirosławem Haczkurem - Autorem i reżyserem programu zatytułowanego

Spotkanie z Maryją – Matką Boga i Polaków W Piosence i Poezji


Mirek, z tego co wiem to już od dłuzszego czasu działasz na scenie kultury w Winnipegu. Ostatnio wystawiałeś "Pasję". Powiedz, proszę parę słów. Jak do tego doszło?

 


   
Mirosław Haczkur

- A wiesz spotkałem kiedyś grupę ludzi, którzy pracują z młodzeżą, z dziećmi przy parafii Św. Ducha i tam właśnie narodził się pomysł wystawienia "Pasji" męki Pańskiej, którą udało nam się wystawić w Niedzielę Palmową przd Niedzielą Zmartwychstania. Muszę przyznać, że dużo ludzi przybyło do Kościoła i z ocen, które mieliśmy wynikało, że raczej się wszystkim podobała i nawet dochodziły nas słuchy, że wiele osódb które nie dostały się na spektakl z tych czy innych powodów pytało się o taśmy z nagraniem.
Tu bym chciał przypominieć, że ten sukces możemy zawdzięczać wszystkim osobom biorącym udział w przygotowaniu całości. Oczywiście bez poparca ks. Proboszcza nie mielibyśmy gdzie tego pokazać ale również cała grupa innych osób włożyła w to serce. Bez ich wkładu niczego by nie było. I bardzo to cieszy bo jesteśmy pokoleniem naszego kochanego Papieża Jana Pawła II i powinniśmy się włączać w życie kulturalne naszych Parafii, naszych Organizacji Polonijnych. Powinniśmy być alternatywą dla dzisiejszych mediów, które aż za często są bezbarwne i mdłe. A przecież mamy tyle do pokazania wywodząc się z tak bogatej tradycji kultury chrześcijańskiej.

A jakie plany na przyszłość?


- No w tej chwili jest pomysł na przygotowanie w październiku, przez tę samą grupę albo trochę poszerzoną - wieczoru Maryjnego, poetycko-muzycznego poświęconego Matce Boskiej. Na motywie udziłu Matki Boskiej w historii naszego narodu. Od początku narodzin Chrystusa aż po ostatnie zrywy. Przez cały czas przecież jej obecność, czy to w radosnych czy w smutnych momentach była widoczna poczynając od "Bogurodzicy" a na ostatnich solidarnościowych akcjach kończąc. Zawsze była podporą narodu.
Tu zapraszam wszystkich chętnych do współpracy. Jest tu przecież wśród nas wielu zdolnych ludzi z polotem i ich talent na pewno się przyda. Nie dajmy się zakrzyczeć tej niekiedy wręcz głupiej pseudokulturze, która przecież uderza nas z każdej strony.

Czy jest jakś szansa na otrzymanie nagrania "Pasji"?


Więc surową kopię tego przedstawienia ja mam bo użyczyłem kamery i ktoś tam kręcił ale wiem, że jeszcze inne osoby kręciły. Czekam zatem na całość materiałów by przygotować już gotową do dystrybucji wersję. Jeżeli zrobimy z tego profesjonalny dysk DVD to pewnie będziemy go udostępniać odpłatnie ale to tylko by pokryć koszty. Tu o żadnym zysku nie mam mowy. Jeżeli coś zostanie to pójdzie na rozwój naszej grupy, na eksponaty, stroje. Ale to zobaczymy. Ci co byli na tym przedstawieniu widzieli dekoracje i cały wystrój i to wszystko zostało zrobione przez ochotników na ich własny koszt. Efekt był, jak mówię piorunujący, bo nawet my grający na scenie przeżyliśmy to tak dogłębnie jak ludzie na widowni. Jasne, że na początku baliśmy się bo jest to trudna rzecz. Nawet nie wszystkie kościoły w Polsce zdecydowały się na wystawienie tego typu kreacji. A teraz patrząc na to z perspektywy czasu widzimy jak bardzo ten trud się opłacał. Wydaje mi się, że zrobiliśmy tym przedstawieniem dużą intelektualną ucztę sporej części pubiczności.

Dziękuję za rozmowę

Mirosław Nawrocki

źródło  pulswinnipegu

 


Bolesław Łucki

 

Rok 2007 rokiem Karola Szymanowskiego

Okazuje się, co uszło mojej uwadze kilka miesięcy temu, że Sejm RP podjął w zeszłym roku również uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2007 rokiem Karola Szymanowskiego. Mamy więc rok Wyspiańsko-Szymanowski. Karol Szymanowski (1882-1937), jeden z najwybitniejszych, obok Fryderyka Chopina, polskich kompozytorów, pierwszy rektor Konserwatorium Warszawskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

      Karol Szymanowski

To on, po okresie zastoju polskiej muzyki po śmierci Chopina, dał jej ożywczy impuls dla dalszego rozwoju. Współcześnie uznawany za ojca duchowego muzyki polskiej XX wieku. Wypracował własny styl muzyczny (wprowadzając elementy muzyki ludowej), który stał się drogowskazem dla pokoleń polskich kompozytorów. Bez jego twórczości, przeżywającej w ostatnich dziesiątkach lat swój wielki renesans, a także działalności publicystycznej i edukacyjnej, polska kultura muzyczna nie osiągnęłaby poziomu plasującego ją w światowej czołówce. Muzyka Szymanowskiego znajduje się w kręgu zainteresowania największych artystów świata, przyczyniając się do budowania wizerunku Polski. W roku 2007 przypadają dwie ważne rocznice związane z tym wybitnym twórcą -125. urodzin i 70. śmierci.

Bolesław Łucki
źródło  Postawy


 

 

 

 

Kalendarz Wydarzeń

3-4 listopada 2007 r.  godz. 12.00-17.00


Clear Energy Glass Studio
Jolanta + Zbigniew Sokalski

Grand Opening

125 Adelaide St. @ William Cre8ery Art Complex

 

Tel 334-0352

3 listopada 2007 r.  godz. 18.00


Polish Fraternal Aid Society of St. John Cantius
90th Anniversary Banquet

770 Mountain Avenue
For tickets and table reservations call 582-7491 or 668-6762
$20 per person

 

4 listopada 2007 r.  godz. 16.00


Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okręg Manitoba zaprasza na spotkanie w Bractwie św. Ducha. “Twoja wizja przyszłości KPK i Polonii” - pod tym hasłem Kongres Polonii Kanadyjskiej okręg Manitoba zaprasza Polonię do dyskusji na spotkaniu w Bractwie św. Ducha przy 1230 Main St. 

Kongres zachęca wszystkich zrzeszonych i niezrzeszonych członków polonijnej społeczności do podzielenia się uwagami na temat obecnej sytuacji w naszym środowisku i do przedstawienia propozycji dotyczących kierunków rozwoju Polonii oraz charakteru i działalności KPK jako organizacji reprezentującej Polaków w Kanadzie.


“Twoja wizja przyszłości KPK i Polonii” Bractwo św.
Ducha, 1230 Main St.

 

11 listopada 2007 r.  godz. 16.00

 

Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okręg Manitoba zaprasza na obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Z inicjatywy Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Okręgu Manitoba, 11 listopada 2007 r. w Winnipegu po raz kolejny odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości.


Program uroczystości:

· 11:00 - msza święta z udziałem pocztów sztandarowych w kościele św. Jana Kantego przy 846 Burrows Ave.

 

· 14:00 - obiad w siedzibie SPK Koło nr 13 przy 1364 Main St. Serwowane będą typowo polskie potrawy (bigos, flaki, itp.).Posiłek zakończy kawa i ciastko. Przystępne ceny.

 

· 15:00 - prezentacja audiowizualna pt. 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości” przygotowana przez Bolesława Łuckiego - również w siedzibie SPK. W produkcji

Wykorzystano obrazy Jana Matejki i muzykę Fryderyka Chopina. Prezentacja przypomni widzom historię Polski od Piastów do Piłsudskiego oraz, w konkursie z nagrodami, da okazję do weryfikacji znajomości wydarzeń kształtujących Rzeczpospolitą. Na zakończenie pokazu przewiduje się krótką prezentację poezji patriotycznej. Wstęp wolny.

Prezentacja audiowizualna będzie również dostępna do nabycia w formacie DVD. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony w połowie na potrzeby KPK i w połowie na rozwój sobotniej polskiej szkoły im. Jana Pawła II pod patronatem KPK Okręg Manitoba.

 

24 listopada 2007 r.  godz. 18.30


 

Komitet Rodzicielski Sobotniej Szkoły Języka Polskiego im. Jana Pawła II, serdecznie zaprasza na Jesienną zabawę.

Bilety  $20 od osoby.

Godzina 18:00 – Koktajle
Godzina 19:15 – Gorąca kolacja

Całkowity dochód  będzie przeznaczony na potrzeby naszych dzieci Sobotniej Szkoły Języka Polskiego.

Proszę dzwonić  po bliższe informacje do 

Bogdan Siedlik  Tel 338-6917
Wioletta Los     Tel 334-5129
Dorota Victor    Tel 257-6550

 

25 listopada 2007 r.  godz. 9.30 – 16.30


Polska Szkoła Tańca przy Sokole organizuje warsztaty dla dzieci w wieku od 4 do 18 roku życia. Celem tych warsztatów jest pokazanie jak należy się przygotowywać do polskich tradycyjnych
Świąt Bożego Narodzenia.

 
Dzieci będą się uczyć jak robić dekoracje świąteczne takie jak pająki i wycinanki.  Jak przygotowywać pierogi, barszcz i inne świąteczne przysmaki.

Będzie również nauka polskich kolęd.

Woluntariusze są mile widziani. Proszę dzwonić pod ten numer aby zgłosić chęć pomocy przy organizowaniu warsztatów 955-6561.

Warsztaty rozpoczną się  25 listopada o godzinie 9.30 rano w sali Sokoła i zostaną otwarte mszą.

 


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228