Polonia Winnipegu
 Numer 66

19 marca, 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA -  OPOLE

 

 

 

OPOLE

 



 


Opole (niem. Oppeln, cz. Opolí) - miasto w Polsce, na Górnym Śląsku stolica województwa opolskiego . Jedno z najstarszych w kraju. Od wczesnego średniowiecza do początku wieku dwudziestego, stolica Górnego Śląska.

Historia miasta

Pierwotnie Opole oznaczało związaną wspólnymi prawami i obowiązkami wspólnotę rodową i terytorialną. Jedna z takich wspólnot dała początek miastu. Jest miastem na prawach powiatu.

X - XIII wiek

Rok 990 - Opole zostaje przyłączone do Polski; Rok 1050 - Kazimierz I Odnowiciel odzyskuje Śląsk z Opolem; 1138 rok - Na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego Śląsk zostaje przyznany jako dziedziczna dzielnica najstarszemu synowi księcia, Władysławowi II, który dał początek linii Piastów Śląskich. Rok 1179 - Śląsk podzielony zostaje na trzy dzielnice, m.in. wyodrębnione zostaje księstwo opolskie, którego pierwszym władcą zostaje książę Jarosław Opolski. Lata 1211 - 1230 - W Opolu rządy sprawuje Kazimierz I Opolski, który jako pierwszy tytułuje się księciem opolskim. Przed rokiem 1217 następuje lokacja miasta; Rok 1241 - najazd Tatarów na Śląsk, oblężenie Opola i spalenie podgrodzia za rządów Mieszka II Otyłego; Rok 1281 - Po śmierci księcia Władysława I następuje podział księstwa opolskiego na mniejsze dzielnice. Opole dostaje się we władanie Bolka I (1281 - 1313). Rok 1295 - Zbudowany zostaje klasztor dominikanów ("na górce").

XIV - XVI wiek

Rok 1352 - Wzniesiony zostaje opolski ratusz. Rok 1395 - Oblężenie Opola przez wojska króla Władysława Jagiełły, jako odpowiedź na antypolskie intrygi ks. Władysława II Opolczyka. Władzę w Opolu obejmuje Bolko IV oraz Bernard. Rok 1474 - Oblężenie Opola przez wojska polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka, za poparcie udzielone przez ks. Mikołaja I królowi węgierskiemu Maciejowi Korwinowi. Rok 1532 - umiera ostatni przedstawiciel opolsko - raciborskiej linii Piastów - Jan II Dobry. Lata 1532 - 1552 - Tytułem zastawu miasto dostaje się we władanie Jerzego Hohenzollerna.

XVII wiek

Rok 1615 - Pożar niszczy dużą część miasta. Rok 1632 - Zdobycie Opola przez oddziały saskie i szwedzkie. Okupacja trwała dwa lata i kosztowała miasto blisko 10 tys. florenów. Rok 1645 - Opole wraz z całym księstwem opolsko - raciborskim przechodzi, tytułem zastawu, we władanie polskiej dynastii Wazów. Rok 1666 - Po spłaceniu sum zastawnych Habsburgowie przejmują ponownie Opole i księstwo opolsko - raciborskie.

XVIII wiek

Rok 1741 - Do Opola wkroczyły wojska pruskie. Po pokoju wrocławskim w lipcu 1742 r., kończącym I wojnę śląską, miasto znalazło się w granicach Prus. Lata 1756 - 1763 - W czasie wojny siedmioletniej miasto zdobywali dwukrotnie Austriacy (1757, 1762) i Rosjanie (1761). Pokój w Hubertsburgu pozostawił jednak Opole, pod panowaniem pruskim.

XIX wiek

Rok 1807 - Podczas wojen napoleońskich wkraczają do miasta sprzymierzeńcy Francuzów - Bawarczycy, a później załoga francuska (opuściła Opole w lipcu 1808 r.). Rok 1816 - Opole zostaje stolicą rejencji opolskiej, jednostki administracyjnej, obejmującej cały pruski Śląsk. W mieście powstaje urząd rejencji (Regierungsbezirk Oppeln), jeden z czterech w prowincji śląskiej. Rok 1843 - Do Opola dotarła pierwsza na Śląsku linia kolejowa z Wrocławia. Rok 1862 - Zbudowana zostaje gazownia miejska, dzięki której Opole zostaje niebawem oświetlone przez 140 gazowych latarni ulicznych. Rok 1899 - Zakrzów zostaje przyłączony w granice miejskie Opola. Opole zostaje siedzibą odrębnego powiatu miejskiego.

lata 1901 - 1945

Rok 1910 - Wyspa Bolko zostaje zakupiona na potrzeby miasta. Rok 1918 - Początek tzw. rewolucji listopadowej; po manifestacji na Rynku utworzona zostaje rada garnizonowa i rada robotnicza (przekształcona później w Radę Ludową). Obok nich powstały też polskie rady ludowe, nie uznane przez Centralną Radę Ludową we Wrocławiu Rok 1922 - Powrót niemieckiej administracji i garnizonu wojskowego. Opole zostaje siedzibą władz rejencji i zarazem prowincji górnośląskiej (do 1938 r.). Rok 1928 - Zburzenie Zamku Piastowskiego na Pasiece; pozostaje tylko wieża. Nacjonaliści niemieccy po przedstawieniu w sali ratusza opery Stanisława Moniuszki "Halka". napadają na artystów Teatru Polskiego z Katowic, którzy zostają dotkliwie pobici. Rok 1936 - W obszar Opola włączone zostają Szczepanowice i Półwieś. Rok 1939 - Opole staje się miejscem koncentracji sił 10 Armii Niemieckiej i kwatery jej dowództwa. Aresztowanie aktywistów Związku Polaków w Niemczech. Transporty aresztowanych Polaków z Dworca Głównego do obozów koncentracyjnych Buchenwald i Ravensbrück. Lata 1939 - 1945 - W czasie II wojny światowej w Opolu funkcjonują obozy pracy przymusowej i oddziały robocze jeńców wojennych. Liczba mieszkańców wzrasta do ok. 60 tysięcy wskutek napływu uchodźców z bombardowanych rejonów III Rzeszy. Rok 1944 - Opole ogłoszone zostaje miastem - twierdzą w związku z krytyczną sytuacją Wehrmachtu na froncie wschodnim i przygotowań do obrony na linii Odry.

Od roku 1945 do dzisiaj

Rok 1945 - Zdobycie Opola przez oddziały 1 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. Radziecka komendantura wojenna przekazuje władzę polskiej administracji. Do Opola przybywają pierwsze transporty repatriantów zza Buga. Rozpoczyna działalność Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Rok 1950 - Powstaje województwo opolskie. Rok 1961 - Kolonia Gosławicka zostaje włączona w granice Opola. Rok 1964 - Rozpoczyna działalność Centralne Muzeum Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach, z siedzibą dyrekcji w Opolu. Rok 1992 - W Opolu otwarty zostaje Wicekonsulat RFN. Opole to miasto Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej i niezaprzeczalnie jest europejskim miastem  taki tytuł Opole otrzymało 25 kwietnia 2007
Gazeta Prawna wraz z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i firmą doradczą Deloitte przeprowadziła ranking pn: "Europejska Gmina - Europejskie Miasto", dotyczący wykorzystania przez samorządy lokalne funduszy strukturalnych w okresie 2004-2006.
Przyjęta metodologia wyboru najlepszych gmin była średnią ważoną trzech wskaźników:
wielkość wsparcia z Unii Europejskiej w przeliczeniu na liczbę mieszkańców,
średnia wielkość wartości przeciętnego projektu unijnego,
liczby projektów przypadających na 1 tys. mieszkańców gminy.


Co ciekawego można zobaczyć

Katedra Podwyższenia Św. Krzyża - bazylika mniejsza od 1936 roku;
Kościół i klasztor Franciszkanów;
Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha (tzw. "na górce");
Kościół św. Piotra i Pawła;
Kościół św. Sebastiana;


Kościół św. Aleksego;

groby Piastów Śląskich w podziemiach Kościoła Franciszkanów i Katedry;
Wieża Zamku Piastowskiego;
Wieża Zamku Górnego;

 


Ratusz;


Rynek;
zabudowa Starego Miasta;
pozostałości murów obronnych;

 


gmach Poczty Polskiej;

 

gmach Urzędu Wojewódzkiego;
gmach Dworca Głównego
Most Groszowy (tzw. Zielony);
cmentarz żydowski (ul. Graniczna);
budynek Muzeum Śląska Opolskiego;
pomnik opolskiej Ceres;
pomnik Nike - Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego;
pomnik "Brońmy swego opolskiego";
pomnik Feliksa Kupscha - Poległym Pocztowcom z czasów I wojny światowej;
synagoga przy ul. Szpitalnej - obecnie siedziba TVP3 Opole;
neogotycka wieża ciśnień z 1896 r.

 

 

Źródło: http://hotelewwarszawie.ewarszawa.com/Opole/opis/

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228