Polonia Winnipegu
 Numer 85

30 lipca 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
LUBIN

 

 

LUBIN



 


 

Lubin jest korzystnie położonym pod względem geograficznym jak również komunikacyjno–drogowym 80 tysięcznym miastem. Znajduje się w południowo-zachodniej części Polski, na obszarze Wysoczyzny Lubińskiej będącej częścią Niziny Śląsko – Łużyckiej. Lubin jest siedzibą powiatu zamieszkałego przez 110,5 tysiąca osób. Leży na przecięciu głównych szlaków komunikacyjnych oraz w niewielkiej odległości od dużych ośrodków miejskich i turystyczno- rekreacyjnych. Od stolicy regionu Wrocławia oddalony jest o 69 km.
Miasto dysponuje dużym potencjałem obsługi drogowego ruchu tranzytowego prowadzącego z zachodu na wschód i z północy na południe.
 


Urząd Miejski w Lubinie

Lubin należy do najstarszych polskich osad. Prawa miejskie uzyskał pomiędzy 1284 a 1289 rokiem z rąk Księcia Ścinawskiego Przemka.
Odkrycie w 1957 roku pokładów rud miedzi zdeterminowało jego gospodarczy charakter, stając się siłą napędową rozwoju. Już 10 lat po tym odkryciu powierzchnia Lubina zwiększyła się 12-krotnie i obecnie wynosi 42 km2. Przemysł oparty na wydobyciu, wzbogacaniu i przetwarzaniu rud nadal stanowi podstawową gałąź wytwórczości regionu.


Szyb "Bolesław" KGHM Lubin


Lubin znajduje się nad rzeką Zimnicą, która przepływa przez miasto na odcinku 8 km i jest lewym dopływem Odry. Nisko położony obszar miasta, otwarty ku zachodowi, pozostaje pod wpływem Oceanu Atlantyckiego, co sprawia, że jest to jeden z najcieplejszych regionów klimatycznych Polski.
Największym bogactwem naturalnym na obszarze Lubina są surowce mineralne: złoża rudy miedzi, węgla brunatnego, soli, gazu oraz surowców ceramiki budowlanej. Te naturalne zasoby stwarzają duże możliwości wykorzystania gospodarczego.


Galeria handlowa Cuprum Arena



Powierzchnia Gminy Miejskiej Lubin wynosi 4068 ha z tego 2172 ha stanowią użytki rolne; 466 ha – grunty leśne i zadrzewione; 1329 ha – grunty zabudowane i zurbanizowane; 34 ha – nieużytki; 43 ha – grunty pod wodami; 24 ha – tereny różne. Wody powierzchniowe zajmują 61 ha.


Pomnik Pamięci Ofiar Lubina '82

Na terenie miasta funkcjonuje międzynarodowe lotnisko Aeroklubu Zagłębia Miedziowego o powierzchni 120 ha i służy nie tylko dla celów sportowo-szkoleniowych, ale również gospodarczych wobec potrzeb KGHM Polska Miedź SA. Na jego terenie istnieje posterunek graniczny umożliwiający odprawy celne i paszportowe.

Lubin jest położony w strefie silnego oddziaływania KGHM-u, co łączy się z możliwością nawiązania współpracy gospodarczej na bazie przemysłu miedziowego. Ponadto dobrze prosperuje handel prywatny, usługi, przemysł spożywczy i instalatorsko-montażowy.

W Lubinie corocznie odbywa się znany w artystycznym świecie Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej oraz wiele innych imprez o zasięgu ogólnokrajowym.
W dwóch galeriach: „Zamkowej” i „Jadwidze” prezentowana jest twórczość najwybitniejszych plastyków kraju i Europy.


Centrum Kultury Muza w Lubinie


Atrakcją miasta jest uruchomiona w 1996 roku na bazie starej wieży ciśnień, najwyższa w Polsce 33,5-metrowa ściana wspinaczkowa.

 

Źródło: http://www.um.lubin.pl/dokument.php?iddok=248&idmp=1&r=o 

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228