Polonia Winnipegu
 Numer 86

6 sierpnia 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
MYSOWICE

 

 

MYSOWICE



 


 

Z HISTORII MYSŁOWIC

    
 

O Mysłowicach, jako o mieście lokowanym na prawie magdeburskim, wspomina po raz pierwszy dokument księcia opawsko - raciborskiego Mikołaja z 1360 roku. Jednak już wcześniej pojawiają się nie tylko sygnały mówiące o osadnictwie na terenie dzisiejszych Mysłowic, ale także istotne wzmianki a to o pożarze, spowodowanym najazdem Tatarów, a to o przygodach mysłowickiego plebana,czy wreszcie, najbardziej wiarygodne, wzmianki o opłatach świętopietrza, których wysokość świadczy o znacznej wielkości naszej miejscowości w początkach XIV w.

Wielokrotnie zmieniali się właściciele miasta, których posiadłości, oprócz samych Mysłowic stanowiły także wsie: Brynów, Załęże, Bogucice, Szopienice, Roździeń, Dziećkowice, Brzezinka i Brzęczkowice. Wśród nich pojawiają się takie nazwiska jak: Turzonowie, Salamonowie, Kamieńscy, Lipscy, czy wreszcie najbardziej znani Mieroszewscy i Sułkowscy. Mieroszewscy, aby uniknąć rozdrobnienia majątku poprzez dziedziczenie go przez kolejnych spadkobierców, utworzyli w Mysłowicach ordynację. Przetrwała ona, 161 lat, od 1678 do 1839 roku, gdy sprzedano miasto przemysłowcom Wincklerom.

Miasto w ciągu swych dziejów zmieniało wielokrotnie przynależność państwową. W czasach, z których pochodzi najstarszy dokument o mieście (1360 r.), było we władaniu Czech. W późniejszych czasach przeszło pod władzę Habsburgów, którzy panowali tu do lat 40-tych XVIII wieku. W trakcie wojen śląskich pomiędzy Habsburgami i Prusami o Śląsk w latach 1740 - 1764 miasto przechodzi wielokrotnie z rąk do rąk, padając w 1758 roku ofiarą kolejnego pożaru. Dopiero po podpisaniu w 1764 r. w Hubertusburgu pokoju pomiędzy Austrią i Prusami Mysłowice, wraz z całym Górnym i Dolnym Śląskiem, oprócz księstwa cieszyńskiego i karniowskiego, stają się ostatecznie częścią Prus.

Po kilkudziesięciu latach spokoju miasto doświadczyło na początku XIX wieku kontrybucji, tym razem na rzecz wojsk francuskich, które kwaterowały tutaj po wojnie francusko-pruskiej w latach 1806-1807 i klęskach Prus pod Jeną, Auerstadt i Frydlandem.

Granicę miasta najwyraźniej zaznaczała rzeka. Ona też stała się miejscem historycznie znaczącym, a to za sprawą zbiegu granic trzech państw, które w XVIII w. dokonały rozbiorów Polski. Miejsce połączenia się Czarnej i Białej Przemszy do dzisiaj zwane jest "Trójkątem Trzech Cesarzy", gdy od 1846 roku zbiegły się tu ich granice. Obecnie w tej okolicy zbiegają się granice sąsiadujących z Mysłowicami miast: Jaworzna i Sosnowca.

WYBRANE ZE SKARBNICY MYSŁOWICKICH CIEKAWOSTEK

Dokument z 1360 roku mówi o Mysłowicach jako o mieście już posiadającym prawa miejskie, zatem założone musiało być ono na prawie magdeburskim zdecydowanie wcześniej, co potwierdzają wzmianki z 1301 o istnieniu w Mysłowicach rynku.
Najstarszy plan miasta Mysłowice, to mapka z 1590 roku, dołączona do książki Jakuba Lustiga „Geschichte der Stadt Myslowitz in Oberschlesien”.
Nazwa Szabelnia (osiedle sąsiadujące z Szopienicami) wywodzi się z wytwórni szabel i noży, która powstała tam w 1737 roku.
W 1853 roku zaczęło ukazywać się w Mysłowicach czasopismo „Kurier Mysłowicki” (właściwie - „Myslowitzer Anzeiger”).
W 1861 roku powstał w Mysłowicach pierwszy klub sportowy - Towarzystwo Gimnastyczne Mężczyzn „Trójkąt Trzech Cesarzy”.
W roku 1867 ukazała się książka dr. Jacoba Lustiga (1811-1874) „Geschichte der Stadt Myslowitz in Oberschlesien” (Historia miasta Mysłowice na Górnym Śląsku).
W 1868 roku powstał w Mysłowicach jeden z pierwszych banków na Śląsku.
W latach sześćdziesiątych Mysłowice pod względem liczby warsztatów rzemieślniczych zajmowały drugie miejsce na Śląsku (po Bytomiu, gdzie było ich 500, a w Mysłowicach 200).
Po raz pierwszy opracowano dla Mysłowic regulacyjny plan zabudowy miasta.
W 1894 roku spalił się częściowo zamek Sułkowskich na Słupnej, przebudowany później na restaurację „Fürsterschloss”.
W roku 1907 wzniesiono i odsłonięto na Słupnej wieżę widokową nazwaną imieniem kanclerza Ottona von Bismarcka; 30 lat później Rada Miasta podjęła decyzję o jej zburzeniu.
Pochodzący z Mysłowic bp August Hlond, w drodze do Katowic, w celu objęcia nowoutworzonego biskupstwa, spotkał się na dworcu kolejowym w Mysłowicach dnia 1 stycznia z mieszkańcami miasta; 5 lat później Rada Miasta przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta.
Dla jak najlepszego przygotowania obchodów 600-lecia praw miejskich Mysłowic w roku 1961 zostało utworzone Towarzystwo Przyjaciół Mysłowic.
W trakcie obchodów „Dni Mysłowic” w roku 1963, zapoczątkowanych dwa lata wcześniej, odsłonięto tablicę upamiętniającą pobyt w mieście pisarza J.I.Kraszewskiego.
W 1967 roku gościł w Mysłowicach prezydent Francji Charles de Gaule. W brytyjskiej stoczni w Cleveland 20 kwietnia 1978 roku odbyło się wodowanie statku MS „Kopalnia Mysłowice”.
19-letnia mieszkanka Mysłowic Karina Wojciechowska została „Miss Polonia 91”.
Od 1990 roku ukazuje się w Mysłowicach, wydawane przez Miejskie Centrum Kultury, czasopismo „Życie Mysłowic”.
Mysłowiczanin Bolesław Tync otrzymał Europejską Nagrodę na XXXII Światowej Wystawie Wynalazków i Innowacji Przemysłowych „Eureka - Bruxelles 1993”.

W Mysłowicach warto zobaczyć:




MUZEUM POŻARNICTWA
 

 

 

 

 

 

 

 

MUZEUM MIASTA MYSŁOWICE
 

 

 

 

 

 

 

 

GALERIE
MIEJSCA PAMIĘCI
PRZEWIĄZKA


PROMENADA I PARK ZAMKOWY


Źródło: http://www.myslowice.pl/miasto.php?t=hm_5
 

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228