Polonia Winnipegu
 Numer 91

10 września 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
OSTRÓW WIELKOPOLSKI

 

 

OSTRÓW WIELKOPOLSKI



 

 

 

WARTO ZOBACZYĆ

Ostrowski Ratusz

***
Centrum Miasta to ostrowski Rynek. Dziś dość spokojny zakątek, wyłączony w większej części z ruchu ulicznego; nie odbywają się tu już targi i jarmarki. Ożywa podczas okolicznościowych imprez i rocznicowych obchodów. Najludniej na nim w czasie Święta Miasta – 10 listopada oraz grudniowego festynu „Zapal światło ponad nami” organizowanego przez Stowarzyszenie „Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski”. Tłumnie było też we wrześniu 1999 i 2000 r. na starcie IV etapu wyścigu kolarskiego „Tour de Pologne”. Poznawanie Ostrowa najlepiej rozpocząć od wizyty w Muzeum Miasta, które łatwo odnaleźć, bo mieści się w ratuszu usytuowanym na środku Rynku. Budowlę zaprojektował w r. 1828 J.H. Haeberlin /współpracownik słynnego K.F. Schinkla/ - na zlecenie ówczesnego właściciela miasta, księcia Antoniego Radziwiłła. Niestety, po przeróbkach zachowała ona tylko we fragmentach pierwotne cechy. Stała ekspozycja w muzeum obrazuje przeszłość Ostrowa; często zmieniają się wystawy czasowe. W miesięcznych odstępach odbywają się koncerty z cyklu „Jazz w Muzeum”, a także doroczny festiwal jazzowy – są to imprezy, w których uczestniczą najwybitniejsi muzycy polscy i zagraniczni. Muzeum współorganizuje z grupą plastyków Klubu Nauczyciela uznane już w świecie Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu. Ma też własne zbiory w gabinecie grafiki. Jest wykonawcą kilkudziesięciu publikacji w ramach „Biblioteki Ostrowskiej”.

*
Kilkadziesiąt metrów od Rynku – przy ul. Królowej Jadwigi – stoi dawny kościół ewangelicki, który należy do najstarszych zachowanych budowli w mieście /rok 1778/ . Jest to ślad po gminie ewangelickiej skupiającej w 19. wieku jedną trzecią mieszkańców Ostrowa. Obok kościoła pobudowano na jej potrzeby szkołę /obecnie Szkoła Podstawowa Nr 4/.

Kościół poewangelicki - obecnie NMP Królowej Polski

*
Przy odchodzącej od Rynku ulicy Kaliskiej, w podwórzu posesji oznaczonej numerem „4” wyeksponowano fragment domu burmistrza, z wmurowanym owalem, w którym wyryto inicjały właściciela „KHG” i datę „1797”. Ulica ta wyróżnia się kilkoma stylowymi kamienicami mieszczańskimi z przełomu 19. i 20. wieku.

 

Sygnatura - kamienica ul. Kaliska

*
Od ulicy Kaliskiej w prawo prowadzi ul. Sądowa. Przy niej budynek sądu z r. 1863 / rozbudowany w latach międzywojennych/. Już z daleka zwraca uwagę neoromański kościół /z lat 1905-1907/ wzniesiony według projektu Sylwestra Pajzderskiego, zmodyfikowanego przez Rogera Sławskiego. Wewnątrz polichromia Henryka Jackowskiego /1929/ oraz rzeźby Władysława Marcinkowskiego i Marcina Rożka. Przy kościele /teraz konkatedra/ pomnik kardynała Mieczysława Halki-Ledóchowskiego, arcybiskupa gnieźnieńsko - poznańskiego, przypominający jego pobyt w ostrowskim więzieniu w czasach Kulturkamfu /w latach 1874-1876/. Pierwszy pomnik wystawiony w r. 1925 został zburzony przez hitlerowców. Obecny odsłonięto uroczyście w roku 1984 z udziałem prymasa Józefa Glempa. Za kościołem Dom Katolicki – centrum polskości w latach zaborów. Tablica na jego ścianie przypomina wydarzenia związane z wybuchem powstania wielkopolskiego. O nich mówi też inna tablica na budynku przy niewielkim placu noszącym imię Stefana Rowińskiego, zasłużonego wydawcy, księgarza i działacza patriotycznego.

Neoromański kościół /z lat 1905-1907/

Konkatedra

*
Stąd odchodzi ul. Gimnazjalna, a przy niej, w starym budynku szkoły katolickiej / z roku 1836/ mieści się Młodzieżowy Dom Kultury . Dalej I Liceum Ogólnokształcące, które kontynuuje tradycje otwartego w roku 1845 gimnazjum, nazywanego „Wielkopolską Szkołą Edukacji Narodowej”. Uczniowie i nauczyciele potwierdzili patriotyzm ofiarą swojego życia, a ich nazwiska umieszczono na tablicach w holu. Z tej szkoły wyszło wielu absolwentów, którzy trafili na karty podręczników historii. Imię ks. Kompałły – inicjatora i współzałożyciela ostrowskiego gimnazjum nadano ulicy, która krzyżuje się z ul. Gimnazjalną. Za skrzyżowaniem, już przy ul. Wysockiej, po lewej stronie zwraca uwagę nowoczesny budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po prawej, odsunięty od ulicy, rozciąga się za ceglanym murem zabytkowy „Stary Cmentarz”, założony przed rokiem 1784, a więc należący do najstarszych zachowanych cmentarzy rzymskokatolickich w Polsce . Wiele nagrobków przypomina ludzi zasłużonych dla miasta; nie brak też nazwisk historycznych postaci. Są wśród nich: ks. Jan Kompałła – inicjator budowy gimnazjum, weterani powstań z lat 1830/31, 1848, 1863, 1918/1919. Grobowce, nagrobki, kute kraty i krzyże mają dużą wartość artystyczną. Za cmentarzem zbudowana w latach międzywojennych szkoła im. Ewarysta Estkowskiego. Ten zasłużony pedagog pracował w latach 1843-44 w pobliskim Mikstacie.

Gimnazjum Nr 1

*
Przy Placu Bankowym dwie oryginalne – zupełnie odmienne w stylu – budowle mieszczące placówki finansowe: gmach Banku Polskiego /obecnie Bank Zachodni WBK SA/ wzniesiony w latach 1928-30 i drugi z roku 1992, w którym ma siedzibę PKO S.A. Do niego przylega budynek II Liceum Ogólnokształcącego, z roku 1911 /kiedyś była to szkoła żeńska/.

II LO, dawniej gimnazjum żeńskie

*
W pobliżu, przy ul. Wrocławskiej 44 i 42, zwracają uwagę tarcze herbowe nad bramami dwóch kamienic. Tu mieszkał pisarz Gustaw Bojanowski, autor powieści „Tydzień w Antoninie” /o pobycie Fryderyka Chopina u księcia Antoniego Radziwiłła / oraz „Rękopis dla wnuków” i „Śladem wędrownika” /o Adamie Mickiewiczu/. Kierując się dalej w stronę centrum mijamy przy ul. Wrocławskiej budynek dawnego starostwa /dziś mieszczą się tu instytucje ubezpieczeniowe/. Nie dochodząc do Rynku warto zatrzymać się w Galerii Sztuki BWA /obecnie Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej. Oprócz indywidualnych wystaw najsławniejszych plastyków i fotografików organizowany jest tu Ogólnopolski Salon Plastyki „Egeria”, Międzynarodowe Biennale Fotografii w Technikach Specjalnych i Cyfrowym Przetwarzaniu Obrazu „Remis”. Od Wrocławskiej w lewo prowadzi ul. Kolejowa, częściowo wyłączona z ruchu kołowego. Interesująca jest architektura stojącego przy niej budynku poczty z roku 1886. Budynek poczty (1886 r.)

*
Od skrzyżowania ulic Kolejowej i Wolności kierujemy się w prawo. Napotykamy tu budynek Technikum Kolejowego, szkoły, która już przez ponad pół wieku ugruntowuje tradycje Ostrowa jako „miasta kolejarzy. Przy ul. Wolności znajduje się ważny ośrodek życia kulturalnego miasta – Przedsiębiorstwo Imprez Kulturalnych „Centrum Ostrów” Sp. z o. o. (dawne Ostrowskie Centrum Kultury). To budynek „Teatru Miejskiego” wzniesiony w początkach 20. wieku, obecnie rozbudowywany. W licznych sekcjach i zespołach trwa tu przez cały rok ożywiona praca; odbywa się wiele imprez okolicznościowych i rozrywkowych, a także imprezy cykliczne jak Festiwal „Wszystko jest Poezją” czy „Jimmi Way” Festiwal Bluesowy. Teatr przylega do dawnej „strzelnicy”, wzniesionej w drugiej połowie 19. wieku na terenie należącym wówczas do Bractwa Kurkowego. Do 2001 r. była to siedziba Biblioteki Publicznej. Obecnie biblioteka przeniosła się do nowego budynku przy ulicy Raszkowskiej i jest jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Wielkopolsce. Za „strzelnicą” wyniosła bryła kościoła p. w. Św. Antoniego. Budowę rozpoczęto w roku 1938, według projektu Franciszka Morawskiego; ukończono dopiero po drugiej wojnie światowej. Za skrzyżowaniem oddany do użytku w roku 1954 gmach szkół licealnych, a po drugiej stronie ulicy Raszkowskiej budynek warzelni liczącego już ponad 150 lat browaru (obecnie nieczynnego) przypomina o dawnych tradycjach warzenia piwa w mieście. Kościół Św. Antoniego

*
Wracając w stronę Rynku napotykamy wyróżniającą się wśród zabudowy miejskiej synagogę z lat 1857-60 . To jedna z nielicznych pozostałości /wraz ze zmodernizowanym – niestety ! – sąsiednim budynkiem dawnej szkoły /dzielnicy żydowskiej. Żydzi stanowili w połowie 19. wieku około 30% mieszkańców miasta. Przy ul. Raszkowskiej wzniesiono na przełomie 19. i 20. wieku szereg ciekawych architektonicznie kamienic, które nie zatraciły jeszcze zupełnie swojego wystroju – choć przebudowy sklepów zmieniły ich elewacje.

Synagoga XIX w.

*
Chcąc poznać centrum miasta musimy poruszać się pieszo, ale do wartych zobaczenia obiektów na obrzeżach możemy dotrzeć samochodem, gdyż nie ma tu ograniczeń i zakazów, ulic jednokierunkowych itp. Zacząć można od Al. Powstańców Wielkopolskich, przy której mieści się siedziba władz miasta / a także powiatu/. Po przeciwnej stronie Park Miejski z amfiteatrem, miejsce licznych imprez i spotkań mieszkańców miasta. Dalej widoczne kino „Komeda”, wyposażone w nowoczesną aparaturę i wyświetlające premierowe filmy. Nazwa obiektu nawiązuje do postaci słynnego kompozytora i muzyka jazzowego Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego, który mieszkał w Ostrowie i tu zdał egzamin dojrzałości. Od kilku lat w sali Centrum Kultury „Komeda” odbywa się koncert inauguracyjny Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”, kontynuowanego następnie w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w podostrowskim Antoninie. Impreza odbyła się w roku 2002 już po raz dwudziesty pierwszy.

Kino "Komeda"

*
Aleja Powstańców Wielkopolskich doprowadzi następnie do Stadionu Miejskiego. Zawody rozgrywane na tutejszym torze żużlowym gromadzą zawsze wielotysięczną widownię, a Towarzystwo Żużlowe „Iskra” kontynuuje ponad półwieczne tradycje tego sportu w Ostrowie. Za stadionem, przy ul. Paderewskiego, rozciąga się kompleks sportowy z otwartą pływalnią. Początki działalności zasłużonego dla miasta najstarszego klubu sportowego „Ostrovia” sięgają roku 1909. Dalej ulicą Śmigielskiego dojedziemy do Szkoły Podstawowej Nr 3 i Gimnazjum Nr 2, których budynek wyróżnia się nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Tu odbywają się m. in. wielkie imprezy chóralne, jak np. Ogólnopolski Przegląd Chórów Nauczycielskich ZNP. Ostrów ma bardzo bogate tradycje chóralne – sięgające 19. wieku. Ulicami Strażacką i Witosa, a następnie Grabowską /przy Szkole Podstawowej Nr 5 jedna z kilku sal gimnastycznych zbudowanych przy ostrowskich szkołach w ostatnich latach/, Kaliską i Kusocińskiego dotrzemy do obiektów Klubu Sportowego „Stal”, działającego od roku 1947. Obecnie największą popularność zdobyli jego koszykarze, którzy grają w I lidze. Od jesieni 1999 r. dysponują oni zmodernizowaną i powiększoną salą, zawsze wypełnioną przez kibiców do ostatniego miejsca. Od ul. Kaliskiej w prawo prowadzi ul. Limanowskiego. Przy niej – przed skrzyżowaniem z A. Słowackiego – zmodernizowany budynek starego szpitala przypomina o zbliżającym się 150-leciu szpitalnictwa w Ostrowie. Dziś mieści się tu Zespół Szkół Medycznych. Za skrzyżowaniem usytuowano otwarty w r. 1966 nowy szpital . Ul. Limanowskiego przechodzi dalej koło cmentarza /potocznie zwanego nowym/. Jest tu kwatera z grobami powstańców wielkopolskich, także tych, których hitlerowcy zamordowali w Winiarach pod Kaliszem /zwłoki ekshumowano po wojnie/. W kwaterze tej pochowany jest m. in. ksiądz Lech Ziemski – legendarna postać ostrowskiego harcerstwa . Jadąc dalej ulicą Limanowskiego można dotrzeć do przedmieścia Wenecja, gdzie stoi kamień z tablicą przypominającą powstanie w roku 1908 Gimnazjalnego Klubu Sportowego „Venetia”, który skupił wtedy Polaków-uczniów miejscowego gimnazjum. Tuż na granicy miasta, nad zbudowanym w latach 1974-78 zalewem leżą tereny rekreacyjne Piaski-Szczygliczka. Ostrowianie chętnie korzystają z plaży i uczestniczą w organizowanych tu popularnych imprezach. Stąd około 5 km do Michałkowa, gdzie ma lotnisko Aeroklub Ostrowski. Odbywają się tu nie tylko imprezy lotnicze, nawet rangi mistrzowskiej, ale też Festyn Rodzinny /w dniu Święta 3 Maja/.

 

 

 

 

 

Ośrodek Sportowo - Rekreacyjny "Piaski - Szczygliczka"

*
Do Ostrowa wracamy ulicą Limanowskiego i skręcając w okolicy cmentarza na prawo w ul. Reymonta docieramy do dwóch znaczących dla miasta zakładów przemysłowych. Jednym z nich są Wielkopolskie Zakłady Sklejek – „Sklejka-Eko” S.A. istniejące od roku 1912. Drugi to Delphi Automotive Systems Poland Sp. z o. o. – producent części samochodowych Ulicami Wodną, Spichrzową i Krotoszyńską, a następnie Dworcową dotrzemy najpierw do dworca PKS, a potem PKP. PKS korzysta od roku 1990 z nowego dworca – z krytym peronem na 15 stanowisk. Dworzec PKP, gruntownie przebudowany w latach powojennych, przypomina, że Ostrów to ważny węzeł komunikacyjny, a otwarcie pierwszej linii kolejowej w r. 1875 stało się na przełomie wieków czynnikiem decydującym o szybkim rozwoju miasta. Od dworca ul. Towarowa prowadzi do Ronda Sybiraków, stąd ulicami Odolanowską i Kopernika dojedziemy do kompleksu bloków mieszkalnych zbudowanych na terenie hitlerowskiego obozu pracy przymusowej /w latach 1942-43/. Przypomina to tablica na jednym z budynków . Kierując się w prawo, w ulicę Kościuszki mijamy koszary, w których w latach międzywojennych stacjonował 60. Pułk Piechoty. Uczestniczył on w wojnie polsko-bolszewickiej, a także w bitwach września 1939 r. Za wieżą ciśnień rozciągają się dwa parki: im. A. Mickiewicza i najbardziej malowniczy z parków ostrowskich – im. 3 Maja. Mijając go dotrzemy do ul. Wrocławskiej, na wprost terenów Fabrykę „Wagon” S.A. Fabryka wróciła (w 1999 r.) do swojej wcześniejszej nazwy z roku 1920, kiedy to stała się największym zakładem przemysłowym regionu. Stąd kierując się ul. Puławskiego w prawo dojedziemy przez ulice Wysocką i Paderewskiego do Al. Powstańców Wielkopolskich – a więc z powrotem pod Urząd Miejski.

autor: Wojciech Suszycki
zdjęcia udostępnił: Cezary Janiszewski


 


 

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228