Polonia Winnipegu
 Numer 73

7 maja 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
CHORZÓW

 

 

 

 

CHORZÓW 


 

Chorzów u progu III tysiąclecia - miasto i jego ludzie.
Chorzów, położony w samym sercu aglomeracji katowickiej, jeszcze kilka lat temu był typowym dla Górnego Śląska ośrodkiem wielkiego przemysłu. Przemiany zachodzące w kraju i dziesięć lat odrodzonego samorządu wpłynęło na zmianę oblicza miasta.
 


Urząd Miasta Chorzowa

Miasto wyładniało. Rozwija się i wykorzystuje swój potencjał: centralne położenie w regionie, dogodne połączenia kolejowe, już istniejące i budowane połączenia drogowe (Drogowa Trasa Średnicowa i autostrada A-4), bliskość portu lotniczego w Pyrzowicach, bezpośrednie sąsiedztwo z Katowicami - stolicą województwa śląskiego, tradycje silnego środowiska rzemieślniczego, dobrze prosperującego handlu i usług oraz lokalizację na swoim terenie, unikalnego w skali europejskiej, Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka.


Fragment Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku

Atrakcyjność tego niepowtarzalnego kompleksu przyrodniczo-rekreacyjnego
z wesołym miasteczkiem, ogrodem zoologicznym, parkiem etnograficznym, kolejką linową, modernizowanym - uznanym za narodowy - Stadionem Śląskim, ciągle wzrasta. Chorzów nie zmarnował swojej szansy i nie jest to tylko emocjonalne spojrzenie oraz ocena mieszkańców, którzy od nowa mogą odkrywać pełne uroku zaułki, parki i detale architektoniczne starych mieszczańskich kamienic.


Deptak – ul. Wolności – zimą


Dumą mieszkańców jest reprezentacyjna, odnowiona kilka lat temu ulica Wolności, której początki sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Nowoczesny deptak na zabytkowej zarazem ulicy z jednej strony wieńczy wzniesiony w XIX wieku neogotycki budynek Poczty z podświetlaną wieżą i plac z fontanną, z drugiej zaś monumentalny, również dziewiętnastowieczny kościół św. Jadwigi z przylegającym do niego zacisznym skwerem. Ulica Wolności z odnowionymi mieszczańskimi kamienicami stała się wizytówką miasta i jak kiedyś miejscem spotkań mieszkańców. Przejęła centrotwórczą i integrującą rolę, którą w przeszłości pełnił rynek, który na skutek budowy estakady stracił swoją funkcję.
 


Chorzów- Gmach Poczty

Eleganckie sklepy, restauracje, kawiarenki, puby, galerie, wkomponowane
w piękną architekturę, tworzą niepowtarzalny klimat tej ulicy i przyciągają do Chorzowa także mieszkańców okolicznych miast. Z wieży pobliskiego ratusza codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał.


IV LO im. Skłodowskiej-Curie

Ulica Wolności zajmuje również szczególne miejsce w życiu kulturalnym.
Co roku można tutaj podziwiać barwny korowód artystów Międzynarodowych Studenckich Festiwali Folklorystycznych, latem przygrywają zakorzenione w śląskiej tradycji orkiestry dęte, zimą odbywają się imprezy mikołajkowe i świąteczne.


Ulica Wolności w Chorzowie


Miasto zaledwie w ciągu kilku lat stało się znaczącym w regionie ośrodkiem akademickim. Chorzowskie uczelnie kształcą przyszłych przedsiębiorców, bankowców i menadżerów.
Bogata oferta kulturalna proponowana jest przez Teatr Rozrywki, jeden z najlepszych teatrów muzycznych w Polsce.


Teatr Rozrywki w Chorzowie

Atrakcyjne tereny rekreacyjne, nowoczesne obiekty sportowe, to kolejne aspekty rozwoju nowoczesnego miasta. Mimo, że Chorzów powszechnie kojarzony jest z XIX-wieczną tradycją wielkoprzemysłową, to początki Chorzowa sięgają średniowiecznych dziejów Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

 


Planetarium Śląskie
 

Dzisiejszą tożsamość miasta ukształtowało kilka osad i gmin. Największą
z nich była Królewska Huta, która w 1868 roku zyskała prawa miejskie.
Chorzów jest miastem królewskim. Bo i nazwa była królewska, i huta była królewska i największą dzielnicę nazwano imieniem króla Stefana Batorego. I ma Chorzów jednego króla - Gerarda Cieślika, króla futbolu - podkreśla prof. dr hab. Jan Drabina, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor dwutomowej publikacji o dziejach miasta.


 Zródło: http://www.chorzow.eu/album/dzial_1_pl.htm

Zdjęcia: Wikipedia

 
INDEXCopyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228