Polonia Winnipegu
 Numer 74

14 maja 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
KOSZALIN

 

 

 

 

KOSZALIN



 


 

Parki, zieleńce, lasy, szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, bliskość morza, zróżnicowana oferta kulturalna, zabytki, wiele pięknych miejsc sprzyjających udanemu wypoczynkowi, a także spokój, czystość i przyjaźnie nastawieni ludzie – to niewątpliwe atuty Koszalina, wyróżniające go na tle innych miast. Stolica Ziemi Koszalińskiej, a zarazem Pomorza Środkowego, usytuowana jest na trasie Berlin – Szczecin – Gdańsk – Kaliningrad.
Od otwartego morza dzieli ją w linii prostej zaledwie sześć kilometrów.



Miasto liczy ponad 107 tysięcy mieszkańców i obejmuje 83 km kw. malowniczego terenu z czterema parkami, przepływającą przez centrum rzekę Dzierżęcinka oraz wznoszącą się na wysokość 137 m n.p.m. prastarą Górą Chełmską. Ziemia Koszalińska oferuje swoim gościom nie tylko urodę pobliskich nadmorskich wydm i plaż, uważanych przez amatorów za jedne z najpiękniejszych, nie tylko wypoczynek i słoneczne kąpiele, ale i wiele atrakcji jakimi dysponuje miasto. Chcąc zwolnić tempo, odpocząć w biegu, wyjść na spotkanie miejscom niezwykłym, poddać się niespotykanemu urokowi malowniczych krajobrazów – warto właśnie tu się zatrzymać, choć na chwilę...

ZABYTKI
Wśród zabytków miasta najcenniejsza jest monumentalna katedra z początków XIV wieku
(wzniesiona w latach 1300-1333) pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Inne zachowane elementy średniowiecznej zabudowy miasta to: późnogotycka kamienica mieszczańska przy ul. Bogusława II (obecnie Pałac ślubów), XV-wieczny Domek Kata przy ul. Grodzkiej (obecnie siedziba Teatru Propozycji „Dialog”). Na uwagę zasługują pozostałości murów obronnych z przełomu XIII i XIV wieku, których fragmenty znajdują się przy ul. Młyńskiej. Warto też odwiedzić gotycką kaplicę Św. Gertrudy, wzniesioną w 1384 roku i noszącą ślady wpływów architektury skandynawskiej. Jest ona jedną z czterech tego typu budowli na Pomorzu. Kolejny gotycki zabytek to kaplica Św. Trójcy, przebudowana w latach 1602-1609 na kaplicę zamkową. Obecnie pełni funkcję cerkwi prawosławnej. Przy ul. Młyńskiej znajduje się Pałac Młynarzy z lat 1890-1897 (siedziba Muzeum), do którego przylega młyn wodny. Na dziedzińcu pałacu w zabytkowej zagrodzie rybackiej obejrzeć można stałą ekspozycję przedstawiającą zdobycze kultury jamneńskiej. Godny uwagi jest również Rynek Staromiejski ze współczesnym ratuszem, z którego wieży codziennie w południe rozlega się hejnał (hymn Ziemi Koszalińskiej). Zwiedzając Koszalin, nie można zapomnieć o Górze Chełmskiej (137 m n.p.m.). Jest to wspaniały teren rekreacyjny, a także cel pielgrzymek, przybywających do wzniesionej tutaj kaplicy – Sanktuarium Przymierza z obrazem Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej. Ze zbudowanej na szczycie w 1888 roku wieży o wysokości 31,5 m rozciąga się wspaniała panorama Koszalina i okolic, aż po Morze Bałtyckie.

ZIELONE MIASTO
Koszalin to prawdziwa oaza przyrody. Blisko 40% ogólnej powierzchni miasta zajmują zieleńce, parki i lasy wraz z terenem rekreacyjnym obejmującym Górę Chełmską. Obszar
zajęty przez zieleń oraz bogactwo gatunków znajdujących się w Koszalinie pozwala miastu pretendowaç do miana wielkiego ogrodu botanicznego i zaliczane jest do tzw. miast zielonych. Miasto dysponuje 7 parkami spacerowo-wypoczynkowymi i 34 zieleńcami (w tym 5 parków i 2 zieleńce wpisane do rejestru zabytków) oraz 2 rezerwatami przyrody. Urodą zachwyca Park Miejski im. Książąt Pomorskich (założony w latach 1602-1816), którego drzewostan składa się z ponad 120 gatunków i odmian drzew i krzewów, niekiedy bardzo rzadkich. Na terenie miasta rośnie 56 oznakowanych drzew pomnikowych – rodzimych i egzotycznych. Wśród nich są drzewa uważane za najstarsze w kraju, tj. prawie 300-letni klon jawor zwany Drzewem katowskim lub Drzewem czarownic, dąb szypułkowy o obwodzie 470 cm i wysokości 28 m, liczący sobie 240 lat, rosnący w ciągu zieleni ulicy Zwycięstwa, a także nieco młodszy skrzydłorzech kaukaski o obwodzie 450 cm, rosnący przy ulicy Moniuszki, który ma ponad 200 lat. Najpiękniejsze kompleksy leśne znajdują się na południe i na wschód od Koszalina. Na północy rozciąga się Koszaliński Pas Nadmorski stanowiący obszar krajobrazu chronionego. Częściowo w granicach miasta lży rezerwat ornitologiczny „Jezioro Lubiatowskie”, obejmujący swym zasięgiem 300 ha
wód i 70 ha bagien. Dwa pozostałe rezerwaty otaczające miasto to „Jezioro Parnowskie” oraz rezerwat glebowy „Bielica”.

KULTURA
Miasto pełni funkcje regionalnego ośrodka kultury. Wswoje progi zapraszają: Muzeum, Muzeum Książki, Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki, Bałtycki Teatr Dramatyczny, Teatr Propozycji „Dialog”, Miejski Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna największa na Pomorzu środkowym i kilkanaście galerii sztuki. Liczne imprezy odbywają się w amfiteatrze, dysponującym zadaszoną widownią na ponad 5 tysięcy miejsc.
W Koszalinie odbywają się m.in.:
• Międzynarodowe Dni Muzyki Perkusyjnej (marzec),
• Dni Koszalina (maj),
• Festiwal „Młodzi i Film” (czerwiec),
• Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w katedrze (czerwiec – sierpień),
• światowy Festiwal Chórów Polonijnych z koncertami galowymi w amfiteatrze (lipiec),
• Święto Wody (lipiec),
• Letni Festiwal Kabaretu w amfiteatrze (sierpień),
• Hanza Jazz Festiwal (październik).
W pogodne wakacyjne dni koszalińscy filharmonicy dają koncerty plenerowe w parku obok amfiteatru, a w sali kina „Kryterium” odbywają się koncerty symfoniczne. Muzeum koszalińskie może pochwalić się najbogatszymi zbiorami archeologicznymi Pomorza od neolitu po średniowiecze, a ponadto chlubi się kolekcją sztuki nowoczesnej.

 

Źródło: Informator turystyczny Koszalin

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228