Polonia Winnipegu
 Numer 80

25 czerwca 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
JELENIA GÓRA

 

 

 

 

JELENIA GÓRA



 


 

Jelenia Góra położona jest w południowo-zachodniej części Polski w centrum śródgórskiej kotliny. Od zachodu otaczają miasto Góry Izerskie, od północy Kaczawskie, od wschodu Rudawy Janowickie, a od południa najwyższe pasmo Sudetów - Karkonosze z najwyższym szczytem Śnieżką (1603 m n.p.m.).

Jelenia Góra jest głównym ośrodkiem komunikacyjno-usługowym dla przybywających do kotliny i pobliskich ośrodków górskich. Miasto graniczy bezpośrednio z Czechami, od granicy z Niemcami dzieli Jelenią Górę 70 km. Przez Jelenią Górę prowadzą drogi komunikacyjne do: Wiednia (429 km), Berlina (303 km) i Pragi (156 km).

Klimat jest typowy dla obszarów podgórskich. Średnia temperatura roczna waha się w granicach 7 C, a średnia temperatura okresu wegetacyjnego wynosi ok. 12-13 C. Lato termiczne zaczyna się w Jeleniej Górze ok. połowy czerwca i trwa średnio 66 do 68 dni. Dominują wiatry zachodnie i południowo-zachodnie

Obecnie Jelenia Góra posiada status miasta na prawach powiatu, stanowiąc tzw. powiat grodzki. W ostatnich latach przyłączono do Jeleniej Góry Jagniątków, co spowodowało przesunięcie granic administracyjnych miasta do granicy z Czechami.

ZABYTKI

Wizytówką miasta jest rynek zwany Placem Ratuszowym, którego centrum stanowi klasycystyczny ratusz wybudowany w XVIII w., otoczony zespołem mieszczańskich kamieniczek w stylu barokowym i rokokowym z przełomu XVII i XVIII w.

W pobliżu rynku wznosi się najstarsza budowla w mieście - kościół parafialny św. św. Erazma i Pankracego. Jest to bazylikowy kościół w stylu gotyckim z barokowym wystrojem.
 

Kościół św. Krzyża to dawny kościół ewangelicki otoczony rozległym parkiem. Wzniesiony na planie krzyża greckiego jest jednym z największych na Dolnym Śląsku tzw. "kościołów łaski". Wnętrze kościoła o wystroju barokowym z trzema rzędami empor mieści ponad 4000 osób.

Kaplica św. Anny - powstała w XVIII w. Łączyła przez wiele lat funkcje obronne i kultowe. Przy kaplicy baszta bramna zwana Wojanowską z XV w.

Kaplica Najświętszej Maryi Panny - barokowa bazylika wzniesiona w XV w. Obecnie cerkiew prawosławna p.w. św. Piotra i Pawła.

W Cieplicach na uwagę zasługują:

Pałac Schaffgotschów - niegdyś siedziba właścicieli Cieplic. Zbudowany w XVIII w. w stylu klasycystycznym z elementami późnego gotyku.



Zespół klasztorny zakonu cystersów wraz z kościołem św. Jana Chrzciciela - kościół ten, o bogatym barokowym wystroju, należy do najpiękniejszych na Dolnym Śląsku.
 

Na uwagę zasługują także dwa zabytkowe parki o ciekawym drzewostanie: Zdrojowy i Norweski oraz zabytkowe budowle służące przede wszystkim kuracjuszom: Pawilon Zdrojowy, Teatr Zdrojowy, Muszla Koncertowa.

W Parku Norweskim znajduje się Muzeum Przyrodnicze prezentujące zbiory m.in. 600 ptaków z całego świata, zbiór motyli oraz muszli.

Atrakcją są ruiny zamku Chojnik w Sobieszowie położonego na wysokości 627 m n.p.m., zbudowanego na wysokiej skale jako warownia graniczna w latach 1353-64 przez księcia Bolka II Świdnickiego.

UZDROWISKO CIEPLICE

Cieplice malowniczo położone w Kotlinie Jeleniogórskiej należą do najstarszych uzdrowisk w Polsce. Pierwsze źródła według legend zostały odkryte już w XII w. przez Bolesława Wysokiego, potomka Bolesława Krzywoustego. W XVI w. sława uzdrowiska wykraczała daleko poza granicę kraju, przyciągając kuracjuszy niemal z całej Europy. Na kurację do wód przyjeżdżali m. in. królowa Marysieńka Sobieska, Izabela Czartoryska, Hugon Kołłątaj, Wincenty Pol i Kornel Ujejski.

Uzdrowisko Cieplice jako jedno z nielicznych w Polsce posiada źródła termalne (86,7oC). Są to słabo zmineralizowane wody fluorkowo-krzemowe leczące skutecznie m.in. schorzenia reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, neurologiczne i urologiczne.
 

Wodolecznictwo, peloidoterapia (leczenie przy zastosowaniu borowiny, w tym tzw. tampony borowinowe na gałki oczne, stosowane wyłącznie w Cieplicach), inhalacje olejkowe i mineralne, kinezoterapia, światłolecznictwo, elektrolecznictwo - to tylko cząstka bogatego wachlarza możliwości uzdrowiska

Balneologia ma tę przewagę nad innymi, głównie farmakologicznymi metodami leczenia, że wyniki terapii są trwalsze, sharmonizowane z fizjologią człowieka i nie wywołują skutków ubocznych.

Kuracjusze korzystają z leczenia w szpitalach sanatoryjnych, ambulatoriach i sanatoriach uzdrowiskowych.

Obecnie projektuje się utworzenie ośrodka leczenia chorób metabolicznych i otyłości, leczenia i rehabilitacji dzieci chorych na mózgowe porażenie dziecięce.

Istnienie wód termalnych stwarza szansę budowy na ich bazie centrum sportowo-rekreacyjno-rehabilitacyjnego. Poprzez budowę aquaparku Cieplice zyskają w najbliższych latach niezwykle oryginalną atrakcję leczniczą i turystyczną.

Dzielnica uzdrowiskowa bogata w zabytki sakralne oraz obiekty architektury pałacowej to także miejscowość turystyczna, stanowiąca dla przebywających tu kuracjuszy dogodną bazę wypadową w okoliczne pasma górskie i atrakcyjne miejscowości turystyczne. Sezon uzdrowiskowy i turystyczny trwa cały rok.



 

Źródło: http://www.jeleniagora.pl/www/

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228