Polonia Winnipegu
 Numer 115

25 lutego 2010      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

Powrót...

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
ZGIERZ

 

 

ZGIERZ



 


 

Zgierz to jedno z najstarszych miast w województwie łódzkim. Przypuszcza się, iż nazwa miasta oznacza miejsce wygorzałe po lesie, miejsce palenia ogni ofiarnych lub las wypalony pod osadę.

Pierwsza wzmianka o mieście znajduje się w akcie z dnia 23 marca 1231 r. sporządzonym przez biskupa kujawskiego Michała w sprawie zmiany nazwy wsi Barkowice na wieś Lubotyń, stanowiącą własność klasztoru cysterów w Sulejowie. Akt ten sporządzono we wsi Zgierz, gdzie Święta Wielkanocne spędził książe Konrad Mazowiecki w towarzystwie księcia wielkopolskiego Władysława Odonicza i opata sulejowskiego Villermusa.

Prawa miejskie otrzymał Zgierz przed rokiem 1288. Po raz pierwszy jako miasto występuje w akcie z dnia 18 czerwca 1318 r. na podstawie którego, dochody z opłat za przewóz towarów przez terytorium miasta pobierane na rzecz klasztoru wąchockiego, będą przekazywane na dobro księcia Władysława Łokietka. W akcie tym występuje nazwa "Shegrz civitate nostra" - Zgierz miasto nasze (książęce).

Zgierz, tak jak inne miasta przeżywał kolejne etapy rozwoju.

Obecnie Zgierz jest jednym z szybciej rozwijających się ośrodków w regionie łódzkim. Jego centralne położenie w bezpośrednim sąsiedztwie dużej metropolii oraz skrzyżowanie głównych, krajowych i międzynarodowych szlaków komunikacyjnych – to silne czynniki rozwoju. W samym mieście bardzo dobrze rozwinięty jest system lokalnego transportu zbiorowego, w pełni zaspakajający miejskie potrzeby przewozowe. Miasto spełnia również liczne funkcje administracyjne dla ponad 160.000 mieszkańców Powiatu Zgierskiego. Obecnie liczy około 58 tys. mieszkańców. Jest to trzecie co do wielkości (po Łodzi i Pabianicach) miasto wchodzące w skład łódzkiego zespołu metropolitalnego. Liczne atuty miasta, pozwalają jego mieszkańcom optymistycznie patrzeć w przyszłość, a potencjalnym inwestorom dają szansę rozwijania działalności. Dodatkowym atutem jest wydzielona na terenia miasta podstrefa Zgierz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Troską władz miasta Zgierza jest stworzenie takich warunków, aby mieszkańcom żyło i pracowało się coraz lepiej, by plany na przyszłość wiązali ze swoim miastem.
 

Obiekty zabytkowe

Szczególnie wyraźnie w historii Zgierza zaznaczył się wiek XIX. Do dzisiaj zachował się pierwotny układ miasta oraz pojedyncze budowle wyróżniające się ciekawą formą i wystrojem.

W krajobrazie architektonicznym Zgierza występuje bardzo wyraźny podział na Stare i Nowe Miasto, widoczny w jego rozplanowaniu i zabudowie.


Najstarsza część miasta położona jest na wzgórzu, obok neogotyckiego kościoła p.w. św. Katarzyny (zbudowany w latach 1910-1920 wg projektu inż. S. Lemene). W kościele znajduje się wiele wartościowych zabytków sztuki, z których najstarsze pochodzą z XVII w.

 

 

 


Łaźnia Miejska przy ul. Łęczyckiej 24 - budynek zaprojektowany w 1926 przez W. Horodeckiego i F. Michalskiego został oddany do użytku 5 lutego 1929. Był obiektem na wskroś nowoczesnym i wielofunkcyjnym. Posiadał pływalnie krytą (drugą w Polsce!) o rozmiarach 10x17m, która do dzisiaj jest czynna. Znajdowało się tu również 16 wanien, łaźnia parowa - rosyjska, łaźnia sucha - rzymska, gabinety do masażu, 11 kabin natryskowych, sala natryskowa dla dzieci szkolnych, urządzenia do kąpieli słonecznych oraz pralnia mechaniczna - na podst. Wikipedii.

Odmiennie wygląda Nowe Miasto, które stanowi unikalny układ urbanistyczny. Do ciekawych miejsc, godnych polecenia odwiedzającym nasze miasto należy Muzeum Miasta Zgierza, które mieści się w zabytkowym budynku "Pod Lwami" z 1828 r. przy ul. Dąbrowskiego 21. Klasycystyczny murowany, otynkowany budynek, parterowy z ryzalitem na osi. Ryzalit zwieńczony jest attyką ozdobioną sztukateriami i postaciami kamiennych lwów.

Przy ulicach gen. J. H. Dąbrowskiego, G. Narutowicza, ks. Sz. Rembowskiego stoi wiele skromniejszych, drewnianych budynków stwarzających niepowtarzalny urok dziewiętnastowiecznej zabudowy.

W rejonie ulic 3. Maja i ks. J. Popiełuszki znajduje się dziewiętnastowieczny kompleks zabudowań fabrycznych.

Najciekawsze budynki fabryczne:
- ul. 3 Maja 6 - fabryka sukna Adolfa Gustawa Borsta
- ul. Dąbrowskiego 19 - fabryka bawełniana Lorentz & Krusche
- ul. Barlickiego 1 - fabryka włókiennicza Meyera
 



Przy ul. 1 Maja 5 znajduje się budynek Urzędu Stanu Cywilnego. Pałac Ślubów wzniesiono na gruntach byłego folwarku Zegrzany. Jest to dawna posiadłość Ksawerego Pniewskiego, który był jednym Polakiem wśród bogatszych fabrykantów Zgierza. Był właścicielem farbiarni wełny ciągnącej się w stronę Bzury.

 


Warte zobaczenia są ponadto:


- ul. Kolejowa - Dworzec kolejowy PKP


- ul. 3 Maja 46 - budynek Kolegium Nauczycielskiego


Źródło: http://cms.miasto.zgierz.pl/index.php?page=miasto&hl=pol


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228