Polonia Winnipegu
 Numer 119

25 marca 2010      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

Powrót...

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
PRUSZKÓW

 

 

PRUSZKÓW

 


 

Pruszków w skrócie

Historia


Panorama Pruszkowa. Zdjęcie nagrodzone I nagrodą w konkursie "Pruszków w obiektywie".
Autor: Łukasz Przewłocki


Pruszków, to ośrodek przemysłowy, największe po Warszawie pod względem liczby mieszkańców miasto aglomeracji warszawskiej, leży na Równinie Łowicko-Błońskiej, nad Utratą, na południowy zachód od Warszawy, od wschodu graniczy z Piastowem. Okolice Pruszkowa były zasiedlone już w starożytności. W pobliżu odkryto niedawno ślady hutnictwa z I w. p.n.e. - III w. n.e. Ogólna liczba pieców do jednorazowego wytopu żelaza sięgała 100 - 150 tysięcy. Przypuszczalnie był to drugi, po świętokrzyskim, największy ośrodek hutniczy na terenie Polski. Zaczątkiem współczesnego miasta była mała wieś Pruszkowo (najdawniejszy zapis z 1415 r. Proskowo) lub Prószków (zapis z 1421 r. Proskow). Starszy jest Żbików, obecnie północna dzielnica miasta, wzmiankowany już w 1297 r.


Rezydencja założyciela fabryki wyrobów fajansowych

Pruszków nabrał znaczenia dopiero w XIX wieku, kiedy osuszono zabagnioną dolną Utratę i zlokalizowano tu pierwszą od Warszawy stację kolei warszawsko-wiedeńskiej, otwartą w 1845 r. Do Pruszkowa organizowano przejażdżki kolejowe dla żądnych nowości mieszkańców Warszawy. Do rozwoju osadnictwa przyczyniła się też parcelacja w 1869 r. dóbr ziemskich. Zaczęły tu powstawać wille i domy letniskowe, a równocześnie rozwijał się przemysł. W 1857 r. założono wytwórnię fajansu, w 1877 r. rozpoczęto budowę warsztatów kolejowych (Warsztaty Naprawy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej), w 1881 r. powstała Wytwórnia Kotłów i Konstrukcji Żelaznych, w 1889 r. otwarto najstarszą na ziemiach polskich fabrykę ołówków Majewskiego, wokół miasta powstały cegielnie. W 1910 r. Pruszków uzyskał status osady fabrycznej i przed I wojną światową liczył już 16 000 mieszkańców.
 


Dwór Potulickich

Po zajęciu Królestwa przez Niemców otrzymał w 1916 r. prawa miejskie. Włączono wówczas do miasta wieś Żbików. W okresie międzywojennym Pruszków rozwijał się nadal jako największy ośrodek przemysłowy w strefie podmiejskiej Warszawy. W 1919 r. Stowarzyszenie Mechaników Polskich z Ameryki założyło w dawnej odlewni fabrykę obrabiarek. W 1920 r. uruchomiono elektrownię. Poprawiły się warunki dojazdu do Warszawy: w 1927 r. przez południowe dzielnice Pruszkowa, m.in. Tworki, przeprowadzono Elektryczną Kolej Dojazdową, a w 1936 r. na trasie Pruszków - Warszawa - Otwock zaczęły kursować pierwsze pociągi elektryczne PKP. W 1937 r. przedłużono trakcje elektryczną do Żyrardowa. W 1939 r. Pruszków liczył już 27 100 mieszkańców i należał do największych miast Mazowsza.


Kościół p.w. Św. Kazimierza

Podczas okupacji hitlerowskiej w wyniku egzekucji zginęło ponad 1000 mieszkańców Pruszkowa, a ludność żydowska (ok. 1600 osób) została wywieziona do obozu zagłady. Działał ruch oporu i dokonywano akcji sabotażowych. W sierpniu 1944 r. w halach warsztatów kolejowych hitlerowcy urządzili obóz przejściowy dla ludności wysiedlanej z Warszawy, przeszło przezeń ok. 650 000 osób, o czym przypomina napis na murze zakładów "Tędy przeszła Warszawa". 27 III 1945 władze radzieckie aresztowały podstępnie zaproszonych do Pruszkowa 16 przywódców Polski podziemnej i wywiozły ich do Moskwy; miejsce tej akcji upamiętnia pomnik.

W 1945 r. Pruszków był przejściowo siedzibą niektórych ministerstw i urzędów, m.in. Urzędu Wojewódzkiego. W 1952 r. został siedzibą powiatu (samo miasto było do 1975 r. powiatem miejskim). W 1954 r. przyłączono do Pruszkowa szereg miejscowości wiejskich z 3300 mieszkańcami. Dzięki budowie nowych osiedli mieszkaniowych i napływowej ludności ze zniszczonej Warszawy jak i z dalszych okolic, Pruszków zwiększył zaludnienie dwukrotnie w porównaniu z 1939 r.


Staw w Parku Potulickich

Centralna część miasta przedstawia mozaikę złożoną z dawnej małomiasteczkowej zabudowy o 2 – 3 kondygnacjach, z wieloma sklepami i warsztatami rzemieślniczymi, nowych bloków mieszkalnych i skromnych domów robotniczych z przełomu XIX i XX w. Do zabytków należą klasycystyczne budynki z I połowy XIX w.: dwór i oficyna (obecnie Urząd Stanu Cywilnego), wozownia (obecnie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego) i stajnia (obecnie ognisko muzyczne). Park miejski ze stawem to dawny park dworski z początku XIX w. Przedmieścia charakteryzują się bądź zabudową indywidualną wśród ogrodów, bądź powojennymi blokami mieszkalnymi. Widoczny z daleka neogotycki kościół w Żbikowie pochodzi z 1914 r. W przyłączonych do Pruszkowa po wojnie dawnych osiedlach wiejskich zachowały się gospodarstwa rolne i ogrodnicze. Wokół miasta wypełnione wodą glinianki są pozostałością po cegielniach.

Na podstawie Leksykonu Miast Polskich Jerzego Kwiatka i Teofila Lijewskiego, wyd. MUZA SA 1998 r.

Źródło: http://www.pruszkow.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=30


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228