Polonia Winnipegu
 Numer 43

                2października, 2008      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

INDEX

FAKTY ZE ŚWIATA

Środa, 2008-10-01

Będą czytać Biblię przez 139 godzin

W niedzielę papież Benedykt XVI rozpocznie 139-godzinny "maraton biblijny". Bezprecedensowe wydarzenie, przygotowane z okazji zbliżającego się synodu biskupów na temat Pisma Świętego, będzie transmitowała włoska telewizja publiczna RAI.
Benedykt XVI odczyta po hebrajsku pierwszy rozdział Księgi Rodzaju. Do lektury całego Starego i Nowego Testamentu - w sumie 73 ksiąg - zaproszono ponad dwa tysiące osób. Będzie wśród nich trzydziestu uczestników synodu, wielu polityków - w tym trzej byli prezydenci Włoch - oraz kilku ministrów z rządu Silvio Berlusconiego. Usłyszymy również przedstawicieli innych wyznań i religii, w tym Żydów i muzułmanów, a także aktorów, sportowców i dziennikarzy.
Trwający 139 godzin maraton zakończy 11 października watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone. Wszyscy, poza Benedyktem XVI, który czytać będzie w swoim apartamencie w Watykanie, staną przy pulpicie rzymskiej bazyliki Krzyża Świętego, która na ten czas zamieni się w wielkie studio telewizyjne.
IAR

Zmarł człowiek, który stworzył "wuja Sama"

Rysownik Boris Jefimow, który stworzył na użytek radzieckiej propagandy postać wuja Sama uosabiającego kapitalistyczną Amerykę, zmarł w wieku 108 lat - poinformowała rodzina zmarłego.
Jefimow ośmieszał Hitlera w karykaturach, które niemal codziennie publikowały rosyjskie gazety w czasach II wojny światowej. W czasach zimnej wojny sportretował Stany Zjednoczone w postaci wuja Sama z rakietami.
Nagradzany przez Związek Radziecki państwowymi nagrodami, znał jednak ciemne strony życia w komunistycznym państwie. Jego brat, dziennikarz Michaił Kolcow zginął w czystkach lat 30. Jefimow swego czasu przyjaźnił się z Lwem Trockim, jednym z twórców i przywódców radzieckiej Rosji, usuniętym w 1927 roku z partii, w 1932 pozbawionym obywatelstwa i zamordowanym w Meksyku z rozkazu Stalina.
PAP

Alternatywne Noble 2008 przyznane

Lekarka z Kolonii, somalijska obrończyni praw kobiet, amerykańska dziennikarka niezależna i indyjskie małżeństwo walczące o sprawiedliwość społeczną zostali tegorocznymi laureatami nagród fundacji Right Livelihood Award, zwanych alternatywnym Noblem.
Fundacja Right Livelihood Award poinformowała w Sztokholmie, że ginekolog z Kolonii Monika Hauser - założycielka organizacji pomocowej medica mondiale - została uhonorowana za swe zaangażowanie w pomoc zgwałconym kobietom na obszarach ogarniętych wojną. Hauser urodziła się w Szwajcarii, ma obywatelstwo włoskie, a od 25 lat mieszka w Niemczech.
Fundacja uhonorowała także Somalijkę Ashę Hagi za jej zaangażowanie w obronę praw kobiet, amerykańską dziennikarkę Amy Goodman, twórczynię programu radiowo-telewizyjnego Democracy Now! za niezależne dziennikarstwo polityczne oraz indyjskie małżeństwo Jagannathan i jego organizację LAFTI, zaangażowanych w walkę o sprawiedliwość społeczną.
Nagrody zostaną wręczone 8 grudnia podczas uroczystości w parlamencie Szwecji.
Alternatywnego Nobla ufundował w 1980 roku szwedzko-niemiecki publicysta i zawodowy filatelista Jakob von Uexkuell, przekonany, że "tradycyjna" nagroda Nobla jest zdominowana przez zachodnich laureatów o orientacji konserwatywnej. Obecnie łączna wartość finansowa nagród wynosi 2 miliony koron szwedzkich (205 tys. euro).
Alternatywnym Noblem uhonorowano dotychczas 132 osoby, wśród nich, w 1994 roku, szwedzką autorkę książek dla dzieci Astrid Lindgren (1907-2002) za jej zaangażowanie w walkę o prawa najmłodszych.
PAP

Wtorek, 2008-09-30

Kupił mieszkanie za 250 mln złotych

W Moskwie padł kolejny rekord cenowy. Rosyjski biznesmen za kupno mieszkania o powierzchni 1300 metrów kwadratowych zapłacił 2,5 miliarda rubli, czyli równowartość niemal 250 milionów złotych.
Mieszkanie ma nietypowy układ. Ma ono siedem pięter - na każdym z nich znajduje się jeden pokój. W podziemiach właściciel ma garaż z osobistą windą, wiozącą go prosto do mieszkania. Na jego parterze zbudowano basen, na pierwszym piętrze znajduje się pokój gościnny. Drugie piętro jest pokojem wypoczynkowym, a trzecie - dziecięcym. Na kolejnych dwóch znajdują się dwie sypialnie. Na szóstym piętrze jest gabinet do pracy, a na siódmym - sad zimowy i taras widokowy na Moskwę. W jednym budynku wybudowano siedem takich mieszkań.
Rosyjskie media informują, że za takie pieniądze za granicą można kupić kilka zamków, tymczasem w Moskwie proponuje się mieszkanie w nie najbardziej prestiżowym rejonie.
Wcześniej w stolicy Rosji sprzedawano takie mieszkania bez rozgłosu. Jednak z powodu międzynarodowego kryzysu finansowego, firma dała ogłoszenie o sprzedaży i klient pojawił się w ciągu tygodnia.
IAR

Kongres Polonii Amerykańskiej pamięta o Wałęsie

Kongres Polonii Amerykańskiej przesłał gratulacje byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie z okazji 65. urodzin i 25. rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla. KPA w specjalnym oświadczeniu dziękuje Wałęsie za wkład w historię najnowszą i składa mu najlepsze życzenia.
Wyrażamy nasz najgłębszy szacunek za wszystko, co uczynił Pan dla Polski, dla jej pokojowej transformacji z kraju wasalnie zależnego od ZSSR, w państwo w pełni wolne, niepodległe i suwerenne cieszące się podziwem i sympatią rodziny państw demokratycznych, na czele ze Stanami Zjednoczonymi - czytamy w
Kongres przypomina, że w latach 80. XX w. mobilizował amerykańskie społeczeństwo i władze do wsparcia kierowanej przez Wałęsę "Solidarności". Był Pan dla nas w tej aktywności zarówno sojusznikiem, jak też dla strony amerykańskiej ważnym - argumentem. Dawał Pan przykład "jak zwyciężać mamy" - piszą autorzy listu do Wałęsy.
W poniedziałek odbyły się w Warszawie uroczystości związane z 25. rocznicą przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.
PAP

Wystawa geniusza abstrakcji za 2,5 mln euro

Największa od 30 lat wystawa Wassilija Kandinskiego zostanie otwarta 25 października w Monachium - poinformowali organizatorzy. Wystawa, ubezpieczona na 2,5 mln euro, będzie pokazywana w Monachium do 22 lutego, a następnie pojedzie do Paryża, gdzie będzie czynna od kwietnia do sierpnia.
Z Paryża wystawa zostanie przewieziona do Nowego Jorku. Tam będzie można ją oglądać od września do stycznia 2010 roku.
"Kandinsky. Absolut. Abstrakcja" to tytuł wystawy, na której zgromadzonych zostanie 95 dzieł wypożyczonych z różnych muzeów świata. Organizują ją monachijski Lenbachhaus, Muzeum Guggenheima z Nowego Jorku i paryskie Centrum Pompidou.
W Monachium w willi Lenbacha, w której mieści się muzeum sztuki, obejrzy ją, jak się oczekuje, około 400 tysięcy zwiedzających - powiedział przedstawiciel bawarskich władz Hans-Georg Kueppers.
Będzie to ostatnia wystawa przed gruntownym remontem XIX- wiecznego budynku w stylu toskańskiej willi.
Lenbachhaus posiada obrazy Kandinskiego z okresu 1908-1914, w którym powstał Der Blaue Reiter (Błękitny jeździec). Do tej ekspresjonistycznej grupy artystów, założonej w 1911 roku, należeli Franz Marc, Gabriele Muenter, August Macke, Marianne von Werefkin i Paul Klee.
Paryskie centrum Pompidou wypożyczyło na wystawę dzieła związane z okresem spędzonym przez Kandinskiego w Rosji po rewolucji październikowej i z niemieckim Bauhausem, gdzie artysta wykładał od 1922 roku do końca istnienia tej uczelni - najpierw w Weimarze, potem w Dessau i Berlinie.
Muzeum Guggenheima wypożyczyło najpóźniejsze dzieła rosyjskiego malarza, powstałe w Paryżu w ostatnich latach (1933-44) jego twórczości.
Prace Kandinskiego i innych członków Der Blaue Reiter można obecnie, do 9 listopada, oglądać w Murnau w Bawarii. Pobyty w Murnau miały wielkie znaczenie dla ewolucji drogi twórczej rosyjskiego abstrakcjonisty. To tam malowane przez niego pejzaże stopniowo traciły realistyczny charakter i przekształcały się w barwne abstrakcje.
PAP

Bush: nasza gospodarka w krytycznym momencie

Prezydent USA George W. Bush w specjalnym przemówieniu dotyczącym kryzysu finansowego wyraził przekonanie, że gospodarka Stanów Zjednoczonych znajduje się w krytycznym momencie i konieczne jest działanie rządu.
Znajdujemy się w krytycznym momencie dla naszej gospodarki i potrzebujemy prawodawstwa, które rozwiąże problem kłopotliwych aktywów i pozwoli amerykańskiej gospodarce ruszyć z miejsca - oznajmił.
W poniedziałek Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych odrzuciła przedstawiony przez ministerstwo skarbu plan wykupienia przez państwo od spółek giełdowych nieściągalnych wierzytelności hipotecznych za 700 mld dolarów.
PAP

Tłum w Indiach zadeptał na śmierć 168 pielgrzymów

Co najmniej 168 pielgrzymów zostało stratowanych na śmierć przez tłum w hinduistycznej świątyni koło miasta Dżodhpur w indyjskim Radżastanie - poinformowały miejscowe władze. Około 100 osób jest rannych.

W świątyni Chamunda Devi, znajdującej się w położonym na wzgórzu XV-wiecznym forcie Mehrangarh, zebrało się we wtorek rano ponad 25 tysięcy ludzi.
Do tragedii doszło w trakcie ceremonii związanej z rozpoczynającym się tego dnia świętem Navratra. Święto to trwa dziewięć dni.
Według świadków służby porządkowe, aby zrobić drogę dla VIP-ów, usiłowały powstrzymać pielgrzymów chcących wejść do świątyni. Policja z kolei twierdzi, że zawalił się mur otaczający świątynię, grzebiąc znajdujących się pod nim pielgrzymów, a ludzie w panice zbiegali ze wzgórza, tratując po drodze innych pielgrzymów.
Inni świadkowie podają, że panika zaczęła się, gdy w tłumie rozeszła się fałszywa pogłoska o bombie.
Podobne incydenty nie są czymś nieznanym w Indiach, gdzie tysiące ludzi zbierają się przy okazji świąt religijnych.
PAP

Tajemnica naczynia z napisem "przez Chrystusa maga"

Ekipa archeologów i egiptologów odkryła w znajdujących się pod wodą ruinach starożytnej Aleksandrii ceramiczne naczynie z tajemniczym napisem po grecku „Dia Ch rstou o Goistais”, co może oznaczać "przez Chrystusa maga”. Wśród teorii, jakie pojawiły się po odkryciu, znajduje się również ta, która mówi, że napis odnosi się do osoby Jezusa Chrystusa.
Według archeologów naczynie pochodzi z Azji Mniejszej, a napis na nim wykonano przed rokiem 50 po Chrystusie. Gdyby rzeczywiście napis dotyczył osoby Jezusa Chrystusa, to byłby to najstarszy tekst o historycznym Jezusie.
Odkrycia dokonano w czerwcu br., kiedy archeologowie pracowali wewnątrz zatopionej świątyni w pobliżu wyspy Antirhodos. Naczynie służyło prawdopodobnie do wróżenia poprzez rozlanie w nim cienkiej warstwy oliwy, z której odczytywano przyszłość.
Naukowcy zastanawiają się, co oznacza słowo „Ch rstou”. Jeśli Jezusa Chrystusa - naczynie najprawdopodobniej służyłoby magom, którzy w celu okazania swojej nadprzyrodzonej mocy przywoływaliby to imię.
Aleksandria była wielkim portem, do którego każdego dnia zawijały statki, przywożące również wiadomości ze świata. Jest więc prawdopodobne, że już bardzo wcześnie doszły tam wieści z niedalekiej Palestyny o Jezusie. EAI
 

Poniedziałek, 2008-09-29

Rosja ujawnia tajne dokumenty wywiadu sowieckiego

Rosja otworzyła tajne archiwa państwowe dotyczące podpisania w 1938 r. układu monachijskiego, który umożliwił Hitlerowi zaanektowanie Kraju Sudeckiego w Czechosłowacji - poinformowała rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego.
Odtajnione dokumenty wywiadu sowieckiego odzwierciedlają procesy polityczne, które zachodziły przed i po podpisaniu układu monachijskiego 30 września 1938 r. - oświadczył rzecznik SWR Siergiej Iwanow.
Układ monachijski, zawarty między Niemcami, Francją, Wielką Brytanią i Włochami pod nieobecność prezydenta Czechosłowacji Edvarda Benesza, przypieczętował koniec Czechosłowacji jako niepodległego państwa. Wśród dokumentów, które pozostawały tajne przez 70 lat, są m.in. listy ambasadorów Francji i Wielkiej Brytanii do czechosłowackiego premiera, usiłujące go przekonać do tego, by zezwolił na aneksję Kraju Sudeckiego dla dobra "pokoju w Europie".
To ewidentne, że polityka ustępstw wobec Hitlera nie powiodła się i tylko zachęciła agresora - skomentował były pracownik sowieckich tajnych służb Lew Sockow, który zapoznał się z archiwami.
PAP

Izba Reprezentantów odrzuciła plan ratowania banków

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych odrzuciła przedstawiony przez ministerstwo skarbu plan wykupienia przez państwo od spółek giełdowych nieściągalnych wierzytelności hipotecznych za 700 mld dolarów.
Popierany przez prezydenta George'a Busha i działaczy obu amerykańskich partii plan miał pomóc w przełamaniu blokady bankowego rynku kredytowego i oddalić widmo ogólnego załamania gospodarki USA.
Plan odrzucono większością 228 do 205 głosów, bowiem wielu reprezentantów republikańskich zlekceważyło namowy swych partyjnych przywódców i głosowało przeciw. Większość Demokratów plan poparła.
W opinii Piotra Kuczyńskiego - głównego analityka Xelion Doradcy Finansowi - odrzucenie przez Izbę Reprezentantów planu ratowania amerykańskiego systemu finansowego oznacza pogłębienie kryzysu. Sytuacja na rynkach staje się coraz bardziej napięta.
Kuczyński podkreśla, że wtorek będzie bardzo ciężkim dniem na światowych giełdach. Zwraca uwagę, że po odrzuceniu planu indeksy na amerykańskich giełdach spadły natychmiast o 7%.
PAP

"Wybory na Białorusi nie spełniły demokratycznych standardów"
Stany Zjednoczone oceniły, że niedzielne wybory parlamentarne na Białorusi nie spełniły demokratycznych standardów.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Robert Wood podkreślił, że międzynarodowi obserwatorzy skrytykowali białoruskie wybory. Stany Zjednoczone zapowiadały tymczasem, że ocenią przebieg wyborów, zanim rozważą poprawę stosunków z Mińskiem.
Według podlegającego OBWE Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, do wyborów doszło w ściśle kontrolowanym środowisku ze słabo widoczną kampanią. Misja OBWE podkreśla, że obietnice zapewnienia przejrzystości liczenia głosów nie zostały zrealizowane. Tam, gdzie był możliwy dostęp, zaobserwowano kilka przypadków celowego fałszowania wyników.
PAP

Uwaga na trujące czekoladki Cadbury pochodzące z Chin

Rzecznik brytyjskiego producenta słodyczy, firmy Cadbury poinformował, że w czekoladkach produkowanych w fabryce tej firmy w Chinach stwierdzono trującą melaminę. Czekoladki są wycofywane z rynków.
Rzecznik zaznaczył, że chodzi o wstępne wyniki badań i że nie można jeszcze określić poziomu skażenia melaminą. Odmówił podania nazwiska, powołując się na politykę firmy.
Wcześniej tego dnia Cadbury poinformował urząd kontroli żywności w Hongkongu, że wycofuje ze sprzedaży 11 rodzajów czekoladek produkowanych w Chinach. Wyjaśniono, że chodzi o czekoladki produkowane dla Cadbury Asia Pacific w jej fabryce w Pekinie. Wszystkie 11 rodzajów zostaje wycofanych z rynku w Chinach kontynentalnych, na Tajwanie, w Hongkongu i w Australii.
Bilans skandalu z melaminą w mleku i produktach mlecznych w Chinach to czworo zmarłych i ponad 50 tys. chorych dzieci. Podejrzewa się, że melaminę dodawano, żeby testy jakościowe wykazywały wyższą od faktycznej zawartość białka w mleku.
PAP

Paul Newman - wspomnienie aktora

Amerykański aktor Paul Newman zmarł w sobotę 27 września, miał 83 lata. Przyczyną śmierci był rak, z którym aktor walczył od lat. Jedna z jego pięciu córek na spotkaniu z mieszkańcami Westport, miejscowości w której mieszkał powiedziała: Był godnym podziwu człowiekiem, a jego duch pozostanie z nami na zawsze.
REUTERS

Niedziela, 2008-09-28

Bartoszewski odebrał w Niemczech nagrodę "Szkło Rozumu"

Władysław Bartoszewski odebrał nagrodę "Szkło Rozumu", przyznaną mu w marcu tego roku przez społeczność obywatelską miasta Kassel w Hesji za zasługi w krzewieniu wartości oświecenia, rozumu i tolerancji.
Były szef polskiej dyplomacji, pełnomocnik ds. dialogu międzynarodowego w kancelarii premiera, został uhonorowany za "niestrudzone zaangażowanie na rzecz pojednania i przyjaźni pomiędzy Polską, Izraelem i Niemcami".
Laudację podczas uroczystości w Kassel wygłosiła Gesine Schwan, koordynatorka niemieckiego MSZ ds. współpracy z Polską. Jak podkreśliła, wyróżnienie dla Bartoszewskiego jest także "uhonorowaniem polsko-niemieckiego pojednania".
Pomimo swych okrutnych doświadczeń związanych z Niemcami, Władysław Bartoszewski doprowadził do zbliżenia dzisiejszej Polski i dzisiejszych Niemiec - powiedział przewodniczący jury nagrody Hansjoerg Melchior.
Przyznawane od 1991 roku "Szkło Rozumu" związane jest z dotacją w wysokości 10 tysięcy euro. Zostanie ona przekazana na cele społeczne, jak to się dzieje w przypadku wyróżnianych tą nagrodą osób, które pełnią funkcje państwowe.
Nagroda obywatelska miasta Kassel przyznawana jest politykom, naukowcom i artystom, którzy w szczególny sposób hołdują maksymom Oświecenia - przezwyciężaniu barier ideologicznych, rozumowi i tolerancji.
Pierwszym laureatem był były szef niemieckiej dyplomacji, polityk liberalnej FDP Hans-Dietrich Genscher. W zeszłym roku wyróżniono rosyjski Komitet Matek Żołnierzy.
PAP

Chińscy astronauci wrócili na Ziemię

Trzej chińscy astronauci, którzy uczestniczyli w misji na pokładzie pojazdu kosmicznego Shenzhou VII, wrócili bezpiecznie na Ziemię. Kapsuła wylądowała w niedzielę ok. godz. 17.40 (11.40 czasu polskiego) na pustynnym obszarze Mongolii Wewnętrznej.
Jak poinformowała państwowa telewizja, stan zdrowia astronautów jest dobry. Na załogę czekały w pogotowiu śmigłowce ratunkowe.
Podczas tej misji doszło do pierwszego w historii Chin spaceru astronauty w otwartej przestrzeni kosmicznej.
Pięć lat temu Chiny stały się trzecim - po USA i Rosji - krajem świata, który wysłał w kosmos pojazd z astronautą na pokładzie. W 2005 r. w kosmosie przebywała druga, dwuosobowa chińska misja. W ubiegłym roku Chiny wystrzeliły też własną sondę księżycową. Kolejnym krokiem, do jakiego przygotowuje się Pekin, ma być budowa na orbicie własnej stacji kosmicznej.
PAP

USA przyjęło porozumienie atomowe z Indiami

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu przyjęła porozumienie znoszące obowiązujące od 1974 roku embargo na dostawy technologii i paliwa jądrowego do Indii.
Umowę, która musi zostać jeszcze zaaprobowana przez Senat, poparło 298 kongresmenów; przeciwko było 117.
Prezydent USA George W. Bush wyraził zadowolenie z przyjętej umowy - poinformował w sobotą Biały Dom.
Przyjęcie tej umowy przez Izbę Reprezentantów jest nowym ogromnym postępem w kierunku przekształcenia stosunków amerykańsko- indyjskich - oświadczył Bush w komunikacie.
Porozumienie zezwala na eksport do Indii amerykańskich technologii i paliwa dla cywilnego wykorzystania energii jądrowej.
Wywołuje jednak zastrzeżenia, gdyż Indie, które pierwszą eksplozję jądrową przeprowadziły przed 34 laty, nigdy nie dołączyły do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).
Na początku września przedstawiciele 45 państw z wiedeńskiej Grupy Dostawców Jądrowych (NSG) zaaprobowali wniosek USA w sprawie zniesienia obowiązującego od ponad trzydziestu lat embarga.
NSG zrobiła tu wyjątek od obowiązującej dostawców reguły, zakazującej jej 45 członkom wymiany z krajami, które nie podpisały NPT.
Amerykański wniosek wiązał się z zawartym jeszcze w 2006 roku porozumieniem z Indiami, dotyczącym cywilnej współpracy obu państw w dziedzinie atomistyki.
PAP

Sobota, 2008-09-27

Złota Muszla dla tureckiego filmu "Puszka Pandory"

Jury 56. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian główną nagrodą - Złotą Muszlą - uhonorowało film zatytułowany "Pandoranin kutusu" (Puszka Pandory) tureckiej reżyserki Yesim Ustaoglu.
Jury pod przewodnictwem amerykańskiego reżysera Jonathana Demme'a wybrało spośród 15 filmów pełnometrażowych ten obraz, w którym rolę babki dotkniętej chorobą Alzheimera odtwarza 90-letnia francuska aktorka Tsilla Chelton.
Ta właśnie aktorka podzieliła w San Sebatian nagrodę za najlepszą rolę kobiecą z Amerykanką Melissą Leo, która zagrała w filmie o samotnej matce "Frozen river" (Zamarznięta rzeka) Courtney Hunt.
Złotą Muszlę dla najlepszego aktora otrzymał Argentyńczyk Oscar Martinez za rolę w filmie "El nido vacio" (Opuszczone gniazdo).
Jury jako najlepszego reżysera nagrodziło brytyjskiego realizatora Michaela Winterbottoma za film "Genova" (Genua).
Na zakończonym festiwalu nagrody za całokształt twórczości odebrali dwukrotnie wyróżniona Oscarem Amerykanka Meryl Streep i hiszpański aktor Antonio Banderas.
PAP

Legenda kina, amerykański aktor i reżyser Paul Newman zmarł w wieku lat 83 - podała w sobotę jego rzeczniczka.

Marni Tomljanovic powiedziała, że Newman zmarł w piątek na raka.
Newman był dziesięciokrotnie nominowany do Oscara, którego otrzymał w roku 1987 za "Kolor pieniędzy". Dwukrotnie otrzymał honorowego Oscara.
Był, jak pisze agencja Associated Press, równie dobrym odtwórcą ról komediowych, jak i dramatycznych. Był także reżyserem i producentem filmów psychologiczno-obyczajowych.
Newman, którego charakterystyczne niebieskie oczy, uroda i talent czyniły gwiazdą przez 60 lat, zagrał w ok. 60 filmach, w tym w filmach: "Kotka na gorącym blaszanym dachu", "Żądło", "Butch Cassidy i Sundance Kid", "Naiwniak".
Czasami pojawiał się w filmach wraz z żoną Joanne Woodward, również zdobywczynią Oscara.
W sierpniu brytyjski dziennik "Daily Mail" informował, że Newman, u którego wykryto raka płuc, ma przed sobą kilka tygodni życia. Podobno po chemioterapii opuścił klinikę na własne życzenie, mówiąc, że pragnie umrzeć w domu.
PAP

Odsłonięcie odnowionej przez Polaków panoramy bitwy pod Gettysburgiem

W Gettysburgu w Pensylwanii odbyło się w piątek uroczyste odsłonięcie odnowionej panoramy stoczonej tam w 1863 r. najsłynniejszej bitwy Wojny Secesyjnej. Nad renowacją pracowali polscy konserwatorzy.
Obraz typu "cyklorama" - namalowany na płótnie otaczającym ze wszystkich stron widza, który ogląda go z położonej pośrodku platformy - powstał w 1884 r. Jego autorem jest francuski malarz Paul Dominique Phillipoteaux.
Płótno o rozmiarach 115 na 14 metrów przedstawia nieudaną szarżę wojsk generała konfederatów Picketta na oddziały Unii, co przesądziło wynik bitwy na korzyść wojsk unijnych. Starcie to zadecydowało z kolei o ostatecznym zwycięstwie Północy w wojnie.
Cykloramę wystawiono w muzeum w Gettysburgu po raz pierwszy w 1913 r., w 50. rocznicę bitwy, ale zła konserwacja doprowadziła do częściowego zniszczenia obrazu.
W 2005 r. zarządzająca muzeum Gettysburg Foundation podpisała umowę na odnowienie dzieła z firmą Davida Olina, który - świadomy faktu, że Europa ma znacznie większe doświadczenie w konserwacji obrazów - wynajął ekipę konserwatorów z Polski.
W latach 2006-2008 prace nad odnowieniem cykloramy prowadził zespół konserwatorów z Wrocławia pod kierunkiem Ryszarda Wójtowicza, znanego z renowacji "Panoramy Racławickiej" w latach 80. W skład grupy wchodziła jego żona Danuta Wójtowicz-Drabik, siostra Wiktoria Wójtowicz-Janowska, oraz Wiesław Kowalczyk. Przy konserwacji pracowała także polska malarka z Nowego Jorku Anita Flejter.
Olin powiedział nowojorskiemu "Nowemu Dziennikowi", że dzięki udziałowi Polaków i zastosowaniu polskich rozwiązań, cała pracę można było wykonać w dwa lata, zamiast czterech.
Bitwa pod Gettysburgiem, w której zginęło od 46 do 51 tysięcy żołnierzy, to jeden z kluczowych momentów historii USA. Na miejscu potyczki prezydent Abraham Lincoln wygłosił swoje słynne dwuminutowe przemówienie, tzw. Gettysburg Address.
PAP

Piątek, 2008-09-26

CHIŃSKIE PODRÓBKI ZAGRAŻAJĄ ŻYCIU
Uwaga! Toksyczne buty z Chin


Na razie nie stwierdzono toksyczności słynnych chińskich tenisówek
sxc.huPrawie 2 miliony podrobionych, prawdopodobnie przez Chińczyków, butów skonfiskowała włoska Gwardia Finansowa we Florencji. Powodem nie była jednak walka z piractwem, lecz obawa przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla użytkowników butów.
1,7 mln skórzanych butów - podróbek znanych firm, sprzedawanych przede wszystkim w chińskich sklepach na terenie całych Włoch - zostało poddanych analizie laboratoryjnej.
Stwierdzono w nich obecność szkodliwego sześciowartościowego chromu, który jest całkowicie zabroniony w procesie garbowania skóry, gdyż ma własności rakotwórcze.
"Toxic shoes"
Od kilku lat włoscy producenci obuwia prowadzą batalię przeciwko masowemu sprowadzaniu chińskich butów. Jednym z argumentów, którego używają apelując do klientów, by ich nie kupowali, jest właśnie ich szkodliwość.

Wartość skonfiskowanych tym razem butów oszacowano na 20 mln euro. Operację Włosi nazwali obrazowo - "Toxic shoes" czyli toksyczne buty.
TVN24

Człowiek-rakieta przeleciał nad kanałem La Manche

49-letni szwajcarski pilot Yves Rossy dokonał pierwszego przelotu nad Kanałem La Manche przy użyciu plecakowej odrzutowej motolotni.
Rossy wyskoczył z samolotu nad francuskim Calais krótko po godzinie 14.00 czasu polskiego, by po uruchomieniu czterech miniaturowych silników odrzutowych skierować się ku brzegowi brytyjskiemu. W około 10 minut później wylądował na spadochronie przy latarni morskiej na przylądku South Foreland koło Dover.
Rossy leciał po trasie, którą w 1909 r. jako pierwszy przeleciał z Francji do Wielkiej Brytanii Louis Bleriot.
Latanie ponad wodą, kiedy nic nie widać, nie jest bezpieczne - wyjaśnił Szwajcar w rozmowie z telewizją National Geographic Channel. Nie mam żadnych przyrządów, a muszę być w stanie dostrzec miejsce lądowania - mówił przed lotem. Wylądował bezpiecznie na lądzie.
Yves Rossy wzniósł się samolotem na wysokość ponad 2,5 tys. metrów. Dopiero wtedy uruchomił cztery przyczepione do skrzydeł silniki i ruszył w lot. Rossy rozwinął prędkość 200 km/h.
Skrzydła, które mu to umożliwiły, ważą 55 kg przy wypełnionym paliwem zbiorniku. Szwajcar nie miał do dyspozycji żadnych sterów, odpowiedni kierunek obierze balansując ciałem.
Transmisję wyczynu zapewniły kamery zainstalowane w samolocie, który wyniesie go na odpowiednią wysokość, a także w lecącym za Szwajcarem śmigłowcu i na skrzydle. On sam ubrany był w kombinezon podobny do tych noszonych przez strażaków, chroniący go przed wysoką temperaturą.
49-letni Rossy, wcześniej zawodowy lotnik wojskowy, a obecnie pilot Airbusa w towarzystwie Swiss, opracował swa motolotnię pierwotnie dla zwiększenia możliwości manewrowych spadochroniarzy. Jest to przytraczane do pleców sztywne skrzydło z włókna węglowego o rozpiętości około 3 metrów. Napęd stanowią cztery silniczki odrzutowe, wytwarzające temperaturę do 700 stopni, co wymaga ubrania pilota w ognioodporny kombinezon.
Motolotnia sterowana jest wyłącznie ruchami ciała, a lądowanie musi się odbywać przy użyciu spadochronu.
wp.pl/PAP/TVN24

Ojciec internetu: wkrótce zabraknie numerów IP

Niedługo zabraknie numerów IP, czyli adresów internetowych komputerów - ostrzega "ojciec internetu" Vint Cerf na łamach "The Times". Rozwiązanie tego problemu na szczęście już jest, problemem będzie jednak jego płynne wprowadzenie.
Vint Cerf uważa, że już w 2010 roku zabraknie adresów IP. Może to oznaczać, że nowe komputery nie będą mogły pracować w sieci.
Cerf wyjaśnia, że kiedy w 1977 roku tworzył wraz grupą naukowców internet, to wykorzystano oprogramowanie IPv4 pozwalające na użycie 4,2 miliarda adresów. Sądzono, że to wystarczy, ale lawinowe rozszerzanie się sieci, zwłaszcza podłączenie do niej telefonów komórkowych, sprawiło, że obecnie w zapasie pozostaje zaledwie 14% numerów IP.
Od wielu lat gotowy jest system zwany IPv6. Pozwala on na wykorzystanie 340 sekstylionów adresów, czyli czterokrotność obecnego systemu IPv4. Według ekspertów, po wprowadzeniu nowego systemu adresów powinno wystarczyć na co najmniej kilkadziesiąt lat. Problem jednak w tym, jak gładko przejść z jednego systemu na drugi.
Najwyższy czas już się do tej operacji przygotować, gdyż inaczej sieci grozi chaos, kiedy użytkownicy starego systemu nie będą mogli się połączyć z komputerami posiadającymi adresy w nowym systemie - ostrzega Vint Cerf w The Times.
IAR

McCain jednak stanie do pojedynku na słowa z Obamą

Republikański kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych John McCain weźmie jednak udział w wieczornej debacie z kandydatem demokratów Barackiem Obamą. Taką informację przekazał telewizji CNN jego współpracownik. Jeszcze wczoraj McCain apelował do Obamy o przełożenie medialnej potyczki.
McCain chciał pozostać dłużej w Waszyngtonie, gdzie prezydent George Bush nakłania Kongres do zaakceptowania planu ratunkowego dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej obaj pretendenci do Białego Domu spotkali się z Bushem, który chciał pozyskać ich poparcie dla ustawy. McCain zawiesił nawet kampanię wyborczą i wezwał do tego swojego rywala. Obama pozostał jednak nieugięty. W efekcie obaj panowie spotkają się w studiu, by dyskutować o problemach Ameryki.
Debata jest jedną z trzech zaplanowanych przed wyborami. Miała być poświęcona przede wszystkim tematyce międzynarodowej, ale wydarzenia ostatnich dni, kryzys polityczny wywołany kryzysem w gospodarce spowodował, że możemy się spodziewać gorącej dyskusji na temat pieniędzy Amerykanów.
Debata będzie transmitowana przez wszystkie stacje telewizyjne i obejrzą ją miliony wyborców. A ponieważ jest pierwsza – może mieć znaczący wpływ na wynik głosowania. Jaki? Zobaczymy, choć jedna z gazet już w piątek rano umieściła przez pomyłkę reklamy sztabu wyborczego McCaina oznajmiające jego wygraną w debacie. Dyskusja oby polityków zostanie więc na pewno zapamiętana z powodu ogromnego zamieszania.
RFM FM

Czwartek, 2008-09-25

Bush: Ameryka jest w poważnym kryzysie finansowym

W przemówieniu telewizyjnym z Białego Domu prezydent USA George W. Bush zaapelował o poparcie dla rządowego planu wyjścia z kryzysu finansowego poprzez wykupienie przez bank centralny długów banków kosztem 700 miliardów dolarów.
Znajdujemy się w trakcie poważnego kryzysu finansowego. Rynek nie funkcjonuje właściwie, bo ludzie nie mają do niego zaufania - powiedział Bush.
Prezydent wezwał do jak najszybszego uchwalenia przez Kongres ustawy wprowadzającej w życie ten plan, który jest jeszcze przedmiotem sporów.
Bez natychmiastowej akcji Kongresu więcej banków może upaść, wpędzając USA w długą i bolesną recesję. Nie możemy na to pozwolić - oświadczył Bush.
Jak podkreślił, recesja oznaczałaby likwidację oszczędności emerytalnych, liczniejsze przejmowanie domów przez banki z powodu niespłacania długów hipotecznych, redukcje zatrudnienia i dalsze bankructwa.
Plan rządowy jest jeszcze przedmiotem sporów w Kongresie. Wielu jego członków podkreśla, że bezpośrednio ratuje on przed bankructwem bankierów z Wall Street, ale nie "zwykłych Amerykanów".
Wielu kongresmanów i senatorów domaga się uwzględnienia w nim pomocy dla obywateli, którzy wskutek kryzysu tracą domy albo oszczędności. Niektórzy postulują też limitowanie tzw. złotych spadochronów, czyli wielomilionowych premii i odpraw dla szefów upadających banków.
Wykupienie złych długów przez bank centralny (Fed) umożliwiłoby bankom uzyskanie gotówki na dalsze pożyczki. Banki boją się dziś udzielać kredytu, który jest motorem kapitalistycznej gospodarki.
Przed dramatycznym przemówieniem telewizyjnym, Bush zaprosił na czwartek do Białego Domu obu kandydatów na prezydenta: Baracka Obamę i Johna McCaina, oraz przywódców Kongresu z obu partii. Celem spotkania ma być wypracowanie kompromisowej wersji planu ratowania banków.
PAP

Rewolucja w piłce nożnej: Więcej uczestników Mistrzostw Europy

UEFA zdecydowała o powiększeniu z 16 do 24 liczby uczestników mistrzostw Europy począwszy od 2016 roku. Decyzję tę podjęto podczas posiedzenia Komitetu Wykonawczego UEFA w Bordeaux.
Informację o zwiększeniu liczby uczestników ME przekazał członek Komitetu Wykonawczego Niemiec Franz Beckenbauer. Oficjalnie ma to zostać ogłoszone podczas piątkowej konferencji prasowej.
Temat rozszerzenia ME był najważniejszym punktem pierwszego dnia obrad. W piątek zostanie omówiony raport na temat stanu przygotowań Polski i Ukrainy do organizacji Euro 2012.
RFM FM

BĘDZIE PIERWSZY CHIŃSKI SPACER KOSMICZNY
Chińczycy polecieli w kosmos


Czwartek to wielki dzień dla chińskiej kosmonautyki. Na orbitę poleciała rakieta Shenzhou VII z trzema astronautami - w chińskiej wersji "taikonautami" - na pokładzie.
Lot Shenzhou VII jest trzecią załogową wyprawą Chińczyków w kosmos od października 2003 r., gdy Pekin dołączył do elitarnego grona państw wysyłających swoich obywateli w przestrzeń pozaziemską.
Dla chińskiej propagandy to prawdziwa gratka - w roku igrzysk w Pekinie Azjaci pokażą całej ludzkości, że ich ambicje są już nie tylko ogólnoświatowe, ale i kosmiczne.
Tym bardziej, że tym razem Chińczycy planują spacer w kosmosie jednego z taikonautów.
Wpadka w internecie
Ale start rakiety zaczął się od medialnej wpadki. Chińska agencja Xinhua
Chińczycy szykują się do startu w kosmosniezwykle barwnie opisała od dawna oczekiwaną misję chińskich astronautów. Problem w tym, że tekst ukazał się na stronie internetowej... jeszcze przed wystrzeleniem rakiety.
Depesza chińskiej agencji miała datę 27 września, a czytelnicy mogli w niej znaleźć nawet zapis rozmowy astronautów. Agencja sugestywnie opisała przygotowania do startu i odliczanie, a także zacytowała komunikaty wydawane przez astronautów. W tekście znalazła się też scena, w której "statek znika za horyzontem", a "przez cichy Ocean Spokojny" niosą się owacje.
Pracownik Xinhua, z którym skontaktowała się agencja AP, wyjaśnił, że doszło do "błędu technicznego".
Reuters
 

INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228