8 lipca 2010 | Nr 134

INDEX

Powrót...


  Wiadomości ze świata

Środa, 2010-07-07

Zastępca Putina: Polska ma już wszystko o katastrofie

Rosja przekazała Polsce wszystkie materiały dotyczące okoliczności katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński - poinformował rosyjski wicepremier Siergiej Iwanow.

- Nie mamy już niczego więcej do przekazania. Wszystko, co można było przekazać, zostało przekazane - powiedział dziennikarzom.

Iwanow podkreślił, że odczytane z czarnych skrzynek prezydenckiego Tu-154M zapisy rozmów zostały przekazane i polska strona je opublikowała. - Nie jest trudno wszystko zrozumieć - dodał.

Jak podkreślił Iwanow, kwestia zakończenia śledztwa w sprawie katastrofy samolotu leży w gestii dwóch niezależnych organów władzy - Komitetu Śledczego i Prokuratury Generalnej. - Nie będę ingerował w ich pracę - dodał.

Obecnie polska prokuratura wojskowa prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy czeka na realizację pięciu skierowanych do Rosji wniosków o pomoc prawną. Chodzi w nich m.in. o przekazanie dokumentów, a także o "czasowe wydanie czarnych skrzynek jako niezbędnych dowodów w postępowaniu karnym".

W ramach wypełnienia pierwszego z tych wniosków, w drugiej połowie czerwca, pocztą dyplomatyczną dotarło z Rosji do polskiej prokuratury sześć tomów akt, czyli około 1300 kart, rosyjskiego śledztwa. Wśród przekazanych dokumentów, jak informowano, znajdują się zeznania świadków, protokoły i dokumentacja fotograficzna z oględzin miejsca katastrofy oraz protokoły z identyfikacji ciał ofiar.

W kolejnych pakietach dokumentów z Rosji polska strona oczekuje m.in. na protokoły z sekcji zwłok ofiar katastrofy. Polscy prokuratorzy zwrócili się też m.in. o uzyskanie aktów normatywnych wszystkich szczebli, od rangi ustawowej poprzez rozporządzenia, aż po instrukcje, wytyczne, regulaminy i rozkazy "kształtujące system sprawowania kontroli ruchu lotniczego w Rosji w odniesieniu do sytuacji samolotu Tu-154M Polskich Sił Powietrznych z prezydentem RP na pokładzie w dniu 10 kwietnia". Prokuratura zwróciła się także o ustalenie listy osób pełniących po stronie rosyjskiej obowiązki w ramach kontroli ruchu lotniczego wraz z zakresami ich obowiązków.

Na dokumenty z polskiego śledztwa czeka natomiast strona rosyjska, która także wystosowała wniosek o pomoc prawną do strony polskiej. Chodzi w nim o udostępnienie rosyjskiej prokuraturze niektórych dokumentów ze śledztwa prowadzonego w naszym kraju m.in. przesłanie dokumentacji dotyczącej broni funkcjonariuszy BOR oraz posiadanej przez nich amunicji. Rosjanie zawnioskowali także o przeprowadzenie w Polsce przesłuchań świadków dla potrzeb rosyjskiego śledztwa.
(PAP)

Rząd USA podał do sądu Arizonę - za prawo antyimigracyjne

Rząd USA podał do sądu jeden ze swoich 50. stanów - Arizonę. Przedmiotem pozwu jest uchwalone przez parlament Arizony prawo dające lokalnej policji prawo ścigania nielegalnych imigrantów.

Prawo imigracyjne Arizony miało wejść w życie 29 lipca. Dawało ono lokalnej policji prawo przesłuchania każdego, wobec kogo są uzasadnione podejrzenia, że jest nielegalnym imigrantem. W razie braku odpowiednich dokumentów osoba taka mogłaby być aresztowana. Według przeciwników ustawy, w tym organizacji imigrantów oraz Kościoła Katolickiego, doprowadziłyby to do nękania Latynosów, nawet tych, którzy mają amerykańskie obywatelstwo.

Prezydent Barack Obama od początku krytykował uchwalone przez Arizonę przepisy. Wczoraj Departament Sprawiedliwości zaskarżył ustawę do sądu twierdząc, że zgodnie z konstytucją kwestie imigracyjne leżą w gestii rządu federalnego, a nie władz stanowych.

Gubernator Arizony Jan Brewer uznała tę decyzję za poważny błąd Białego Domu i marnowanie pieniędzy podatników. Brewer stwierdziła, że rząd USA nie potrafi rozwiązać problemu i przypomniała, że w samej tylko Arizonie mieszka 460 tysięcy nielegalnych imigrantów.
(IAR)

Królowa Elżbieta II złożyła wieniec w Strefie Zero

Przebywająca w Nowym Jorku brytyjska monarchini uczciła pamięć ofiar 11 września 2001 roku. W miejscu, w którym stały wieże World Trade Center, złożyła wieniec.

Na miejscu tragedii, gdzie teraz powstają nowe wieżowce, Elżbieta II rozmawiała z rodzinami brytyjskich i amerykańskich ofiar ataku terrorystów z Al-Kaidy.

Złożenie wieńca w strefie Ground Zero było jednym z dwóch punktów programu pierwszej od ponad 30 lat wizyty Elżbiety II w Nowym Jorku. Wcześniej wystąpiła na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie mówiła o wyzwaniach, które czekają świat w najbliższej przyszłości.
(PAP)

Wtorek, 2010-07-06

"Przed czym ma bronić tarcza w Polsce?"

Według wiceministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Riabkowa, Moskwa nie widzi podstaw do rozmieszczenia amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. - Przed jakimi zagrożeniami USA zamierzają bronić Europę poprzez zainstalowanie tych naziemnych kompleksów tarczy? - pytał wiceminister.

- Reakcja (Rosji) jest dość zrozumiała i opiera się ona na tym, że przyświecające (tarczy) cele - delikatnie mówiąc - nie są oczywiste. (...) Nie widzimy rakietowego zagrożenia ze strony Iranu w skali i rozmiarze, który wymagałby instalowania systemu tarczy antyrakietowej w Polsce - podkreślił Riabkow.

Jak przyznał, "należy wypracować podejście do przezwyciężania rakietowych wyzwań". - Trzeba zaczynać od ich wspólnej oceny, a następnie zastanowić się, czy nie ma sposobu przezwyciężenia tych wyzwań bez zastosowania środków techniki wojskowej - uważa rosyjski polityk.

- To nasze stanowisko niestety nie znajduje w należytym stopniu zrozumienia u rządów USA i Polski - oświadczył Riabkow, dodając, że Moskwa będzie kontynuować dialog na ten temat.

Podpisy już złożone

W sobotę podpisano w Krakowie, w obecności amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton i szefa MSZ Radosława Sikorskiego, aneks do polsko-amerykańskiej umowy o obronie przeciwrakietowej. Według MON i MSZ, aneks ma charakter techniczny, uzupełnia i uaktualnia porozumienie zawarte przez oba kraje.

Umowę Polska i Stany Zjednoczone podpisały w sierpniu 2008. Planowany przez administrację George'a W. Busha system antyrakietowy miał chronić terytorium Stanów Zjednoczonych i amerykańskie wojska stacjonujące za granicą, w tym w Europie. W Polsce w Redzikowie miała zostać ulokowana baza 10 rakiet przeznaczonych do przechwytywania rakiet dalekiego zasięgu wystrzelonych z Bliskiego Wschodu.

We wrześniu ubiegłego roku administracja Baracka Obamy ogłosiła rezygnację z tych planów na rzecz rozmieszczenia w Europie mobilnych, naziemnych rakiet SM-3 krótkiego i średniego zasięgu, dotychczas instalowanych na okrętach. Z czasem system ma zostać uzupełniony o strategiczną część przeciwrakietową dalekiego zasięgu, która ma wzmocnić obronę kontynentu amerykańskiego.

Patrioty w Morągu

W negocjacjach Polska stawiała warunek jednoczesnego wzmocnienia polskiej obrony powietrznej, np. zestawami przeciwlotniczymi i przeciwrakietowymi Patriot. Polska i USA uzgodniły, że w Polsce będzie stacjonować - początkowo rotacyjnie, a potem na stałe - bateria Patriot. Pierwsza bateria, z bazy w Niemczech, zakończyła niedawno stacjonowanie w Morągu.

W grudniu ubiegłego roku zostało podpisane porozumienie SOFA regulujące zasady pobytu amerykańskiego personelu wojskowego - także tego, który obsługuje zestawy Patriot, a w przyszłości SM-3.
(PAP)

Jordania chce rozwijać własny program nuklearny

Jordania namawia Stany Zjednoczone do udzielenia jej zgody na rozwój programu nuklearnego. Władze w Ammanie utrzymują, że program jest konieczny dla zaspokojenia potrzeb energetycznych tego pozbawionego ropy naftowej kraju arabskiego.

- Widzę rozwiązanie.Dyskusje trwają - powiedział w poniedziałek szef jordańskiej dyplomacji Nasser Judeh, po tym jak miejscowe źródła ujawniły, że Waszyngton nie chce dopuścić do uruchomienia programu nuklearnego w Jordanii.

Według zamierzeń władz Królestwa Jordanii, program służyłby wyłącznie celom cywilnym i miałby zaspokajać prawie jedną trzecią potrzeb energetycznych kraju do roku 2030.

Jordańczycy mówią, że mają pełne prawo do budowy własnej energetyki atomowej jako sygnatariusz Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej. Chcieliby to robić w porozumieniu z USA.

Jednak jordańskie źródła bliskie negocjacjom ujawniły, że Waszyngton odmawia Ammanowi prawa do eksploatacji jordańskich złóż uranu oraz produkcji paliwa nuklearnego.

Minister Judeh zaprzeczył temu w poniedziałek podczas wystąpienia w londyńskim Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych.- Jesteśmy przyjaciółmi Stanów Zjednoczonych i USA uznają naglącą potrzebę Jordanii do posiadania pokojowego programu atomowego dla potrzeb energetycznych. Sądzę, że USA bardzo popierają ten zamiar - stwierdził Judeh.

Jordania odkryła na swoim terytorium obiecujące złoża uranu, szacowane na 65 tys. ton, i chciałaby je eksploatować zarówno na użytek własny, jak i na eksport.

Jordania podpisała już porozumienia z ośmioma krajami, w tym z Francją, Rosją i Chinami, w sprawie rozwoju własnego programu atomowego, który ma zmniejszyć jej uzależnienie od importu ropy naftowej. Obecnie import ropy pochłania 20% jordańskiego PKB.

W czerwcowym wywiadzie dla "Wall Street Journal" król Jordanii Abdullah powiedział jednak, że Izrael - jedyne, jak się uważa, państwo na Bliskim Wschodzie posiadające broń jądrową - wywierało zakulisowe naciski na kraje dysponujące technologiami nuklearnymi, by nie sprzedawały tych technologii do Jordanii.
(PAP)

Pniedziałek, 2010-07-05

40 st.C w N. Jorku; "niech starsi i dzieci nie wychodzą" 

Na wschodnim wybrzeżu USA rozpoczął się jeden z najbardziej upalnych tygodni w roku. Temperatura dochodzi do 40 stopni Celsjusza. W Nowym Jorku problemem jest też wysoka wilgotność powietrza. Władze zalecają, by starsi i małe dzieci nie wychodzili z domu.

Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg w specjalnym komunikacie poinformował o otwarciu punktów, gdzie można napić się wody. Właściciele psów i kotów w tych samych miejscach mogą napoić swoich ulubieńców.

W mieście otwarto również 100 klimatyzowanych pomieszczeń, w których można odpocząć od upału.

Wysokie temperatury nie zrażają amatorów widoku ze Statui Wolności. Nawet w samo południe przed wejściem ustawiają się długie kolejki.

Niedzielny pokaz fajerwerków na Manhattanie z okazji Święta Niepodległości, odbywający się w upalny wieczór, zgromadził wiele tysięcy widzów.

Naczelny meteorolog miasta Nowy Jork Craig Allen alarmuje, że w najbliższych dniach temperatura może przekroczyć 40 stopni. Prawdopodobnie wzrośnie także poziom wilgotności powietrza.

Z takiej pogody cieszą się jedynie sprzedawcy lodów i klimatyzatorów, których obroty rosną.
Ewa Strzałkowska (PAP)

Koniec ściągania filmów w USA?

Amerykański rząd federalny rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę akcję "Na naszych stronach". Jej celem jest zamknięcie kilkudziesięciu stron internetowych rozpowszechniających pirackie filmy i programy. Szef Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego podczas konferencji prasowej: W porozumieniu z przedstawicielami branż, będziemy namierzali, następnie systematycznie zamykali strony oferujące pirackie produkty.
(REUTERS)

Turcja wściekła na Izrael - nie przepuści samolotów

Przestrzeń powietrzna nad Turcją została zamknięta dla izraelskich samolotów wojskowych - oświadczył minister spraw zagranicznych tego kraju Ahmet Davutoglu, cytowany przez dziennik "Hurriyet".

Jak powiedział Davutoglu gazecie, Ankara zerwie stosunki z Izraelem, jeśli ten nie przeprosi za atak z 31 maja na turecki statek płynący w konwoju morskim z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. W operacji, szeroko potępionej przez wspólnotę międzynarodową, zginęło ośmiu Turków i Amerykanin tureckiego pochodzenia.

Szef tureckiej dyplomacji wezwał Izrael, aby przeprosił za incydent lub zaakceptował wnioski komisji prowadzącej międzynarodowe śledztwo w tej sprawie. Minister wypowiedział się na pokładzie samolotu, którym w niedzielę wieczorem odleciał z Ankary z wizytą do Kirgistanu.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że Izrael nie przeprosi za abordaż na wodach międzynarodowych.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Davutoglu nie odrzucił utworzonej przez Izrael komisji ds. zbadania sprawy incydentu z flotyllą. - Jeśli komisja ta orzeknie, że szturm był niesprawiedliwy i jeśli (Izraelczycy) za niego przeproszą, to również będzie wystarczające - podkreślił. Dodał, że Turcja nalega również na wypłatę odszkodowań przez Izrael. Do tej pory Ankara domagała się powołania niezależnej międzynarodowej komisji śledczej.
(PAP)

INDEX

Powrót...

Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008


 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 

 Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 16 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Nsport, AXN/Discovery, Boomerang, TV4,

Viva IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza


 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510 

 

Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!

 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493

 


 

 

189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


 

Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny