6maja 2010 | Nr 125

INDEX

Powrót...


  Wiadomości z Kanady

Środa, 2010-05-05

Jedziesz na Kubę? Musisz mieć ubezpieczenie!

Wprowadzono zmiany, dotyczące warunków podróży Kanadyjczyków na Kubę.
Obecnie wszyscy kanadyjscy turyści wybierający się do tego kraju muszą mieć wykupione ubezpieczenia medyczne. Taki obowiązek nałożyły władze Kuby.

Ci, którzy nie będą mieli takie polisy, będą musieli kupić polisę kubańską, której koszt może wynosić do 3 dol. dziennie. Oferuje ją firma kubańska Cubatur.

Nowe przepisy weszły w życie 1 maja.

Bez ważnej polisy ubezpieczeniowej niemożliwy będzie wjazd na Kubę.

W ubiegłym roku na Kubę przyjechało 2,4 miliona turystów zza granicy. Największa grupa to podróżni z Kanady, a potem w kolejności z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch i Francji.

Kanadyjskie prowincyjne ubezpieczenia zdrowotne mogą zwrócić tylko część kosztów opieki medycznej poniesionych na Kubie i mogą nie uiścić tych opłat od razu.

Stanowisko Cubaturu na lotnisku w Hawanie sprzedało pierwszego dnia 113 polis.

Takie kioski otwarto na wszystkich lotniskach międzynarodowych na Kubie. Przyjmują one wszelkie waluty, chociaż ceny są ustalone w walucie kubańskiej czyli w peso (peso = 1,08 dol. US).

Kuba akceptuje ubezpieczenia ze wszystkich innych krajów poza Stanami Zjednoczonych, które od 48 lat nieprzerwanie utrzymują nałożone na Kubę embargo.

Jednocześnie pasażerowie samolotów lecących na Kubę mówią, że wielu z nich nie było proszonych o okazanie na miejscu polisy ubezpieczeniowej.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

100-lecie kanadyjskiej marynarki

We wtorek 4 maja w Senacie Kanady odbyła się uroczystość 100. rocznicy powstania Royal Canadian Navy.
Z tej okazji wystąpił w Senacie premier Stephen Harper, który ustanowił dzień tegoroczny 4 maja Dniem 100-lecia Marynarki Kanadyjskiej - Canadian Navy Centennial Day.

Na ulicach Halifaksu i Victorii przeszły parady marynarzy.
Admirał Dean McFadden przekazał z tej okazji okrętowy dzwon jako prezent dla narodu kanadyjskiego.
Królowa Elżbieta II złoży hołd kanadyjskiej marynarce, kiedy przyjedzie do Kanady z wizytą w czerwcu.
We wtorek powrócił do portu w Halifaksie okręt HMCS Fredericton. Odbył 6-miesięczną misję zwalczania piractwa i terroryzmu a Morzy Arabskim i Oceanie Indyjskim.
Na pokładzie okrętu znajdowało się 240 osób złogi.
Radość powitania zakłócał smutek z powodu utraty jednego z marynarzy kanadyjskich w Afganistanie, do której doszło dzień wcześniej.
37-letni Craig Blake zginął wskutek eksplozji w pobliżu Kandahar City, wkrótce po rozbrojeniu podobnego urządzenia wybuchowego. Blake pochodził z bazy w Halifaksie, gdzie pełnił służbę od 10 lat.
Blake był nurkiem i ekspertem w dziedzinie materiałów wybuchowych.
W sumie w Afganistanie służy około 100 członek(w marynarki wojennej.
Statek HMCS przybił do brzegu w porcie Halifaks we wtorek. W czasie weekendu zawinął do St. John's w Nowej Fundlandii.
W grudniu okręt udał się z pomocą innej jednostce pływającej, która została porwana przez piratów somalijskich dwa miesiąc wcześniej.
zakończona właśnie misja jest ostatnią misją komandora Stevena Waddella, kapitana HMCS Fredericton. Przechodzi on do zadań na lądzie w Ottawie.
Do Halifaksu przyjechali powitać go żona i dwoje dzieci.
Jak powiedział Waddell, dla większości - dwóch trzecich - członków załogi statku, była to pierwsza ważna misja morska.
Kanadyjska marynarka, która sprawuje pieczę nad ogromnym obszarem, potrzebuje nowych okrętów.
Zaczęto także wprowadzać w życie Canada First Defence Strategy - plkan modernizacji kanadyjskich sił zbrojnych.
Mowa jest także o zmianie nazwy marynarki z Maritime Command na Canadian Navy.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Wtorek, 2010-05-04

"Pamiętamy o Katyniu, ale patrzymy też w przyszłość"

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz który od soboty przebywa z kilkudniową wizytą w Kanadzie, wziął udział w uroczystości składania wieńców pod pomnikiem ku czci Polaków pomordowanych w Katyniu. W uroczystości uczestniczyli polscy kombatanci oraz przewodniczący Zgromadzenia Legislacyjnego prowincji Ontario Steve Peters.

- Polacy pamiętają o Katyniu, ale patrzą też w przyszłość - podkreślił Borusewicz podczas składania wieńców pod pomnikiem katyńskim w Toronto.

Borusewicz dodał, że Polska jest obecnie bezpieczna a jej sąsiadami są przyjazne państwa. - Przez wiele dziesiątków lat trzeba było to budować i będziemy to robić nadal. Ważne, żeby podstawą stosunków z sąsiadami była prawda - podkreślił.

Marszałek Senatu powiedział, że Polonia i Polska to "naczynia połączone". Dodał, że Polonia kanadyjska nie ma szczególnych problemów, niemniej Polska chce wspierać młodzież polonijną w Kanadzie. - Chciałbym, żeby ona powoli zastępowała tych, którzy odchodzą i żeby organizacje polonijne nadal trwały - dodał Borusewicz.

Delegacja polskiego parlamentu przybyła do Kanady na zaproszenie przewodniczącego Senatu kanadyjskiego Noela Kinselli. Program wizyty przewiduje wystąpienie marszałka Borusewicza w kanadyjskim Senacie. Wystąpienia zagranicznych polityków w kanadyjskim parlamencie nie zdarzają się często.

Poza spotkaniami z parlamentarzystami i Polonią, Borusewicz spotka się w Ottawie, gdzie będzie przebywał do środy, m.in. z ministrem spraw zagranicznych Lawrence Cannonem i ministrem ds. obywatelstwa, imigracji i wielokulturowości Jasonem Kenney'em.

Wicemarszałek Sejmu Marek Borowski powiedział, że podczas spotkań parlamentarnych polska delegacja może przypominać o sprawach, na których Polsce zależy. - Nam zależy po pierwsze na wsparciu Partnerstwa Wschodniego ze względu na Ukrainę, a przecież w Kanadzie jest bardzo duża imigracja ukraińska. Można myśleć o wspólnych projektach - podkreślił Borowski.

Dodał, że powstał też pomysł, by Polsko - Kanadyjska Izba Gospodarcza połączyła się z Izbą Gospodarczą Ukraińsko - Kanadyjską.

Wizyta marszałka polskiego Senatu w Kanadzie potrwa do 9 maja.
Anna Lach (PAP)
.Wolność słowa na uczelniach

Na trzech uniwersytetach kanadyjskich odbędą się spotkania dwóch znanych osób, które głoszą teorię sceptycyzmu wobec zamachu terrorystycznego 9/11. Osoby te wierzą, że to nie samoloty, ale kontrolowane wybuchy doprowadziły do zawalenia się World Trade Center.
Dwaj Amerykanie Richard Gage i David Ray Griffin wygłoszą wykłady “9/11: Explosive Evidence and the War in Afghanistan” na University of Toronto, Carleton University i University of Quebec in Montreal (UQAM)
Jak powiadomiło stowarzyszenie architektów - Ontario Association of Architects, zaoferowało ono studentom udział w tych wykładach w ramach dodatkowego zaliczenia.
To kolejne dyskusyjne wystąpienia na uczelniach po przyjeździe do Kanady kontrowersyjnej prawicowej publicystki Amerykanki Ann Coulter. Jej planowany wykład został odwołany w University of Ottawa.
UQAM podkreśla, że owe wykłady na temat 9/11 nie są organizowane przez uczelnię, która tylko wynajęła na nie 700-osobową aulę wykładową.
Jednocześnie przyznano, że uniwersytet jest miejscem, gdzie powinno się dawać pole do swobodnej wymiany myśli i opinii, co powinno być jedną z głównych zasad rządzących działaniem uczelni.
Pracownicy naukowi uczelni wyrazili jednak niezadowolenie, że ich uczelnia jest używana do organizowania tego rodzaju wydarzeń. Ich zdaniem, naraża to na szwank reputację uczelni, ponieważ dwaj wykładowcy to kłamcy i oszuści.
Rzecznik władz uniwersytetu twierdzi, że przeanalizowano dokładnie temat wykładów zanim podjęto decyzję o wynajęciu sali.
Członkowie Architects and Engineers for 9/11 Truth są zdania, że rząd USA zatajał faktyczne przyczyny tragedii - wybuchy, a nie rozbicie się samolotów o Twin Towers. Domagają się niezależnego śledztwa w tej sprawie.
Griffin jest emerytowanym profesorem teologii i autorem kilku książek na temat owego rzekomego tuszowania prawdy.
Sprawa zyskała znowu zainteresowanie kiedy ukazała się książka-bestseller "American Conspiracies: Lies, Lies, and More Dirty Lies That the Government Tells Us" byłego gubernatora Minnesoty Jesse Ventury.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Pniedziałek, 2010-05-03

Deficyt będzie niższy

Rząd federalny ogłosił w lutym deficyt na poziomie niecałego miliarda dolarów, co pozwala mieć nadzieję, że w sumie deficyt za cały ostatni rok okaże się niższy niż myślano i niż przewidywał minister finansów w swoich wystąpieniach w marcu.
4 marca, w swoim wystąpieniu na forum Izby Gmin, minister Jim Flaherty ogłosił, że deficyt za rok 2009-2010 wyniesie 53,8 mld dol.
W lutym deficyt budżetowy wyniósł 902 mln dol., jak podano w piątek. Z kolei wpływy wzrosły w lutym o 800 mln dol., ponieważ poprawiając się sytuacja gospodarcza doprowadziła do wyższych wpływów z tytułu podatków korporacyjnych.
Tak więc z tymi danymi deficyt za pierwsze 11 miesięcy finansowego roku 2009-10 wyniósł 40,5 mld dol. Po otrzymaniu danych za marzec, mówią eksperci, całoroczny deficyt z pewnością okaże się niższy niż zapowiadany w marcu czyli 53,8 mld dol.
Ministerstwo Finansów podało, że w pierwszych 11 miesiącach wpływy z podatków, z powodu recesji, spadły o 16,9 mld dol., podczas gdy wydatki wzrosły o 26,4 mld., gdyż ekonomiczne problemy spowodowały konieczność wyższych dotacji rządu na rzecz osób prywatnych i niższych szczebli rządu.
Prawie 18 mld dol. z 11-miesięcznego deficytu wynoszącego 40,5 mld dol. to wynik wydatków o charakterze stymulacyjnym i cięć podatkowych, zwiększonych wydatków na zasiłki dla bezrobotnych i pomoc dla sektora motoryzacyjnego.
Według marcowych prognoz ministra finansów, deficyt za obecny rok fiskalny 2010-11 wyniesie 49,2 mld dol. i będzie zmniejszał się aż do roku 2014-15, kiedy wynieść ma już tylko 1,8 mld.
W tym momencie zadłużenie rządu federalnego ma wzrosnąć do ponad 622 mld dol.
Poprawa nie powinna jednak przysłaniać faktycznego obrazu - przewidywany jest obecnie deficyt w wysokości 40,5 mld dol., a w tym samym okresie ubiegłego roku rząd federalny miał nadwyżkę budżetową w wysokości 1,3 mld dol.
Niskie stopy procentowe były korzystne nie tylko dla osób prywatnych, ale także dla rządu, ponieważ obniżyły koszty obsługi długu o 1,5 mld dol.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Niedziela, 2010-05-02

Dzień Polonii w Kanadzie z udziałem Borusewicza

Po raz piąty obchodzony jest Dzień Polonii - święto blisko 20 milionów Polaków żyjących poza Polską. Tradycją stało się, że marszałek Senatu święto 2 maja spędza z Polakami za granicą. W tym roku marszałek wraz z delegacją polonijne święto spędzi z Polakami z Kanady.

Polonia kanadyjska liczy około 800 tysięcy osób, marszałek Bogdan Borusewicz będzie podróżował po Kanadzie i spędzi wśród polonusów kilka majowych dni.

Szacuje się, że w ostatnich latach wyemigrowało z Polski, przede wszystkim w celach zarobkowych około półtora miliona głównie młodych ludzi. I to oni przede wszystkim oczekują od państwa polskiego wsparcia w dziedzinie oświaty i możliwości kształcenia dla swoich dzieci. Polski rząd na działania wspierające polską diasporę przeznacza rocznie około 200 milionów złotych.
(IAR)

Piątek, 2010-04-30

Co tam w gospodarce?
Trzy niezależne raporty sugerują, że mimo iż recesja w Kanadzie nie była bardzo dotkliwa, dalszy ciąg może być jednak dość nieprzyjemny. Raporty te podobnie oceniają straty Kanady wskutek recesji, a także problemy, na jakie napotyka w czasie wychodzenia z kryzysu.
Jak podaje Statistics Canada, PKB Kanady skurczył się o 2,9 proc., nieco więcej niż planowano.
Nie wszystkie regiony doświadczyły recesji w równym stopniu.
Gospodarka Nowej Fundlandii doznała najpoważniejszego kryzysu, kurcząc się aż o 10,2 proc.

Z kolei Jukon i Wyspa Księcia Edwarda nie skurczyły się wcale.

Jeżeli chodzi o największe kanadyjskie prowincje, to w Ontario zanotowano spadek w gospodarce o 3,1 proc., a Quebecu o 1 proc.
W sumie przewiduje się, że kiedy Kanada wyjdzie z kryzysu i jej ekonomia powróci do normy - w roku 2014 - odniesione straty z powodu utraty produkcji wyniosą 225 mld dol.

Recesja zaczęła się jesienią 2008 roku po krachu na giełdzie. Trwała do lata 2009.

Kanada poradziła sobie z recesją całkiem dobrze. Wskaźnik bezrobocia wynosi w Kanadzie 8,2 proc., czyli o 0,5 proc. mniej niż ostatniego lata, kiedy był najwyższy.
Bezrobocie jest wyższe w USA - 9,7 proc.

2014 rok to nie tylko czas, kiedy Kanada powinna dojść do stanu sprzed recesji, ale także czas, kiedy zaczną być odczuwalne skutki odchodzenia na emeryturę członków pokolenia zwanego baby boomers.

Szef Bank of Canada Mark Carney zwraca jednak uwagę, że kryzys w Grecji może mieć bardzo negatywny wpływ na wychodzenie świata z kryzysu i na ekonomię Kanady.

Na forum komisji ds. bankowości w Senacie Carney powiedział, że problemy Grecji mogą spowodować w Kanadzie wzrost stóp procentowych.

Generalny kryzys na świecie może zmniejszyć popyt na bogactwa naturalne eksportowane przez Kanadę do Europy i do innych części świata.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Koniec świadczeń socjalnych dla więźniów
Canadian Taxpayers Association wzywa do zaprzestania wypłat więźniom różnego rodzaju świadczeń socjalnych, takich jak old age security czy income supplement.

Wniosek w postaci petycji, podpisanej przez 46.000 osób, został złożony przez szefa organizacji Kevina Gaudeta na ręce minister zasobów ludzkich Diane Finley w Parlamencie.

Jest to reakcja na doniesienia, że seryjny morderca dzieci Clifford Olson dostaje 1200 dol. miesięcznie z tytułu emerytury (Canada Pension Plan i old age security), mimo że przebywa za kratkami.

Kevin Gaudet podkreśla, że owe programy, które mają pomóc znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej emerytom, wydają na wszytskich więźniów w wieku ponad 65 lat w sumie 7 milionów dolarów rocznie (ok. 14.000 dol. na więźnia).

Gaudet podkreśla, że więźniowie, którzy mają zapewniony pełen wikt i opierunek, rozrywki i rekreację, nie mają żadnych dodatkowych wydatków. Na ich utrzymanie łożą podatnicy. Nie ma powodu, aby płacili podwójnie.

Minister Finley zamerza przygotować projekt ustawy, który powinien być gotowy do przedstawienia posłom w Izbie Gmin w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Do czasu przyjęcia ustawy Canadian Taxpayers Federation chce, aby więcej osób podpisywało petycję w internecie - oto adres taxpayer.com.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Czwartek, 2010-04-29

Szef Bank of Canada Mark Carney został uznany za 21. najbardziej wpływową osobę w rankingu opracowanym przez czasopismo "Time".

W swoim ostatnim wydaniu "Time" zamieścił opinię o nim, określając go jako młodego, przystojnego i uroczego, a w dodatku bardzo inteligentnego - kombinacja, która rzadko się dzraz szafom banków centralnych.

45-letni Carney stoi na czele systemu bankowego, który dobrze poradził sobie z recesją.Nie wymagał pomocy rządowej. Carney dba o to, aby utrzymywać stopy procentowe na niskim pozimie i w ten sposób stymulować ekonomię kanadyjską.

Kanadyjskie banki znajduą sią w czołówce światowej pod względem kondycji i cały czas osiągają zyski.

Carney jest drugim Kanadyjczykiem, który został wyróżniony. W ubiegłym roku jedno z czasopism europejskich wybrało ministra Jima Flaherty'ego ministerm finansów roku.
.Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

 

INDEX

Powrót...

Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008


 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 

 Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 16 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Nsport, AXN/Discovery, Boomerang, TV4,

Viva IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza


 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510 

 

Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!

 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493

 


 

 

189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


 

Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny