17 czerwca 2010 | Nr 131

INDEX

Powrót...


  Wiadomości z Kanady

Środa, 2010-06-16

Kanada całkiem dobra

Wiedeń znajduje się na szczycie rankingu miast pod względem standardu życia, zgodnie z badaniem Mercer 2010 Quality of Living Survey. Zurych i Genewa zajęły kolejno drugą oraz trzecią pozycję. Vancouver i Auckland zajmują wspólnie czwartą pozycję.
Mercer prowadzi ranking, aby pomagać rządom oraz wielonarodowym firmom wynagradzać sprawiedliwie pracowników przy lokowaniu ich na zagranicznych placówkach.
Ranking oparty jest na wskaźnikach punktowych. Wiedeń zdobył 108,6 punktów, zaś Bagdad 14,7. W rankingu miasta porównywane są do Nowego Jorku jako miasta-normy, którego wynik określano jest na poziomie 100 punktów.

Z kanadyjskich miejsc nadal zajmuje pierwsze miejsce Vancouver (4). Kolejno plasują się Ottawa (14), Toronto (16) oraz Montreal (21). Calgary zajmuje 28. pozycję w rankingu najlepszej jakości życia.
Z miast amerykańskich najwyżej w rankingu plasuje się Honolulu (31). Po nim znajdują się kolejno San Francisco (32), Boston (37), Chicago i Waszyngton (45) i miasto-norma - Nowy Jork (49). W tym roku do rankingu dołączyły również nowe miasta: Filadelfia oraz Dallas. Zajmują 55. i 61. pozycje.

Europejskie miasta nadal przodują w pierwszej dwudziestce piątce miast o najlepszej jakości do życia w rankingu Mercera. Z miast Wielkiej Brytanii najwyższe - 39. miejsce zajął Londyn. Po nim kolejne w klasyfikacji są Birmingham (55) i Glasgow (57).
Singapur prowadzi w klasyfikacji miast azjatyckich, zajmując 28. miejsce. Po nim jest Tokio (40). Na samym końcu plasuje się Bagdad (221) na liście.
Lista jakości życia na świecie Mercera została uaktualniona i obecnie obejmuje 221 miast, w porównaniu z 215 w roku ubiegłym, co oznacza, że do 2011 roku nie będzie możliwe bezpośrednie porównywanie tendencji.
Nowa lista zawiera aktualnie dostępne w bazie danych Mercera znaczące stolice i inne ważniejsze miasta z całego świata, przez co lepiej odzwierciedla, gdzie w obecnej sytuacji gospodarczej, przedsiębiorstwa wysyłają swoich pracowników.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Odszedł, bo jego wyborcy nie chcą HST

Premier Kolumbii Brytyjskiej Gordon Campbell powiedział, że był zaskoczony rezygnacją swojego ministra energetyki Blaira Lekstroma, który zrezygnował ze stanowiska w piątek, motywując to tym, że nie może popierać wprowadzania w prowincji zharmonizowanego podatku HST.
Mimo tej niespodziewanej rezygnacji i utraty jednego z kluczowych członków rządu, premier Campbell oświadczył, że nie jest to w stanie powstrzymać Kolumbii Brytyjskiej przed wprowadzeniem podatku.
Campbell nie wyklucza kolejnych rezygnacji innych członków rządu.
W Kolumbii Brytyjskiej, tak samo jak w Ontario, podatek HST zostanie wprowadzony w życie 1 lipca.
Campbell powiedział, że respektuje decyzję Lekstroma, ale że on i jego rząd musieli robić to, co jest właściwe, a nie popularne.
Coraz silniejsza jest presja ze strony wyborców - ludzie są oburzeni kosztem nowego podatku dla ich portfeli. Setki tysięcy osób podpisało petycję, aby odwołać ustawę o harmonizacji. Liberałowie mówią, że więcej osób w ich okręgach podpisało petycję niż głosowało w ostatnich wyborach.
Petycja Repeal-HST, którą rozpoczął były premier Kolumbii Brytyjskiej Bill Vander Zalm, została podpisana przez 10 proc. osób uprawnionych do głosowania w każdym z 85 okręgów wyborczych tej prowincji. Taki właśnie postawiono sobie cel.
Jeżeli petycja odniesie sukces, liberałowie mogą uchylić ustawę o harmonizacji, albo rozpisać referendum do września 2011roku.
Blair Lekstrom, poseł z okręgu Peace River-South, powiedział, że nie może działać w partii, skoro jego wyborcy wyraźnie nie chcą wprowadzenia w życie HST.
Jak mówi, nigdy przedtem nie widział aż tak ostrych reakcji ludzi na jakiekolwiek działania rządu.
Lekstrom przyznał, że głosował za harmonizacją, kiedy po raz pierwszy sprawa trafiła do klubu poselskiego liberałów w lipcu ubiegłego roku, a następnie do legislatury. Mówi jednak, że nie głosowałby "za" gdyby wiedział to, co teraz wie o konsekwencjach tego podatku.
Nie wyklucza powrotu do partii w przyszłości.
Lekstrom znany jest jako człowiek o niezależnych poglądach, który już sprzeciwiał się własnemu rządowi.
W Kolumbii Brytyjskiej HST wynosić będzie 12 proc., a w Ontario 13 proc.
Nowym ministrem energetyki został Bill Bennett.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Wtorek, 2010-06-15

Depesze kanadyjskie

CIBC podpisało umowę na zakup porfolio kart kredytowych Citigroup Canadian MasterCard na łączną sumę 2 miliardów 1 miliona dolarów, dzięki temu CIBC stanie się największą w Kanadzie instytucją emitującą karty kredytowe Visa i MasterCard. Portfolio obejmuje konta powiązane z kartami kredytowymi wydawanymi przez Petro Canada, które dają możliwość zbierania punktów Petro.
Bank CIBC pod koniec kwietnia tyko w kartach bankowych miał 14 miliardów dolarów. Wczorajsza transakcja uczyni bank CIBC największym podwójnym wydawcą kart kredytowych. Oczekuje się także, że umowa zwiększy zarobki CIBC podczas pierwszego roku.
Warunki umowy, która zostanie sfinalizowana w październiku, nie zostały ujawnione.
•••
Coraz więcej Kanadyjczyków skarży się na brak czasu, próbując zachować równowagę pomiędzy obowiązkami domowymi a pracą – wynika z najnowszego raportu.
Raport został przedstawiony wczoraj przez kanadyjski Index Wellbeing, który badał wykorzystanie w Kanadzie czasu wolnego i zawodowego, a także tego poświęconego na kulturę. Z raportu wynika, że Kanadyjczycy czują coraz większą presję na swój czas wolny, w 1992 uczucie takie miało 16.4 procenta badanych, kilka lat później w 2005 uczucie takie miało 19.6%.
•••
Agencja transportu Metrolinx z Toronto ma 770 – milionów dolarów na zakup 182 tramwajów od Bombardier Transportation. Tramwaje produkowane są w Thunder Bay i zostaną one dostarczone do Toronto na przestrzeni od 2013 do 2020 roku.
Wynika to z kontraktu podpisanego w czerwcu 2009, który dotyczy zakupu 204 niskopodwoziowych tramwajów.
Państwowa regionalna agencja transportowa wciąż ma możliwość dodatkowego zakupu 108 takich pojazdów.
Raymond Bachant, prezydent Bombardier Transportation na Amerykę Północną powiedział, że tramwaje “umocnią obecność firmy w Ontario.” Niskopodwoziowe tramwaje Bombardiera mogą pomieścić do 280 pasażerów.
Wymianie ulegnie obecny tabor pochodzący z 70-tych i 80-tych.
Podobne tramwaje są używane w Szwajcarii, Austrii, Polsce, Turcji, Belgii, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech.
•••
Kanadyjczyk został zastrzelony przez uzbrojonych bandytów w Meksyku - potwierdzili to jego przyjaciele.
Powiedzieli, że Kenneth Klowak został zabity w ubiegłą środę przez uzbrojonych ludzi po tym jak odmówił zatrzymania się na blokadzie. Meksykański magazyn Proceso pisze, że Klowak został postrzelony przez uzbrojonych bandytów w mieście Allende, około 65 kilometrów od Eagle Pass w Teksasie. Wayne Biegel, który usłyszał informację o śmierci Klowaka od przyjaciela jego rodzicow, powiedział, że 43-letni Kanadyjczyk budował w Meksyku szlaki rowerowe. Klowak był zapalonym rowerzystą, który przez ostatnie dwa lata konstruował szlaki rowerowe na Jamajce.
•••
W autostradę 407 ETR zostaną zainwestowane miliony dolarów w celu poprawy przepustowości. Na poprawki Hwy 407 ETR zostanie wydanych ponad 70 milionów dolarów.
Projekty budowlane obejmą:
- dodanie pasów drogowych pomiędzy Hwy 404 i Markham Road
- poszerzenie mostów pomiędzy Hwy 403 i Hwy 401 w oczekiwaniu na nowy pas drogi, który zostanie zrealizowany w 2011
- unowocześnienie rampy, wliczając w to wymianę nawierzchni, na zjeździe QEW/Fairview
“Rozpoczęcie budowy dzisiaj oznacza szybsze podróże dla naszych klientów w przyszłości” – powiedział Jose Tamariz, prezydent i CEO organizacji zarządzającej 407 ETR.
Oczekuje się, że projekty te stworzą 200 nowych miejsc pracy.
•••
Uniwersytet Waterloo rozpoczął wewnętrzne śledztwo po skandalu związanym z dystrybucją steroidów. W związku z aferą szkoła chce odwołać cały sezon/2010 – 2011 drużyny footbolowej Warrior’s.
Skandal już otrzymał miano najbardziej znaczącego skandalu wokół steroidów w kanadyjskiej historii.
Dyrektor departamentu atletyki Uniwersytetu Waterloo, Bob Copeland stwierdzil, że szkoła musi przeprowadzić dokładną analizę swojego programu footbolowego, w którym zdarzyło się nadużycie środków dopingujących.
Uniwerytet w Walerloo jest jednyą z lepszych uczelni, znaną m.in. z wysokiego poziomu zajęć z informatyki i inżynierii. Skadal z całą pewnością będzie miał wpływ na wizerunek uczelni.
(Życie Tygodnik Polonii Kanadyjskiej)

Pniedziałek, 2010-06-14

Depesze kanadyjskie

W południowej części Kolumbii Brytyjskiej osunęła się ziemia, która uderzyła z wielką siłą, błotem i kamieniami w kilka domów.
Jak potwierdzono wczoraj wieczorem nikt nie ucierpiał w wyniku zejścia lawiny.
Allan Patton, urzędnik z regionu z Okanagan-Similkameen, powiedział, że zostały sprawdzone wszystkie domy, w które uderzyła ławina błota.
Być może ktoś w tym czasie wyprowadzał psa lub był na zewnątrz, ale według doniesień nikt nie został ranny powiedział Patton.
Jak poinformowała RCMP 5 domów, zostało całkowicie zniszczonych.
Mieszkańcy 25-30 domów sąsiadujący z miejscem gdzie zeszła lawina zostali poinformowani o konieczności ewakuacji.
•••
Dzięki serwisowi społecznościowemu Facebook pewna Czeszka odnalazła po 25 latach w Kanadzie syna, z którym za ocean uciekł jej były mąż.
Ladislava Schroederova z Rumburka rozwiodła się przed laty z mężem - zawodowym żołnierzem. Twierdzi, że groził jej on śmiercią, jeśli nie odda mu syna. Wyprowadziła się i za radą prawnika wyraziła zgodę, by chłopiec pozostał tymczasowo z ojcem, co podobno miało przyspieszyć finał sprawy rozwodowej. Po rozwodzie były już mąż uciekł z synem przez Austrię do Kanady.
Pani Schroederova zawiadomiła policję, ale ślad po byłym mężu i synu zaginął. Syn Jirzi, obecnie Kanadyjczyk George, pozostawał bez matki przez 22 lata. Nigdy nie próbował jej odnaleźć, bo ojciec powiedział mu, że zginęła w wypadku samochodowym.
W zeszłym roku Schroederova zaczęła szukać syna na Facebooku. Wprowadziła dane, którymi dysponowała - wiek i nazwisko - i natrafiła na jego profil. Napisała do niego, informując, że jest jego matką, ale początkowo George nie chciał jej uwierzyć. Pani Schroederova nie rezygnowała, zaczęli rozmawiać za pośrednictwem telefonii internetowej i ostatecznie George uwierzył, że matka żyje i że go odnalazła.
•••
W kanadyjskich miastach powstało przez ostatnie sześć lat dużo więcej ścieków niż jakichkolwiek innych szkodliwych substancji zanieczyszczających, wynika z danych opublikowanych w ostatnim czasie.
Analiza dokonana przez The Canadian Press pokazuje, że setki milionów litrów ścieków, a także wiele innych niebezpiecznych płynów, zostało wyrzuconych niemalże przed nosami Kanadyjczyków.
Nigdy wcześniej nie publikowane informacje na ten temat były skrzętnie przetrzymywane w rządowej bazie danych zwanej NEMISIS. Federalni urzędnicy używają właśnie tej bazy danych by ścigać trucicieli. Teraz ujawnili je dziennikarze.
•••
W sobotę przed północą 17-letni chłopiec został pchnięty nożem, w wyniku tego zdarzenia nastolatek zmarł.
Do tragedi doszło w okolicy Bathurst St. i St.Clair Ave. w Toronto. Jak poinforowała policja, w momencie kiedy na miejsce zdarzenia przybyła policja – chłopiec nie wykazywał żadnych oznak życia. Z licznymi ranami kłutymi w klatce piersiowej został niezwłocznie przewieziony do szpitala.
Policja sądzi, że zarówno ofiara jak i podejrzany pochodzą z rejonu Bathurst i St. Clair, ale nie jest pewne czy znali się oni przed zdarzeniem i co było motywem całego zajścia. Dane ofiary nie zostały podane do publicznej wiadomości.
•••
Tylko w Kanadzie, 33 000 pralek firmy General Electric może być potencjalnym zagrożeniem pożarowym.
Każdy kto posiada pralkę z numerem seryjnym zaczynającym się od - gbvh5… powinien skontaktować się z General Electric.
Przewód elektryczny może się złamać i mieć bezpośredni kontakt z metalowym talerzem podczas pracy pralki, co jest w stanie spowodować pożar. Było już 7 takich przypadków w Ameryce Północnej, w tym jeden w Kanadzie. Pralki były wyprodukowane między grudniem 2006 a 1 lutego 2010.
•••
25-letnia kobieta potrącona w poniedziałek rano przez samochód na skrzyżowaniu Weston Rd. and Black Creek Drive jest stanie krytycznym.
Policja twierdzi, że kierowca zbiegł z miejsca wypadku i poszukuje małej, białej Hondy z uszkodzeniem z frontu. Weston Rd. jest zamknięta od Rogers Rd. do Black Creek Dr. aż do zakończenia śledztwa.
•••
W niedzielę wieczorem w Mississauga policjant zastrzelił dwa psy.
Kilku mieszkańców zadzwoniło po policję, po tym jak dwa American Bullteriery biegały bez właścicieli w okolicy Indian Road i Mississauga Road.
Psy zachowywały się agresywnie w stosunku do ludzi przebywających w okolicy.
Policjant był zmuszony do użycia broni dla zapewnienia bezpieczeństwa tych osób.
“Żadni funkcjonariusze, obywatele, ani też inne zwierzęta nie zostali ranni” - powiedział sierż. Russ Anderson.
Właściciel psów odnalazł się później, ale żadne oskarżenia nie zostały jeszcze wniesione.
•••
Mississauga St. Michael’s Majors oficjalnie przyjmują podania od potencjalnych ochotników do pracy w Hershey Centrum w Mississaudze, który będzie gospodarzem Mastercard Memorial Cup w 2011.
Ponad 800 ochotników brało udział w 2010 Mastercard Memorial Cup w Brandon. Komisja organizacyjna w Mississauga spodziewa się, że będą potrzebować ponad 1000 ochotników na główne sportowe wydarzenie przyszłego lata w Mississaudze. Kandydaci muszą mieć 16 lat i muszą poświęcić minimum 30 godzin swojego czasu.
Ochotnicy mogą starać się już teraz o tę pozycję on-line.
MasterCard Memorial Cup odbędzie się w dniach 20-29 maja w 2011 roku w Hershey Centrum, w Mississaudze.
(Życie Tygodnik Polonii Kanadyjskiej)

Niedziela, 2010-06-13

Skandal w Kanadzie - wydali fortunę na sztuczne jezioro

Olbrzymie wydatki na nadchodzący szczyt G20 w Toronto budzą w Kanadzie rosnący sprzeciw. Skandalem tygodnia stało się sztuczne jezioro dla dziennikarzy.

W centrum prasowym w Toronto, dostępnym tylko dla dziennikarzy obsługujących dwa szczyty, które pod koniec miesiąca mają się odbyć w Kanadzie, czyli G8 i zaraz po nim - G20, zbudowano, jak to określa kanadyjska prasa, sztuczne jezioro. W miniony wtorek okazało się, że wydatki na specjalny pawilon "Experience Canada", w którym mieści się centrum prasowe, wyniosły 1,9 mln dolarów kanadyjskich. Krytykę ze strony prasy i opozycji wywołał jednak nie tyle sam pawilon, ile sztuczne jezioro, kosztujące 57 tysięcy dolarów.

Jezioro, które zagraniczni dziennikarze będą podziwiać tylko przez trzy dni, stało się jednym z tematów burzliwych obrad w parlamencie w Ottawie. Lider opozycyjnej partii liberalnej Michael Ignatieff pytał premiera Stephena Harpera, jak to możliwe, aby Kanada ośmielała się doradzać innym krajom, jak zarządzać publicznymi pieniędzmi.

Podczas transmitowanych przez telewizję CBC obrad Harper odpowiadał, że "jezioro" mieści się w wydatkach promocyjnych, wynoszących 2 miliony dolarów, a szczyty najbogatszych państw są okazją do promocji Kanady. Odpowiedź Harpera skwitował jednak liberalny deputowany Mark Holland, który przypomniał, że 57 tysięcy dolarów to więcej niż roczne dochody 40% kanadyjskich rodzin. Lider opozycyjnej NDP Jack Layton mówił, że przecież jezior w Kanadzie jest pod dostatkiem.

Sztuczne "jezioro", głębokości 10 centymetrów, to jednak nie jedyny temat drwin prasy i opozycji. Kpiono w tym tygodniu z toalety kosztującej 200 tysięcy dolarów i znajdującej się 20 kilometrów od miejsca szczytu G8 w Huntsville czy z pawilonu ogrodowego kosztującego kolejnych 100 tysięcy dolarów i mieszczącego się godzinę drogi od Huntsville.

Na 25 i 26 czerwca zaplanowano szczyt G8 w Huntsville (prowincja Ontario), zaraz po nim - 27 i 28 czerwca - odbędzie się w Toronto szczyt G20. W związku z nim całe centrum Toronto znajdzie się pod specjalnym nadzorem i będzie ogrodzone wysokim na trzy metry płotem, który zaczęto stawiać w miniony poniedziałek. Mieszkańcy i pracownicy firm w chronionym rejonie dowiedzieli się pod koniec tygodnia, że łączność telefonii komórkowej może być tam zakłócana. W piątek policja podała do wiadomości, które ulice będą zamknięte - dla torontończyków szczególnym problemem będą czasowe zamknięcia czterech autostrad umożliwiających szybki przejazd przez miasto.

Koszty bezpieczeństwa, w tym specjalnego systemu kamer na ulicach, wyniosą około miliard dolarów, co jest kolejnym zarzutem stawianym rządowi Harpera. Mer Toronto David Miller przypominał w tym tygodniu, że miasto było przeciwne organizacji szczytu G20 w Toronto.
(PAP)

Czwartek, 2010-06-10

Policja znalazła podejrzanego nabywcę nawozów

Kanadyjska policja znalazła mężczyznę poszukiwanego w związku z kupnem dużej ilości nawozów sztucznych. Obawiano się użycia ich do konstrukcji bomby. Poszukiwany zgłosił się na policję po opublikowaniu portretów pamięciowych.

Jeszcze w środę po południu policja opublikowała portrety pamięciowe mężczyzny, który pod koniec maja w Lincoln niedaleko Niagary kupił ponad 1,5 tony azotanu amonu. Tego nawozu sztucznego można użyć do przygotowania bomby, podobnej do użytej w 1995 roku w Oklahoma City w USA przez Timothy McVeigha - wówczas ładunek zabił 168 osób.

Ponieważ obecnie policja przygotowuje się do ochrony zbliżających się szczytów G8 i G20, które pod koniec miesiąca mają się odbyć w Huntsville (prowincja Ontario) i w Toronto, nietypowa transakcja doprowadziła do poszukiwań nieznanego mężczyzny, o którym wiadomo było, że - ze względu na silny akcent - może pochodzić z Europy.

Podejrzenia policji wzbudziło to, że wbrew obowiązującym w Kanadzie przepisom w sklepie nie zarejestrowano, kto kupił azotan amonu. Nabywca płacił gotówką i twierdził w sklepie, że kupuje nawóz dla stałego klienta. To jednak - poinformowała policja - nie było prawdą.

Jak podały kanadyjskie media, poszukiwany jest rzeczywiście farmerem. Sam zgłosił się na policję po opublikowaniu portretów pamięciowych. Telewizja CBC poinformowała, że kupiony azotan amonu znajdował się w dwóch miejscach w Toronto. Jak podał dziennik "The Globe and Mail", farmerzy z okolic Lincoln przypuszczali, że nawóz mógł zostać kupiony do upraw marihuany. Duże uprawy zdarzają się nawet w domach w miastach, to tak zwane "grow-ops", które są dużym problemem m.in. dla rynku nieruchomości w Kanadzie, ze względu na toksyczność takich pomieszczeń.

Obowiązujące w Kanadzie prawo dotyczące substancji wybuchowych nakłada na sprzedawców nawozów obowiązek rejestracji sprzedaży azotanu amonu oraz danych kupującego. W dodatku, jeśli sprzedawca uznaje, że w transakcji jest coś podejrzanego, ma obowiązek zawiadomić policję. Sprzedawcy w Lincoln nie dopełnili formalności.

Na 25 i 26 czerwca zaplanowano szczyt G8 w Huntsville, zaraz po nim - 27 i 28 czerwca - odbędzie się w Toronto szczyt G20. W związku z nim całe centrum Toronto znajdzie się pod specjalnym nadzorem. Same koszty bezpieczeństwa wyniosą około 1 miliarda dolarów.
(PAP)

Nie szanują "do not call list"

Krytycy apelują do rządu federalnego, aby wyciągnięto konsekwencje w stosunku do firm marketingowych, które ignorują tzw. "do not call list".
Od chwili powstania tej listy we wrześniu 2008 roku zarejestrwoło się na niej 8 milionów osób, które nie chcą aby ich numery telefonu były wykorzystywane przez firmy reklamowe.
Agencja regulująca radio i telewizję w Kanadzie Canadian Radio Television and Telecommunications Commission (CRTC) otrzymuje tysiące skarg od osób, które wpisały się na listę, a mimo to są nagabywane telefonami od firm marketingowych. Tylko w lutym takich skarg napłynęło 15.000.
Mimo tak ogromnej liczby skarg, CRTC zastosowała kary tylko w kilkunastu przypadkach, a tylko dwie zostały opłacone choćby w części. Grzywny wynoszą od 4 do 10 tysięcy dolarów.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

INDEX

Powrót...

Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008


 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 

 Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 16 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Nsport, AXN/Discovery, Boomerang, TV4,

Viva IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza


 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510 

 

Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!

 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493

 


 

 

189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


 

Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny