Polonia Winnipegu
 Numer 57

             15 stycznia, 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

Poza gniazdem. Wizerunki emigrantki polskiej w Kanadzie w XX wieku. Książka prof. Marii Anny Jarochowskiej.

INDEX

POZA  GNIAZDEM. WIZERUNKI  EMIGRANTKI  POLSKIEJ  W  KANADZIE  W  XX  WIEKU


CZĘŚĆ DRUGA : W pojedynkę

ROZDZIAŁ V Etap czwarty ( 1979 -2000)


Granice pomiędzy trzecim i czwartym etapem polskiej emigracji do Kanady są do pewnego stopnia arbitralne, ponieważ w obu okresach przeciętny typ emigrującej kobiety pozornie jest taki sam. Jednak w miarę jak liczba emigrantek czwartego etapu rosła, ukryte poprzednio różnice pomiędzy obydwoma etapami zaczynały się uzewnętrzniać. W trzecim etapie ( 1957 - 1979 ) dominowały kobiety urodzone albo jeszcze przed wojną albo w czasie wojny. Natomiast w etapie następnym do Kanady emigrowały kobiety już urodzone i wychowane w PRL, a przez to znacznie bardziej spolaryzowane kulturalnie.

Wśród starszego ( przedwojennego lub wojennego) pokolenia grupy przechowujące w Polsce tradycje i wartości z okresu wojny i przedwojnia dominowały życie kulturalne, ale już od roku 1945 oficjalna polityka reżymu komunistycznego dążyła do przekształcenia społeczeństwa w polską odmianę homo sovieticus, nie ustając w ośmieszaniu polskich wzorców kulturowych i zastępowaniu ich przez wzorce "socjalistyczne" , nie wywodzące się z polskiej tradycji. Dlatego młodsze pokolenie, urodzone i wychowane już w PRL-u wzrastało w atmosferze oficjalnie odrzucającej polską ciągłość historyczno-kulturalną. W indywidualnych przypadkach, od rodziców lub dziadków młodzi załapywali tradycje i dawne zasady, ale nigdy nie mieli do nich społecznego spójnika. Odwrotnie, w szkołach, w prasie, w radiu i później w telewizji tak, jak w całym życiu społecznym, swoje wzorce wyniesione z domów widzieli ośmieszane i pogardzane.

Dla wielu innych "socjalistyczne wzorce" oznaczały poprostu nowoczesność i pozbycie się przedwojennego balastu kulturowego, co było tym łatwiejsze , że młodzież Polski Ludowej przez całe dziesięciolecia była ograniczona tylko do kontaktów ze światem radzieckiego realizmu. Stąd grupy awansujących społecznie inteligentów nawet przeciwnych polityce komunizującego państwa miały swoje wzorce kulturowe podbarwione "radziecką kulturą" pojmowania świata, obowiązków człowieka i społeczeństwa, moralności itd. W efekcie wśród licznych grup młodych ludzi powstawały konfuzje w pojęciach najbardziej potrzebnych. Szczególnie widoczne to było na pokoleniu, które zaczęło przybywać do Kanady pod koniec lat siedemdziesiątych, a szeroką masą napłynęło w latach osiemdziesiątych. Było ono, może dlatego, najbardziej zróżnicowaną kulturalnie grupą imigrantów polskich. Jedni trzymali się wzorców wyniesionych z domów rodzinnych. Inni, tworzyli grupę ludzi wychowanych na sprzecznościach wzorców domowych i państwowych. Dla tych ludzi własna tożsamość często bywała niejasna. Stąd w kwestiach kultury albo polegali oni przede wszystkim na sobie i swoich sądach, albo bywali skonfundowani. Dla większości zasadą postępowania stała się pewność siebie.

Różnice wynikające z tych faktów zostały w Kanadzie natychmiast zauważone przez zasiedziałych już od dawna polskich imigrantów, którzy komentowali je w sposób następujący: To przeważnie ..."ludzie młodsi wiekiem, posiadający kwalifikacje zawodowe, mający częściej wyższe wykształcenie aniżeli ich poprzednicy. Nie można pominąć faktu, iż przybywają oni z miast, a nie ze wsi oraz - co jest bardzo istotne - należą do pokolenia urodzonego i wychowanego w ustroju komunistycznym, w systemie totalitarnym - obcym i wrogim - w którym musieli i potrafili ułożyć swoje życie."[195] Tak w roku 1990 Benedykt Heydenkorn pisał o emigracji, która wkrótce otrzymała zbiorową nazwę "solidarnościowej", choć zaczęła się wcześniej i nie wszyscy jej członkowie byli emigrantami politycznymi.

Także i sami imigranci bywali świadomi swojej konfuzji w stosunku do wypracowywania sobie własnych skal norm i wartości społecznych. Jedna z imigrantek z lat 1981- 1998 podpisująca się pseudonimem "Rozbitkowie" pisze w swoich wspomnieniach : "...Zauważyłam, że pomimo pozytywnego oddziaływania rodziny wychowując się w kraju komunistycznym, mój system wartości stał się tworem bardzo kruchym. Właśnie pojęcia dobra i zła nachodziły na siebie, po czym oddalały się, aby za chwilę znów zatracić kontury. Nie zapomnę jakim szokiem było dla mnie odkrycie stalinowskiej poezji mego ukochanego twórcy - Gałczyńskiego" [196]. Ile w tej wypowiedzi jest szczerości w zakresie pojęcia wartości i norm społecznych i jak wyraźnie pojawia się tu zagubienie kulturowe -

Emigranci z okresu lat osiemdziesiątych rozproszyli się po całej Kanadzie. Bardzo wielu z nich przybyło do Kanady zachodniej, szczególnie do Alberty i Brytyjskiej Kolumbii. Ponieważ byli to przede wszystkim ludzie z wyższym wykształceniem, więc przybycie ich wiązało się z rozrostem inteligenckiej części Polonii. Wprawdzie zajęci swoimi karierami i urządzaniem się w pierwszych latach swego pobytu w Nowym Kraju nie byli bardzo aktywni w życiu polonijnym, jednak znalazło się wśród nich sporo kobiet, które wyraźnie szukały organizacji polonijnych, aby dać ujście nagromadzonej energii. Skorzystała z tego Federacja Polek w Kanadzie, aby "odmłodzić" swoje szeregi, jak to miało miejsce w Ogniwie nr. 3 w Edmontonie i częściowo w Ogniwie nr 4 w Vancouverze. Także wykorzystały te poszukiwania lokalne urzędy imigracyjne, które właśnie zajmowały się organizowaniem różnych programów, komitetów, lub rad pomocy imigrantom, szczególnie starszym rodzicom przybywającym w ramach łączenia rodzin do już zasiedziałych dzieci. Ponieważ młodsze pokolenie uważało za swój obowiązek sprowadzić" swoich staruszków", ale następnie nie miało czasu się nimi zająć, więc urzędy imigracyjne próbowały rozwiązać kwestię ich samotności i wyobcowania przez poszukiwanie w grupach etnicznych ludzi mówiących ich językiem i gotowych do wzajemnego odwiedzania się. W tym celu rządy prowincjalne poszukiwały w różnych grupach etnicznych kobiet, które, wolne od pracy zawodowej chciały by podjąć się takich wizyt.

 

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228