8 lipca 2010 | Nr 134

INDEX

Powrót...


  Wiadomości z Polski

Środa, 2010-07-07

Trudne pytania do Tuska o badanie katastrofy smoleńskiej

Prezes Polski Plus Jerzy Polaczek wystosował do premiera Donalda Tuska pytania o skład Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego. Polaczek pisze, że Polska przyjęła tylko formułę wyznaczenia uprawnionego obserwatora, który jest obecny przy pracach.

"Opinia publiczna w Polsce nie została do tej pory poinformowana o składzie komisji" - pisze Polaczek. Dlatego też domaga się od premiera Donalda Tuska podania pełnego składu członków Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego - wraz z podaniem kwalifikacji tych osób i zakresu zagadnień im powierzonych w ramach podziału pracy w komisji.

Polityk Polski Plus przypomina, że w pracach Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego oprócz przedstawicieli Federacji Rosyjskiej uczestniczą takie państwa jak: Azerbejdżan, Armenia, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdowa, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Ukraina. Dlatego też prezes Polski Plus oczekuje odpowiedzi czy w składzie komisji powołanej w celu zbadania katastrofy z dnia 10 kwietnia biorą udział przedstawiciele i eksperci z tych państw.

Międzypaństwowy Komitet Lotniczy - przypomina Polaczek - to organizacja powołana w 1991 roku w celu badania przyczyn cywilnych wypadków lotniczych na terenie państw należących wcześniej do Związku Radzieckiego.
(IAR)

Dokonują operacji na mózgu przytomnym pacjentom

Chory leży na stole operacyjnym z otwartym mózgiem, dzwoni do żony i mówi, że właśnie zszywają mu głowę. To nie żart: lekarze ze szpitala Jurasza wycinają guzy mózgu przytomnym pacjentom. Efekty są rewelacyjne.

Zaczyna się tradycyjnie. Anestezjolog podaje leki, które na krótko usypiają pacjenta. W tym czasie neurochirurdzy docierają do jego mózgu i... robią sobie przerwę. Pacjent jest budzony. Do akcji wkracza neuropsycholog i zaczynają się sceny niczym z filmu fantastycznego: lekarze kontynuują operację, a chory z nimi konwersuje.

W nowoczesnej metodzie operacji przeprowadzanych przez lekarzy neurochirurgów ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy chodzi o to by ważne dla człowieka ośrodki odpowiedzialne m.in. za mowę, wzrok, ruch. nie zostały uszkodzone podczas zabiegu. W praktyce wygląda to tak: - Trwa operacja, pacjent jest już przytomny. Anestezjolog ponownie go znieczula, ale tym razem miejscowo, abyśmy mogli z nim współpracować. Neurochirurg wycina guz, a my rozmawiamy z operowanym. Każemy mu liczyć, rozpoznawać obrazki, poruszać kończynami, dopytujemy o fakty z jego życia - opowiada prof. Alina Borkowska, kierownik zakładu neuropsychologii klinicznej w Collegium Medicum UMK.

Jeśli chirurg niebezpiecznie zbliża się do któregoś z ważnych ośrodków mózgu i pacjent zaczyna mieć kłopoty z przejściem np. od liczenia do ruchu, to znak, że nie można już wyciąć więcej tkanki w tym obszarze. Gdyby do tego doszło, operacja zakończyłaby się dla chorego utratą mowy, wzroku lub w skrajnym przypadku nawet paraliżem.

Neurochirurdzy ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza przeprowadzili już osiem zabiegów z wybudzeniem śródoperacyjnym. W żadnym z tych przypadków nie pojawiły się powikłania.
(wp.pl)

Tego na polskich uczelniach jeszcze nie było

Zarządzanie komunikacją i infrastrukturą lotniczą, agrochemia i mediteranistyka poświęcona kulturze krajów Morza Śródziemnego - takie m.in. kierunki studiów po raz pierwszy od października 2010 r. pojawią się na polskich uczelniach.

Aviation Management, czyli zarządzanie komunikacją i infrastrukturą lotniczą, od nowego roku akademickiego wprowadza jako jedyna w Polsce i czwarta w Europie Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zajęcia, które będą się odbywać w języku angielskim, poprowadzą międzynarodowi praktycy z branży lotniczej.

Absolwenci będą mogli znaleźć pracę na rynku lotniczym w Polsce i na świecie, np. na lotniskach w różnych działach, w firmach, które czarterują samoloty lub zajmują się przewozem lotniczym towarów. Specjalność ta będzie realizowana na kierunku ekonomia, na studiach licencjackich. Uczelnia przyjmie 50 studentów. Koszt nauki na elitarnej specjalności pokryją w całości: Unia Europejska i budżet państwa.

Uniwersytet Gdański w roku akademickim 2010/2011 uruchomi osiem nowych kierunków studiów. Będą to m.in. etnologia, krajoznawstwo i turystyka historyczna, pedagogika specjalna, religioznawstwo i wiedza o teatrze.

Wśród najciekawszych kierunków uczelnia wymienia m.in. bioinformatykę oraz agrochemię, która będzie prowadzona wspólnie z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym im. Śniadeckich w Bydgoszczy. Uczelnia podkreśla, że studiów na podobnym kierunku nie oferuje żadna inna z polskich szkół wyższych. Studia mają przygotowywać do pracy w zakładach produkujących substancje i preparaty chemiczne dla rolnictwa, laboratoriach kontrolnych i diagnostycznych specjalizujących się w agrochemii oraz instytucjach administracji rządowej i samorządowej.

Mediteranistyka, czyli interdyscyplinarna gałąź wiedzy o rejonie Morza Śródziemnego, jego krajach, narodach, kulturach, religiach, historii i współczesności - to nowy kierunek studiów licencjackich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Studenci będą poznawać historię i kulturę starożytnego Bliskiego Wschodu, starożytnej Grecji i Rzymu. W programie studiów jest m.in. historia filozofii z elementami filozofii żydowskiej i arabskiej, historia i natura judaizmu, prawo moralne w kulturach i religiach Śródziemnomorza, współczesne ruchy muzułmańskie.

Studia obejmują też psychologię dialogu i mediacji, problemy polityczne w krajach śródziemnomorskich oraz podstawy organizacji turystyki pielgrzymkowej. Studenci uczyć się będą dwóch języków obcych, które wybiorą spośród: hebrajskiego, arabskiego, hiszpańskiego i włoskiego.

Absolwenci mediteranistyki będą mogli szukać zatrudnienia w instytucjach i organizacjach prowadzących kontakty międzynarodowe, międzykulturowe lub międzyreligijne, ale także w firmach współpracujących lub handlujących z krajami śródziemnomorskimi czy w biurach podróży.

Uniwersytet Warszawski w nowym roku akademickim postawił na filozofię w języku angielskim (Philosophy of Being, Cognition and Value). Filozofia, jak żadna inna dyscyplina akademicka, rozwija sprawności intelektualne studenta - przekonują twórcy tego kierunku z Wydziału Filozofii i Socjologii UW. Zajęcia, uwzględniające w szczególności filozofię analityczną i znaną na świecie tradycję Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, mają uczyć kultury myślenia - ważnej zarówno w nauce, jak i w życiu publicznym. Ponadto UW zachęca do nowego kierunku: nauki o rodzinie. Wiedza przekazywana na zajęciach obejmie zagadnienia małżeństwa i rodziny oraz z obszaru nauk: psychologiczno-pedagogicznych, socjologiczno-prawnych, biomedycznych i filozoficznych. Po tym kierunku absolwenci mają być przygotowani do pracy m.in. pracownika socjalnego, pracownika poradni małżeńskich i rodzinnych, pracownika wymiaru sprawiedliwości, a także nauczyciela w zakresie przygotowania dzieci i młodzieży do życia małżeńskiego i rodzinnego.

W Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim wśród nowych specjalności znalazła się m.in. krytyka literacka (studia drugiego stopnia), którą zaoferował Wydział Polonistyki UJ. W ciągu czterech semestrów studenci poznają podstawowe gatunki krytyczne oraz historię nowoczesnej polskiej krytyki literackiej. Uczą się, jak funkcjonują instytucje kulturalne oraz czasopisma, przede wszystkim te zajmujące się krytyką literacką i artystyczną. Studia te przygotowują do pracy w wydawnictwach, redakcjach czasopism, instytucjach kulturalnych.

Na Uniwersytecie Wrocławskim nowym kierunkiem jest dyplomacja europejska. W programie studiów znalazły się zagadnienia z różnych dziedzin, od elementów prawa, poprzez nauki polityczne, społeczne, ekonomiczne, kulturalne i kompetencje językowe. Dla wszystkich tych kwestii wspólną klamrę stanowią zagadnienia dyplomatyczne.

Wśród nowych kierunków, które zaoferował Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach, znalazło się m.in. rosjoznawstwo, przygotowujące studenta do pracy w zawodzie analityka rynku wschodniego, doradcy ds. PR i rynku mediów, specjalisty ds. kontaktów z Rosją oraz komentatora tamtejszych wydarzeń. Z kolei kielecka politechnika zachęca młodzież do studiowania nowego kierunku: inżynierii bezpieczeństwa. Absolwent będzie specjalistą w zakresie nowoczesnych systemów transportowych i środków produkcji. Jego umiejętności mają obejmować organizowanie pracy; w przypadku wystąpienia zagrożeń i awarii - organizowanie i prowadzenie działań ratowniczych.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zaoferował osiem nowych kierunków, w tym zarządzanie techniką. Absolwent tego kierunku będzie posiadał wszechstronną wiedzę z zakresu techniki poprzez znajomość zasad budowy maszyn, systemów eksploatacji, utrzymania i obsługi, procesów technologicznych, w których są wykorzystywane maszyny. Równoległa wiedza z kilku dziedzin naukowych pozwoli mu na samodzielne prowadzenie przedsiębiorstwa projektowego, produkcyjnego, handlowego lub pracę w administracji samorządowej czy szkolnictwie.

Z kolei Politechnika Śląska chce przyciągnąć do siebie nowym i bardzo nietypowym jak na uczelnię techniczną kierunkiem: filologią o trzech specjalnościach: języka angielskiego, francuskiego i włoskiego. W ramach każdej z nich studenci będą mogli wybrać, czy wolą studiować na specjalizacji nauczycielskiej, czy tłumaczeniowej. Mogą tam też zdobyć m.in. uprawnienia do nauczania w szkołach dwujęzycznych. Filologia na politechnice to efekt przejęcia przez nią Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych działającego od 1990 r. w Gliwicach.
(PAP)

Wtorek, 2010-07-06

Polski helikopter Black Hawk poleciał pierwszy raz

W centrum firmy Sikorsky - Development Flight Center w West Palm Beach na Florydzie w USA odbył się 1 lipca pierwszy lot helikoptera Black Hawk, wyprodukowanego w PZL Mielec - poinformował prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki.

Zdaniem prezesa, to historyczny moment w dziejach firmy. - Warto dodać, że pierwszy lot odbył się zgodnie z harmonogramem, jaki sobie zakładaliśmy - zaznaczył Zakręcki.

W PZL Mielec trwa montaż drugiego egzemplarza helikoptera S-70i Black Hawk. Jak podkreślił prezes firmy, program przebiega zgodnie z planem, zakłada on m.in., że pod koniec tego roku obloty śmigłowców odbywać się już będą na terenie zakładów w Mielcu.

- Program zakłada również, że nasza firma ma być centrum programu dla międzynarodowych odbiorców helikoptera i począwszy od 2012 roku, planujemy produkować 20 śmigłowców S-70i Black Hawk rocznie - dodał Zakręcki.

Helikopter S-70i Black Hawk, należący do nowej linii śmigłowców Sikorsky, jest pierwszym wiropłatem wyprodukowanym przez PZL Mielec. Firma znana była dotąd jako producent samolotów.

Black Hawk to średni śmigłowiec transportowy o udźwigu 10 ton. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami, poruszającymi jeden wirnik nośny.

Śmigłowce Black Hawk wykorzystywane są w ponad 20 krajach świata. Głównym odbiorcą tych maszyn są Stany Zjednoczone, ale trafiają one również na wyposażenie sił zbrojnych m.in.: Brazylii, Chin, Japonii czy Korei Południowej.

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. W firmie pracuje ok. 1,9 tys. osób. Zakład produkuje samoloty własnej konstrukcji: M28 Skytruck i M28B Bryza. Kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku zakład należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation.
Polecamy wydanie internetowe www.mielec.naszemiasto.pl
(PAP)

Schetyna: bycie marszałkiem to nie było moje marzenie

Nigdy nie marzyłem, by zostać marszałkiem Sejmu - przyznał Grzegorz Schetyna, który na tym właśnie stanowisku ma zastąpić Bronisława Komorowskiego. - Ale czasami realizują się scenariusze, które nie są marzeniami, a są czymś ciekawym - dodał.

Schetyna pytany przez dziennikarzy, czy uznaje za awans to, że zostanie marszałkiem Sejmu, powiedział: Nie wiem, czy to awans - na pewno coś bardzo prestiżowego - bo to jest wielka pozycja i wielka instytucja, ale też wielka odpowiedzialność, żeby zbudować dobre zasady współpracy.

- Traktuję to jako wyzwanie. Czy uda się zbudować dobrze funkcjonujący Sejm? Mam nadzieję, że tak, ale do tego potrzebna jest zgoda na początku - przy wyborze, przy przyjęciu wspólnych zasad pracy - dodał.

Pytany, czy jako kandydat na marszałka może liczyć na poparcie PSL, Schetyna potwierdził: Myślę, że będzie dobrze. Dobrze współpracowaliśmy wcześniej w rządzie i tu między klubami jest dobra współpraca, więc myślę, że mogę liczyć na wsparcie kolegów z PSL.

Poinformował też, że spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem i wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.

Pytany, kiedy nastąpi wybór nowego marszałka Sejmu, Schetyna odesłał do ustępującego marszałka, prezydenta elekta Bronisława Komorowskiego.

- Pewnie (Komorowski) dzisiaj będzie ustalał scenariusz na najbliższe dni. W środę zaczynamy Sejm o (godzinie) 14, więc pewnie ten wybór - i wybór wicemarszałków - jest możliwy w czwartek. Dzisiaj ta decyzja będzie przez marszałka podjęta - zapowiedział.

Ocenił też, że kluby znajdą sposób, aby wspólnie poprzeć kandydatów na wicemarszałków, jeśli - jak zastrzegł - "nie będzie żadnych kontrowersji". Kandydatów na wicemarszałków zgłosić mają kluby PiS i Lewicy, ponieważ w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia zginęło dwóch wicemarszałków - Krzysztof Putra (PiS) i Jerzy Szmajdziński (SLD).

Na pytanie, jak wyobraża sobie współpracę z PiS, Schetyna powiedział, że po 10 kwietnia i po wyborach prezydenckich mamy teraz "nowy początek, nowe otwarcie".

- Powinniśmy sobie wspólnie, tu w parlamencie, dać szansę. Jeżeli PiS deklarował, że się zmienił, to teraz mamy taką szansę, żeby pokazać, że polityka może być inna i że ta zmiana nie była tylko na czas kampanii wyborczej, tylko naprawdę, na zawsze - powiedział.

Dziennikarze pytali też o przyszłość sejmowych komisji śledczych, które przerwały działalność po katastrofie smoleńskiej: To jest dobre pytanie, to jest też pytanie o to, czy niezależna prokuratura generalna nie powinna przejąć części aktywności komisyjnych. Będę rozmawiał z szefami komisji, trzeba politycznego planu co dalej z tymi komisjami, na pewno jest to problem.

O komisji ds. nacisków Schetyna mówił, że jeżeli miałby dzisiaj ocenić jej prace, to uważa, że nie "daje żadnej nowej jakości". - Będę rozmawiał o tym, czy nie przekazać całego urobku tej komisji do prokuratury, a ją zamknąć - zapowiedział.

Jak dodał, posłowie z komisji hazardowej wracają do przesłuchania kilku osób i muszą podjąć decyzję, czy jest potrzeba kontynuowania pracy, czy też należy przygotować sprawozdanie końcowe. - Wiem, że są bliscy zakończenia prac - powiedział Schetyna.
(PAP)

Wszyscy ludzie prezydenta elekta

Choć jeszcze nikt z najbliższych współpracowników Bronisława Komorowskiego nie otrzymał oficjalnej propozycji o przeprowadzce do Pałacu Prezydenckiego, to w PO pojawiły się spekulacje o tym, kto na jakie stanowisko może liczyć. Jak dowiedziała się "Polska The Times", pomysł na Kancelarię Prezydenta już jest.

Ma ona mieć charakter autorski, co oznacza, że o jej składzie decydować będzie sam prezydent elekt. Znajdą się w niej zaufani, wieloletni współpracownicy marszałka, nie zaś osoby, które zostały mu niejako narzucone w czasie kampanii. "To będą ludzie na plan 10-letni, jako że w grę wchodzi przyszła walka o reelekcję" - ujawnia gazecie osoba z bliskiego otoczenia Bronisława Komorowskiego.

Można się więc spodziewać, że propozycje otrzyma Jaromir Sokołowski, o którym mówi się nawet, że mógłby liczyć zarówno na funkcję szefa gabinetu prezydenta, jak i prezydenckiego ministra do spraw zagranicznych. Sokołowski jest dyplomatą, znawcą stosunków polsko-niemieckich. Kolejni to: Krzysztof Luft, dyrektor biura prasowego Kancelarii Sejmu, Lech Czapla, p.o. szef Kancelarii Sejmu i jego zastępca Dariusz Młotkiewicz. Następnie Krzysztof Łaszkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu. Do grona bliskiego prezydentowi elektowi należy też Olgierd Dziekański, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz współpracujący z Bronisławem Komorowskim od 13 lat poseł Michał Szczerba. O nim mówią, że zarówno sprawdziłby się w Kancelarii, jak i mógłby pozostać zapleczem Komorowskiego w parlamencie - czytamy dziś w publikacji gazety "Polska The Times".
(PAP)

Pniedziałek, 2010-07-05

PKW: Bronisław Komorowski prezydentem

PKW podała pełne wyniki wyborów ze wszystkich obwodów wyborczych. Bronisław Komorowski uzyskał 53,01% ważnych głosów. Przy jego nazwisku krzyżyk zakreśliło 8 mln 933 tys. 887 osób. Jego kontrkandydat Jarosław Kaczyński zdobył 46,99% ważnych głosów - 7 mln 919 tys. 134 głosy. Frekwencja wyniosła 55,31%. PKW ogłosiła, że Bronisław Komorowski został wybrany prezydentem Polski.

Jak poinformował przewodniczący PKW Stefan Jaworski, w 25 tys. 773 obwodach, przy 30 mln 833 tys. 924 osobach uprawnionych do oddania głosu, wydano 17 mln 054 tys. 690 kart.

Głosowało 17 mln 050 tys. 417 osób. Głosów ważnych oddano 16 mln 853 tys. 021. Nieważnych głosów było 197 tys. 396.

Obwieszczenie PKW zostanie teraz opublikowane w Dzienniku Ustaw. Komisja sporządzi też sprawozdanie z wyborów dla Sądu Najwyższego, który na jego podstawie w ciągu 30 dni ma ma stwierdzić ważność głosowania. Trzy najbliższe dni - do 8 lipca - to czas na składanie protestów wyborczych.

Przewodniczący PKW powiedział również, że prezydent-elekt złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym w terminie 7 dni od daty stwierdzenia ważności wyborów. Urząd nowy prezydent obejmie po złożeniu przysięgi i w ten sposób rozpocznie swoją 5-letnią kadencję.

Przewodniczący PKW Stefan Jaworski podziękował osobom, które brały udział w organizacji wyborów - między innymi członkom komisji, władzom lokalnym i centralnym oraz dziennikarzom za obiektywne relacjonowanie pracy organów wyborczych.
(wp.pl)

Dymisje urzędników Lecha Kaczyńskiego będą przyjęte

Wszyscy ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP związani z Lechem Kaczyńskim podali się do dymisji. Szef biura prasowego kancelarii sejmu Krzysztof Luft powiedział, że rezygnacje prezydenckich ministrów zostaną przyjęte przez pełniącego obowiązki prezydenta marszałka sejmu Bronisława Komorowskiego.

"W dniu 5 lipca br. ministrowie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: Zastępca Szefa KPRP Jacek Sasin, Szef Gabinetu Prezydenta RP Maciej Łopiński, Sekretarz Stanu w KPRP Małgorzata Bochenek, Podsekretarz Stanu w KPRP Andrzej Duda oraz Podsekretarz Stanu w KPRP Bożena Borys-Szopa złożyli rezygnację z pełnionych funkcji na ręce wykonującego obowiązki Prezydenta RP Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego" - brzmi komunikat na oficjalnej stronie prezydent.pl.

Andrzej Duda powiedział, że ministrowie czekają teraz na przyjęcie rezygnacji przez Komorowskiego, który może je przyjąć lub nie. Do czasu przyjęcia rezygnacji ministrowie nadal pracują w kancelarii.

Maciej Łopiński dodał zaś, że po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich przez PKW to była oczywista decyzja ze strony ministrów. Zaznaczył, że Komorowski ma prawo dobrać sobie współpracowników według uznania.

Krótko potem szef biura prasowego kancelarii sejmu Krzysztof Luft powiedział, że rezygnacje prezydenckich ministrów zostaną przyjęte. Luft ocenił też, że to naturalna sytuacja wobec wyniku wyborczego.

Kancelaria Prezydenta RP to organ pomocniczy zapewniający realizację konstytucyjnych uprawnień Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent RP nadaje kancelarii statut oraz powołuje i odwołuje jej szefa.

Po śmierci Władysława Stasiaka funkcję szefa Kancelarii Prezydenta RP pełni powołany przez Bronisława Komorowskiego Jacek Michałowski.

Na podstawie statutu kancelaria: wykonuje zadania związane z kompetencjami prezydenta, działa zgodnie z decyzjami i poleceniami prezydenta, zapewnia obsługę merytoryczną, organizacyjną, prawną i techniczną prezydenta, szefa kancelarii, sekretarzy i podsekretarzy stanu. W ramach kancelarii funkcjonuje Gabinet Prezydenta RP.
(wp.pl)

Studencki Nobel 2009 przyznany

Studenckiego Nobla 2009 zdobył Mirosław Zajdel, doktorant z informatyki na Akademii Górniczo-Hutniczej, a jednocześnie student III roku zarządzania i inżynierii produkcji. Nagrodę dla najlepszego studenta wręczono w Belwederze w Warszawie.

Celem konkursu Studencki Nobel, organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, jest wypromowanie oraz nagrodzenie najzdolniejszych studentów z całej Polski. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wysoką średnią, ale także wieloma innymi osiągnięciami, przede wszystkim aktywnością naukową i społeczną.

Podczas uroczystości, chwaląc pomysł przyznawania nagrody, minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka przypomniała, że rządowi również bardzo zależy na tym, by wyławiać najbardziej utalentowanych studentów - "studenckie diamenty". - Trzeba pokazywać całemu środowisku akademickiemu najwybitniejszych studentów - podkreśliła.

- Staram się uczestniczyć we wszystkim, co się dzieje dookoła mnie, i interesuję się wszystkim. (...) Mam tyle przyjemności w tym, co robię - tak mówił Zajdel po otrzymaniu nagrody. - Staram się nie marnować czasu, wykorzystywać go jak najlepiej - dodał.

Mirosław Zajdel pochodzi z Podkarpacia, z małej wsi Widacz. Prowadzi samodzielne prace badawcze z zakresu modelowania i symulacji zachowań tłumu w sytuacjach zagrożenia oraz uczestniczy w licznych projektach naukowych. Jest autorem wielu artykułów, referatów, m.in. na temat optymalizacji sieci transportowych, zachowań stadnych oraz teorii gier w etnologii.

Za swoje osiągnięcia nagrodzony został m.in. Złotą Odznaką Stanisława Staszica przyznawaną przez rektora AGH. Zajął trzecie miejsce w 40. Konkursie na Najlepszego Studenta Primus Inter Pares 2009 w finale ogólnopolskim. Jest dwukrotnym stypendystą ministra nauki i szkolnictwa wyższego za osiągnięcia w nauce.

Od 2008 r. jest przewodniczącym Koła Naukowego Integracja Europejska, członkiem Koła Naukowego Informatyki Stosowanej na AGH. Jest także członkiem stowarzyszenia Mensa Polska, działa w Amnesty International i Greenpeace. Jak sam o sobie mówi, ma mnóstwo zainteresowań: lubi podróżować, fotografować, gotować, wędkować i grać na gitarze.

Oprócz Studenckiego Nobla 2010 Zajdel otrzymał czek na 15 tys. zł ufundowany przez kancelarię prezydenta; wręczył go p.o. szefa kancelarii Jacek Michałowski.

Do tegorocznej - drugiej edycji konkursu zgłosiło się 779 studentów z 548 uczelni. W konkursie mogą wziąć udział studenci uczelni państwowych i prywatnych, którzy nie ukończyli 28. roku życia. Średnia ocen z ostatniego semestru musi wynosić minimum 4,0.

Wybór najlepszych studentów odbywa się trójstopniowo, poprzez eliminacje uczelniane, wojewódzkie i ogólnopolskie. W pierwszej kolejności wyłoniono najlepszych studentów z poszczególnych uczelni biorących udział w konkursie. Następnie o miano zwycięzcy wojewódzkiego rywalizowali oni na poziomie regionalnym. 16 finalistów osobiście przedstawiało siebie i swoje osiągnięcia przed Ogólnopolską Komisją Konkursową w Warszawie.

Wszyscy finaliści otrzymali podczas uroczystości dyplomy i specjalne medale.
(PAP)


 

INDEX

Powrót...

Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008


 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 

 Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 16 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Nsport, AXN/Discovery, Boomerang, TV4,

Viva IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza


 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510 

 

Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!

 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493

 


 

 

189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


 

Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny