15 kwietnia 2010 | Nr 122

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

Powrót...

  Podróż  dookoła Polski - ciekawe miejsca -  Ostrołęka

 

 

 


OSTROŁĘKA

  

Ostrołęka – miasto powiatowe w województwie mazowieckim. Leży nad rzeką Narwią. Ma status miasta na prawach powiatu, jest też siedzibą powiatu ziemskiego. W latach 1975-1998 stolica województwa ostrołęckiego. Posiada ważne znaczenie administracyjne dla północno-wschodniej części Polski. Dynamicznie rozwijający się ośrodek usług oraz przemysłu energetycznego, budowlanego, celulozowo-papierniczego i spożywczego. Ośrodek folkloru kurpiowskiego.

Ostrołęka - warto zobaczyćRatusz Miejski – Pl. Bema 1, obecnie siedziba władz miejskich, wybudowany w latach dwudziestych XIX wieku w stylu klasycystycznym, kilkakrotnie przebudowywany, ostatnio w 1997 roku.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej – mieści się w budynku z 1928 r. przy Pl. Bema 8, w którym dawniej była siedziba poczty. Od 1975 r. prowadzi działalność w zakresie gromadzenia i udostępniania dóbr kultury, wystawiennictwa, edukacji, badań naukowych i wydawnictw popularnonaukowych. Działalność wystawiennicza to ekspozycje stałe związane z historią ziemi ostrołęckiej oraz zmieniające się kilka razy w roku wystawy czasowe.

Galeria Ostrołęka – mieści się przy Pl. Bema 14 w dawnej kamienicy kupieckiej. Jest placówką samorządową działającą od 1988 r., obecnie w ramach Ostrołęckiego Centrum Kultury. Prowadzi działalność edukacyjną, oświatową, kulturalną i społeczną. Oprócz wystaw i wernisaży organizuje kameralne koncerty muzyki klasycznej i jazzowej. W ramach działalności edukacyjno-oświatowej prowadzone są tu zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w pracowniach malarstwa, rysunku, grafiki i innych technik plastycznych.

Kościół farny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny – mieści się przy ulicy Farnej, jest najstarszą świątynią w Ostrołęce. Wybudowany w 1399 r. w stylu gotyckim z fundacji Janusza I Starszego, księcia mazowieckiego. Był kilkakrotnie niszczony i palony. Na przełomie XVII i XVIII wieku został odbudowany, jego wnętrze ozdobiono barokowym wnętrzem i rzeźbami. Prezbiterium nosi cechy gotyckie. W elewacji zewnętrznej znajdują się kule kamienne i metalowe, m.in. z okresu wojen szwedzkich. Obok kościoła stoi dzwonnica o wysokości 13 m zbudowana na planie kwadratu w XVIII wieku. W 1999 r. kościół został rozbudowany o nawy boczne i kruchtę.Kościół poklasztorny pw. św. Antoniego Padewskiego – znajduje się przy ul. Gomulickiego 1. To najbardziej okazały obiekt zabytkowy w Ostrołęce. W skład zespołu klasztornego wchodzi barokowy kościół, budynek poklasztorny z wirydarzem oraz dziedziniec otoczony krużgankami, tzw. Kalwaria. Wybudowany w latach 1666-1696. Kalwaria z krużgankami zwieńczona trzema wieżyczkami została wystawiona w latach 1751-52.

Most im. gen. Antoniego Madalińskiego – zbudowany w 1995 r. Stalowa konstrukcja podwieszona na łuku została zainspirowana sylwetką mostu w Sewilli, który powstał z okazji światowej wystawy EXPO 92.

Forty Bema – Pomnik Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką z 1831 r. – usytuowany jest na polu największej bitwy powstania listopadowego, na terenie byłej prochowni wojsk carskich, otoczony fosami – u zbiegu ulic Warszawskiej i Stacha Konwy. W pobliżu znajduje się pomnik poświęcony szarży artylerii konnej, którą do walki prowadził Józef Bem.Kościół pw. św. Wojciecha – przy ul. I Armii Wojska Polskiego. Pierwotnie była to cerkiew prawosławna wybudowana pod koniec XIX wieku dla rosyjskich żołnierzy stacjonujących w koszarach. Po wyparciu Rosjan została zmieniona na kościół katolicki. Jedną z naw poświęcono ułanom z 5 Pułku Ułanów Zasławskich, stacjonujących w pobliżu kościoła w okresie międzywojennym.

Źródło: http://www.ostroleka.pl/index.php?id=283

INDEX

Powrót...

Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008


 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 

 Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 16 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Nsport, AXN/Discovery, Boomerang, TV4,

Viva IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza


 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510 

 

Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!

 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493

 


 

 

189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


 

Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny