15 lipca 2010 | Nr 135

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

Powrót...

  Podróż  dookoła Polski - ciekawe miejsca - Kutno

 

 

 

KUTNO
 

 

 

 


Kutno (33,6 km kw. powierzchni, 46 697 tys. mieszkańców) leży na pograniczu krain geograficznych
i historycznych (Mazowsza, Kujaw, Ziemi Łęczyckiej i Wielkopolski ). Przez miasto przepływa uchodząca do rzeki Bzury Ochnia. Kutno jest stolicą powiatu kutnowskiego, obejmującego 11 gmin.
Kutno, usytuowane w centrum Polski (21 kilometrów od jej geometrycznego środka), leży na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych o znaczeniu międzynarodowym, a mianowicie dróg E-30 (Moskwa-Berlin) i E-75 (Gdańsk-Wiedeń) oraz przy planowanej autostradzie A-1, która w przyszłości prowadzić będzie z północy na południe.


Plac Piłsudskiego


Atrakcje:

Kutno szczyci się atrakcyjną Starówką z odnowionymi niedawno ulicą Królewską i Placem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie mieszkańcy miasta chętnie spacerują i wypoczywają. Można tu obejrzeć interesujące zabytki. Wśród nich urodą wyróżnia się klasycystyczny, odrestaurowany ratusz, obecnie siedziba Muzeum Regionalnego, w którym można obejrzeć pamiątki i dokumenty obrazujące dzieje miasta. To także dawny Teatr Miejski, gdzie przed laty spotkał się z mieszkańcami miasta noblista Henryk Sienkiewicz; Zespół Pałacowy z lat 1775-91, w którym gościli cesarz Napoleon Bonaparte, król pruski Fryderyk August i przebywający z misją wojskową Charles de Gaulle (1920). Są tu także: klasycystyczna kaplica - mauzoleum dawnych właścicieli Kutna Walentyny i Feliksa Mniewskich, neogotycki kościół wzniesiony w latach 1882-85 , Pałac Saski, który został ufundowany przez króla Augusta III.
Uważny obserwator na pewno dostrzeże urokliwe zakątki i budowle miasta.

Kutno to Europejskie (pierwsze poza USA) Centrum Małej Ligi Baseballowej dla 55 krajów Europy, Azji i Afryki. Daje możliwość promowania sportu i zachęcania dzieci i młodzieży do jego uprawiania Dwukrotnie odbyły się tu mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie sportu. Na terenie miasta można także uprawiać inne dyscypliny sportu, m. in. piłkę nożną, piłkę koszykową czy lekką atletykę.


Kamienice przy placu Wolności



Miasto otwarte na kontakty zagraniczne:

Kutno rozwija kontakty z zagranicą, o czym świadczy współpraca z miastem Bat-Yam w Izraelu
i saksońskim miastem Grimma. W ramach Związku Gmin Regionu Kutnowskiego współpracuje
z północnoangielskim Hrabstwem Northumberland.
Współpraca dotyczy wymiany kulturalnej, sportowej oraz młodzieży.
Kontakty zagraniczne dają miastu możliwość wzbogacania i wymiany doświadczeń.


Tereny rekreacyjne nad Ochnią



Warto zobaczyć

MUZEA I OBIEKTY ZABYTKOWE

Walory turystyczne Kutna są jeszcze mało znane, ale w mieście na pewno warto zobaczyć:

MUZEUM REGIONALNE W KUTNIE powstało w 1981 roku jako placówka wielodziałowa. Swym obszarem badawczym obejmuje Kutno i region kutnowski (w granicach powiatu kutnowskiego), dokumentując przeszłość i teraźniejszość poprzez takie dziedziny jak: archeologia, historia, sztuka, etnografia, przyroda i wojskowość.
Siedzibą Muzeum od 1981 roku jest ratusz. Ratusz miejski w Kutnie został wzniesiony na działce ofiarowanej przez dziedzica miasta Feliksa Mniewskiego, wg projektu Bonifacego Witkowskiego w latach 1842-1845 w stylu klasycystycznym. W 1961 roku zaadaptowano dawną bramę wjazdową na hol w celu zwiększenia funkcjonalności budynku. Przeprowadzony od czerwca do grudnia 2001 remont elewacji zewnętrznej ratusza uwzględnił restaurację fasad w/g projektu inż. Henryka Siudera z 1981 roku
i przywrócił mu klasycystyczną formę.
Wystawy stałe:
"Sala generała J. Hallera"
"Wnętrza eklektyczne" - willa dra A. Troczewskiego

Dział archeologiczny gromadzi obiekty w oparciu o badania prowadzone na terenie Kutna i powiatu oraz o materiały z nadzorów. Najstarsze znaleziska pochodzą z epoki kamienia przełom epoki brązu. Datowane na III / II p.n. e. –II / III n.e. położone na terenie miasta w dzielnicy Łąkoszyn cmentarzysko ciałopalne z grobami jamowymi i popielnicowymi jest unikatem na terenie Polski środkowej.
Dział historyczny dokumentuje przeszłość miasta. Oprócz zdjęć i dokumentów obrazujących dzieje kutnowskich rodzin, przemysł, handel i rzemiosło, działalność organizacji i stowarzyszeń kulturalno-społeczno-sportowych, w dziale znajdują się przedmioty codziennego użytku. Znaczną część eksponatów stanowią mapy i plany Kutna oraz powiatu kutnowskiego. Dział gromadzi także eksponaty związane z obrzędowością i kulturą żydowską.
Dział sztuki posiada w swoich zbiorach zabytki rzemiosła artystycznego, prace polskich artystów malarzy tworzących dawniej oraz współczesnych artystów plastyków profesjonalnych i nieprofesjonalnych pochodzących z Kutna.
Dział etnograficzny realizuje program wizerunku społeczności Ziemi Kutnowskiej, podkreślając jej specyfikę wynikającą z bogatej kultury materialnej i duchowej z silnymi akcentami ziemiańskimi i położenia na styku regionów łęczyckiego, łowickiego i Kujaw. Wśród zgromadzonych obiektów szczególne miejsce zajmuje kolekcja rzeźby współcześnie działających twórców ludowych.
Dział przyrodniczy zajmuje się badaniami środowiska przyrodniczego oraz gromadzeniem eksponatów dokumentujących poszczególne jego elementy.
W zbiorach działu przyrodniczego znajdują się eksponaty głównie z zakresu geologii oraz fauny i flory Kutna i Ziemi Kutnowskiej.
Muzeum Regionalne w Kutnie posiada także oddział – Muzeum Bitwy nad Bzurą, który powstał w 1969 roku.

Czynne:
- codziennie, oprócz poniedziałków i dni poświątecznych od 10 do 18
- ceny biletów: normalny - 5 zł, ulgowy 2,5 zł
- dla grup zorganizowanych, powyżej 10 osób opłata za przewodnika wliczona w cenę biletów. Prosimy o wcześniejsze, telefoniczne zgłaszanie grup.
- lekcje i prelekcje muzealne: 2,5 zł od osoby.

Placówka prowadzi również działalność oświatową.
Szczegóły - http://www.muzeumkutno.com/muzeum/oferta.html

MUZEUM BITWY NAD BZURĄ – (oddział Muzeum Regionalnego, park im. Wiosny Ludów) - mieści się
w budynku klasycystycznego mauzoleum, wzniesionego w roku 1840, jako kaplica grobowa dla ówczesnych właścicieli Kutna - Walentyny z Gliszczyńskich i Feliksa Mniewskich. Po przeprowadzonym w latach 1967-1969 remoncie obiektu w 1969 otwarto tu Muzeum Bitwy nad Bzurą. Jest to rotunda, czyli budynek na planie koła z wejściem w formie portyku, nakryty kopułą z latarnią. Wnętrze zdobią klasycystyczne dekoracje wykonane w stiuku. Budynek jest częścią założenia pałacowego, w którego skład wchodzi pobliski późnobarokowy pałac.
 


Ekspozycja muzealna ukazuje przebieg dramatycznych walk, jakie toczyły nad Bzurą oddziały polskie dowodzone przez generała dywizji Tadeusza Kutrzebę. Zebrane pamiątki, zdjęcia, elementy uzbrojenia, umundurowania dokumentują największą bitwę Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

Czynne: codziennie, oprócz poniedziałków i dni poświątecznych od 10 do 18

Bilety:
- normalny 5 zł
- ulgowy - 2,5 zł
- dla grup zorganizowanych, powyżej 10 osób opłata za przewodnika wliczona w cenę biletów. Prosimy o wcześnieje, telefoniczne zgłaszanie grup.

Dane dotyczące Muzeum Bitwy nad Bzurą - http://www.muzeumkutno.com/mbb.html



MUZEUM WNĘTRZ STYLOWYCH W OPOROWIE ( 14 km od Kutna ) - zamek gotycki wzniesiony w latach 1434 - 1449. Budowla zlokalizowana jest na sztucznie usypanej wyspie, otoczonej fosą. Mimo licznych remontów zamek nie stracił dawnego stylu. Przeważająca część wystroju pochodzi z czasów baroku. Zgromadzono tam bogate zbiory malarstwa, militariów i porcelany. Warto zaznaczyć, że w l. 40 XVII w. Przebywał w Oporowie późniejszy obrońca Jasnej Góry, ksiądz Augustyn Kordecki, z wielkim pietyzmem opisany przez H. Sienkiewicza w "Potopie".



PAŁAC SASKI ( dom "Pod Koroną" ) - dawny pałacyk pocztowy króla Augusta III z 1751 roku, konstrukcji szachulcowej tzw. pruski mur. To najstarszy obiekt architektoniczny Kutna. Obecnie część obiektu zniszczona przez pożar, w ocalałym skrzydle siedziba Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego.

ZESPÓŁ PAŁACOWY Gierałty w parku im. Wiosny Ludów - siedziba dawnych właścicieli miasta, wzniesiona w l. 1775 - 1791 w stylu rokoko. Tu gościli: cesarz Napoleon Bonaparte (dwukrotnie), król pruski Fryderyk August, a także Henryk Sienkiewicz i Charles de Gaulle, który bawił tu w 1920 r. jako młody kapitan przybyły do Polski z misją dyplomatyczną.


W parku, niedaleko Zespołu Pałacowego, jest dawna kaplica - mauzoleum rodziny Rzędkowskich i Mniewskich, z 1 poł. XIX w. W stylu neorenesansowym, obecnie siedziba Muzeum Bitwy nad Bzurą.

SPICHLERZ FOLWARCZNY ( ul. Bema ) z XVIII w., przebudowany później na koszary wojskowe.

KOŚCIÓŁ ŚW. WAWRZYŃCA wzniesiony w końcu XIX w., w stylu neogotyckim. Ta okazała budowla wznosi się w centrum miasta, składa się z trzech naw. Interesujący jest ołtarz poświęcony patronowi kościoła. Na ścianach wewnątrz kościoła umieszczone są tablice pamiątkowe z nazwiskami pracujących tu kiedyś kapłanów, którzy nie szczędzili wysiłku


w pracy na rzecz parafii. Kościół wzniesiono na miejscu poprzedniego, posiada wewnątrz część wystroju z obiektu poprzedniego.

KUTNOWSKIE STARE MIASTO - obejmuje swym zasięgiem dwa rynki spięte ulicą Królewską. Do dziś czytelne są ślady średniowiecznego założenia miejskiego ze Starym Rynkiem ( plac Wolności ), kościołem i Rynkiem Zduńskim ( ul. Zduńska i Teatralna ). Niektóre kamieniczki przy ul. Królewskiej pamiętają XVIII w. Obecna zabudowa Nowego Rynku i ul. Królewskiej powstała w 1 poł. XIX w. Część kamieniczek zachowała jeszcze dekoracje stiukowe i pierwotne kształty, tworząc rzadki i wartościowy zespół architektoniczny z okresu Królestwa Polskiego.
 

 

HOTEL I ZAJAZD tzw. NOWA OBERŻA ( ul. Sienkiewicza 2 ) to najciekawszy przykład klasycystycznej architektury Kutna. Jest to okazała, dwupiętrowa budowla, ozdobiona baniowanymi pilastrami i osiowym ryzalitem zwieńczonym tympanonem. Tutaj mieściła się siedziba Rządu Tymczasowego w pierwszych dniach powstania styczniowego w 1863 roku.

 

Inne zabytki dawnej architektury to: Dworek Modrzewiowy z kolumnowym gankiem z 1 poł. XIX w. (ul. Narutowicza), Dworek Szomańskich z końca XVIII w., przeniesiony z folwarku Gnojno w 1887r. ( ul. Kościuszki ), budynek dawnej karczmy "Wygoda" z XVIII w. ( ul. Toruńska ), dawny Teatr Miejski ( Rynek Zduński ). Warto też odwiedzić najstarszą część miejscowego cmentarza ( ul. Cmentarna ) z jego najstarszymi nagrobkami, pochodzącymi z połowy XIX w.

Źródło: http://www.um.kutno.pl/pl/dokumenty/warto_zobaczyc

INDEX

Powrót...

Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008


 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 



Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 

 Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 16 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Nsport, AXN/Discovery, Boomerang, TV4,

Viva IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza


 



189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510



 

 

Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!

 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493

 


 

 

189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


 

Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny