22 kwietnia 2010 | Nr 123

INDEX

Powrót...


  Wiadomości z Kanady

Środa, 2010-04-21

Dla ofiar przestępstw

Trwa tydzień zwany National Victims of Crime Awareness Week to czas na poszerzenie wiedzy społeczeństwa o potrzebach i sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

W poniedziałek rozpoczęło się piąte National Victims of Crime Awareness Week Symposium. W inauguracji sympozjum wziął udział premier Kanady Stephen Harper oraz minister sprawiedliwości Rob Nicholson. Obaj politycy podkreślili, że rząd dąży do tego, aby ofiary przestępstw miały silniejszy głos i otrzymywały lepsze usługi.

Premier Stephen Harper powiedział w poniedziałek, że fakt, iż morderczyni Karla Homolka ma prawo ubiegać się o ułaskawienie w tym roku jest jednym z powodów, dla których rząd planuje dokonać zmian z tym systemie.

Premier Harper wraz z ministrem bezpieczeństwa publicznego Viciem Toewsem zapowiedzieli, że system udzielania ułaskawienia zostanie zreformowany najpóźniej do jesieni tego roku.

W chwili obecnej system ten działa tak, że udziela zgody 99 procentom składających wnioski. Kanadyjczycy uważają to za nie do przyjęcia.

Homolka, która przyznała się w 1993 roku do zabójstwa i została skazana na 12 lat pozbawienia wolności, może już w tym roku ubiegać się o ułaskawienie.

Tim Danson, prawnik reprezentujący rodziny ofiar Homolki i jej męża - seryjnego mordercy i gwałciciela Paula Bernardo, jest zdania, że Homolka nie powinna dostać zgody.

Każdy przestępca może złożyć wniosek o ułaskawienie trzy lub pięć lat po odbyciu kary, w zależności od rodzaju popełnionego przestępstwa. W ogromnej większości wnioski takie są rozpatrywane pozytywnie. Istnieje tylko kilka przyczyn, dla których można odrzucić wniosek o ułaskawienie.

Zgodnie z prawem, osoba, która uzyskała ułaskawienie, nie może otrzymać odmowy zatrudnienia przez agencję federalną.

W sympozjum w Ottawie uczestniczyły ofiary, ich rzecznicy, agencje świadczące usługi dla ofiar oraz przedstawiciele organizacji rządowych i pozarządowych.

W 2007 roku rząd stworzył stanowisko federalnego rzecznika praw ofiar przestępstw (Federal Ombudsman of Victims of Crime).

W tegorocznym budżecie także zapowiedziano spore kwoty przeznaczone na pomoc ofiarom przestępstw
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Toronto: Wyrok wykonano

Jeden z najbardziej znanych i cieszących się niesławą psów w Toronto został uśpiony.

Pies już wcześniej - w roku 2003 - został skazany na śmierć, ale tak długo nie usypiano go.

Decyzja o uśpieniu go była spowodowana incydentem kiedy pies, mieszaniec pit bulla, pogryzł poważnie 3-letniego chłopca. Dziecko musiało mieć 200 szwów.

Sędzia nakazał uśpienie psa przez Toronto Humane Society, ale odmówiono wykonania wyroku. Bandit stał się psem ówczesnego szefa schroniska Tima Trowa, który trzymał go w biurze.

W środę sędzia David Brown wydał ostateczne ultimatum - albo Bandit zostanie uśpiony, albo przekazany innej agencji, która się tym sama zajmie.

Toronto Humane Society wykonało polecenie i Bandit został uśpiony.
Małgorzata P. Bonikowska Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Poniedziałek, 2010-04-19

 Aby uniknąć sytuacji USA - Pożyczki hipoteczne

W poniedziałek weszły w życie ostrzejsze przepisy regulujące przyznawanie pożyczek hipotecznych.
Minister finansów w rządzie federalnym Jim Flaherty już w lutym podał do wiadomości, że Ottawa zamierza wprowadzić w życie nowe zasady, które zapewnić mają, iż osoby po raz pierwszy kupujące domy będą mogły pozwolić sobie na ich utrzymanie nawet kiedy pójdą w górę procenty.
Rząd chce uniknąć kryzysowej sytuacji, jaka powstała w Stanach wskutek zbyt pobłażliwych zasad. W porównaniu z rynkiem amerykańskim, rynek kanadyjski jest zdrowy i stabilny.
W Kanadzie około dwie trzecie obywateli jest właścicielami domów lub mieszkań.
Według nowych reguł, ubiegający się o pożyczkę hipoteczną aplikanci muszą teraz spełniać finansowo wymogi niezbędne do zakwalifikowania się na pięcioletnią zamkniętą pożyczkę hipoteczną (five-year fixed-rate), nawet jeżeli osoba ta decyduje się na pożyczkę o niższych procentach lub na krótszy czas.
Ponadto rząd ograniczył procent wartości nieruchomości, na jaki można zaciągnąć kredyt z 95 proc. do 90.
W przypadku inwestorów, czyli osób kupujących nieruchomości dla czerpania z nich korzyści finansowych, obecnie będą oni musieli wpłacić pierwszą opłatę w wysokości 20 proc.
Mimo tych ograniczeń i wzrostu stóp procentowych o 0,75 proc., popyt na nieruchomości jest nadal bardzo duży.
Jak podaje Canadian Real Estate Association, w marcu na rynku znalazło się prawie 100.000 domów, czyli o 20 proc. więcej niż w poprzednim rekordowym miesiącu. Wielu kupujących starało się dokonać zakupu przed wejściem w życie nowych, ostrzejszych reguł.
Co stanie się obecnie? Pojawi się tzw. "creative financing", czyli znajdowanie różnych sposobów na zdobywanie kredytów, np. zapożyczanie się u rodziny, finansowanie minimalnej 5-procentowej wpłaty początkowej z pieniędzy pożyczonych z kart kredytowych.
Jak podkreślają eksperci, wiele z tych reguł już obecnie jest stosowanych przez prywatne firmy kredytowe i banki.
Nowe reguły będą miały znaczenie dla niewielkiego procentu ludzi i jako takie, będą miały minimalny wpływ na ceny nieruchomości.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Drugiej kadencji nie będzie
Obecna Gubernator Generalna Michaelle Jean potwierdziła, że jej pięcioletnia kadencja nie zostanie przedłużona kiedy zakończy się we wrześniu. Rząd poszukuje nowej osoby na jej stanowisko.
Mimo to gubernator Jean zamierza pracować jak dotychczas. W ostatnich dniach rozpoczęła 10-dniową oficjalną wizytę w Senegalu i innych afrykańskioch krajach, w tym Kongo, gdzie szaleje wojna, która zabiła już ok. 5 milionów osób.

Michaelle Jean, która pochodzi z Haiti, została powołana na stanowisko gubernatora w 2005 roku. Cieszy się dużą popularnością wśród Kanadyjczyków.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie
 

Niedziela, 2010-04-18

Zamówił śledztwo we własnej sprawie

Dowódca wojsk kanadyjskich w Afganistanie generał brygady Daniel Ménard zarządził śledztwo we własnej sprawie.

Generał Ménard podał w sobotę, że wezwał wojskową służbę o nazwie National Investigation Service, aby zbadała niezamierzone wypalenie jego broni.

Do incydentu doszło 25 marca, kiedy po raz pierwszy od tysięcy razy doszło do niespotykanej sytuacji. Kiedy Ménard ładował broń w bazie w Kandaharze, nagle broń wystrzeliła. Nikt nie został ranny, ani nie było żadnych problemów czy zniszczeń, ale ustawa National Defence Act traktuje przypadkowe wypalenie broni jako przestępstwo.

Śledztwo ma ustalić, czy broń generała wypaliła z powodu przypadku, zaniedbania czy usterki sprzętu. Jeżeli decyzja będzie, że był to przypadek pierwszy lub drugi, generał stanie przed sądem wojskowym.

Zwykle w takich przypadkach kara to zaledwie 10 dol. lub nagana, ale z uwagi na stopień generał Ménard mógłby spodziewać się wyższej kary.

Ménard uznał, że musi poddać się śledztwu w imię otwartości i jawności.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy ponad 600 członków sił zbrojnych zostało skazanych za przypadkowo lub przez zaniedbanie wypalenie broni. W większości przypadki te dotyczą młodszych rangą żołnierzy lub rekrutów. Niejednokrotnie przyczyną wypadków jest pociłągnięcie za cyngiel i wypalenie broni jeszcze przed usłyszeniem rozkazu.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Na szczyt CN Tower

W sobotę odbyła się coroczna wspinaczka na najwyższą wolnostojącą wieżę świata, torontońską CN Tower.
Chętnych było tysiące.
Tegoroczna wspinaczka była jubileuszową - 20.
Jak zawsze wchodzenie po 1776 schodach wieży miało cel charytatywny. Wszystkie uzyskane poprzez tę akcję fundusze zostają przekazane World Wildlife Fund. Jest to największa w roku akcja zbierania funduszy prowadzona przez tę organizację.

Wszyscy mieli nadzieję, że tegoroczna akcja przyniesie milion dolarów.
Niektórzy nie mieli siły dokończyć wspinaczki, ale i tak nastroje były jak zawsze bardzo radosne i pełne optymizmu.
Sama akcja jest wydarzeniem wymagającym dużych przygotowań - pracowało przy tym 400 wolontariuszy, którzy gotowi już byli o godz. 3 rano. Ale wszystkie przygotowania trwały cały rok.
Pierwsza część wspinaczki odbyła się w czwartek - były to wspinaczki grupowe. Wzięło w nich udział około 2000 osób.
Co roku akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem i bierze w niej udział coraz więcej osób.
Od pierwszej edycji do chwili obecnej uczestniczyło w niej około 74 000 osób. Jak podają organizatorzy, kiedy obliczy się liczbę stopni pokonanych przez wszystkich uczestników - wynosi ona aż 131 milionów.
Jak długo wchodzi się na CN Tower? Przeciętnie zajmuje to 30-40 minut.
W akcji uczestniczą też niepełnosprawni.
Wysokość CN Tower wynosi 553,33 metrów.
CN Tower jest odwiedzana przez 2 miliony turystów rocznie.
Budowę wieży rozpoczęto 6 lutego 1973 roku. Wykonanie fundamentów oznaczało wykopanie 62.000 ton ziemi na głębokość 50 stóp. Trwało tylko cztery miesiące.
2 1 kwietnia 1975 roku na sam szczyt wciągnięto jej ostatni element - maszt o wysokości 335 stóp.
Miłośnicy romantycznych widoków znają obracającą się elegancką 360 Restaurant (pełen obrót trwa 72 minuty).
Na wysokości 1.465 stóp jest Space Deck, o 58 sekund jazdy windą z niższego poziomu. Stamtąd w pogodny dzień roztaczają się widoki na odległość 75 mil.
Małgorzata P. Bonikowska Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Czwartek, 2010-04-15

PREMIER STEPHEN HARPER WEŹMIE UDZIAŁ W MSZY ŻAŁOBNEJ
Kanada w czwartek czci polskie ofiary


Czwartek w Kanadzie jest dniem żałoby narodowej dla upamiętnienia ofiar sobotniej katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. W specjalnych uroczystościach żałobnych weźmie udział premier Stephen Harper.
Msza żałobna, na której obecny będzie szef rządu, zostanie odprawiona o godz. 18 czasu miejscowego (północ czasu polskiego) w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Mississauga pod Toronto. Jak informują kanadyjskie media, planowane są też uroczystości w kanadyjskim parlamencie w Ottawie. Flaga na Peace Tower, czyli wieży zegarowej budynku parlamentu, jest w czwartek opuszczona do połowy masztu, od wschodu do zachodu słońca.

Prawie milion z 33 milionów mieszkańców Kanady ma polskie korzenie lub należy do polskiej emigracji, a Mississauga jest jednym z największych skupisk kanadyjskich Polaków. W Mississauga wiele samochodów jeździ z polską flagą przewiązaną czarną wstążką. Kanadyjczycy bardzo ciepło odnoszą się do Polaków w tych dniach - sąsiedzi korespondentki PAP przychodzili z wyrazami współczucia.

Premier Kanady będzie na Wawelu

Telewizja CBC rozmawiała w czwartek z polskim ambasadorem w Ottawie Zenonem Kosiniakiem-Kamyszem, który dziękował Kanadyjczykom za to, że są z Polakami w tych trudnych dniach.
Na stronach internetowych dziennika "The Globe and Mail" pierwszą informacją, na którą trafiają czytelnicy, jest w czwartek wiadomość o Polsce w żałobie i link do internetowej księgi kondolencyjnej w rzadkim w Kanadzie dniu żałoby narodowej.

Kanadyjskie media od soboty obszernie relacjonują polską tragedię. Telewizja CBC pokazywała wielokrotnie Polaków gromadzących się pod pomnikiem Jana Pawła II przy polskim kościele na Roncesvalles Ave. Przez wiele lat była to w istocie polska ulica i choć od pewnego czasu wprowadza się na nią coraz więcej Włochów czy Irlandczyków, to nadal jest jednym z symbolicznych miejsc polskiej emigracji w Kanadzie.

Premier Kanady ma w niedzielę wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii na Wawelu.
(PAP)
 

INDEX

Powrót...

Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008


 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 

 Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 16 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Nsport, AXN/Discovery, Boomerang, TV4,

Viva IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza


 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510 

 

Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!

 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493

 


 

 

189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


 

Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny