3 czerwca 2010 | Nr 129

INDEX

Powrót...


  Wiadomości z Kanady

Środa, 2010-06-02

Rekordowa tama bobrów w Albercie

Kanadyjski naukowiec odkrył prawdopodobnie największą na świecie tamę zbudowaną przez bobry. Znalazł ją dzięki zdjęciom satelitarnym.
Wykonana przez gryzonie ogromna konstrukcja znajduje się w Parku Narodowym Bizona Leśnego w prowincji Alberta i jest długa na 850 metrów.
Ekolog Jean Thie chciał sprawdzić, jak szybko w regionie zmniejsza się obszar wiecznej zmarzliny. Przeglądając zdjęcia satelitarne natknął się na ogromną tamę. Według jego szacunków przy tamie, którą można zobaczyć z kosmosu, musiało pracować kilka pokoleń bobrów. Prawdopodobnie rozpoczęły pracę już w latach 1970.
Tamy nie udało się jeszcze zbadać z bliska, ponieważ znajduje się w środku niedostępnego, bagiennego obszaru. Strażnicy parku mogli ją jedynie sfotografować ze śmigłowców.
Do czasu jej odkrycia za największą tamę wybudowaną przez bobry uważano konstrukcję znajdującą się w pobliżu miasta Three Forks w amerykańskim stanie Montana - ma ona 652 metry.
j.g. Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Kanada kocha hokeja

To, że hokej jest miłością Kanadyjczyków, powszechnie wiadomo. Ale okazuje się, że sport ten budzi jeszcze większe emocje niż przedtem.
Najnowsze badanie przeprowadzone przez MasterCard wykazało, że 83 proc. Kanadyjczyków ogląda w telewizji mecze hokejowe co tydzień.
Wiele osób potrafi spędzić nawet cztery godziny przed telewizorem.
10 proc. pracujących Kanadyjczyków co tydzień gra w hokeja.
Znawcy tematu mówią, że Kanadyjczycy mają hokeja we krwi.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Wtorek, 2010-06-01

Surowsze kary dla oszustów
Minister sprawiedliwości Kanady Rob Nicholson i Christian Paradis, minister bogactw naturalnych, przedstawili w Izbie Gmin projekt ustawy zwalczającej oszustwa i przestępstwa urzędnicze.
Rząd podkreśla, że staje po stronie ofiar tego rodzaju przestępstw.
Dlatego minister Nicholson w imieniu rządu federalnego postuluje obowiązkową karę pozbawienia wolności - minimum dwóch lat w przypadku oszustw na kwotę ponad miliona dolarów. Ostrzejsze wyroki mogłyby być orzekane w przypadku zajścia okoliczności dodatkowo obciążających, takich jak finansowy czy psychologiczny wpływ przestępstwa na ofiarę, niezastosowanie się przez sprawcę do obowiązujących przepisów określających standardy profesjonalne, zasięg, złożoność i okres trwania działalności przestępczej i ilość planowania, jakiego ona wymagała.
Proponowana ustawa wymagałaby, aby sędziowie rozważali domaganie się, by sprawcy zrekompensowali ofiarom poniesione przez nie straty. Druga sprawa to to, aby poszkodowani mogli mieć głos w orzekaniu kar.
Podkreśla się, że tego rodzaju oszustwa są bardzo bolesne dla ofiar - pozbawiają je często oszczędności całego życia, a poza tym powodują u ofiar poczucie porażki i upokorzenia za to, że często dobrowolnie oddawały swoją własność.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Czy Kanada powinna płacić?

Zarówno Kanadyjczycy jak i Amerykanie mają poważne zastrzeżenia do propozycji zgłoszonej przez Kanadę, aby wyasygnować ponad 0,5 mld dol. na pokrycie kosztów budowy przez władze stanu Michigan nowego przejścia granicznego.
Federalny minister transportu John Baird powiedział, że Kanada sfinansuje do 550 mld dol. z kosztu projektu Detroit River International Crossing, aby przejście zostało zbudowane.
Ma to być most przez rzekę Detroit River pomiędzy Windsor a Detroit.
Projekt ten od lat napotykał na szereg politycznych i prawnych trudności.
Krytycy uważają, że jest to forma łapówki, aby doszło do budowy mostu i przejścia, które jest dla Kanady ważne, gdyż obecne jest zbyt obciążone.
Gubernator Michigan Jennifer Granholm zwraca uwagę na to, że bez pomocy finansowej władze stanu miały problemy, aby uzyskać zgodę na realizację projektu. Mając ofertę pomocy z Kanady, stan Michigan może teraz zwrócić się do amerykańskiego rządu federalnego o wsparcie, wyjaśnia gubernator.
Krytycy uważają, że Kanada nie powinna dawać pieniędzy na ten cel.
Pojazdy, które wjeżdżają do Kanady z Michigan przez Ambassador Bridge uiszczają opłaty. Kanada ma w planie odzyskać z opłat owe 550 mld dol. pożyczone Amerykanom.
Nowy most, zwany lokalnie DRIC, ma zostać zbudowany na rzece poniżej Ambassador Bridge, którego właścicielem jest miliarder z Michigan Matty Moroun i jego firma Detroit International Bridge Co.
Teraz pozostało głosowanie w legislaturze Michigan, które ma się odbyć 1 czerwca. Ma ono zdecydować, czy stan chce realizować projekt.
Po moście Ambassadors Bridge, który ma długość 2.286 m, przyjeżdża dziennie ponad 4000 samochodów osobowych i 10.000 ciężarówek. Opłata za przejazd mostem wynosi 4 amerykańskie dolary lub 4,75 kanadyjskie.
Most budowany był w latach 1927-1929. Po południowej stronie mostu był chodnik dla pieszych i rowerów, ale po ataku terrorystycznym 9/11 został zamknięty.
Anna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Pniedziałek, 2010-05-31

Dar od nowego honorowego obywatela Kanady

Przywódca społeczności muzułmańskiej odwiedził w piątek Toronto, w którym ma powstać największe muzułmańskie centrum sztuki i kultury w Północnej Ameryce.
Warta 300 milionów dolarów konstrukcja zostanie zbudowana na Wynford Drive, w pobliżu Don Mills Road. 6,8 hektarowy obszar obejmie muzeum, centrum kultury muzułmańskiej oraz park.
Aga Khan, przywódca grupy muzułmanów Shia znanych jako Ismaili, powiedział, że to muzeum muzułmańskiej kultury i sztuki - Aga Khan Museum for Islamic Art and Culture - to jego dar dla Toronto.
"Muzeum koncentruje się na sztuce Islamu i jako takie będzie unikalną, jedyną tego rodzaju placówką w Ameryce Północnej, pozwalającą na lepsze poznanie kultury islamskiej, Islamu i złożoności Islamu, a także związku Islamu z innymi tradycjami", powiedział Aga Khan.
W uroczystości wziął udział premier Stephen Harper, który nadał duchowemu przywódcy muzułmanów honorowe obywatelstwo Kanady.
"Jestem głęboko poruszony tym łaskawym gestem. - powiedział Aga Khan. - Jest to znaczące uznanie wartości, jakie nasza społeczności wyznaniowa dzieli z Kanadyjczykami”.
Jehad Aliweiwi, kierujący agencją dla nowoprzybyłych o nazwie Thorncliffe Neighbourhood Office, powiedział, że od czasu terrorystycznego ataku 11 września 2001 roku, młodzi muzułmanówie walczą z negatywnymi stereotypami na temat ich religii i tożsamości.
Najważniejszym elementem ośrodka będzie Aga Khan Museum, zaprojektowane przez japońskiego architekta Fumihiko Makiego, laureata wielu nagród.
Według fundacji Aga Khana, muzeum będzie gościło wiele z najważniejszych dzieł sztuki islamskiej na świecie. Około 200 sztuk z kolekcji 1000 eksponatów będzie można zobaczyć w stałej galerii. Mają one nierzadko aż 1000 lat.
Organizowane będą także wystawy czasowe, a także szeroki program edukacyjny, korzystający z centrum multimedialnego oraz biblioteki. W muzeum będą odbywały się warsztaty i zajęcia dla zwiedzających.
W sali audytoryjnej o 350 miejscach będą przeprowadzane występy muzyczne, odczyty, pokazy filmów, konferencje i spektakle teatralne.
Centrum zostanie ukończone w 2013 roku.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Celine Dion czeka na bliźniaki

Po szeroko dyskutowanym poronieniu i kilku nieudanych próbach zapłodnienia in vitro, największa kanadyjska gwiazda wokalna Celine Dion's otrzymała spełnienie swoich marzeń i modlitw - zaszła po raz drugi w ciążę.
Amerykańska agentka Dion Kim Jakwerth potwierdziła, że piosenkarka jest w 14. tygodniu ciąży. I w dodatku jest to ciąża bliźniacza.
Dion i jej mąż Rene Angelil mają zamiar poznać płeć dzieci w przyszłym tygodniu.
Jak powiedział prasie mąż Dion, jego 42-letnia żona jest absolutnie zachwycona i bardzo szczęśliwa.
Podobno obojętne jest Celine, czy będą to chłopcy czy dziewczynki - aby tylko były zdrowe.
Zajście w ciążę poprzedziły kuracje i sześć prób zapłodnienia in vitro.
Celine Dion i jej mąż, impresario Rene Angelil mają 9-letniego synka Rene-Charlesa.
Supergwiazda nie była nawet obecna na premierze w Quebecu swego filmu "Celine: Through the Eyes of the World" i na otwarciu olimpiady.
Joanna Wójcki Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie.

Czwartek, 2010-05-27

Portret Chretiena gotowy
Oficjalny portret byłego premiera Jeana Chretiena został powieszony 25 maja w lobby gmachu Parlamentu.

Jest to obraz pędzla Christiana Nicholsona.

Obecnie mający 76 lat Chretien został wybrany po raz pierwszy do Parlamentu w 1963 roku. Był premierem trzykrotnie - w 1993, 1997 i 2000 roku.

Chretien odszedł ze sceny politycznej prawie siedem lat temu.

Portret byłego premiera będzie umieszczony obok obrazów przedstawiających poprzednich premiertów takich jak Pierre Trudeau, Brian Mulroney, Lester B. Pearson i inni.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Akcja na rzecz Dnia Jana Pawła II

We wtorek 18 maja w siedzibie ontaryjskiego parlamentu odbyło się spotkanie, którego celem było dalsze poparcie idei ustanowienia w Ontario dnia 2 kwietnia Dniem Jana Pawła II.
Spotkanie zorganizowane z inicjatywy członka Parlamentu Ontaryjskiego - posła Tony'ego Ruprechta z okręgu Davenport i byłego radnego Toronto Chrisa Korwin-Kuczyńskiego zgromadziło przedstawicieli wszystkich partii politycznych reprezentowanych w Queen's Park, a także liczną rzeszę Polonii w tym reprezentantów Kongresu, Związku Kombatantów, organizacji charytatywnej Friends of John Paul II oraz polonijnych mediów.

Spotkanie otworzył jego gospodarz i organizator Tony Ruprecht, który podkreślając wagę wtorkowego spotkania, wyraził nadzieję na szybkie ustanowienie 2 kwietnia Dniem Jana Pawła II tak aby mógł on być obchodzony oficjalnie już w 2011 roku.

Następnie zaproszeni goście dzielili się swoimi wspomnieniami ze spotkań z Papieżem.

Chris Korwin-Kuczyński wspominając trzykrotne spotkania z Karolem Wojtyłą, stwierdził, że największa spuścizna po naszym Papieżu to wolność i pokój, które stały się rzeczywistością w Europie Środkowej. "Wojtyła miał ten dar, że jako pierwszy potrafił zbliżyć do siebie religie. Ale dla mnie najważniejszym zawsze będzie jego wkład w walkę z komunizmem i walkę o przyszłość tych, którym przyszło żyć w tym nieludzkim systemie".

W swoim wystąpieniu były radny miejski podziękował Frankowi Kleesowi z Partii Konserwatywnej, który jako pierwszy przedstawił projekt ustawy o ustanowieniu Dnia Jana Pawła II. Wyraził też przekonanie, że przy poparciu wszystkich partii stanie się to możliwe już w 2011.

W spotkaniu uczestniczył rowniez poseł Partii Konserwatywnej John Yakabuski, który odczytał list od lidera tej Partii w Ontario - Tima Hudaka.

W imieniu Partii NDP w spotkaniu uczestniczyła Cheri DiNovo, posłanka z okręgu Parkdale-High Park, dla której największym wkładem Karola Wojtyły była uniwersalność w podejściu do zagadnień tak religii jak i polityki. DiNovo podkreśliła, że wielokrotnie w swoich spotkaniach z przedstawicielami mniejszości tybetańskiej daje za przykład właśnie Jana Pawła II jako tego, który swoim działaniem przyczynił się do zmiany systemu politycznego w Europie Wschodniej.

Na zakończenie spotkania Tony Ruprecht, przekazując życzenia od premiera Ontario Daltona McGuinty'ego, ponownie skupił się na znaczeniu nauczania Jana Pawła II i na znaczeniu jakie ma uznanie wybitnych osobowości poprzez obchody specjalnego dnia poświęconego ich pamięci. Tony Ruprecht wyraził przekonanie, że wspólna inicjatywa Partii Liberalnej, Partii Konserwatywnej i Nowych Demokratów o uznanie 2 kwietnia Dniem Jana Pawła II pozwoli na szybkie zakończenie tego legislacyjnego procesu jeszcze w tym roku.

Piotr Figura
Jak powiedział nam Chris Korwin-Kuczyński, wraz z Tedem Opitzem z Ministerstwa Obywatelstwa, Imigracji i Wielokulturowości, ubiegającym się o konserwatywną nominację federalną z okręgu Etobicoke Centre, prowadzą kampanię na rzecz ustanowienia 2 kwietnia Dniem Jana Pawła II w całej Kanadzie. Chris Korwin-Kuczyński powiedział, że rzucił władzom Ontario wyzwanie, aby to właśnie prowincja była pierwsza i wcześniej uchwaliła ten dzień, zanim zrobi to Ottawa - Red.
Piotr Figura Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

INDEX

Powrót...

Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008


 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 

 Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 16 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Nsport, AXN/Discovery, Boomerang, TV4,

Viva IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza


 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510 

 

Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!

 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493

 


 

 

189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


 

Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny