Polonia Winnipegu
 Numer 98

    29 października 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

O` Canado! czyli zmagania lekarza emigranta książka doktora
Jerzego Pawlaka.

INDEX

O`KANADO! CZYLI ZMAGANIA LEKARZA EMIGRANTA

Praca w klinice była dość monotonna, ale od czasu do czasu dawała jakąś zawodową
satysfakcję. W tym czasie ktoś bardzo „obrotny” założył na stronie internatowej swego rodzaju bezpośrednie opiniowanie lekarzy amerykańskich przez ich pacjentów. Zaznaczyłem, że osoba, która tę stronę założyła musiała mieć dość dobrze „poukładane
w głowie”, bo sama strona stała się bardzo popularna, a jednocześnie obfitowała w różnego rodzaju reklamy, które przynosiły dochód właścicielom. Może dlatego, że jak dotychczas wypadłem w tym opiniowaniu dość dobrze to ją poniżej cytuję.

I tak mija dzień za dniem. Stagnacja bez większych planów. Pełna nieświadomość tego co mnie czeka...
Czekam na odrobinę iskry życia, której sam nie jestem w stanie z siebie wykrzesać. Oscylują uczucia, gasną namiętności, porównuję siebie do tlącej się świecy, która od
czasu do czasu nie wiadomo dlaczego pali się jaśniej, po to aby za moment przygasać
pogrążając się w ciemności i nieświadomości co przyniesie lub przyniosą następne chwile.

Obroża starości coraz mocniej zaciska się na mojej szyi. Dziwnie skonstruowała nas przyroda. Z jednej strony dała nam szansę skupić w sobie piękno, dobro, męstwo, siłę i jednocześnie wyzwalać w nas słabość, okrutność, złość. To wszystko można ująć w jedno słowo-człowiek.

Człowiek ze swoimi namiętnościami, słabościami czy chorobami...

To filozoficzne rozważanie na moment chciałbym przerwać dowcipem. Otóż po długich latach wspólnego życia umiera Jan pozostawiając jak to częściej się zdarza żonę Marię, która oczywiście rozpacza tu na ziemi po śmierci męża. Któregoś dnia postanawia porozumieć się z małżonkiem stosując spirytystyczne metody. Nagle słyszy głos męża. Stara mu się przekazać jak bardzo za nim tęskni od chwili kiedy go utraciła.
Jak każda kobieta jest ciekawa co też on tam robi. Jan odpowiada, dzień za dniem niczym się od siebie nie różniące. Jednak żona usilnie nalega. No cóż zdecydował się Jan - rano trochę pojem i seks na obiad trochę więcej spędzam czasu na jedzenie, a potem seks może dwa a jak się trafi to i trzy razy. Maria jest zaszokowana, już nie czeka na zakończenie historii i pyta:

„Ależ Janie i ty takie rzeczy robisz tam w niebie?”

Na to odpowiedź męża:

Kto ci powiedział, że ja jestem w niebie - Ja jestem teraz zającem
w Australii...”


Człowiek, który jako materia powstaje i znika. Czy znika na zawsze? Czy też będąc materią i energią przeistacza się w coś innego również wzniosłego, a może jeszcze bardziej wspanialszego? A może starość i śmierć to rodzaj rozwiązania wielkiej tajemnicy życia, której nie jesteśmy w stanie rozwiązać kiedy żyjemy. Zdecydowałem się wyjechać na trochę dłuższy urlop do kraju. Ciekawy byłem jak się tam teraz żyje w porównaniu z kanadyjską rzeczywistością i dlatego chciałem to życie poobserwować nieco dokładniej. Przy okazji myślałem o wyjeździe do cieplejszych krajów za pośrednictwem polskich biur podróży. Powracający z kraju rodacy przestrzegali mnie przed chaosem politycznym i męczącymi telewizyjnymi dyskusjami, które głównie dotyczą przestępstw gospodarczych i korupcji rządowych dygnitarzy.
Nie ulega wątpliwości, że ten kraj drogą prywatyzacji został sprzedany za marne pieniądze, ktόre uiścili nabywcy, obdarzając dość hojnie stronę pertraktującą. I tym sposobem państwo i ogromna większość obywateli zubożała, ale narodziła się za to grupa obywateli, ktόra posiada dzięki temu ogromne pieniądze, za ktόre można kupić teraz wszystko włącznie z tytułem szlacheckim. Mamy więc dzięki temu klasę, ktόra w demokracji kapitalistycznej nazywa się burżuazją. Klasę bez ktόrej ten system nie byłby w stanie może istnieć. A więc o co tu nam chodzi - może to naprawdę tak musiało się stać. Natrafi łem w styczniowym numerze „Agory” (2005) na artykuł:

„Sumienie na sprzedaż -Białaczka Sp. z.o.o.” - w ktόrym autor rozmawia
z bohaterami tego smutnego felietonu.

Adamem lat 38 i jego partnerką Ewą o dwa lata młodszą. Kilka lat temu dokonali oszustwa, ktόre stało się podstawą do ich dobrobytu-zbierali pieniądze dla chorego na białaczkę dziecka, ktόre znacznie wcześniej zmarło. Ewa-tłumaczy, że kto ma wyrzuty sumienia to powinien sięgnąć po „Kapitał” Marksa, w ktόrym napisane jest, wyraźnie, aby powstał kapitalizm, musi zostać zgromadzony kapitał. Kapitał w Polsce jest, tylko musi nastąpić jego akumulacja. Akumulacji kapitału nigdy nie robi się w sposób uczciwy. Na początku zwykle jest jakiś „szwindel”, kradzież i nawet gorsze rzeczy:

NAS URATOWAŁA BIAŁACZKA...

W tym samym numerze natrafiłem na coś z mojej dziedziny-taniego leczenia chrapania u mężczyzn -według żony Michała-trzeba takiemu chrapiącemu, kiedy leży na plecach, rozszerzyć nogi, wtedy „jajka” opadną mu na odbyt, zatyka się „CUG” i chrapanie ustaje natychmiast.
Dodatek - Sprawdzone, gwarantowane!...
Zbliżają się wybory na stanowisko prezydenta w Polsce, ale ciągle brak właściwego
kandydata. Wydaje mi się, że w tej sytuacji, gdyby ktoś wysunął kandydaturę Adama
Małysza to chyba by przeszła. Oglądałem jego skoki z podziwem, ale zaskoczyło mnie
to, że tuż przed skokiem przygotowuje go do tego psycholog. Kiedyś uważano, że trener
powinien być najlepszym psychologiem. Kreowanie tego nowego tworu profesjonalnego staje się bardzo modne na świecie, a prestiż zawodowy podkreślany jest wysokim honorarium. Ja osobiście nie mam nic przeciwko temu zawodowi, ale uważam, że psycholodzy powinny egzystować w placόwkach zdrowia wspόłpracując ściśle z psychiatrami. Samodzielne praktyki psychologόw mogą zdawać egzamin w sytuacjach gdzie mamy duże braki psychiatrόw tak jak to ma obecnie miejsce w Kanadzie. Przypomina mi się zabawne opowiadanie kiedy to dwόch mężczyzn spotyka się na przystanku autobusowym. Jeden z nich jest bardzo smutny, a zapytany o powόd odpowiada, że od pewnego czasu moczy się (rodzaj bezwiednego oddawania moczu podczas snu). Na to drugi pan doradza mu aby udał się do znanego mu psychologa i poprosił o radę. Po kilku tygodniach panowie spotykają się ponownie, ale już nie widać przygnębienia na twarzy u jednego z panόw.

Natychmiast drugi pan pyta:

„Czy skorzystał Pan z mojej rady?”

O, tak, tak oczywiście.

„No i co pomogło?”

Tak.

„Nie moczy się Pan już więcej?”

„Moczę się ciągle, ale wie Pan - teraz jestem z tego dumny...”

 
INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228