Polonia Winnipegu
 Numer 99

    5 listopada 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

O` Canado! czyli zmagania lekarza emigranta książka doktora
Jerzego Pawlaka.

INDEX

O`KANADO! CZYLI ZMAGANIA LEKARZA EMIGRANTA

W Egipcie spędziłem tylko jeden tydzień i muszę przyznać, że udany. Nie było wprawdzie czasu na odległe wycieczki i zaliczyliśmy tylko jedną do osady Beduinόw. Trudno uwierzyć, że tak mogą żyć ludzie w dwudziestym pierwszym stuleciu. Poczęstowano nas kolacją i jeszcze czymś więcej, czego efekty uwidoczniły się w kilka godzin pόźniej.

Najprawdopodobniej przyczyną tego była spożyta woda do picia, ktόrą podano w firmowych butelkach, ale z wcześniej odkręcanymi zakrętkami. A więc dokonano małej oszczędności podając nam wodę, ktόrą Beduini spożywają sami.

Z przerażeniem śledziłem to co wydarzyło się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Tajlandii i Indonezji pozostanie w pamięci jako okrutna ludzka tragedia, w ktόrej też znalazły miejsca cudownego ocalenia. Pamiętam wywiad z młodą Szwedką, ktόra na widok zbliżającej się ogromnej fali złapała swoje młodsze dziecko, pozostawiając na pastwę losu starszego pięcioletniego chłopca. Musiała podjąć tą decyzję bardzo szybko, nie miała innego wyboru. Decyzja ta była dla niej samej okrutna, bo prawie bezwiednie wydała wyrok na starszego chłopca. Nie była w stanie uratować ich razem. Jednak los był rόwnież przychylny dla starszego syna, ktόry uratował się dryfując na kawałku drzewa. Nie wyobrażam sobie reszty życia tej kobiety, gdyby stało się inaczej.

Wracając ponownie do tej tragedii, chciałbym przypomnieć, że wydarzyła się ona dokładnie w rocznicę trzęsienia ziemi w Iranie – cytuję:

W piątek rano, w drugi dzień świąt Narodzin Pana, na ktόre czekaliśmy przez cały miesiąc składając sobie życzenia spokoju, poruszyła się ziemia i tysiące śpiących ludzi zostało na zawsze pod zwałami cegieł, gliny i piachu.”

Dodałem - cytuję bo mam przed sobą kontrowersyjny artykuł Tadeusza Sławka, ktόry został przedrukowany w winnipeskim tygodniku„Czas”. Artykuł wywołał „burzę” u części czytelnikόw, ktόrzy omal nie spalili όwczesnego redaktora na stosie. Urlop dobiegł końca i w drodze powrotnej nad Atlantykiem miałem możliwość obejrzenia kanadyjskiego dziennika, a w nim coś z mojej dziedziny. Tym razem matka czteroletniego chłopca, ktόremu właśnie usunięto nerkę z powodu nowotworu opowiadała trudną do uwierzenia historię. Dziecko po operacji zostało skierowane najpierw na ultrasonografi e, a pόźniej na magnetyczny rezonans brzucha celem wykluczenia przerzutόw nowotworowych. I tu o zgrozo! – magnetyczny rezonans został wyznaczony za dwa i pόł roku. Nie potrzeba tu komentarza. Oczywiście jak można było się spodziewać po tym dzienniku, matka otrzymała telefon i ktoś przyśpieszył badanie. Jak dobrze mieć agresywną matkę...
Adaptacja pourlopowa przebiegała tym razem bardzo ciężko. Zabrało mi prawie tydzień aby jako tako się zaaklimatyzować. A tu również w Kanadzie aż głośno o korupcjach rządowych. Rządzący liberałowie stworzyli fikcyjne stypendia i miliony dolarόw przyznawano najbliższym poplecznikom i przyjaciołom głόw rządzących. Stworzono specjalną komisję, ktόra miała znaleźć winnych. Ale przebieg przesłuchań był bardzo podobny do tego co obserwowałem w Polsce. Najczęściej przesłuchiwani odpowiadali wymijająco lub też skarżyli się na problemy z pamięcią odpowiadając po prostu – Nie pamiętam.
I wreszcie pierwsze wyroki w tej sprawie. Premier Kanady obwieszczał surowym tonem, że osoby które zawiniły poniosą zasłużoną karę. Pierwszy winny, który miał na swym koncie defraudację miliona dolarów, dostał dwa lata w zawieszeniu oraz odpracowanie na uniwersytecie jako wykładowca „etyki”. Myślę, że będzie uczył studentów w jaki sposób defraudować, aby jednocześnie nie być złapanym. Drugą sprawą poruszaną najczęściej w dziennikach jest sprawa głosowania nad prawem homoseksualistόw do zawierania prawnych związkόw małżeńskich. Ten problem rόwnież był poruszany w Polsce. Wprawdzie trzeba przyznać, że stanowcza postawa Busha w tej sprawie przyniosła mu zwycięstwo w ostatnich wyborach prezydenckich. Ale obserwując ten problem na świecie odnosi się takie wrażenie jakby to była najważniejsza sprawa naszej planety.
Tragiczna śmierć czterech policjantόw to wstrząsający temat wszystkich dziennikόw i kanadyjskiej prasy. Jeden z tych policjantόw zaledwie dwa tygodnie temu zaczął swoją służbę. Dzisiaj 10 marca 2005 odbyła się ceremonia pogrzebowa z udziałem kanadyjskiej głowy rządzącej.
Kilka miesięcy temu dyskutowano nad legalizacją marihuany w Kanadzie, bo właśnie ta „roślinka” była przyczyną tragedii.
Do legalizacji nie doszło, a straciło życie czterech młodych ludzi, ktόrzy jak przysłowiowe kaczki zostali powystrzelani przez właściciela nielegalnej plantacji. Policjanci byli pewni, że znany im właściciel i psychopata w jednej osobie przebywa w innej miejscowości, a więc nie spodziewając się niczego podjechali do plantacji i postanowili ją zwiedzić.
Byli jednak nieproszonymi gośćmi i zostali „ poczęstowani” śmiertelnymi pociskami z broni automatycznej. Żaden z zabitych nie miał kamizelki kulo-ochronnej. Właściciel popełnił samobόjstwo.
Sprawa ma też aspekt polityczny, bo kary za plantacje marihuany są stosunkowo małe, a dochody z tych nielegalnych plantacji dają samej prowincji Kolumbii Brytyjskiej przeszło 6 miliardόw dochodu. Rząd doskonale zna miejsca upraw rośliny w tej prowincji i nic w tej sprawie nie robi. Mało tego - Kanada stała się obecnie największym eksporterem marihuany do jej południowego sąsiada.

Kiedyś podszedł do mnie młody polski bizmesmen, ktόry wiedząc, że wybieram się na emeryturę zapytał wprost:

„Czy nie chciałbyś mieszkać w pięknym nowym domu z widokiem na gόry i do tego zarabiać jeszcze 50 tysięcy dolarόw?”

Odpowiedziałem naiwnie-Oczywiście tak i jeszcze naiwniej zapytałem go:

„A co ja bym tam robił?”

Niewiele- podlewał „trawkę”.

„A jak by mnie złapali?”

To nic a nic nie tracisz, oni zabierają tylko dom, a dom nie jest Twόj. Tak naprawdę nic nie tracisz. To wszystko jest wkalkulowane w koszty. Buduje się całe nowe dzielnice tylko w tym celu. Rząd przymyka na to oczy. To pewna i dość bezpieczna gra. Pomyśl o tym – mogę Ci to załatwić...

Jak widzimy nie dla wszystkich jest to bezpieczna można dodać polityczna gra. Przyjeżdżając do Kanady nikt nie docieka jaką sumę pieniędzy delikwent przywozi, nikt też nie interesuje się dziełami sztuki. Tu Rosjanie i chyba nie tylko oni „wyprali” lub też ciągle” piorą” swoje brudne pieniądze przywiezione znad Wołgi kupując za gotόwkę domy za 3 czy też 5 milionόw dolarόw. Biedni emigranci-wniosek jest bardzo prostywidocznie, tam we własnym kraju musieli głodować, aby takie sumy zgromadzić.
Groźba potocznie używanego zwrotu „global warming” i jego konsekwencji jest wprost alarmująca. Każdy zdaje sobie sprawę co naszą ziemię może czekać.
Ale ciągle całym światem rządzi jedno magiczne słowo „dolar”, a może już wkrótce zastąpi go chiński „jen”. Trudno oczekiwać aby coś się zmieniło. Gospodarcza konkurencja międzykontynentalna może zniszczyć to na czym żyjemy. Arktyka topnieje, ale potęgi gospodarcze o to się nie martwią i chcą jak najszybciej zawładnąć tą częścią świata. Rosja wysyła łodzie podwodne znacząc dno oceanów polarnych swoimi flagami.
Duńczycy umieścili flagę na jednej z polarnych wysp mając nadzieję, że będzie do nich
należała, natomiast Kanada przekształca się w potęgę militarną powiększając fl otę oraz
zwiększając liczbę lodołamaczy. Nasz ambitny „Prime Minister” nawet ułożył własne przysłowie - „Using or Loosing” (używać albo stracić). Natomiast wspaniały Prezydent
USA podsumował to na ostatnim spotkaniu „trzech amigos” - Arktyką nie może
zawładnąć Rosja, ale również nie należy się ona Kanadzie. Nie trudno wywnioskować
co ten cwaniak i mąciciel polityczny miał na myśli...
Można też znaleźć parę pozytywnych aspektów w pospolitym życiu Kanadyjczyków.
Coraz więcej ich rzuca palenie papierosów i wprowadza do swego jadłospisu zdrową
dietę oraz zwiększa ilość spędzonego czasu na rekreacji i wypoczynku. Alarmującym są nowe trendy w życiu młodzieży kanadyjskiej takie jak nakłuwanie uszu, nosa, języka, brodawek czy nawet narządów płciowych. W ostatnim czasie dominuje jednak tatuaż. I w tym momencie nie jestem w stanie oprzeć się temu aby jeden z takich tatuaży Państwu przedstawić. Proszę samemu ocenić jego pomysłowość, dowcip i zabawić się razem z jego posiadaczem.


Pomysłowy...Co też ludziska nie wymyślą.

W tym samym czasie słyszymy o procesie premiera Włoch związanego z korupcją, ale jednocześnie nowo kreowany premier Ukrainy rozpoczął ostrą walkę z korupcją. Ktoś by pomyślał, że chyba ta kobieta jest chorą patriotką. Smutno, bo takich ludzi brakowało nam w Polsce, kiedy to zaczęliśmy kreować naszą „Demokrację”. Słowo, ktόre symbolizuje tak wiele i dla każdego może mieć inne znaczenie. Ostatnie wydarzenia na Ukrainie połączyły w jakiś sposόb nasze narody, szkoda tylko, że nie stało się to znacznie wcześniej, bo wspόlnie mogliśmy stanowić i znaczyć bardzo wiele w Europie.

Proszę mi wybaczyć, ale ja nie jestem nacjonalistą, zresztą na to jest zbyt pόźnoświat
otworzył swe podwoje do wspόlnoty jaką jest -

ZIEMIA...

I to chyba jest najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza, że możemy się natknąć na życie istniejące na innych planetach.

A oto doniesienie z ostatniej chwili - po pielęgniarce praktykującej farmaceuci będą
mieli prawo wypisywania recept i leczenia pacjentów. Myślę, że jak tak dalej pójdzie
to takie same prawa otrzymają salowe w szpitalach...


O’KANADO!..

 

 
INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228