Polonia Winnipegu
 Numer 24

                    24 kwietnia, 2008      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

INDEX

WIADOMOŚCI  PROSTO  Z  POLSKI

Środa, 2008-04-23 

Zobacz najnowocześniejsze muzeum w Polsce
Setki zdjęć, dokumentów archiwalnych, informacji, filmów i piosenek – to tylko niektóre z elementów Wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego, które właśnie ruszyło. Ten innowacyjny projekt zrealizowała Fundacja Grupy TP i Wirtualna Polska we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Na stronie www.1944.wp.pl  znajdziemy wiele oryginalnych pomysłów i rozwiązań takich jak trójwymiarowe prezentacje czy inscenizacje w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej. Nowością jest też to, że wiele unikatowych eksponatów wirtualnego muzeum nie jest dostępnych w tradycyjnej ekspozycji.
wp.pl

23 KWIETNIA ŚWIATOWYM DNIEM KSIĄŻKI
Czy moda na czytanie zapanuje także w Polsce?
Spotkania autorskie, warsztaty literackie, konkursy z nagrodami. Te i wiele innych atrakcji zaplanowali organizatorzy obchodzonego Światowego Dnia Książki. A wszystko po to, by zachęcić Polaków do czytania.
Już od 19 kwietnia księgarnie i biblioteki w całym kraju uczczą święto wszystkich fanów literatury. Zaplanowane są konkursy rysunkowe i recytatorskie, teatrzyki, wystawy, spotkania z cyklu „Lektura nie musi być nudna”. Ulicami Warszawy i Trójmiasta jeździć będą zabytkowe Tramwaje Literackie. Na fanów literatury czekać będą m.in. Grzegorz Miecugow, Małgorzata Strzałkowska, Zuzanna Celmer, Jerzy Bralczyk. Można będzie porozmawiać, zadać nurtujące pytanie, a także zdobyć autograf ulubionego pisarza.
TVN24

Wtorek, 2008-04-22

Polscy naukowcy zbudowali "cyngiel" jądrowy
Polscy naukowcy będą brali udział we wszystkich eksperymentach, które będą przeprowadzone w CERN - Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych przy pomocy nowego akceleratora LHC. Polska ekipa zbudowała kluczowy element jednego z detektorów - "tryger" (z ang. trigger - spust), który ma służyć do obserwacji cząstek zwanych mionami.
Według przedstawiciela polskich naukowców w radzie Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN prof. Jana Nassalskiego z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku, polski wkład finansowy w działanie CERN wynosi ok. 1 mln franków szwajcarskich i stanowi nieco ponad 2% budżetu organizacji. Prawo do korzystania z instalacji badawczej w CERN każdy kraj członkowski uzyskuje proporcjonalnie do swojego wkładu finansowego, dlatego ok. 2% pracowników i osób uczestniczących w badaniach stanowią naukowcy z Polski.
PAP

Nie ma już klubu LiD
Klub Lewicy i Demokratów zmienił dotychczasową nazwę na Klub Poselski Lewicy. Klub opuściło ponadto ośmiu posłów wywodzących się z SdPl, z szefem tej partii Markiem Borowskim na czele. Obecnie klub Lewicy ma 42 posłów.
Klub zdecydował w głosowaniu, aby nazywał się klubem "Lewicy" - powiedział dziennikarzom jego szef Wojciech Olejniczak. W jego ocenie, to dobra nazwa, która "pokazuje, że SLD otwiera się na wiele środowisk, które nie są reprezentowane w parlamencie".
PAP

Otwarcie motylarni we wrocławskim zoo
Ok. 50 gatunków motyli z całego świata, w tym jedne z największych jak morpho achilles, czy toksyczne egzemplarze z Ameryki Południowej, będzie można zobaczyć w nowo otwartej motylarni we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.
W motylarni, gdzie stworzono środowisko zbliżone do amazońskiej dżungli zwiedzający będą mogli zobaczyć swobodnie żyjące motyle. Główną atrakcją motylarni są wolno latające motyle i ćmy, które pochodzą z tropików oraz wylęgarnia, w której można obserwować etapy rozwoju tych wspaniałych owadów - mówił dyrektor wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.

Poniedziałek, 2008-04-21

Sukces "Bezmiaru sprawiedliwości" w Houston
Na zakończonym w nocy z niedzieli na poniedziałek 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Houston duży sukces odniósł film Wiesława Saniewskiego "Bezmiar sprawiedliwości". Otrzymał on najważniejszą po Grand Prix nagrodę festiwalu - Special Jury Remi Award.
W ponad czterdziestoletniej historii World-Fest Houston, jednego z trzech najstarszych festiwali filmowych w Ameryce Północnej, jeszcze nigdy film z Polski nie otrzymał tak wysokiej nagrody, choć startowali w nim zwycięzcy FPFF w Gdyni, m.in. "Komornik" Feliksa Falka czy "Warszawa" Dariusza Gajewskiego.
W konkursie filmów fabularnych zwyciężył film hindusko-amerykański "Before the Rains" w reżyserii Santosha Sivana, epicka opowieść sięgająca 1937 roku. Jedną z głównych nagród dostał węgierski dramat historyczny "Emigrant - wszystko jest różne" Istvana Dardaya i Gyorgyi Szalaia. Ten znakomity film opowiada tragiczną historię życia wybitnego pisarza węgierskiego Sandora Marai, autora m.in. głośnej powieści "Żar"
W 2005 roku Wiesław Saniewski otrzymał w Houston Platinum Remi Award w kategorii docu-drama za fabularyzowany dokument o Gombrowiczu "Rozdarcie czyli Gombro w Berlinie". W tegorocznej edycji MFF w Houston w tej samej kategorii Platinum Award otrzymała skrócona i odnowiona wersja filmu Jerzego Antczaka "Epilog norymberski". Czarno-biały film Jerzego Antczaka został w ubiegłym roku odnowiony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Onet.pl

Polacy wracają z Irlandii
Polacy, najliczniejsza grupa etniczna, która przybyła do Irlandii w celach zarobkowych, wracają do domu - pisze miejscowy portal informacyjny Independent.ie.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy do specjalnego rejestru zgłosiło się dużo mniej osób niż na początku zeszłego roku.
Silna polska waluta, poprawiające się warunki gospodarcze w Polsce oraz spadająca dynamika rozwoju Irlandii wszystko to motywuje pracujących tam rodaków do powrotu w rodzinne strony. W pierwszym kwartale o rejestracje ubiegało się prawie 40% mniej osób niż w zeszłym roku. Liczba ta z blisko 19 tysięcy spadła do zaledwie 12.
IAR

Niedziela, 2008-04-20

Rozpoczęty sezon pasterski na Podhalu
W sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej pobłogosławiono baców i owce, rozpoczynając w ten sposób sezon pasterski na Podhalu. Tradycyjnie w drugiej dekadzie kwietnia w Ludźmierzu zbierają się bacowie zrzeszeni w nowotarskim Związku Hodowców Owiec i Kóz, aby wziąć udział w "Wiosennym Święcie Bacowskim".
Podczas odprawianego w gwarze góralskiej nabożeństwa pasterzom przekazywane są woda i szczapy drewna, poświęcone w Wielką Sobotę, które bacowie zabierają na hale. Wodą poświęcą swoje stada, a od szczapy zapalą w bacówce pierwszą w tym roku watrę, czyli góralskie ognisko.
PAP

Prezydent i szef MSZ kłócą sie o ambasadorów
Spór między prezydentem a resortem spraw zagranicznych może spowodować, że na placówki wyjadą dyplomaci niższej rangi niż ambasador - donosi "Rzeczpospolita".
Dziennik podaje, że szef MSZ, Radosław Sikorski, przestał uzgadniać kandydatów na ambasadorów z Lechem Kaczyńskim, bo Kancelaria Prezydenta nie odpowiada na propozycje personalne przedstawiane przez rząd. W związku z tą sytuacją głowa państwa może nie podpisać nominacji kandydatów, którzy dostali już zgodę krajów przyjmujących: Albanii, Austrii i Słowacji.
IAR

Sobota, 2008-04-19

Nie "Katyń" i nie wódka; dzięki Kubicy nas znają
Największy rozgłos w świecie przynosi Polsce Robert Kubica - wynika z sondażu Pentoru, opublikowanego przez internetowe wydanie tygodnika "Wprost". Prawie 40% pytanych uznało, że to właśnie wyczyny naszego kierowcy najlepiej służą promocji kraju za granicą.
Drugi w rankingu, z ponad 30% wskazań znalazł się inny sportowiec - Adam Małysz. O blisko 10% mniej osób uznało, że rozgłosowi Polski służy były prezydent Lech Wałęsa, a zaraz za nim uplasowało się miasto Kraków.
W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze prezydent i premier, kardynał Stanisław Dziwisz, kompozytor Krzysztof Penderecki oraz organizacja Euro 2012 i film "Katyń" Andrzeja Wajdy.
Po kilka procent pytanych wskazało na walory promocyjne polskiej wódki, oscypka, pierogów i ministra Radosława Sikorskiego.
IAR

Moskwa nie zezwoliła na przelot prezydenckiego samolotu
Kolejne dyplomatyczne starcie na linii Warszawa - Moskwa. Rosjanie zablokowali przelot polskiego samolotu przez terytorium ich kraju. Miała nim lecieć do Gruzji delegacja prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po rosyjskim "niet" ludzie prezydenta zawrócili z Okęcia. Po ponad pięciu godzinach polecieli do Tbilisi okrężną trasą - pisze "Dziennik".
Prezydent wysłał swoich ministrów z misją do Gruzji po dramatycznej rozmowie telefonicznej z przywódcą tego kraju Micheilem Saakaszwilim. Alarmował on w czwartek zachodnich polityków, że Rosja ma wrogie plany wobec jego republiki.
PAP

Wisła Kraków została mistrzem Polski
Piłkarze Wisły Kraków zostali mistrzami Polski. Podopieczni trenera Macieja Skorży zdobyli tytuł dzięki zwycięstwu Lecha Poznań nad Groclinem Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski 2:1.
Wygrana piłkarzy z Poznania oznacza, że chociaż do zakończenia rozgrywek pozostało wiślakom jeszcze pięć spotkań, rywale nie mają już szans na dogonienie ich w tabeli. Jutro Wisła Kraków podejmuje na swoim stadionie Cracovię Kraków i niezależnie od wyniku spotkania kibice i piłkarze Wisły mogą świętować jedenaste mistrzostwo Polski. Poprzedni tytuł Wisła Kraków zdobyła w sezonie 2004/2005.
PAP

Piątek, 2008-04-18
 

Zwiedź Wrocław bez wychodzenia z domu
Wrocław jest trzecim polskim miastem, które można zwiedzać w Internecie. Elektroniczna wersja stolicy Dolnego Śląska znalazła się w znanym wirtualnym świecie Second Life.
Wirtualni mieszkańcy Wrocławia i turyści mogą odwiedzać Rynek, Halę Stulecia czy słynną Panoramę Racławicką. W internetowym Ratuszu można zobaczyć wystawę elektronicznych zdjęć. Tuż obok cyfrowy balon zabiera chętnych na powietrzną wycieczkę. Pod pręgierzem, zamiast ulicznych grajków, piosenkę o stolicy Dolnego Śląska wykonuje grupa Bank.
Po Poznaniu i Krakowie Wrocław jest kolejnym miastem Polski obecnym w internetowej grze. Twórcy projektu, czyli lokalne władze oraz eksperci z firmy Supremum Group twierdzą, że to nie koniec atrakcji, i że elektroniczny Wrocław będzie się rozrastał. Projekt ma służyć nie tylko turystycznej promocji miasta, ale także biznesowi, bo świat Second Life, choć wirtualny, ma prawdziwą gospodarkę i własną walutę wymienialną na amerykańskie dolary.
IAR

Wallstroem: gratuluję Polsce przyjęcia ustawy ratyfikacyjnej Przebywająca z wizytą w Warszawie wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margot Wallstroem pogratulowała polskiemu parlamentowi przyjęcia ustawy ratyfikującej Traktat Lizboński.
Wallstroem, która spotkała się z sejmową i z senacką Komisją do Spraw Unii Europejskiej podkreśliła, że jest to bardzo istotny sygnał dla innych państw europejskich, który pomoże UE działać z większą jednością na forum światowym.
Dzięki Traktatowi z Lizbony rola narodowych parlamentów zostanie wzmocniona i należycie uznana - zaznaczyła.
PAP

 

Czwartek, 2008-04-17

Kolejny sukces polskich astronomów
Astronomowie odkryli dwie supermasywne czarne dziury krążące wokół siebie. W pracach, opublikowanych w najnowszym numerze tygodnika "Nature", uczestniczyli polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Pedagogicznej w Krakowie.
Układ dwóch czarnych dziur o nazwie OJ287 znajduje się ponad trzy miliardy lat świetlnych od Ziemi. Jedna z odkrytych dziur ma masę 18 miliardów razy większą od Słońca i jest najbardziej masywnym znanym ciałem niebieskim.
Druga jest znacznie mniejsza - ma masę sto milionów razy większą od Słońca. Samego układu nie widać, ale naukowcy zaobserwowali tzw. dżet, czyli wydobywający się z okolic czarnych dziur silny strumień materii i promieniowania. Takie promieniowanie w postaci rozbłysków czasem widać z Ziemi; i przy odpowiednich obliczeniach - uwzględniających teorię względności Einsteina - można przewidzieć kiedy taki rozbłysk nastąpi.
Do tego potrzebny był specjalny model. Profesor Stanisław Zoła oraz jego współpracownicy z krakowskich uczelni wzięli udział w jego tworzeniu. Sukces obliczeń - a także samą teorię względności - potwierdził rozbłysk zaobserwowany we wrześniu zeszłego roku. Kolejne takie zjawisko w systemie OJ287 ma pojawić się za osiem lat.
IAR

Słowacko-polski spór o niedźwiedzie
Słowacy chcą schwytać i wywieźć z Tatr niedźwiedzicę z trójką młodych. Twierdzą, że nie ma innego wyjścia, bo misie przyzwyczaiły się do ludzi - w poszukiwaniu jedzenia zapuszczają się nawet do schronisk. Innego zdania jest dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. 
 Zastępca dyrektora słowackiego parku Marian Szturcel twierdzi, że wywiezienie niedźwiedzi to jedyne wyjście: Zagraża turystom, włamała się do schroniska i do niektórych magazynów na Hrebienku. Innego zdania jest jednak dyrektor polskiego parku Paweł Skawiński: Odłowienie to dramatyczna decyzja. To właściwie skazanie kogoś na dożywotnie więzienie.
RFM FM

Raport Polski przed ONZ został przyjęty przychylnie
Raport polskiego rządu przedstawiony podczas Powszechnego Przeglądu Okresowego Praw Człowieka przed ONZ został przyjęty przychylnie i wzbudził duże zainteresowanie - powiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Organizacje pozarządowe: w raporciedla ONZ znalazło się wiele nieprawdziwych informacji.
W poniedziałek Polska, jako jeden z pierwszych krajów ONZ, została poddana procedurze Powszechnego Przeglądu Okresowego Praw Człowieka; przegląd prowadzony jest przez Radę Praw Człowieka ONZ. Jest to nowy mechanizm oceny i kontroli stanu przestrzegania praw człowieka w państwach członkowskich ONZ.
PAP

INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228