Polonia Winnipegu
 Numer 26

                    8 maja, 2008      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu


INDEX
 

WIADOMOŚCI  PROSTO  Z  POLSKI

Środa, 2008-05-07

Walka strażaków z płomieniami w śląskim lesie

Ponad 20 zastępów straży gasiło w środę pożar lasu w miejscowości Tworóg na granicy powiatów tarnogórskiego i lublinieckiego w województwie Śląskiem. Strażaków z powietrza wspomagały trzy samoloty i dwa śmigłowce. 
Choć początkowo wydawało się, że pożar zniszczył jedynie 3-5 ha lasu, po oględzinach okazało się, że straty obejmują nawet 11 hektarów lasu.
RFM FM

Awans reprezentacji Polski

PIŁKA NOŻNA: RANKING FIFA
Polacy awansowali o jedno miejsce.
Polska reprezentacja piłkarska została 27. drużyną świata. W comiesięcznym rankingu FIFA kadra Leo Beenhakkera awansowała o jedną pozycję. W pierwszej dziesiątce nic się nie zmieniło - prowadzi Argentyna przed Brazylią i Włochami.
Z rywali polskich piłkarzy w turnieju finałowym czerwcowych mistrzostw Europy najwyżej sklasyfikowani są - podobnie jak przed miesiącem - Niemcy - na piątej pozycji.
Chorwacja utrzymała 13. miejsce, a Austria awansowała z 102. na 101.
Wśród przeciwników Polski w eliminacjach MŚ 2010 najwyżej znajdują się Czechy - szósta pozycja. Irlandia Płn. jest 34., Słowacja - 66., Słowenia - 74., a San Marino znajduje się na... ostatnim, 200. miejscu.
TVN24

Wtorek, 2008-05-06

Maturzyści wybierają angielski

Blisko 360 tysięcy maturzystów przystąpiło rano do egzaminu z języka angielskiego. Chęć zdawania egzaminu z tego właśnie języka zadeklarowało aż ľ uczniów. Egzaminy z innych języków odbędą się dopiero za kilka dni.  Egzamin można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. 85 proc. zdających egzamin z języka angielskiego wybrało poziom podstawowy; 15 proc. - poziom rozszerzony.
Wśród języków obcych najpopularniejszy jest właśnie angielski. Na egzamin z tego języka zdecydowało się około 80 procent maturzystów. Zdecydowana większość z nich zna ten język, ale tylko tak, żeby się porozumieć. Jak oceniają specjaliści, z poprawną angielszczyzna nie ma to raczej nic wspólnego. Wiedzą, że nie potrzeba znać gramatyki języka angielskiego, aby się swobodnie porozumiewać na ulicy - mówią filolodzy.
Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki - zdawać go będzie 16 proc. abiturientów. Na kolejnych miejscach znalazły się języki: rosyjski, francuski, hiszpański i włoski.
Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 440 tys. uczniów. Sesja egzaminów pisemnych rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do końca miesiąca.
RFM FM

Warszawa ma największy Instytut Cervantesa na świecie

Warszawa ma największy na świecie Instytut Cervantesa. Oficjalne otwarcie nowej siedziby placówki w samym sercu stolicy przy ulicy Nowogrodzkiej 22 nastąpi we środę.
W otwarciu nowej siedziby Instytutu weźmie udział hiszpański następca tronu, książę Asturii Filip Burbon z żoną Letycją, minister spraw zagranicznych Hiszpanii, Miguel Angel Moratinos i polska minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.
Dyrektor ośrodka Abel Murcia Soriano podkreśla, że nowa siedziba jest nie tylko największym Instytutem Cervantesa na świecie, ale też największym instytutem zagranicznym w Polsce. Soriano tłumaczy, że dzięki niemu możliwe stanie się organizowanie większej liczby kursów.
IAR

Maj miesiącem fotografii. W Krakowie

W Krakowie zaczęła się VI edycja festiwalu "Miesiąc Fotografii". To doskonła okazja, by obejrzeć prawie 50 wystaw dobrze zapowiadających się młodych twórców oraz znanych artystów fotografików.
 W tym roku motywem przewodnim jest młodość. Każdego dnia w Krakowie można trafić na pokaz slajdów, projekcje filmów, wykłady, warsztaty, spotkania z artystami i promocje książek.
"Miesiąc Fotografii" jest jednym z największych w Polsce i najdynamiczniej rozwijających się w Europie festiwali fotografii. Wystawy można zobaczyć w krakowskich galeriach, ale także w zaadaptowanych przestrzeniach industrialnych, kawiarniach i prywatnych mieszkaniach.
Gościem specjalnym będzie w tym roku...Polska. Organizatorzy festiwalu spróbują ocenić pozycję współczesnej fotografii polskiej na arenie międzynarodowej oraz przybliżyć publiczności mniej znanych, a często znakomitych artystów z naszego kraju.
Ważną częścią programu festiwalu będą prezentacje zorganizowane w plenerze. Zwiedzanie wystaw daje niepowtarzalną okazję do dobrego poznania Krakowa. Akcje i wystawy "na mieście" z jednej strony wynikają z potrzeby zbliżenia się do widza, a z drugiej są próbą wykorzystania murów i ulic jako przestrzeni ekspozycyjnej.
VI edycja festiwalu "Miesiąc Fotografii" potrwa od 6 do 31 maja.
RFM FM

 

Poniedziałek, 2008-05-05

Najwięcej książek czyta się na Śląsku

Mieszkańcy województwa śląskiego najliczniej w kraju korzystają z usług bibliotek - w zeszłym roku tylko biblioteki publiczne odwiedziło tam prawie 1 mln osób. Zaraz za Śląskiem plasują się Dolnośląskie i Mazowieckie.
Takie dane podał za Biblioteką Narodową dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach prof. Jan Malicki. Podkreślił, że statystyki nie ujmują bibliotek szkolnych, pedagogicznych i parafialnych, które także mają niemałą grupę czytelników.
Śląskie plasuje się na pierwszym miejscu, zarówno jeśli chodzi o liczbę czytelników, wielkość księgozbiorów, jak i wypożyczenia. Ten wynik ma dwa wymiary - jeden to tradycja książki na Śląsku, a drugi to ogromne dążenie do kształcenia. Mieszka tu bardzo wielu studentów, a z bibliotek korzystają bardzo często ci, którzy się uczą - powiedział prof. Malicki.
W zeszłym roku biblioteki publiczne w województwie śląskim miały 958 tys. 367 czytelników, a ich księgozbiór wynosi łącznie ponad 16,8 mln woluminów
PAP

W majowy weekend na drogach zginęły 54 osoby

54 osoby zginęły, 877 zostało rannych w 631 wypadkach - to bilans długiego weekendu majowego na polskich drogach. Policja zatrzymała też 2513 pijanych kierowców.
Jak powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, dane te są podobne do danych z ubiegłego roku. Te okresy trudno jest jednak porównywać. Ubiegłoroczny weekend majowy liczył w sumie 10 dni - zaznaczył. Zwrócił także uwagę na to, że w miniony weekend zatrzymano - mimo policyjnych apeli - dużą liczbę nietrzeźwych kierowców.
PAP

Niedziela, 2008-05-04

15. Spotkania Europejskie

Seminaria poświęcone integracji europejskiej, filmy, wystawy i tradycyjna Parada Schumana wypełnią od poniedziałku jubileuszowe - już XV - Spotkania Europejskie organizowane przez Polską Fundację im. Roberta Schumana w Warszawie.
Zwieńczeniem Spotkań ma być w sobotę, 10 maja, Parada Schumana - manifestacja poparcia idei integracji europejskiej, a na jej zakończenie - zorganizowane na Nowym Świecie Miasteczko Europejskie.
"Wśród tysięcy gości z całej Europy! Także TY! Spotkaj Hansa Gerta-Poetteringa, Bronisława Komorowskiego, Jolantę Fajkowską, Monikę Richardson i Tomasza Lisa" - zachęcają organizatorzy.
Obok grup młodzieży - które przyjeżdżają do Warszawy z całego kraju - i warszawiaków, w paradzie uczestniczą co roku politycy, europosłowie, ambasadorowie, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, artyści i dziennikarze.
W dniu Parady Schumana, po raz trzynasty przyznana zostanie Polska Nagroda Europejska. Laudację dla laureata wygłosi przewodniczący Rady Fundatorów Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, Tadeusz Mazowiecki. To honorowe wyróżnienie - któremu towarzyszy statuetka Roberta Schumana, ojca - założyciela zjednoczonej Europy - otrzymali dotychczas m.in.: były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz; była minister ds. europejskich, unijna komisarz Danuta Huebner; pierwszy polski minister ds. europejskich, europoseł Jacek Saryusz-Wolski; brytyjski historyk Norman Davies; najwybitniejszy polski skoczek narciarski Adam Małysz, a także Gmina Czudec (woj. podkarpackie), która potrafiła wzorowo wykorzystać unijne pieniądze.
PAP

W poniedziałek rozpoczyna się międzynarodowa matura

W poniedziałek rano egzaminem z języka angielskiego rozpoczyna się Międzynarodowa matura - tzw. International Baccalaureate (IB). Zdają ją uczniowie z 700 szkół na całym świecie. W Polsce program IB realizuje ponad 20 szkół ponadgimnazjalnych, większość to szkoły niepubliczne. Najlepsi międzynarodowi maturzyści przyjmowani są bez egzaminów na czołowe uczelnie świata.
W warszawskim XXXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika maturę międzynarodową zdawać będzie w tym roku 41 uczniów. Według wicedyrektor szkoły, Grażyny Kani, uczniowie wybierają klasy IB z bardzo różnych powodów, "począwszy od chęci nauki w obcym języku i w innym systemie niż polski poprzez chęć podjęcia w przyszłości studiów zagranicą, a kończąc na tym, że do takiej klasy wybierali się ich znajomi". Kania podkreśliła, że co roku o naukę w klasie IB ubiega się dużo więcej chętnych niż jest miejsc.
Międzynarodowa sesja maturalna potrwa trzy tygodnie. W tym czasie uczniowie będą zdawać kilkanaście egzaminów z 6 przedmiotów. Obowiązkowy jest język ojczysty, język obcy i matematyka. Oprócz tego muszą zdawać egzamin z nauk społecznych (do wyboru: geografia, historia lub filozofia), nauk przyrodniczych (biologia, chemia lub fizyka) oraz z przedmiotu wybranego przez ucznia spośród wszystkich oferowanych w szkole.
Program IB realizowany jest w dwóch ostatnich klasach liceum; wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Każda szkoła sama decyduje, jak przeprowadzić nabór do tych klas.
Materiały na egzamin maturalny przygotowywane są w Wielkiej Brytanii i stamtąd rozsyłane do szkół na całym świecie. Podczas matury w sali egzaminacyjnej nie może przebywać nauczyciel przedmiotu, z którego przeprowadzany jest egzamin, między ławkami musi być 1,5 metra odstępu, a testy wypełniane są ołówkami jednakowej grubości. Po zakończeniu egzaminu prace są kodowane i wysyłane pocztą kurierską do egzaminatorów w różnych państwach na całym świecie.
Wszystkie egzaminy uczniowie zdają w języku angielskim.
Każda praca oceniana jest w skali od 1 do 7 punktów. Z sześciu części egzaminu uczeń może uzyskać maksymalnie 42 punkty. Można też uzyskać dodatkowe trzy punkty za esej z teorii wiedzy i pracę badawczą z wybranego przedmiotu - obie prace muszą być napisane po angielsku. Dodatkowo wszyscy uczniowie muszą przepracować 150 godzin na rzecz środowiska społecznego lub przyrodniczego.
Wyniki egzaminu zamieszczone zostaną na stronie internetowej Organizacji IB w lipcu, dyplomy młodzież otrzyma na początku września.
System IB powstał w 1962 r. w Genewie. Celem nauczania i wychowania w szkołach IB jest "całościowa edukacja i wykreowanie człowieka na miarę jednoczącego się świata XXI wieku, (...) promowanie wzajemnego zrozumienia między narodami, a także ułatwienie uczniom geograficznej i kulturowej mobilności bez względu na przynależność narodową czy państwową".
Program IB realizowany jest w Polsce od 1993 r. Jako pierwsze do programu przystąpiły warszawskie LO im. Kopernika i gdyńskie LO im. Marynarki Wojennej.
Dyplom IB jest równoważny polskiemu świadectwu dojrzałości i uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia w polskich uczelniach na takich samych zasadach jakie daje zdanie matury.
PAP

Sobota, 2008-05-03

Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z okazji 3 Maja

Panie Marszałku, Panowie Marszałkowie, Panie i Panowie Ministrowie, Panowie Oficerowie, Żołnierze Wojska Polskiego, Szanowni zebrani tu mieszkańcy Warszawy i całej Polski.
Obchodzimy dziś kolejną rocznicę Konstytucji Majowej - pierwszej w Europie, bo o kilka miesięcy wyprzedziła ona konstytucję rewolucyjnej Francji, drugą po Stanach Zjednoczonych na świecie. Dzieło Sejmu Wielkiego było ukoronowaniem dziesiątków lat reform udanych i nieudanych, można mówić, że zapoczątkowanych w latach 40- tych wieku XVIII, można mówić, że początkiem były reformy Sejmu Konwokacyjnego po śmierci Augusta III Mocnego, były reformy lat 70- tych, była nieudana próba wprowadzenia tzw. Kodeksu Zamoyskiego, były liczne ustawy Sejmu, który zebrał się w roku 1788 - ich ukoronowaniem była Konstytucja 3 Maja, którą uzupełniono we wrześniu, przywracając polsko - litewski dualizm, to bardzo ważne. Po krótkim, zaledwie czteromiesięcznym zastanowieniu uznano, że Rzeczpospolita zgodnie ze swoją tradycją powinna być Rzeczpospolitą Obojga Narodów...
PAP

Tłumy na uroczystościach 3 Maja w Krakowie

Krakowianie tłumnie uczestniczyli w uroczystościach Święta 3 Maja, które odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wcześniej w Katedrze na Wawelu odprawiono mszę św. za Ojczyznę.
Tradycyjnie krakowskie obchody majowego święta rozpoczęła poranna msza święta w Katedrze na Wawelu. Po nabożeństwie uformował się patriotyczny pochód, który przeszedł Drogą Królewską przez Rynek Główny i ulicę Floriańską przed Grób Nieznanego Żołnierza na placu Matejki. Pochód poprzedzała orkiestra wojskowa oraz szwadron ułanów na koniach.
W trakcie przemarszu pochód zatrzymał się przed Krzyżem Katyńskim u stóp Wzgórza Wawelskiego, gdzie został złożony wspólny wieniec od społeczności Krakowa i Małopolski.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się główne obchody Święta 3 Maja w Krakowie. Po uroczystej zmianie warty, złożeniu wieńców i kwiatów oraz odśpiewaniu Roty, zgromadzeni na placu mieszkańcy miasta obejrzeli uroczystą defiladę wojskową.

PAP

Zmarł hrabia Wojciech Dzieduszycki

W wieku 96 lat zmarł we Wrocławiu hrabia Wojciech Dzieduszycki – aktor, śpiewak, dyrygent, dziennikarz i autor tekstów kabaretowych. Od lat czterdziestych XX wieku współpracownik UB, a później SB. 
W 1934 zadebiutował jako tenor w operze w Stanisławowie, w 1935 wystąpił w Operze Lwowskiej w roli Leńskiego w "Eugeniuszu Onieginie" Piotra Czajkowskiego oraz jako Rudolf w "Cyganerii" Giacomo Pucciniego, a później także w Opera Comunale we Florencji i w Mediolanie.
Grał również role amantów, m.in. u Wilama Horzycy w "Przygodzie w Grand Hotelu". W czasie II wojny światowej znalazł się w obozie jenieckim, w którym zorganizował obozowy teatr, a później w obozie koncentracyjnym Groß-Rosen.
W 1952 założył we Wrocławiu wraz z drugą żoną, Haliną, kabaret "Dymek z papierosa". Ze względu na wykonywanie lwowskich piosenek był szykanowany przez stalinowskie władze. 
W 1999 wystąpił w telewizyjnym serialu "Trędowata". Dzięki staraniom Wojciecha Dzieduszyckiego wzniesiono we wrocławskim Parku Południowym pomnik Fryderyka Chopina. W 1999 został Honorowym Obywatelem Wrocławia ( 13 października 2006, po ujawnieniu jego agenturalnej przeszłości, zrzekł się tego zaszczytu ), a 20 listopada 2000 odebrał doktorat honoris causa przyznany mu przez Akademię Muzyczną we Wrocławiu.
W październiku 2006, po opublikowaniu przez media jego drugiego, dotychczas skrzętnie skrywanego, oblicza - Dzieduszycki wyznał, że został "zmuszony" do współpracy z organami służb bezpieczeństwa w 1949.
RFM FM

Piątek, 2008-05-02

Święto biało-czerwonej

UROCZYSTOŚCI W CAŁYM KRAJU
Pojawia się podczas meczów, strajków i świąt państwowych. Towarzyszyła wszystkim powstaniom i konspiracyjnym inicjatywom opozycji w podziemiu. W piątek przypada jej święto: Dzień Flagi RP.
Przełom roku ’89, przystąpienie do UE, radość z przyznania organizacji Euro 2012 – wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyły narodowe barwy, dumnie niesione przez zwykłych obywateli. Po raz pierwszy od dawna flaga nie musi oznaczać u nas protestu, walki.
2 maja to święto flagi, warto więc powtórzyć instrukcję pokazywania symbolu naszego państwa. Zwłaszcza, że często nawet urzędnicy państwowi nie wiedzą, jak wywiesić flagę.
TVN24

Gwiazdę Iraku i Gwiazdę Afganistanu przyznał prezydent

Prezydent Lech Kaczyński po raz pierwszy przyznał nowe wojskowe odznaczenia: Gwiazdę Iraku i Gwiazdę Afganistanu - poinformowała w specjalnym komunikacie Kancelaria Prezydenta.
Odznaczenie to ma charakter pamiątkowy, jest przyznawane za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych za granicami państwa.
Gwiazdą Iraku prezydent Kaczyński odznaczył 15 osób, w tym 13 wojskowych. Gwiazdę Afganistanu dostało 12 osób, w tym 10 wojskowych.

PAP

Dzień Flagi w Muzeum Powstania Warszawskiego

Tłumy warszawiaków postanowiły wykorzystać wolny dzień, aby odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego.
Z okazji przypadającego Dnia Flagi, w muzeum zorganizowano warsztaty dla najmłodszych.
Dzieci wycinają białe i czerwone serca z których tworzyły polską flagę. Do ubrań przypinają, własnoręcznie wykonane biało-czerwone kokardy, podobne do tych, które nosili powstańcy listopadowi i legioniści Dąbrowskiego.
Celem warsztatów, jest pokazanie dzieciom, że biel i czerwień to nasze barwy narodowe.
IAR

Czwartek, 2008-05-01

Kryptonim "Majowy Weekend" - 10 tysięcy policjantów z radarami i alkomatami

Jak co roku trwa policyjna akcja pod kryptonimem "Majowy Weekend". Nad bezpieczeństwem na drogach czuwa ponad 10 tysięcy policjantów, którzy sprawdzają, czy kierowcy nie naruszają przepisów ruchu drogowego. Dokładnie badają też trzeźwość tych, którzy siadają "za kółkiem". Funkcjonariusze zapowiadają, że będą zwracać szczególną uwagę na te wykroczenia, które powodują największe zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci będą więc sprawdzać przede wszystkim, czy kierowcy nie jadą z nadmierną prędkością. W minionym roku z tego powodu doszło do 11978 wypadków, w których zginęło 1749 osób, a 17933 zostało rannych.
Kontrole będą prowadzone nie tylko w sposób tradycyjny, przy użyciu ręcznych mierników prędkości, czyli tzw. "suszarek", ale również przenośnych i stacjonarnych fotoradarów. Na drogach, na których występuje największe natężenie ruchu, kierowcy mogą się spodziewać kontroli "kaskadowych" czyli kilku punktów kontrolnych w niewielkiej odległości od siebie.
policja.pl

Zakończył się Marsz Żywych w byłym KL Auschwitz
Blisko 8 tysięcy uczestników Marszu Żywych przeszło sprzed bramy obozowej z napisem "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau.
Sygnałem do wymarszu był dźwięk szofaru, baraniego rogu pasterskiego. Używali go starożytni Hebrajczycy podczas ceremonii religijnych.
W marszu obok siebie szli Żydzi, m.in. z Francji, Australii, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Węgier. Jest też spora grupa Polaków, licząca ponad 1,5 tysiąca osób. Powiewały flagi różnych krajów. Z głośników dobiegała odczytywana przez lektora lista nazwisk dzieci, ofiar holokaustu.
PAP

Wrocław: Gitarzyści pobili rekord Guinnesa

Rekord Guinnessa pobity. Na wrocławskim rynku zagrało 1931 jeden gitarzystów W tej rekordowej obsadzie zabrzmiał "Hey Joe" Jimmyego Hendrixa.
 Gitarzyści zjechali do Wrocławia z całego kraju i już od czwartkowego ranka ćwiczyli przed wspólnym wykonaniem znanego utworu Hendrixa. Rynek przypominał wielką salę prób.
Po wspólnym występie gitarzystów z wrocławskiej wieży ratuszowej rozległ się jeszcze hejnał. Tym razem nie był tradycyjny - hejnalista też zagrał "Hey Joe".
Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Leszek Cichoński, gitarzysta, nauczyciel gry i miłośnik twórczości Hendrixa. Gitarzyści pod wodzą Cichońskiego przez lata starali się pobić rekord Guinnessa ustanowiony przez Amerykanów, ale po raz pierwszy udało się to im dopiero w 2006 roku, wtedy na wrocławskim rynku wystąpiło o 50 gitarzystów mniej
RFM FM

INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228