14 lipca 2011 | <<< Nr 186 >>>

   W tym numerze
   
Do Redakcji
Wiadomości z Polski
Adrenaline Adventures
Genetyczny falstart polskiej prezydencji?
Góralski piknik w Calgary
Będą walczyć aż do skutku
Tworzenie się nowego porządku świata cz 38
Turystyka-Poleski Park Narodow
Humor
Upadek światowego systemu monetarnego cz 60
Kącik kulinarny Lucy Michalak
Ciekawostki
Manitoba - Lipiec w fotografii
Kalendarz Wydarzeń
Polsat Centre
Kącik Nieruchomości  
Czyszczenie wentylacji - Duct Cleaning

 


 

 


  Do Redakcji
 

Informacja do użytkowników kanału youtube Nasza Manitoba

 .. ze ze wzgledow profilaktycznych - na mozliwe "reperkusje" prawne - usuwamy z naszej strony http://www.youtube.com/user/NaszaManitoba 5 filmow, ktore moga (nie musza) podlegac w/w "zastrzezeniom".
Celem i "Motorem" dzialalnosci Naszej Manitoby - Polish Comunity Video Review, jest sluzenie Polonii Manitoby w rejestrowaniu zycia i wydarzen polonijnych dla ich wartosci archiwalnych, informacyjnych jak i rozrywkowych. Nasz "modus operandi" przewiduje jak najlepsza wspolprace z cala polonia i trzymamy sie tego nieustepliwie. Jezeli zaistnialo jakiekolwiek uchybienie - zapewniamy, ze nie bylo to nasza intencja.

Majac na uwadze w/w paragraf, wycofujemy filmy, ktore moglyby stac sie przedmiotem szeregu nieporozumien i nikomu nie potrzebnych klopotow - nawet prawnych!

Zaistniala sytuacja powstala na skutek naszego niedoinformowania - co znaczy: niedopatrzenia z naszej strony i przyznajemy sie do naszego bledu. Osoby tym zainteresowane przepraszamy i informujemy, ze zostaly podjete odpowiednie kroki, aby zapobiec podobnej sytuacji w przyszlosci.

Niniejszy e-mail jest nasza publiczna odpowiedzia na powstala sytuacje i prosze to, jako taki traktowac.

Z powazaniem - Henryk Enen /Nasza manitoba/

Nasz elektroniczny adres: naszamanitoba@shaw.ca

  

 


 


 

Dziekuje Ks.Z.Chmiel i Ks.B.Gajda oraz p.Krysi za zyczliwosc,serce okazane na zjezdzie PFI-2011 gdzie moglismy przez chwil pare cieszyc sie ze wspolnego spotkania -za wszelkie dobro z serca dziekuje.Dobry Lotr Kazimierz

moja strona internetowa www.kazimierz-pawlowski.eu
Pozdrawiam cala wspolnote polonijna pamietajac w modlitwie.Ksiedza Sikorskiego pozdrowilem.Szczesc Boze
adres KRAKOWSKA 64 C
35-111 RZESZOW


 


Witam serdecznie,

 

dzisiaj zupelnie przypadkowo trafilem na Wasza strone i mnie po prostu zatkalo! Tak daleko od Polski i tak blisko Jej Sercu! A te 96 dębów... Po prostu w imieniu wielu mówią - DZIEKUJE! Przeczytalem kilka artykulow z duza ciekawoscia, tematy nie zawsze poruszane w mediach w Polsce. Warto bylo odwiedzic Wasz Biuletyn.
A ja zapraszam do mojego Saloniku Literackiego, moze w dalekiej Kanadzie wstapi tutaj kilka osob :-)
Polecam Polonii jedno z opowiadan mojej najnowszej ksiazki "Tetno miasta" pt. "Palac". Dramat smolenski w historycznej perspektywie. Moge udostepnic ewentualnie do publikacji z zachowaniem praw autorskich. Ksiazka tez dostepna, ale to juz w Wydawnictwie.
Jeszcze raz dziekuje za milo spedzony u Was czas,
z goracymi pozdrowieniami z Warszawy
Piotr Stanislaw Krol

 

 
 


   Wiadomości z Polski
Przygotwane przez Tadeusza Michalaka
źródło Donosy


 

Premier Donald Tusk

wygłosił przemówienie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, przedstawiając założenia polskiej prezydencji. Na początku powiedział o wsparciu, jakiego Europarlament udzielił Polsce w czasie stanu wojennego i po upadku komunizmu. Potem przedstawił swoją wizję Unii Europejskiej - Europa bez wewnętrznych granic z silnymi instytucjami europejskimi i pamiętająca o solidarności między narodami. Apelował, by nie szukać kozła ofiarnego w związku z trudną sytuacją w Europie. Mówił też, że mimo skromnych narzędzi w trakcie polskiej prezydencji dołożymy polskiego entuzjazmu i energii, aby przejść przez kryzys i uwierzyć na nowo w Europę.

 

Podczas debaty

nie obyło się bez polskiego piekiełka. Europoseł Ziobro, zarzucił rządowi Tuska, że łamie wolność słowa, mediów, prawa obywatelskie, posługując się przykładem incydentu z interwencją funkcjonariuszy w mieszkaniu internauty, który obrażał prezydenta. Ripostował Marek Siwiec z SLD, pytając Ziobrę czy to on był ministrem sprawiedliwości, kiedy uzbrojone bandy atakowały ludzi w Polsce, o 6 rano wkraczały do mieszkań i zamykały ludzi do więzień. Michał Kamiński oświadczył, że popiera polski eksport a nie popiera "obciachu z naszego kraju" i dostał brawa. Podczas popisu Ziobry premier ukrył twarz w dłoniach z zażenowania.

 

Po debacie w Parlamencie Europejskim

premier Tusk powiedział, że jest zadowolony, bo uzyskał poparcie zdecydowanej większości europosłów. Niechętnie komentował występy europosłów PiS, stwierdzając, że "stanęli na wysokości zadania, chyba sami sobie zaszkodzili".

 

Byli premierzy

Józef Oleksy i Leszek Miller wystartują z list SLD w wyborach z pierwszych miejsc, ale w trudnych okręgach. Miller prawdopodobnie w okręgu gdyńskim, a Oleksy w nowosądeckim.

 

Akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej

zadebiutowały na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani - liczyli nawet na 10% zysku, a rano kurs wyniósł tylko 3.3% powyżej pierwotnej ceny sprzedaży akcji, później spadł.

 

Kanclerz Angela Merkel

spędziła weekend w Polsce, na zaproszenie prezydenta Komorowskiego. Wraz z mężem zwiedzała Pomorze. Razem z polską parą prezydencką zwiedzali Gdańsk, a potem popłynęli na Hel do ośrodka prezydenckiego, gdzie spotkali się też z premierem Donaldem Tuskiem i towarzyszącą mu małżonką.

 

Niedzielną pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja

na Jasnej Górze skomentował wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski. Powiedział, że jest to już wojna domowa, w której część Kościoła wspiera PiS. "Zawsze to samo: kłamstwo, nienawiść, agresja i głupota" - powiedział Niesiołowski. W pielgrzymce uczestniczył Jarosław Kaczyński, który po zakończeniu mszy dziękował za ostatnie 15 miesięcy wsparcia Radiu Maryja, Telewizji Trwam i Naszemu Dziennikowi. Homilie wygłaszał acbp. Mokrzycki, który wychwalał Radio Maryja, że dzięki niemu znaczna część społeczeństwa "pozbawiona dotąd możliwości wyrażenia swoich poglądów, nadziei, obaw, uzyskała możliwość zaistnienia w życiu".

 

Jacek Karnowski

prezydent Sopotu w rocznicę wybuchu afery sopockiej (w 2008 po publikacji w Rzeczpospolitej, gdzie pomówiono go o dopuszczenie się korupcji), złożył trzy pozwy. Przeciwko "Rzeczpospolitej" o pół miliona odszkodowania, oraz przeciwko CBA i Prokuraturze Krajowej w Sopocie.

 

PiS rozpoczęło kampanie

wyborczą telewizyjnymi spotami wzorowanymi na kampanii republikanów w USA. PiS twierdzi, ze nie jest to akcja wyborcza tylko kampania informacyjna. Spoty pt. "Głosy prawdy" to wypowiedzi "zwykłych ludzi", którzy skarżą się jak im źle, głownie, że na nic ich nie stać i kończą się słowami "Panie Tusk, panu już dziękujemy".

 

Sport

Polscy siatkarze, wygrywając z reprezentacją Argentyny, zajęli 3 miejsce w finale Ligi Światowej, rozgrywanym w gdańsko-sopockiej hali Ergo-Arena. Wygrali Rosjanie, pokonując Brazylię.

Polscy żużlowcy awansowali do finału rozgrywek Drużynowego Pucharu Świata. Polacy wygrali dwie poprzednie edycje tych rozgrywek, tytułu będą bronić w sobotę w Gorzowie Wielkopolskim.


 

Ceny gazu w Polsce

wzrosną od polowy lipca o 5 do 7 procent. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe ceny.

 

 

W głośnej sprawie nakazu poddania się badaniom psychiatrycznym

przez Jarosława Kaczyńskiego, sędzia, który o tym zadecydował został wyłączony ze sprawy, ponieważ uprzednio orzekał w innej sprawie, tez wytoczonej przez Janusza Kaczmarka, tyle ze dziennikarzom a nie prezesowi PiS. Teraz będzie wyznaczony nowy sędzia i on zadecyduje czy podtrzymać decyzję o badaniach.

 

Listy wyborcze

tworzą się. Jedynka Platformy w Rybniku będzie Joanna Kluzik-Rostkowska.

 

Dziennik Rzeczpospolita

ma wydawcę - Presspublika. 49% udziałów ma skarb państwa. Pozostałe 51% miał brytyjski fundusz Mecom. Teraz sprzedał je polskiemu biznesmenowi Grzegorzowi Hajdarowiczowi (wydawca Przekroju). Powodem sprzedaży miał być `brak możliwości porozumienia się z mniejszościowym właścicielem'. Wszyscy spekulują czy to koniec czy rozwój.

Minister zdrowia Ewa Kopacz

już jutro (5 lipca) weźmie udział w spotkaniu euro-ministrów zdrowia. Na dłuższą metę - zapowiada, że jednym z wiodących polskich tematów będzie wykrywanie i leczenie zaburzeń komunikacyjnych u dzieci; tu można się pochwalić osiągnięciami Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą (znam osobiście osoby tam leczone; pieją z zachwytu).

 

 

Aleksander Kwaśniewski

po raz kolejny oświadczył, że żadnych "więzień CIA" w Polsce nie było i zaprzeczył doniesieniom prasowym jakoby dowiedział się o istnieniu tajnych więzień w 2003 r. i nakazał je natychmiast zamknąć.

 

Projekt budżetu UE na lata 2014-2020

przewiduje, że Polska będzie mogła skorzystać z 80 mld euro z funduszu spójności. Dopłaty dla rolników w różnych krajach Unii mają ulec spłaszczeniu (niskie wzrosną, wyższe spadną). Nie potwierdziły się nasze obawy, że zostanie wprowadzony podatek od handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. To na razie projekt, do ostatecznego przyjęcia budżetu daleka droga.

 

Stare japońskie auta

trafiają z Polski do Afganistanu. Kilkunasto-, a nawet dwudziestoletnie wozy (np. Toyota Corolla) kupione w Polsce za 4-5 tys. zł sprzedawane są w komisie w Kabulu za 3-5 tys., ale dolarów. Część z nich jeździ nawet na polskich tablicach, bo nikt nie egzekwuje tam wymogu przerejestrowania na nowego właściciela.

 

Tylko kilka procent

unijnych pieniędzy na rozwój Internetu udało się samorządom wydać do tej pory. Zdaniem MSWiA, jest jeszcze czas na wykorzystanie znacznie większych pieniędzy - umowy muszą być podpisane do końca 2013, a rozliczone do końca 2015. Ministerstwo zapowiada pomoc i koordynacje przy samorządowych projektach. Według badań GUS, w zeszłym roku, dostęp do Internetu miało 63.4% gospodarstw domowych.

 

 

Początek polskiej prezydencji w Unii

głównym wydarzeniem dzisiejszego dnia. Z pompa, koncertami, imprezami. Zaproszeni czołowi politycy UE. No i mnóstwo planów, co postaramy się w czasie tej prezydencji załatwić.

 

W czwartek 30 czerwca w Warszawie

"Solidarność" zorganizowała demonstrację antyrządową. Poza związkowcami z całej Polski pojawili się kibice piłkarscy. Demonstracja zaczęła się nietypowo: od koncertu na pl. Piłsudskiego, potem protestujący poszli pod Sejm i pod Kancelarię Premiera, gdzie wręczyli petycje (premier odebrał osobiście). Postulaty głównie ekonomiczne: ostre podniesienie płacy minimalnej, obniżenie akcyzy na paliwa i więcej pomocy społecznej. Było głośno, ale spokojnie.

 

W Sejmie

pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy całkowicie zakazującej aborcji (nawet w wypadku zagrożenia życia kobiety). Po burzliwej dyskusji trafił do komisji, chociaż SLD i część PO chciały od razu odrzucić.

 

Jedna czwarta maturzystów

nie zdała w tym roku matury. Dokładniej, na 343 tys. zdających, co najmniej jeden przedmiot oblało 84 tys. Najgorzej poszła matematyka. Dane nie obejmują zdających w terminie dodatkowym, w czerwcu. Kto nie zdał tylko jednego przedmiotu będzie mógł przystąpić do egzaminu poprawkowego.

 

Zespól Antoniego Macierewicza

opublikował swoją "białą księgę" na temat katastrofy smoleńskiej. Główne tezy: winni przede wszystkim Rosjanie, a poza tym rząd, ze szczególnym uwzględnieniem premiera i ministrów: spraw wewnętrznych, obrony i zdrowia, MSZ, kancelaria premiera i BOR. Politycy ugrupowań innych niż PiS na ogół unikają komentarzy, podkreślając tylko, że zespół Macierewicza nie miał dostępu do dokumentów źródłowych. Eksperci, zwłaszcza tacy, co mieli dostęp do materiałów śledztwa, obchodzą się bezlitośnie z tezami o "obezwładnieniu samolotu w powietrzu", czy o sfałszowaniu przez Rosjan zapisów rejestratorów lotu.

 

 

 

Do Polski powrócił

żaglowiec "Fryderyk Chopin". W ubiegłym roku, w czasie rejsu z młodzieżą, żaglowiec stracił maszty w czasie sztormu, został odholowany do Wielkiej Brytanii, gdzie był aresztowany na kilka miesięcy z powodu sporu o zapłatę za holowanie.

 

Budowę autostrady A2

(odcinków, z których budowy zrezygnowali Chińczycy) rząd chce powierzyć bez przetargu firmie wyłonionej w negocjacjach. Według nieoficjalnych informacji, z kilkunastu firm, do których się zwrócono, tylko jedna podjęła się wykonania zadania na proponowanych warunkach.

 

Prezydencja wszędzie

(jak za Breżniewa - człowiek się boi otworzyć lodówkę). Ale są tez interesujące analizy w mediach - co można próbować zrobić. Bo nie chodzi tu o `załatwianie dla Polski', tylko inteligentne współsterowanie różnymi inicjatywami. Na przykład: w sprawie Partnerstwa Wschodniego, jakoś harmonijnie łącząc to ze sprawami Południa. Mocy decyzyjnej to ta Prezydencja nie ma, ale współudział daje widoczność.

 

Prezydencja a sprawy polskie

Premier Donald Tusk zapowiada, że polski rząd chce uczestniczyć w spotkaniach państw strefy euro, które będą decydowały m.in. o pomocy finansowej dla państw w kryzysie. Na razie się nie udaje - minister finansów Jacek Rostowski mógł się podłączyć do video-konferencji ministrów finansów i słuchać (nie mówić) w czasie dyskusji o reformowaniu zarządzania gospodarczego w Unii (nie tylko w strefie euro), a jak przyszło do sprawy Grecji to go odłączono. Cóż, my bezpośrednio nie płacimy. Marszałek Senatu Bohdan Borusewicz `liczy na to, że nadchodząca kampania wyborcza nie przybierze formy, która osłabi wizerunek Polski'. Takie apele wygłasza też Prezydent. Mikołaj Dowgelewicz, pełnomocnik rządu ds. polskiej prezydencji, mówi, że wiemy jak zwiększyć w Unii wzrost gospodarczy. Janusz Lewandowski, komisarz Unii ds. budżetu, diagnozuje: Europa składa się z ludzi na Południu, obrażonych na dyktowane im warunki pomocy, i podatników z Północy, obrażonych, że muszą płacić na Południe'.

     

 

  Życzenia

May your sweet 16th Birthday bring loads of joyful and sweet memories in your life. May you have a great and successful year ahead. We are very proud to have a daughter and sister like you.

Happy Birthday and all the best.

Love Mama, Tata, Mateusz and Julka.     

 

 

 

  Adrenaline Adventures
 
Adrenaline Adventures.
Miejsce wypoczynku dla osób które dbają o sprawność fizyczną dla siebie i swoich rodzin.
Wspinanie sie na skałki, zjazdy na linach, sporty wodne (narty i boarding), siatkówka plażowa.
Wszystko w odległości kilku minut od centrum Winnipegu ( Perimeter Hwy. - strona Headingly - pomiędzy Roblin Blvd. i Wilks Ave.)
Więcej informacji można otrzymać na www.adrenalinemb.com .
Serdecznie zapraszamy Michelle ( zd. Michasia Bibik) i Jason Rohs – właściciele.

 

 

 

 

 Genetyczny falstart polskiej prezydencji?
W pierwszym dniu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej rządząca koalicja PO–PSL uchwaliła usunięcie z prawa polskiego zakazu przywozu z zagranicy zmodyfikowanego genetycznie ziarna przeznaczonego do siewu.

Nieuczciwi producenci rolni, którzy korzystając z furtki prawnej zostawionej im przez posłów PO i PSL zasieją GMO, nie będą się do tych zaleceń musieli dostosować, ponieważ polskie prawo dotąd nie implementowało przepisów w tym zakresie. Jeśli później oddadzą do skupu to, co wyprodukowali, mieszając GMO ze zwykłą produkcją rolną, to zagraniczni importerzy polskiej żywności odeślą nam z powrotem - te nielegalne w Unii Europejskiej, nieoznakowane produkty GMO.

 

Czyj interes reprezentują polscy parlamentarzyści?


Przyjmując ustawę nasienną w obecnym kształcie, posłowie koalicji rządowej weszli na drogę podważenia wiarygodności polskich producentów żywności, którzy do tej pory mogli gwarantować, że jest ona nieskażona nielegalnym GMO. Nowa ustawa tworzy również precedens prawny, który zagraża istnieniu rodzimego nasiennictwa – skażenie przez uprawy GMO oznacza niemożność sprzedaży nasion czystych polskich tradycyjnych odmian roślin uprawnych. To wszystko narazi nas nie tylko na utratę zagranicznych rynków zbytu, na których mieliśmy dotąd pozycję lidera w produkcji wysokiej jakości, tradycyjnej żywności, ale może pozbawić kontroli polskich władz nad tym, co się w Polsce uprawia. Trudno nie zauważyć, że dopuszczenie upraw GMO w Polsce jest bezpośrednim podważeniem naszej suwerenności żywnościowej.

 

Żywność nie rodzi się na sklepowej półce

wg Philip H. Howard. Department of Community, Agriculture, 
Recreation and Resource Studies, Michigan State University. 
Sustainability 2009, 1, 1266-1287 / Fot. wg Philip H. Howard, zmienione
Opisana sytuacja jest kolejną odsłoną procesu przejmowania kontroli nad materiałem siewnym na świecie przez koncerny biotechnologiczne. Już dziś kilka wielkich koncernów skupia w swoich rękach dużą część światowej produkcji ziarna siewnego i pasz dla zwierząt (patrz schemat).
Dlatego trudno zrozumieć działania polskich decydentów, którzy uchwalają ustawę nie tylko niezwykle groźną dla polskich gospodarstw rodzinnych, ale też podważającą dalsze istnienie nieskażonych przez GMO polskich odmian roślin uprawnych, odmian będących chlubą polskiego nasiennictwa.

W erze dobrobytu i konsumpcjonizmu łatwo uwierzyć, że żywność bierze się z hipermarketu i że nigdy jej tam nie zabraknie. Jednak rzeczywistość wygląda inaczej – bezpieczeństwo żywnościowe może zagwarantować tylko mądra i odpowiedzialna polityka w odniesieniu do rolnictwa. Nadchodzące wybory parlamentarne będą okazją, aby pokazać, iż społeczeństwu niepotrzebni są politycy naiwni czy niekompetentni. Tacy politycy otrzymają bolesną lekcję, która im przypomni, że ich zadaniem jest tworzenie prawa, które będzie wspierać rodzime nasiennictwo, polskich rolników i naszą zdolność produkcji żywności, a nie ją podważać.

 

Apelujemy do rządu i polityków


w sprawie odrzucenia projektu nowej ustawy o nasiennictwie. Ta ustawa powinna być napisana na nowo i powinna chronić żywotne interesy ekonomiczne naszego kraju, a nie wspierać zagraniczne monopole dla których liczy się wyłącznie zysk.

Petycję można podpisać tutaj

Ilustracja przedstawiająca konsolidację światowego rynku nasion siewnych w rękach kilku korporacji pochodzi z publikacji Visualizing Consolidation in the Global Seed Industry: 1996– Philip H. Howard. Department of Community, Agriculture, Recreation and Resource Studies, Michigan State University. Sustainability 2009, 1, 1266-1287; doi:10.3390/su1041266

Kontynuacja...

 

 

 

   Góralski piknik w Calgary

GÓRALU, CZY CI NIE ŻAL…

                                                     

                                                      VICTOR KSIĘŻOPOLSKI

                                                          

 

           Wróciłem właśnie do mojego Calgaryjskiego condo z Góralskiego Pikniku wraz ze wspaniałym zapachem dymu z ogniska, widokiem pięknych góralskich strojów, brzmieniem góralskich przyśpiewek i góralskiej gwary w uszach. Nigdy nie miałem okazji spotkać w Polsce tylu piknie wystrojonych górali i góralek razem i do tego uczestniczyć w znakomicie zorganizowanym przez nich spotkaniu z ceprami. Dopiero Kanada dala mnie, „góralowi nizinnemu” i innym ceprom, okazję na takie spotkanie.

 

          W dniu 9 lipca 2011 roku świeżo założony w Calgary Związek Podhalan odświeżył nam swój polski swojski góralski folklor wpisując go w kanadyjskie przedgórze Gór Skalistych. Efekt był w moim odczuciu niezwykły. Raptem, widząc w oddali ostre szczyty gór i patrząc na góralskie stroje naszych wspaniałych organizatorów z podhalańskich hal i beskidzkich siedlisk i słuchając ich mowy, można było łatwo sobie wyobrazić, że jesteśmy na posiadach przy ognisku gdzieś na jakiejś karpackiej hali. W końcu przecież Poronin, Nowy Targ, Rabka, Nowy Sącz, Żywiec czy inne karpackie miasta to, poza Zakopanem, też góralski świat. Ten powrót do przeszłości był dla mnie i zapewne dla innych uczestników pikniku ogromnym wydarzeniem. Po 28 latach w Kanadzie mogłem wreszcie zapomnieć, choć na chwilę, że jestem z dala od Polski. Chwała Górale wam za to.

 

          Może niezupełnie łatwo było nam ceprom odnaleźć miejsce pikniku, lecz, gdy już,

po minięciu Cochrane a nie dojeżdżając do Ghost Lake, odnalazło się prowadzącą na północ drogę nr. 40, już z daleka polska flaga przy bramie wjazdowej do Beaupre Community Hall wynajętym na tę okazję i góralskie stroje wskazały nam gdzie można już wysiadać z samochodu. Na bramie góralskie gościnne słowa, skasowanie biletu, którego połówka miała służyć do otrzymania poczęstunku, pieczątka na rękę, aby można było wyjechać i wrócić i „naprzód wiara…”.  W sympatycznym budynku czekał płatny bar oraz również płatne żeberka, kiełbasy i kapusta w różnych zestawach przyrządzone po góralsku (nawet chleb ze smalcem był dostępny w jadłospisie dla smakoszy). Na dworze, na ruszcie wielkiego paleniska, czekał uśmiechający się do nas wesoło pięknie upieczony smakowity prosiak. Ten był wliczony w cenę biletu wraz z uśmiechem przejętego swą rolą dzielenia i nakładania jego porcji na nasze talerze Grześka, przedstawiciela młodej góralskiej generacji. Stoły zapraszały do pogawędek przy polskim i kanadyjskim piwku, prosiaczek znakomicie się konsumował z chlebkiem, góralska muzyka dodawała uroku spotkaniu, a góralscy gospodarze chętnie pozowali do zdjęć. Na sali czekała loteria fantowa z losami, jeden za 2$, trzy za 5$ i atrakcyjnymi nagrodami. Tak się złożyło, ze niespodzianie już w pierwszym losowaniu jeden z moich trzech losów trafił w nagrodę i stałem się właścicielem pięknie rzeźbionego drewnianego góralskiego ornamentu do powieszenia na ścianie, butelki „Żywca” i reklamowej koszulki „Okocimia”. Główną nagrodę w postaci dwu litrowej butli gorzały wygrał niestety ktoś inny. Nie zapomniano również o dzieciach, które też miały uciechę, otrzymując nagrody za wygrywane konkursy.

 

             Okazało się za niedługo, że mamy jeszcze jedną niespodziankę. Góralskie melodie i przyśpiewki płynące z głośników, wcale nie pochodziły od góralskich wykonawców. Grał i śpiewał nam zespół ceprów z Victorii a jego znakomity solista Heniek Benc był wśród nas prezentując chwilami na żywo swój wspaniały „góralski” głos. W oparciu o entuzjazm kilku ceprów, z dobrymi głosami i talentami muzycznymi, pochodzących z różnych stron Polski, powstał, z pomocą Ryśka Rudzkiego głównego organizatora, „White Eagle Band” z siedzibą w Victorii, w polonijnym klubie White Eagle Hall,. Zespół spotkał się z ogromnym entuzjazmem polonijnych słuchaczy odnosząc sukcesy w Stanach w różnych polonijnych ośrodkach. Najbardziej wyeksponowanym jego osiągnięciem i robiącym największe wrażenie jest podobno Wigilia Góralska przedstawiana w góralskim domu. Strona internetowa WWW.strony.ca przedstawia dokładnie historię zespołu i jego osiągnięcia. Jest tam również jego dokładny adres i sposób kontaktu. Zespół zaprasza na swoje występy do Victorii i również jest gotów przyjechać do Calgary, jeśli uzyska jakąś finansową pomoc. Nasi gospodarze nie mogli się nadziwić brzmieniu muzyki i przyśpiewek. Ja również. Jedyne, co nieco różniło je od góralskiego oryginału, jak stwierdzali znawcy, to góralski dialekt. Ale z tym jak i z angielskim trzeba się urodzić.

 

        

Czytaj dalej...


 

 

   Będą walczyć aż do skutku

Społeczność polska na Litwie z determinacją walczy o swoje prawa, a szczególnie o odwołanie dyskryminacyjnych założeń nowelizacji Ustawy o oświacie. Podczas dwudniowej międzynarodowej konferencji Wspólnota Demokracji, która odbywała się w końcu ubiegłego tygodnia w Wilnie i na którą przybyło wielu liderów światowych z sekretarz stanu USA Hillary Clinton na czele, zorganizowała ona kilka akcji protestacyjnych przy Urzędzie Prezydenta, Centrum Wystawienniczym Litexpo, gdzie zebrało się szczególnie dużo gości zagranicznych, oraz przy Sejmie RL (na zdjęciu).

Polacy wykorzystali okazję, aby jeszcze raz zwrócić uwagę i zasygnalizować opinii światowej, że nie zgadzają się z asymilacyjną polityką władz litewskich i będą walczyć o odwołanie dyskryminacyjnej Ustawy o oświacie aż do skutku.

Inf. wł.
Fot. Marian Paluszkiewicz

Źródło
 

 

 

  Tworzenie się nowego porządku świata cz 38.          Index
Czy są ślady istnienia inteligentnych istot na księżycu, przkonaj się sam/a.

 


Disclose.tv - BEST OF moon towers pyramids ufos cities 160 pics Video

 

 

  Turystyka -Poleski Park Narodow

Zaczerpnięte z http://www.poland.gov.pl/Poleski,Park,Narodowy,7813.html
 

Poleski Park Narodowy

 

ołożony 50 km na północny wschód od Lublina Poleski Park Narodowy stanowi unikalny zespół bagien, moczarów, jezior, stawów i lasów. Jest dziś ostatnim fragmentem poleskiego krajobrazu, który oparł się intensywnym melioracjom lat sześćdziesiątych. Tu jeszcze pozostało coś, co dawniej określano mianem „Polesia czar”.Słynne poleskie moczary można zwiedzać „suchą stopą” maszerując specjalnie przygotowanymi kładkami np. ścieżką przyrodniczą „Dąb Dominik”. Ścieżka zaczyna się niedaleko wsi Łomnica, początkowo prowadzi różnymi typami lasów przez grądy, olsy i bory bagienne. W pobliżu jeziora Moszne docieramy do torfowiska, przez które poprowadzona jest kładka aż do samego jeziora, będącego w ostatnim stadium zarastania. Wycieczka jest szczególnie ciekawa dla osób zainteresowanych roślinnością. Po drodze przez torfowisko spotkać można wiele rzadkich gatunków roślin: wierzbą lapońską, mięsożerną rosiczkę okrągłolistną czy bagno zwyczajne.

Położona w północnej części parku ścieżka „Perehod” przygotowana jest dla amatorów ornitologii. Znajdują się tu dwie wieże obserwacyjne. Ścieżka poprowadzona jest wokół kompleksu stawów, częściowo groblą biegnącą ich środkiem. Na pięciokilometrowej trasie obserwować można w zależności od pory roku kilkadziesiąt gatunków ptaków m.in. bielika, błotniaka stawowego, orlika, czaplę białą, bąka, łabędzie nieme i krzykliwe, liczne gatunki kaczek, gęsi i ptaków brodzących.

Największym mieszkańcem poleskich bagien jest łoś. W lasach spotykamy sarny, jelenie i dziki, czasem pojawia się wilk. W Poleskim Parku Narodowym występuje żółw błotny, jedyny polski gatunek żółwia dawniej powszechnie spotykany, dzisiaj najbardziej zagrożony gatunek gada w Polsce.

Park przygotowany jest do turystyki aktywnej. Jego fragmentami prowadzi trasa rowerowa z Lublina, przebiega tędy jeden z najdłuższych szlaków konnych w Polsce. Z 280 kilometrów Poleskiego Szlaku Konnego aż 60 kilometrów znajduje się w granicach Poleskiego Parku Narodowego.

Na terenie parku poleskiego znajdują się dwa pola namiotowe w miejscowościach Babsk i Łomnica i liczne kwatery agroturystyczne w miejscowościach Urszulin, Sosnowica, Andrzejów. Dobrą bazą wypadową do parku jest Łęczyca, Włodawa i Lublin.

 

 

 

   Humor


 

 


 
 

 

S  P  O  N  S  O R

 

 

  Upadek światowego systemu monetarnego cz. 60

 
  Wall Street zaczyna cięcia we Włoszech
  Premier Grecji chce następny bailout
  11% wzrost kradzieży w sklepach - USA
  Rating Irlandii obniżony do "Junk"
  Była średnia klasa śpi w samochodach
   Złoto bije znowu rekordy
   Cisco zwolin 10,000 ludzi
 
 UE wzywa nadzwyczajne posiedzenie w związku z kryzysem w Włoszech

 

 

 Kącik kulinarny Lucy Michalak

 

 

 

 

 

Kurczak Zapiekany

1- kg piersi z kurczaka

3- szt cebule

1 kg pieczarek

70 dkg marchewki

Majonez + kwaśna śmietana

Piersi pokroić w kostkę i podsmażyć.

Cebulkę pokrojoną podsmażyć razem z pieczarkami. Marchewkę udusić.

Wszystko należy ułożyć warstwami w naczyniu żaroodpornym.

Zalać majonezem połączonym z kwaśną śmietaną. Zapiec w piekarniku przez

1 godz. Podawać na gorąco. -smacznego.

J. Gronowska, Kluczbork

 

 

 

 Ciekawostki

 Dziewczyna bez kości

 


 

 

 

 

  Manitoba- Lipiec w fotografii

Fot. Bogdan i Alicja Fiedur

 

 


 

 

 

 

   Ogłoszenia

 


 


 


 

 

 


Translate this page - Note, this is automated translation meant to give you sense about this document.
 

 

maj 2011

 czerwiec 2011
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
 

 

 


Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008

 

Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 17 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Discovery, History, Cartoon, TV4, Viva,TRWAM

IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza
 

 

 

Czyszczenie Wentylacji
Duct cleaning


1485 Wellington Avenue
Winnipeg, MB, R3E OK4
Phone: (204) 284-6390
Cell: (204) 997-2000
Fax: (204) 284-0475
email

clean@advancerobotic.com

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można pobrać nagrania HYPERNASHION za darmo!!!
 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493


 “Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny
 

Interesujące filmiki

 
Tłusty czwartek

 
Walentynki 2011

  
"A Christmas Opus" Koncert kolęd
Sylwester 2010


Chopin With Friends


Obchody Niepodleglosci Polski w Winnipegu


Pasterka 2010 - Winnipeg


Życzenia Bożonarodzeniowe 2010


Wybory zarządu KPK o. Manitoba   


Wieczór poetycko-muzyczny


Wystawa "ART Confrontations#11


Jesień w Manitobie


Droga Krzyżowa


Tragedia Smoleńska


Wizyta marszałka senatu
Bogdana
Borusewicza


Z wizytą u Sokalskich


Pieczenie świni


Royal,Polish Canadian Legion Jubileusz


Zabawa dożynkowa


104 Lata Istnienia SokolaChoinka u Sw. Jana Kantego


Świąteczny Koncert Szkoły
i Zespołu Sokół

"A Christmas Opus"
Ostatnia Próba Przed Koncertem