12 października 2011 | <<< Nr 195 >>>

   W tym numerze
   
Do Redakcji
Wydarzenia warte odonotwania
Wiadomości z Polski
Jan Pecold - Zostałem sprowokowany
Aby nas lepiej traktowano - Jerzy Bibik
KS. PROF. JANUSZ IHNATOWICZ - poeta - uhonorowany...
Sometime In November  - Nowe video
Odszkodowania dla ofiar szczepionek
Bańka w Polsce
Diaspora- Narodziny polskiej emigracji do Kanady 1940-1960
Tworzenie się nowego porządku świata cz 47
Turystyka-Dąb Bartek
Humor
Upadek światowego systemu monetarnego cz 69
Kącik kulinarny Lucy Michalak
Ciekawostki
Manitoba - Październik w fotografii
Kalendarz Wydarzeń
Polsat Centre
Kącik Nieruchomości  
Czyszczenie wentylacji - Duct Cleaning
 • Czyszczenie Wentylacji
  Duct cleaning


  1485 Wellington Avenue
  Winnipeg, MB, R3E OK4
  Phone: (204) 284-6390
  Cell: (204) 997-2000
  Fax: (204) 284-0475
  email

  clean@advancerobotic.com

  Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

   

   


  Chcesz być naszym korespondentem, autorem napisz do nas
  Chciałbyś/aś umieścić bezpłatne prywatne ogłoszenie kliknij tutaj
  Poleć nam ciekawą stronę
  Chcesz złożyć komuś życzenia
  Masz ciekawe zdjęcie - prześlij do nas

 


 


  Do Redakcji

 

 

 

 

 


Informuje że Dyżur Konsularny będzie miął miejsce 26-27-go Listopada w PTG Sokół Winnipeg, Vice Konsul Pan Andrzej Janik potwierdził ta datę. Godziny urzędowania podamy do końca tego tygodnia.

Z szacunkiem,

Marian Jaworski


 

Szanowni Państwo,

Konsulat Generalny RP w Toronto uprzejmie informuje, że wyniki głosowania w Wyborach do Sejmu i Senatu RP w Obwodowych Komisjach Wyborczych nr 104 i 105 w Toronto znajdują się na stronie:

http://torontokg.polemb.net/index.php?document=485

 

 

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej

2603 Lakeshore Blvd. W, Toronto, ON M8V 1G5

Tel: +1 416 252 5471

Faks: +1 416 252 0509

www.torontokg.polemb.net

www.msz.gov.pl

 


 

Private piano and music theory lessons based on Royal Conservatory of Music curriculum (all levels) offered by Tadeusz Biernacki.
Please call 334-4441 or 791-5618.


 


Szanowni Państwo,
 

Przesyłam Państwu materiał prasowy dotyczący zbliżającej się kolejnej gali mma - KSW 17 (Konfrontacja Sztuk Walki, 26 listopada, Łódź - www.konfrontacja.com) z udziałem Mariusza Pudziana Pudzianowskiego, Mameda Khalidova i wielu innych zawodników MMA z Polski i zagranicy.

W załączniku przesyłam opis zawodów KSW 17, zasady walki w formule MMA, wywiady z zawodnikami, zdjęcia, fightcard, oficjalny plakat zawodów oraz prezentację, czyli KSW w liczbach.

Wszystkie materiały są do wykorzystania, jeśli uznacie Państwo, że temat może być atrakcyjny dla Państwa czytelników.

Informuję, że jesteśmy w stanie dostarczyć więcej unikalnych zdjęć z zawodnikami KSW na Państwa potrzeby, możemy również pomóc w przeprowadzeniu wywiadu z naszymi zawodnikami, przekazać zdjęcia z sesji oraz inne materiały na potrzeby artykułów.

Przesyłam Państwu również link do oficjalnego trailera KSW 17, również do wykorzystania: http://www.youtube.com/ksw#p/a/u/1/mlDmSZ89JV8

Zapraszam również na www.konfrontacja.com

Mam nadzieję na współpracę z Państwa redakcją.

Jeśli pomyliłem adres emaliowy, to byłbym wdzięczny za przekazanie tej informacji do działu sportowego w Państwa firmie.

W razie pytań jestem do dyspozycji.

Bardzo dziękuję i życzę miłego dnia

Z poważaniem,


Mariusz Lewandowski
+48 603194294
www.konfrontacja.com
www.facebook.com/konfrontacja
www.ksw.ipla.tv
www.youtube.com/ksw


 

KATOLICKIE STUDIO MŁODYCH ZAPRASZA NA 22. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PIOSENKI RELIGIJNEJ który odbędzie się w Centrum Jana Pawła II od 18 do 20 listopada. Hasłem Festiwalu są słowa "Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze." Zachęcamy solistów, grupy i chóry do pisania własnych tekstów i komponowania muzyki na festiwalowy konkurs. Rejestracja artystów do poniedziałku, 31 października. Zwycięzcy konkursu wystąpia na koncercie laureatów, w sobotę, 19 listopada.

 

Dodatkową atrakcją Festiwalu są tegoroczni goście: zespół Gang Marcela, który obchodzi 30 lat działalności artystycznej, zagra koncert p.t. „Największe Przeboje” w sobotę, 19 listopada o godzinie 18:00. W niedzielę 20 listopada na scenie Festiwalu wystąpi światowej sławy solista amerykański John Michael Talbot, który rozpoczął tournee „Worship and Bow Down”.

 

Rejestracja artystów, bilety i informacje: festivalofsong.ca lub 416 767-2996

 
 

 


   Wydarzenia warte odonotwania

 

 


Madonny


Jacek Stachursky show

 

    Wiadomości z Polski
Przygotwane przez Tadeusza Michalaka
źródło Donosy


 

Media i politycy

komentują wczorajszą (w programie Tomasza Lisa) wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o kanclerz Angeli Merkel, m.in., że jej wybór nie był dziełem przypadku. Donald Tusk: "Kaczyński nie wygrał a już rozpoczyna wojny". Michał Kamiński: "Kaczyński obrażając Merkel wbił nóź w plecy PiS". Guido Westerwelle, szef MSZ Niemiec" "Słowa Kaczyńskiego nie reprezentują opinii większości Polaków".

 

Marszałek Grzegorz Schetyna

gościł w Poznaniu na spotkaniu z przedstawicielami świata biznesu. Powiedział, że trudno sobie wyobrazić reset stosunków pomiędzy PO a PiS, po wypowiedziach Kaczyńskiego na temat Angeli Merkel i relacji polsko-niemieckich. Spotkanie marszałka usiłowali zakłócić tzw. kibice, którzy wdarli się do hotelu, krotko manifestowali, ale nie zostali wpuszczeni na sale konferencyjna.

 

Debata przedwyborcza w TVN

Udział wzięli Radosław Sikorski, Elzbieta Fedak, Grzegorz Napieralski, Paweł Kowal. Wg internautów najlepiej wypadł minister Sikorski.

 

Premier Tusk powiedział,

że nie będzie on ani Waldemar Pawlak brać udziału w debatach telewizyjnych skoro Jarosław Kaczyński odmówił w nich udziału.

 

Donald Tusk zapowiedział,

że jeśli PO wygra wybory, to ma plan nowej organizacji rządu, rozdzielenie MSWiA oraz powstanie nowego ministerstwa - Cyfryzacji.

 

Henryka Krzywonos

niegdyś tramwajarka, jeździła dziś zabytkowym tramwajem w Lodzi. Poparła Cezarego Grabarczyka i prosiła by mieszkańcy Lodzi nie głosowali na PiS - "Jeśli PiS wygra, to ostatni zgasi światło".

 

Do glosowania w wyborach

namawiała dziś w Belwederze prezydentowa Anna Komorowska podczas uroczystości wręczania dyplomów laureatom konkursu "Masz glos. Masz wybór".

 

Sad Administracyjny

odrzucił skargę komitetu Nowa Prawica, (którym kieruje Janusz Korwin Mikke) na decyzje Państwowej Komisji Wyborczej, odmawiającą dopuszczenia do wyborów. Sąd uznał, że nie należy do jego kompetencji rozpatrywanie skarg na procedurę wyborczą. PKW odrzuciła zgłoszenie z powodu spóźnienia w zgłoszeniu w kilku okręgach.

 

Groźny pożar w Legionowie

Paliła się hala magazynowa m.in. z dezodorantami. Spłonęło ok. 3 tyś m2 hali, poparzone zostały 2 osoby. Pożar przez cały dzień gasiło 50 zastępów straży pożarnej. Ewakuowano okoliczne budynki.

 

Dzien Papieski

jak zwykle: nagrody w blasku telewizji - i pracowici wolontariusze na ulicach, zbierający na stypendia Dzieło Nowego Tysiąclecia. W tym roku 2400 stypendystów.

 

Gazoport w Świnoujściu

ma dobre wiadomości: Komisja Europejska łaskawie nie zgłosiła zastrzerzeń do polskiego wniosku o dofinansowanie budowy terminalu do odbioru skroplonego gazu LNG w Świnoujściu. Terminal ma zacząć działać w 2014. Ma odbierać 5 mld metrów sześciennych gazu - to jedna trzecia obecnego zapotrzebowania.

 

 

 

Przed Trybunalem w Strasburgu

odbyly sie przesluchania w sprawie skarg rodzin ofiar zbrodni katynskiej. Przedstawiciel Rosji usilowal podwazyc jurysdykcje Trybunalu twierdzac, ze Rosja przystapila do Konwencji Praw Czlowieka dopiero w 1998, wiec Trybunal Praw Czlowieka nie moze sie zajmowac wydarzeniami z roku 1940. Z tym ze polska skarga nie dotyczy akurat samej zbrodni, tylko prowadzonego przez Rosje sledztwa. Skarzacy domagaja sie uznania mordu w Katyniu za zbrodnie wojenna i zbrodnie przeciwko ludzkosci oraz odtajnienia wszystkich materialow sledztwa. Werdykt spodziewany jest w przyszlym roku.

 

Wyniki z 93% obwodow:

 

PO - 38.96%, PiS - 30.03%. Prognoza z ostatniej chwili (znaczy, oparta na

prawie niepelnych zliczeniach): PO - 39.6%, PO - 30.1%. Ruch Palikota zwany juz dalej RP - 10.1% PSL - 8.2%, SLD - 7.7%. Frekwencja 47%.

O Senacie jeszcze bardzo niepelne dane, raczej ludzie podniecaja sie osobami (padl Zbigniew Romaszewski, pierwszy raz od 1989; w Warszawie prawobrzeznej prowadzi Marek Borowski, a lewobrzeznej - Barbara Borys-Damiecka, w Krakowie przeszedl Bogdan Klich, na Wybrzezu Bogdan Borusewicz wygral z Andrzejem Gwiazda).

Podzial mandatow (wciaz z tych 93%): Sejm: PO 206, PiS 157, RP 40, PSL 30, SLD 26, Mniejszosc Niemiecka 1. Senat: PO 62, PiS 31, PSL 2, `inne' 5.

 

Ogolnie - euforia w PO (`Podziekujcie Polsce, Polakom i Panu Bogu'

powiedzial Premier), glatwa w PiS, super-euforia w RP, spokojna pewnosc siebie PSL (`To znak na dobra kontynuacje', powiedzial wicepremier Waldemar Pawlak), zapowiedz rzezi przywodztwa w SLD.

Moj prywatny komentarz: bedzie jak bylo. Tyle ze neo-Lepper wycial SLD.

 

Istnieje jeszcze swiat poza wyborami

 

Dzien Papieski

jak zwykle: nagrody w blasku telewizji - i pracowici wolontariusze na ulicach, zbierajacy na stypendia Dzielo Nowego Tysiaclecia. W tym roku 2400 stypendystow.

 

Gazoport w Swinoujsciu

ma dobre wiadomosci: Komisja Europejska laskawie nie zglosila zastrzerzen do polskiego wniosku o dofinansowanie budowy terminalu do odbioru skroplonego gazu LNG w Swinoujsciu. Terminal ma zaczac dzialac w 2014. Ma odbierac 5 mld metrow szesciennych gazu - to jedna trzecia obecnego zapotrzebowania.

 

Jubileusz

dziewiecdziesieciolecia swietuje poeta Tadeusz Rozewicz.

 

     

 

 

 

S  P  O  N  S  O R

 

 

  Jan Pecold - Zostałem sprowokowany
Szanowny Panie Redaktorze.

Jakiś czas nie zabierałem głosu w sprawach polonijnych, bo praktycznie nic ciekawego w Polonii w czasie wakacji się nie dzieje. Natomiast często jestem prowokowany ( nie wiem czy to jest właściwe słowo )takimi wrzutkami typu : jest potrzeba lub zainteresowanie osób dyskusją na temat filmu Anity Gargas „ 10-04-10”. Od kilku już tygodni sprawdzam czy ktoś oprócz Pana Redaktora się wpisał i o dziwo nie ma tam ani jednego wpisu oraz ani jednego zainteresowanego. Może poda Pan Redaktor te osoby zainteresowane. A może ja źle szukam tych informacji i ich nie znajduję. Czyżby to była prowokacja osób które chcą poznać poglądy innych, nieujawniając swoich. Wielokrotnie również spotykam się z uwagami a wręcz zarzutami że to czy tamto w Polonii jest robione źle, a Polonusi nie mają możliwości wypowiedzenia się o swoich bolączkach. Otóż jest to nieprawda. Jestem chyba jednym z najbardziej „narzekających” ( czytaj zabierających głos )osobników w Polonii ale nie gadającym gdzieś pod publiczkę tylko staram zabierać się głos na otwartych zebraniach polonijnych, w których mogę uczestniczyć. Jeśli nie mogę zabrać głosu publicznie piszę o tym w Biuletynie „Nowy Czas” lub właśnie tutaj. Kiedy KPK Okręg Manitoba podał do wiadomości o kolejnym otwartym Zebraniu Sprawozdawczym przybyła tylko jedna osoba z tych co ja osobiście powiadomiłem że takie zebranie na które oni czekają się odbędzie. Przypomnę tu słowa jednego polityka który mawiał „nie kcem ale muszem”. Ja bym to odwrócił „kcem ale nie muszem”. Wiele razy nie zgadzam się ze zdaniem KPK a Oni ze mną, ale nigdy poza oczy. Dlatego zapraszam wszystkich do debaty polonijnej, czy to na temat działalności polonijnej czy obecnych spraw Polski. A szczególnie tych co chcieli rozmawiać na temat filmu „10-04-10”. Proszę się nie wstydzić. Kiedyś trzeba zadebiutować. Nie zabieram głosu w sprawie filmu żeby dać szansę tym co chcieli pierwsi. Jan A Pecold PS może widzą Państwo potrzebę otwarcia jakiegoś klubu dyskusyjnego. Proponujcie Państwo. A może po prostu tutaj wyrażajmy swoje „bóle” lub „bule”, jak kto woli, za Prezydentem.

Jan Pecold

 

--------

Panie Janie,

Pozwolę sobie odpowiedzieć na część Pańskiego postu gdzie odnosi się Pan do dyskusji na temat filmu Anity Gargas. Tak jak wspomniałem w moim poście kiedy kierowałem zainteresowanych do tej dyskusji, iż dostałem głosy że jest potrzeba forum gdzie Polonia mogłaby zabierać głos i dyskutować na temat swoich bolączek. Film Anity Gargas pobudził emocje jak też zbliżające się wybory w Polsce zwiększyły zainteresowanie i aktywność naszej Polonii. Jak Pan sam widział nie udało się namówić nikogo na dyskusję nawet w momencie wzmocnionych emocji.

Pisze Pan że tylko jedna osoba pojawiła się na spotkaniu sprawozdawczym KPK it to ta, którą Pan poinformował osobiście.

Na podstawie tych dwóch faktów nasuwają się następujące wnioski.

1. Polonia w Winnipegu nie jest wystarczająco zainteresowana sprawami społeczno-politycznymi Polski.

2. Polonia Winnipegu nie jest wystarczająco zainteresowana sprawami Polonii w Winnipegu

3. Polonia w Winnipegu powoli zanika i obecnie znajduje się w punkcie gdzie są ciągle ludzie mówiący po polsku i kultywujące polskie tradycje (sam takich ciągle spotykam) ale nie są one zrzeszone w żadnej z polonijnych organizacji. Może to być wynikiem braku organizacji polonijnych oferujących działalność i zajęcia idące z duchem czasu, albo Polonia nie potrzebuje organizacji, które mają charakter polski gdyż całkowicie zadowala się sprawami, które mają charakter ogólno kanadyjski.

4. Inną przyczyną tego może być również fakt że  w Winnipegu nie ma nowych imigrantów z Polski i siłą rzeczy starzy się poprostu wykruszają a  drobna grupka nowych jak też pokolenie już narodzone w Kanadzie używają technologii i szybkiego dostępu do informacji i kontaktu indywidualnie i zaspokajają swoje potrzeby wśród grona tych z którymi są w bezpośrednim kontakcie.

Krótko mówiąc model środowiskowy, który działał przed laty wyszedł z użycia a nowy model jest tak daleki, że szanse na spotkanie się tych dwóch grup są coraz mniejsze.

 

Bogdan Fiedur

 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

  Aby nas lepiej traktowano - Jerzy Bibik

  Napewno większość czytelników Polishwinnipeg zaznajomiła się z sytuacją polskiego odwiedzającego Kanadzę Pana
Henryka Brzezińskiego, który został uwięziony po przekroczeniu granicy w Kanadzie przez kanadyjskie służby graniczne i przetrzymywany bezprawnie i bez uszanowania i respektowania międzynarodowych konwencji w traktowaniu obcokrajowców. Pan Henryk Brzeziński został pozbawiony wszelkich praw obywatelskich i był przetrzymywany bezprawnie.

Jerzy Bibik chce aby te sprawy zostały zauważone przez polityków kanadyjskich i popycha ten temat we wszystkich możliwych kierunkach.

Poniżej znajduje się korespondencja Jerzego Bibika ze Stevenem Fletcherem i Władysławem Lizoniem.


 

 

Dear Ms Chadwyck.

I am very pleased that Mr. Lizon is taking personal interest in this incident.
However, I do not think that this affects only visitors from Poland.
Form the information that I have received, after the article in the Winnipeg Free Press, it seems that this is a systemic problem which affects other communities as well.
Many years ago, as the Secretary General of the Canadian Polish Congress, Manitoba division, I had a reason to involve the Manitoba Human Rights Commission, and other ethnic groups, in the solution to Polish Jokes. The result was very satisfactory. This time, it also seems, that basic human rights were disregarded. Perhaps, the Canadian Human Rights Commission, and other ethnic groups need to be involved again.
I remain with all due respect,
Jerzy Bibik

Sent: Thursday, October 13, 2011 8:18 PM
Subject: RE: na pewno pana to zainteresuje-nas wszystkich powinno!

Jerzy,

My name is Jocelyn, I am an assistant to MP Lizon out of his constituency office and I am writing to thank you for your email. MP Lizon has reviewed your concerns and is appreciative that you have taken the time to reach out to us, as this sort of feedback and engagement is very important.

We appreciate that you have provided details on such an important issue and hope you will continue to reach out to us in future.

Please do not hesitate to contact us should you have any further questions or concerns, or if you require any assistance from our office.

Best,

Jocelyn Chadwick

On behalf of Wladyslaw Lizon, MP
Mississauga East-Cooksville

 

From: Antoni [mailto:aszczepanski2@cogeco.ca]
Sent: October-04-11 12:50 PM
To: Lizon, Wladyslaw - M.P.
Subject: Fw: na pewno pana to zainteresuje-nas wszystkich powinno!

 

Prosze przekazac p. Lizoniowi MP.

 

Subject: Fw: na pewno pana to zainteresuje-nas wszystkich powinno!

 

Co sie dzieje na kanadyjskich lotniskach i jak traktuje sie tam Polakow?
Jezeli to jest prawda, to czy smierc niewinnego czlowieka na lotnisku w Vancouver byla daremna ofiara w traktowaniu polskich obywateli w Kanadzie przez personel lotniska?

Czy w ten sposob wyrazaja sie indywidualne uprzedzenia do sojusznika europejskiego walczacego z terroryzmem swiatowym?

Kim sa ci ludzie, ktorym Kanada powierzyla obowiazek obslugiwania na lotnisku gosci z Europy?
Moze konieczny tu jest zbiorowy glos spolecznosci polonijnej w Kanadzie.

AS

Subject: na pewno pana to zainteresuje-nas wszystkich powinno!

Jerzy (George) Bibik
140 Brittany Dr.
Winnipeg, MB R3R 3G9
895-2285 (h) 771-3212 (cell)Hon. Steven Fletcher M.P.
3111 Portage Ave.
Winnipeg, MB R3K 0W4


September 21, 2011


Dear Mr. Fletcher.

Yesterday I was acting as an interpreter, for Mr. Henryk Brzeziński, at a hearing at the Immigration Office. I had a ‘déjà vu ‘moment of the Robert Dziekanski incident. The final result was different because the police in Toronto were not as “trigger happy” as those in Vancouver.

Mr. Brzeziński came to Canada to visit his relatives in Winnipeg. The treatment that he received at the hands of the Immigration officer at Toronto`s Pearson airport, was nothing short of an outrageous abuse.

As Mr. Bzeziński had some female items of clothing and a toy in his baggage, he was accused of trying to join his wife and child (who are in Poland - his son is 10 years old; the toy was for a child of two). The officer did not believe that the items were presents for the relatives in Winnipeg , some of whom are female, and that the toy for his step-daughter’s son. He stated that Mr. Brzeziński did not bring any money to live on. As I mention before - Mr. Brzeziński came to visit family. The family told him not to bring money. Also, now days hardly anyone travels with any money. It is much more convenient and cheaper to withdraw the funds directly, from your account, through the ATM, in the country of visit.

The officer contacted, by phone, the family in Winnipeg and they confirmed the correctness of Mr. Brzeziński’s statements. This did not alter the officer’s conviction that a “grave criminal act is taking place“ . Mr. Brzeziński was arrested and placed in jail in Toronto.
There he spent the next ten days. Meanwhile his relatives in Winnipeg were meeting successive flights and getting progressively more concerned. The Immigration Department, although they had the address and the phone number of the relatives, did not see fit to inform them about the arrest. Only a threat, from Ms Anna Gebczyk ( the travel agent who made all travel arrangements) stating “You were the last people who saw him alive - you better have an explanation where he is“ , resulted in an admission that they are detaining Mr. Brzeziński. However, the immigration officers did not state on what grounds they were holding Mr. Brzeziński. This is a worse treatment than hardened criminals get. They can apply for bail and usually get it.
Neither Mr. Brzeziński nor his relatives were offered such a choice.

After ten days Mr. Brzeziński was released and instructed to await the deportation hearing. In the meantime, he was ordered, to report to the Immigration office every month. Since the flight ticket for the Toronto - Winnipeg part of the journey expired; the family had to purchase another one.

What we want to know is:
1) Why was Mr. Brzeziński arrested?
2) Why was his family in Winnipeg not notified?
3) Is the family going to be reimbursed for the additional ticket?
4) Will there be any compensation for the traumatic experience that Mr. Brzeziński and his family had to endure and the damage to his luggage?
5) When will the $5,000.00 which the relatives had to pay be returned?
6) Mr. Brzeziński said that there were other persons, from Poland, who were treated in similar fashion - is there a directive to single them out?
7) Is the over zealous officer going to suffer any consequences of this abuse?
8) Is the Department of Immigration going to do anything to avoid such incidents in the future?

With all due respect,

Jerzy Bibik

 

 

 

 

 

 

S  P  O  N  S  O R

 

 KS. PROF. JANUSZ IHNATOWICZ - poeta - uhonorowany...
KS. PROF. JANUSZ IHNATOWICZ - poeta - uhonorowany został w tych dniach Nagrodą Literacką Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (Londyn).    

 

 

 W tym roku mija 60 lat od ustanowienia prestiżowej Nagrody Literackiej ZPPnO. W tym roku także nagroda spełniła oczekiwania nas wszystkich - laureatem został nie tylko wybitny poeta, ale postać ciesząca się ogólną sympatią i respektem w środowisku całej emigracji polskiej.

JANUSZ ARTUR IHNATOWICZ (ur. 26 lipca 1929 w Wilnie) - polski duchowny katolicki, emerytowany profesor i dziekan teologii bazyliańskiego Uniwersytetu Św. Tomasza (St. Thomas University) w Houston, w Texasie, gdzie mieszka na stałe.

Urodzony w Wilnie, lata wojenne spędził w Częstochowie. Od 1946 roku przebywa na emigracji - początkowo w Irlandii, od 1951 w Kanadzie, od 1969 w Stanach Zjednoczonych. W latach 1948-51 studiował filozofię i psychologię na uniwersytecie w Dublinie, Irlandia . W latach 1948-51 studiował filozofię i psychologię na uniwersytecie w Dublinie, Irlandia, uzyskując stopień Bachelor of Arts. Seminarium duchowne ukonczył w Kielcach i tam, w roku 1962, otrzymał święcenia kapłańskie.

J.A.Ihnatowicz jest poetą, krytykiem, eseistą, dramaturgiem i tłumaczem. Napisał trzy sztuki teatralne, tłumaczył na język polski poetów angielskich i amerykańskich (Whitman, Pound i in.), przełożył też na angielski sztukę Jerzego Zawieyskiego "Sokrates". Drukował w "Tygodniku Powszechnym", "Więzi", "Znaku", "Kulturze", "Wiadomościach", "Merkuriuszu Polskim", "Życiu Akademickim", "Kontynentach", "Oficynie Poetów" i "Przemianach". Jego przekłady Psalmów z hebrajskiego weszły do antologii "Izrael w poezji polskiej" (Paryż 1958). Reprezentowany jest również w antologii londyńskiej "Ryby na piasku".

Od 1969 wykładał teologię i patrystykę na Uniwersytecie Św. Tomasza (University of St. Thomas) w Houston. W 1997 otrzymał papieski Order św. Krzysztofa "Pro Ecclesia et Pontifice". Członek Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce z siedzibą w Nowym Jorku, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie oraz krajowego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Debiutował jako poeta w 1954 w pismach londyńskich wierszami opublikowanymi w miesięczniku Studentów Polskich Zagranicą "Życie Akademickie" oraz prozą w katolickim tygodniku religijno-kulturalnym "Życie".Laureat Nagrody Kościelskich (1973).

Laureat Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (2011).Mirosława Kruszewska

USA
 

 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 

 

  Sometime In November  - Nowe video
To grupa z udziałem Polonijnym

 

 

 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

  Odszkodowania dla ofiar szczepionek

Odszkodowania dla ofiar szczepionek

SZWECJA. Pierwsze szwedzkie dzieci, które zachorowały na narkolepsję i inne zaburzenia snu po zaaplikowaniu im szczepionek przeciwko świńskiej grypie, otrzymały odszkodowania w wysokości 50 tysięcy koron (7340 USD).

„Trudno jest mi powiedzieć czy to dużo, czy za mało. Nie mogę tego porównywać” – powiedział Herman Afzelius, ojciec 10-letniego chłopca, który zachorował na narkolepsję po otrzymaniu szczepionki Pandemrix.

Na chorobę tę zapadło 118 szwedzkich dzieci, które były szczepione przeciwko świńskiej grypie w 2009 i 2010 roku. Dotychczas odszkodowania otrzymało dwanaście rodzin. Według Andersa Öhlena z firmy ubezpieczeniowej Läkemedelsförsäkringen, kwota odszkodowań jest taka sama jak w przypadku innych poważnych chorób, np. głuchoty czy paraliżu.

Rodziny poszkodowanych dzieci mają otrzymać również zwrot kosztów leczenia, pobytu w szpitalu i kosztów leków. Jednak sprawa dodatkowych odszkodowań i zwrotów kosztów leczenia nie jest jeszcze jasna. Gdy dzieci skończą 18 lat mają zostać poddane badaniom lekarskim, które zdecydują czy kwalifikują się one do innych rekompensat finansowych, obejmujących również trudności w zdobyciu pracy. O tym w każdym przypadku decydować będzie komisja lekarska i ubezpieczalnia, która wypłaci jednorazowe dodatkowe odszkodowania.

Firma ubezpieczeniowa przeznaczyła 150 milionów koron na odszkodowania dla rodzin dzieci, które zachorowały na narkolepsję w wyniku szczepienia. Rodzina Afzelius zaznacza, że minie dziesięć lat, zanim dowiedzą się jakie skutki będzie mieć choroba ich syna i jak wpłynie to na jego możliwości pracy przyszłości. Afzelius uważa, że firma ubezpieczeniowa lub państwo powinna pokryć wszystkie niezbędne w leczeniu koszty oraz rentę aż do momentu podjęcia pracy.

Źródło: Autonom

 

*

 

 

Czyszczenie Wentylacji
Duct cleaning


1485 Wellington Avenue
Winnipeg, MB, R3E OK4
Phone: (204) 284-6390
Cell: (204) 997-2000
Fax: (204) 284-0475
email

clean@advancerobotic.com

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 

   Bańka w Polsce

Rozkład jazdy kabaretu "Pod Bańką" w Polsce
Prosimy przekazać tę informację rodzinie, przyjaciołom i znajomym w Polsce


15 i 16 listopada - KRAKÓW
Nagrania dla TVP 219 listopada - KATOWICE
godzina 17:00
Sala Widowiskowa Katowice-Giszowiec ul.
Pszczyńska 6
informacje i rezerwacja biletów -
j.pniewski@filmpressmedia.pl
oraz w kasie Sali Widowiskowej


24 listopada - OŚWIĘCIM
godzina 19:00
Oświęcimskie Centrum Kultury ul.Śniadeckiego 24
informacje i rezerwacja biletów - OCK tel. 33 / 842 44 61


26 listopada - GDAŃSK
godzina 16:00 i 19:30

Teatr Miniatura ul.Grunwaldzka 16
Informacje i rezerwacja biletów - j.pniewski@filmpressmedia


27 listopada - TORUŃ
godzina 19:00

Sala Koncertowa - Hotel "Bulwar" ul. Bulwar Filadelfijski 18
informacje i rezerwacje biletów - tel. 513 / 020 033, 566 / 904 349


5 grudnia - WARSZAWA
godzina 19:00
V Warszawski Kabareton

Sala Kongresowa Pałacu Kultury i Sztuki

 
 

 

 

  Diaspora- Narodziny polskiej emigracji do Kanady 1940-1960
  Index

Wojna wymaga zmian

   Prowadzenie drugiej wojny światowej w Europie było w równej mierze sprawą sztuki wojskowej, co umiejętności poli-tycznej. Armia pod wodzą gen. Eisenhowera składała się z żoł- nierzy reprezentujących wiele narodowości, których rządy za-wsze chciały mieć najświeższe informacje na temat tego, co się działo na frontach Europy. Tak też było w wypadku Kanady.

   Wojsko kanadyjskie z jednej strony było podporządkowane dowództwu brytyjskiemu z gen. Montgomerym na czele, ale z drugiej generałowie kanadyjscy - podobnie jak cały rząd fede- ralny - odpowiadali przed kanadyjskim Parlamentem, który o postępach wojennych nie tylko dowiadywał się ze źródeł ofi-  cjalnych, ale także z prasy nadsyłanej z pól bitewnych oraz z prywatnych rozmów z kanadyjskimi generałami. Stąd też, kiedy doszło do tak poważnej decyzji jak odpowiedź na żądanie gen. Montgomery’ego zwiększenia armii kanadyjskiej[1], premier Mackenzie King uparcie nie chciał się zgodzić na posłanie do Europy dodatkowego kontyngentu wojska. Pisał nawet w tej sprawie do Churchilla, który, odpowiadając dyplomatycznie, chwalił Kanadyjczyków za ich dzielność, ale oczywiście u gen. Montgomery’ego nie interweniował. Mackenzie King stał więc przed decyzją ogłoszenia obowiązkowej mobilizacji w Kanadzie. Zwlekał z tym tak długo, że w końcu nie zdążył jej ogłosić. W rezultacie, jak pisze Pierre Berton, pierwsza kanadyjska armia walcząca w północno-zachodniej Europie była zlepkiem wielonarodowym. Służyły w niej dwa korpusy kanadyjskie, jeden brytyjski, dywizja polska, a w miarę potrzeby dodawano do niej jednostki czeskie, holenderskie i belgijskie.[2] W ten sposób Mackenzie King dotrzymał słowa danego samemu sobie jeszcze przed wypowiedzeniem wojny Hitlerowi, że będzie robił wszy-stko, co możliwe, aby zmniejszyć liczbę Kanadyjczyków narażo-nych na śmierć lub kalectwo w walkach z Niemcami.

   Krótko po zakończeniu wojny były przedwojenny polski poseł pełnomocny na Kanadę, Wiktor Podoski, występujący jako strona w kandyjskich dyskusjach publicznych dotyczących emigracji polskiej do Kanady, użył argumentu, że żołnierze polscy narażając się na śmieć lub kalectwo ratowali życie i zdrowie Kanadyjczyków, Brytyjczyków czy Francuzów. Argu-ment ten w szczególny sposób przemówił do kanadyjskich generałów.[3]

Kontynuj...

 

 

 

  Tworzenie się nowego porządku świata cz 47.          Index
15 października - ZJEDNOCZENI DLA GLOBALNEJ PRZEMIANY
 

 
Na 15 października 2011 w kilkudziesięciu krajach Europy, Azji, Australii, obydwu Ameryk, także Afryki jest zaplanowany zbiorowy pokojowy protest będący wsparciem dla Occupy Wall Street. Zgromadzenie jest pod hasłem UNITED FOR GLOBAL CHANGE.

 

 

 
Strona projektu dokumentuje imponującą listę krajów i miast, które się zorganizowały na tę okoliczność. 1 października było tam zarejestrowanych ponad 200 miast. Niestety Polska na tej liście nie występuje. Aczkolwiek tekst sztandarowy akcji jest przetłumaczony na Polski i brzmi następująco:

15 października obywatele z całego świata wyrusza na ulice i place. Od Ameryki po Azję, od Afryki poprzez Europę, ludzie zjednoczą się żeby walczyć o swoje prawa oraz domagać się prawdziwej demokracji. Nadszedł czas dla nas wszystkich żeby przyłączyć się do globalnego pokojowego protestu.

Władze rządzące sprzyjają nielicznym, ignorując wolę większości ludzi, a cenę za wyrządzone szkody w społeczeństwie i środowisku płaci każdy z nas. Czas aby skończyć z tą patową sytuacją.
 
Zjednoczeni w jedynym głosie, damy do zrozumienia politykom oraz służącym im elitom ze świata finansów, że to my – obywatele zdecydujemy o naszej przyszłości.

Nie jesteśmy towarem w rękach bankierów i polityków. Oni nas nie reprezentują.
 
15 października spotkamy się na ulicach, dając początek globalnym zmianom, których się domagamy. Będziemy demonstrować pokojowo, prowadzić rozmowy i jednoczyć się dopóki nie osiągniemy naszego celu.

Ten czas jest dla nas żeby się zjednoczyć, a dla nich żeby słuchać.

 
Troszkę smutno mi się zrobiło, gdy zdałem sobie sprawę, jak mało zainteresowania wzbudza u nas akcja Occupy Wall Street i jak jeszcze mało wiedzy o niej i świadomości jej przyczyn mamy… Warszawiacy nawet nie bardzo by wiedzieli, gdzie się zebrać na taką okoliczność. Ja bym sugerował Plac Wilsona, bo to nikt inny, jak Woodrow Wilson stał się początkiem łańcucha nieszczęścia, które dziś doprowadziło ludzi do takich protestów, o których piszemy. To Woodraw Wilson podpisał akt konstytuujący Bank Federalnej Rezerwy USA, czyli instytucję, wokół której powstało Wall Street. Sam Wilson przed śmiercią wyraził swój żal i głęboką rozpacz, że podpisał ów dokument. Zdał sobie sprawę,  do czego to doprowadzi, a zajęło to 100 lat… (dokładnie 98, wspomniany Akt został podpisany w 1913 roku)
 

 

 

 
Ruch Occupy Wall Street jak i Ruch 15 października mają bardzo istotną cechę, która je zdecydowanie definiuje - deklarują brak lidera, brak organizacji, która miałaby być ich reprezentantem i podkreślają, że każdy z uczestników protestu reprezentuje siebie. Cóż, może kiedyś do tego dorośniemy?
 
 
 

 
Możesz jeszcze odwiedzić:

 
 

 

  Turystyka -Dąb Bartek

Zaczerpnięte z http://www.poland.gov.pl/Dab,Bartek,7171.html

Dąb Bartek 

 

Dąb Bartek jest najbardziej znanym drzewem w Polsce. Rośnie między Bartkowem a Zagnańskiem w woj. świętokrzyskim. Liczy ok. 700 lat, mierzy 30 metrów wysokości, obwód pnia przy ziemi wynosi 13,4 m. Na początku XX-wieku okazały dąb częściowo spłonął, a kilkanaście lat później jego pień wypełniono betonem. W 1991 roku w potężne drzewo uderzył piorun i trzeba było założyć podpory. Od 1952 roku dąb „Bartek” uznawany jest za pomnik przyrody.
Legenda głosi, że był ulubieńcem królów. Biwakowali pod nim w czasie polowań Bolesław Krzywousty i Kazimierz Wielki. Władysław Jagiełło w jego cieniu modlił się, a Jan III Sobieski ukrył ponoć w dziupli rusznicę, szablę turecką i butelkę przedniego wina.
Obok Wielkiego Bartka rośnie  Mały Bartek, dąb zasadzony w 1966 roku z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego.

Dąb Bartek – woj. świętokrzyskie, pow. kielecki, wieś Bartków, Nadleśnictwo Zagnańsk
www.gory-swietokrzyskie.pl/dab-bartek

 

 

 

   Humor
 

Kabaret Ani Mru Mru - Zaginiona Żona (część 1)

 

 
 

 

 


 

 

 

  Upadek światowego systemu monetarnego cz. 69


   Powrót do standardu złota. Dlaczego złoto będzie warte $10,000

   Zagraniczni inwestorzy pozbywają się Amerykańskich Obligacji. $74 miliardów w 6 tygodni
  Soros wzywa do wspólnego ministra finansów Unii
  Donald Trump przyjmuje złote monety w transakcjach komercjalnych
  Obama zwiększył dług Ameryki więcej niż wszyscy poprzedni prezydenci razem wzięci
   Grecja w spirali śmierci. Dług rośnie szybciej niż dochód
  Derivateves: $600 Trylionów bomba czekająca na eksplozję


 

 

 Kącik kulinarny Lucy Michalak

 

 

 

 

 

Folia aluminiowa

Metalowe (ze srebra, mosiądzu itp.) półmiski i naczynia do serwowania potraw nie powinny być przykrywane aluminiową folią, ponieważ uaktywniają się wtedy pewne związki chemiczne, pod wpływem których potrawy nabierają metalicznego smaku.

Szkodniki w szafie

Aby definitywnie pozbyć się z domu robactwa, rozkładaj co parę miesięcy świeże liście laurowe na uprzednio wysprzątanych półkach w szafach i na regałach. Karaluchy, grasujące po kuchni, wygonisz, wkładając w różne szczeliny i rowki skórki świeżego ogórka.

Ocet na komary

Muchy i komary można przegonić z kuchni, jeśli od czasu do czasu wyleje się kilka kropel octu na rozgrzaną płytę kuchenną. Parujący ocet skutecznie odstrasza owady.

 

 

 Ciekawostki
Oryginalne zdjęcia z Reuters
 

 

 

 

 

  Manitoba- Październik w fotografii

 

 

Fot. Bogdan i Alicja Fiedur

 

 


 

 

 

 

   Ogłoszenia

 


 


 


 

 

 


Translate this page - Note, this is automated translation meant to give you sense about this document.
 

 

wrzesień 2011

 październik 2011
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
 

 

 


Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008

 

 

Czyszczenie Wentylacji
Duct cleaning


1485 Wellington Avenue
Winnipeg, MB, R3E OK4
Phone: (204) 284-6390
Cell: (204) 997-2000
Fax: (204) 284-0475
email

clean@advancerobotic.com

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można pobrać nagrania HYPERNASHION za darmo!!!
 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493


 “Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny