24 czerwca 2010 | <<< Nr 132 >>>

   W tym numerze


  • Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!
     



  • Chcesz być naszym korespondentem, autorem napisz do nas
    Chciałbyś/aś umieścić bezpłatne prywatne ogłoszenie kliknij tutaj
    Poleć nam ciekawą stronę
    Chcesz złożyć komuś życzenia
    Masz ciekawe zdjęcie - prześlij do nas
Do Redakcji
Wydarzenia warte odnotowania
Humor
Życzenia
Co nowego na ośrodku SPK w Whiteshell?
Cała prawda o śmierci Roberta Dziekańskiego
Ciekawostki
150. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego
Upadek światowego systemu monetarnego  cz 6
Felieton Jacka Ostrowskiego
Wiadomości prosto z Polski
Wiadomości z Kanady
Fakty ze świata
Podróże dookoła Polski- Stargard Gdański
Polki w świecie- Iwona Mazurek
Kalendarz Wydarzeń
Ogłoszenia
Polsat Centre
Kącik Nieruchomości  

  Do Redakcji

 Pomoc dla Powodzian w Polsce

Kongres Polonii Kanadyjskiej Okręg Manitoba organizuje wspólnie z Fundacją Charytatywną SPK w Kanadzie zbiórkę funduszy na pomoc dla powodzian w Polsce.

Przekazy pieniężne ( z dopiskiem „ dla Powodzian”) prosimy przesyłać na adres:

Charitable Foundation of the PCA in Canada
1364 Main Street Winnipeg MB R2W 3TB

Za przekazy na sumę powyżej 10 dolarów zostaną natychmiast wysłane zaświadczenia uprawniające do zniżki od podatku dochodowego.
Przekazane sumy zostaną przesłane do Polski na adres : CARITAS Polska.

Prosimy o włączenie się do tej akcji wyrażania naszej łączności z Starą Ojczyzną.


Janina Rekrut
Przew. Funduszu Charytatywnego

Zofia de Witt
 Przezes KPK Okręg Manitoba SPK w Kanadzie

Szanowni Państwo,



Konsulat Generalny RP w Toronto uprzejmie informuje, że Państwowa Komisja Wyborcza w dniu 21 czerwca 2010 r. ogłosiła informację o warunkach udziału w ponownym głosowaniu w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 4 lipca 2010 r. ( które w Kanadzie odbędzie się w dniu 3 lipca 2010 r.).

Szczegóły znajdziecie Państwo w załącznikach:

Komunikat nr 9- ponowne głosowanie

Wzór zgłoszenie do spisu wyborców- wybory 2010

Serdecznie pozdrawiamy,

Dział Polonii i Promocji

Konsulat Generalny RP w Toronto
 


Witam i serdecznie pozdrawiam, zadaje sobie pytanie co dzieje się z Polska i nie mogę tego zrozumieć, że niedawny dr historii Uniwersytetu Opolskiego umiera we własnym samochodzie na parkingu, w którym mieszka przez bardzo długi czas, powiedzcie mi co to jest? Czy to jest jeszcze Polska, a jeśli nie - to co to na miłość Boska już jest.......?

mgr historii Uniwersytetu Warszawskiego

Sławomir Tomasz Roch

Prokuratura Okręgowa w Opolu prowadzi śledztwo w sprawie śmierci znanego historyka dr. Dariusza Ratajczaka, oskarżonego przez "Gazetę Wyborczą" o "kłamstwo oświęcimskie".

Ciało dr. Ratajczaka znaleziono w samochodzie na parkingu przed Centrum Handlowym "Karolinka" w Opolu. Mężczyzna najprawdopodobniej od dłuższego czasu mieszkał w aucie. Po nagonce rozpętanej przez opolską mutację "Gazety Wyborczej" dr Ratajczak stracił posadę na Uniwersytecie Opolskim. Podejmowane przez niego wielokrotnie próby znalezienia innej pracy kończyły się zawsze fiaskiem. Asumptem do bezpardonowego ataku ze strony "Gazety Wyborczej" była broszura pt. "Tematy niebezpieczne", w której w jednym z podrozdziałów dr Ratajczak zaprezentował opinie historyków z tzw. nurtu rewizjonistów holokaustu, nie opatrując ich jednak żadnym swoim komentarzem. Nie popierał tych opinii, a mimo to "GW" okrzyknęła go "kłamcą oświęcimskim".
Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu prok. Lidia Sieradzka poinformowała nas wczoraj, że sekcja zwłok dr. Ratajczaka nie wykazała żadnych obrażeń, które mogłyby powstać w wyniku ingerencji osób trzecich. Dodała jednak, że ostateczne wyniki będą znane po ocenie dokonanej przez biegłego sądowego. Może to potrwać nawet około trzech miesięcy.
Do filmu dokumentalnego o dr. Dariuszu Ratajczaku przymierza się Grzegorz Braun, reżyser, scenarzysta, autor lub współautor takich pozycji, jak m.in. "Plusy dodatnie, plusy ujemne", "Towarzysz Generał" . - Od dłuższego czasu rozmawiałem z nim o tym kilkakrotnie telefonicznie. Cieszyłem się bardzo, że moja inicjatywa zyskała jego pełną aprobatę. Nie mogliśmy znaleźć jednak żadnego terminu, który odpowiadałby obydwu stronom - powiedział w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Grzegorz Braun. - Proszę wszystkich, którzy znali dr. Dariusza Ratajczaka osobiście lub jego działalność naukową, historyczną, publicystyczną, o przekazanie mi informacji i materiałów, na których chciałbym oprzeć scenariusz tego filmu. Można to uczynić za pośrednictwem redakcji "Naszego Dziennika" - dodał Braun.
Marek Zygmunt
 



Szanowny Panie Bogdanie!
 
Uprzejmie proszę o zamieszczenie naszej informacji w Waszym poczytnym Biuletynie. Czytamy Biuletyn na bieżąco i przekazujemy dalej - znajomym i przyjaciołom. To ważny publikator dzięki któremu
Informuje również wszystkich zainteresowanych tematyką Kresów ze na antenie Polskiego Radia Katowice
www.radio.katowice.pl  emitowana jest co tydzień Lwowska Fala, moja autorska audycja. Dla Polaków za granicą - o 1.00 w nocy czasu polskiego.
Audycje są również do pobrania na stronie internetowej Radia, a także na stronie Światowego Kongresu Kresowian
Będziemy szczerze uradowani jeśli przebywający na wakacjach w Polsce Rodacy - zechca wziąć udział w Światowym Zjeździe Kresowian na Jasnej Górze.

Pismo przewodnie- Kresowianie w Europejskiej Unii Wypędzonych

Zaproszenie na Zjazd 2010

Program XVI Zjazdu

Pozdrawiam serdecznie

 Danuta Skalska

 


Szanowni Państwo,

Przesyłamy link dotyczący oferty polskich uczelni wyższych w zakresie studiów w językach obcych: http://www.studyinpoland.pl/

Dział Polonii i Promocji

Konsulat Generalny RP w Toronto
 




 

 


   Wydarzenia warte odonotwania

 Wizyta konsularna w Winnipegu

 

 

W dniach 27 i 28 grudnia w siedzibie PTG Sokół Winnipeg  przy 717 Manitoba Ave odbędzie sie wizyta konsularna. Każdy kto jeszcze nie ma polskiego paszportu biometrycznego będzie miał okazję złożyć wniosek i wszystkie inne wymagane dokumenty. Aktualne wnioski i szczegółowe informacje u Pani Anny Gebczyk - Euro Travel przy 217 Selkirk Ave w Winnipegu
tel. 586-0341
 

27 czerwca 2010 r. (niedziela)- 13:00 do 18:00

28 czerwca 2010 r. (poniedziałek)- 10:00 do 18:00

 

 

   Humor


 

 
   

 


 

  Życzenia
     Na stronie naszego Biuletynu możesz złożyć życzenia swoim bliskim, znajomym, przyjaciołom... z różnych okazji: urodziny, ślub, narodziny dziecka, jubileuszu, świąt... Do życzeń możesz dodać zdjęcie, ale="2">Życzenia prosimy przesyłać na adres: jolamalek@onet.eu
Kto składa życzenia
np. Jan Kowalski
Z jakiej okazji składasz życzenia np. Z okazji 18 urodzin
Treść życzeń Twoje życzenia zostaną opublikowane w serwisie dopiero po akceptacji zespołu redakcyjnego w kolejnym numerze Biuletynu. 


 

   

S  P  O  N  S  O R

 

    Co nowego na ośrodku SPK w Whiteshell?

Prace na ośrodku zbliżają się już do końca. Domek nabiera wspaniałego wyglądu. Wykończenia są baradzo pomyslowe i orginalne do tego stopnia, że można by je opatentować.
Do przyspieszenia prac przyczyniły się żony, które dzielnie przygotowywały posiłki i przekąski regenerujące siły. Niektóre z nich wykorzystywały okazje kiedy panowie mieli przerwy na posiłek i przymierzały się do narzędzi.



 

Mirosław Korkowski

 

 

 

    150. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego

 Ignacy Jan Paderewski (ur. 18 XI 1860, Kuryłówka (Podole), zm. 29 VI 1941, Nowy Jork)
- wielki pianista, kompozytor i polityk. "Jestem Polakiem, wiernym synem ojczyzny. Myśl o Polsce wielkiej i silnej, wolnej i niepodległej, była i jest treścią mojego istnienia. Urzeczywistnienie jej było i jest jedynym celem mojego życia" – tak określił Ignacy Jan Paderewski swoje poczucie tożsamości narodowej w odezwie do Polonii amerykańskiej 23 maja 1915 roku.

 


W roku 150. rocznicy urodzin Paderewskiego,  w przeddzień  rocznicy jego śmierci przypominamy postać tego wielkiego Polaka .

Ignacy Jan Paderewski urodził się 18 listopada 1860 roku w Kuryłówce na Podolu.
Cześć źródeł podaje, że Paderewski urodził się 6 listopada, a część, że 18 listopada 1860 roku.
Matka Ignacego - Poliksena zmarła niedługo po jego urodzeniu. Małym Paderewskim i jego starszą siostrą Antoniną opiekował się ojciec, który za udział w powstaniu listopadowym musiał odbyć karę roku więzienia w Kijowie. Przez ten czas małym Ignacym opiekowała się ciotka. Duży wpływ na jego wychowanie wywarł także Michał Babiński, który nauczał go historii, geografii, języka francuskiego oraz literatury polskiej. Ignacy już jako małe dziecko przejawiał uzdolnienia muzyczne. Na początku grał tylko na starym rodzinnym fortepianie.
Z biegiem lat rozwijał swoje zdolności w warszawskim Instytucie Muzycznym. Dzięki zdobytemu wykształceniu mógł się utrzymać, grając na przyjęciach, komponując i wykonując własne utwory, a także udzielając lekcji gry.

1872–78 studiował grę na fortepianie, m.in. u J. Śliwińskiego i J. Janothy, w Instytucie Muzycznym Warszawskim; 1876 Paderewski odbył podróż koncertową po prowincjonalnych miastach Rosji i północnej Polski; 1878 podjął pracę nauczyciela w Instytucie Muzycznym Warszawskim, rozwijając również działalność koncertową (w głównych ośrodkach europejskich) i kompozytorską; zdobył przyjaźń i poparcie m.in. H. Modrzejewskiej; kontynuował studia kompozytorskie w Berlinie (1881 u F. Kiela i 1884 u H. Urbana) oraz pianistyczne w Wiedniu (1884 u T. Leszetyckiego); 1885 został mianowany profesorem konserwatorium w Strasburgu; 1891–92 odbył pierwsze tournée po Stanach Zjednoczonych; 1896 zamieszkał w Morges (Szwajcaria), 1913 osiadł w Stanach Zjednoczonych; zyskał sławę jednego z najwybitniejszych pianistów świata; 1936 wystąpił w filmie L. Mendesa Sonata księżycowa; w twórczości kompozytorskiej, utrzymanej w stylistyce neoromantycznej, hołdował klasycznym formom (forma sonatowa, wariacje), nawiązywał do polskiej muzyki ludowej, stosował niekiedy archaizacje (popularny Menuet G-dur na fortepian); ważniejsze utwory: Symfonia h-moll (1907), Koncert fortepianowy a-moll (1888), Fantazja polska na fortepian i orkiestrę (1893), utwory fortepianowe, m.in. Humoreski koncertowe (ze znanym Krakowiakiem fantastycznym), pieśni solowe, opera Manru (wystawienie Drezno 1901); 1935–40 współredaktor (z L. Bronarskim i J. Turczyńskim) Dzieł wszystkich F. Chopina. Działalność polityczną i społeczną rozpoczął przed I wojną światową, podejmując (głównie w Stanach Zjednoczonych) akcje na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości; wspierał finansowo wielu artystów i liczne przedsięwzięcia, m.in. ufundował 1898 konkurs kompozytorski w Dreźnie, 1910 Pomnik Grunwaldzki w Krakowie, 1900 stworzył Fundusz im. I.J.Paderewskiego na nagrody dla kompozytorów amerykańskich; po wybuchu I wojny światowej założył (wraz z H. Sienkiewiczem) Komitet Pomocy Polskim Ofiarom Wojny z siedzibą w Vevey (Szwajcaria) i Polish Relief Fund w Londynie; 1917–18 reprezentował w USA paryski Komitet Narodowy Polski; 1918 wrócił do kraju; 1919 premier i minister spraw zagranicznych; zbliżony do ND; jako przedstawiciel Polski podpisał 1919 wersalski traktat pokojowy; 1920–21 delegat Polski przy Lidze Narodów; 1936 jeden z inicjatorów Frontu Morges; od 1940 przewodniczący Rady Narodowej we Francji, a następnie w Londynie; zmarł w USA, prochy sprowadzono 1992 do Polski. Pamiętniki (1939, wydanie polskie 1961, wydanie nowe 1992).

Sława genialnego pianisty, znakomitego kompozytora, wielkiego działacza - patrioty, człowieka o niezwykłej, fascynującej osobowości, owocowała olbrzymią popularnością i zaszczytami, przynosiła niezliczone honory i odznaczenia. Dziesięć uniwersytetów Europy i Ameryki obdarowało Go tytułem doktora honoris causa, w wielu miejscowościach obu kontynentów widnieją Jego popiersia i pomniki, poświecone Mu tablice pamiątkowe, muzea, izby pamięci. Jego imię nosi Akademia Muzyczna w Poznaniu, częścią Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jest Collegium Paderewianum, w warszawskich Łazienkach mieści się budynek Kolekcji Paderewskiego. Pochowany został na waszyngtońskim cmentarzu dla zasłużonych w Arlington, zaś Jego prochy od 1992 roku spoczywają w Ojczyźnie.

Opracowano między innymi na podstawie Internetowej encyklopedii PWN

 

 

 

    Prawda o śmierci Dziekańskiego

Użycie elektronicznego paralizatora przeciwko Robertowi Dziekańskiemu było nieuzasadnione - stwierdza raport sędziego Thomasa Braidwooda, który wczoraj został opublikowany w Kanadzie. Polak zmarł w październiku 2007 roku po użyciu paralizatora przez policję na lotnisku w Vancouver.

W raporcie czytamy , że wyjaśnienia policjantów biorących udział w tragicznych wydarzeniach na lotnisku w Vancouver w 2007 roku były niewiarygodne, egoistyczne i miały na celu usprawiedliwienie się. Władze kanadyjskie chcą ponownego zbadania sprawy śmierci Polaka, bo już wcześniej prokuratura oczyściła z zarzutów policjantów. Raport sędziego ujawnił jednak nowe, obciążające ich fakty. Prokurator Mike de Jong zapowiada powołanie w Kanadzie w ciągu najbliższego roku nowej agencji cywilnej, która zbada poważne incydenty z udziałem policji. Powołany zostanie też specjalny prokurator, który zweryfikuje wyniki wcześniejszego postępowania.

Robert Dziekański za ocean poleciał do matki Zofii Cisowskiej. Chciał tam zacząć nowe życie. Na lotnisku czekał kilkanaście godzin. Denerwował się, bo był zmęczony, nie znał innego języka poza polskim. Jego śmierć wywołała falę protestów w Kanadzie, bo na filmie nagranym telefonem komórkowym przez jednego z pasażerów nie widać, aby Polak kogokolwiek atakował. Aby poznać okoliczności śmierci powołano kilka zespołów. Jednym z nich był zespół sędziego Thomasa Braidwooda. W czasie przesłuchań wyszło na jaw, że jadący na miejsce zdarzenia policjanci umawiali się, że użyją wobec Polaka tasera. Okazało się także, że policjanci ukrywali, ile razy razili gliwiczanina.

20 maja raport tej komisji został przekazany rządowi prowincji Kolumbia Brytyjska, na której terytorium znajduje się Vancouver. Wczoraj został przedstawiony opinii publicznej. Jego zawartość jest bulwersująca i obnaża nieprawidłowości w kanadyjskiej policji.

Wcześniej został opublikowany inny raport dotyczący postępowania policjantów z RCMP (Royal Canadian Mounted Police), którzy doprowadzili do śmierci Polaka. Raport ten bardzo krytycznie ocenił ich postępowanie, a także szerzej - postępowanie w podobnych wypadkach.

Kwesi Millington, jeden z kanadyjskich funkcjonariuszy, który a na lotnisku w Vancouver poraził taserem Dziekańskiego, złożył pozew o zniesławienie przeciwko stacji telewizyjnej CBC. Twierdził w nim, że CBC przez emitowane materiały naraziła go na cierpienie i wystawiła na publiczne pośmiewisko. Żąda od stacji odszkodowania za utratę dobrego imienia. Z kolei matka Roberta Zofia Cisowska za namową swojego adwokata wystąpiła o odszkodowanie za śmierć syna.

27-letni Paul Pritchard, który utrwalił ostatnie chwile życia Dziekańskiego, został nagrodzony przez Canadian Journalists for Free Expression. Jego film został pokazany przez większość światowych stacji. Stowarzyszenie, które przyznało im nagrodę skupia ponad trzystu dziennikarzy, redaktorów, wydawców. Doceniło odwagę i obywatelską postawę Pritcharda, który nakręcił film mimo zakazu.

Sprawę bada także gliwicka Prokuratura Okręgowa. Sprawdza, czy kanadyjscy policjanci nie przekroczyli uprawnień. Śledztwo utknęło w miejscu, bo Kanada zawiesiła pomoc prawną. Jest szansa, że zostanie teraz wznowione.

Polecamy w wydaniu internetowym: www.opolskie.naszemiasto.pl
(Polska Dziennik Zachodni, zdjęcie Roberta Dziekańskiego - ofiary paralizatora fot. PAP / Wojtek Kamiński)

 

 


 

  Ciekawostki

 Artyści uliczni
 

 
 

 

  Upadek światowego systemu monetarnego cz. 6
Sprzedaż nowych domów w USA spada o 33%. Najniższy w całej historii.
Największe cięcia w UK od drugiej wojny światowej
Francja i Niemcy prawdopodobnie dyskutują możliwość dwupoziomowego Euro
Zbliża się koniec "bailouts"

 

 

   

S  P  O  N  S  O R

 

   Felieton Jacka Ostrowskiego

Wybory.

No cóż, jesteśmy po pierwszej turze wyborów. Stawka okazała się bardzo wyrównana. Kampania była bardzo spokojna i raczej pozbawiona chamskich, żenujących momentów. Brawo, to może dobrze wróżyć na przyszłość. Oczywiście powodzie i katastrofa Smoleńska miały wpływ na przebieg kampanii. Nie ukrywam, że to bardzo źle. To może wypaczyć wyniki , a co za tym idzie ukształtować układ na szczytach władzy w Polsce nieodpowiadający rzeczywistości.

Spoglądam na statystyki, na poprzednie wybory i doszedłem do kompletnie przewrotnego wniosku. Według tego co działo się do tej pory wszyscy głosujący na Kaczyńskiego głosują na PO. Obruszycie się Państwo, ale proszę zastanowić się. Zakładam, że Kaczyński wygra wybory. Po pierwsze będzie musiał zrezygnować z przywództwa w PiS. Do głosu w tej partii przypuszczalnie dojdą młode lwy, tak jak to miało miejsce w SLD. Po pięciu latach prezydentury nie będzie miał gdzie wrócić. To będzie jego koniec jako polityka. Ziobro i inni nie oddadzą mu przywództwa, najwyżej stanowisko honorowego prezesa.

Niedługo będą wybory parlamentarne. Nie trudno jest przewidzieć, że współpraca Prezydenta Kaczyńskiego z Tuskiem będzie układać się co najmniej tak źle jak z Lechem Kaczyńskim. Sytuacja w Polsce będzie się pogarszać. Wszystkie reformy będą gnić w sejmowych aktach. Jedynie wojna na górze będzie miała się dobrze. Skołowany Naród stanie przed nowym wyborem, wyborem posłów i senatorów. PO będzie zrzucać winę na Kaczyńskiego, a on na Rząd. Według mnie szanse PiS-u bez Kaczyńskiego zmaleją i to mocno. Wybory wygra PO i przypuszczalnie wraz z SLD będzie rządzić Polską. Ponieważ według powiedzenia „ gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania” PiS rozpadnie się na kilka mniejszych partii. Taki układ bardzo wzmocni SLD i tej partii wróżę powrót do samodzielnej władzy, ale jeszcze nie teraz.

To o czym piszę mogło dotyczyć Tuska gdyby zdecydował się kandydować na prezydenta. On jednak wyczuł pismo nosem i wystawił Komorowskiego. To uratowało PO. PiS był bardzo niepocieszony taką sytuacją. Kaczyński liczył na zmianę przywództwa w PO i w efekcie tego rozpad partii na kilka mniejszych. Wtedy PiS mógłby po wyborach do sejmu rządzić niepodzielnie. Dziwi mnie to, że Kaczyński zdecydował się kandydować. Zdaje sobie sprawę, że może się to wszystko źle dla niego skończyć. Pozorny sukces bardzo łatwo może zamienić się w porażkę i to sromotną.

Z drugiej jednak strony bardzo niebezpieczne byłoby wystawienie Ziobry. Ziobro jako prezydent mógłby mocno zachwiać pozycją Kaczyńskiego w PiS. Jednym słowem, tak źle i tak niedobrze. Myślę, że Kaczyński zdaje sobie z tego wszystkiego sprawę. Według mnie, chociaż moje przypuszczenia są bardzo śmiałe Kaczyński nie chce wygrać wyborów. Jego porażka może być bowiem wielkim sukcesem i to już podczas następnych wyborów. PO nie będzie mogła zrzucić swojej nieporadności na innych i Naród drugi raz zawierzy PiS- owi. Wtedy jednak jeśli nie sprawdzi się w rządzeniu przepadnie i to z kretesem..

Dlatego wydaje mi się, że sukces każdego kandydata w ogólnym rozrachunku będzie jedynie pyrrusowym zwycięstwem. Tak to już się kręci ta polska polityczna karuzela, a właściwie młyńskie koło.

Oczywiście to są tylko przypuszczenia, ale wydaje mi się, że dość logiczne. Wynikają one z obserwacji życia politycznego w Polsce po roku 1989.
 

Jacek Ostrowski

 

   Wiadomości prosto z Polski

Środa, 2010-06-23

Sztaby się dogadały: będą dwie debaty Komorowski-Kaczyński

Przed II turą wyborów prezydenckich odbędą się dwie debaty między kandydatem PO Bronisławem Komorowskim a kandydatem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Pierwsza - w niedzielę, kolejna zaplanowana została na środę.

Poinformowali o tym rzeczniczka sztabu Komorowskiego Małgorzata Kidawa-Błońska i rzecznik PiS Adam Bielan.

Producentami debat będą trzy główne stacje telewizyjne - TVP, TVN i Polsat. Każda z trzech stacji deleguje także swojego dziennikarza. Sygnał będzie zaś - jak zaznaczył Bielan - bezpłatnie udostępniony także innym zainteresowanym transmisją stacjom.

Obie debaty mają być podzielone na trzy bloki tematyczne: polityka społeczna, gospodarka i polityka zagraniczna.

Kidawa-Błońska powiedziała, że na razie ustalono miejsce pierwszej debaty. Będzie ona realizowana w studiu TVP, rozpocznie się o godz. 20.00.
(PAP)

Premier do powodzian: wspólnie wyjdziemy z tego dramatu

Mam nadzieję, że wspólnie wyjdziemy z tego dramatu - mówił premier Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami dotkniętego powodzią Bierunia na Śląsku. - Wiem, że zmarnowanego czasu nikt wam nie odda, ale przynajmniej postaramy się sobie nawzajem pomóc, żeby te szkody były do naprawienia w jak największym stopniu - powiedział premier.

Mieszkańcy Bierunia pytali Tuska m.in., na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy, których dotknęła powódź. Tusk mówił w tym kontekście o dwóch ustawach, które mają wejść w życie w lipcu. Ustawy te przewidują m.in., że pracodawca prowadzący działalność gospodarczą, który przejściowo zaprzestał jej prowadzenia (lub istotnie ją ograniczył - w związku z powodzią) i nie ma środków na wypłaty będzie mógł uzyskać nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Firmy, które przez powódź utraciły przynajmniej 15% obrotów gospodarczych, będą mogły korzystać z rozwiązań ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu gospodarczego.

- Jeśli pracodawca utrzyma stan zatrudnienia (mimo obniżonych z konieczności obrotów), to pracownicy ci będą wynagradzani częściowo z Funduszu Pracy. Rozwiązanie to ma funkcjonować do końca 2011 roku - do czasu, kiedy firmy nie odzyskają poziomu wydajności sprzed powodzi - mówił premier.

Tusk tłumaczył też, że rząd przeprowadza przez sejm tego typu ustawy, bo pomagając firmom, nie może złamać przepisów, w tym europejskich o niedozwolonej pomocy publicznej. - Państwo nie może po prostu dawać pieniędzy firmom - tłumaczył szef rządu.

Premier powiedział też, że rząd zakłada, iż każda firma jest ubezpieczona. - Zakładamy, że każda firma uzyska odszkodowanie, a państwo musi się w tej sytuacji troszczyć o to, aby utrzymać zatrudnienie - deklarował szef rządu.

Tusk przypomniał też, że w samym województwie śląskim jest ponad 150 gmin dotkniętych powodzią, a w całej Polce - 666 gmin.
(PAP)
Przełom ws. śmierci Olewnika? Znaleziono dokumenty

Ok. 60 tomów akt operacyjnych radomskiej policji odkryli śledczy z Gdańska badający sprawę zabójstwa Krzysztofa Olewnika i nieprawidłowości w śledztwach w tej sprawie – dowiedziała się tvp.info. Akta prawdopodobnie zawierają kluczowe dokumenty w wątku postępowania dotyczącego przekazania okupu porywaczom.

Według ustaleń serwisu tvp.info, wspomniane dokumenty to ok. 60 teczek akt operacyjnych Wydziału Techniki Operacyjnej Komendy Wojewódzkiej w Radomiu. Nie wiadomo, dlaczego dopiero kilka tygodniu temu teczki „odnalazły” się w policyjnych archiwach.

Prokuratorzy nie kryją, że liczą przede wszystkim na dokumenty związane z przekazaniem okupu porywaczom Krzysztofa Olewnika. Do tej pory, jak twierdzą, dostali szczątkowe dokumenty dotyczące kluczowej operacji. – Nie chcemy spekulować na temat zniknięcia tych teczek. Dokumenty te mogą być bardzo ważne, o ile nie kluczowe w wątku dotyczącym nieprawidłowości w pracy organów ścigania – stwierdził jeden ze śledczych.

Do porwania Krzysztofa Olewnika doszło w nocy z 26 na 27 października 2001 roku. Sprawcy, żądając okupu, kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro okupu, jednak porwany nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy Krzysztof Olewnik został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r., a w 2010 r. po ekshumacji na cmentarzu w Płocku i badaniach genetycznych ostatecznie potwierdzono tożsamość Krzysztofa Olewnika.
(tvp.info)

Dalej...

 

   Wiadomości z Kanady

Środa, 2010-06-23

Dziekański musiał umrzeć, żeby Kanadyjczycy coś zmienili

Kanadyjski urząd zajmujący się lotniskami wprowadza zmiany. Cudzoziemcy nie mówiący po angielsku będą mogli liczyć na lepszą pomoc. Jak ustalił portal tvp.info, to odpowiedź na raport komisji śledczej badającej śmierć Roberta Dziekańskiego.

W raporcie wskazano m.in. na zaniedbania ze strony pracowników lotniska w Vancouver. Sędzia Thomas Braidwood był oburzony tym, że Polak przez pięć godzin błąkał się po strefie odprawy celnej, która teoretycznie powinna być zabezpieczona przez Kanadyjski Urząd Graniczny. Śledczy zalecił zmiany, tak by pasażerowie nie mówiący po angielsku mogli z łatwością poruszać się po tej części lotniska. Wcześniej takie ułatwienia z własnej inicjatywy wprowadziły władze cywilne lotniska w Vancouver. Jednak jak napisał dziennik "Vancouver Sun", w części za którą odpowiadają służby graniczne nie wprowadzono zmian.

Chodzi o umieszczenie jasnych oznaczeń wskazujących drogę, a także zapewnienie pomocy w języku ojczystym pasażera jeżeli wygląda on na zagubionego lud zdenerwowanego. Służby graniczne przygotowały już listę pracowników mówiących w obcych językach na taki wypadek.

Mają też zapewniać tłumacza urzędnikom służby celnej. W tej strefie lotniska ma też być więcej kamer. Na razie ich liczbę zwiększono do 94. Ale choć nagrywają obraz przez 24 godziny na dobę, to nie wszystkie są na bieżąco monitorowane. Pogranicznicy zapowiadają w najbliższej przyszłości dodatkowe zmiany.

Do tragicznego wydarzenia doszło w październiku 2007 r. Polak nie znając języka angielskiego nie umiał wydostać się z lotniska. Po dziesięciogodzinnym oczekiwaniu był tak wyczerpany, że próbował przekroczyć bramkę i - z niewiadomych przyczyn - rzucił w przesuwane drzwi krzesłem. Gdy na miejsce przybyła policja, poraziła Polaka paralizatorem. Mężczyzna zmarł na miejscu.
Karolina Woźniak (tvp.info)

Dalej...

 

   Fakty ze Świata

Środa, 2010-06-23

Londyńskie metro stanie na dwa dni przez strajk

48-godzinny strajk około tysiąca pracowników dozoru technicznego trzech linii londyńskiego metra rozpocznie się o 19.00 czasu lokalnego, ponieważ sędzia nie zgodził się wydać zakazu, o który wnosił pracodawca - Tube Lines.

Pracodawca argumentował w sądzie w Londynie (High Court), że głosowanie w sprawie akcji strajkowej było przeprowadzone nieprawidłowo, a zatem strajk jest nielegalny. Sędzia nie podzielił tego stanowiska.

- Jest to duże zwycięstwo nie tylko dla członków związku RMT (organizatora strajku), ale wszystkich grup pracowniczych występujących przeciwko cięciom zatrudnienia i pogorszeniu warunków pracy - oświadczył sekretarz generalny RMT Bob Crow.

- Nie otrzymaliśmy od Tube Lines zapewnień w sprawie (utrzymania) miejsc pracy, o które zabiegaliśmy - dodał.

Tube Lines jest spółką działającą na zasadach PPP (partnerstwa sektora publicznego z prywatnym), podwykonawcą operatora londyńskiego metra - Transport for London (TfL). Tube Lines i TfL spierali się ostatnio o warunki umowy, co skończyło się przejęciem Tube Lines przez TfL dużym nakładem środków.

Techniczne nieprawidłowości w głosowaniu były powodem wydania sądowego zakazu strajku pracownikom pokładowym BA (dawne British Airways) w grudniu ub.r. Wymusiło to ponowne przeprowadzenie głosowania i spowodowało przesunięcie strajku na maj.
(PAP)

Niemiecka minister radziła Polakom - wywołała burzę

Komentując wybory prezydenckie w Polsce wiceszefowa MSZ Niemiec Cornelia Pieper postąpiła bardziej niż lekkomyślnie - ocenił niemiecki dziennik "Die Welt".

W komentarzu gazeta nazywa Pieper, która jest również koordynatorką rządu ds. współpracy z Polską, "słonicą w składzie porcelany". "Do mocnych i pięknych stron integracji europejskiej należy surowy dyplomatyczny obyczaj niemieszania się w sprawy innych europejskich państw. Wzajemnej krytyki nie wyrażano publicznie - nie licząc kilku niechlubnych wyjątków. To stworzyło znaczny kapitał zaufania" - pisze "Welt".

Zdaniem gazety Cornelia Pieper, ostrzegając, że w drugiej turze wyborów prezydenckich Polska decyduje o swej dalszej drodze w UE, zachowała się tymczasem tak, "jakby Europa była jedną areną wyborczą, w której wszystkim wolno się mieszać".

"Ma wszelkie prawo życzyć dobrze liberalnemu konserwatyście Bronisławowi Komorowskiemu. Jednak jako pełnomocnik rządu ds. Polski - którym na całe nieszczęście jest - nie ma prawa niemal grożąc palcem wyrażać tego życzenia publicznie, co w tym wypadku oznacza zajęcie stanowiska przez rząd. Narusza przez to dyplomatyczne obyczaje i szkodzi swemu krajowi" - ocenił dziennik.

Jak dodaje, właśnie Pieper powinna wiedzieć, jaki historyczny ciężar spoczywa na stosunkach polsko-niemieckich oraz że pouczenia z Niemiec są ostatnią rzeczą, której może potrzebować Polska.

Według "Welta" swoją wypowiedzią pani wiceminister dostarczyła Jarosławowi Kaczyńskiemu tematu kampanii wyborczej.

Gazeta zarzuca też Pieper, że nie dostrzega rzeczywistego stanu rzeczy.

"Ten, kto uważa, że musi upominać dosyć wyrobioną już Polskę, nie dostrzega tego, że kraj ten nie jest już chwiejnym nowicjuszem w UE, o którego przyszłość muszą się martwić z ojcowską i matczyną troską doświadczeni starzy członkowie Unii. Polska jest silnym, pewnym siebie krajem, który uporządkował swoją gospodarkę i sferę socjalną lepiej niż my Niemcy. Od dawna zamierza też przyjąć ważna rolę pomostu między zachodnia Europą a Rosją. Ta Polska nie potrzebuje niemieckiego maternalizmu. (Szef MSZ) Guido Westerwelle nie może milczeć w tej sprawie" - podkreśla "Welt".

W poniedziałek w Berlinie na spotkaniu z grupą dziennikarzy Pieper powiedziała, że Polska zadecyduje w drugiej turze wyborów prezydenckich o swej dalszej drodze w UE.

"Albo Polska opowie się za powrotem na polityczne ubocze, albo pozostanie motorem reform i będzie kroczyć drogą do strefy euro" - oceniła polityk. Jej zdaniem dopiero teraz kampania wyborcza w Polsce rozpocznie się na dobre. Pieper przyznała też, że nie jest przekonana, iż kandydat PiS Jarosław Kaczyński prowadziłby jako prezydent proeuropejski kurs, jak zapowiadał w kampanii wyborczej.

W odrębnym artykule "Die Welt" pisze, że wypowiedź Pieper to jedna ze spraw, która rodzi pytanie o profesjonalizm niemieckiej polityki zagranicznej, prowadzonej przez liberała Guido Westerwelle.

Gazeta przypomina też o niedawnym zgrzycie w stosunkach Niemiec z Izraelem; w sobotę minister do spraw pomocy rozwojowej Dirk Niebel, również liberał, nie został wpuszczony przez Izrael do Strefy Gazy. Zirytowany zarzucił władzom izraelskim "poważny błąd z punktu widzenia polityki zagranicznej".
(PAP)

Izrael umieścił na orbicie nowego satelitę

We wtorek wieczorem Izrael wystrzelił wojskowego satelitę szpiegowskiego "Ofek 9" - poinformowały tamtejsze media. "Ofek 9" dołączy do dwóch innych izraelskich satelitów szpiegowskich typu "Ofek" umieszczonych wcześniej na orbicie.

"Ofek 9" został wystrzelony z bazy lotniczej Palmachim na południe od Tel Avivu; godzinę później ministerstwo obrony Izraela poinformowało, że osiągnął już właściwą orbitę.

Według izraelskich mediów, "Ofek 9" wyposażony jest w kamery o wysokiej rozdzielczości, które pozwolą lepiej monitorować program nuklearny Iranu. Izrael, jak większość państw Zachodu uważa, że prowadzone w Iranie prace nad wzbogacaniem uranu mają w założeniu pozwolić Teheranowi na wyprodukowanie broni nuklearnej.

Izrael jest powszechnie uważany za jedyne państwo na Bliskim Wschodzie, które posiada broń nuklearną - pisze Reuters. Dziennik "Le Figaro" przypomina, że prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad wzywał wielokrotnie do "starcia" Izraela z mapy świata.

Według agencji AP, izraelskie satelity szpiegowskie obserwują również Syrię.
(PAP)

Dalej...

 

   Polki w świecie- Iwona Mazurek

Współpraca Polishwinnipeg.com z  czasopismem
Polki w Świecie”.

Kwartalnik „Polki w Świecie” ma na celu promocję Polek działających na świecie, Polek mieszkających z dala od ojczyzny. Magazyn ten kreuje nowy wizerunek Polki-emigrantki, wyzwolonej z dotychczasowych stereotypów. Kwartalnik „POLKI w świecie” ma także za zadanie uświadomić Polakom mieszkającym nad Wisłą rangę osiągnięć, jakimi dzisiaj legitymują się Polki żyjące i działające poza Polską. Czasopismo w formie drukowanej jest dostępne w całej Polsce i USA. Redaktor naczelna magazynu Anna Barauskas-Makowska zainteresowała się naszym Polonijnym Biuletynem Informacyjnym w Winnipegu, odnalazła kontakt z naszą redakcją proponując współpracę.

Nasza współpraca polega na publikowaniu wywiadów z kwartalnika „Polki w Świecie w polishwinnipeg.com  a wywiady z kobietami, które ukazały się w naszym biuletynie zostaną opublikowane w kwartalniku ”Polki w Świecie”.
 


Pisanie jest jej pasją Iwona Mazurek jest korespondentem Polskiej Gazety, która swoją siedzibę ma w Dublinie w Irlandii. Pisze o sprawach polskiej społeczności z Galway i najbliższych okolic. Tym razem z Iwoną rozmawia Marek Mazur, założyciel portalu www.galway.pl

Jak znalazłaś się w Irlandii?
Od zawsze chciałam wyjechać z Polski. To była też jedna z przyczyn, dla których podjęłam decyzję o wyjeździe do Irlandii. Swoje pierwsze kroki stawiałam w malutkiej miejscowości w County Roscommon. Po miesiącu wraz z moim chłopakiem przeprowadziliśmy się do Galway. To było jedno z większych miast, a do tego położone najbliżej Ballaghadereen.


Jak wspominasz początki na Zielonej Wyspie?
Początki nie były łatwe, choć miało być inaczej. Jeszcze w Polsce podpisałam umowę z irlandzkim pracodawcą. Niestety, odbyło się to dzień przed wylotem. Wtedy też dowiedziałam się, że będę pracować na stacji benzynowej. To mnie przeraziło. Po niespełna miesiącu byłam tak zmęczona tą pracą, że nie pozostało nam nic innego, jak zmiana miejsca i zajęcia. Poza tym nigdy nie zapomnę naszego pierwszego dnia w Irlandii. Najpierw nasz samolot opóźnił się o ponad godzinę, co było jednoznaczne
z tym, że przygotowany wcześniej plan podróży legnie w gruzach. Potem prawie trzygodzinna podróż autobusem. Do tego przeszywające zimno i deszcz. Do Ballaghadereen dotarliśmy późnym wieczorem. Mimo umowy, pracodawca nie pokwapił się na przystanek autobusowy, skąd miał nas odebrać i zawieźć do wynajętego wcześniej domu. Miasteczko mnie przeraziło. Jedna ulica, stacja benzynowa, jakiś zakład pogrzebowy i w centralnym punkcie biblioteka. Nic ciekawego. Dom zimny i pusty. Po trzech tygodniach zwolniłam się z pracy. Pracodawca postanowił się zemścić i nie wypłacił mi należnej pensji oraz wysuwał pod moim adresem dziwne zarzuty. Życie w Galway zaczęliśmy od wędrówek po urzędach, bym mogła odzyskać pieniądze i od mieszkania w wynajętym z ogłoszenia pokoju. To mieszkanie okazało się
meliną z trzema wiecznie pijanymi Irlandczykami. Ten obrzydliwy smród czuję do dziś. Potem w ciągu pół roku - jeszcze cztery przeprowadzki. Dziś, po prawie dwóch latach od tamtych wydarzeń, mogę powiedzieć, że jest dobrze. Nie mogę narzekać. No, chyba, że na pogodę.

Poza pracą, w wolnym czasie zajmujesz się dziennikarstwem. Jak narodziła się u Ciebie dziennikarska pasja?
To wszystko zaczęło się jeszcze w szkole podstawowej. Takie nieśmiałe początki. Moja mama do dziś przechowuje w szufladzie moje pierwsze próby dziennikarskie. To takie krótkie relacje ze wszystkiego, co ważne, pisane tak dla siebie. Zresztą miałam wtedy jakieś naście lat. Potem gazetki szkolne i biuletyny kościelne. Następnie pasja przerodziła się w pracę. W Skarżysku-Kamiennej, skąd pochodzę, przez blisko 5 lat pracowałam dla lokalnych gazet. Dziś bardzo miło to wspominam.

Każdego tygodnia w Polskiej Gazecie można przeczytać Twoje artykuły. Jak się zaczęła Twoja współpraca z tym wydawnictwem?
Dziennikarstwo uważam za swoją pasję. Bez pisania czułam się zagubiona. Praca była pracą, a ja potrzebowałam jeszcze robić coś dla siebie. Zadzwoniłam więc do Polskiej Gazety z zapytaniem
o współpracę. Jedyne, o co mnie wówczas poprosili, to o przesłanie jakiegoś tekstu. Wysłałam kilka i tak się zaczęło. Dziś piszę o wszystkim, co dzieje się w Galway, a co dotyczy Polaków.

Co daje Ci pisanie?
Pisanie jest dla mnie odkrywaniem siebie. Jest też doskonałym sposobem na wyrażenie moich uczuć, myśli, a także formą relaksu.

Czy dużo czasu poświęcasz na tworzenie swoich artykułów?
To zależy. Jeżeli są jakieś ciekawe tematy, to jest to bardzo proste. Rozmawiasz z ludźmi, poznajesz sytuacje, a tekst sam się pisze. I to lubię najbardziej. Interesują mnie teksty, w których coś się dzieje.
Szkoda tylko, że czasami trzeba je zastąpić suchą informacją.

Czy Polacy są chętni do współpracy?
Myślę, że tak. Emigracja rządzi się swoimi prawami. Zresztą wydaje mi się, że często Polacy promują nie tyle siebie, co polską społeczność. Jeżeli już mieszkają z dala od Polski, to chcą pokazać coś więcej,
niż tylko fakt, że są pracowici i sumienni. To mnie bardzo cieszy. Wielu Polaków dopiero tutaj odkrywa swoje pasje, zainteresowania, dopiero tutaj jest w stanie się otworzyć i pokazać swoje drugie oblicze.
Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów w pracy zawodowej.
Źródło: www.galway.pl

 

   Podróże dookoła Polski- Stargard Gdański

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.
 

 

 

 


STAROGARD GDAŃSKI



 

 


Panorama Rynku miasta z widokiem na kamieniczki

 

Historia miasta :
Starogard Gdański jest jedną z najstarszych miejscowości Polski Północnej, wykształconą prawdopodobnie z osady neolitycznej (4-5 tysięcy lat p.n.e.) i leżącą w pobliżu lub nawet na samym tzw. szlaku bursztynowym.

W późniejszych wiekach budowano tu grody obronne i osady otwarte. Jeden z książąt pomorskich - Grzymisław, 11 listopada 1198 roku zapisuje lewobrzeżną twierdzę drewniano - kamienną Joannitom, prawobrzeżną część od Piotra Święcy w 1305 roku kupują Krzyżacy. Takie władanie tym obszarem znajduje swoje odzwierciedlenie w historycznym herbie miasta, w którym na tarczy widnieją do dziś dwa krzyże w rzucie pionowym: joannicki u dołu i krzyżacki u góry. Krzyżacy zbudowali na obszarze przez siebie nabytym miasto - twierdzę o charakterze obronnym prawdopodobnie według projektu brata zakonnego Teodora z Florencji i w 1348 roku nadali miastu prawa miejskie.

Średniowieczny układ urbanistyczny z jednym z ładniejszych rynków Polski Północnej, przetrwał w swoim kształcie do dnia dzisiejszego. Jednak jedną z najbardziej charakterystycznych cech miasta (ze względu na podmokły teren) jest jego niska zabudowa.

W czasach Rzeczypospolitej Szlacheckiej miasto stało się ważnym ośrodkiem życia politycznego Pomorza. Tu odbywały się sądy grodzkie i ziemskie oraz zjazdy sejmikowe.

Miasta nie ominęły liczne zarazy, wojny i pożary, z których największy był w 1792 roku - nie spłonął tylko kościół farny p.w. Św. Mateusza.
Wiek XVIII to polityczny upadek Polski, któremu nie zapobiegła zwołana do Starogardu w 1769 roku Konfederacja Pomorska. Starogard znalazł się pod panowaniem pruskim.

Pomimo niewoli, wiek XIX zaznaczył się w historii miasta rozwojem przemysłu, powstało wiele fabryk i warsztatów, między innymi:

fabryka kotłów Horstmana (1820 r.),
wytwórnia wódek i likierów Winkelhausena (1846 r.),
kompleks młynów Wiecherta (1872 r.).
Do dziś niektóre z tych obiektów pełnią swoją pierwotną funkcję będąc jednocześnie cennymi zabytkami architektury przemysłowej. Długą tradycją cieszy się również Stado Ogierów założone w 1897 roku a sięgające tradycją hodowli koni Jana III Sobieskiego w Piasecznie koło Gniewa.

W latach 1870 - 1871 zbudowano pierwszą linię kolejową na trasie Piła - Starogard Gdański - Tczew. W roku 1900 miasto otrzymało gazownię i wodociągi.
Dnia 29 stycznia 1920 roku miasto powróciło w granice Polski wyzwolone przez Błękitną Armię gen. J.Hallera.

Wybuch i przebieg II wojny światowej stanowił - podobnie jak dla całego kraju - tragiczny okres w historii. Lata okupacji hitlerowskiej to jeden z najcięższych okresów w dziejach miasta. Dowodem na to są liczne miejsca kaźni w mieście i okolicy.

Dziś Starogard jest prężnym i samodzielnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym. Władze miasta starają się uważnie śledzić tempo przemian gospodarczych w kraju oraz osiągnięcia państw europejskich w różnych dziedzinach.
Działania te mają na celu stałe poprawianie warunków życia codziennego mieszkańców, uatrakcyjnienie miasta pod względem turystycznym i jako miejsca dla przyszłych inwestorów.

Zabytki:


Fragmenty murów obronnych
Najlepiej zachowane od strony północno-zachodniej. Osiąga wysokość do 5 metrów, przy szerokości muru sięgającą prawie 2 metrów.
Na przełomie lat 1309-1310, na polecenie wielkiego mistrza krzyżackiego, Teodot z Florencji przystąpił do prac nad przebudową dawnej wsi Starogard w miasto – twierdzę. Od około 1313 do 1320 roku zaczął otaczać 8,4 hektarowy teren zewnętrznym murem obronnym, posadowionym na fundamencie kamiennym, z bastionami w narożnikach i fosą. Potem rozpoczęto budowę bram z basztami, które ukończono w latach 1338-1340.


Baszta Książęca (Narożna)
Największa z obecnie zachowanych w Starogardzie i zapewne najstarsza. Fundamenty mogą pamiętać wcześniejszą strażnicę książąt gdańsko-pomorskich lub starszą jeszcze czatownię, co tłumaczyło jej historyczną nazwę.
 

Dalej...

 

 

   Ogłoszenia

Szanowni Państwo,

Przesyłamy link dotyczący oferty polskich uczelni wyższych w zakresie studiów w językach obcych: http://www.studyinpoland.pl/

Poniższe uczelnie oferują naukę na różnych wydziałach :

· Academy of Fine Arts in Poznan

· Adam Mickiewicz University

· AGH University of Science and Technology

· Andrzej Frycz Modrzewski Krakow University

· Bronisław Markiewicz State School of Higher Vocational Education In Jaroslaw

· Cardinal Stefan Wyszyński University in Warsaw

· Cracow University of Economics

· Cracow University of Technology

· Częstochowa University of Technology

· Eugeniusz Piasecki University of Physical Education in Poznan

· Gdansk University of Technology

· Jagiellonian University

· Karol Adamiecki University of Economics in Katowice

· Kazimierz Wielki University

· Kielce University of Technology

· Kozminski University

· Lazarski University

· Maria Curie-Sklodowska University

· Maria Grzegorzewska Academy of Special Education

· Medical University of Lodz

· Medical University of Lublin

· Opole University of Technology

· Poznan University of Economics

· Poznan University of Medical Sciences

· Poznan University of Technology

· Pultusk Akademy of Humanities

· Technical University of Lodz

· University of Silesia in Katowice

· University of Agriculture in Krakow

· University of Lodz

· University of Warmia and Mazury in Olsztyn

· University of Warsaw

· University of Wroclaw

· University School of Physical Education in Wroclaw

· Warsaw School of Economics

· Warsaw School of Social Sciences and Humanities (SWPS)

· Warsaw University od Life Sciences - SGGW (WULS - SGGW)

· Warsaw University of Technology

· Wroclaw Medical University

· Wroclaw University of Economics

· Wroclaw University of Technology

Na wskazanej stronie internetowej znajdziecie Państwo również odpowiedzi na pytania:

Why choose Poland?
Do I have to speak Polish?
How can I find a course of my interest?
What are the tuition fees at Polish institutions?
What are the living expenses in Poland?
Am I allowed to work in Poland?
Is health insurance necessary?
How will i find housing?
How do I legalize my stay in Poland?
Are any scholarships available?

Dział Polonii i Promocji

Konsulat Generalny RP w Toronto


 

 


 

 


 


www.mbvolunteer.ca

Need to recruit volunteers? Post opportunities on Volunteer Manitoba's free recruitment website free of charge! Current listings

are sent to media, universities, colleges, high schools, trade schools, and selected agencies on a weekly basis.
We see an increase in “website traffic” each January, so post your positions in time for the New Year!

Step 1: Log on to mbvolunteer.ca and click on Create an Account link.
Step 2: Fill in the form provided and click Send Registration when complete.
Step 3: Activate your new account. An activation email will be sent to you.
Step 4: Go to mbvolunteer.ca and click on Login in the menu. Enter your user name and password.
Step 5: Click on the Post a Position link in the menu (or on the homepage). The Posting Form will appear.
You can choose to have your opportunity appear on both of our websites!
Step 6: Click Submit when form is completed. It will be posted on our site within 2 business days.

www.myvop.ca

Need to recruit youth volunteers? Manitoba Youth Volunteer Opportunities  (MYVOP) is also a free recruitment tool for organizations.  Visit www.myvop.ca or en français www.myvop.ca/fr and follow the steps above to recruit youth volunteers ages 13-30.

Please do not hesitate to contact us for further information!

Cheers,
Noreen Mian
Program Manager
Volunteer Manitoba 
Suite 410 - 5 Donald Street S.
Winnipeg
, MB Canada R3L 2T4
Ph: 204.477.5180 Ext. 230
Toll Free: 1.888.922.4545
Fax: 204.284.5200
www.myvop.ca

Hello:

I am the Program Assistant of the University of Winnipeg's English for Specific Purposes Program. Please find attached a poster for our upcoming Winter session of courses for internationally educated professionals or for immigrants who would like to improve their English and academic skills to enter university. We would be very grateful if you would  place this poster in an area where members of your ethnic community will see it. Our courses are free to qualifying immigrants.

If you have any further questions, please do not hesitate to contact me.

With gratitude,
Carolynn

Carolynn Smallwood, M.A.
Program Assistant
English for Specific Purposes Program
515 Portage Avenue, Room 4C34
(4th floor, Centennial Hall, Room 34)
 

Mailing Address:
English Language Programs
English for Specific Purposes
515 Portage Avenue
Winnipeg, Manitoba  R3B 2E9
p: 204.982.1818
c.smallwood@uwinnipeg.ca
 

If you are delivering an application in-person, please drop it off at the English Language Programs offices at 491 Portage Avenue in the Rice Building (Lobby), and mark it "Attention: Carolynn Smallwood--English for Specific Purposes."

If you are delivering an application in-person, please drop it off at the English Language Programs offices at 491 Portage Avenue in the Rice Building (Lobby), and mark it "Attention: Carolynn Smallwood--English for Specific Purposes."

Szczegóły


 


Translate this page - Note, this is automated translation meant to give you sense about this document.
 
Kalendarz wydarzeń
<<< czerwiec >>> 2010
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę



 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 16 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Nsport, AXN/Discovery, Boomerang, TV4,

Viva IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza

 

 



189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 



Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!
 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493


 



“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny